Winkeliers zijn terughalen beu WAARSCHUWING! 'Hoger eigen risico bij stormschade is zwaktebod' Vliegtuigje in het gedrang deStem Van Besouw Goirle ontslaat nog eens veertig man Supermarkten moeten voortdurend ondeugdelijk spul van de schappen halen Bukman tevreden over prijscompensatie boeren ECONOMIE ENLAND kort t blokkade Macedonië ten: Leger et sneller weg de hulporganisaties. vredesbewegingen HOE OVERLEEF JE ZEVEN JAAR GIJZELING? Kort geding over legerbed Begemann: 14 miljoen voor saneren fabrieksterrein ECONOMIE KORT Aan alle consumenten die in het bezit zijn van AG 18 DECEMBER 1993 /\t ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 AÜ 1 en PLO in Oslo tijnse Bevrijdingsorganisatie plq lo overleg voeren over de impasse utonomie-akkoord voor de bezette besprekingen met de Israëlische aken Peres neemt een PLO-afvaar- Mahmoud Abbas deel. "d zit vooral vast op de kwestie van ezette gebieden en de buurlanden en samen met Israël te controleren en doen. gisteren gedreigd de hulp van de ië te blokkeren of vertragen door delijke Griekse grens. Macedonië is n sterk afhankelijk van de Noord- iki. Het Griekse dreigement is een ing donderdag van een zestal EU- d, dat ze op korte termijn diploma- oormalige Joegoslavische republiek e willen zelfbestuur igt een verscherping van het al lang ct: de in meerderheid door Honga- de meteen aan Hongarije grenzende 'n januari een autonome provincie die achter de aankondiging een heeft met harde woorden gerea- eciar zei voor de televisie dat elke n Slowakije te versplinteren 'aan or veel gebieden in Europa lopen nog steeds een ondervinden van de neerslag van rmogen van deze gebieden tegen ateren en bosbodems is niet hoog sinstituut voor Volksgezondheid en dat het vooral gaat om gebieden in lgië, het Verenigd Koninkrijk en et zuiden van Europa zijn in het or zwavel of zure neerslag. verwerpt verzekering amer, de Bondsraad, heeft gisteren Kohl verworpen voor een volksver- ng van langdurig hulpbehoevenden, ing van Kohl wil dat met name de en. De Bondsraad, waar de SPD in sten gelijkelijk over werkgevers en -woordvoerders sluiten niet uit dat is komt. De nieuwe verzekering, ijgend aantal hulpbehoevenden en aardje van Kohls pakket sociale lin geveild De Baltische staten eisen eet sische leger uit Letland en Estland. publieken Estland, Letland en Litoii- 600 soldaten een bedreiging nu d( uit de Russische stembus is gekomen Rusland horen. Het leger van Ruslanfl uit Litouwen. -republieken besloten gisteren in de un ministeries van Defensie onderling e telefoonverbinding voor geval van ok de controles aan hun grenzen met bij decreet van president Jeltsin isloot ook de stroom in te dammen van epublieken die werk of asiel zoeken in loskou op deze manier nationalisten dn 7ERTENTIE) vielding van bosnië Van onze verslaggever Goirle - Koninklijke Van Be souw NV (kunststof en tapijt) in Goirle zal het personeels bestand nog eens met veertig mensen inkrimpen. Volgens je directie zal 1993 tegen de verwachting in met een aan zienlijk verlies worden afge sloten, ondanks een licht stij gende afzet en dalende perso neelskosten. In de loop van dit jaar werd het personeelsbestand reeds inge krompen met 50 man en kwam van 300 op 250. Bij de publikatie van de half jaarcijfers in september toonde de directie zich nog tamelijk op timistisch. Toen voorspelde de onderneming nog dat het resul taat over '93 aanzienlijk beter zou worden dan het verlies van 5,9 miljoen over vorig jaar. Die verwachting baseerde de di rectie toen op het herstel dat zij in de laatste maanden van het eerste halfjaar waarnam. De kosten van de afvloeiing van vijftig werknemers waren vol gens Van Besouw een van de oorzaken van