DE STEM Medailles slechts bijzaak tijdens NK schaatsen Stichting Weh AUTO OF MC Afstandskampioenschappen doorspekt met selectie-procedures voor Olympische Spelen en EK Winnen bij NK niet noodzakelijk voor Europeesen wereldkampioen Seizoentijden NK afstanden Programma Rijkswaterstaat niet vervolgd voor olievervuiling Aya Kerncentrale Doel °Pent infonummer Sport MAANDAG 27 DECEMBER 1993 DEEL B t§ koop yjat dacht u van het resultaat als u ten via een .kleintje'' in De Stem Bijna 5 van do 10 mannen Van een verslaggever Heerenveen - Tijdens de Ne derlandse afstandskampioen- sehappen schaatsen in Hee renveen staat morgen en woensdag veel meer op het spel dan een doos vol medail les. Onder de 74 deelnemers heeft het NOC*NSF nog een aantal Olympische startbe wijzen te verdelen. Het NK- afstanden geldt tevens als se lectie-wedstrijd voor de EK allround en het WK sprint. Zes schaatsers zijn door het NOC*NSF al aangewezen voor de Winterspelen, die zich voor de schaatsers geheel in Hamar af spelen:, Falko Zandstra, Rintje Ritsma, Bart Veldkamp, Arjan Schreuder, Gerard van Velde en Carla Zijlstra. De genomineerde Christine Aaftink nam in Collal- bo alle twijfels weg bij de keuze- heren door onder de limiettijd op de 1000 meter te blijven. Het zevental wacht nog op een defi nitieve Olympische aanstelling per afstand. Anders had het NOC*NSF al voor de afstands kampioenschappen het bordje 'vol' op moeten hangen voor de 1500, 5000 en 10.000 meter bij de mannen. Nu' mogen onder Oranje-klanten Ids Postma en Martin Hersman (1500 meter) en de marathonrij ders Arnold Stam en Fausto de Marreiros (10.000 meter) nog enige hoop koesteren op een tic ket naar Noorwegen. Op de sprintafstanden en de 1500 en 3000 meter voor vrou wen lijken meer startbewijzen beschikbaar te zijn dan kandida ten, zolang het NOC*NSF vast houdt aan de scherpe limiettij den. Op de 500 meter haalde nog niemand de norm, op de 1000 meter alleen Gerard van Velde, Arjan Schreuder, de genomi neerde Arie Loef, en Christine Aaftink. Van de vrouwenkern ploeg van Henk Gemser hoeft alleen Carla Zijlstra zich geen kopzorgen te maken. De genomi neerde Annamarie Thomas moet vormbehoud tonen. Barbara de Loor, Colette Zee en Ingrid van der Voort dreigen hun beschermde positie binnen de kernploeg kwijt te raken. Bonds coach Henk Gemser gaat na de afstandskampioenschappen al leen verder met de vrouwen die aangewezen worden voor het Europees kampioenschap en de Winterspelen. Om de EK-ploe- gen samen te stellen wordt tij dens de afstandskampioenschap pen bij de vrouwen een fictief klassement opgemaakt over de 1500 en de 3000 meter en bij de mannen over de 1500 en 5000 meter. De nummers één van het klassement plaatsen zich auto matisch voor de Europese titel strijd, die van 7 tot en met 9 januari op de Olympische piste van Hamar gehouden wordt. De Begeleidings Commissie Kern ploegen (BCK) wijst daarnaast nog twee schaatsers en twee schaatssters aan. Omdat het NK- programma, dat tien afstanden bevat, is samengepropt in twee dagen, laten de allrounders de 500 meter schieten. Op de 1000 meter is Arjan Schreuder de eni ge die de sprinters wat tegengas zal geven. De deelnemerslijst voor de afstands kampioenschappen ziet er als volgt uit: mannen: Conrad Alleblas (Den Hoorn), Pim Berkhout (Heerhugo- waard), Wojcieck Biziuk (Assen), Maarten Blanken (Eemnes), Marcel Bliek (Lisse), Gert Bloemberg (As sen), Ruud Borst (Leiderdorp), Jan Bos (Hierden), Erik Bouwman (Froombosch), Dennis