m IÏQLNGI OPEN DE STEM Meer geld voor ambulances' iak :aak? ERKOOP 7 UUR Sluis wil een flinke duit neertellen voor schilderij 'Aanpassing van streekplan voor Zeeland noodzakelijk' de [ËR WEAR Festival van Zeeuws-Vlaanderen krijgt subsidie onder voorbehoud Gedeputeerde Staten Zeeland: 'Nog verder snijden in diensten is onmogelijk' Protest bewoners tegen doorsteken dijken Tiengemeten >lvo400. 55 6, SLUIS 12168 WV Zeeland sluit zich aan bij Noordwest-Europese organisatie voor toerisme GS Zeeland akkoord met stadhuisconstructie Hulst Financiën kent lek van 6rusthuizen-affaire' niet I.950,- pioen. Ijk v.a. 32.900.- Ouderen willen ook wel eens 'haring of ham' De Graaff-Nauta s 'Gemeenten Goeree-Overflakkee nu aan zet' Provincie vordert 37 mille terug van Het Zilveren Schor Geld voor opvang van anderstaligen Politie maakt jacht op dronken automobilist 1993 «Cl It ingebouwde repre- Ipmerkelijk design, j! Gunstig via Volvo voor de zaak. In Volvo, de 440 en 460! 10. De nieuwe 400: om 'm zelf te ervaren. fs Volvo 440/460 serie i door zijn uitstekende 165 NM/3500 TM. RA KOOPAVONDEN GEOPEND 1 Zondags bereikbaar Zeeland n onze verslaggever middelburg - De organisatie van Festival van Zeeuws-Vlaande- is voor het komende jaar een subsidie van 125.000 gulden in het vooruitzicht gesteld door Gedepu- e Staten van Zeeland. De stichting Waterland Cultuurland Krijgt niets. De genoemde bijdrage aan het Festival van Zeeuws-Vlaanderen is onder voor behoud. Eest moet het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur namelijk nog besluiten de rijksbijdrage voor kunstuitingen in Zeeland blijvend met een ton te verhogen. Voorlopig is de festivalorganisatie echter zeker van 75.000 gulden. Het geld dat GS gisteren besloten be schikbaar te stellen, komt uit de pot die beschikbaar is voor activiteiten in het kader van Zeeland Cultuurmaand. Daar zit in totaal 239.400 gulden in. Het Festival van Zeeuws-Vlaanderen krijgt de grootste hap uit dat budget. Er zijn in totaal 22 projecten ingediend bij het bestuur van Zeeland Cultuur maand. Andere evenementen die geld krijgen zijn onder meer het Kamermu ziekfestival Zeeland en het project De Stijl/stichting Nieuwe Muziek (beiden vijfentwintig mille), en Jazz Down by the Sea Domburg (tien mille). De stichting Waterland Cultuurland hoeft ook van GS op geen cent subsidie uit de geldpot van Zeeland Cultuur maand. Het dagelijks provinciebestuur sluit zich daarmee aan bij het eerder uitgebrachte advies door het bestuur van Zeeland Cultuurmaand. Daarin staat dat het evenement op geen enkele wijze aan de subsidievoorwaarden vol doet. Het festival staat teveel op zich zelf, vindt het bestuur. De financiële toezegging aan de organi satoren van het Filfestival Zeeland (50.000 gulden over vier jaar) staat vooralsnog ter discussie. Eerst moet de gemeente Middelburg zich bereid tonen mee te betalen en er moet ook een meerjarenplan voor het festival komen, zo luidt de motivatie van de beoorde ling van dit project. Van onze verslaggever Middelburg - Het Rijk moet met meer geld over ie brug komen voor het ambulancevervoer in Zee land, want dat dreigt tot een onaanvaardbaar laag peil te zakken. Nog verder snijden in de ambulance diensten is niet mogelijk. De uiterste grens is nu be reikt. Die zorgelijke brief schrijven Gedeputeerde Staten van Zee land aan staatssecretaris Simons iVolksgezondheid). Het dagelijks provinciebestuur leeft al vaker geklaagd dat de landelijke richtlijnen waar de vergoedingen voor het ambulan cevervoer van afgeleid zijn niet toepasbaar zijn op een relatief dunbevolkt gebied als Zeeland. Door die regels (en te weinig njksgeld) zijn er in de provincie sinds begin vorig jaar al twee