Tafeltje Dekje' zoekt mensen Enthousiast kerstfeest in Biervliet DE STEM Fakkeltocht voor vrede in Breskens Degelijke constructie huis voorkomt uitbreiding brand Auto ramt gevel huis nabij Axel Sassing 'Zeeuwse NS-stations niet voor 1998 dicht' Stichting Welzijn Hulst kampt met schrijnend gebrek aan vrijwilligers AUTO OF MOTOR izoentijden K afstanden rogramma Rijkswaterstaat niet vervolgd voor olievervuiling Aya jKerncentrale Doel I opent infonummer Bewoner huis en inzittenden gewond Nederlandse Spoorwegen in Rail 21: te koop |vi/at dacht u van het resultaat als u dat even laat Lgten v'a een -kleintje"' in De Stem una 5 van de 10 mannen g De Stem lezen l4oö*n speciale Lgiangstelling voor onze pleintjes" rubriek I auto's en motoren" Uw il aanbieding in die rubriek lkan dus niet missen VIBER 1993 DEELB elderswoude), Gerard van leerde), Bart Veldkamp (DPn Sander Velt (Leeuwarden! der Vlies (Petten), Erik 1 Wit (Hollandse Rading) ja~ Woelders (Hengelo), Falko a (Heerenveen); Christine Aaftink (Baam- Anja Bollaart (Lage Zwalul nate Groenewold (MusselkaI velyn de Haan (Santpoort)" 't Hart (Aalsmeer), Tina n (Groningen), Tonny cje angezwaag), Janine Kouden- Ddoorn), Ellen Linnenbank an), Barbara de Loor (Hoog. Anita Loorbach (Sappe j van Meggeïen Zeeland Leontine 00~«i ijk), Linda Nat (Oost-Graf' ndrea Nuyt (Gouda), Marti- ing (Odoorn), Aldida Pasveer gen), Coriene Pot (Gronin- a van Schie (Nijmegen), je. nit (Rouveen), Gretha Smit »n), Marieke Stam (Graft) arie Thomas (Nijetrijne), Ma- rimmer (Sappemeer), ftenske a (Heerenveen), Sandra Voe- (Halfweg), Ingrid van der Poeldijk), Hanneke de Vries veen), Colette Zee (Zoeter- Janny Zonderland (Tjerk- Sandra Zwolle (Heerenveen), ijlstra (Groningen). I.anonze medewerkster Ijganette Vergouwen hulst - Er is een schrijnend tekort aan vrijwilligers bij de I stichting Welzijn voor Ouderen pulst voor Tafeltje Dekje. por de enorme uitbreiding van aantal mensen dat gebruik [naakt van deze service, nemen werkzaamheden toe zodat de perkdruk op de elf vrijwilligers groot wordt. Er moet drui pend iets gebeuren. lüellie Rijk, coördinatrice van de Stich ting Welzijn spreekt haar diepe waar dering uit voor de huidige vrijwilligers. Niet één laat ons in de steek, maar de iioutes worden steeds langer en die [sensen willen ook wel eens een dag vrij zijn, zeker in het weekend. Nu draaien we puur op de goodwill van deze men sen die elkaar spontaan vervangen bij ziekten of andere werkzaamheden. Geloof me tijdens Kerst en Nieuwjaar is het niet gemakkelijk om de feestelijkhe den binnen eigen kring te onderbreken om op pad te gaan voor de ouderen en een warme maaltijd te bezorgen. Toch hebben we met de Kerstdagen weer alles keurig voor elkaar gekregen. Maar als er zich niet snel enkele vrijwilligers melden loopt het straks spaak." In 1993 zijn er door de elf vrijwilligers 30.814 maaltijden aan huis bezorgd bij ongeveer 230 ouderen in de gemeente Hulst. De maaltijden worden klaarge maakt op de Blaauwe Hoeve Hulst (voor vier routes) en de Lange Akkers Koewacht (een route). Elke werkdag worden 151 maaltijden afgegeven in Clinge, Nieuw Namen, Zandberg, Graauw, Sint Jansteen, Heikant en Hulst. De maaltijd wordt in een specia le harde kunststofdoos gedaan en blijft voldoende warm. „De route mag dan niet langer dan een uur duren want dan koelt het voedsel wel af. We hebben dus routes moeten splitsen en moeten elke dag minimaal vijf of zes vrijwilligers oproepen. De meesten nemen een hele week voor hun rekening en om de paar weken ook een weekenddienst. Dan moeten er 25 maal tijden naar de mensen. De weekendbe zorging is een belangrijke dienstverle ning, die slechts toegekend wordt aan ouderen die zonder warme