Duba (Koe dijk), Patrick van Falier (Haar steeg), Rudi Groenendal (Oldehovè), Jan Maarten Heideman (Gelselaar), Martin Hersman (Sassenheim), Hans Janssen (Delft), Andries Kramer (Heerenveen), Marco Kramer (Hei- loo), Marnix ten Kortenaar (Zoeter- meer), Jacco Jan Leeuwangh (Alk maar), Arie Loef (Eindhoven), Fausto de Marreiros (Haarlem), Thierry Mijsters (Haarle), Jan van Oosterom (Schalkhaar), ,Jac Orie (Den Haag), Arjan Ottens (Den Haag), Arjan Overdevest (Utrecht), Rogier Pastor (Amsterdam), Arnold van de Poel (Roelofarendsveen), Ids Postma (Deersum), Rintje Ritsma (Lemmer), Gianni Romme (Made), Arjan Schreuder (Den lip), Rien Smulders (Amsterdam), Arnold Stam (Kaatsheuvel), Jeroen Straat hof (Gelderswoude), Gerard v=„ Velde (Heerde), Bart Veldkamp (Tv Haag), Sander Velt (LeeuwaX Nico van der Vlies (Petten) EriL Jgn de Wit (Hollandse Radin») Anne Woelders (Hengelo), Faic Zandstra (Heerenveen); vrouwen: Christine Aaftink (Baai» brugge), Anja Bollaart (Lage Zwak' we), Renate Groenewold (Musselk. naai), Evelyn de Haan (Santpoortl" Sandra 't Hart (Aalsmeer), jC Huisman (Groningen), Tonny j. Jong (Langezwaag), Janine Kouden burg (Odoorn), Ellen Linnenbank (Oostzaan), Barbara de Loor woud), Anita Loorbach meer), Leontine van Ml (Bleiswijk), Linda Nat (Oost-Graf dijk), Andrea Nuyt (Gouda), Martil ne Oosting (Odoorn), Aldida Pasveer (Groningen), Coriene Pot (Gronin. gen), Lia van Schie (Nijmegen), Je! nita Smit (Rouveen), Gretha Sm (Rouveen), Marieke Stam (Graft) Annamarie Thomas (Nijetrijne), Ma. rianne Timmer (Sappemeer), èënske Vellinga (Heerenveen), Sandra Voe. telink (Halfweg), Ingrid van der Voort (Poeldijk), Hanneke de Vries (Diepenveen), Colette Zee (Zoeter, meer), Janny Zonderland (Tjerk, gaast), Sandra Zwolle (Heerenveen) Carla Zijlstra (Groningen). Zandstra vreest de grens tussen wat hij voor zichzelf lichamelijk haalbaar acht en dat mystieke 'veld' iets verderop. Het terrein waarop je een extra-pakket aan inspanningen levert dan jezelf vooraf voor mogelijk hield. Zo als de sportman van het jaar 1993 in Nederland deed tijdens het WK van februari dit jaar toen hij zijn grote rivaal, de Noor Johann-Olav Koss in 'eigen huis'," het Vikingskipet van Ha mar mondiaal aftroefde. Menigeen zal zich de beelden na de WK afsluitende 10 kilometer nog herinneren. Een Zandstra, die in een rechtstreekse confron tatie weliswaar klop kreeg van Koss, maar die vlak in het spoor van de Noor maar mooi zijn eerste wereldkampioenschap op zak stak. En een Zandstra, die uitrijdend van pure vermoeid heid pardoes struikelde en op z'n achterste op het ijs uitgleed. In zijn benen weigerden de spieren plotseling dienst. Als een dron ken man sloeg hij achterover fegen de bevroren vlakte. Tijdens die race, zo beseft Falko Zandstra nu acht maanden later ging hij veel dieper dan diep. Haalde hij de laatste restjes kracht bij wijze van spreken uit z'n tenen, omdat overal elders in zijn lichaam de zo zorgvuldig opgebouwde krachtvoorraad 'uitverkocht' bleek. Die aanblik van de in sportkringen zo ge vreesde zwarte sneeuw moest Zandstra lang bezuren. Ook al, omdat hij zich voortdurend af vroeg waar die pukkeltjes toch vandaan kwamen, die hem tij dens de nacht van'zaterdag op zondag van dat WK ineens uit zijn slaap hielden. Coach Ab Krook kan zich de paniek nog goed herinneren. „Midden in de nacht op de gang van ons hotel zo'n lange slungel alleen in een slip aan je deur. Hij zat onder de uitslag. Ik schrok me rot, werke