ambulancediensten opgedoekt «p Schouwen Duiveland. Haar nu dreigen nog verdere inkrimpingen van het ambulan cevervoer. Zo zijn standplaatsen in Krabbendijke en Renesse in gevaar en kan ook de ambulan cedienst in Zeeuws-Vlaanderen met het huidige budget niet meer vol doen aan de vereiste paraat- De regel is dat een ambu lance binnen het kwartier op de plaats des onheils moet zijn. De vergoeding die de vervoer- s per rit krijgen, zijn echter niet toereikend en dat betekent lat ze ingrijpend moeten bezui- om financieel niet in de knel te komen. Behalve meer geld is er vojgens CS geen afdoende oplossing in acht om het ambulancevervoer op een aanvaardbaar niveau te houden. Dat geldt eens te meer omdat het vervoer per zieken auto op langere termijn mogelijk J verder onder druk komt te staan. Het ziet er namelijk naar sit dat in de toekomst meer Zeeuwse patiënten rechtstreeks naar ziekenhuizen moeten die teen de provincie liggën. Dat betekent dat de ziekenwagens lie daarvoor nodig zijn niet in te setten zijn voor spoedgevallen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh Rllllllllllllllllllllllllllfffflllllllllllllllllfllllllli. Van onze verslaggever Zaamslag/Middelburg «Wij willen ook wel eens een haring of fijne ham kunnen proeven." Met dat argument richtte de bewonerscommissie van be jaardencentrum De Molen- bof in Zaamslag zich vorig jaar tot GS om de voedings kosten extra te verhogen. De ouderen in Zaamslag eten momenteel voor 6,48 per dag, per persoon. De bewonerscommissie vindt be prijscompensatie van 2,5 procent te laag en wil die bedragen opschroeven tot 1.45 gulden per persoon per bag. Een verhoging van 354 Sulden per jaar per bewo- j®. „Dit moet met een beetje goede wil en denkend aan uw eigen herziening toch wel mogelijk zijn," merkt de bewonerscommis sie op.. GS moeten de commissie te leurstellen. Er wordt op dit Moment gewerkt aan een uniforme normerings- en budgetteringssysteem voor alle Zeeuwse verzorgingste huizen. Zo lang dat systeem npg niet werkt, houden GS zkh vast een de beschikbare Prijscompensatie. Zij advi seren de bewonerseommsi- sie bij de directie of het bestuur aan te kloppen. Die Moeten maar bekijken in hoeverre er binnen het tota- M budget ruimte is om wat Meer geld voor eten uit te kekken." De vlag hing halfstok, gisteren op het veerpontje naar het kleine eiland Tiengemeten in het Haring vliet. Veerman Bijl ('er varen al drie generaties Bijl op dit veer') protesteerde op deze manier tegen het nieuwste plan van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland en het ministerie van Landbouw: Tiengeme ten moet onder water worden gezet door de dijken door te steken, en het verandert dan in een moeras van grote natuurwaarde. Gisteren hielden de overheden en de Vereniging Natuurmonumenten een persconferentie op het ei landje. Al snel werd duidelijk dat de zeven pachtboe ren die het eiland telt en de 35 huisjeshuurders, niets zien in het plan en zich zullen verzetten. Eerdere plannen met het eiland waren om het om te vormen tot een zeehaven, een opslag voor chemicaliën, een I ZIE VERDER ZEELAND - C4 Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Sluis - Nu is de maat vol, moeten burgemeester en wethouders van Sluis gedacht hebben. Begin vorig jaar 'verloor' de raadzaal van het gemeentehuis een waardevol kunst werk van Jacob van Loo dat door de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) werd teruggevorderd. Later haalde de dienst nog twee werken terug. Daarom wil het college nu een forse duit neertellen om zelf een schilderij te kopen. Ons beleid is erop gericht het karakter van de raadzaal te behouden en de schil derijen die daar hangen, bepalen die bijzondere sfeer, stelt