DE STEM Kan Dorst Chrysler NAC-trainer houdt niet van wereldje rond het voetbal KWALITEIT LEASEN j CHRYSLER LEASEN B |8 DECEMBER 1993 f\ In. Is daar volledig politieke aspecten uit het oog ver politiek dier, meent ministerie als EZ It daar anders over ce bron, die liever lening dat Heerma lmaar hij ziet hem minister van EZ. khorst vindt dat J/oorzitter voor het Sezien Heerma niet Ijkheid op voorhand pe WD'ers (Winse- l'er (Alders) op het ■zijn om een CDA'er petten. Zo kan het ondervinden hoe llieden gedomineer- |er en Waterstaat, i Zaken het milieu- |lt Lankhorst. t Heerma 'zeker mi- het ook ongevraagd ■eiten van de staats- Ichien niet zo'n he in toe te profileren. 1 politiek dier. Hij is de CDA-commissie zitter Van de Beet- prma adviseerde om van VROM op te liet van staatssecre- et CDA-lid Heerma. bt er simpel in het Imissie. De staatsse- loordenwisseling met litelijk kamerdebat: |n dat het mijn broer saaie CDA-lid uit lik." g. Daarom hoort de speel eke aandacht voor buitenlan Iers in het brandpunt van de lelangstelling te staan. Maar las op. In een verkiezingsstrijd pmt de mens in de politicus oven. In een poging om ex- eem-rechts de wind uit de ilen te halen, kan hij zich ten verleiden tot het slaken 'an kreten die gemakkelijk in iet oor liggen. Extreem-rechts :an daardoor juist een duw in e rug krijgen." Jajib hoopt, in zijn rol als jsttrekker voor de PvdA en iter als wethouder, een brug e kunnen slaan tussen allocht- nen en autochtonen. Nederland moet af van de edachte dat allochtonen wak, ziek en misselijk zijn. zijn ze niet. Ze vormen een apitaal dat Nederland kan xrijken. Ik wil dat laten zien, oor zowel voor migranten als oor Nederlanders resultaten 1 bereiken. Dat is de beste miedie tegen de haat. Het ge- achtengoed van de CD is als tikruid in de politieke tuin an Nederland. Ik wil dat be trijden met milieuvriendelijke niddelen." jpeeihuislaan 156- Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 DEEL Spelbos blijft eenvoud zelve monze verslaggever Rob van Deursen reda - Het is één van die zeldzame dagen in december. Ie zon schijnt, een strak blauwe hemel met hier en daar rat voortjagende wolkjes, een naar het schijnt aangena- temperatuur voor de winterse tijd van het jaar. De leten vertellen echter een ander 'verhaal'. De haast igemerkt gure wind zorgt voor koude tenen bij het intact met de grijze straattegels. Roti Spelbos geeft tijdens de training aanwijzigingen aan een deel van de NAC-selectie. De spelers (vlnr.) Romeo Zondervan, Frangois Gesthuizen, Ton van Bremen, John Lammers, John Smit en Did i] NAC aan de Bredase Bea- xstraat heerst op het pleintje nnen de hekken, voor de 'ad- ninistratie' van Netty Brouwers, ip die voetballoze dag een op- ierkelijke drukte. Auto's gieren 'en aan. Sponsors dragen hun ibbedingetjes het eigen home mder de hoofdtribune binnen, ipits Pierre van Hooijdonk lijkt zijn zwarte scheur-ijzer [geruild te hebben voor een met een mindere status ij de jeugd. Met nauwkeurige jrecisie stalt hij het witte ver- lermiddel op de laatst beschik- 'e plaats. later meldt NAC-oefen- «ster Ronald Spelbos zich maf de Ettense kant. Reeds op lt brug taxeren zijn ogen de ituatie, zoals die dat al deden, m hij nog voor (achtereenvol- ®s) Velox, SC Amersfoort, AZ, ab Brugge, Ajax en DOVO enendaal koelbloedig