lijk. Gelukkig was onze arts, Frank Nusse nog wakker. Die kon het onderdrukken met natte lappen en dergelijke. Niemand merkte iets van de commotie. De Noren ook niet en die zaten op dezelfde verdieping van dat ho tel. De volgende dag werd hij wereldkampioen, maar moest verder gaan dan het gaatje. Dat kwam er later pas echt goed uit," put Krook uit zijn dagboek over het wel en wee van zijn pupillen. Moeizaam Zandstra, die vandaag 22 jaar wordt, herstelde moeizaam van de tijdens het WK geleverde in spanningen. „Ik bleef maar moe. Raakte niet over dat dode punt geen. Drie weken na Hamar kon ik waarschijnlijk door die uit slag met die pukkeltjes de vellen van mijn lijf trekken. Ik had ineens een totaal nieuwe huid. Kreeg veel last van hoofdpijn. Zoals bij het NK in Assen begin maart. Na afloop moest ik haast kotsen. Louter van vermoeid heid." Die zware benen weerhielden de jonge Heerenvener er echter niet van zich over te geven aan de 'geneugten', die het bekende Ne derlanderschap met zich bren gen. De wereldtitel, zo ervaarde hij, bezorgde hem een enorme bekendheid onder het volk. En dan zeker in de noordelijke pro- Falko Zandstra Van onze verslaggever Rob van Deursen Heerenveen/Collalbo - Niet zichtbaar, niet tastbaar, maar wel degelijk aanwezig. Dat is de barrière waar Europees- en wereldkampioen op de schaats Falko Zandstra nu tegen aan hikt en de komende tijd door heen moet. Een blokkade tussen z'n oren; geenzins in zijn weliswaar dunne doch krachtige benen. vincies. Zandstra sleepte zijn ge butste, vermoeide lijf van hot naar her, omdat, zoals hij dat uitdrukt, 'je de vruchten moet plukken zodra ze rijp zijn'. Al die commerciële activiteiten trokken wel een wissel op de persoon Falko Zandstra. Na het lichaam dreigde ook de geest er aan onder door te gaan. In juli pas kwam de ommekeer. Voor het eerst stapte Zandstra toen met een fris gevoel uit zijn bed op de eerste etage van zijn ouderlijk huis op een steenworp afstand van het Thialf-ijsstadion in Heerenveen. „Drie maanden na Hamar voelde ik me fysiek nóg moe. Door dat rare virus, dat opkwam als kak heb ik me waarschijnlijk verschrikkelijk moeten forceren tijdens dat WK. Maar ik pakte er wel de over winning mee. Daarna was het over en uit. Alles wat ik tot zeg maar juli ondernam, deed ik moeizaam. Die Europese- en we reldtitel kostten me meer kracht dan ik voor mogelijk hield. De tijd om me grondig te laten on derzoeken, ontbrak. Tijdens de World Cup-wedstrijden in Ber lijn en Hamar deed ik het be trekkelijk rustig aan. Op tachtig, negentig procent. Winnen komt later pas aan de orde. Mijn doe len liggen ver uit elkaar. Eerst het EK begin januari, dan de Spelen in februari en daarna pas half maart het WK in Gothen burg. Dus alles wat ik nu aan inspanning uitspaar, kan ik ver der op in het jaar heel goed gebruiken. Ik zoek meer dan voorheen mijn eigen weg." Zonvakantie Zandstra stapte half dit jaar met verloofde Ellen Linnenbank in het vliegtuig en genoot - terwijl de zomertraining reeds volop aan de gang was - van een zonvakantie op het eiland Tene- rife. En terug in Nederland startte hij zijn auto en trok de Alpen in. Het frêle lichaam, maar vooral het hoofd moest Teeg' opgeleverd worden alvo rens het de voorbereiding op dit Olympisch seizoen aan kon. In het Zwitserse Sankt Moritz be gin augustus begon Zandstra pas goed met het opladen van de accu. En met de Nederlandse af standskampioenschappen van morgen en woensdag in eigen woonplaats