het dagelijks ge meentebestuur in een voorstel aan de gemeenteraad. En nu de bruikleenovereenkomsten met de RBK geen waterdichte garantie meer bieden op het behoud van kunstwerken van niveau, hebben B en W zich maar georiënteerd op de kunstmarkt om zelf een schilderij aan te schaffen. De verwij zing' naar de werken die Sluis eerder 'ontstolen' zijn mag duidelijk zijn. „Als een museum een schilderij in zijn collec tie wil, verdwijnt het uit Sluis. En je moet maar afwachten wat daar dan weer voor terugkomt", licht gemeentesecretaris C. Reinhoudt toe. Het college heeft zijn oog laten vallen op het werk van Eertveld dat al in de raadzaal hangt. Het 17e eeuwse schilderij stelt de zeeslag voor met de poging van Frederico Spinoza om op 26 mei 1603 de blokkade van Nederlandse schepen bij Sluis te doorbreken. Met de aankoop is een forse investering gemoeid, realiseren B en W van Sluis Van onze verslaggever Middelburg - Het vijf jaar oude streekplan voor Zeeland moet aan de eisen van deze tijd worden aangepast. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten aan Provinciale Staten. Volgens het dagelijks bestuur van de provincie voldoet het streekplan 'qua inhoud en opzet'. Op het gebied van milieu en verkeer- en vervoer is de laatste jaren veel veranderd. Verder is er een grotere behoefte om meer toekomstgericht en grensover schrijdend te denken, aldus GS. Het plan zelf moet meer het karakter van 'beleidsinstrument voor ruimtelijke kwaliteit en duurzaamheid' krijgen. Nu is het. streekplan vooral een blauwdruk van wat wel en wat niet mag, Een voorbeeld van de verande rende denkbeelden geven GS on der de kop 'landelijk gebied'. In het streekplan uit 1988 wordt nog uitgegaan van afgebakenden terreinen als het gaat om na tuurbescherming. Dit is uit de tijd, zo schrijven GS: „Waar het streekplan Zeeland vooral is toe gespitst op de bescherming van afzonderlijke gebieden met na tuurwaarden, heeft de laatste ja ren de samenhang tussen na- tuur(ontwikkelings)gebieden de aandacht gekregen." In het (aan gepaste) streekplan moet die sa menhang tussen de verschillende gebieden worden. Aanpassing behoeft het streek plan ook om te kunnen stroken met het regionaal verkeers- en vervoersplan. Dat plan wil het autoverkeer terugdringen en dit streven moet zijn weerslag vin den in de provinciale visie op de ruimtelijke ontwikkeling. Wat de werking van het plan betreft zegt het dagelijks provin ciebestuur af te willen van het veelvuldig gebruik van de moge lijkheid van het streekplan af te wijken. Enerzijds door het plan aan te passen, anderzijds door andere regelgeving willen GS af wijkingen op het streekplan te rug te dringen. Voorbeeld van een in de praktijk moeilijk te hanteren regel in het huidige streekplan is het verbod om detailhandel op bedrijventer reinen te vestigen. Grote meu belzaken en bouwmarkten zijn winkels die duidelijk maken dat dit stringente verbod niet altijd even zinnig is. Van onze verslaggever Middelburg - De Provinciale VW Zeeland heeft zich aangesloten bij een toeristische organisatie van regio's in Noordwest-Europa, Charte de cooperation touristique du Nord-Ouest Européen. Bij deze organisatie zijn regio's uit België, Luxemburg, Duits land, Frankrijk, Engeland en, met Zeeland als enige vertegen woordiger, Nederland. Het hoofdkantoor van Charte de cooperation touristique is gevestigd in het Noordfranse Lille. Bedoeling is elkaar te steunen bij de ontwikkeling van het toerisme door middel van onder meer uitwisseling van diensten, studie en opleiding. Ook kan men voor elkaar promotie maken. Verder kan er gewerkt worden aan grensoverschrijdende projecten. De deelnemers zijn naast Zeeland de Franstalige Belgische