Jackpot voor Oranje in Las Vegas De schizofrenie van Cruijff Advocaat zit behoorlijk klem DE STEM Koeman: vrijdag al op de hoogte Staatsen bijt tanden stuk op onderhandelingen met wispelturige trainer aSBBBBl IdioSonic, Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 B JJNTYJ I LI PS TAL499,- ULIPSI AUPUNKT TORADIO MET SPELER Type ACD 9431 Watt vermogen. Tuner MG. LG W stereo. 20 Voorkeurzenders, slstore. CD speler. Track-mix. (-indicatie. Electronische geluids- ing met fader. Beveiliging ilectronisch anti- talsysteem Marrokko en Saoedi-Arabië tegenstanders in eerste WK-ronde 4Ik heb morele verplichtingen ten opzichte van de KNVB' FIFA verandert tuchtreglement Pele mag niet binnen Vier ton voor wereldtitel mmsT 'n Questie van Service mrnm ROSET MET ftPELER Type YHA 4000. Irker 20 Watt. Tuner FM en MG. Ittedeck, tape selector. ieler 21 nummers program maan Hoofdtelefoon- jiting. lief boxen. Sport MAANDAG 20 DECEMBER 1993 DEEL 1:0 KLEUREN TV I 'ELETEKST IX 2141. 55 cm FSQ Hi-Black I beeldbuis. Stereo 2 x 30 Watt. 1 eurzenders via afsrandsbedie- Ijrammeerbaar. On-screen dis- |3T-ekst Teletekst met 4 pagi- Isugen. (bediening. (afoon- |i9- a =0 KLEUREN TV JELETEKST |PT 700 A. 55 cm FSQ beeld- Ischakelbaar beeldformaat 4:3 (On-screen display. Stereo J 60 Voorkeurzenders. J 64 pagina's In: Af- pdiening. STEREO VIDEO-' JRDER MET PDC^ L.V-E7 PDC. VHS systeem, [koppen. On-screen display, jreurzenders. Timer 8 program- fnaand. Optimum picture I Standaarcflonaplay. Dual Ihuttle. Inclusiwr afstands- Tig met Dual Mode Shuttle I scherm. (BUG /0UDE CORDER* 1499,-1 ORECORDER IfV 204. IQ systeem. 2 Videokoppen. |3 programma's/1 maand. 40 Irurzenders. Automatisch terug- In. One-touch recording. Picture I Afstandsbediening. IrERUG llW 0UDE lECORDER* 1EO RADIORECOR- MET CD SPELER \Z 8022. Tuner LG. MG en FM Cassettespeler. Dynamic bass CD speler 20 nummers pro- Jneerbaar. Net-, fjvoeding. 7 jiefstalslede I I 9r- Kan onze verslaggever las Vegas - In de wereld van de illusie, de manipulatie, de glitter en de glamour heeft het Nederlands elftal het zowaar getroffen. In de eerste ronde van de wereldtitelstrijd voetbal inde Verenigde Staten tegen België, Marokko en Saoedi-Ara bië. Dat betekende de Jackpot in Las Vegas. echter gaf Las Vegas voorproefje van wat straks ia Amerika kan worden ver acht. De sport bijna onderge schikt aan de show, wel spekta- van de eerste tot de laatste minuut, geen defensief spel. Hol- ievwood op het voetbalveld. Hoezo FIFA Las Vegas? het dorado van de gokkers werd een illusie gekweekt. De illusie dat iedereen in Amerika bet doet. Bill Clinton doet het, zijn dochter doet het, Rod Ste- wart doet het, zelfs Fay Duna- tay deed het. Men zou het bijna gaan geloven: „Football born in Ie USA." Alsof ook iedereen rijk ai gelukkig uit Las Vegas ver trekt. in Amerika doet niemand het. Vrijwel geen mens heeft een jota verstand van voetbal. Toch be loofde de organisatie in Las Pegas dat straks alle stadions rol zullen zijn, dat niemand voor bet eigen doel gaat liggen, dat alle records gebroken zullen worden. Het mooiste voetbaleve nement aller tijden. Bomvolle In het bomvolle Convention Cen tre vergaapte iedereen zich aan Vanessa Williams, was Robin Williams de leukste van alle maal, bewees de father van soul James Brown weer helemaal te rug te zijn. Maar - who the heil - was Marco van Basten. De veredelde openingsceremonie was leuk, soms verrassend, soms voorspelbaar, uiteraard een tik keltje chauvinistisch. Marco van deed weer eens mee, zij het op het 'verkeerde' podium. Hij was er om Roberto Baggio, zijn opvolger als voetballer van het jaar, te feliciteren en om nog een paar ballen uit de glazen tollen te halen. Dat deed hij niet slecht. Maar wat is wijsheid in de we reld van de sport. „Mij maakt het eerlijk gezegd niet uit tegen wie we moeten spelen," zei Van Basten. „Nederland wil ver ko men, dan moeten we kunnen winnen van de sterkeren en de zwakkeren. We moeten echter zeker in staat zijn de eerste ron de te overleven. Als.ik zo naar de andere groepen kijk, mogen we niet klagen." Plaatsen He plaatsen van handeling maakten hem ook niet uit. .Washington is goed, in Orlando schijnt het warm te zijn. Maar in die tijd van het jaar is het in de Verenigde Staten overal warm. 