maaltijd voorziening gedurende twee dagen, pro blemen zouden ondervinden zoals bij bepaalde dieeten, dementie en mensen die ziek zijn zonder de hulp van familie, kennissen of buren. Tijdens het week end zijn er twee routes, in de week dus vijf," legt Nellie Rijk uit. Er zijn vrijwilligers die al vijftien jaar dit werk doen, zoals M. Valckx. Willy de Cuyper maakt al tien jaar zijn rond jes en Alois de Deckere negen jaar. De anderen enkele jaartjes. Als hen gevraagd wordt waarom ze dit doen, rolt het antwoord er meteen uit. „Omdat we vinden dat dit moet gebeu ren, een stukje dienstbaarheid in deze tijd is hard nodig. Bovendien in de onderlinge samenwerking en sfeer opti maal en tijdens je route heb je sociaal contact en vaak een goed woord." ,,Ze kletsen elke dag bij, op het leugen bankje bij de basiliek," verklapt Nellie Rijk. „Kijk ze doen dit werk helemaal Voor niets, alleen de vervoerskosten worden vergoed. Ze doen het met volle overgave, maar tijdens de laatste verga dering kwam naar voor, dat ze het met zijn elven eigenlijk niet meer aankun nen. „De mensen die je kent en waarvan je verwacht dat ze ook bereid zijn dit te doen, hebben we al gevraagd, die zitten al in de ploeg, maar als er eens iemand uitvalt, wordt het moeilijk om iemand te vinden," zegt De Deckere. „We doen het allemaal met plezier, maar we zitten aan ons limiet. De routes worden te lang, er zijn teveel adressen en de werkdruk wordt groot. Er moeten drin gend vrijwilligers bij." Nellie Rijk is overduidelijk. „Onze vrij willigers blijven volhouden omdat ze de service noodzakelijk vinden en volledig achter dit werk staan, maar zij zijn niet van gewapend beton en daarom verzoe ken wij de mensen, die een handje willen toesteken, dringend zich te mel den. Laten ze bellen naar de Stichting Welzijn voor Ouderen in Hulst (De Lieve). Dit werk mag niet verloren gaan." Falko Zandstra start de e Heerenveen tussen zijn 'scheuren'. foto gerard van de velde :renveen - Beste seizoen en belangrijkste deelne- ■s/sters Nederlandse af- idskampioenschappen 28 en 29 december in jrenveen. VROUWEN 500 meter aftink /oetelink Zwolle 'immer ■oorbach ellinga 1000 meter taftink 'oetelink 'immer )e Jong /ellinga Zwolle 1500 meter 'homas Sijlstra )e Loor ran der Voort 'immer )e Jong 3000 meter ajlstra 'homas 3e Loor .ee De Vries fan Schie 5000 meter 'ijlstra Tiomas De Jong De Loor De Vries lee MANNEN 500 meter /an Velde oef an der Vlies kramer 3ostma /an der Poel 1000 meter Bchreuder /an Velde _.oef /an der Vlies 3ostma dersman 1500 meter Bchreuder Htsma landstra Straathof Postma dersman 50.00 meter Ritsma Zandstra /eldkamp Bchreuder Postma. Heideman 10.000 meter üitsma Veldkamp Zandstra Postma Stam Schreuder 41.27 42.10 42.35 42.35 42.54 42.67 1.22.39 1.23.48 1.25.11 1.25.23 1.26.40 1.27.28 2.06.49 2.07.74 2.09.24 2.09.58 2.10.24 2.11.16 4.20.04 4.26.39 4.29.72 4.34.65 4.38.19 4.38.62 7.24.24 7.40.83 7.45.46 7.51.48 7.52.56 7.53.07 37.61 37.85 38.07 38.21 38.67 38.8 8 1.13.80 1.14.35 1.14.47 1.16.08 1.17.85 1.18.06 1.52.68 1.52.81 1.52.98 1.52.99 1.55.94 1.57.27 6.39 66 6.40.49 6.44.84 6.50.68 7.05.37 7.06.64 13.47.14 14.02.57 14.09.03 14.17.55 14.25.89 14.33.64 n onze verslaggever erenveen Het pro- imma van het NK afstan; n op de schaats, dat mor en woensdag in het ialf-ijsstadion van Hee pveen wordt verreden, it er als volgt uit: ïsdag 28 december (aanvang 00 uur): 500 meter vrouwen, meter mannen, 1000 meter auwen, 1000 meter heren, 00 meter vrouwen en 5000 ïter mannen; )ensdag 29 december (aan- ng 10.00 uur): 500 meter ouwen, 500 meter mannen, 00 meter vrouwen, 1500 me- mannen, 5000 meter vrou- n, 10.000 meter mannen. Van onze verslaggever Middelburg - Het openbaar (ministerie in Middelburg jaat Rijkswaterstaat niet ivervolgen voor het veroorza- irn van olievervuiling bij de (berging van het Panamese [vrachtschip Aya. 