Saneringen in chemie op komst Reorganisatie bij Akzo in Bergen Zoom leidt tot banenverlies Philips-topman pleit voor flexibel werken 'Gezinsbedrijven moet je de ruimte bieden' BZW en VNO gaan samen in Zeeland/Brabant Studenten: Plan voor werving aspergestekers Nieuwe polis ontwikkeld voor overname Vie d'Or DE STEM ECONOMIE A5 Witte kerst NLAND KORT Sas overweegt aankoop van Fokker-50's Rabo: Rente op kapitaalmarkt gaat omhoog ECONOMIE KORT WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 trand om worst en vlees te rillen. Geld om op vakantie te gaan hebben ze meestal niet maar e gaan wel massaal naar hei trand met de kerstdagen. De antallen zijn zo hoog dat Vo. ig jaar tientallen mensen ver- ronken aan de stranden, "eel blanken kijken gering, chattend neer op die ontwik- elingen en mijmeren over de ijd toen er nog raciaal ge. cheiden stranden waren. Of- icieel is dat voorbij, maar fficieus valt er te constateren at blank en zwart nauwelijks p eikaars stranden liggen. 'p de exclusieve Clifton- tranden in Kaapstad liggen uitsluitend blanken terwijf in Bakoven vrijwel alleen zwar ten en kleurlingen van zon en ~ee genieten. De integratie verloopt slechts langzaam maar volgend jaar worden immense stappen ge zet op weg naar een non-ra ciale democratie. Dat bete kent ook het einde van de bevoorrechte rol die blanken jaren lang dankzij de apart heid hebben ingenomen. Terwijl de 'boerewors' blakert op de barbecueroosters, zul len vooral de blanken tijdens de kerstdagen peinzen over de toekomst in het 'nieuwe Zuid-Afrika'. er schokt Sri Lanka greep van een schandaal met afkomstig uit Polen. Nestlé van het Zwitserse voedings- n november 150 ton van het Bij een test bleek dat de telijke maximum lag. Het spul r de affaire heeft een vervolg hebben gemeld dat het aantal is toegenomen. n en Israël Paulus zal volgend voorjaar een pelgrimstocht naar Israël n weten dat de onderhandelin- van de betrekkingen nog voor fgesloten. De doorbraak in de n de PLO in september maakte kenning door het Vaticaan van ~1 of mei volledige diplomatie- oopt. 'e snelheid eid is gisterochtend ontspoord ulnes. De trein was onderweg en deze naast de rails terecht bleef overeind. Bij het ongeluk tgewond. Er waren ruim 200 geluk gebeurde. De eerste vijf naast de rails terecht. dt af n heeft een onderzoek ingesteld van de Lega Nord. Bossi, die icier van justitie Antonio Di e wet op de financiering van treden. Gisteravond deed Bossi ~d dat hij af zou treden, zodra eaffaire zou worden genoemd, gisteren een verzoek ingediend ogen berechten wegens corrup- wapen-akkoord onbekende - compensatie en het afstaan van de kernwapens 'kraïne, de Verenigde Staten en st ondertekenen, zei de Oek- teren. Door het akkoord wordt taat. Op dit moment beschikt rootste kernwapenarsenaal van veiligheid ij de afstand emonnaie. 'ishi Galant leverbaar echts f595,- extra. - 9.345.-, mil BPM/BTW. excl. kosten rijklaar 1landen Elke Mitsubishi personenauto wordt o Senue. Imp. Hart Nihbrig Greeve B.V.. tbishi Dealer Lease. rel. 02522-20660. (/an onze verslaggever Bergen op Zoom - Het perso neelsbestand van Akzo Res ins in Bergen op Zoom wordt teruggebracht van zo'n 450 nu naar mogelijk zo'n 400 eind 1995. Dat zal volgens r.oofd-personeelszaken F. Bus en voorzitter onderne mingsraad L. van der Kallen gebeuren zonder gedwongen ontslagen. Het getal 400 is geen streefcijfer. Akzo Resins maakt hars voor met name de autoindustrie. Het terugbrengen van het perso neelsbestand maakt onderdeel uit van een al geruime tijd lo pend proces om het produktie- proces bij de Bergse vestiging van Akzo te optimaliseren. Dat proces, waarbij kritisch gekeken wordt naar de personeels- en produktiekosten is volgens Bus in 1991 in gang gezet. Ook wordt gepoogd de omzet te vergroten en het produkt te verbeteren. „De concurrentie verscherpt, dus moeten we op onze tellen pas sen," aldus Van der Kallen. Hij laat weten dat het personeel vol op