'Ver Dijken van eiland worden doorgestoken voor natuurontwikkelingsplan Voortijdig DE STEM ZEELAND Hallo Venray Digital Underground WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 C4 „Een land is zo vol •Een kudde schapen holt nieuwsgierig op de bezoekers af. FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER ïiet verzuipen van Tiengemeten HET IS kleiner dan Vlie land, maar groter dan Rot- tumeroog. Het is het laat ste bewoonde eiland van zuidelijk Nederland. Tien gemeten ligt in het Ha ringvliet en heeft al veel aanslagen gekend. De Duitsers probeerden het, en de stormvloedramp in 1953. Maar Tiengemeten herrees uit de golven. Wat toen mislukte, lijkt de Ne derlandse overheid nu te lukken. Op last van de re gering worden de dijken doorgestoken. De boeren moeten weg, het eiland wordt moeras. Tiengeme ten wordt verzopen. Na tuurontwikkeling heet dat. „Ze zijn hartstikke gek," vindt boer Hage. Van onze verslaggever Cees Maas DE DUIVEL loert al tijden naar Tiengemeten. Nooit heeft het kleine eiland een zorgeloze plaats kunnen zijn. In vorige eeuw moesten zeelieden er in quarantaine verlost worden van luizen, teken, schurft en veneri sche ziekten, alvorens ze de va derlandse wal op mochten. Ge zien de strategische ligging in het Haringvliet lieten tal van historische krijgsheren het oog rusten op het eilandje, in 1943 staken de Duitsers de dijken door uit angst voor een invasie. Tijdens de watersnoodramp in 1953 verdronken twee eilanders, en alle binnendijken werden ge slecht om de zeedijken te kunnen herstellen. Daarna kwamen ach tereenvolgende kabinetten met huiveringwekkende plannen voor het eiland: het moest een zandwinningsgebied worden, een grote zeehaven, een opslag plaats voor chemicaliën, een vliegveld en, tot voor kort het meest actuele plan, het eilandje van zeven bij twee kilometer moest een stortplaats voor ver vuilde bagger worden. Saamhorigheid Twee jaar geleden was ik voor een reportage op het eiland en ontdekte een bijzondere samen leving met een grote saamhorig heid. Een eiland van hervormden in een gereformeerde regio. Het is allemaal particulier ter rein daar, dus iedereen rijdt er onverzekerd in autwrakken rond. Op het veerplein aan de vaste wal staan de 'nette auto's' van de eilanders. Vaak, op zon dagmiddag, houdt de eiland- jeugd rodeo's met autowrakken. Boerenzonen kunnen al autorij den als ze zes zijn, hebben hun eigen auto met tien jaar, en soms zetten ze voor de lol op een zondagmiddag drie auto's op hun kop in de sloot. Ik sprak met studenten die veel geld betaalden om hier in alle rust een huisjes te huren om hun scriptie te kunnen schrijven. Weekendhuurders roemden de 'licht anarchistische sfeer' op het eiland. Vandaag vaart het pontje van veerman Bijl met de vlag half stok het Vuile Gat over, naar het werkhaventje van Tiengemeten. Daar staat, naast de verroeste autowrakken van de eilanders, een glanzende autobus klaar die de nationale pers over het eiland zal voeren. De overheid doet trots kond van weer een nieuw plan. Bewoners, nauwelijks be komen van het baggerstortplan, zien het schouwspel verwonderd aan. Even later staan we op de meest westelijke dijk, uit te kij ken over een buitendijks moe rasgebied van 250 hectare. „Zo mooi wordt straks het hele ei land," houdt een woordvoerder van de overheid de dames en heren journalisten voor. Kaal Boven het bruine riet vliegt een blauwe kiekendief. Een kudde schapen holt nieuwsgierig op de bezoekers af. Aan de andere kant van de dijk liggen kale lappen akkergrond. Tiengemeten binnen de dijken is een kaal, saai eiland. De bieten vliegen er uit de grond als het een beetje waait, zeggen ze. Het is bitter koud, en de woord voerder verhaalt enthousiast verder over de zegeningen die Tiengemeten zullen treffen. 