Nieuwe kaart Bosnië 'getekend' Sane in op ch kc Macedonië blijft Grieken parten spelen President Jeltsin overweegt Verzachting' economische hervormingen IRA wil praten over Brits-Iers vredesplan Roemenië herdenkt revolutie Reorgani Philips-tc voor flex KORTi DE STEM BUITENLAND pE STEM Serviërs en Kroaten bieden moslims eenderde van republiek aan 15.000 kinderen gedood in ex-Joegoslavië Akkoord ANC en blanken niet getekend Compromis Israël en PLO in zicht Witte kerst Sas overweegt aankoop van Fokker-50's Rabo: Rente o kapitaalmarkt gaat omhoog WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 &A Van onze redactie buitenland Moskou - Na het onverwacht slechte resultaat van de her vormers bij de Russische par lementsverkiezingen van vo rige week, denkt de Russische president Jeltsin aan een 'verzachting' van het econo misch hervormingsproces. De drastische ontwikkeling rich ting vrije markt moet een 'socia ler karakter' krijgen, citeerden leden van de Presidentiële Raad als het hervormingsbeleid wordt Jeltsin gisteren na een vergade^_ vertraagd. ring. Zij legden niet uit wat de President Jeltsin liet zich giste- president hiermee bedoelde. Minister van Financiën Fjodorov pleit evenwel voor een ongewij zigde economische schok-thera- pie. Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat ook Jeltsin wil vasthou den aan een beleid van snelle economische veranderingen. Eerder heelt de minister ge dreigd met zijn partij, Ruslands Keuze, uit de regering te stappen ren trouwens voor de eerste keer in het openbaar uit over de zege van de nationalisten op 12 de cember. „De ultra-nationalist Vladimir Zjirinovski dankt zijn succes bij de verkiezingen vooral aan de proteststemmen van de minstbedeelden in Rusland," al dus Jeltsin. „Met het stemmen op de Liberaal-Democratische Partij hebben de armen op Zji rinovski gestemd, niet op zijn programma. Zij stemden tegen de armoede." Jeltsin roept de gemeentelijke autoriteiten op de 'armen niet te vergeten'. De omstreden Zjirinovski brengt deze week op kosten van het weekblad Stern een bezoek aan Duitsland. Hij verschijnt morgenavond in Keulen in een tv-programma van Stern. Verder zal hij een gesprek hebben met Gerhard Frey, leider van de extreem rechtse Duitse Volksunie. „Ik wil samen met Zjirinovski een 'vriendschap' opbouwen," aldus Frey. De contacten tussen Zji rinovski en Frey zijn volgens sommigen een aanwijzing van de toenemende internationale sa menwerking van extreem-recht se groepen. Zjirinovski is voorstander van een hechte band met Duitsland. Een van die ideeën die hij lan ceerde is een einde te maken aan Polen als onafhankelijke staat en het grondgebied te verdelen on der Duitsland en Rusland. Regeringsfunctionarissen in Rusland hebben inmiddels opge roepen tot de vorming van een breed anti-fascistisch front om het hoofd te bieden aan Zjirino- vski's opkomst. De populistische leider die het herstel van het Russische Rijk tot aan de voor malige Sovjet-grenzen wil, is voor de verkiezingen steevast als een clown afgeschilderd. Van onze redactie buitenland Genève - De Serviërs en Kroaten hebben gisteren in Genève overeenstemming bereikt over een nieuwe kaart van Bosnië, waarin de moslims 33,3 procent van het gebied krijgen, zoals zij ook minimaal eisen. De Kroatische president Tudj- man heeft dit gisteren gezegd. Zijn Bosnische collega Izetbeg- ovic, een moslim, bestudeert het voorstel nog. Volgens Tudjman sluit de nieu we kaart aan bij de eisen van de moslims, die eenderde van het Bosnische gebied verlangen. De Bosnische Kroaten zouden 17,5 procent van het gebied krijgen en de Bosnische Serviërs ruim de helft. De Serviërs en de Kroaten konden het hierover eens worden na 'lange en soms vermoeiende discussies', zegt Tudjman. Mate Boban, leider van de Bosnische Kroaten, zegt dat de Kroaten bereid zijn de moslims toegang tot de Adriatische Zee te geven. Maar zij willen niet de souvereiniteit over dat stuk land overdragen, zoals de moslims willen. Hoe de voorgestelde kaart er precies uitziet, is niet bekendge maakt. Zodoende is evenmin duidelijk