wordt betrokken bij dat pro ces en zelf suggesties kan aan dragen. „En dat gebeurt ook." Volgens hem gebeurt de reorga nisatie 'in goede harmonie'. Toen begonnen werd met het reorganisatieproces telde het be drijf 480 personeelsleden. Des tijds werd gedacht dat er zo'n 435 zouden overblijven. Nu is dat getal verlaten en gaat de reorganisatie door tot er een strakke en efficiënte organisatie is. De directie en de afdeling personeelszaken waren de eerste onderdelen van het bedrijf die kritisch tegen het licht werden gehouden met het resultaat dat er een reorganisatie werd door gevoerd omdat bleek dat die af delingen het werk met minder mensen aankonden. De Akzo Fiberafdeling in Steen bergen loopt volgens een woord voerster van het bedrijf geen gevaar. Leidschendam (anp) - De resultaten van de chemische indus trie in Nederland zullen in 1994 niet veel afwijken van het 'uitgesproken slechte' jaar 1993. Verdere saneringen zijn volgend jaar onontkoombaar. Amsterdam (anp) - De Scan dinavische luchtvaartmaat schappij Scandinavian Airli nes (Sas) praat met Fokker over de aankoop van vijf Fokker-50's. Het gaat echter niet om exclusie ve gesprekken. Sas hoeft niet per se nieuwe Fokkers en kijkt in tussen ook naar andere aanbie ders van Fokker-50's. Dat heeft Ulf Abrahamson, vice-president ontwikkeling luchtvloot bij de luchtvaartmaatschappij, gisteren gezegd. „We hoeven niet per se nieuwe toestellen te hebben. Ze hoeven ook niet per se van Fokker te komen. We bekijken momenteel de voorstellen van Fokker", al dus Abrahamson. De Sas-functionaris zei ook nog dat hij nog enkele maanden de tijd heeft om te beslissen. De toestellen zijn pas rond de zomer nodig. Sas heeft al 22 Fokker-50 verkeersvliegtuigen in bezit. Op den duur wil Sas ook zijn Fokker 28's en DC-9's (van de Amerikaanse vliegtuigbouwer McDonnell Douglas) gaan ver vangen. Het gaat om zo'n vijftig vliegtuigen. „We willen wel nieuwe toestellen hebben", zei Abrahamson. Pas in 1998 moe ten de eerste van deze nieuwe toestellen - en dat kunnen ook andere dan Fokkers zijn - aan Sas worden geleverd. Dit meldt voorzitter ir W.J.F. Göebel van de Vereniging Ne derlandse Chemische Industrie (VNCl) deze week in het vereni- gingsorgaan. Voorlopige cijfers over 1993 ge ven aan dat de produktiehoe- veelheid van de Nederlandse chemische industrie met 3 pro cent is gedaald en de prijzen eveneens gemiddeld 3 procent lager zijn. Was de omzet in 1992 nog f 43,4 miljard, in 1993 zal deze waarschijnlijk uitkomen op f 40,6 miljard. Het aantal werk nemers daalde met ruim 6000 tot 81.000 in 1993. Ook in 1994 zal de werkgelegen heid, vooral in de basischemie, verder dalen. „Dat wordt inge geven door de te ruime produk- tiecapaciteit die in Europa aan wezig is en het achterblijven van de vraag in onze traditionele afzetmarkten," aldus Göebel. Hij ziet in 1994 nog geen omslag. „Deze term inpliceert namelijk een duurzame wending ten goe de. Die zal nog wel even op zich laten wachten. Wel zou er, on voorziene omstandigheden daar gelaten, straks sprake kunnen zijn van een lichte verbetering of opleving in onderdelen van onze bedrijfstak", aldus de VNCI- voorzitter. De investeringen zijn dit jaar teruggezakt. In 1992 bedroegen deze nog f 3,3 miljard, maar in 1993 was dit bedrag circa 25 procent lager. Volgend jaar wordt een verdere daling ver wacht. Pas in 1995 kan weer enig herstel optreden. Göebel signaleert dat in de chemische bedrijfstak kostenreducties no dig zijn die kunnen oplopen tot boven de 25 procent van de kostprijs van een produkt. Van onze verslaggever Eindhoven - „We willen zeker naar meer flexibiliteit toe. Dat kan in bepaalde bedrijfsonderdelen betekenen dat er langer en dus misschien ook wel op zaterdagochtend gewerkt wordt, terwijl elders wellicht meer deeltijdarbeid zal ontstaan." Dat zegt directeur J. Post van de Nederlandse Philips Bedrijven. Dat Philips op korte termijn zal pogen een eind te maken aan de vrije