ERZAGEN Kerstactie Jansenius in Hulst voor Amnesty Regiopolitie niet voor iedereen leukste korps leg eens een ■bpaarlamp onder de boom ONGE BEVEILIGING UITSLAGEN DAG KLAPPER ctjaart erteren t snel, 1st. 99 leerzaag kiezen 'Stop overschot van bouw stadskantoor in dorpshuis' Gemeentelijke actie voor Joegoslavië slaat niet aan ongewenst bezoek... DE STEM ZEELAND A6 =TROUWBARE RWARMINGS- LLATIE IPEND BUFFET EDEREEN 22.50 KIEZER ZAGEN BD 755 PE BD 765 PE Dooren en Zn. Leerlingen door verhalen extra gemotiveerd om deel te nemen Kolonelreorganisatietijd ervaren als tropenjaren Pijn ROYAAL MET ZUINIGE ADVIEZEN. KAARTINGEN Polen uit Itawa bezoeken Tholen Th. Blommaert lijsttrekker D66 het veiligste adres 93 X 55 MAANDAG 20 DECEMBER 1993 AAND: OSTERDSAUS ERSENSAUS I, GEMENGDE SALADE .50 B.fr. 504 O I Ook voor: EVENEMENTEN 3 KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 PERS. 8-1243 - Kloosterzande LlN H RESTAURANT ndijk 63 erzande 1148-1245 3- in 19.00-22.00 uur npia feroosferde varkenskrabbetjes) tuk Srriesaus fikante saus po saus Mihoen 1 van het huis per persoon Lolen: 01148-1245. min. 15 personen ook op t op zon- en feestdagen. llemaal. 380 watten een maximale zaagdiepte van 65 mm. 500 watt en een maximale zaagdiepte van 80 mm. - GEÏNTEGREERDE STOFAFZUIGING Een efficiënte luchtcirkulatie en de stofafzuigingskap garande ren een optimale stofafzuiging. STABIELE ZOOL tot 45°. 5-, warmte-, geluidwerend naat leverbaar Isolatie B. V. xpeditieweg to - 4715 RM Rucptien 01654-3153 - Fax: 01654-3510 Van onze correspondente Hulst - De Janseniusscholengemeenschap in Hulst houdt elk jaar een speciale kerstactie. Deze keer is gekozen voor Amnesty Interna tional, afdeling Zeeuws-Vlaanderen. De afgelopen week zijn de leerlingen al in stem ming gebracht door posters en een fototentoonstel ling. Het Koninklijk Jeugdtheater Antwerpen (KJT) gaf afgelopen maandag een uitvoering van het stuk 'Sneeuw' dat illustratief is voor het werk van Amnesty. In het spel wordt een meisje gearres teerd wiens vader verdacht wordt. Daarna volgen de verhoren en martelingen. 'Sneeuw' wordt van daag nogmaals opgevoerd. Extra duidelijk wordt gemaakt hoe de zogenaamde verdwijningen plaatsvinden. Amnesty concentreert zich op deze verdwijningen. Het zijn gevallen van ontvoering die worden begaan of uitgevoerd door een overheid, waar de gevangenschap wordt ontkend en waar men wei gert informatie te verstrekken over de omstandig heden en verblijfplaats van de slachtoffers. Het komt maar al te vaak voor dat de gevangenen vermoord worden. Elke dag was er een vertegenwoordiger van Am nesty International Zeeuws-Vlaanderen aanwezig om in de klassen iets te vertellen over Amnesty. Hubert Sent, Yolanda Picavet en Reina Sanderse waren opgetogen over de aandacht en interesse die de leerlingen opbrachten. „Het is vaak doodstil in de klas en velen komen er voor uit dat ze niet wisten dat het zo erg was. Ze ervaren het als schokkend en de leerlingen zijn gemotiveerd om een grootscheepse actie te houden," zo laat conrec tor T. ten Sythoff van het Jansenius weten. Dage lijks komen bij haar voorstellen binnen voor de 'actie die vrijdag 24 december plaatsvindt. De Amnesty-leden gaven uitleg over de mensen rechten, het ontstaan van Amnesty, de werking van de stichting, het lid worden van de adoptie-, actie- of jongerengroep en over de gevangenen waarvoor de actie wordt gehouden. Gekozen is voor een Turkse vader met 15-jarige zoon die verdwenen is. De slotmanifestatie vrijdag 24 de cember moet enkele duizenden guldens opleveren. De cheque wordt in de middagpauze overhandigd aan Amnesty Zeeuws-Vlaanderen. Die vrijdag worden brieven geschreven naar de minister van Binnenlandse Zaken