'k kan er niet mee zitten. We moeten gewoon goed gaan voet- hallen." Om vervolgens natuurlijk nog even stil te staan bij Cruijff. .Die moet mee naar het WK. Als heide partijen het willen, komen ze eruit. De gesprekken moeten worden voortgezet. Wat er nu gebeurt komt een beetje vreemd bij mij over. Johan is een groot man met een enorme staat van dienst. De KNVB mag hef nog niet opgeven." Advocaat, de vermoedelijke bondscoach, dacht niet aan een gemakkelijke opgave. „Het zijn toch lastige tegenstanders. Bel gië kennen we door en door,, de andere landen hebben een totaal andere speelstijl. Maar in Saoe di-Arabië hebben we nog een bekende zitten (Beenhakker). Daar horen we ongetwijfeld nog van. We moeten in elk geval zeker een ronde verder komen." Orlando Advocaat wil Orlando als thuis basis kiezen. Het oefenduel te gen Marokko in februari wordt geschrapt. Oranje zal waar schijnlijk voor het voorzienetrai ningskamp in Canada, juni vol gend jaar, een weekje naar Was hington gaan. Om aan de om standigheden te wennen. „Het is daar nogal warm," wist Advo caat. Onmiddellijk na de loting vertrok een delegatie van de KNVB naar Washington. Daar had Nederland nog geen claim op hotelkamers. Beenhakker vond het leuk. „Een aardige loting," zei de bonds coach van Saoedi-Arabië. Het zal duidelijk zijn dat wij met Marokko gaan strijden om de derde plaats. Ik hoop dat te bereiken met een leuk doelsaldo. Wie weet komen we dan nog een stapje verder." Een eindje verder op stond Pol van Himst, bondscoach der Bel gen, al stil bij de tweede ronde. „Nederland en België moeten het kunnen redden. Marokko en Sa oedi-Arabië stonden bovenaan mijn lijstje van favoriete tegen stander. Het heeft ons meegeze ten. In wedstrijden tegen België is Nederland altijd favoriet. Ik weet echter ook dat Nederland het tegen ons altijd moeilijk heeft. Ik denk dat we er wel uitkomen met z'n tweeën." Droom En dan was er in Las Vegas nog de droom van de FIFA. The American Dream. De sport po pulair maken in een land dat commercieel fantastische per spectieven biedt. Volgend jaar zal het ongetwijfeld lukken. Van Dallas tot Detroit, van LA tot New York. Maar dan? In Ameri ka is over 'soccer' één bekend spreekwoord. „Voetbal is de sport van de toekomst. En dat zal het wel altijd blijven ook." Voor Nederland liggen de laatste zestien binnen handbereik. Jo han Cruijff had eindelijk een keer wereldkampioen kunnen worden. Barcelona (anp) - Ronald Koeman wist vrijdag al dat Johan Cruijff geen bondscoach van het Nederlands elftal zou zijn tijdens de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten. Dat was ruim een etmaal voordat de KNVB meldde dat de trainer van Barcelona afhaakte. „Johan heeft me vrijdag gebeld met de mededeling dat de onderhandelingen waren vastgelopen," zei Koeman gisteren, enkele uren voor de competitiewedstrijd van Barcelona tegen Celta de Vigo. Na het lezen van de verslagen over de KNVB- persconferentie in Las Vegas zei hij met lichte spot: „Het zou belachelijk zijn, als de zaak is afgeketst op kleding. Dat kan toch niet. Bij Barcelona dragen wij allemaal het merk Kappa, terwijl Cruijff in zijn eigen merk rondloopt. Dat gaat al jaren goed." Voor de aanvoerder van Oranje was het bericht een