'Grote grazers' zullen hier ko men, hoor ik. Boer Hage trekt aan mijn mouw. „Ze zijn allemaal hartstikke gek," zegt hij, „Wie dit begrijpt, moet het zeggen, wij als eilan ders niet tenminste, dit is pure kapitaalsvernietiging, dit is niet normaal meer." Zeven boerengezinnen en onge veer 35 'weekenders' die er huis jes huren voor de rust, leven al jarenlang in onzekerheid. En het jongste plan van de overheid brengt geen nieuwe gemoedsrust voor de bewoners, integendeel: het provinciebestuur van Zuid- Holland en het ministerie van landbouw hebben vorige week bepaald dat op het eiland de natuur vrij spel moet krijgen. Rietvelden Aan de westzijde worden de dij ken doorgestoken zodat het ei land onder water loopt. Dan ont staan waardevolle zoetwater schorren en rietvelden, voorspelt de Vereniging Natuurmonumen ten die het project gaat uitvoe ren. Het wordt een drassig natuurge bied van duizend hectare. De plannenmakers zien het al voor zich: het wordt een paradijs voor de witoogeend en de zwarte stern, de lepelaar en de aalschol ver. Watergentiaan gedijt er naast wilgen en elzenbosjes, en in de toekomst zal zelfs de thans in Nederland uitgestorven otter in Tiengemeten zijn kostje kun nen vinden, meldt het persbe richt van Natuurmonumenten. Alleen voor mensen is er geen plaats. De boeren moeten weg, de weekenders eveneens. Voor de boeren is het het ergste. Van vader op zoon hebben ze hier sterke, moderne akkerbouwbe drijven opgebouwd van gemid deld honderd hectare elk. „De grond is van een buitenge woon goede kwaliteit. Zö licht dat-ie inzakt als je hebt ge ploegd," zegt Hage. „Van verzil- ting hebben we weinig last en de opbrengsten hier zijn altijd goed. Dit mogen we niet wegdoen." Het zijn allemaal pachtboeren, want het hele eiland is particu lier eigendom van levensverze keraar Amev. Met Amev moeten ze de financiële kant van de zaak afwikkelen. Zo zullen ze de kosten verhalen die gemaakt zijn voor het bewerken van de grond. Boer Hage: „Ze willen ons ver plaatsen, maar waar vind je zul ke grote stukken goede grond, waar vind je zo'n eiland?" Prijs Rentmeester Hermans van de Amev is vandaag ook van de partij. „De overheid," zegt hij, „heeft democratisch besloten Tiengemeten aan de natuur te rug te geven. Wij zullen dus moeten verkopen, daarover be ginnen onderhandelingen. Wij willen zelf onze pachtboeren een gelijkwaardig bedrijf op de vaste wal teruggeven, dat is een eerste uitgangspositie. En vervolgens gaat het over de prijs van het eiland, het is niet alleen de prijs van de landbouwgrond die de overheid zal moeten opbrengen, het is ook'de prijs van de wegen, de veerdienst, de gebouwen en de andere voorzieningen die be taald zal moeten worden." Geen flauw idee nog, heeft Hermans van wat Tiengemeten in zijn to taal zal moeten opbrengen. In de persbus wagen vertegen woordigers van Natuurmonu menten zich evenmin aan een schatting, maar een simpel re kensommetje leert dat alleen de 750 hectare landbouwgrond al, tegen een in de Hoekse Waard momenteel gangbare prijs van 30 mille per hectare, 22,5 mil joen gulden gaat kosten. „Pin me er niet op vast maar 30 miljoen gulden minstens, gaat het hele project wel kosten," zegt een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. De geschiedenis van het eiland is zo verteld. Rond 1750 werd tien gemeten grond (1 hectare is 2,5 gemeten) op een zandplaat inge dijkt. Er