Weer banen Fokker weg Vijf KMA-cadetten geschorst na ''ontaard gedrag' 50% Maij: 4Angstige momenten' in Brabant Voorzitter Vlaams parlement stapt op Kosten moeten 30 procent omlaag F 50 verkoopt slecht Duizenden Limburgers geëvacueerd CDA wil pomphouders grens tegemoetkomen Akkoord met Rijk over havenschappen in zicht D 2 OP TV HARD STIKKE LEUK Strand vervuild Nijlpaard doodt Amerikaanse LHq Kerstbestand in Bosnië Boek van Gijsen Lubbers in '94 naar Clinton Crisis in de Eerste Kamer Z-Afrika heeft nieuwe grondwet GEHELE KOLLEKTIE KINDER- EN TIENERMODE STERK AFGEPRIJSD KORTINGEN TOT Gimbrère Het succes van de Kaapse wijn Kffl 1711 f H Michael Jackson: 4Dit was vernederend REPLAY Gesjoemel met examen secretaresse r 22 DECEMBER 1993 an It de persoonlijke geschiedenis- openhartig willen praten over Paul Witteman krijgen zij de hun hart te luchten. Na het dit de eerste maal dat de lop prime-time. let Witteman', 'Alle mensen zijn lliteitenrubriek 'Nova' bouwde en waardering op. jaar geworden. De jaren zijn boit immens populaire maar ook lige alle klassiekers won en met isekoppel vormde, is nog steeds ld' blikt 'De laatste keizer', die V, terug op zijn roemruchte nse speelfilm uit 1939. Regie: Irley Temple, Anita Louise en I een lief, rijk kostschoolmeisje, Jwier vader zijn land dient als I lieveling van Miss Minchin, het komt verandering in als Minchin kapitein Crew is gesneuveld uit 1990. Regie: Sergio Toledo. Norma Aleandro en Fernanda Instenaar die met de opbrengst piek voor de arme boeren in I Amerikaanse pers laat hij zich mensenrechten in zijn land. Als In wordt vermoord, is Filartiga I speelfilm uit 1984. Regie: John bay, Theresa Russell, Catherine ps Keach. Naar het boek van W. rell overleeft de Eerste Wereld- Ird terug naar huis. Hij zet z'n ant en gaat op zoek naar de zin 'gebergte probeert hij tot zichzelf nge. uit 1990. Regie: Tony Scott. J Anthony Quinn en Madeleine lietnam-veteraan Cochran wordt genodigd voor een verblijf op zijn pn aantrekkelijke jonge vrouw te probeert te verleiden. Als Tibey Irschrikkelijke manier wraak. nse speelfilm uit 1987. Regie: James Caan, James Earl Jones en J de cynische veteraan sergeant Jitaire begraafplaats in Arlington. niet gewonnen kan worden. Als fm krijgt, probeert hij deze ervan - het front te melden. DE VERSCHILLEN s>|U!| uauajs oi b|e|Ai!z '6 bapuosupaJ lew uba snau g :jubj>i do 'g iub>| :wo>| ui e :u3)||0M z luaAoq uauaiS 'i 4,0 Kleintjes" In De Stem Om dat er zoveel bijzondere en ^teres&ante aanbiedingen in staan Elke dag weer l 133e JAARGANG Üieuwvliet - Over een lengte van zo'n zeven kilometer is het strand tussen natuurgebied 't Zwin en Nieuwvliet vervuild met olie. De verontreiniging is giste rochtend ontdekt. Rijkswater staat start vandaag met het op ruimen. De veroorzaker van de vervuiling is nog niet bekend. Het gaat om klodders stookolie die langs de vloedlijn liggen. IZIE ZEELAND - C1 Windhoek - Een Amerikaanse toeriste is op de Zambezi rivier ai Namibië door een nijlpaard aangevallen en dodelijk ver wond. Volgens de politie wilde de toeriste vanuit een kano een groep nijlpaarden van zeer dichtbij fotograferen. 'T 4 HET WEER MIN./MAX. DE STEM i i i i DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggever Breda - Vijf tweedejaars landmachtcadetten van de Koninklijke Militaire Acade mie (KMA) in Breda zijn ge schorst, omdat zij zich vorige week 'zeer ernstig' hebben misdragen. Het gaat om mannelijke cadet ten die lichamelijk en seksueel contact met elkaar hebben ge had. Een woordvoerder van de landmacht in Den Haag sprak gisteren van 'verregaand ont aard gedrag.' Het incident vond midden vorige week plaats in de Belgische Ar dennen. De tweedejaars KMA- cadetten verbleven daar in een legeringsgebouw aan de voora vond van de jaarlijkse oefening. Of