zaterdagochtend, is echter niet te verwachten. Binnen het bedrijf loopt op dit moment wel een studie naar flexibilisering van de arbeid. Te verwachten is dat dit bij de komende cao-on derhandelingen een belangrijk punt zal zijn. Post wijst zeker de suggestie af dat zaken als langer werken en verlaging van de loonkosten Utrecht (anp) - Aan de da ling van de rente op de kapitaalmarkt lijkt een eind te zijn gekomen. In de twee de helft van volgend jaar zal de rente op de markt voor langlopende leningen, die zich nu op het laagste ni veau sinds de jaren zestig bevindt, 'duidelijk' omhoog gaan. Vooral de hogere kosten voor de Duitse hereniging en de verkiezingen in ons buurland zorgen voor hoge re tarieven, zo zegt de voor zitter van Rabobank, H. Wijffels tijdens de presenta tie van het economische rapport 'Visie op 1994'. Be rente op de geldmarkt, belangrijk voor de hypo theekverkopers, zal daaren tegen nog wel dalen. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN De nieuwe zeugenhouderij van de Van Hals is voorzien van de meest moderne snufjes. Varkenshouder opent nieuw bedrijf ondanks prijscrisis door Philips worden gekoppeld aan de de bereidheid tot investe ren in Nederland, zoals gisteren gesuggereerd in het Dagblad De Telegraaf. „Die link hebben wij absoluut niet gelegd", zegt Post. „Maar het is wel zo dat wij als grote industriële onderneming zorgen hebben over de concurrentiepo sitie van Nederlandse industrie. Nu we de zaken in eigen huis wat meer in orde hebben, treden we daarover - zij het nog steeds niet vaak - wat meer naar bui ten." Post, als voorzitter van de NPB- directie de baas van zo'n 40.000 Nederlandse Philips-werkne- mers, ontkent dat Philips een campagne voor langer werken voert, hoewel hij deze week ook in het VNO-blad Onderneming voor een langere werktijd pleit te. „Als men ons vraagt of wij wel eens denken aan een vier daagse werkweek, zoals bij Volkswagen, dan is ons ant woord dat we eerder voelen voor een langere arbeidstijd. Die ver hoogt de produktiviteit en dat is hard nodig om de achterstand op Japan en het Verre Oosten in te lopen." De zorg over die achterstand blijft, zegt hij. De industrie ver liest in Europa en zeker in Ne derland nog steeds terrein. Aan de andere kant constateert hij dat Philips zelf beter presteert. In Nederland zal het bedrijf dit jaar naar verwachting zijn taak stellingen halen. „We vergroten ons marktaandeel, al zullen we de omzetten misschien net niet helemaal halen omdat we met een aantal zeer lage markten hebben te kampen." Van onze redactie landbouw Hoeven - Jan van Hal snapt de verwon dering wel. Hij houdt 'open stal' in zijn gloednieuwe zeugenhouderij in Hoeven, op een moment dat de varkenshouderij moord en brand schreeuwt over het eeuwigdurend lijkende prijsdal. Gemeentebesturen in West-Brabant en Zee land halen heel de planologiekast bovendien overhoop om de vestiging van bio-bedrijven tegen te gaan. En toch begint Van Hal met een peperdure zeugenhouderij, nota bene midden in een natuurgebied, op een steen worp afstand van Bosbad Hoeven en andere campings. Van Hal (54) kan het allemaal wel uitleggen: „Dit is niet een besluit van vandaag of gisteren. Het is het sluitstuk van een proces van jaren." Dat proces zette in toen het voor zijn zoons Arjan (24) en Marcel (21) duidelijk werd dat ook zij boer wilden worden. Jan van Hal: „Da's nu een jaar of vijf geleden. Wij hebben in Teteringen een varkenshouderij, een ge sloten bedrijf; we mesten zelf de biggen die we fokken. In Teteringen kunnen we niet uitbreiden tot een bedrijf waar voor drie man een boterham te verdienen is. Dus zijn we op zoek gegaan naar een bedrijf voor onze oudste zoon. Dan gaan de vrouw en ik nog een eindje door in Teteringen met onze jongste zoon." En dus gingen vader, moeder ('Een spannen de tijd') op zoek naar een alternatieve moge lijkheid. Die vonden ze in Hoeven. Daar stond een bedrijf ter overname slachtkippen