DE STEM Kinderdagverblijf in Sluis IfCDCT CIIPCDk UUrUCw| ip €a Boete van een ton geëist in zaak tegen Broomchemie i\ci\oi durcKix POLITIE RAPPORT id verlengt een maand Laatste beslissing over voorziening met twaalf plaatsen valt woensdag Bosnische kinderen arriveren voor vakantieweek Sfeervolle kerstviering Zonnebloem ïprus515^C- AVOCADO .AND kort NODIG? A5 Olievervuiling Noordzeestrand Belangstelling voor Rode Kruis laag Jong zeehondje gevonden Kettingbotsing bij Perkpolder IJzendijkse straat krijgt het benauwd van regenbuien iiiikIE HEERLIJK FIJN GEKRUIDE KERSTROllADE' HEEL KILO CARMEl \XM KILO 2.79 FRUIT- COCKTAIL yJcApySQj RÖÖMUSTAART NOORSE ZALMFILET Boot asielzoekers in Zierikzee met stenen bekogeld DECEMBER 1993 A4 leur in China Defensie Les Aspin '"'e, wordt mogelijk in het Witte Huis 20 januari in. De hij zijn carrière wil enkele gesprekken met ost in Beijing. China is Stapleton meer dan twee jaar iter van nd maakte bronnen tat per st hoe au al adeurspost leur in post al de zomer' jongste zoon van de Britse zomer mogelijk met Sophie st Andrew Morton gezegd, id van het stranden van het ana, zei dat Rhys-Jones elke n vertrekken in Buckingham erkzaamheden doet, zou al ten mogen dineren. Morton, of the World schrijft, hield ;en constant in de gaten. egenval Sri Lanka en zijn dakloos geraakt door Sri Lanka, zo hebben rege- dgemaakt. Door de overstro- tre regenval, zijn verscheide- gesloten. De rijstoogst in de als het vele water dagen Er is nog niets bekend over in zicht van haven ssen twee boten voor de kust lijk 50 illegale immigranten vacht slaagde erin 55 passa- vaartuigen te redden, teren tijdens een storm op and van de Maleise kust, bij levenden werden uitgeput op enden zijn aangehouden en Seat isarissen van Volkswagen is omstreden saneringsplan bij ns het plan komen bij de e jaren 9000 van de in totaal Ook hebben de commissa- ïjectie van 1,4 miljard mark. ng een verlies lijden van 2 :nd. Dat is aanzienlijk meer iljard mark. lanslag in Duitsland familie zijn zaterdag in het een bom afging die verstopt zei dat zij ervan uitgaat dat ven zitten. De familie, die uit tig was, woonde al 22 jaar in d in de plaatselijke gemeen ten pt die als pakketje naar de af toen de Albanese man de ixplosie een hand kwijt, zijn rt. Een elf-jarig nichtje, een w van de man liepen ook otsdam voormalige communistische in Potsdam, in de Oostduitse t niet gehaald. Volgens een ede ronde van de burgemees- e PDS-kandidaat Rolf Kutz- nmen. De huidige burgemees- ramlich, zou 56 procent van gekregen en daarmee zijn eden, werd Kutzmutz, die had >r de Stasi, de geheime dienst kreeg met 45.3 procent bijna turgemeester Gramlich maar rderheid. lawine Colombia i dat minstens 50 doden zijn en keien het dorp Dabeida, in een Colombiaans radiostation toffers zijn geborgen, i Desmotadora vrijdag buiten lodder meeslepend door het ikten gewond en zeker 650 verwoestende modderstroom- daat van de Algerijnse Hoge ■lengd met een maand tot 31 raad, die het presidentschap iezingen van december 1991 esident Chadli Benjedid, was iode die op 31 december at Dat probleem lost u het beste op met een ..Kleintje in de Stem Immers met minstens vier van de ytien Stemlezers en lezeressen die speciaal belangstelling hebben voor onze V Kleintjes "-rubriek Personeel gevraagd' ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen m MAANDAG 20 DECEMBER 1993 Hl Van onze correspondent Middelburg - De officier van justi tie in Middelburg heeft bij de eco nomische politierechter tegen het Terneuzense bedrijf Broomchemie bv een boete van 150.000 gulden geëist, waarvan 50.000 voorwaarde lijk. Dit voor een aantal nalatighe den bij het opwerken van afvalstof fen, eind vorig jaar. 1 regering aan De regering maanden een .e conferentie