op het programma kan de campagne wat hem be treft van start. Al blinkt er niet louter nationaal goud in zijn ogen. „Het verdedigen van mijn twee, internationale titels, dat staat voor mij voorop. En uiter aard een Olympische gouden plak," aldus Zandstra, sinds maandag 13 december zeker van deelname aan de 17e Olympische Winterspelen van Lillehammer, die wat het schaatsen aangaat Falko Zandstra tijdens zijn WK-race op de tien kilometer tegen zijn rivaal Johann-Olav Koss. Toen ging de jonge Fries, die vandaag 22 jaar wordt, dieper dan diep. foto leo vogelzang op zondag 13 februari beginnen met de vijf kilometer voor man nen onder het dak van het Vi kingskipet in Hamar. De jonge Fries heeft dus hele hoge noten op zijn zang, maar vreest de druk die deze vocale uithalen hem daarmee gelijktij dig opleggen, niet. „Lange tijd schaatste ik voor het publiek. Vond ik het leuk om de mensen, alle mensen die van mijn sport houden, een plezier te doen. Die periode ligt achter mij. Ook noodgedwongen. Omdat het met die belangstelling voor mijn per soontje te gek werd. In Leeuwar den assisteerden Rintje Ritsma en ik bij het opblazen van de fabriekspijp van de melkfabriek. Ritsma moest op een hoorn bla zen, ik op de knop drukken zo dat dat hoge ding met springstof naar beneden zou komen. Het publiek raakte zo enthousiast dat ik gewoon onder de voet werd gelopen. Dat maakte mij flink aan het schrikken. Zulke uitnodigingen accepteer ik al leen nog als er lijfwachten bij zijn. Dat klinkt overdreven, maar ik gun het niemand om zo in de verdrukking te geraken. De afdrukken van schoenen stonden op mijn zwarte broek, ik lag totaal hulpeloos op de grond. Zaken, die bijna al mijn tijd naast de training opslurpten. Nu sport ik alleen nog maar voor mezelf, mijn familie en vooral voor mijn vader. Met hem heb ik een heel speciale band. Zeker sinds hij aan de ziekte van Bech- terev (een vrij zeldzame spier ziekte. RvD) lijdt. Die man moet zo verschrikkelijk afzien om din gen te kunnen doen, die een gezond mens achteloos uitvoert. Daar neem ik heel erg diep mijn petje voor af. Als ik naar hem kijk, besef ik hoe bevoorrecht ik eigenlijk ben. En dan telt geen pijn na een wedstrijd. Dan wil je door een muur. Hoe dik die ook is. Daar haal ik een stuk motiva tie vandaan. Als ik win, win ik voor hem." Nooit zal Zandstra vergeten dat zijn vader hem stimuleerde om als junior door te zetten, terwijl de disco lonkte. „Hij bracht me naar de wedstrijden en terug. Onderweg spraken we uiteraard veel met elkaar. Hij maakte er soms een wedstrijdje van. Als ik op een bepaalde afstand de sterkste zou zijn, wilde hij op de terugweg een stukje 140 kilome ter per uur racen. Daar genoot ik dan van. Ik houd van snelheid, van snelle auto's. Een voorname uitlaatklep voor mij." Op initiatief van het gemeente bestuur van Heerenveen mocht hij aan zijn tweede liefde 'nip pen'. Terwijl de politie een oogje Een jongensdroom gaat in vervulling. Falko Zandstra start ut Ferrari, waarin hij dankzij de gemeente Heerenveen tussen zijn woonplaats en Meppel een tijdje mocht 'scheuren'. foto gerard van de VELDE dicht deed, scheurde hij in een Ferrari op de snelweg tussen Heerenveen en Meppel een aar dig eindje weg. „Mijn topsnel heid ligt op 280 kilometer per uur," klinkt het trots, maar ook met ontzag. „Op een Franse tol weg. Mijn favoriete auto is de Audi. Niet die we via het NOC*NSF tot onze beschikking hebben, maar een snellere uit voering. Prachtig. Mooi, groot