of de moslims die ge bieden krijgen, die hun voor ogen staan. De besprekingen in Genève wer den gevoerd op uitnodiging van de internationale bemiddelaars Owen en Steltenberg. Vandaag gaan de gesprekspart ners naar Brussel om daar te overleggen met de Europese Unie, die druk op de strijdende partijen uitoefent om nog voor Kerstmis overeenstemming te bereiken. De huidige besprekingen zijn ge baseerd op een plan van de EU, die de Serviërs paait met een geleidelijke verzachting van de economische sancties in ruil voor Sarajevo - Het VN-kinder- fonds Unicef heeft gisteren in Sarajevo zijn jaarlijks rapport over de situatie van kinderen in de hele wereld gepresenteerd. Volgens functionarissen in Sarajevo zijn meer dan 1.500 kinderen gedood en 12.000 gewond sinds de Ser viërs 20 maanden geleden het beleg van de stad be gonnen. Unicef schat dat het afgelo pen decennium bij gewa pende conflicten 1,5 miljoen kinderen zijn gedood. In het voormalige Joegoslavië von den de afgelopen twee jaar 15.000 kinderen de dood. territoriale concessies aan de moslims, waardoor die 33,3 pro cent van Bosnië zouden krijgen. Met hun voorstellen over de kaart lijken de Serviërs en de Kroaten voor een deel tegemoet te komen aan de wensen van de Europese Unie. Het door moslims gedomineerde Bosnische parlement wees in september een bereikt vredes plan af, omdat daarin de mos lims slechts 30 procent van het Bosnische grondgebied zouden krijgen. Het verbale geweld in Genève gingen gepaard met zware ge vechten en artillerieduels in Bosnië. Serviërs openden het vuur op Sarajavo en in grote delen van de Bosnische hoofd stad werden ook scherpschutters weer zeer actief. Eén burger kwam bij de beschietingen om het leven. Het geweld noopte de Verenigde Naties tot opschorting van de humanitaire vluchten op Sarajevo. Ook in het noorden van Bosnië woedden gevechten. Wat de Nederlandse bijdrage aan de VN-vredesmacht in Bosnië betreft, gisteren werd be kend dat het elfde bataljon van de luchtmobiele brigade moge lijk een maand later naar Bosnië vertrekt. Volgens de oorspronke lijke plannen zou de brigade vol gende maand vertrekken. Het uitstel is een gevolg van het besluit van de VN-vredesmacht om het bataljon niet te statione ren in de door Serven van de buitenwereld afgesneden Oost- Bosnische enclaves Srebrenica en Zepa. Minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) reageerde gisteren woedend op dit besluit. „Het is onacceptabel dat de Ser ven uitmaken welke troepen waar gestationeerd worden. Dit gedrag van de Bosnische Ser viërs geeft ernstig te denken over de mogelijkheden om tot enige vredesregeling te komen," aldus Kooijmans. EU-bemiddelaar Owen voorspelt een bloedbad van ongekende omvang als vredesonderhande lingen over Joegoslavië inder daad mislukken. Hij zegt dat in een vraaggesprek met het week blad Elsevier. „Als de moslims verder willen vechten zal dat niet goed voor hen aflopen," zegt Owen. „Zij hebben het meeste last van het wapenembargo. Zij hebben enorm geleden. Ik hoop alleen dat zij een rationele beslissing nemen. Ik kan hen niet meer bieden dan er nu ligt. Zij hebben voordeel van dit akkkoord. Zij gaan hopeloos onderuit als zij gaan vechten." Van onze redactie buitenland Belfast - Sinn Fein, de poli tieke vleugel van de IRA, wil directe en onvoorwaardelijke onderhandelingen met de Britse en Ierse regeringen. Dat heeft Sinn-Fein-leider Adams gisteren gezegd. Hij rea geert hiermee - voor de eerste maal - op de Anglo-Ierse over eenkomst, die vorige week is gesloten. Bedoeling van die af spraken is te komen tot een vredesregeling voor Noord-Ier- land. Dublin en Londen toonden zich offcieel bereid met de IRA te gaan praten, op voorwaarde dat de IRA zijn al 25 jaar duren de gewelddadige campagne om de Britten uit Noord-Ierland te verdrijven, opgeeft. Over die voorwaarde liet Adams zich niet uit. Maandag zei hij nog dat vrijlating van alle ge vangen IRA-leden onderdeel zou moeten uitmaken van een Brits- Iers vredesakkoord. De Britten en de Ieren denken daar trouwens verschillend over. Londen vindt dat van