'olgens de rijkspolitie te water |zou Rijkswaterstaat bij de ber- (jing van het schip onvoldoende voorzorgsmaatregelen hebben getroffen, waardoor olie uit de Aya is gelekt. Maar de officier van justitie kcht bij zijn beslissing om niet (lot vervolging over te gaan, gro- jle waarde aan de bijzondere om standigheden waaronder de ber- (fjig heeft plaatsgevonden, aldus mededeling van justitie. De [bergers hebben onder zware [:i;dsdruk moeten werken, waar bij 'een voortdurende afweging [noest plaatsvinden tussen jnvaarwegende nautische- en mi lieubelangen'. lij het besluit speelt ook een rol dat Rijkswaterstaat een extern enderzoek laat uitvoeren naar de tonsequenties voor het milieu bij ie berging. De resultaten van dit [onderzoek zullen worden ge bruikt bij toekomstige bergingen iade Zeeuwse wateren. Vlaamse tv-kijkers redden kreeft Irma van dood in de pot Van onze verslaggever Hulst - De Oosterschelde heeft er een nieuwe be woonster bij. Irma, de bekendste kreeft van Vlaanderen. Veel van haar soortgenoten beland den afgelopen weekeinde op de kersttafel, maar zij zwemt weer vrij rónd. Het dier kreeg bekendheid ia de zaterdagavondshow 'Tilt' van VTM, waar de kij kers konden stemmen over het lot van een kreeft die Irma werd gedoopt. De keu ze was: vrijlaten of de kook pot in. Meer dan 20.000 kij kers grepen de telefoon, waarvan 60 procent vond dat Irma niet levend mocht worden gekookt. De kreeft werd opgehaald door de organisatie voor dierenrechten en dierenbe- vrijding GALA en is donder- dag vrij gelaten met behulp van twee kikvorsmannen. »De vrijlating van Irma is het symbool voor de vrij heid waarop alle kreeften recht hebben", aldus GALA. Aanvankelijk wilde men de kreeft in de Noordzee zet ten, maar door het slechte weer werd uitgeweken naar do Oosterschelde. Irma is ongeveer 28 jaar en kan vol gens GAIA best nog wel 70 jaar in de Oosterschelde rondzwemmen. I™ onze verslaggever re'- De kerncentrale in Doel I ett een gratis telefoonnummer ■"Pengesteld waar men te allen e 'erecht kan voor informatie ,,er kernenergie. Dat nummer is Nederland lm 8.11.63.06. J e dachten vraagtekens rond Werking van kerncentrales, Itol tie' veiligheid, afvalver- Er 1 nucleaire brandstof en- lte i°?rt a's sneeuw voor de zon linfc verdwijnen", aldus het I orormatieblad Doelbewust, Van onze medewerker Willy van Leeuwen Biervliet - De tientallen schapen op het veldje voor de r.k.-kerk in Biervliet trekken zich op tweede kerstdag niets aan van de grote drukte om zich heen. Vele honderden kerkgangers trekken aan hen voorbij om deel te nemen aan de tweede kerstviering, die de Vereni ging voor Ouders van Gees telijk Gehandicapten (VOGG) organiseert. In de kerk staat niet alleen een gewone kerststal,maar ook een kerststal met levende have. De os, de ezel en schapen zorgen samen met Maria (Anniek Boer- jan), Jozef (Tommy Freys) en kindje Jezus (Richard Buysse) voor een unieke sfeer. Nog enkele minuten en de kerstviering gaat beginnen.De kerkgangers, onder wie een aantal geestelijk gehandicapten en hun ouders, hebben gehoor gegeven aan de oproep van VOGG-voorzitter J.Collet om veel muziekinstrumenten mee te nemen. Enkelen hebben een blokfluit, tamboerijn of ander muziekinstrument om him bij drage te leveren aan deze kerst viering. Pastoor De Nijs, de initiatiefnemer van deze kerst viering, spreekt enkele muzi kanten moed in. Ook voor de kinderen van het jeugdkoor on der leiding van A.Vervaet-Ver- straete heeft hij nog even tijd. De kerk loopt vol, enkelen moe ten zelfs blijven staan. Ezel Jong en oud willen deze