en snel zo'n kar. Daarin voel je je vrij van alles en iedereen. Op Zandvoort volgde ik een race cursus. Daar kan ik intens van genieten. Zoef, zoef, harder, har der. Even wegvliegen van deze wereld." Falko Zandstra sluit even de ogen. Hij is er klaar voor. De vermoeienissen van het EK en WK van vorig seizoen liggen nu ver achter hem. Het feest kan beginnen. Net als Lammert Hui- tema, die afgelopen woensdaga vond in een jaar tijd twee keer Nederlands titelhouder mara thon op kunstijs werd, kan er de komende dagen in Heerenveen geschiedenis worden geschreven. Immers, op 2 en 3 januari van 1993 werden de afstandskam pioenschappen van het vorig sei zoen in Deventer afgewerkt en nu wordt datzelfde jaar bijna afgesloten met hetzelfde evene ment. Verdedigen Voor Zandstra betekent dat dat hij zijn titel op de 10 kilometer moet verdedigen, terwijl hij in Deventer op de 1500 en 5000 meter zilver veroverde. Zelf schroeft hij het verwachtingspa troon hoog op. Wel echter voor verder weg in het seizoen. „Een gouden plak op de Spelen, die zou ik natuurlijk heel graag na het zilver van Albertville inpik ken, maar het is me te link alleen daarop te gokken. Voor mij is het én én. En het EK, én het WK én ook goud. Spreiding van de winnende risico's. Dan presteer je altijd op een van die evene menten wel goed. In het schaat sen gaat het vaak om hele kleine dingen, die het verschil tussen winst en verlies bepalen. Mis schien kan ik wel nooit en te nimmer meer zo diep gaan als toen bij dat WK van Hamar. Zegt mijn lichaam ja, maar mijn hoofd absoluut nee, tot hier en niet verder. Dat is een kwestie van afwachten. Kun je nauwe lijks op trainen. Zoiets overkomt je of juist niet. De mystieke krachten in de sport. En dat maakt het mooi. Heel mooi." Heerenveen - Beste seizoen tijden belangrijkste deelne- mers/sters Nederlandse af standskampioenschappen op 28 en 29 december in Heerenveen. VROUWEN 500 meter 1. Aaftink 41.27 2. Voetelink 42.10 3. Zwolle 42.35 4. Timmer 42.35 5. Loorbach 42.54 6. Vellinga 42.67 1000 meter 1. Aaftink 1.22.39 2. Voetelink 1.23.48 3. Timmer 1.25.11 4. De Jong 1.25.23 5. Vellinga 1.26.40 6. Zwolle 1.27.28 1500 meter 1. Thomas 2.06.49 2. Zijlstra 2.07.74 3. De Loor 2.09.24 4. Van der Voort 2.09.58 5. Timmer 2.10.24 6. De Jong 2.11.16 3000 meter 1. Zijlstra 4.20.04 2. Thomas 4.26.39 3. De Loor 4.29.72 4. Zee 4.34.65 5. De Vries 4.38.19 6. Van Schie 4.38.62 5000 meter 1. Zijlstra 7.24.24 2. Thomas 7.40.83 3. De Jong 7.45.46 4. De Loor 7.51.48 5. De Vries 7.52.56 6. Zee 7.53.07 MANNEN 500 meter 1. Van Velde 37.61 2. Loef 37.85 3. Van der Vlies 38.07 4. Kramer 38.21 5. Postma 38.67 6. Van der Poel 38.88 1000 meter 1. Schreuder 1.13.80 2. Van Velde 1.14.35 3. Loef 1.14.47 4. Van der Vlies 1.16.08 5. Postma 1.17.85 6. Hersman 1.18.06 1500 meter 1. Schreuder 1.52.68 2. Ritsma 1.52.81 3. Zandstra 1.52.98 4. Straathof 1.52.99 5. Postma 1.55.94 6. Hersman 1.57.27 50.00 meter 1. Ritsma 6.39.66 2. Zandstra 6.40.49 3. Veldkamp 6.44.84 4. Schreuder 6.50.68 5. Postma, 7.05.37 6. Heideman 7.06.64 10.000 meter 1. Ritsma 13.47.14 2. Veldkamp 1*4.02.57 3. Zandstra 14.09.03 4. Postma 14.17.55 5. Stam 14.25.89 6. Schreuder 14.33.64 Van onze verslaggever Heerenveen Het pro gramma van het NK afstan den op de schaats, dat mor gen en woensdag in het Thialf-ijsstadion van Hee renveen wprdt verreden, ziet er als volgt uit: dinsdag 28 december (aanvang 10.00 uur): 500 meter vrouwen, 500 meter mannen, 1000 meter vrouwen, 