amnestie geen sprake kan zijn, terwijl voor de Ierse premier Reynolds Protest met geheven vuist. Boekarest (ap) - Ongeveer 10.000 Roemenen hebben gisteren de vierde verjaar dag van de val van dictator Ceausescu herdacht. Betogers riepen leuzen tegen president Iliescu, een voormali ge communist, en voor de te rugkeer van ex-koning Mi chael, die in 1947 door de co- munisten werd verdreven. De ex-koning sprak vanuit Zwit serland via de radio de menigte toe. Het was op 21 december 1989 voor het eerst dat Ceausescu tijdens een toespraak door een boze menigte in Boekarest werd onderbroken. De daarop volgende studentenbetoging mondde uit in een opstand, die in het hele land aan meer dan 1.000 mensen het leven kostte. Ceausescu sloeg op de vlucht, maar werd gevangen genomen en op kerstdag 1989 samen met zijn vrouw Elena na een sum mier proces terechtgesteld. Inmiddels zijn vele voormalige agenten van de Securitate, de gevreesde geheime politie, en voormalige leden van het polit bureau, die na de opstand ge vangen waren gezet, weer op vrije voeten. Bij veel Roemenen bestaat twijfel of de opstand werkelijk wel zo spontaan is geweest. Vier jaar na dato is de waar heid achter wat genoemd wordt 'de gebeurtenissen van 1989' niet veel dichterbij geko men. Een hoge militaire aan klager verklaarde gisteren dat het onderzoek wordt vertraagd door 'duizenden feiten die met elkaar in tegenspraak zijn'. Johannesburg - Het rechtse, blanke Afrikaner Volksfront (AVF) heeft gisteren de maandag gesloten overeen komst met het ANC niet gete kend. Het akkoord tussen het Volks front en het ANC zou in de toekomst de weg hebben vrijge maakt voor een 'volksstaat' voor blanke Afrikaners. Volgens generaal Viljoen kon zijn AVF de overeenkomst met het ANC niet doorzetten, omdat dat een conflict zou hebben ver oorzaakt met de andere partners in de Alliantie. De generaal voelt zich verraden door de regering en het ANC. „Zij zouden niet de' bedoeling hebben gehad deze overeenkomst serieus te nemen en de laatste gelegenheid om een vreedzame oplossing te bereiken in Zuid-Afrika hebben ver speeld," zegt Viljoen. Waarnemers menen dat de mis lukking te wijten is aan het feit dat regering en ANC de gesprek ken mogelijk hebben gebruikt om een wig te drijven tussen de verschillende leden van de Alli antie. President De Klerk heeft giste ren ANC-leider Nelson Mandela uitgedaagd voor een verkiezings debat op de televisie. „De ver kiezingen zijn een gevecht tussen de nieuwe Nationale Partij en het oude ANC," aldus De Klerk. Aan het debat mogen wat hem betreft geen 'beperkende voor waarden' worden verbonden. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israël en de PLO zijn dicht bij een compromis over de controle aan de grenzen van de Palestijnse gebieden, die straks autonoom worden. Grenscontroles in de Gazastrook en in Jericho worden in de toe komst zowel door Israël en de PLO worden uitgevoerd. Het punt van de grenscontrole is voor Israël van cruciaal belang. Andere kwesties betreffen de omvang van de autonome regio Jericho en de bevoegdheden van de Israëlische veiligheidstroepen in Jericho en Gaza. Wat dit betreft wil Rabin wel water bij de wijn doen. Israel wil hoe dan ook greep blijven houden op de gang van zaken aan de buitengrenzen van de Palestijnse gebieden. Het zal er scherp op blijven toezien dat via deze grenzen geen wapens worden aangevoerd en dat de joodse kolonisten geen gevaar lopen. gratie wel bespreekbaar is, als de IRA en extremistische natio nalisten definitief zouden stop pen met geweld. De IRA eiste maandag echter de verantwoordelijkheid op voor een nieuwe bomaanslag in Belfast. Het was de eerste keer dat de terreurorganisatie zich verantwoordelijk stelde voor een aanslag sinds de openbaarma king van het Britse-Ierse vredes plan. Aangenomen wordt dat de IRA maandag ook twee bommen liet ontploffen in het centrum van Londen. De bommen, die slechts een geringe kracht hadden, wa ren geplaatst bij een postkantoor en een busstation. Er vielen geen gewonden. Bij een ander post kantoor lag een derde bom, die onschadelijk kon worden ge maakt. De politie is er zo goed als zeker van dat de Ierse extre misten er achter zitten. In Londen was het gisterochtend een grote chaos. Een reeks bom meldingen, toegeschreven aan de IRA, verhinderden tienduizen den mensen met het openbaar vervoer naar hun werk te gaan. In totaal hielden 37 spoorweg stations de deuren gesloten, al dus de politie. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De kwestie Mace donië mag het komende Griekse voorzitterschap niet domineren, zei de Griekse staatssecretaris voor Europe se Zaken Theodoros Pangalos gisteren in Brussel. De Grieken proberen de con frontatie met de andere Europe se lidstaten over de erkenning van de voormalige Joegoslavi sche republiek als het even kan uit de weg te gaan. De Grieken willen er heus het beste van maken, maakte Panga los bij de presentatie van het Griekse voorzitterschap duide lijk. De 57-jarige econoom en onderminister zal de komende maanden tot augustus 1994 fre quent als voorzitter optreden in Europese ministerraad. Door gaans wordt deze rol vervuld door de minister van Buiten landse Zaken. De betrokken be windsman Papoelias heeft echter geen belangstelling voor Europa. Pangalós werd onlangs door de oppositie in het Griekse parle ment bestempeld als de enige intelligente bewindsman in het kabinet van de bejaarde premier Papandreou. De onderminister van Europese Zaken is echter ook degene die zich vorige maand weinig vriéndelijk uitliet in de richting van Bonn. Pangalos noemde Duitsland 'een reus met de kracht van een beest en het verstand van een kind'. De Griekse minister was met name boos, omdat de Duitsers de Europese erkenning van de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië wilden forceren, voordat de Grieken per 1 januari het Europese voorzitterschap overnemen. Pangalos vertelde dat de me ningsverschillen met Bonn uit de wereld zijn. „Maar ik blijf ervan overtuigd dat grote landen het niet altijd bij het rechte eind hebben," voegde hij er aan toe. Macedonië blijft voor de Grieken een pijnlijk onderwerp. Zes van de twaalf Europese lidstaten hebben inmiddels diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met deze voormalige Joegolavische republiek, die volgens buurland Griekenland beweert aanspraak te maken op Grieks-Macedonië. „Natuurlijk ben niet blij met die erkenning," zei Pangalos in Brussel. „Maar nu die zes Euro pese lidstaten daar diplomaten hebben gevestigd, kunnen ze wellicht een rol spelen in de houding van Macedonië tegen over Griekenland." In Brussel wordt algemeen met weinig vertrouwen uitgekeken naar het Griekse voorzitterschap van de Europese Unie. Op de agenda van het komende half jaar staan voornamelijk onder werpen die voortvloeien uit het Verdrag van Maastricht. Welke rol Griekenland kan spelen in de oplossing van het conflict in ex- Joegoslavië, valt af te wachten. De Europese Unie is eind no vember haar slotoffensief gestart in een poging tot een vredesrege ling te komen in Bosnië. De goede relatie tussen Athene en Belgrado kan inderdaad een positieve bijdrage betekenen in dat proces. Staatssecretaris Pan galos zei in Brussel dat Grieken land echter allereerst zal probe ren de humanitaire hulp aan Bosnië zo doeltreffend mogelijk te organiseren. Tot ieders verrassing lanceerde de Griekse onderminister in Brussel een plan om een comité van 'politiek belangrijke men sen' te belasten met de toekomst van de Europese Unie. „In 1996 moeten we het Verdrag van Maastricht opnieuw bekijken. Het is niets te vroeg om ons daar nu al op voor te bereiden." Er zijn volgens Pangalos grote veranderingen gaande en Euro pa raakt daarin wat achterop. De Griekse bewindsman zei nog dat wat hem betreft Europa een federaal Europa mag zijn, met een senaat, een democratisch ge kozen parlement en een Europe se regering. Er zou volgens Pan galos ook een begin moeten wor den gemaakt met een Europese grondwet. De Europese Commissie heeft gisteren de Spanjaard Manuel Marin (Ontwikkelingssamenwer king) en de Deen Henning Chris- tophersen (Economische Zaken) benoemd tot