het verlies van 2,4 miljoen over de eerste zes maanden. In april 1994 maakt de firma haar definitieve resultaten over '93 bekend, alsmede de ver wachtingen voor 1994. Volgens FNV-districstbestuur- der C. de Wildt komen de nieuwe ontslagen echter geenszins als een verrassing. „De directie wist al dat de verwachtingen over '93 niet zouden uitkomen. Begin de ze maand hebben we met De Ruijter voor nog eens 28 werkne mers een nieuwe afvloeiingsre geling gemaakt. Dat betreft een ouderenmaatregel voor 55-plussers, bovenop de inkrim ping van 50 man." Het gistermiddag door de direc tie genoemde aantal van veertig kent De Wildt niet, maar hij vermoedt dat de directie ook nog een aantal mensen die tegen de vut aanzit alsmede enkele wao'ers zal ontslaan. Directeur De Ruijter van Van Besouw was gisteravond niet bereikbaar voor een nadere toelichting. Om de balansverhoudingen te verbeteren heeft Van Besouw bij de Brabantse Ontwikkelings maatschappij een convertibele, achtergestelde lening afgesloten van 2 miljoen, die tot 1998 tegen een koers van 40 gulden kan worden omgezet in aande len. Banken hebben voor hetzelf de bedrag een achtergestelde le ning verstrekt. Van onze redactie economie Den Haag/Ridderkerk - De Nederlandse supermarkten beginnen 'een beetje ziek' te worden van de vele ■produktaffaires' waarmee ze in de afgelopen maanden te maken hebben gehad. Dat zegt de Vereniging Groot winkelbedrijven Levensmidde len (VGL) naar aanleiding van nieuwe moeilijkheden met kin dersnoepgoed die donderdag aan het licht zijn gekomen. ,Va de omvangrijke Olvarit-af- faire hebben de grootgrutters in de afgelopen weken Campina- chocolademelk, Becel-koffie- melk, Raak-limonade en Baukje- taartmix van de schappen moe ten halen. In alle gevallen was er iets misgegaan bij de vervaardi ging of de verpakking en moes ten grote partijen van de markt worden gehaald. De middenstanders moesten in de meeste gevallen een regeling treffen zodat gedupeerde klan ten de ondeugdelijke produkten konden terugbrengen en hun restitutie ontvingen. Draaiboek „Elke grote supermarkt heeft daarvoor weliswaar een draai boek in de la liggen, maar het betekent vaak extra werk en overlast. Zeker in deze drukke periode komt dat bijzonder slecht uit," aldus R. Jacobs van de VGL. De jongste problemen betreffen de zogeheten 'winegums' van de firma Look-O-Look uit Ridder kerk en een partij flessen terpen tine van het merk SEL. Geble ken is dat het snoepgoed bij het openen van het zakje een onaan gename geur verspreidt, afkom stig van een bijgesloten stuk speelgoed, een trol. Onderzoek bij TNO-Voeding heeft inmiddels uitgewezen dat de geurafwijking wordt veroor zaakt door de stof cyclohexanon, verwerkt in de verpakking van het speelgoed. Consumptie van het snoepgoed is, aldus Look-O- Look na overleg met de Inspectie Volksgezondheid en TNO, niet gevaarlijk. Bij SEL Chemie in Aalten is een beperkt aantal flessen terpentine per abuis van een etiket 'ge destilleerd water' voorzien. Zowel de zakjes 'winegums' als de flessen zijn in de supermarkt verkrijgbaar. Jacobs: „In de levensmiddelen branche bestaat een goede rela tie tussen de detailhandel en de fabrikanten. Alle kosten die de winkeliers moeten maken om af gekeurde produkten uit de win kels te halen of van de klanten terug te nemen, worden zonder problemen vergoed. Ze moeten immers nog langer met elkaar werken." „Maar we hebben wel gemerkt dat de klanten er vaak de winke liers op aankijken of zich bij hen beklagen en dat is niet goed voor de beeldvorming. Vooral grote winkelketens en supermarkten zijn niet blij met produktproble- men, want ze voelen zich alle maal toch ook verantwoordelijk voor de spullen die ze in