de ver- iediging leidde. Een scherpe ik en dan een rukje aan het Uur naar links. Parkeren met neus tegen de stoeprand, het ''arte diplomatenkoffertje uit k achterbak en een druk op de Np van de centrale vergrende- ag. Dan met stevige pas rieh- Ttg kantoor. Wntig meter hoogstens, maar 't afstand vertelt eigenlijk al tel over Ronald Spelbos. Het wfd licht in de schouders te- betrokken, het bovenlichaam ®t naar voren. Een vriendelijke |eh omkrult de lippen. Binnen Jjkt het 'goedemiddag, goede ndag' met van de lucht. Het «gcontact met manager Martin ueijsen hoort daar kennelijk »k bij. Op de deur prijkt een 'cker met het teken verboden roken. Er valt op Spelbos' 'ureau dan ook geen asbak te Speuren. Er hangen wat porce- "fflen wandborden. En, opmer- "ujk genoeg, aan de knop van le verwarming een okergeel 'aantje ter herinnering aan de wlileumwedstrijd tegen Ves- ®g Boys halverwege dit jaar. voor de rest weinig poespas. Ty- Jisch Ron of, zo u wilt, Ronald spelbos, die op 8 juli 1954 in «recht ter wereld kwam. tea Ron (daaraan geeft hij zelf "e voorkeur) Spelbos, die vol- j®s heel voetbalmimmend Né- Wand geldt als dé kroonprins ,an Nt vaderlandse trainersgil- e m het betaalde voetbal. Sinds eBW dit jaar in dienst van NAC s de man, die de 'Parel van het utden' naar grotere hoogten eet stuwen. De 39-jarige Spel- kwam, zag en overwon in At van start met een 1 ntste plaats in de eerste divisie 'gespeeld, 19 punten) en be- "fi i o?93 met een zevende piek ill I0p rangbjst van Ne- wands hoogste voetbalafde ling, de eredivisie. Voorwaar een sprong vooruit van jewelste, die uiteraard niet onopgemerkt bleef. Eenvoud Spelbos weigert zich echter op z'n borst te slaan. Blijft zonder moeite de eenvoud zelve. Praten over de jaren dat NAC in de eerste divisie telkens weer tegen de promotie aanhikte, heeft vol gens hem ook totaal geen zin. „Daar weet ik niets van en daar wil ik ook niets van weten," klinkt het bits. Ander onderwerp graag vraagt hij zonder zich uit te spreken. Slechts een kleine verandering van de gelaatsuit drukking is daartoe voldoende. Toch blijft het een 'wonder' wat Spelbos met NAC presteerde. Immers, de Bredase formatie stond niet bepaald bekend als een evenwichtig geheel. Integen deel zelfs. Groepsvorming bin nen de selectie werd door de spelers tot kunst verheven. Staalborstel Zonder het echt te beseffen, kraste Ron Spelbos er de staal borstel over. „Ik kwam met me zelf," zo wenst hij zijn eigen rol daarbij te kleineren. „Neem een niet zuiver lopende auto. Als je daarin slechts één onderdeel ver vangt, dan draait de motor meestal weer soepel. Dat bete- van Burik luisteren. kent dus meestal niet' dat je alles weg moet sleutelen. Nee, een luttel iets kan de oorzaak zijn. Zo beschouw ik het ook bij NAC. Ik voegde in de hele machine een radertje toe. Of beter, verving het. Dat is geen kritiek op mijn voorgangers, ho, ho, daar wil ik niet van horen. Door mijn komst raakte de NAC-motor blijkbaar iets beter afgesteld. En dat klik te. Zo simpel is dat vaak. Wel was ik extra attent in het begin. Ik kende natuurlijk de verhalen van horen zeggen." Een heel eenvoudige voorspiege ling van de gang van zaken. Ron Spelbos aarzelt. Heeft een gloeiende hekel aan het woord discipline, maar trok die wel aan binnen het geelzwarte keur korps. Zeker