kerst viering meemaken. De ezel be gint te balken terwijl pastoor De Nijs het openingswoord doet. „Er is een auto waarvan de lichten nog branden. We hebben hier in de kerk al licht genoeg", laat de vanaf het al taar weten. De kerstviering be gint. Op de vraag van De Nijs aan de kerkgangers of ze hun instrumenten meehebben, wordt direct gereageerd. Enkele geestelijk gehandicapten, die de Nijs allemaal met naam noemt, stemmen hun instrument en ge ven hem van katoen. De lammetjes die bij de kerst stal staan zijn op eerste kerst dag geboren in Saeftinghe. Ie dereen in de kerk zingt of speelt mee. Een unieke sfeer, die een hoop warmte uitstraalt. Het en thousiasme straalt er af, velen in de kerk hebben lange tijd naar deze viering uitgekeken. Af en toe laat de ezel zich horen, de os schuift wat heen en weer. Huilende kinderen probe ren het gezang te verstoren, maar dat lukt hen niet. Als het kerstverhaal wordt uit gebeeld, kan je een speld horen vallen. Het echte kerstkind, Ri chard Buysse, ligt stil in de armen van Maria (Anniek Boer- jan). Het jeugdkoor en de kerk gangers zetten het lied Er is een kindeke geboren...in. Het ge lijktijdige gebalk van de ezel zorgt voor enige hilariteit in de kerk. Pastoor de Nijs begint ook met een kerstverhaal waar in enkele kerkgangers nogmaals met naam worden genoemd. Kippevel „En hoe zit het met jullie in strument", vraagt de pastoor nogmaals. Opnieuw barsten de muzikanten zowel in de kerk als op het altaar los. Je krijgt kippevel van zoveel enthousias me. Terwijl de pastoor de aan wezigen in de kerk vraagt om elkaar de hand te geven voor vrede, gaat een van de aanwezi ge geestelijk gehandicapten di rect aan de slag. Zijn gebaar wordt zeer gewaardeerd. De viering loopt naar het einde. Een engel krijgt het na het lange staan erg moeilijk en ver dwijnt lijkbleek richting pasto rie. VOGG-voorzitter Jo Collet wil alle medewerkenden aan deze viering bedanken. „Het was nog mooier en warmer dan vorig jaar," zegt hij en hij looft initiatiefnemer pastoor de Nijs. De Nijs wordt op een daverend applaus getracteerd. „Dit moet altijd blijven doorgaan in welke kerk dan ook," zegt de pastoor, terwijl hij evenals de aanwezi gen in de kerk een brok in de keel krijgt. Van onze verslaggever Ossenisse - Een degelijke constructie van plafond en ramen heeft voorko men dat op eerste kerstdag een wo ning in Ossenisse tot de grond toe af brandde. De Hontenisser vrijwillige brandweer kreeg eerste kerstdag rond 20.30 uur de melding van een slaapkamerbrand aan de Weststraat 3 in Ossenisse. Luttele minu ten later stond het korps Kloosterzande op de plaats des onheils. De bewuste slaapkamer bleek vol rook te zitten. Vier brandweerlieden met perslucht gingen naar boven en ontdekten in de dikke rook de vuurhaard, een prullenbak. De brand weer smeet de bak naar buiten en ook een smeulende schooltas. Toen het vuur uit de kamer was en er geventileerd kon worden werd pas de omvang van de schade duidelijk. Zowat alles in de kamer was verbrand. „Het moet een enorme felle brand geweest zijn", aldus postcommandant J. Boogaert. „Maar het vuur is door zuurstofgebrek vanzelf gedoofd. Dat lag aan de goede en degelijke constructie van het huis. Met name ook van het gipsplaten plafond. Dat hield de vlammen tegen. Was er zuurstof MAANDAG 27 DECEMBER 1993 DEEL1 Van onze correspondent Axel - Bij een eenzijdig verkeersongeval in de buurtschap Axel Sassing werden gistermorgen omstreeks half zeven drie mensen gewond. Twee van hen werden naar een ziekenhuis afgevoerd. Door het gladde wegdek raakte een automobilist uit Axel met zijn personenauto in een slip en kwam tegen de gevel van een woning tot stilstand. Bij het ongeval werd een