en mestvarkens én, wat belangrijker was: met mestproduktierechten. Vorig jaar au gustus hakten de Van Hals de knoop door. Het Hoevense bedrijf werd gekocht. Het merendeel van de stallen werd gesloopt en vervangen door een gloednieuwe stal die voorzien werd van de meest moderne snuf jes, vooral op het gebied van milieu. Adviseur J. van Wijk van Hendrix' Voeders: „Voor dit nieuwbouwplan golden drie be langrijke voorwaarden. Er mag niet méér mest worden geproduceerd dan in de oude situatie met de mestvarkens en de kippen. De afstand tot de gebouwen van de buurman mocht niet kleiner worden. Door sloop en nieuwbouw is die afstand groter geworden. En vanwege de natuurwaarden in de omge ving moest de amoniakuitstoot van de stal met 70 procent worden gereduceerd ten opzichte van de oude situatie." Die amoniakreductie wordt bereikt door een spoelsysteem onder de metalen roosters waarop de zeugen staan. Van Wijk: „Verge lijk het maar met een ligbad. Via een buizen systeem laten we aan de ene kant het bad van tijd tot tijd vollopen met spoelvloeistof. We trekken de kurk uit het bad met met de vloeistof wordt de mest afgevoerd naar een afgesloten bassin. De amoniak-uitstoot kan nog verder worden beperkt door aan de spoelvloeistof zuren toe te voegen die de bacteriegroei remmen". Blijft overeind dat Van Hal investeert op een moment dat biggen al vele maandenlang maar de helft van de kostprijs, die om en nabij de 125 gulden per stuk ligt, opbrengen. Bij een produktie van 23 biggen per zeug per jaar tikt dat stevig aan. Van Hal gaat 350 zeugen houden in Hoeven, dus tel uit je winst. Bij de huidige stand van zaken laat het verlies voor het nieuwe bedrijf van Van Hal zich calculeren op een paar ton per jaar. Van Hal lacht eens zuur en zegt: „De var kenshouderij gaat al zo lang ik weet gepaard met pieken en dalen. Toen wij midden vorig jaar de knoop doorhakten tekende zich weer het begin van een dal af. Maar niemand kon toen voorspellen dat het dal zo diep en zo lang zou zijn. Op een gegeven moment zit je in een proces dat niet meer om te keren valt. De vergunningen zijn verstrekt en de aanne mer begint. Bovendien wordt de wetgeving alsmaar strenger. En ach, ooit zal het toch weer wel beter worden. We hebben ook wel wat voordeeltjes. De biggen brengen niet veel op, maar gevolg is ook dat we de zeugen die we moeten kopen, niet te duur hoeven te betalen. En mijn moeder zei het al. Je moet zwarte bessen planten als een ander de struiken uit de grond haalt." Zoon Marcel: „En de biggenprijs trekt weer een beetje aan. Misschien is alles wel weer in orde als wij volgend jaar april onze eerste biggen moeten leveren." Dat gemeentebesturen op de klei van West- Brabant en Zeeland momenteel alles uit de kast halen om intensieve veehouderij buiten de deur te houden kan Van Hal ten dele billijken: „Da's een goeie zaak als het gaat om het weren van mammoetbedrijven met duizenden varkens en acht man personeel. Maar gezinsbedrijven is voor mij een andere zaak. Die moet je ruimte bieden." Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BWZ) en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) treden voortaan in Brabant en Zeeland op als één organisatie. De BZW, dat is aangesloten bij de NCW, neemt in deze provin cies alle activiteiten op het ge bied van de collectieve belan genbehartiging over van het VNO. De aangesloten onderne mers en bedrijven blijven ge woon lid van hun eigen organi- Het VNO en de BZW moesten vanwege de regionalisering van onderwerpen als de arbeidsvoor ziening, onderwijs, vervoer, so ciaal-economisch beleid, ruimte lijke ordening en milieu al inten sief samenwerken. Gisteren hebben dr. A. Rinnooy Kan, landelijk voorzitter van het VNO, en ir. G. van Logtestijn, voorzitter van de BZW, het pro tocol van samenwerking officieel in Bergen op Zoom ondertekend. Ook dr. J. Jacobs, algemeen di recteur van het VNO, en alge meen secretaris mr. H. Oderkerk van de