'Ik wil de haat bestrijden' Staatssecretaris VROM gooit hoge ogen voor ministerspost kwaliteit leasen chrysler leasen p Van Dorst Chr] DE STEM BINNENLAND Abdou Najib wordt waarschijnlijk de eerste Marokkaanse wethouder ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 Hij volgde ruim zeven jaar geleden de tot aftreden gedwongen Brokx op als staatssecretaris op het ministerie van VROM. Heeft in die periode vrij wel onopgemerkt een ware revolutie ontketend in volkshuisvestingsland. De miljardenruil tussen rijk en woningcorporaties vormt de kroon op zijn werk. Hij wordt alom geprezen om zijn eruditie en zijn bestuurlijke kwaliteiten. Het'wekt dan ook geen verbazing dat hij in de Haagse wandel gangen regelmatig wordt getipt als minister in een aanstaand kabinet-Brinkman, bijvoorbeeld op Economische Zaken. Enneus Heerma, geboren op 23 december 1944 in Tietjerkstradeel, boerenzoon, anti-revolutionair, politicoloog, voormalig loco-burgemeester van Amsterdam, een blauwe maandag staatssecretaris voor buitenlandse handel op Economische Zaken in het kabinet-Lubbers II, en hu al zeven jaar het CDA-boegbeeld op Volkshuisvesting. Zijn naam prijkt op de CD A-kandidatenlijst voor de komen de kamerverkiezingen op een eervolle achtste plaats. Profiel van een steile Fries in Haagse dienst. 'n Heerma in tweevoud gpeelhuislaan 156 - Breda - Tel. 0" Spel blij eenv zeb Door Hans van den Broek DE NUCHTERE boerenzoon uit het Friese Tietjerkstradeel verloochent zijn afkomst niet. Zit hij lekker in zijn vel, omdat hij namens het Rijk zojuist pittige onderhandelingen tot een goed eind heeft gebracht, dan mag Heerma graag nippen aan een Beerenburg, ar geloos de as van zijn immer smeulende sigaartje tikkend. Het is het beeld van een aimabele, toegankelijk bestuurder met wie het prettig napraten is. Maar aan de onderhandelingstafel schuift een andere Heerma aan. Een rechtlijnige politicus, stug in de omgang, een enkele keer zichtbaar gespannen, soms ook de schoolmeester uithan gend. Een gedreven man, een hard onderhan delaar, die vecht voor zijn gelijk. Maar hij onderhandelt nooit met het mes op tafel. Minister-president Lubbers stak pas publieke lijk de loftrompet op de onomstreden CDA- staatssecretaris. Heerma heeft zijn karwei deze kabinetsperiode afgemaakt, zelfs meer dan dat. Niet alleen heeft hij de financiële huishouding van zijn departement op orde gebracht, ook draagt de staatssecretaris zijn steentje bij aan de afslanking van de rijksoverheid. Heerma heeft bovendien razendsnel de verzelf standiging van de woningcorporaties handen en voeten weten te geven. Vanaf 1995 breekt in beginsel het tijdperk van het subsidieloos bou wen aan. Het Rijk zal alleen nog geld steken in de sociale woningbouw die past binnen de VINEX-filosofie (Vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra). Voor de rest moet het marktme chanisme van vraag en aanbod zijn werk doen. De individuele huursubsidie als vangnet voor mensen met een smalle beurs blijft bestaan, maar in welke vorm is nog schimmig. Niet alleen de coalitiepartijen CDA en PvdA zijn zeer te spreken over de tomeloze inzet en het uitgestippelde beleid van de staatssecreta ris, ook de VVD-fractie steekt haar waardering voor Heerma niet onder stoelen of banken. De bewindsman van AR-huize komt zowaar in aanmerking voor de Liberale Vlam, uit te reiken aan niet-WD'ers die zich (al dan niet bewust) opwerpen als pleitbezorgers van