hun zaken verkopen. Kortom, ze hebben dezer dagen nogal wat uit.te leggen." Dat er de laatste tijd opvallend vaak problemen met produkten worden aangetoond, zal, volgens de VGL, vooral te maken hebben met de ijver van de Keurings dienst van Waren die met ophef fing wordt bedreigd. „Voorheen kwam het vaker voor dat on deugdelijke produkten van de schappen werden gehaald zon der dat daar ruchtbaarheid aan gegeven werd," aldus Jacobs. Een veiligheidsbeambte houdt in de gaten of niets wordt vernield aan een vierpersoons vliegtuigje waarom zich horden kijkers hebben verzameld om de luchtshow te zien van Avia India '93. Avia India is de eerste tentoonstelling van militaire vliegtuigen en toestellen voor commercieel gebruik in Zuid-Azië. foto epa (ADVERTENTIE) Rabo: ÏOO miljoen keer geld uit muur Van onze redactie economie Utrecht - Meer dan zestig procent van de bankbiljetten die de Rabobanken uitgeven, komt 'uit de muur'. Dit jaar overschrijdt het aantal geldopnames via de automaat ruimschoots de honderd miljoen. Het aantal balie-opnames is dit jaar met ongeveer eenvijfde af genomen ten opzichte van 1992. De banken hebben met hun ta rieven aangestuurd op efficiën ter gebruik van de betaaldien sten door het publiek. Bij de Rabobank is het aandeel van het elektronische giroverkeer dit jaar toegenomen tot 55 procent (1992: 43 procent). Dat komt vooral door een sterk gestegen aantal machtigingen. Het aantal transacties dat thuis Per personal computer werd ge daan, het telebankieren, vervijf voudigde in 1993 tot ongeveer uen miljoen. Reportage in Kruispunt Zondag 22.30 uur Nederland K^D RKK Brussel (anp) - Minister Bukman van Landbouw is tevreden met de prijscompensatie aan boeren voor valutaschommelin gen. Het risico van lagere prijzen voor landbouwprodukten door de harde gulden is vrijwel nul, aldus Bukman. De Europese Unie heeft in het compromis over de vergoeding voor prijsschommelingen door valutawijzigingen voorlopig een punt gezet achter de discussie over het behoud van de zoge noemde 'switch-over'. Dit sys teem, waarbij de prijsdaling voor landbouwprodukten in lan den met een sterke munt onmid dellijk gecompenseerd werd, is volgens de Europese Commissie veel te duur. Het praktisch ge volg daarvan was dat het gemid delde prijsniveau van de land bouwprodukten in de hele Euro pese Unie voortdurend naar bo ven werd gedrukt. In de nu gekozen oplossing ziet de boer in een sterke-munt-land zijn steun niet verminderen zo lang de koersafwijking naar bo ven toe beperkt blijft tot maxi maal vijf procent. Volgens Buk man, die aanvankelijk meer zag in een geleidelijke afbouw van de switch-over, is het compromis aanvaardbaar omdat alleen in een periode waarin zich 'een schokgolf van instabiliteit' voor doet, er een nadeel voor de boer kan optreden. „En daarop kan je je beleid niet afstemmen." Ten aanzien van de braaklegging in de akkerbouw werd besloten de compensatie voor vrijwillige braaklegging te verhogen van 45 naar 57 ecu (zo'n 115 gulden) per ton. De totale braak (vrijwillig plus verplicht) wordt beperkt tot 50 procent van de akkerbouw grond die voor subsidiëring in aanmerking komt. In afwijking daarvan geldt voor boeren die al meer hebben braakgelegd en de ze situatie, nog eens met 60 maanden willen verlengen, een compensatie van ruim tachtig gulden per ton voor het terrein dat de 50 procent overschrijdt. De verhandelbaarheid van de braaklegging (braakleggings overdracht) wordt beperkt tot een straal van 20 kilometer. Oor spronkelijk wilde de Commissie die overdracht slechts toestaan binnen een grens van tien kilo meter. Den Haag (anp) - Het bed van de soldaat is inzet van een kort geding. De Til- burgse meubelfabrikant