kwamen gaandeweg meer poldertjes bij. Sinds 1790 was het eiland bezit van de ade- lijke familie Van Brienen de Groote Lindt. Na de dood in 1903 van de laatste alleenbezit- ter, baron Van Brienen, werd het eiland verdeeld onder diens erf genamen en een Naamloze Ven nootschap. Volker Stevin kocht het van de erfgenamen om het later te verkopen aan de huidige eigenaar Amev. Tiengemeten is bijzonder in vele opzichten, het is ook het enige eiland in Nederland dat zich een bv mag noemen. „Als belegging is het voor de Amev nooit een goudmijn geweest, dat komt door alle bijkomende kosten van infrastructuur en de veerdienst," zegt Hermans. De gemeente Korendijk, waar onder Tiengemeten valt, is al tevergeefs in de bres gesprongen voor de akkerbouwers. Hun be langenbehartiger, de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), denkt eveneens weinig te kunnen doen. „De overheid zet door, verzet is zinloos", aldus voorzitter Jan-Cees Hage. De grote waarde van nieuw na tuurgebied voor Natuurmonu menten beperkt zich niet tot het eiland alleen. Tiengemeten was vroeger van strategisch belang voor de krijgsheren, nu ligt het ecologisch zeer strategisch voor de natuurbeschermers, in de monding van de Rijn en de Maas, twee rivieren waar veel geld en moeite aan worden besteed om De postauto van Tiengemeten is een beschilderd wrak waarin de veerman de post rondbrengt. Achter de westdijk ligt al 250 hectare buitendijks rietmoeras dat beschermd natuurgebied is. het water- en het oevermilieu te verbeteren. Het kleine Tiengemeten ligt op het kruispunt van twee, wat na tuurbeschermers noemen, be langrijke natte assen. Eén as bestaat uit het rivierengebied en loopt van oost naar west door midden-Nederland. De andere as bestaat uit een keten van moe rasgebieden, plassen, meren en zeearmen die ongeveer van noordoost naar zuidwest door ons land loopt. De Zuidholland se en de Zeeuwse delta met tal overgangen van zoet naar zout water, biedt volop rust en voed sel aan tal van vogelsoorten en is al jaren een belangrijke speel tuin voor honderden natuurbe schermers en biologen. Deskun digen noemen het geheel 'het belangrijkste natte natuurgebied van West-Europa'. En Tiengemeten maakt daar deel van uit. Volgens de filosofie van het 'ecologisch netwerk' dat de uitkomst meer is dan de som der delen, moet het eilandje, samen met andere schorachtige gebie den in het Haringvliet een be langrijke ecologische functie gaan vervullen in de verdere natuurlijke ontwikkeling van de. Rijn- en Maasdelta. Aanlegplaats De boeren moeten ervoor ver dwijnen, de weekenders ook, maar recreanten mogen straks wel op het eiland. 'Recreatief medegebruik' zo staat het in het ambtelijk stuk. Concreet houdt dat in dat aan de oostzijde van Tiengemeten de werkhaven wordt omgebouwd tot aanleg plaats voor (water)recreanten. Er komt zoals gebruikelijk in deze projecten een informatie centrum, een natuurpad en en kele observatiehutten, van waar uit je de nieuwe natuur van Tiengemeten kunt zien. „Straks kunnen we 's zondags met een verrekijker komen kij ken naar waar onze boerderijen vroeger stonden," zegt boer Verlinden wrang. Op zijn erf is de perskaravaan inmiddels gear riveerd. Geen boer is ervoor, hoor je in de schuur van Verlin den, en er is nog een spreker binnengekomen. Bas Henkes, hij protesteert namens de andere bewoners van Tiengemeten, de niet-agrarische huurders die in de oude arbeidershuisjes van de rust genieten. „Wij zijn met 65 mensen en hebben gewoon huurbescher- ming," zegt Henkes strijdbaar. „Vorige week is het besluit geno men, en u bent hier