irijgen, partijen, •ingspartij - Socialistische van Hocine iteeds neer ;ische ■nen aan De week 'esprek iommige ien Isla: EIS) dat :ingen »rote Front heeft afhankelijk iging van Dit weekeinde geweld intussen lag kwamen nensen, on nentalisten :wee ichillende Tegen de technisch-plantmanager, de 50-jarige J. van der W. uit Ossendrecht, eiste de officier een boete van 10.000 gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden. Het be drijf zat tot de nek toe in het afval en dat moest worden verwerkt. Daartoe werd een speciale raffinaderij opge steld, die met name Octa-residu zou opwerken. Vervolgens gebruikte het bedrijf dezelf de installatie om Tetra-Brom-Bisphe- nol-A-recovery residu (TBBA-residu) op te werken, hoewel het daarvoor geen vergunning had. Op zich zou dat ook volgens de deskundigen wel kunnen, maar moest er met een aantal factoren rekening worden gehouden. En dat ge beurde nu net niet, omdat in het op wer kingsproces niets veranderde. Vanaf dat moment ging er van alles fout en ont snapte een hoeveelheid chemische stof die huid- en stankklachten van de be woners van de Terneuzense wijk Zel- denrust tot gevolg had. De installatie werd destijds op last van het openbaar ministerie stilgelegd en verzegeld. De installatie is inmiddels door Broomchemie afgebroken. Verder wordt het bedrijf verweten dat tegen alle voorschriften in geen deskundig personeel aan de installatie werkte, dat het personeel niet was geïnstrueerd om trent het onderhoud van de installatie en operators geen notie hadden met welke stof zij werkten. Ook aan de installatie zelf mankeerde het een en ander: een gat in de olielei ding van het oliesysteem; lekkages aan het afdichtingssysteem van het roer- werk op de reactor; de installatie ver keerde in een onverzorgde toestand en daarnaast werden de officiële instanties te laat gewaarschuwd toen er op 30 oktober een giftige stof ontsnapte. De politierechter doet op donderdag 30 december uitspraak. mg probeert al enige een dergelijke nationa- rentie van de grond te maar twee belangrijke de voormalige rege- "FLN en het Front van Krachten (FFS) utuic Ait Ahmed, lagen dwars. Zij eisten onder dat ook gematigde islanu- krachten zouden deelne- de dialoog. ïg begon de afgel°Pen ii pogingen om ook een op gang te krijgen met ...0> leiders van het verbo- Islamitische Reddingsfron it bij de afgelaste verkre- van december 1991 d overwinnaar was. "e zijn deelname echter gesteld van de inwii- vijf harde eisen. ging het politiek :ii door. Sinds vrij" mien opnieuw veertien onder wie acht funda- vier burgers en .„a-agenten, bij ver' incidenten om. Westerschouwen (anp) - Het Noordzeestrand tussen de stormvloedkering en de vuurtoren van Haamstede is over een afstand van 7,5 kilometer vervuild met stookolie. Volgens een woordvoerder van directie Zeeland van rijkswaterstaat betreft het 10 a 15 kubieke meter oftewel 7000 8000 liter. Het is nog niet bekend welk schip de vervuiling heeft veroorzaakt. De olie is vrij dag ontdekt. Werknemers van Rijkswaterstaat hebben zaterdag praktisch alle olie opgeruimd met schoppen, harken en strandreinigings- machines. De kosten hier van bedragen enkele tien duizenden guldens. De ko mende dagen wordt het strand nog nagelopen voor de laatste resten. Volgens centraal coördina tor H.S. Zandstra van het Opvangplan Olievogels Zee land zijn er langs het strand elf met olie besmeurde vo gels aangetroffen. Die wor den in een asiel op Schou- wen-Duiveland behandeld. politie-. Oostburg - Op de jaarlijkse kerstmarkt van Oostburg stond het Nederlandse Rode Kruis met een grote tent op het Ledelplein. Het doel hiervan was om vrijwil ligers warm te maken voor het Rode-Kruiswerk. Buiten de tent gierde de wind, maar met het aantal aanmeldingen liep het niet