in Turkije met het verzoek om een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van de twee Turken in Zuid-Oost- Turkije. De leerlingen houden sponsoracties en knappen tegen betaling klusjes op. Ook worden er kaarten gemaakt en opgestuurd met nieuwjaars groeten aan gevangenen die op de groetenlijst '93-'94 staan. Er is een kaart- en kaarsenverkoop en vele andere evenementen. De actie wordt afgesloten in de kantine van de Janseniusscholengemeenschap. Amnesty spreekt nu al over een succesvolle actie. „De bewustwor ding is voor ons belangrijk, nog teveel mensen kennen het bestaan van Amnesty niet. We hopen dat deze groep van 700 leerlingen onze boodschap verder zal uitdragen," aldus enthousiast Amnesty- man Hubert Sent. VRIJDAG 21 december 1990 nam (beoogd) korpschef regiopolitie Zeeland, kolonel der rijkspolitie A. Smeels, ei genlijk een sprong in het diepe. De opdracht van de minister die dag luid de: zorg maar dat er op 1 april 1993 een regiopoli tie Zeeland is. Een van de 25 geografisch georga niseerde korpsen die Ne derland dan moet heb ben. Drie jaar later heeft die regiopolitie gestalte gekregen. Vanmiddag, tijdens een informele bij eenkomst op het hoofd bureau van de regiopoli tie in Middelburg, wordt symbolisch afscheid ge nomen van de oude orga nisaties. De afgelopen drie jaar zijn door Smeels ervaren als tro penjaren. Zijn uitgangs punt: het regiokorps Zee land moet het leukste van Nederland worden, is nog steeds zijn lei draad. Dat hij een van de 780 bij de reorganisatie betrokken politiemensen was, blijkt een denkfout. Hij was die ene waarte gen 779 anderen zich konden afzetten. Want de reorganisatie heeft veel politiemensen hun zeker heden afgepakt. „Logisch dat ze hun boosheid en ergernis moesten afrea geren, en dat kon alleen op mij", zegt Smeels. Door Rein van der Helm AL JARENLANG is gesproken over een betere organisatie van de Nederlandse politie. Want die was er in twee soorten: 148 zelf standige korpsen gemeentepoli tie en 17 districten van de rijks politie. In de jaren zeventig wa ren er al plannen om over te gaan tot provinciale politiekorp sen. Dat bleek te duur en alles bleef bij het oude. Van een betere organisatie was wel sprake aan de kant van de criminaliteit. En dat zette veel korpsen regelmatig op het ver keerde been. Herhaaldelijk werd hierop gewezen en tijdens de formatie van het huidige kabinet ging de kogel eindelijk door de kerk: de politie moet worden gereorganiseerd. Doel: efficiën ter werken, meer politie op straat en door een gestroomlijn de organisatie een beter ant woord op de ontwikkelingen van de misdaad. Want door die ver snippering van mankracht over de diverse korpsen was er in feite sprake van een krakkemik-' kig politie-apparaat, met een hoog gehalte aan bureaucratie. Vijf korpsen Hoe versnipperd bleek ook in het betrekkelijk kleine Zeeland. Een districtkorps van de rijkspolitie voor het platteland en vier ge meentelijke korpsen (Goes, Mid delburg, Vlissingen, Terneuzen) vulden de politietaak in. Gevolg: vijf meldkamers, vijf recherche teams, vijf korpschefs om maar een paar in het oog springende en geldverslindende details te noemen. De opdracht door de minister tot reorganisatie werd dus verstrekt. Maar er was een complicatie: méér geld voor politiewerk was er niet. De 3,5 miljard gulden die daarvoor jaarlijks uitgetrokken waren, bleven hetzelfde. De vraag was: waar zit de meeste criminaliteit? Daar gaat het meeste geld (en mankracht) naar toe. Gevolg: Zeeland werd een zogenaamde krimpregio. Van de 780 mensen in 1990 mochten er in 1996 nog maar 740 over zijn. Ziedaar een van de dilemma's waarvoor Smeels en met hem de korpsbeheerder burgemeester Rutten van Middelburg (namens alle Zeeuwse burgemeesters) zich voor gesteld zagen: meer politie op straat met minder mensen in dienst. Uiteindelijk mogen het er nu 763 zijn. En niemand kon gedwongen worden tot overplaatsing buiten de regio Zeeland, was een van de eerste standpunten van Smeels en de korpsbeheerder. Zandloper „Waar had ik eigenlijk ja tegen gezegd?", verzuchtte Smeels, di rect na de bijeenkomst waar hij als een van de 25 nieuwe (be oogde) korpschefs was aange steld. De daarbij uitgereikte zandloper acht hij nog steeds erg veelzeggend. Keer je de zandlo per dan begint die niet alleen te lopen, maar bovendien moet die zich in een vloeistof naar boven werken. „Symbolen voor de tijd die was toegemeten voor de re organisatie en de tegenstand die wij mochten verwachten, zei de minister, maar jullie komen bo ven." Voor een politiecomman- dant in Zeeland een bekend ge geven. Smeels verzamelde in eerste in stantie een projectgroep om zich heen. Heel bewust koos hij hier bij voor een doorsnee van heel de politie in Zeeland. „Iedereen moest zich hierin kunnen her kennen. Ik beschouwde het, in biologische termen uitgedrukt, als de eerste cel van de nieuwe organisatie." Nota Overleg na overleg volgde en er verscheen de nota Politiezorg in Zeeland, met daarin een be schrijving van taak, struktuur en sterkte van de politie. Geen ge ringe taak die doelstellingen uit te voeren want er moesten vijf bedrijfsculturen op elkaar wor den afgestemd. Daarom dat al vroeg met uitwisseling werd be gonnen. „Collega's konden aan elkaar ruiken en met eikaars werkwijzen kennismaken." Uiteindelijk rolde er in de nieu we organisatie drie districten uit: Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren en Oosterscheldebekken. Allemaal met rond 200 mensen. Daarnaast een regionale staf en een regionale recherche-eenheid voor 'grote' zaken. Specialistische afdelingen ver dwenen. Geen veldpolitie meer, geen afdeling jeugdzaken en hulpverlening, geen bureau Voorkoming Misdaden en geen centrale verkeersgroep. „Onze filosofie is dat je moet decentra liseren wat kan. Verantwoorde lijkheden zo laag mogelijk in de organisatie leggen." Hij zegt te begrijpen dat bij de specialisten de mening heerst dat hun speci fieke kennis verloren gaat, maar hij bestrijdt dat. „Die taken worden allemaal behartigd, maar op een andere manier ge organiseerd," legt Smeels uit. District Hoe ziet nu zo'n district er orga nisatorisch uit? „Een hele kleine staf, een kleine recherchegroep van negen mensen en al het overige werk wordt gedaan door de basis-politiefunctionarissen. Alles draait om de agent(e) in 'uniform. Die is de belangrijkste in de organisatie, al dringt dat besef nog niet bij iedereen door. En die agent(e) kan zich, als hij wil, verdiepen in zaken die hem interesseren. Milieu, recherche, verkeer, noem maar op. Hij/zij kan cursussen gaan volgen. Als een agent op straat met crimina liteit wordt geconfronteerd, wil ik kunnen zeggen: draai jij dat onderzoek zelf maar mee?" Daarnaast heeft elk district vei ligheidsfunctionarissen, mensen die voorlichten en contacten leg gen met verenigingen, organisa ties en dergelijke." Netwerken aanleggen-, waardoor het effect van de wijkagent wordt bena derd. Een belangrijke sig naalfunctie." Beroering Maar de reorganisatie bracht binnen het huidig personeelsbe stand veel beroering teweeg. In theorie klonk het allemaal aar dig, maar toen kwam de perso nele invulling. „Die heeft te lang geduurd," geeft Smeets volmon dig toe. „Er zijn natuurlijk fou ten gemaakt en het heeft voor een aantal mensen voor veel on zekerheid gedurende lange tijd gezorgd. Die zaten met vragen als: Is er straks nog werk voor mij? Kan ik hier blijven wonen? Kunnen mijn