nu met velen, maar wij hebben officieel nog niets gehoord. Dat geeft ons twijfels over hoe ze straks met ons om zullen gaan. Maar wij organiseren ons nu en zullen ons met alle kracht verzetten tegen dit onzalige plan." Volgens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is de procedu re rond het doorsteken van de dijken nog maar net begonnen. Maar de overheid heeft haast, begin 1995 moet het water over de akkers gaan stromen. Over twintig jaar moet het hele pro ject klaar zijn. Naar goed demo cratisch gebruik komt er een voorlichting- en inspraakronde voor de eilanders. En ze mogen bezwaarschriften indienen. Na decennia van wilde plannen met het bijzondere eiland is het er nu toch van gekomen: het verzuipen van Tiengemeten ligt in de in spraak. d Door Anja van den Akker „Het was alsof een hanc kón niet meer", blikt vreselijke dag in februai zijn theatershow 'Ik heb eerbetoon aan. haar, de overleden vrouw Rietj inzinking. „Ik denk dat nog nooit iem, in het theater zijn gevoelsle zo openbaar heeft gemaakt heb het moeten bekopen wel. Maar de muziek in show is de beste die ik ooit gemaakt. Dat komt ook i haar", klinkt het dankbaar Vara maakte in december opnamen van 'Ik heb je lief zendt de volledige show uit Eerste Kerstdag. „Daarom zing ik van de de liefde is mijn lied, anders ik liever niet", opent Toon mans zijn theatershow 'Ik lief'. „Het is de eerste keer voor u verschijn in een progr ma over de liefde. Een progr ma dat anders is dan and Maar dat komt omdat ik zelf een beetje anders ben gewort Ik geloof niet dat ik u hoe vertellen waarom ik dat heb daan." Het publiek antwo met een warm applaus. „Ik geloof in wie ze was en ze zei. In vandaag, maar nie voorbij", zingt Toon. „Ik ge in wat er leeft en sterft in De zomers blijven niet, maar de winters gaan. Niet één driet is maar alleen verdr Daarachter verbergt zich nog iets dat je niet kent." Er gaat een golf van emotie de zaal. Toon spreekt de mei aan op hun diepste emoties deelt ze. „Voor mij is theater ontmoeting", zegt hij aan vooravond van de tv-uitzendi lie he al Geheim „Een ontmoeting is een im 'lijkheid. Twee zielen die elk ontmoeten. Als je iets overh( van elkaar, is het een echte moeting. Ieder mens is een heim. Bij elke ontmoeting vo dat. Pas als die geheimen ontsluierd, is er een onti ting." WIE VERWACHT had nieuwe plaat van Hallo 1 een herhaling zou worde het werk op The more the hornier due gets, koi de nieuwe cd A million to fly bedrogen uit. De 11 nieuwe nummers nog steeds wel een on- lands geluid horen, sterl op de Amerikaanse traditie, maar de numme meer af. Er is meer gelegd op bas en dra tegelijkertijd wekt het de indruk 'rustiger' te zi de meer uitgesponnen menten, zoals op You (the voyage). Hallo Venray heeft op lion planes to fly duidel draai gevonden en eei sound ontwikkeld, daa het vorige album heel send maar ook wat wiss was; als een jong dartel dat nog geen weet hee 'smens eetgewoonten kerst. Nu bereiden Henk cs. zelf de maaltijd. Sm (VAN) GERARD VAN DEN DEGENE DIE het dient aan de nieuwe Digital Underground, schijnlijk George Clinti dat Dr. Funkenstein speelt op The Syndrome, maar de Californië plukken ri, zijn uitgebreide oeuvr les van Clintons groepen Parliament delic vliegen je om Voor Clinton is het dat hij zijn zaakjes king tot auteursrechte geregeld heeft, want andere rappers, onder La Soul en MC Hamme zich inspireren door p-funk, die in de jaren hoogtijdagen vierde Waar veel andere Clinton-samples incide: bruiken als een aardige ging op hun eigen ge B< rap vei en c t< met de

de Stem | 1993 | | pagina 16