meteen storm. Rode-Kruiskolonneeommandant J. van de Velde: „Het aantal vrijwilligers loopt overal terug. De mensen hebben nergens tijd meer voor. Dat vind ik jammer." In de grote tent kregen de men sen een vrij goede indruk van al het werk van de Rode Kruismen sen. Dat werd zichtbaar ge maakt via video's, beademings technieken, reanimatiepop en af- zuigapparaten. Van onze correspondent Terneuzen - 'Dobro Dosli u Nizozemzku', oftewel Wel kom in Nederland. De vluch- telingetjes uit de grensplaats Nustar nabij de Hongaarse grens arriveerden rond kwart over een bij het Zeldenrust- college in Terneuzen. Moe en onwennig kwamen ze na twintig uur reizen uit de bus. De toewijzing van de gastouderge zinnen was een ontroerend mo ment, zowel voor de kinderen als voor de gastouders. Er ontstond gelijk een band. Het comité Vluchtelingenkinde ren was gistermiddag op alles voorbereid. De reis van 120 vluchtelingen naar Nederland verliep probleemloos. Een bus ging naar Maas en Waal, een naar Leidschendam en de derde bus werd opgewacht in Terneu zen. Een van de gastouders, zelf afkomstig uit voormalig Joego slavië, had zich voor de ont vangst in klederdracht gestoken. Anderen zwaaiden met vlagge tjes om de kinderen te verwelko men. De leeftijd van de kinderen ligt tussen de 8 en de 12 jaar. De winterjasjes van de kinderen vallen wat ruim om hun schou ders. „De kinderen zijn moe, maar het is een heel lieve groep. De lange reis hebben ze met het zingen en klappen van liedjes afgelegd. De vluchtelingetjes ko men uit een verwoest dorp. De meesten leven nog in barakken. De school is inmiddels opge bouwd. De ramen aan de Servi sche kant zijn echter geblindeerd omdat er nog regelmatig op de school geschoten wordt," aldus Willy Willigens namens Pax Christi kinderhulp die de kinde ren tijdens de reis heeft begeleid. Gedurende hun verblijf worden de kinderen zes evenementen aangeboden zoals een middagje zwemmen in Seheldórado, be zoek aan een manége en een bakker. Ook wordt er een knut- selmiddag gehouden. De kinde ren blijven tot 8 januari. Op 6 januari is er een slotavond in het Zeldenrustcollege. Twee Bosnische kinderen (voorgrond) maken aanstalten met hun gastgezin naar huis te gaan. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - Honderdtwintig gasten van de Zonnebloem Groot-Terneuzen kwamen zaterdag in de kantine van de Gasten van de Zonnebloem tijdens de kerstviering aan de broodmaaltijd in de Philips- verstiging Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Philips-vestiging in Terneu zen bijeen voor een gezellige kerstviering. Om half drie werden de gasten verwelkomd. De vijftig vrijwilli gers hadden voor deze kerstvie ring een primeur in petto. Acht tien van hen hadden onder lei ding van organist De Visser een koor gevormd en kerstliederen ingestudeerd. Enigszins nerveus traden zij zaterdag voor het eerst voor het voetlicht. De gasten, voor wie de vrijwilli gers inmiddels bekenden gewor den zijn, stelden dit vocale op treden zeer op prijs. Het gele genheidskoor overweegt dan ook gezien de positieve reacties ver der te gaan. De liturgie onder leiding van ds. De Best, Ds. Hoogendoorn en Pastoor Heij- nen had dit jaar als thema 'Ik was ook een vreemdeling'. Van onze correspondent Middelburg - Zaterdagmiddag is op het strand bij Neeltje Jans in de Oosterschelde een jong zeehondje aangetroffen. Het naar schatting drie weken oude, vermoedelijk aan de Engelse oostkust geboren zeehondje, is overgebracht naar het opvangcentrum in Pieterburen in de provincie Groningen. Het zeehondje werd ontdekt door mensen van Delta Expo die de politie op Walcheren waarschuwden. Die haalde het 15 kilogram wegend dier op en gaven het de eerste verzorging. Door het stormachtige weer kon op het vliegveld