onaangena me verrassing, hoewel hij aanvankelijk niet wilde reageren. Hij, toch degene die bijna dagelijks met Cruijff te maken heeft, was de laatste tijd zeker van de zaak. „Natuurlijk wist ik dat er nog financiële kwesties speelden, maar ik was ervan overtuigd dat die zouden worden opgelost. Ik weet zeker dat Cruijff graag wilde. Anderzijds is hij niet bepaald een man, die water bij de wijn doet. Hij had zijn eisen." Over de bemoeienissen van advocaat Mens wist Koeman niets. „Ik dacht dat hij die zaken zelf regelde. Ik vind het erg jammer dat het niet doorgaat. In feite zijn alle deuren dichtgegooid, nu Advocaat meteen is gevraagd. Bovendien zal het gezeur over Cruijff en Oranje nog wei een tijd aanhouden. Maar ja, wat gezeur betreft zijn wij al wat gewend bij het Nederlands elftal." De Franse ex-voetballer Michel Platini bedekt zijn ogen als hij een onderdeel van het WK-loting verricht in Las Vegas. Rechts Marco van Basten, links Bobby Charlton. foto anp Door Bert Willemsen Las Vegas - „Ik heb gemerkt, dat er twee verschillende Johan Cruijffs bestaan. Enerzijds de voetbaltrainer, anderzijds de zakenman. In mijn gesprekken met Cruijff kreeg ik de indruk dat hij graag als coach met het Nederlands elftal naar het WK wil. Maar wat hij ons via advocaat Van Mens laat weten, en vooral de manier waarop dat gebeurt, heeft heel iets anders." Bedenkelijke gezichten in Las Vegas. De voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, Jos Staatsen (links) en Dick Advocaat kijken niet vrolijk nadat Staatsen bekend maakte dat de onderhandelingen met Cruijff moesten worden afgebroken. foto anp fas Vegas (rtr/anp) - De FIFA heeft voor het eindtoernooi om wereldtitel in de Verenigde Staten een belangrijke wijzi ng aangebracht in het tuchtreglement. Spelers, die tijdens de eerste ronde een gele kaart krijgen, beginnen e v°lgende schifting met een schone lei. Bij het vorige WK in «alië bleven de gele kaarten uit de eerste ronde staan, hetgeen tot «amatische schorsingen leidde. "a automatische schorsing voor de eerstvolgende wedstrijd na twee Sele taarten in de eerste ronde blijft ongewijzigd. Vanaf de tweede jonde wordt hetzelfde systeem toegepast. Rode kaarten leveren 'rifflaal een uitsluiting voor één wedstrijd op. De gele kaarten uit e Kwalificatieronde worden voor het eindtoernooi geschrapt. (Jat oude systeem, zonder opheffing van de gele kaarten uit de eerste Me werd tijdens het laatse WK in Italië zwaar bekritiseerd. Mscheidene spelers van Argentinië misten de finale tegen Duits- M als gevolg van de kaartenlast uit ondermeer de openingsronde, ka JSrt3i'st gezicht van de Brit Gascoigne na zijn tweede gele uit k" ^a've fina'e tegen Duitsland ging de hele wereld over. De schakeling van Engeland maakte een pijnlijke schorsing voor ^scoigne overigens overbodig. kondigde in Las Vegas tevens scherpere leeftijdseisen voor l Jjncompetities aan. Spelers, die in vertegenwoordigende teams ben gespeeld met een hogere leeftijdslimiet worden in het vervolg voort ten voor lagere categoriën. Iets oudere voetballers mogen mtk n°® maar *n comPehhe voor spelers onder twintig jaar Van onze verslaggever Las Vegas - Dick Advocaat zit klem. De kleine voetbal trainer, die respect oogstte door Oranje vanuit een moei lijke positie naar de eindron de van het WK te loodsen, kan geen nee zeggen tegen het verzoek om ook in de Verenigde-Staten als bonds coach te fungeren. Al had hij het liever anders gezien. „Ik denk dat Advocaat het zal doen," zei sectie-voorzitter Staatsen gisteren in Las Vegas. Hij weet ook waarom. Advocaat tekende begin vorige week een contract voor de periode na de eindronde in de Verenigde Sta ten tot en met het WK van 1998 in Frankrijk. Het zou dus wel gek zijn als er na het beëindigen