kinderen hier naar school blijven gaan? Raakt mijn vrouw haar baan niet kwijt? Waar wij in ieder geval voor gezorgd hebben, is dat geen ge dwongen overplaatsingen over de Westerschelde plaatsvinden. Die hebben wij echt wel als een barrière gezien. Maar er zijn mensen uit hun banen gehaald, want die bestaan bij de Regiopo litie Zeeland niet meer." De nieuwe organisatie vraagt veel minder middenkader. „Er zijn minder chefs nodig en daar zit natuurlijk de meeste pijn. Terug in uniform de straat op, wordt dikwijls ervaren als een degradatie, hoewel het dat in mijn ogen niet is. De reorganisa tie veroorzaakt ellende bij een aantal mensen, door ze hun baan af te pakken, door hun vroegere zekerheid weg te nemen. Gigan tisch. Logisch dat ze hun boos heid en ergernis af moeten rea geren en dan ben ik de aangewe zen persoon." Smeels werd dan ook menigmaal geconfronteerd met de honende vragen of dit nu echt het leukste korps van Nederland was, waar de mens centraal stond, zoals hij dikwijls had verkondigd. „Voor die betrokken mens was dat na tuurlijk niet zo. Ik ben daar volop mee geconfronteerd en het raakt je tot in het diepst van je ziel. Wij hebben hectische tijden achter de rug en ik heb nog steeds zorg over de pijn die er in de organisatie zit. Toch stel ik vast het er veel mensen, de mees ten, nu tot hun volle tevreden heid op een nieuwe plek zitten. Maar daar lees je nooit wat over. Goed nieuws is geen nieuws." Vacatures Veertig politiemensen zijn mo menteel niet geplaatst. Daar naast zijn er nog zestig vacatures die nog niet in te vullen zijn. „Dat heeft te maken met de vaardigheden die enerzijds gebo den en anderzijds gevraagd wor den. Dat stemt niet altijd over een. Bovendien komt daar het budgetprobleem om de hoek kij ken. Per persoon krijgen wij ge middeld 88 mille, maar het uit rusten van een observatieteam, om maar iets te noemen, kost per man beduidend meer. Dat moet ergens vandaan komen." Inmd- dels hebben Smeels en zijn colle ga's in Den Haag op deuren geklopt om meer geld los te krijgen. Tropenjaren Terugkijkend op de afgelopen drie jaar zegt Smeels enerveren de tijden te hebben beleefd. „Soms zag je het leukste korps (ADVERTENTIE) Het nieuwe logo van de regiopolitie. Met een spaarlamp geeft u niet alleen een milieuvrien delijk kerstcadeau, maar ook een kans op fantastische prijzen in de Nationale Spaarlampenactie. HET ENERGIEBEDRIJF. St.-Jansteen - Zaal De Warande, KBO Bieden: 1. H. Berkelmans, 2. R. Himbrechts, 3. A. Vereecken. Jokeren: 1. R. d'Hooghe, 2. P. Hemelaar, 3. mevrouw Janssen. Oostburg - Oostburgse Bridge club, wedstrijd laddercompetitie. Groep A: 1. echtpaar De Badts, 2. Van der Hooft/Van Wezel, 3. echtpaar Otte. Groep B: 1. echt paar Van Steenberge, 2. Buysrog- ge/Wagenaar, 3. Hendriksen/ Plasschaert. LJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, achtste wedstrijd najaarscom petitie: 1. Van Waterschoot- Zwartile, 2. Van Damme-Van Looy, 3. echtpaar Koek. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, 13.30 uur, koersbal, KBO. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 14.30 uur, schieting. - Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. -De Warande, 13.30 uur, bingo, KBO. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur, prijskaar ting KBO. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst heeft altijd zulke lage kosten aai het dorpshuis in Graauw gehad, dat er nu best eens wat extr; geld naar toe mag voor een grondige verbouwing. Bijvoor beeld uit de overschot van de bouw van het nieuwe stadskan toor. Dat is de mening van het Graauwse raadslid A. Brugge- man (eigen lijst). Bruggeman haakte daarmee in op het plan van burgemeester en wethouders om in totaal voor 125.000 gulden te gaan vertimmeren aan het dorpshuis. Maar daarmee zal het dorpshuis nog lang niet voldoen aan alle wensen die er in Graauw leven, stelde Brugge man. „Kan je niet net doen als in Heikant en er meteen een nieuwe gymnastiekzaal neerzetten", op perde hij. „Dat kan best uit de overschot van het stadhuis." Bruggeman kreeg bij het collegr echter geen willig oor. „Voor d( 125.000 gulden die we hebber kun je geen gymzaal bouwen" stelde wethouder P. Weemaes „Laten we met dit geld het dors- huis nou zodanig aanpassen da er in ieder geval een goed bruik baar gemeenschapscentrum ont staat, waarmee Graauw dar toch weer een aantal jaren voor uit kan". Een nieuwe gymzaa zit er voorlopig in ieder geva niet in. Van onze correspondent Terneuzen - Slechts een handvol mensen kwam zaterdag in Terneuzen en Axel de motie van burgers voor vrede en solidariteit in Europa ondertekenen. Ook de giften bleven in Zeeuws-Vlaanderen achter bij het landelijke beeld. In Terneuzen kwamen slechts veertig mensen naar de fietsen stalling aan de Smidswal om de motie te ondertekenen. Rudolf Dekker die namens de gemeente Terneuzen de stand bemande met enkele vrijwilligers vond de lokatie aan de Smidswal niet geslaagd. „Veel mensen weten de Smidswal blijkbaar niet te vin den. Ondanks de borden die aan het begin van de Noordstraat geplaatst zijn. De actie op zich slaat in Nederland wel aan. En als het hier drupt dan regent het landelijk." Ook in Axel kwam slechts eer handjevol mensen naar het ge meentehuis om de motie te on dertekenen. Het gemeentehuis ir Aardenburg was ook openge steld. In de motie roepen de ondertekenaars op tot vrede en solidariteit in Europa en zeggen ze geraakt en geschokt te zijn door de gebeurtenissen in voor malig Joegoslavië. Kolonel A. Smeels. „Wij hebben hectische tijden achter de rug en ik heb nog steeds zorg over de pijn die er in de organisatie zit.foto's jaap wolterbeek van Nederland al een beetje ver schijnen, dan vroeg je je weer af of we wel op de goede weg waren. Het zijn echt tropenjaren geweest, waarbij gezinsleven en sociale contacten ver op de ach tergrond kwamen. Maar het ge loof in het slagen van de reorga nisatie heeft mij eigenlijk toch altijd op de been gehouden." Vanmiddag wordt officieus de reorganisatie afgesloten tijdens een bijeenkomst in het hoofdbu reau van de regiopolitie Zeeland in Middelburg. „Vanaf dat mo ment spreken we alleen nog maar over de nieuwe organisatie. Dat moet nog even in het oude uniform gebeuren, want de nieu we outfit is nog niet klaar. Dat mag je, wat mij betreft, ook als een symbool zien." Van onze verslaggeefster Tholen - Maandag 17 januari komt de burgemeester van het Poolse stadje Itawa met een aantal ambtenaren naar Tholen. Itawa en Tholen onderzoeken of ze een stedenband met elkaar zullen aangaan. Het Thoolse ge meentebestuur praat met de Poolse delegatie over tal van zaken. De Polen maken verder een aantal excursies op het ei land. B en W van Tholen bezochten afgelopen zomer twee gemeenten in Polen. Een daarvan komt dus nu een tegenbezoek brengen aan het Zeeuwse eiland. Van onze verslaggever Hulst - Th. Blommaert wordt lijsttrekker voor D66 voor de komende gemeenteraadsverkie zingen in Hulst. De overige plaatsen op de kandi datenlijst worden ingenomen door E. Savooy, U. Merison, J. d'Haens, W. Pols, G. Plancke en H. de Haan. Het is de eerste keer dat D66 in Hulst mee doet aan de gemeen teraadsverkiezingen. Lijsttrek ker Th. Blommaert is optimis tisch gestemd. i Een van de weinige ondertekenaars van de motie in Axel. foto camile schelstraete (ADVERTENTIE) INBRAAK Erkend Uneto Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 62710

de Stem | 1993 | | pagina 7