BZW, verbonden hun naam aan de overeenkomst. Dat gebeurde tijdens een besloten bijeenkomst in de Domeinkamer van het Markiezenhof. Als gevolg van dit besluit beëin digt het VNO haar secretariaten en besturen in Zeeland en Bra bant. De werkgeversorganisaties stellen dat de krachtenbundeling in het belang is van het regionale bedrijfsleven. De BZW, die volgend jaar het 75-jarig bestaan viert, heeft 1940 ondernemers als lid. De organisatie heeft kantoren in Tilburg, Sas van Gent en Goes, waar totaal zeventien mensen werken. Het VNO, dat volgens een verklaring in de provincies Zeeland en Brabant 'enkele dui zenden ondernemingen' organi seert, heeft kantoren in Tilburg en Middelburg. Daar werken bij elkaar zeven mensen. Van onze redactie landbouw Breda/Roermond - Zestig studenten van de Hogeschool West-Brabant maken deze week een wervingsplan dat aspergetelers in Limburg aan personeel moet helpen. Afgelopen aspergeseizoen nog schreeuwden de telers moord en brand. Ze konden niet voldoende personeel vinden om het 'witte goud' geoogst te krijgen. 'Noodgedwongen' deden de telers een beroep op (illegale) buitenlanders. Omdat de personeelsvoorziening in de aspergeteelt al jaren een probleem is werft de Stichting Arbeidsvoorziening van de Limburgse Land-yen Tuinbouwbond (LLTB) al enkele jaren buitenlanders. Voornamelijk Grieken en Ieren, want dat mag binnen de EU-regels. Ook zijn Polen aangetrokken, maar wat dat land betreft voert de rijksoverheid een ontmoedigingsbeleid: Polen is geen lid van de EU. Met name dat beleid maakte het personeelsbeleid nijpend. Zes groepen van tien einexamenkandidaten van de afdeling Personeel en Arbeid van de Hogeschool West-Brabant voeren nu in opdracht van de LLTB een wervingsproject uit. Voor een aantal aspergetelers in de provincie maken zij een individueel wervingsplan, waarin de arbeidsmarkt globaal wordt geanaly seerd, de doelgroep vastgesteld en aangegeven hoe die doelgroep kan worden bereikt. Tevens moet antwoord worden gegeven op de vraag hoe potentiële geïnteresseerden kunnen worden gemotiveerd om zich als aspergesteker te melden. Overschot betalingsbalans 3,7 miljard Den Haag - De betalingsbalans heeft zich in het derde kwartaal gunstig ontwikkeld. Er was sprake van een overschot van 3,7 miljard gulden, tegen een overschot van 4 miljard gulden in het tweede kwartaal. Eerder dit jaar werd het overschot vooral veroorzaakt door een inzakkende import, maar in het derde kwartaal was de stijging van de export de voornaamste oorzaak van het overschot op de betalingsbalans. Dat blijkt uit de handelsgegevens over het derde kwartaal die minister Kok van Financiën gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de twaalfmaandsperiode tot en met september was sprake van een overschot op de betalingsbalans van 13,7 miljard gulden. Dat is een stijging ten opzichte van 1992 toen het overschot over het hele jaar 11,2 miljard gulden was. Schiphol: lichte groei vliegverkeer Amsterdam - Luchthaven Schiphol verwacht over 1994 een lichte stijging van het vliegverkeer. Het aantal vliegtuigbewe gingen groeit met 3 4 procent tot een totaal aantal starts en landingen van 267.900. Dat blijkt uit het Gebruiksplan Schiphol 1994 dat werd aangeboden aan minister Maij van verkeer en waterstaat. De verwachte groei is veel geringer dan die in 1993, omdat de ontwikkeling vorig jaar nog onder invloed stond van het in 1992 geïntroduceerde KLM-blokkensysteem. Dat hield in dat meer Europese vluchten plaatsvonden die goed aansloten op de intercontinentale vluchten van de maatschappij. Volvo kondigt verkoop activa aan Stockholm - De Zweedse automobielfabrikant Volvo gaat een aantal activa afstoten, zo heeft president-directeur Sören Gyll gezegd. De verkoop moet Volvo de broodnodige financiën opleveren die de onderneming zal gebruiken voor de ontwikke ling van nieuwe modellen. Zijn onderneming zal echter geen afstand doen van de 20 procent deelneming