1000 meter heren, 3000 meter vrouwen en 5000 meter mannen; woensdag 29 december (aan vang 10.00 uur): 500 meter vrouwen, 500 meter mannen, 1500 meter vrouwen, 1500 me ter mannen, 5000 meter vrou wen, 10.000 meter mannen. die Do Stom lezen hebben special© belangstelling voor onze kleintjes" rubriek Auto's en motoren" Uw aanb>eding in die rubriek Kan dus niet missen Dan onze medewerkster jeanette Vergouwen Hulst - Er is een schrijnen tekort aan vrijwilligers bij Stichting Welzijn voor Ouden Hulst voor Tafeltje Dekje. Door de enorme uitbreiding va het aantal mensen dat gebru: maakt van deze service, nem6 de werkzaamheden toe zodat c werkdruk op de elf vrijwillige: erg groot wordt. Er moet drir gend iets gebeuren. Nellie Rijk, coördinatrice van de Stiel ting Welzijn spreekt haar diepe waa dering uit voor de huidige vrijwilligei „Niet één laat ons in de steek, maar routes worden steeds langer en d mensen willen ook wel eens een dag vi Van onze verslaggever Middelburg - Het openbaar ministerie in Middelburg gaat Rijkswaterstaat niet vervolgen voor het veroorza- :en van olievervuiling bij de berging van het Panamese 'vrachtschip Aya. ^•Volgens de rijkspolitie te water zou Rijkswaterstaat bij de ber ging van het schip onvoldoende voorzorgsmaatregelen hebben getroffen, waardoor olie uit de Aya is gelekt. Maar de officier van justitie hecht bij zijn beslissing om niet tot vervolging over te gaan, gro te waarde aan de bijzondere om standigheden waaronder de ber ging heeft plaatsgevonden, aldus een mededeling van justitie. De bergers hebben onder zware tijdsdruk moeten werken, waar bij 'een voortdurende afweging moest plaatsvinden tussen zwaarwegende nautische- en mi lieubelangen'. Bij het besluit speelt ook een rol dat Rijkswaterstaat een extern onderzoek laat uitvoeren naar de consequenties voor het milieu bij de berging. De resultaten van dit onderzoek zullen worden ge bruikt bij toekomstige bergingen in de Zeeuwse wateren. Vlaamse tv-kijkers redden kreeft Irma van dood in de pot Van onze verslaggever Hulst - De Oosterschelde heeft er een nieuwe be woonster bij. Irma, de bekendste kreeft van Vlaanderen. Veel van haar soortgenoten beland den afgelopen weekeinde op de kersttafel, maar zij zwemt weer vrij rónd. Het dier kreeg bekendheid in de zaterdagavondshow 'Tilt' van VTM, waar de kij kers konden stemmen over het lot van een kreeft die Irma werd gedoopt. De keu ze was: vrijlaten of de kook pot in. Meer dan 20.000 kij kers grepen de telefoon, waarvan 60 procent vond dat Irma niet levend mocht worden gekookt. De kreeft werd opgehaald door de organisatie voor dierenrechten en dierenbe- vrijding GALA en is donder dag vrij gelaten met behulp van twee kikvorsmannen. „De vrijlating van Irma is het symbool voor de vrij heid waarop alle kreeften recht hebben", aldus GAIA. Aanvankelijk wilde men de kreeft in de Noordzee zet ten, maar door het slechte weer werd uitgeweken naar de Oosterschelde. Irma is ongeveer 28 jaar en kan vol gens GAIA best nog wel 70 jaar in de Oosterschelde rondzwemmen. ^an °dze verslaggever Doel De kerncentrale in Doel eelt een gratis telefoonnummer "Pengesteld waar men te allen ov 1tereckt kan voor informatie er kernenergie. Dat nummer is ^it Nederland 8.11.63.06. de 6 trac;hten vraagtekens rond „„„yoking van kerncentrales, veiligheid, afvalver- zov nucleaire brandstof en- te i°?rt a^s sneeuw v°or de zon infe verdwijnen", aldus het mormatieblad Doelbewust. I

de Stem | 1993 | | pagina 10