Etesmi/J.W. Koch BV daagt het ministerie van Defensie voor de rechter. De fabri kant zegt boos te zijn omdat Defensie sinds kort de door hem ontworpen legerledi- kanten elders bestelt. Volgens directeur Koch heeft de nieuwe leverancier, beddenhandelaar Avek uit Surhuisterveen, de britsen klakkeloos nagemaakt. Daarom sleept hij ook Avek erbij. De fabrikant gooit het erop dat de bedden volgens het burgerlijk wetboek be schermd zijn tegen 'slaafse nabootsing'. Hij wil dat de rechter de concurrent gelast een einde te maken aan de produktie van deze 'be smette bedden' en Defensie verbiedt die zelfde ledikan ten bij anderen aan te vra gen. Landsadvocaat mr. R. Lud- ding noemt het 'onzin' dat Koch Defensie ervan be schuldigt nageaapte bedden te kopen. „Als je goed kijkt zie je dat het wel degelijk anders is." Er is de Tilburger veel aan gelegen dat hij de zaak wint. Al een kwart eeuw sliepen alle soldaten in Ne derland op zijn bedden. Door de overstap van De fensie verliest hij jaarlijks enkele miljoenen guldens aan omzet. Het kort geding dient maandag in Den Haag. Helmond (anp) - Het Begemann-concern is bereid 14 miljoen gulden te betalen voor de sanering van een voormalig fabrieksterrein in de Helmondse binnenstad. Dat is de helft van de totale kosten. Het Rijk draagt 10,4 miljoen bij. De rest komt voor rekening van de gemeente. Die is ook bereid 5.4 miljoen gulden neer te tellen voor de aankoop van het terrein, dat een oppervlakte heeft van 3.5 hectare. Naamgevers Op het complex stonden oor spronkelijk twee fabrieken: Be gemann Pompen en Begemann Staal. Zakenman J. van den Nieuwenhuyzen kocht beide be drijven destijds op toen ze in surséance van betaling verkeer den. De fabrieken zijn de naam gevers geweest van het concern van Van den Nieuwenhuyzen dat zijn hoofdzetel in Breda heeft. De produktie van Begemann Pompen en Begemann Staal is het afgelopen jaar naar elders overgebracht. Daarna zijn de ge bouwen gesloopt. Olie Al vanaf 1987 is bekend dat de bodem en het grondwater ernstig zijn vervuild met onder meer zware metalen, olie en aromaten. De gemeente is al sedert die tijd in onderhandeling met het Bege mann-concern over het schoon maken van de grond. Dat over leg verliep volgens de gemeente lange tijd stroef omdat de juris prudentie over de aansprakelijk heid van vervuilers nogal wissel de. Volgens wethouder J. van der Zanden is het nu bereikte resul taat een schoolvoorbeeld hoe het bedrijfsleven en de overheid in dit soort gevallen de pijn kunnen delen. De gemeente gaat het vrijkomende terrein gebruiken voor een verdere uitbouw van het stadscentrum. Het is de be doeling dat er ruim 200 wonin gen worden gebouwd en een par keergarage. Mocht de sanering meer dan 30 miljoen gaan kosten dan zullen Begemann, de gemeente en het Rijk opnieuw gaan overleggen over de verdeling daarvan. Bege mann voert de sanering in eigen beheer uit. Meeüs Groep neemt deel Raptim over Tilburg - De Meeüs Groep uit Breda neemt een deel van de activiteiten van reisbureau Raptim in Tilburg over. Het gaat daarbij om op het bedrijfsleven gerichte zakenreizen en louter vakantiereizen. Raptim trekt zich terug op de kernactiviteiten: reizen voor non-profit organisaties en 'geëngageerd toerisme', waaronder onder meer bedevaarten worden verstaan. Zes medewerkers van Raptim gaan over naar Meeüs, dat in Tilburg al een vestiging heeft voor zakelijke dienstverlening. Meeüs telt inmiddels vijftien kantoren in tien steden in Zuid west-Nederland, kent een omzet van 35 miljoenen heeft- 300 werknemers in dienst. Philips gaat batterijen in Polen maken Eindhoven - Philips en het Japanse elektronicaconcern Matsus hita willen hun samenwerking op het