er ook drank in het spel is geweest, was gisteren nog niet duidelijk. Bij het gebeuren wa ren geen buitenstaanders be trokken. De KMA-leiding is van plan het vijftal van het militaire oplei dingsinstituut te verwijderen. Voorlopig zijn de cadetten naar huis gestuurd, 'ontheven' zoals dat in termen van de KMA heet. De Koninklijke Marechaussee onderzoekt inmiddels op verzoek van KMA-gouverneur Mes- serschmidt of het vijftal nog jus titieel moet worden vervolgd. De uitspattingen in België bete kenen bijna zeker het einde van hun militaire carrière. De oplei ding tot officier kunnen ze wel vergeten, want de KMA-leiding wil de betrokken cadetten van de opleiding verwijderen. De directe commandant van de vijf cadetten moet daartoe een advies geven aan de gouverneur van de KMA. Uiteindelijk neemt de directeur Personeel van de Koninklijke Landmacht in samenspraak met Minister Ter Beek van Defensie de beslissing. De KMA in Breda weigerde gis teren elke mededeling over de nieuwe zedenaffaire aan het nog hoofdzakelijk door mannen be volkte opleidingsinstituut. KMA-voorlichter Hoekstra ver wees voor alle commentaar naar het hoofd van de afdeling leger- voorlichting van de Koninklijke Landmacht in Den Haag, luite nant-kolonel Hartman. De eerste reactie van Hartman: „Dit is geen zaak waarvan je vrolijk gaat fluiten." VERVOLG OP REGIO - C1 '7'///// Het blijft soppen Op een litertje water meer of minder wordt deze dagen niet gekeken. Vandaag wisselend bewolkt en enkele winterse buien. De zuidwestenwind doet het eens wat rustiger aan. Brussel - Tijdens de kerstdagen moeten de kanonnen zwijgen in Bosnië. De partijen in het con flict zijn gisteren in Brussel een kerstbestand overeengekomen. Volgens de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Willy Claes betekent het bestand ook vrije doorgang voor humanitaire hulpkonvooien. Gesprekken over een permanente vredesregeling worden intussen voortgezet. ZIE 00K BUITENLAND-A4 Roermond - Oud-bisschop J. Gijsen is bezig met het schrijven van een boek over het leven van bisschop Joannes Kerens, een van zijn voorgangers. De uit Maastricht afkomstige Kerens was bisschop van Roermond in de periode 1770-1775. Bisschop Gijsen, die sinds zijn aftreden begin dit jaar in de omgeving van St. Pölten woont, schreef al eerder wetenschappelijk werk. Washington - Premier Lubbers brengt begin 1994 een bezoek aan Washington. Hij zal onder meer president Clinton en vice president Gore ontmoeten. De vermoedelijke datum voor het bezoek ligt begin januari. Een bezoek van premier Lubbers aan bet Witte Huis staat al sinds de afgelopen zomer op de agenda, ■naar is steeds uitgesteld vanwe ge agendaproblemen. Den Haag - De behandeling van de vreemdelingenwet in de Eer ste Kamer heeft gisteravond tot grote politieke spanningen ge leid toen de Eerste Kamer dreig de de nieuwe vreemdelingenwet te verwerpen. Minister Hirsch Ballin (Justitie) liet tegen 10 uur de vergadering schorsen om po litiek beraad in het kabinet te voeren. ■ZIE BINNENLAND - A3 Kaapstad - Het Zuidafrikaanse parlement heeft gisteren officieel ®en einde gemaakt aan de apart- 'd. met de aanname van een Heuwe grondwet. In de nieuwe Srondwet is onder meer geregeld "at na de verkiezingen van 27 april een overgangsregering ordt gevormd voor een periode ril vijf jaar. Daarin zouden alle Partijen moeten zijn vertegen woordigd die ten minste vijf pro- van de stemmen behalen. ■ZIE BUITENLAND - A4 I'm dreaming of a wef Christmas Van onze verslaggever Amsterdam - Fokker gaat opnieuw diep snijden in de organisatie. In februari wordt een saneringsplan gepresenteerd, dat het schrappen van honderden, misschien zelfs meer dan duizend, banen tot gevolg heeft. Wat dit betekent voor de Fokker-vestigin gen in Woensdrecht is nog niet duidelijk. Bestuursvoorzitter