van de onderhandelingen met Cruijff nu plotseling een andere tussenpaus op het toneel ver schijnt. Staatsen: „Het is logisch dat Advocaat dit gat opvult." Dick Advocaat (rechts) met Leo Beenhakker aan de koffie in Las Vegas. Beiden komen elkaar waarschijnlijk tegen in groep D van het WK volgend jaar. foto anp Vrijdagavond werd Advocaat door de bestuurders. Staatsen en Karei Jansen ontboden op een hotelkamer van Caesar's Palace. Daar kreeg de voetbaltrainer te horen dat de kandidatuur van Cruijff definitief van de baan was. Tegelijkertijd ontving hij het verzoek in te springen. „Ik was er helemaal niet blij mee," aldus Advocaat. „In het vliegtuig op weg naar Los Ange les hoorde ik vriidag voor het Van onze verslaggever Las Vegas - FIFA-voorzitter Joao Havelange heeft persoon lijk Pele gisteravond bij de WK-loting buiten de deur ge houden. Tot woede van de Amerikaanse organisatoren sloot hij de beste voetballer uit de historie, die in de Verenigde Staten zeer populair is, uit van alle officiële plichtplegingen. „Havelange heeft me gezegd: kom niet naar de loting," ver klaarde Pele enkele uren voor het spektakel in het Conven tion Center van Las Vegas. „Dat recht heeft hij. Maar ik begrijp het niet. Ik heb geen enkel probleem met de FIFA of met Havelange." Waar Pele wel problemen mee heeft, is voorzitter Texeira en secretaris Salim van de Brazili aanse voetbalbond (CBF). „Corruptie kan ik niet accepte ren," zegt Pele resoluut. Hij zegt dat zijn firma alleen de TV-rechten van de Braziliaanse competitie kon krijgen als ze een miljoen dollar aan smeer geld stortte op een Zwitserse bankrekening van Texeira en Salim. Die beschuldiging heeft geleid tot een rechtszaak in Brazilië. In de hele affaire heeft Havelange duidelijk par tij gekozen voor zijn schoon zoon Texeira. eerst van de problemen met Cruijff. Ik heb nog gezegd: pro beer ten koste van alles tot over eenstemming te komen. Dat heb ik later tegen Staatsen en Jansen nog eens herhaald. Nu het niet gelukt is, wil ik een paar dagen bedenktijd. Aan het einde van de week neem ik een beslissing." Naar welke kant de balans zal doorslaan, lijkt duidelijk. „Ik heb morele verplichtingen ten opzichte van de KNVB," erkent Advocaat. De reden voor Advocaats afwe rende houding is logisch. Cruijff heeft rondgebazuind dat Oranje voldoende kwaliteit bezit om wereldkampioen te worden. Ad vocaat: „Dat had ik Cruijff graag zien doen." Nu verwacht het Nederlandse voetbalvolk ook van Advocaat grootse daden. „We hebben een heel goed elf tal," zegt de trainer. „Maar het is wel afhankelijk van de spelers met extra kwaliteiten. Als zij in staat zijn die op het WK te tonen, kan Oranje elke tegen stander aan. Maar lukt dat niet, dan wordt het moeilijk. Alleen als alles meezit, is met deze spelersgroep een wereldtitel mo gelijk." Daarnaast is er nog altijd de mythevorming rond Cruijff. Leo Beenhakker denkt er tijdens het WK van 1990 veel last van te hebben gehad dat de spelers Cruijff als bondscoach wilden, maar niet kregen. „Er is wel een verschil tussen Leo en mij," al dus Advocaat. „Beenhakker was destijds de coach van Ajax, die het Nederlands elftal erbij deed. Ik ben bondscoach en heb geen clubbinding." In ballroom G van het Las Vegas Hiltonhotel zwiert Jos Staatsen bepaald niet over het parket. In zijn hoofd klinken geen vrolijke tonen, maar dreunt doffe teleur stelling. „Ik ben een ervaring rijker, maar een illusie armer." Het sectiebestuur betaald voet bal voelt zich geschoffeerd door de manier waarop het door Cruijff behandeld is. De voorzitter moet moeite doen om geen krachttermen te gebrui ken. Staatsen; „In mijn periode als burgemeester van Groningen heb ik een keer woorden gezegd, die niet bij zo'n positie passen. Het kwam me op