gebied van de produktie van batterijen uitbreiden. Zij bouwen samen in Polen een batterijenfabriek. Als onderhandelingem met de Poolse overheid de komende weken succesvol kunnen worden afgerond, kan de fabriek in 1995 in produktie komen. Er zullen 'groene' batterijen van zinkbruinsteen worden ge maakt, die milieuvriendelijker zijn dan conventionele batterijen. Philips en Matsushita zullen beide voor 50 procent in de joint venture participeren. Philips is al sinds 1970 met het Japanse elektronicaconcern actief in een joint venture voor batterijen- produktie in het Belgische Tessenderlo. Kaarsenindustrie rekent op afzetgroei Tilburg - De afzet van kaarsen in Nederland neemt dit jaar met 5 procent toe tot 22 miljoen kilo. Dat verwacht de Nederlandse vereniging van fabrikanten in de kaarsenindustrie. Het aandeel van de import zal dit jaar 40 procent zijn, waardoor de prijzen onder druk staan. De export valt dit jaar 5 procent hoger uit dan vorig jaar (26 miljoen kilo). Flexovit verwacht winst van 6,7 miljoen Deventer - Het slijpschijvenbedrijf Flexovit verwacht dat de resultaten dit jaar weinig zullen afwijken van die over 1992. Toen steeg de nettowinst van 2,2 miljoen tot 6,7 miljoen. Voor 1994 wordt een verdere verbetering van de resultaten verwacht. De omzet stijgt dit jaar met ruim twee procent tot ongeveer 138 miljoen. Van valuta-effecten gaat een negatieve invloed van twee procent uit. Geld voor ex-werknemers Den Oudsten Woerden - De 120 ontslagen werknemers van busfabriek Den Oudsten in Woerden krijgen een sociaal plan, waarvoor 1,2 miljoen beschikbaar is. Dit heeft een woordvoerder van de Industriebond FNV meegedeeld. J.A. den Oudsten, ooit de oprichter van het bedrijf, heeft de onderneming uit de failliete boedel van United Bus overgenomen. Bij de onderneming worden 120 van de 320 werknemers ontslagen. Het personeel dat blijft, gaat er een kwart in inkomen op achteruit. Tabaksblat nieuwe topman Unilever Rotterdam - Morris Tabaksblat wordt de nieuwe directievoor zitter van Unilever NV, de Nederlandse tak van de Brits-Neder landse producent van consumentenartikelen. Tabaksblat (54) volgt Floris Maljers (60) op. Maljers gaat volgend jaar met pensioen. Tabaksblat was de gedoodverfde kandidaat voor de opvolging. Hij maakt sinds 1991 deel uit van een driemanschap, waarin - naast Tabaksblat - ook Maljers en Michael Perry, directievoor zitter van de Britse tak van Unilever zitting hebben. De nieuwe directievoorzitter van Unilever NV maakt sinds 1984 deel uit van de raden van bestuur van de beide moederbedrijven. Tekort Vie d'Or wellicht nog hoger Veldhoven - De Belangenvereniging Polishouders Vie d'Or (BPV) is bang dat het tekort bij de Veldhovense levensverzeke raar nog hoger kan oplopen dan de verwachte 80 miljoen. Het tekort zou volgens de BPV stijgen als het Amerikaanse Merryl Linch, waarbij Vie d'Or bonds en beleggingen heeft onderge bracht, de contracten eenzijdig opzegt. In de Verenigde Staten is dat in principe mogelijk als de belegger zijn status van verzekeraar kwijt raakt. Door het intrekken van de vergunningen is dat nu bij Vie d'Or het geval. Het tekort van - ten hoogste - 80 miljoen is genoemd door bewindvoerder Boet. Volgens mr. L. Spicht, adviseur van de BPV, kan het gat nu in theorie 'al gauw tientallen miljoenen' groter worden. NKF neemt Kaiser Kabel over Delft - De kabelfabrikant NKF Holding verwacht binnenkort voor 100 procent eigenaar te worden van Kaiser Kabel in Berlijn. NKF bezit nu al eenderde deel van het bedrijf. De overneming zal 'onvermijdelijk' gevolgen hebben voor de perso neelssterkte van beide ondernemingen, heeft R. Bouman, secre taris van de vennootschap van NKF, vrijdag in