het liberale gedachtengoed. Maar de rol van Heerma - 'een goed staatsse cretaris, zo niet de beste' - moet ook weer niet overdreven worden, beklemtoont CDA-Kamer- lid Koetje. Want hij kan per slot van rekening al jaren rekenen op 'stevige en brede politieke steun' vanuit de Tweede Kamer. Een ander 'mazzeltje' voor de staatssecretaris is de voort durende rentedaling, waardoor de ongesubsi dieerde woningbouw weer ging floreren. De lage rente en het forse huurbeleid van de laatste jaren moeten de corporaties voldoende armslag geven om him eigen boontjes te dop pen. Vriend en vijand bewonderen de grote dossier kennis die Heerma zich eigen heeft gemaakt. Vóór zijn aantreden als staatssecretaris had hij slechts zijdelings te maken met volkshuisves ting. Bij zijn eerste confrontatie met de Tweede Kamer, over stadsvernieuwing, bleek dat hij van toeten noch blazen wist, zo herinnert PvdA-Kamerlid De Pree. Hoe anders is dat vandaag de dag. Heerma is een vlijtige leerling gebleken, hij kent het omvangrijke dossier 'Volkshuis vesting' als zijn eigen broekzak. Dat levert hem een forse informatievoorsprong op, niet alleen ten opzichte van Kamerleden, maar ook van het maatschappelijk middenveld in de volks huisvestingssector. Die voorsprong buit hij - zoals de meeste politici - uit. Maar niet altijd even elegant, vindt het WD-Kamerlid Van Erp. „Hij wordt ongeduldig als een ander zijn verhaal niet kan bevatten. En is bij kritiek snel op z'n teentjes getrapt". De grootste landelijke huurdersorganisatie scherpt deze milde kritiek aan. „Heerma wordt boos als hij wordt aangevallen. Hij is capabel, zeer slim, aardig, maar ook star. Vindt ieder een in de sector voorspelbaar. Als hij nieuwe plannen lanceert, weet hij precies hoe verschil lende partijen daarop reageren. Maar de staatssecretaris is, met zijn heilige vertrouwen in de woningmarkt, zelf ook voorspelbaar geworden", luidt het. Een emotieloze boekhouder zonder visie, heet te Heerma enkele jaren geleden nog in deze kringen. Dat imago heeft de staatssecretaris zorgvuldig weten af te breken. „Het is achteraf een bewuste strategie geweest van Heerma om zijn nek niet uit te steken, de lokale partijen maar wat te laten zwemmen". Hij daagde zo op subtiele wijze corporaties uit zelf met concrete ideeën te komen om de al te slaafse afhanke lijkheid van het rijk te verminderen. Zijn aanpak bleek vruchten af te weipen. In volkshuisvestingsland kwam een schier on stuitbare ideeënstroom op gang, vooral van een klein aantal corporaties met aan het hoofd een nieuwe generatie 'no nonsense'-managers. Tientallen corporaties fuseerden om zich een sterkere positie te verwerven. Heerma hevelde in hoog tempo rijkstaken over naar corporaties en gemeenten. De Tweede Kamer trok een enkele keer aan de bel. De vrees bestaat dat lang niet alle corporaties de razendsnelle ver anderingen zouden kunnen bijbenen. „Maar als je Heerma daar op wijst, blijkt hij wel degelijk gevoelig voor die bezorgdheid", weet partijgenoot Koetje. Die gevoeligheid uit de staatssecretaris stee vast met de zinsnede: „We houden de vinger aan de pols". Een voorspelbaar antwoord waarmee de Tweede Kamer keer op keer genoegen neemt. Daaruit spreekt een grote mate van vertrouwen in de staatssecretaris. Heerma heeft deze positieve houding van de Kamer onder meer te danken aan het feit dat hij binnenshuis orde op zaken heeft gesteld. „De financiële huishouding van het departe