respectievelijk eer ste en tweede vice-voorzitter. Gekozen is voor de langst zitten de leden. De Nederlander Van den Broek en de Brit Brittan vallen buiten de boot. Door Raymond Hasselerharm Vier hier de laatste witte kerst' is de wervende slogan voor een groot discofeest in Kaapstad. Het lijkt erop dat de disco gelijk krijgt want de verkiezingen op 27 april zul len een einde maken aan 50 jaar apartheid en 300 jaar blanke overheersing. De 'laatste witte kerst' heeft alleen een politieke lading want sneeuw is hier een onbe kend verschijnsel. Zuid-Afri- ka ligt op het zuidelijk half rond en dat betekent dat de kerstperiode in de zomer valt, tijdens de 'bouwvak-vakan tie'. De stranden liggen vol en de temperaturen lopen in het binnenland op tot boven de veertig graden. Hoewel enkele jaren geleden de apartheid officieel is afge schaft, valt dat in de praktijk niet altijd te bespeuren. Blank en zwart, leven nog altijd ge scheiden en brengen ook op verschillende wijzen hun kerstvakantie door. Het ge middelde blanke gezin trekt bij voorkeur naar een bad plaats zoals Durban, een soort Benidorm aan de zuidelijke kust. Favoriete bezigheid tijdens de kerstdagen is de 'braai' op het strand waarbij 'boerewors' en andere soorten vet vlees op de barbecue worden gegooid. Het braaien is bij uitstek werk voor de stoere mannen en die motiveren zich voor hun taak door grote hoeveelheden lo kaal gebrouwen bier weg te werken. De 'kerstbraai' is een van de weinige activiteiten die blank en zwart in Zuid-Afrika gemeen hebben want ook veel zwarten gaan naar het strand om worst en vlees tp grillen. Geld om op vakantie te gaan hebben ze meestal niet maat ze gaan wel massaal naar hei strand met de kerstdagen. De aantallen zijn zo hoog dat vo- rig jaar tientallen mensen ver- dronken aan de stranden. Veel blanken kijken gering, schattend neer op die ontwik-1 kelingen en mijmeren over de tijd toen er nog raciaal ge. scheiden stranden waren. Of ficieel is dat voorbij, maar officieus valt er te constateren dat blank en zwart nauwelijks I op eikaars stranden Op de exclusieve Clifton- stranden in Kaapstad liggen uitsluitend blanken terwijl in Bakoven vrijwel alleen zwar ten en kleurlingen van zon en zee genieten. De integratie verloopt slechts I langzaam maar volgend jaar worden immense stappen ge zet op weg naar een non-ra ciale democratie. Dat bete kent ook het einde van de I bevoorrechte rol die blanken 1 jaren lang dankzij de apart- heid hebben ingenomen. Terwijl de 'boerewors' blakerl I op de barbecueroosters, zul len vooral de blanken tijdens de kerstdagen peinzen over de toekomst in het 'nieuwe Zuid-Afrika'. Radio-actief melkpoeder schokt Sri Lanka Colombo - Sri Lanka is in de greep van een schandaal met radio-actief besmet melkpoeder, afkomstig uit Polen. Nestlé Lanka, de Srilankaanse vestiging van het Zwitserse voedings middelenconcern Nestlé, heeft in november 150 ton van het bewuste melkpoeder ingevoerd. Bij een test bleek dat de radio-activiteit iets boven het wettelijke maximum lag. Het spul werd meteen teruggestuurd, maar de affaire heeft een vervolg gekregen nu medisch specialisten hebben gemeld dat het aantal gevallen van kanker bij kinderen is toegenomen. Paus gaat naar Libanon en Israël Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus zal volgend voorjaar Libanon bezoeken en vervolgens een pelgrimstocht naar Israël maken. Maandag liet het Vaticaan weten dat de onderhandelin gen met Israël over normalisering van de betrekkingen nog voor het eind van dit jaar worden afgesloten. De doorbraak in de onderhandelingen tussen Israël en de PLO in september maakte de weg vrij voor diplomatieke erkenning door het Vaticaan van Israel. Verwacht wordt dat in april of mei volledige diplomatie ke betrekkingen worden aangeknoopt. TGV ontspoort op volle snelheid Parijs - Een TGV op volle snelheid is gisterochtend ontspoord bij het Noordfranse plaatsje Chaulnes. De trein was onderweg van Valenciennes naar Parijs toen deze naast de rails terecht kwam. De trein van tien wagons bleef overeind. Bij het ongeluk raakten