een toelichting bevestigd. Details over het schrappen van banen kon hij nog niet geven. De jaaromzet van Kaiser Kabel bedraagt omgerekend f 160 miljoen. De omzet van NKF kwam in 1992 uit op f 443,9 miljoen. Kaiser Kabel telt 400 personeelsleden. (ADVERTENTIE) Verontrust door het toe nemend aantal stormen verhogen verzekerings maatschappijen volgend jaar het eigen riscio bij stormschade. Volgens de milieu-organisatie Greenpeace kunnen zij beter stoppen met het be- jeggen in oliewinning en kolenmijnen. Die stoten C02 uit waardoor de kli maatsverandering wordt veroorzaakt, aldus Greenpeace. Van onze verslaggever Amsterdam - Het Verbond van Verzekeraars in Nederland heeft niet graag dat er een verband wordt gelegd tussen de verho ging van het eigen risico bij verzekeringen voor stormschade en milieuvervuiling als oorzaak van klimaatverandering en hevi ge stormen. Toch houdt de internationale verzekeringswereld zich op hoog niveau bezig met de ernstige waarschuwingen van klimatolo- gen en milieudeskundigen. Een aandacht die volgens het KNMI in De Bilt overbodig is omdat op lange termijn stormen niet zijn te voorspellen. Klimaatverande ring door milieuvervuiling moet overigens nog bewezen worden. Feit is wel dat alle verzekeraars in Nederland binnenkort het ei gen risico voor stormschade ver hogen. Amev en Aegon doen dat al op 1 januari en de anderen zullen in de loop van het jaar volgen. G. Kloosterboer, hoofd voorlich ting van het Verbond, tracht de indruk weg te nemen dat de verzekeraars handelen uit be zorgdheid over de toenemende uitstoot van COz in de atmosfeer. Hij wijst erop dat het de herver zekeraars zijn die het initiatief tot verhoging van het eigen risi co hebben genomen. Herverzekeraars zijn maat schappijen die de verzekeraars verzekeren tegen uitkeringskos ten die een bepaalde limiet over schrijden. „Waar het ook stormt, de herverzekeraars voelen het," aldus Kloosterboer. De herverze keraars willen de groei van de schadelasten indammen. Volgens Hans Altevogt, campag nemedewerker voor klimaatsver anderingen en energie van Greenpeace, kunnen de verzeke raars op drie manieren reageren op de toegenomen stormschade. Ze kunnen zich terugtrekken uit de ergste risicogebieden, waar mee ze per definitie een aantal klanten laten lopen. Ze kunnen de premie of het eigen risico verhogen. Maar ze kunnen ook iets aan de oorzaken doen. „De herverzekeraars investeren zelf in de olie-industrie en in de kolenmijnbouw. Daarmee steu nen ze de industrie die bij uit stek veroorzakers zijn van de uitstoot van COz. Via de kli maatsverandering en de stormen kom je dan weer bij hogere ver zekeringspremies en eigen risi co's, waarmee de vicieuze cirkel rond is." (gedemineraliseerd water in DOORZICHTIGE, plastic fles) Door een fout in het produktieproces zijn per vergissing op een beperkt aantal doorzichtige plastic flessen terpentine, etiketten geplakt met het opschrift "GED. WATER 1000 ml" van het merk SEL. Terpentine is ontvlambaar en kan bij oneigenlijk gebruik schade veroorzaken. Terpentine heeft een doordringende geur. SEL gedemineraliseerd water is reukloos en zit normaal in een melkwitte plastic fles. Wanneer u in het bezit bent van een doorzichtige plastic fles met het etiket "GED. WATER 1000 ml" van het merk SEL, verzoeken wij u deze te controleren. Wanneer de fles terpentine bevat, kunt u deze naar de winkel terugbrengen en zal deze worden vergoed. Met eventuele vragen kunt u bellen naar onze gratis Servicelijn, telefoonnummer: 06-0643. Wij bieden de gebruikers van ons produkt en de winkelorganisaties onze oprechte excuses aan voor het ongemak en danken u bij voorbaat voor uw medewerking.

de Stem | 1993 | | pagina 5