ment was bij zijn aantreden een puinhoop. Daar heeft hij de bezem doorgehaald. Nu weet je dat de cijfers kloppen, dat is voor een Kamer buitengewoon belangrijk", zegt De Pree. Het PvdA-kamerlid geeft Heerma voor zijn omgang met de Tweede Kamer het hoogste rapportcijfer: een tien. „De CDA-staatssecre- taris is gevoelig voor kritiek van de coalitie partner. Hij luistert goed, komt altijd z'n toezeggingen aan de Kamer na. De oppositie partijen WD en GroenLinks beamen dat. Van Erp: „Hij is heel loyaal. Altijd bereid om iemand bij te praten. Hij is absoluut integer, zal geen spelletje met je spelen". Lankhorst: „Soms denk je wel eens dat je in een informeel gesprek - bijvoorbeeld in de pauze van een debat - een heel eind op één lijn met hem zit, maar dan blijkt hij in het debat plots onverkort vast te houden aan zijn stand punt. Maar er is goed met hem te discussiëren. En hij is netjes in de omgang met de Kamer, ook met de kleinere fracties". GroenLinks' kritiek richt zich vooral op de dreigende getto-vorming in de verouderde wij ken in de grote steden. In enkele verhitte debatten tussen Heerma en Lankhorst draaide het allemaal om het al dan niet reële gevaar van segregatie als gevolg van het kabinetsbe leid. Zolang overtuigende bewijzen van getto vorming echter ontbreken, is er wat de recht lijnige Heerma betreft niets aan de hand. Regelmatige incidenten rond de huisvesting van buitenlanders - zoals onlangs in de Vee straat in Tilburg - veranderden niets aan zijn opvatting. Vinger aan de pols, luidde en luidt nog immer zijn allesomvattende devies. Onver biddelijk is zijn oordeel over het (bewust) spreiden van buitenlanders: verboden. Hij weet zich daarin, wederom, gesteund door een ruime meerderheid in de Kamer. Heerma is, na zijn oogstjaren op VROM, toe aan een nieuwe uitdaging. Zijn naam wordt veelvuldig gefluisterd als minister in een eerste kabinet Brinkman-Kok. Van Erp meent dat Heerma van elk departement het staatssecreta riaat aankan, en dat hij 'zonder meer' geschikt is als minister van VROM. Maar het ministerie van Economische Zaken, dat hij in het Haagse gezelschapsspel regelmatig krijgt toebedeeld, is volgens het WD-Kamerlid niet voor Heerma weggelegd. „Hij wil problemen oplossen. Is daar volledig op gericht, waardoor hij de politieke aspecten van het probleem wel eens uit het oog ver liest". Hij is onvoldoende politiek dier, meent Van Erp, om op een gevoelig ministerie als EZ te zitten. In de beleggerswereld wordt daar anders over gedacht. Weliswaar deelt de bron, die liever anoniem wil blijven, de mening dat Heerma 'politieke uitstraling mist', maar hij ziet hem desondanks als een goede minister van EZ. GroenLinks-kamerlid Lankhorst vindt dat Heerma een goede fractievoorzitter voor het CDA zou zijn. Maar aangezien Heerma niet katholiek is, valt die mogelijkheid op voorhand af. „Misschien zou het na twee WD'ers (Winse- mius, Nijpels) en een PvdA'er (Alders) op het ministerie van VROM goed zijn om een CDA'er als Heerma op Milieu te zetten. Zo kan het CDA eens aan den lijve ondervinden hoe andere door CDA-bewindslieden gedomineer de ministeries als Verkeer en Waterstaat, Landbouw en Economische Zaken het milieu beleid tegenwerken", gniffelt Lankhorst. CDA-Kamerlid Koetje acht Heerma 'zeker mi- nisteriabel'. Koetje neemt het ook ongevraagd op voor de politieke kwaliteiten van de staats secretaris. „Hij heeft misschien niet zo'n be hoefte om zich