in de Franse autoproducent Renault. Na een periode van drie jaar waarin beide bedrijven belangen in elkaar hadden genomen, blokkeerde Gyll vorige maand, toen nog in de functie van directie-voorzit ter de plannen voor een volledige fusie met Renault. Welk bedrag Gyll wil binnenhalen is niet duidelijk. Volgens het Amerikaanse dagblad The Wall Street Journal heeft de Zweedse autofabrikant ongeveer acht miljard kroon (f 1,8 miljard) nodig. Gyll verklaarde dat de verkoop van activa niet op korte termijn hoeft plaats te vinden. ECT stoot niet-containeractiviteiten af Rotterdam - Het Rotterdamse overslagbedrijf ECT gaat zich volledig concentreren op zijn kernactiviteiten: het overslaan van containers. De stukgoed-, houtoverslag- en autodivisies zullen worden afgestoten. Dit heeft ECT dinsdag bekendgemaakt. De terugtrekking uit de niet-containeractiviteiten kost geen werkgelegenheid, zo garandeert het bedrijf. ECT gaat er vanuit dat personeel bij de af te stoten onderdelen mee gaat naar bedrijven die de divisies overnemen. Bovendien kan een over schot aan werknemers öf afvloeien volgens de in de haven overeengekomen ouderenregeling öf omgeschoold worden voor werk in de containersector. ECT is al in onderhandeling met overnamekandidaten èn met het gemeentelijk havenbedrijf over teruggave van haventerrei nen. De af te stoten bedrijfsonderdelen maken 10 procent van de omzet van ECT uit. Van onze verslaggevers Veldhoven - In verzekeringskringen bestaat de verwachting dat er nog deze week of begin volgende week meer duidelijk heid komt over een mogelijke overname van de verzekerings portefeuille van Vie d'Or. Dat moet dan gebeuren op basis van een nieuwe polis die de RAB Assurantiegroep in Oisterwijk en de verzekeringsmaatschappij Zürich Leven hebben ontwik keld speciaal voor cliënten van de Veldhovense levensverzeke- VN O-voorzitter Rinnooy Kan (l) en zijn collega van de BZW, Van Logtestijn, tekenen het protocol van samenwerking. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Directeur J. Geertman van de RAB - een middelgrote tussen persoon met 25 werknemers- bevestigde gisteren desgevraagd dat besprekingen daarover tus sen RAB, Zürich Leven en de Belangenvereniging Polishou ders Vie d'Or in een ver gevor derd stadium zijn. De nieuwe polis is volgens Geertman ontwikkeld om daar mee de schade voor de polishou ders van Vie d'Or zoveel moge lijk te beperken. Het idee is afkomstig van RAB dat het ver volgens heeft neergelegd bij Zü rich Leven, de Nederlandse dochter van de Zwitserse Zürich Versicheringsgruppe. Secretaris Keizer van de Verze keringskamer, die het nu bij Vie d'Or voor het zeggen heeft, toon de zich gisteren terughoudend over een overname van de porte feuille van Vie d'Or. Volgens Keizer is de Verzekeringskamer met diverse maatschappijen in gesprek en zullen die besprekin gen nog enige tijd vergen. Overigens dreigt voor de polis houders van Vie d'Or nog een teleurstelling. Vie d'Or spiegelde haar klanten volgens een inge wijde wel hoge rendementen voor, maar de maatschappij 'ga randeerde eigenlijk niks'. In de polissen zouden nogal wat 'mit sen en maren' staan waardoor de opbrengst in een aantal gevallen wel 50 tot 60% lager kan uitval len dan de polishouders ver wachten. De indruk bestaat dat veel polishouders zich daar nog nauwelijks van bewust zijn en nog een bittere pil te slikken krijgen. Hoe groot de strop voor de polis houders uiteindelijk uitvalt hangt bovendien af van de vraag in hoeverre het financieringste kort - door bewindvoerder C. Boet geraamd op 80 miljoen - kan worden gedicht. Volgens mr. V. Wibaut, de advocaat van de omstreden ex-directeur/oprich- ter Frans Maes van Vie d'Or, zit er zoveel winstpotentie in de portefeuille dat een overnemen de partij dat gat zeker moet willen dichten. De Belangenver eniging Polishouders Vie d'Or (BPV) daarentegen vreest dat het tekort nog veel groter zal uitval len.

de Stem | 1993 | | pagina 5