provincies Brussel-Waals Brabant, Henegouwen, Luik, de pro vincie Luxemburg en Namen, de noordelijke Franse departe menten Aisne, Ardennes Frangaises, Aube, Haute Marne, Marne, Meurthe-et-Moselle, Moselle, Somme en Nord, East-Kent in Zuidoost-Engeland, het Groothertogdom Luxemburg, en Rhein- land-Pfalz in Duitsland. WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 DEEL1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeenten op Goeree-Overflakkee zijn nu aan zet wat betreft de provinciale indeling. Staatssecretaris De Graaff- Nauta van Binnenlandse Zaken wacht het standpunt van de gemeenteraden af. De Graaff-Nauta zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de kaderwet bestuur in verandering. Vrijwel alle fracties pleitten er vorige week, tijdens de eerste ronde van dit debat, voor dat Goeree wordt ingedeeld bij Zeeland. In Zuid-Holland ontstaan rond Den Haag en Rotterdam twee grote, sterke regio-besturen die in de plaats komen van het provinciebe stuur. Goeree zou daardoor overblijven als een 'merkwaardig aanhangsel', zei vorige week D66-woordvoerster Scheltema. De gemeenten op Goeree hebben al een voorkeur uitgesproken voor indeling bij Zeeland. De Graaff-Nauta is daar niet op tegen; ze wacht af tot de gemeenteraden zich uitgesproken hebben. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gaan akkoord met de zogenaamde sale-lease- back constructie voor het nieuwe Hulster stadskantoor. Met dit akkoord op zak kan de gemeente Hulst nu snel spijkers met kop pen slaan om de zaak nog voor het eind van het jaar te regelen. De constructie bestaat er in dat er een gemeentelijke stichting wordt opgericht, waaraan de ge meente het stadskantoor ver koopt. De gemeente huurt het gebouw vervolgens weer van de stichting. Het komt er op neer dat daardoor een flink btw- voordeel ontstaat van 670.000 gulden. De zaak moet wel voor 31 december in kannen en krui ken zijn, omdat er op dit mo ment plannen worden gesmeed door het ministerie van financie- en om dergelijke constructies te blokkeren. Op dit moment is de constructie nog wel legaal. De sale-lease-back constructie is volgens de provincie omstreden. Het is geen belastingontduiking, maar wel belastingontwijking. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) weet niet hoe De Stem beslag heeft weten te leggen op geheime informatie van de Belastingdienst over de zogeheten 'rusthui- zen-affaire' in Zeeland. vliegveld en een depot voor zwaar vervuild bagger slib. De overheid wil begin 1995 de dijken doorsteken, voor de boeren moeten vervangende bedrijven wor den gezocht. FOTO DE STEM/DICK DE BOER zich. Maar, daar staat tegenover dat het werk direct betrekking heeft op de ge schiedenis van de Belfortstad, én het betekent een waardevolle aanvulling voor de raadszaal als toeristische trekpleister. Het krediet dat het college van de ge meenteraad vraagt, is bedoeld als borg som. De eigenaar, kunsthandel Rob Kat tenburg uit Breukelen, wil echter voor april volgend jaar weten of Sluis het echt koopt. Tegen die tijd hopen B en W links en rechts genoeg subsidies in de wacht te hebben gesleept om het schilderij defini tief in de raadzaal van het Belfort te houden. Dat antwoordt Van Amelsvoort op vragen van SGP-Kamerlid Van der Vlies. Die had ophelde ring gevraagd over de publika- ties over het onjuist gebruik van subsidies door leden van het be stuur van de Stichting Rusthui zen der Gereformeerde Gemeen ten in Zeeland. Van der Vlies ging in zijn vragen niet in op de affaire zelf, maar wilde alleen weten hoe de zaak in de publiciteit heeft kunnen komen. Van Amelsvoort wijst er op dat de Belastingdienst na een onderzoek een controlerapport opstelt, waarna een