naar buiten toe te profileren. Maar Heerma is zeker een politiek dier. Hij is intern volop actief, zoals in de CDA-commissie onder leiding van vice-voorzitter Van de Beet- Het CDA-commissielid Heerma adviseerde om 'op termijn' het ministerie van VROM op te heffen. Dat advies kwam niet van staatssecre taris Heerma, maar van het CDA-lid Heerma. Van 'drs. E. Heerma' staat er simpel in het rapport van de CDA-commissie. De staatsse cretaris daarover in een woordenwisseling met Lankhorst in een recentelijk kamerdebat: „Daarvan zal ik niet zeggen dat het mijn broer is of mijn neef. Dat is het saaie CDA-lid uit Amsterdam-Noord. Dat ben ik." |an onze verslaggever Rob van Deurse Breda - Het is één van die zeld: De zon schijnt, een strak blauw [rat voortjagende wolkjes, een r lie temperatuur voor de winte loeten vertellen echter een Ingemerkt gure wind zorgt lontact met de grijze straattege Hij studeerde aan de universiteit van Casa blanca, kreeg proble men met de regering en week uit naar Neder land. Als 'analfabeet' uit Marokko moest hij van voor af aan begin nen: als sjouwer in de boterfabriek Brinkers in Wijchen. Dat was vijf tien jaar geleden. Vol gend jaar wordt hij, waarschijnlijk, de eerste allochtone wethouder in Nederland. Abdou Najib, door de PvdA voorgedragen als lijst trekker voor de gemeen teraadsverkiezingen in Utrecht, gaat geen dis cussie uit de weg. „Mensen die klagen over buitenlanders, worden meteen te kijk gezet als klanten van de Centrumpartij. Dat is dom. Ik zal uitleggen waarom." Door John van Oppen CRUIJFF, Neeskens en Rep. Gras en koeien. Meer kon Ab dou Najib zich niet voor de geest halen, als hij dacht aan Nederland. Het was augustus 1982 en hij moest Marokko verlaten. De grond werd te heet onder zijn voeten. De op roerpolitie was op zoek naar de aanstichters van de politieke rebellie, die zich uitte in de- monstraties, stakingen en bit tere straatgevechten. Najib wilde het liefst naar Frankrijk, maar dat lukte niet. In Nijmegen had hij ook nog wel Marokkaanse kennissen wonen. Zo werd Nederland het land van zijn keuze. Hij sprak de taal niet en voelde zich analfabeet. Kon alleen aan de slag als fabrieksarbeider. Aan de universiteit van Nijme gen wilde hij politicologie stu deren, maar de faculteit stelde zoveel voorwaarden dat het er niet van kwam. Arnhem Hij concentreerde zich in vrije tijd daarom volledig op een taalcursus en sprak al na één jaar vloeiend Nederlands. Kreeg prompt een betere baan, als leraar Arabisch aan de Wethouder Bronkersschool in de Arnhemse wijk Presikhaaf. Allochtone kinderen krijgen daar ook les in de eigen taal en cultuur. Najib werkte er drie jaar en behaalde ondertussen aan de Rijksuniversiteit Utrecht zijn doctoraal in de Arabische taal en letterkunde. Het onderwerp van zijn afstu deerscriptie: de legitimatie van de monarchie in Marokko door de islam. Het was de opstap naar weer een betere baan, pedagogisch- didactisch medewerker van het School Advies Centrum in Utrecht. Twee jaar geleden werd hij benoemd tot directeur van het Centrum Buitenlanders Midden-Nederland, een orga nisatie met dertig mensen in dienst. Ondertussen was Najib ook weer politiek actief. Hij bood zich aan bij de PvdA in Utrecht, verdiende een plaats in het afdelingsbestuur en ver scheen bij de gemeenteraads verkiezingen in 1990 als num mer twaalf op de lijst. Hij haal de een zetel, al was het met de hakken over de sloot, want ook in