Midden-Zee land geen vliegtuig landen voor het transport, zodat moest worden uitgeweken naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotter dam. In Pieterburen werd een kleine infectie bij het zeehondje ontdekt, die wordt nu behandeld. Verder bleek het dier in redelijke conditie maar wel erg vermoeid. Van onze verslaggever Sluis - Het algemeen be stuur van het samenwer kingsverband Welzijnsbe leid West-Zeeuws-Vlaan- deren beslist woensdag over de oprichting van een kinderdagverblijf in Sluis. Het gemeentebestuur van Sluis wil graag dat deze twaalf plaat sen tellende voorziening binnen zijn grenzen komt. De gemeente wil zich, tegen betaling van 228.000 gulden, contractueel verplichten gedurende vijftien jaar accommodatie hiervoor be schikbaar te stellen. In eerste instantie is dat in een pand aan de Groote Markt, maar het is de bedoeling het mettertijd onder te brengen in een complex voor onderwijsvoorzieningen. Met de Stichting Kinderopvang Zeeuwsch-Vlaanderen moet dan ook vastgelegd worden dat zij gebruik maakt van de accommo datie die de gemeente Sluis daarvoor beschikbaar stelt. De eerste stappen om het dag verblijf te realiseren zijn al ge zet, onder meer goedkeuring van het dagelijks bestuur van het Welzijnsoverleg. Als voor 31 de cember de kindplaatsen er zijn kan gebruik gemaakt worden van de gelden die in het kader van een stimuleringsmaatregel door het rijk beschikbaar zijn gesteld. De verwachting is dat de accommodatie in de laatste week van december al in gebruik ge nomen kan worden. Daarvoor moet woensdagavond ook nog een krediet beschikbaar gesteld worden voor dekking van inrichtings- en voorbereidings- kosten. Het zijn eenmalige be dragen voor investeringssubsidie aan dc stichting (15 mille) en 35 mille voor de gemeente Sluis om het pand Groote Markt 19 ge schikt te maken tot kinderdag verblijf. Van onze correspondent Hulst - Vijf auto's raakten zondagavond zwaar bescha digd bij een botsing nabij het veerplein Perkpolder. Op wat mensen met nekklachten en kneuzingen na waren er geen gewonden. Nabij het viaduct richting Ter hole/Kuitaart kwam het verkeer zojuist van de veerpont, toen een onbekend gebleven automobilist de rijksweg vanaf de richting Kloosterzande opreed. Hij sneed hierbij een automobilist, die slechts door krachtig remmen een botsing kon voorkomen. De achterop komende automobilist reed op hem in. En zo nog eens drie automobilisten. De brandweer moest het wegdek schoonspuiten. fl|gl HUP Inbraken Breskens - In het afgelopen weekeinde is ingebroken in zeven woningen in Breskens. Daarbij werd voor een aan zienlijk bedrag aan geld, cheques en sieraden ont vreemd. Uit een recherche-on derzoek is gebleken dat de regio West-Zeeuws-Vlaande- ren dagelijks geconfronteerd wordt met inbraken in wonin gen, caravans en vakantiever blijven. Volgens de politie worden die gepleegd door le den van verschillende groepe ringen. Auto's opengebroken Oostburg - Vier automobilis ten deden in het afgelopen weekeinde bij de politie in Oostburg aangifte van een in braak in hun auto. Ontvreemd werden autoradio's, cd's en ei gendomsbewijzen. De voertui gen stonden geparkeerd in Breskens, Oostburg en IJzen- dijke. Spoor bijster Oostburg - Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor drie raakte op de Bakkersdam een Terneuzense automobilist even het spoor bijster. Hij reed in een bocht rechtdoor een schuur binnen. De schuur liep daarbij zware schade op. Na het ongeval reed de bestuur der gewoon door. Door de op gelopen schade aan het voer tuig kwam hij echter niet ver. Op de Sint Pietersdijk te St.