E.J. Neder- koorn kondigde gisteren in het personeelsblad Trimvlak aan dat de "kosten van de vliegtuigen in drie jaar met dertig procent moeten dalen. „Fokker zal in het komend jaar drastisch en ingrijpend worden gereorganiseerd", aldus Neder- koorn. „Het is onvermijdelijk dat wij opnieuw scherp en diep snijden in het aantal arbeids plaatsen en in alle lagen van de onderneming. Niet uitsluitend aan de basis maar ook aan de top". Kleine eenheden Fokker wil de kosten onder meer verlagen door in kleinere eenhe den te gaan opereren. Elke een heid wordt verantwoordelijk voor de eigen winst. Ook zullen zij buiten de deur werk moeten zoeken om de overhead-kosten zoveel mogelijk te spreiden. Vol gens de werkgroep die de reor ganisatie voorbereidt is voor wat betreft de traditionele manier van saneren de rek er wel uit. Fokker wil verder de contracten met de toeleveranciers herzien. Van de prijs van een toestel wordt tweederde door inkoop bepaald en eenderde door de eigen toegevoegde waarde. Ook de prijzen van de rompen, die Dasa aanlevert en in het kader van de overname van Fokker door Dasa al zijn verlaagd, ko men opnieuw ter discussie. Het concern wil verder met twaalf vaste toeleveranciers. Verkoop ingezakt Bovendien zijn plannen ontwik keld om de bouw van het tur boprop-toestel Fokker 50 af te stemmen op de vraag, waar nu nog op voorraad wordt gewerkt. Fokker veranderde eerder al de produktiemethode voor de jetli- ne Fokker 70/100, zodat alleen nog op bestelling wordt gewerkt. De verkoop van de Fokker 50 is in 1993 geheel ingezakt. Het produktietempo zou daarom te rug moeten van twintig naar twaalf per jaar. Met SAS wordt gesproken over het omzetten van zes opties op de F50 in vaste orders. De Koninklijke Lucht macht zou binnenkort de order plaatsen voor vier stuks van een verlengde transportversie van de F50. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 (ADVERTENTIES) EINDSTRMT27BREDA Duizenden bewoners van Limburgse Maasdorpen zijn gisteren gevlucht voor het wassende water. Ze werden veelal met bootjes uit hun huizen gehaald, zoals hier in Itteren. foto anp/paul vreeker Van onze verslaggevers Den Haag/Breda/Maastricht - Het wassende water van de Maas, dat in Limburg al dui zenden dorpsbewoners op de vlucht joeg en voor tenminste 20 miljoen schade aanrichtte, zal volgens minister Maij- Weggen (Waterstaat) de ko mende dagen ook in Brabant voor angstige momenten zor gen. Maij vreest vooral problemen in Noord-Oost-Brabant en bij de Biesbosch. Die zorg sprak zij gisteren uit in de Tweede Kamer. „We moeten bidden en hopen dat het allemaal goed gaat." Het Hoogheemraadschap West- Brabant is echter optimistischer. Een gunstige wind, die in het weekeinde zelfs naar het noord oosten draait, zal volgens een woordvoerder het overtollige water snel naar de kust blazen. De minister kijkt vooral met angst en beven naar de Maas tussen Grave en Den Bosch, waar de dijken diverse zwakke plekken hebben. Maij vreest vervolgens grote pro blemen rond de Biesbosch, om dat daar het water van de Maas en Rijn (Merwede) samenkomen. Bij Dordrecht dreigt volgens haar het gevaar voor overstro ming. Ze gaf toe dat de wind een beslissende rol kan spelen. De bewindsvrouw sprak daar naast nog haar zorg uit over de Dommel. „Ook daar zijn moei lijkheden te verwachten", aldus Maij. Zij.kon gisteren nog geen raming geven van de schade die de wateroverlast heeft veroor zaakt. De ministerraad be spreekt vandaag of het Natio naal Rampenfonds wordt aange sproken. Een groot aantal Nederlandse brandverzekeraars, aangesloten in het Verbond van Verzeke raars, overweegt een pool te vor men met maximaal 50 miljoen gulden voor een verzekering te gen schade door aardbevingen en overstromingen van binnen wateren. Dergelijke schade wordt nu niet