gedeelte van dat rapport het zogenaamde openbare gedeelte aan de be trokken belastingplichtige wordt verzonden. „De term 'is openbaar' zou de misvatting kunnen wekken dat dit deel van het rapport voor Middelburg - Het provinciaal bestuur gaat ruim 37.000 gulden terugvorderen van het mislukte nationaal sportcentrum Het Zil veren Schor NCS. Na veel boze woorden uit Pro vinciale Staten (het SGP eiste een 'parlementaire enquête') hebben Gedeputeerde Staten uitgerekend hoeveel subsidie ten onrechte naar het voormalig ko ninklijk geschenk is gegaan. In totaal heeft Zeeland er de afge lopen drie jaar ruim vijf ton ingestoken. Terugvorderbaar, zo blijkt uit de jaarrekeningen, een bedrag van ongeveer 90 mille, maar daar zit 53 mille aan BTW bij. Het minis terie van WVC vordert eveneens te veel betaalde subsidie terug. Koeien zorgen voor nodige opschudding Van onze correspondent Oost-Souburg - Vier koeien die gisteravond in het don ker over de Rijksweg A58 bij Souburg liepen, hebben voor de nodige consternatie gezorgd. Een van de koeien werd door twee personenwagens aangereden en overleed ter plekke. Van de twee wagens werd er een zwaar bescha digd, raakte de tweede wa gen total loss en moest de bestuurder daarvan met verwondingen naar het zie kenhuis worden gebracht. Een tweede koe raakte door dat alles zo overstuur dat zij -nadat zij was gevangen door de dierenarts met een spuitje in slaap werd ge bracht. De overige koeien werden door de brandweer naar de veilige wei terug gebracht. Het verkeer is ruim een uur gestremd ge weest. Tegen de eigenaar van de koeien is proces-ver- baal opgemaakt. publikatie bestemd zou zijn. Dit is niet het geval. Het betekent dat het desbetreffende gedeelte aan de belastingplichtige open baar wordt gemaakt. Het con trolerapport wordt niet aan der den verstrekt", aldus Van Amelsvoort, die eraan toevoegt dat hem uit navraag is gebleken dat dit in de Zeeuwse kwestie ook niet is geschied. „Langs welke weg buiten de Be lastingdienst om de media de gebruikte informatie uit het openbare gedeelte van het con trolerapport hebben verkregen, is mij niet bekend." Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn be reid 28.600 gulden bij te dra gen voor de opvang van an derstalige leerlingen in de ge meente Terneuzen. Dat is een paar duizend gulden meer dan burgemeester en wethou ders van Terneuzen verwach ten. Het Terneuzense college-ging uit van een provinciale startbijdrage van maximaal 25.000 gulden voor het onderwijsproject. De anderstalige leerlingen in de Scheldestad (momenteel elf) vie len sinds de sluiting van de In ternationale Schakelklas tussen wal en schip. De Zeeuws-Vlaam- se scholen voor voortgezet on derwijs sloten onlangs een over eenkomst af waarin de opvang opnieuw is geregeld. Namens die scholen klopte de stedelijke scholengemeenschap Petrus Hondius aan bij de provincie met het verzoek dertigduizend gulden subsidie te geven. Naar verwachting kunnen de an derstalige leerlingen per 1 ja nuari '94 weer naar school. Van onze correspondent Hulst - De politie van Hulst heeft maandagavond laat na een achtervolging van enkele kilo meters een dronken automobilist uit Nieuw-Namen tot stoppen weten te dwingen. De 35-jarige man reed omstreeks half elf door het centrum van Hulst. Hij trok de belangstelling van de politie door zijn opval lend rijgedrag. De man reageer de laat en abrupt op voorkomen de situaties in het verkeer. In de Koolstraat maakte hij gebruik van twee rijstroken. Wat verderop kon hij op de Clingeweg worden aangehouden. Een ademanalysetest gaf een uitslag van 1015 UG/L (maxi maal 220 UG/L is toegestaan). Het rijbewijs van de man werd in beslag genomen.

de Stem | 1993 | | pagina 11