dus tijdens de eer ste periode van zijn bewind. Stelde regels zonder aanziens des persoons. „Lijkt me logisch," treuzelt Spelbos nog. „Voetbal lers hebben behoefte aan duide lijkheid. Zo en zo laat op de training, op die tijd in de kleed kamer. Zodra je als trainer uit zonderingen toestaat, breng je de poppen aan het dansen. Dat wekt irritaties op. Hetzelfde zie je vandaag de dag in de gewone maatschappij. Mensen ergeren zich aan dingen, die een ander kennelijk wel mag en zij niet. Daarom is het veel beter om één lijn te trekken. Discipline klinkt Spelbos: „Je moet de jongens bewust maken van de dingen, die ze heel goed, kunnen." me te autoritair. Die indruk wil ik niet wekken, daar blijf ik verre van. Nee, gewoon duide lijkheid. Ik weet naar de spelers toe waar ik me aan te houden heb en zij weten het richting mijn persoontje. Lijkt me geen moeilijk verhaal, toch. Als we met achttien ballen naar ons trainingsveld bij het Mastbos gaan, komen we met hetzelfde aantal terug in ons stadion. Blij ken we er twee kwijt te zijn geraakt, wordt er gezocht. Des noods tot in het pikkedonker." Uitkijken Soms kan Ron Spelbos heel stuurs kijken. Zijn gedachten liggen dan nog net niet als een lichtkrant op zijn voorhoofd. Ditmaal lacht hij. De vader van twee kinderen (17 en 14 jaar oud) vindt het allemaal maar circus. Het liefst deed hij onge stoord door de media zijn werk. Als geen ander weet Ron Spelbos namelijk dat hoera-roepen in het betaalde voetbal heel dicht naast verfoeien ligt. Plotseling fel: „Als ik met NAC vier wedstrij den op rij verlies, stel ik voor de supporters waarschijnlijk als trainer geen moer meer voor. Dan willen ze me onmiddellijk onder dit bureau stampen. Daar om kijk ik er wel voor uit, en dat zit ook helemaal niet in mijn karakter, m'n kop boven dit sta dion uit te steken nu NAC inder daad een goed voetbaljaar ach ter de rug heeft. Kijk naar Theo Vonk bij FC Groningen. Een vriend van me, we bellen regel matig met elkaar. Ik ken hem behoorlijk goed, ook als trainer sinds ik drie jaar zijn assistent was bij FC Twente. Ik weet zeker dat Vonk aan de huidige, mindere periode in Groningen totaal geen schuld heeft. Dat hij zich uit de naad werkt om het tij te doen keren. Maar daar heeft het publiek geen vrede mee. En sneller dan je het merkt, ben je de Kop van Jut. Zo werkt dat in het voetbal, een langzamerhand vast gegeven." Andere regels Voor Ron Spelbos gelden voorlo pig in Breda echter andere re gels. Hij wordt zelfs op handen gedragen. Andersom is dat ook het geval. „Een meer dan gewel dig publiek heeft NAC. Wat ik hier soms meemaak bij een thuiswedstrijd, grenst aan het ongelooflijke. Menige club kan, nee moet, stik jaloers zijn op zo'n enthousiaste aanhang," ver telt Spelbos met gretigheid in zijn stem. De wetenschap dat hij eind 1992 de juiste beslissing nam door naar Breda te komen, geeft waarschijnlijk voeping aan die opmerking. Spelbos: „Een bewuste keus. Ik ben niet zo'n trainer, dié zegt: 'Als je me zo en zo veel geld geeft, kom ik'. Nee, voor mezelf lichtte ik NAC tevo ren grondig door. Ik wil weten of een club bij mij past. De spelers groep, de entourage, de be- stuurs-cultuur en de historie. Ik kwam tot de conclusie dat ik wat zou kunnen bereiken met het materiaal dat voorhanden was en is. En dan komen de