gedekt. Met haar collega Dales van Bin- VANDAAG IN DEZE KRANT Van alle wijnen van bui ten de EU doet de wijn uit Zuid-Afrika het het best in Nederland. Het makkelijk leesbare Zuid afrikaans op de etiketten en vooral de prima prijs- kwaliteitverhouding zor gen voor een alsmaar groeiende afzet. zie consument-deel d nenlandse Zaken reist Maij van middag naar Limburg af om poolshoogte te nemen in het door overstromingen getroffen gebied. Een delegatie tweede-kamerle den vertrekt vanochtend al. Vooralsnog is het niet de bedoe ling dat leden van het Konink lijk Huis een bezoek brengen aan het door de wateroverlast ge troffen gebied. De golf van hoog water lijkt intussen in het Zuidlimburgse Borgharen tot een einde te zijn gekomen. Voor zover bekend hebben zich tot dusver geen gro te persoonlijke ongelukken voor gedaan. Wel is vee ten prooi gevallen aan het water. In Oud- Urmond verdronken 53 koeien. Op enkele plaatsen vielen de telefoon en de televisie uit. In de stroomvoorzieningen bleven gro te problemen vooralsnog uit In totaal zijn tot dusver onge veer 360 militairen betrokken bij de hulp aan mensen en dieren in het rampgebied. Zij hebben de beschikking over onder meer 21 vrachtwagens, elf landrovers, acht duwboten, twee hijskranen, twaalf rubberboten en enkele helikopters van de luchtmacht. Ook in België, Duitsland en Frankrijk is sprake van een gro te overlast als gevolg van de hoge waterstand. In de eerste twee landen zijn in totaal zeker zes doden gevallen. De Belgische regering heeft gis teren besloten het rampenfonds aan te spreken om de gedupeer den van de wateroverlast gedeel telijk schadeloos te stellen. Ko ning Albert bracht een bezoek aan het rampgebied, samen met kroonprins Philip. Ze aan schouwden onder meer de rava ge in het zwaar getroffen Di- nant. ZIE PAGINA - A2 'Zelfs de ratten zoeken het hogerop' INHOUD 4 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 W-.i Beurs A5 r *- -*i\' I BBR Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D f$jË éll Gids RTV-programma's deel E E2 Veemarktstraat 68 - Breda Washington - „Het was de meest vernederende ervaring van mijn leven," zegt Michael Jackson. „De politie nam foto's van mijn penis en mijn achterwerk, op zoek naar huidafwijkingen die als bewijs zouden kunnen die nen. Niemand zou ooit zo'n on menselijke behandeling moeten hoeven ondergaan. Alle aantij gingen aan mijn adres zijn vol slagen vals," aldus een bijna huilende Jackson gisteren in een korte tv-verklaring vanuit zijn boerderij in Californië. Het was voor het eerst dat Jackson zich uitsprak over de beschuldigin gen dat hij minderjarige jongens sexueel heeft misbruikt. Jackson haalde uit naar de 'on gelooflijke, verschrikkelijke massamedia', die tal van getui genverklaringen zouden hebben gemanipuleerd. Hij zei zijn hele leven alleen maar vele duizenden kinderen te hebben willen hel pen een gelukkiger leven te lei den. Brussel (anp) - Mogelijk gesjoemel met een examen ter wille van zijn secretaresse is de voorzitter van het Vlaamse parlement, Louis Vanvelthoven, noodlottig ge worden. De socialist Vanvelthoven liet gisteren weten dat hij na een dienstverband van ruim vijf jaar opstapt. De affaire werd eind novem ber aan het rollen gebracht door het weekblad Humo. De SP-politicus zou via een stro man hebben geprobeerd zijn privé-secretaresse door een examen aan een betere functie te helpen. De Brusselse professor Eric D.efoort, die de kandidate aan de tand zou voelen, is daar voor meermalen benaderd. Die was daarover zo kwaad, aldus de Humo, dat hijeen boze brief schreef aan de Vlaamse Raad over pogingen tot cor ruptie door zijn voorzitter. Defoort is intussen verschenen voor een interne onderzoeks commissie van het parlement die zich op het examendossier heeft geworpen. Hij wees de