een groot aan tal ingezonden brieven in de krant te staan." Staatsen uit zijn gevoelens van onvrede op beschaafde wijze. Hoezeer zijn hart ook pijn doet door het mislukken van de on derhandelingen met Cruijff. Tot het laatste moment is Staatsen blijven geloven in de mogelijk heid alle beletsels voor het con tracteren van de wonder-trainer uit de wereld te helpen. Zelfs na .de brief van Cruijffs advocaat mr. Van Mens. Donderdag rolde het schrijven op het kantoor van KNVB-advocaat mr. Utermark .uit de fax. Geconfronteerd met de arrogante toonzetting en nieuwe eisen besloot het meren deel van het sectiebestuur, dat nog dezelfde avond met spoed bijeen was gekomen, de deur voor Cruijff dicht te gooien. Samen met bestuurslid Karei Jansen waagde Staatsen een laatste poging. Hij faxte een per soonlijke, hand-geschreven brief naar Cruijff met het verzoek contact met hem op te nemen om de moeilijkheden te bespreken. Vrijdag voor het vertrek naar Las Vegas informeerde Staatsen in alle vroegte bij zijn kantoor op het advies-marketing bureau BCG, of er antwoord was. Nee dus. Tijdens een tussenlanding in Los Angeles telefoneerde de sectievoorzitter opnieuw met Amsterdam. Tevergeefs? het ora kel in Barcelona bleef stom. De relatie tussen Cryuijff en het Nederlands elftal stond nimmer onder een gelukkig gesternte. Als voetballer bracht de nummer 14 menig bondscoaches tot wan hoop, omdat hij zijn uitzonde ringspositie tot in het absurde uitbuitte. Hij ging liever in Italië schoenen kopen voor zijn firma, dan dat hij in een trainingskamp van Oranje verscheen. Veel werd Cruijff vergeven in ruil voor zijn genialiteit op het voetbalveld. Maar steeds ging Cruijff een stapje verder, alsof hij niet wilde erkennen dat er ook voor hem beperkingen bestonden. 'The sky is the limit' heet het in de Vere nigde Staten, de hemel is de grens. Zo hoog probeerde Cruijff te reiken en als het kon nog een beetje hoger. Totdat hij zichzelf in een onmogelijk parket had gemanoeuvreerd. Als coach veranderde Cruijff geen zier. Over zijn kwaliteiten bestaat geen twijfel. Maar het lijkt wel alsof hij er een sata nisch genoegen in schept de voetbalbond tot wanhoop te drijven. Jos Staatsen kan daar in zijn eerste jaar als sectievoorzit ter een lied van zingen. Tevreden keerde hij op 27 november terug uit Barcelona, waar hij twee ge sprekken met Cruijff had ge voerd. „Ik dacht echt: dit gaat lukken." De afgelopen dagen kwam het sectiebestuur echter tot de ontdekking dat de voor waarden die Cruijff via zijn ad vocaat stelde, onaanvaardbaar waren. Daarbij ging het om drie hoofdpunten. Het kleding-probleem noemt Staatsen 'het meest overzichte lijk'. De KNVB heeft een spon sorcontract met Lotto, maar Cruijff heeft een eigen merk: Cruijff Sportsware. Staatsen: „In Barcelona werden we het al snel eens, dat Cruijff geen Lotto zou hoeven te dragen. De KNVB was bereid af te zien van die verplichting, zolang Johan maar koos voor neutrale kleding, die niet provocerend was ten op zichte van onze sponsor. 'Dat is geen probleem, zei Johan, ik loop meestal toch in mijn gewo ne pak rond.' Deze week schreef zijn advocaat echter dat Cruijff volledige vrijheid moet hebben. Hij wilde, niet meewerken aan een compromis." ZIE VERDER SPORT-B3 Rome (sid) - De Italiaanse voetballers strijken bijna vier ton de man op bij het veroveren van de wereldti tel in de Verenigde Staten. Afspraken over premies voor de plaatsen twee tot en met vier werden nog niet gemaakt. (ADVERTENTIE) 1 Dit jaar staan wij nog 8 werkdagen voor u klaar en in '93 weer 6 dagen per week. Wij wensen u Prettige Feestdagen. Breda Centrum, Oude Vest 27, tel. 143173 Breda, Tilburgseweg 139, tel. 677510 Oosterhout, Abdis v. Thornstr. 70, tel. 57590

de Stem | 1993 | | pagina 11