financiën voor mij op de tweede plaats. Ik moet naar mijn eigen ideeën lek ker kunnen werken. Dat staat met stip bovenaan. En bij NAC is dat mogelijk. Korte lijnen met manager Martin Vreijsen en met voorzitter John Peek. Bij Twente bijvoorbeeld had je een leger aan officials, dat allemaal rond dat eerste elftal zwermde. Iedereen wilde wat te zeggen hebben. En dat vraagt om problemen. Nee, een fijne, kleine, strakke organi satie, daar voel ik me het pret tigst bij." Eigen kracht Ron Spelbos roert even in zijn kop met koffie. Verdediger Mar co Sas klopt op de deur. Als hij bemerkt dat de NAC-trainer in gesprek is, sluit de Schiedammer de deur weer snel. Spelbos lacht. Het respect doet hem zichtbaar goed. Of zoals doelman John Karelse het uitdrukt: „Spelbos geeft ons vlak voor een wedstrijd het gevoel van onoverwinnelijk heid. Dat is zijn kracht." De wenkbrauwen trekken iets vra gend omhoog. „Onoverwinne lijkheid, onoverwinnelijkheid, tsja, dat is wat overdreven. Het enige dat ik doe, bestaat uit het benadrukken van de eigen kracht van NAC. Bij de bespre king ga ik ook nooit en te nim mer uit van de sterke punten van de tegenstander. Dan maak je namelijk je eigen elftal zwakker en zwakker. Nee, je moet de jongens bewust maken van de dingen, die zij juist heel goed kunnen. Daarop hameren. Het werd me, toen bekend werd dat ik naar NAC ging, verweten dat ik niets wist van de ploegen in de eerste divisie. Dat klopte, maar zulke zaken zijn voor mij ook niet belangrijk. Ik wist don ders goed wat ik hier zou aan treffen en dat was voor mij meer dan voldoende. Natuurlijk vertel ik altijd wel wat over de tegen stander. Zoals thuis tegen Ajax over de snelheid van Mare Over- mars. En dan toch komen er drie van de vijf doelpunten van Ajax bij die Overmars vandaan. Een bewijs voor mij dat je kunt lul len als Brugman, maar dat de spelers het op het veld moeten doen. En dat je tijdens de twee maal 45 minuten vanaf de kant als coach vrij machteloos staat." Cruijff Dat laatste brengt het onder werp op Johan Cruijff. Zonder enige schroom steekt Ron Spel bos direct de loftrompet. „Van de trainer Johan Cruijff heb ik als speler van Ajax veel, heel veel geleerd. Hij is de grootste. Hij leerde me nadenken over het voetbal. Hij liet ons de proble men in het veld zelf op te lossen. Ik zie het nog voor me. Als er iets scheef zat, keken al die koppies vragend naar de zijkant. Cruijff trok dan zijn schouders en en zei na de wedstrijd: 'Ja, dat moeten jullie zelf oplossen. Ik kan moeilijk m'n voetbal schoenen aandoen om het even tjes voor te komen doen'. Sim pel, maar oh zo waar. Cruijff maakte me bewust van, in veler ogen, details, maar als je dieper nadenkt erg belangrijke zaken. Daarom kan ik ook niet stil zitten op de bank tijdens een wedstrijd. In de eerste plaats vormt mijn gedrag langs de lijn voor mij nog steeds een ontla ding van wat ik tevoren aan spanning heb opgebouwd en in de tweede plaats is het nog nodig om bij NAC te sturen. Twee meter naar voren of naar achte ren dekken, kan een wereld van verschil betekenen. Dat geef ik dan aan." Roddels Het kan natuurlijk niet anders, of het Nederlands elftal komt ter sprake. In zijn column in Voet bal International gaf Johan Der- ksen de eerste voorzet. Hij sug gereerde dat de beoogde coach van Oranje voor