Utrecht beleefde de PvdA- fractie op die historische ver kiezingsavond een vrije val: van 19 naar 12 zetels. Eigen volk eerst Abdou Najib, 39 jaar inmiddels en vader van vier kinderen, werd fractiespecialist op het gebied van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Kreeg te maken met mensen in achterstandswijken die foeter den over de toestroom aan bui tenlanders en hem recht in het gezicht vroegen: „Waarom krijgt die Turk wel een huis in onze straat, terwijl onze doch ter helemaal aan de andere kant van de stad moet gaan wonen?" Najib: „Te lang is er met een boogje om zulke vraagstellers heengelopen. Daar heb je weer zo'n CD-klant, dachten we dan, daar valt toch niet mee te praten. Fout. Die CD-klant trekt dan de conclusie dat jij met de mond vol tanden staat en niets onderneemt, terwijl die Janmaat toch maar mooi durft te zeggen waar het op staat." Op hoorzittingen in wijken heeft Najib geleerd mild te oor delen, als mensen de kreet sla ken 'Eigen volk eerst'. Hij legt dan zorgvuldig uit, dat de goedkoopste woningen uitslui tend bedoeld zijn voor de aller laagste inkomens. „Het zou toch te gek zijn als we uw dochter, die nu een redelijke baan heeft, het goedkoopste huis geven? Terwijl het inko men van die andere kandidaat veel lager ligt? Die kun je dan toch niet in een duurdere wo ning stoppen? Dat is toch niet eerlijk?" Als een buurt klaagt dat het 'vroeger toch veel gezelliger was onder elkaar', antwoordt Najib dat je dat niet moet projecteren op de komst van buitenlanders. „Het is niet de schuld van migranten dat dit niet meer gebeurt. Het komt door de tijdgeest. Iedereen is nu drukker met zichzelf bezig en neemt minder tijd voor con tact met de buren. Ook in de wijken waar helemaal geen buitenlanders wonen." Een burenruzie tussen een Ma rokkaan en een Nederlander is ook geen (botsing van cultu ren', al klinkt dat nog zo fraai. Najib: „Burenruzies zijn van alle tijden en van alle plaatsen. Abdou Najib Maar zodra er een migrant bij betrokken is, heet het een et nisch probleem te zijn? Kom Populistisch Najib: „Ik probeer uit te leggen dat het heel vaak gaat om een schijn-tegenstelling, dat het geen kwestie is van buitenlan ders versus Nederlanders, maar van maatschappelijke vraag stukken waar we met z'n allen een oplossing voor moeten zoe ken. Als je erop wijst, dat Jan maat alleen maar haat zaait en geen enkele concrete oplossing aandraagt, oogst je meteen weer begrip." FOTO WIM HENDRIKS Niet bij iedereen. „Lang niet bij iedereen. Als racistische gevoelens eenmaal bezit hebben genomen van mensen, blijven ze héél lang sluimerend aanwezig. Ze kun nen zelfs langer blijven hangen dan alle verstandige opmerkin gen die je te horen krijgt. Daarom betreur ik het, dat politici, bestuurders en media zich nu opeens laten verleiden tot populistische uitspraken en roepen dat 'Nederland vol is'. Zo worden migranten tot pro bleem gebombardeerd en mén sen met de vinger nagewezen, zonder dat de diepere aard van de problematiek wordt." onderkend Verkiezingsstrijd Toch mag de migrantenkwes tie, als het aan Najib ligt, uit groeien tot hoofd-item in de verkiezingsstrijd, naast maat schappelijke vraagstukken zo als de werkgelegenheid, het milieu, het veiligheidsgevoel en het verkeer. „Massale uitval van allochtone schoolkinderen, grote werk loosheid onder migranten en vreemdelingenhaat zijn ge vaarlijke hindernissen op weg naar een harmonische samenle ving. Daarom