tientallen mensen lichtgewond. Er waren ruim 200 personen aan boord toen het ongeluk gebeurde. De eerste vijl wagons en de lokomotief kwamen naast de rails terecht. Leider Lega Nord treedt af Rome - De rechtbank van Milaan heeft een onderzoek ingesteld tegen Umberto Bossi de leider van de Lega Nord. Bossi, die maandag is verhoord door officier van justitie Antonio Di Pietro, wordt ervan verdacht de wet op de financiering van politieke partijen te hebben overtreden. Gisteravond deed Bossi zijn eerder gedane belofte gestand dat hij af zou treden, zodra ook zijn naam in een corruptieaffaire zou worden genoemd. Anti-corruptie-rechters hebben gisteren een verzoek ingediend om voormalig premier Craxi te mogen berechten wegens corrup tie. Oekraïne tekent kernwapen-akkoord Kiev - Oekraïne krijgt - nog onbekende - compensatie en veiligheidsgaranties in ruil voor het afstaan van de kernwapens die op zijn grondgebied staan. Oekraïne, de Verenigde Staten en Rusland zullen een overeenkomst ondertekenen, zei de Oek raïense president Kravtsjoek gisteren. Door het akkoord wordt Oekraïne een kernwapenvrije staat. Op dit moment beschikt Oekraïne over het op twee na grootste kernwapenarsenaal van de wereld. Voor uw veiligheid verkleinen wij «Ie afstand tot uw portemonnaie. yan onze verslaggever Bergen op Zoom - Het perso neelsbestand van Akzo Res ins in Bergen op Zoom wore teruggebracht van zo'n 45 nU naar mogelijk zo'n 40 eind 1995. Dat zal volgen, hoofd-personeelszaken I Bus en voorzitter ondernt Leidschendam (anp) - De re trie in Nederland zullen in 'uitgesproken slechte' jaar volgend jaar onontkoombaai Amsterdam (anp) - De Sca dinavische luchtvaartmaa schappij Scandinavian Air) nes (Sas) praat met Fokk over de aankoop van v Fokker-50's. Het gaat echter niet om exclus: ve gesprekken. Sas hoeft niet se nieuwe Fokkers en kijkt tussen ook naar andere aanb ders van Fokker-50's. Dat he Ulf Abrahamson, vice-preside ontwikkeling luchtvloot bij luchtvaartmaatschappij, gister gezegd. „We hoeven niet per se nieu toestellen te hebben. Ze hoev ook niet per se van Fokker komen. We bekijken moment de voorstellen van Fokker", dus Abrahamson. De Sas-functionaris zei ook i dat hij nog enkele maanden tijd heeft om te beslissen, toestellen zijn pas rond de zor nodig. Sas heeft al 22 Fokker verkeersvliegtuigen in bezit. Op den duur wil Sas ook Fokker 28's en DC-9's (van Amerikaanse vliegtuigbom McDonnell Douglas) gaan v vangen. Het gaat om zo'n vij vliegtuigen. „We willen nieuwq toestellen hebben", Abrahamson. Pas in 1998 m ten de eerste van deze niei toestellen - en dat kunnen andere dan Fokkers zijn - Sas worden geleverd. Van onze verslaggever Eindhoven - „We willen; kan in bepaalde bedrijfso en dus misschien ook wel terwijl elders wellicht mee Dat zegt directeur J. Post vai Nederlandse Philips Bedrij Dat Philips op korte termijn pogen een eind te maken aa: vrije zaterdagochtend, is ec niet te verwachten. Binnen bedrijf loopt op dit moment een studie naar flexibilise van de arbeid. Te verwacht* dat dit bij de komende cao derhandelingen een belan punt zal zijn. Post wijst zeker de suggesti dat zaken als langer werke verlaging van de loonko Tijdelijk is de Mitsubishi Galant leverbaar met airbag voor slechts f 595,- extra. De Mitsubishi Galant is leverbaar vanaf f39.345,-, incl. BPMIBTW. excl. kasten rijkiaft maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: Hart Nibbrig Greeve B\ Sassenheim, tel. 02522-66111 Mitsubishi Dealer Lease, lel. 02522-20660. Utrecht (anp) - Aan de i ling van de rente op kapitaalmarkt lijkt een ei te zijn gekomen. In de tw de helft van volgend jaar de rente op de markt vi langlopende leningen, zich nu op het laagste veau sinds de jaren zes bevindt, 'duidelijk' omhc gaan. Vooral de hogere kos voor de Duitse herenig en de verkiezingen in buurland zorgen voor ho re tarieven, zo zegt de vc zitter van Rabobank, Wijffels tijdens de presei tie van het economis rapport 'Visie op 1994'. De rente op de geldma belangrijk voor de hj theekverkopers, zal daai tegen nog wel dalen.

de Stem | 1993 | | pagina 4