bewoner in zijn slaap verrast en raakte aan het hoofd gewond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het streek ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Ook twee inzittenden van de auto liepen lichte verwondingen op. Een van deze kon na behandeling door en arts naar huis worden vervoerd. De schade aan de gevel van de woning was van dien aard dat de politie de brandweercommandant van Axel informeerde. Deze achtte ingrijpen noodzakelijk in verband met instortings gevaar. De brandweer ging over tot een noodreparatie aan de zwaar beschadigde gevel. Van onze correspondent Middelburg - Als de Zeeuwse spoorwegstations Arnemuiden, Rilland en Krabbendijke moeten worden gesloten, dan zal dat zeker niet voor 1998 gebeuren. De Nederlandse Spoorwegen heeft dat meegedeeld aan het dagelijks bestuur van de ver voersregio Zeeland. Volgens eer dere plannen zouden de genoem de stations worden gesloten. In de jongste versie van plan Rail 21 van de NS bijft de situatie zoals die nu is. Voor de situatie per 1998, het tijdstip waarop de NS zelfstan dig zonder rijksbijdragen voor exploitatie moet zorgen, wordt voor Zeeland een voorbeeldpro ject opgezet dat rekening moet houden met de rentabiliteit van de lijn. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat in die situatie de sta tions Arnemuiden, Krabbendijke en Rilland alsnog worden opge heven. Ook handhaving van het station Kapelle staat niet bij voorbaat vast. Het station Krui- ning;ene-Yerseke blijft overigens wel in bedrijf. Van onze correspondent Breskens - Vrijdagavond, kerstavond. Voor veel mensen het sein om de warmte van de huizen op te zoeken. In Breskens is het nog niet zo ver voor een groep van ongeveer honderd mensen. Zij drommen samen op de par keerplaats bij de jachthaven. Er wordt een poging gedaan om de kaarsen aan te steken. Dat lukt niet bij iedereen. Als een lang gerekt lint trekt dan de stoet door het stille vissersplaatsje. In hun midden lopen veel uit aller lei windrichtingen afkomstige asielzoekers mee. Een stil protest tegen racisme, fascisme en anti-semitisme. Ver der een tocht voor de vrede die op veel plaatsen moeilijk te ver wezenlijken is zoals in Angola, Somalië en het ons bekende voormalig Joegoslavië. De stoet eindigt tenslotte in het diensten centrum Goedertijt. Onderweg had mede-organisa tor, de Breskense pastoor Omer Gielliet, de verhalen gehoord van mensen die hun land moes ten ontvluchten. „Zij vertellen dat het zo goed was. Zij vragen zich af waarom nu in Bosnië de granaten op hun vrouwen en kinderen vallen. Zij begrijpen niet dat politici dit doen. Of het verhaal van een sergeant die weigerde om op kinderen te schieten. Hij vluchtte met zijn gezin naar Nederland. Deze mensen zijn geteisterd en willen liever hier arm zijn. Zij geven ons vertrouwen en moed om in een betere wereld te geloven," aldus een bewogen Gielliet. Onderweg werd wel opgemerkt dat er zoveel lege huizen ston den. Tweede woningen, ,,'s Zo mers zijn er twee miljoen over nachtingen en nu is het te vol hier," merkte de pastoor op. „Dit is eigenlijk niet nodig. Ik hoop dat Zeeuws-Vlaanderen een open huis voor iedereen zal zijn." Zijn slotwoord was dan ook de grote wens op kersta vond, een wens om vrede. bij gekomen, dan was vermoedelijk de hele woning uitgebrand. We hebben niet eens moeten blussen, want het vuur was al in de kiem gesmoord. Het is heel goed afgelopen". Het interieur van de kamer was wel helemaal verbrand. Boogaert zat de scha de al snel op zo'n 15.000 gulden. Het vuur in de prullenbak is vermoedelijk ontstaan door onachtzaamheid. Door de harde wind kostte het enige moeite om de fakkels aan te steken. foto wim kooyman

de Stem | 1993 | | pagina 11