- Kruis gaf de auto het op. Het voertuig werd later door de politie onbeheerd aangetrof fen. Nog dezelfde dag deed de eigenaar bij de politie in Ter neuzen aangifte van diefstal van zijn auto. De politie rook onraad en de man werd op het bureau in Oostburg ontboden. Tijdens een verhoor bekende hij de eigenaar/bestuurder te zijn geweest bij het ongeval op de Bakkersdam. Ongeval Sluis - Zaterdagmiddag vond op de Heillekruising te Sluis een ongeval plaats waarbij twee personenauto's waren betrokken. Een automobilist uit het Belgische Deinze ver leende op genoemde kruising geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een in woner uit Brugge (B). Laatst genoemde week uit om een aanrijding te voorkomen en kwam tot stilstand tegen een boom. Zijn voertuig werd daarbij geheel vernield. De man uit Deinze vervolgde zijn weg in de richting Belgische grens maar kon later worden opgespoord. Van onze correspondent IJzendijke - Enkele bewoners van de Kleine Jonkvrouwstraat in IJzendijke durven bijna niet meer naar de weersverwach ting te kijken. Een zacht regenbuitje is al voldoende om hun voortuinen, maar ook de ruimte achter hun woningen volle dig, onder water te zetten. Gisteren was het weer zover en moest zelfs de brandweer er aan te pas komen. „Sinds achter on ze huizen nieuwe woningen zijn gebouwd hebben we veel wa teroverlast. Vroeger was dat hier weiland en dus goede drainage. Tijdens de bouwwerkzaamheden is de drainage kapot gegaan. Omdat de tuinen van onze ach terburen ruim 40 centimeter ho ger liggen dan bij ons, worden wij met deze overlast gefron- teerd. Nu weer al voor het twee de jaar," aldus Wim Kruidenier, een van de gedupeerden. Het water steeg hem gisteren bijna tot de lippen, want zijn schuur was al helemaal onderge lopen. „Ik heb de gemeente Oostburg al een brief geschreven en er wordt naar een oplossing gezocht," vervolgt Kruidenier, die in hoge laarzen de verrich tingen van de brandweerlieden gadeslaat. „Alleen blijft die op lossing zo lang weg. Vandaag zijn wethouder De Feijter en de heer Moskie van de regionale brandweer geweest. We hopen, dat er nu wel snel iets gaat gebeuren." Gisteren werd zeker al twintig duizend liter water weggepompt. (ADVERTENTIE) 4ÊÊk jflfe A flU js MAGER VARKENSVLEES HNONZE SPAANSE CLEMENTINES MANDARUNEN ELDERS Miwncn GOLDBERG AARDAPPEl- KROKETJES DELMONTE liefst 5 vruchten soorten op siroop LITERBLIK ELDERS JJtff een ideale combinatie van vanille hazelnoot chocolade ijs LIEFST 1000 ml ELDERSjjiSSf LICHT GEROOKTE dun gesneden pak 100 GRAM KAKELVERSE EIEREN DOOS 20 STUKS ELDERSJH# „Zelfs bij een kleine bui staat alles onder water. Er is al veel schade ontstaan aan bomen en struiken. Ook de bloementuinen, waar we veel geld aan hebben besteed, hebben al flink gele den." De brandweermannen bleven gisteravond nog druk in de weer. De bewoners van de Kleine Jonkvrouwstraat hopen dat hun wateroverlast zo snel mogelijk wordt opgelost. Van onze correspondent Zierikzee - De asielzoekers boot Roni 1, aan de kade van de Vissersdijk in Zierikzee, is met stenen bekogeld. Om streeks kwart voor drie wer den de bewoners opgeschrikt door rinkelend glas. Vanaf de Scheepstimmerdijk aan de overzijde van het water werd met stenen gegooid. Daarbij werd van de salon van het vaar tuig een ruit vernield. De schade bedraagt enkele hon derden guldens. De politie kon korte tijd later een 18-jarige jon geman uit Zierikzee aanhouden. Tijdens een door de politie afge nomen verhoor verklaarde hij het te hebben gedaan om de asielzoekers te treiteren. Hij werd in bewaring gesteld en wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Mid delburg. Ook in de nacht van donderdag op vrijdag was de asielzoekers boot, waarop 60 mensen tijdelijk zijn gehuisvest, doelwit van van dalen. Toen werden enkele bundels vuurwerk op het dek van de boot gegooid, hetgeen geen schade aanrichte. gjlMfll WÊtm 1ÉK!

de Stem | 1993 | | pagina 5