de eindronde van het WK in de Verenigde Staten zijn Veenendaalse NAC- collega een plaats in zijn bege leidingsteam zou willen toedich ten. Commotie alom. Logisch, omdat Derksen in Nederland geldt als spreekbuis van de trai ner van CF Barcelona en Cruijff toen juist zijn eerste besprekin gen met KNVB-bobo Staatsen achter de rug had over de voor waarden van de legendarische 'nummer 14'. Een zucht. Ron Spelbos geeft toe dat de berich ten in het geruchtencircuit zijn ego enigszins strelen, maar voor de rest doet hij al die roddels af als onnozel. „Er wordt gesproken over 'als dit, als dat' daar koop ik toch helemaal niets voor. Cruijff heeft mij niet benaderd, de KNVB ook niet en dan kun je nog zulke mooie stories de we reld in helpen, feit blijft dat er geen fluit aan de hand is. Dit Ron Spelbos (links) en zijn assistent Ton Carton op de bank in het stadion van NAC. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURf zijn de zaken die mij tegenstaan in het voetbal. Dat wereldje er rond omheen. Al die mensen, die zich zelf zo belangrijk maken. Die maar staan te smoezen in de sponsorshomes. Je kunt soms niet eens jezelf zijn. Na mijn tijd bij Twente deed ik een half jaar niks. Voor m'n lol ging ik dan soms een wedstrijdje van FC Utrecht bekijken, omdat ik bij die club met veel plezier stage had gelopen. En ik woon er immers niet zo ver vandaan. Maar dan kreeg je me vaak een gelul. Ongelooflijk. Ik zou toen aan de stoel van Ab Fafié ge zaagd hebben. Verschrikkelijk, wat een onzin. Het gevolg is wel dat je dan maar besluit om op zulke plaatsen weg te blijven. Daarom ging ik op het laatst helemaal niet meer naar wed strijden. Bleef ik thuis. Keek naar voetbal op de tv. Dan loop je tenminste niet de kans dat er achter je rug kletspraatjes ont staan. En hoef ik dan niet 'moe der, wat heb je een mooie jon gen' te spelen. Kan ik helemaal mezelf blijven." Streven Een streven dat Ron Spelbos erg hoog in z'n vaandel heeft staan. Hij gaat uit van: 'doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg'. Heeft er moeite mee dat hij en zijn gezin door zijn werk in zijn ogen te vaak langs elkaar heen leven. „In de week studeren de kinderen en hebben ze bijna geen oog voor mij. Tijdens het weekeinde, als ze wat meer vrije tijd hebben, moet ik aan de bak. Ben ik onderweg. Dat stoort me soms heel erg. Wat dat betreft is het een heel raar vak, dat van voetbaltrainer. Als twintigjarige trok het ,me ook totaal niet. Naarmate je ouder wordt, veran dert dat kennelijk. Nu vind ik het leuk om met een stel jonge gasten aan de gang te zijn. Te sturen waar dat noodzakelijk is. En te lachen. Ook heel belang rijk. Ik kan tussen de groep staan en tegelijkertijd er boven. Van moeder natuur waarschijn lijk meegekregen. Ze zeggen dat dat moeilijk is. Bij mij gaat dat haast van zelf. Wat dat betreft heb ik geluk gehad." De telefoon op zijn bureau rin kelt. Het rode lampje licht op. •Ron Spelbos kijkt op. Dat blijkt genoeg om de hoorn te pakken en de beller te woord te staan. Buiten is het pleintje voor het administratie-gebouw van NAC haast leeg. De gure wind speelt met een donkerbruin, papieren puntzakje. De zon staat welis waar een stuk lager aan de he mel, maar straalt nog steeds 'jui chend'. Een zomerdag in decem ber. Prachtig. i

de Stem | 1993 | | pagina 9