SP'er Eric Pinoie aan als de stroman van Vanvelthoven. Pinoie gaf die rol ook toe. Vanvelthoven zelf werd giste ren ook gehoord, maar pas na zijn verklaring dat hij ontslag nam. Hij weigerde elk commentaar, uitgezonderd een schriftelijke toelichting-op zijn ontslag. De voorzitter schrijft dat er een fout is gemaakt, die hij had moeten voorkomen. Door ont slag te nemen aanvaardt hij daarvoor de politieke verant woordelijkheid. Pinoie is ook afgetreden, maar blijft net als Vanvelthoven lid van het na tionale parlement. Den Haag (anp) - De CDA-fractie in de Eerste Kamer vindt dat de pomphouders aan de Belgische grens compensatie moeten krijgen voor de verhoging van de accijns op benzine en diesel per 1 januari met respectievelijk 11 en 8 cent per liter. De christen-democratische sena toren Boorsma en Stevens kon digden gisteren aan hiervoor met een plan te komen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) liet op voorhand we ten welwillend te staan tegen over voorstellen die juridisch de toets der kritiek kunnen door staan. Hij tekende aan dat hij wel op zoek moet naar financiële dekking. De CDA-senatoren willen alle pomphouders die op een afstand tot bij voorbeeld 15 kilometer van de Belgische grens gevestigd zijn, financieel tegemoet komen, als ze kunnen aantonen omzet mis te lopen. Door de bewijslast bij de pomphouder te leggen, omzeilen de christen-democra ten de rechtsongelijkheid die het gevolg zou zijn van een algeme ne compensatieregeling. De pomphouders aan de Bel gische grens ondervinden nadeel van de accijnsverhoging doordat het voor automobilisten straks goedkoper wordt in België te tanken. Dat geldt niet voor hun collega's aan de grens met Duits land, omdat in dat land de ac cijns op motorbrandstof volgend jaar ook omhoog gaat. De Senaat ging gisteren in meer derheid akkoord met het belas tingplan voor volgend jaar. De WD stemde tegen. De instem ming van het CDA kwam niet van harte. De fractie wilde ei genlijk de inflatie-correctie handhaven. Van onze verslaggever Middelburg/Den Haag - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Zeeuwse deelnemers in de havenschappen Vlissingen en Terneuzen verwachten op korte termijn over eenstemming te bereiken over het uittreden van het Rijk. Een poging om dinsdag de zaak definitief te beklinken liep stuk op verschil van mening over de hoogte van de afkoopsom. Het Rijk neemt voor 50 procent deel in de beide havenschappen. De provincie Zeeland neemt een' kwart voor haar rekening en de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent (wat betreft Terneuzen) en Vlissingen en Borssele (wat be treft Vlissingen) ook een kwart. Omdat met het uittreden van het Rijk ook de helft van de totale overheidsbijdrage wegvalt, wil len provincie en gemeenten van Den Haag een vergoeding om de klap op te kunnen vangen. Over die vergoeding kon men het deze week dus niet eens worden. Vol gens een woorvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat komen de deelnemers aan de havenschappen op korte termijn weer bij elkaar. Hij wil de niets loslaten over de sommen geld waarover de discussie woedt. Voorzitter van de havenschap pen en gedeputeerde D. Bruinoo- ge gaf gisteren helemaal geen commentaar. Vorig jaar nog had het Rijk de Zeeuwse deelnemers laten weten zeker tot 1997 in de havenschap pen te blijven. In september kre gen de provincie en de vier ge meenten een brief van de minis ter. Het Rijk bleek toch geld te hebben voor een afkoopsom. Nog in 1993 zou de afrekening plaatsvinden. (ADVERTENTIE) MILITAIR Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee; Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) o kwartaal acceptgiro87.20 o kwartaal automatischf 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I— J

de Stem | 1993 | | pagina 1