hoort de speci fieke aandacht voor buitenlan ders in het brandpunt van de belangstelling te staan. Maar pas op. In een verkiezingsstrijd komt de mens in de politicus boven. In een poging om ex treem-rechts de wind uit de zeilen te halen, kan hij zich laten verleiden tot het slaken van kreten die gemakkelijk in het oor liggen. Extreem-rechts kan daardoor juist een duw in de rug krijgen." Najib hoopt, in zijn rol als lijsttrekker voor de PvdA en later als wethouder, een brug te kunnen slaan tussen allocht onen en autochtonen. „Nederland moet af van de gedachte dat allochtonen zwak, ziek en misselijk zijn. Dat zijn ze niet. Ze vormen een kapitaal dat Nederland kan verrijken. Ik wil dat laten zien, door zowel voor migranten als voor Nederlanders resultaten te bereiken. Dat is de beste remedie tegen de haat. Het ge dachtengoed van de CD is als onkruid in de politieke tuin van Nederland. Ik wil dat be strijden met milieuvriendelijke middelen." ai v< Lij NAC aan de Bredase Bea- irixstraat heerst op het pleintje pinnen de hekken, voor de 'ad ministratie' van Netty Brouwers, |op die voetballoze dag een op merkelijke drukte. Auto's gieren Li en aan. Sponsors dragen hun [hebbedingetjes het eigen home (onder de hoofdtribune binnen. [Spits Pierre van Hooijdonk [blijkt zijn zwarte scheur-ijzer ingeruild te hebben voor een .wagen met een mindere status bij de jeugd. Met nauwkeurige precisie stalt hij het witte ver voermiddel op de laatst beschik bare plaats. pen later meldt NAC-oefen- meester Ronald Spelbos zich [vanaf de Ettense kant. Reeds op 1de brug taxeren zijn ogen de [situatie, zoals die dat al deden, toen hij nog voor (achtereenvol gens) Velox, SC Amersfoort, AZ, Club Brugge, Ajax en DOVO Veenendaal koelbloedig de ver dediging leidde. Een scherpe .blik en dan een rukje aan het [stuur naar links. Parkeren met de neus tegen de stoeprand, het zwarte diplomatenkoffertje uit de achterbak en een druk op de knop van de centrale vergrende ling. Dan met stevige pas rich ting kantoor. lir sp ui bl E si z'l m o\ ee de ge „I w kl gi te v< cb T S li st ïtig meter hoogstens, maar üe afstand vertelt eigenlijk al reel over Ronald Spelbos. Het hoofd licht in de schouders te- iggetrokken, het bovenlichaam 'at naar voren. Een vriendelijke »ch omkrult de lippen. Binnen 'lijkt het 'goedemiddag, goede- iddag' niet van de lucht. Het jogcontact met manager Martin 'freijsen hoort daar kennelijk >ok bij. Op de deur prijkt een sticker met het teken verboden 'e roken. Er valt op Spelbos' bureau dan ook geen asbak te 'espeuren. Er hangen wat porce- leinen wandborden. En, opmer kelijk genoeg, aan de knop van le verwarming een okergeel at je ter herinnering aan de jublileumwedstrijd tegen Ves ting Boys halverwege dit jaar. Voor de rest weinig poespas. Ty pisch Ron of, zo u wilt, Ronald Spelbos, die op 8 juli 1954 in [Utrecht ter wereld kwam. |Een Ron (daaraan geeft hij zelf voorkeur) Spelbos, die vol lens heel voetbalmimmend Ne erland geldt als dé kroonprins jan het vaderlandse trainersgil- in het betaalde voetbal. Sinds 'egin dit jaar in dienst van NAC 'is de man, die de 'Parel van het -uiden' naar grotere hoogten noet stuwen. De 39-jarige Spel- >°s kwam, zag en overwon in ireda. Hij ging van start met een [n„ste PUats in de eerste divisie lj< gespeeld, 19 punten) en be lle met een zeven(le plek 116-18) op de ranglijst van Ne derlands hoogste voetbalafde-

de Stem | 1993 | | pagina 8