Concurrentie voor Pronk bij VN Willi BESCHERMING EN DEKENS VOOR BOSNIË 'Hoger Socialistische partij Italië gaat definitief aan corruptie ten onder Franse onderwijzers protesteren Radicalen in Algerije stellen 'onmogelijke' eisen voor een dialoog Honderden communisten Tsjechië wacht proces Noorse VN-ambassadeur ook kandidaat voor post ondersecretaris-generaal Onverwacht ovei over Bosnië Supermar Baltische staten: Leger Rusland moet sneller weg GIRO 107 UTRECHT BUITENLAND Toegestaan alc oholpr omillage iets verlaagd in Frankrijk BUITENLAND kort DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIE] GEMEENTEN EN VREDESBEWEGINGEN Rabo: 100 milj< keer geld uit mu DE STEM ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 pESTEM Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Partito Socialista Italiano die ooit werd opge richt om een einde te maken aan de knechting van de Ita liaanse arbeidende klasse, gaat roemloos ten onder aan de hebzucht van haar leiders. Op 15 januari wordt de 101-jarige PSI opgeheven, waar na de partij eventueel kan op gaan in een progessieve coalitie rond de Linkse Democraten. Donderdagnacht kreeg partij-se cretaris Ottaviano Del Turco daartoe het volmacht van de partijraad. Het besluit werd voorafgegaan door een fel debat waarin de voormalige leider Bettino Craxi de boventoon voerde. Craxi wees de keuze voor links af en pleitte voor het voortbestaan van de PSI op een onafhankelijke cen trumpositie. Onder een ijzige stilte beschuldigde Craxi, die een van de voornaamste archi tecten van het Italiaanse corrup tiestelsel is gebleken, magistra ten en journalisten ervan, een complot tegen hem te hebben gesmeed. Maar toen hij daarbij ook Del Turco persoonlijk aan viel, werd hij door zijn gehoor op een sonoor fluitconcert getrac- teerd. Met de PSI verdwijnt een van de voornaamste krachten van het naoorlogse Italiaanse politieke toneel. De partij is altijd kleiner gebleven dan de grote christen democratische en communisti sche volkspartijen. Doordat zij zich naar keuze kon verbinden met een van die twee was haar politieke invloed echter groter dan op grond van de numerieke verhoudingen kon worden ver wacht. Onder leiding van Craxi, die van 1976 tot 1992 secretaris is geweest, maakte de PSI haar grootste bloei door. Craxi sloot een hecht verbond met de christen-democraten van Giulio Andreotti en Arnaldo Forlani en werd zodoende van 1983 tot 1987 premier. Tussen 1979 en 1987 steeg de aanhang van de PSI van 9 naar 15 pro cent, zodat zij de grootste linkse partij leekte worden. Maar tege lijk bracht de alleenheerschappij van Craxi ook de kwalen waar aan de partij uiteindelijk ten onder is gegaan: corruptie, arro gantie van de macht en een stroom van gelukszoekers en baantjesjagers. De PSI werd een van de voor naamste pijlers onder het 'regime van de steekpenning', dat nu door de gerechtelijke on derzoeken naar politieke corrup tie steeds verder wordt ontman teld. Bij de parlementsverkiezin gen van april 1992, vlak nadat in Craxi's bastion Milaan het on derzoek Schone Handen van start was gegaan, leidde dat al tot een geringe teruggang. De grote klap viel bij de partiële gemeenteraadsverkiezingen van juni en november van dit jaar. De onder schandalen bedolven PSI, waarvan inmiddels een zes tigtal parlementariërs is be schuldigd van corruptie en ban den met de maffia, haalde nog geen twee procent en werd daar mee naar de marges van het politieke krachtenveld gedreven. New York (anp) - Minister Jan Pronk van Ontwikke lingssamenwerking is niet de enige kandidaat voor de post van ondersecretaris-generaal van de Verenigde Naties, belast met humanitaire zaken. Dat heeft secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN giste ren tegenover het ANP ver klaard na afloop van een ge sprek met minister Pronk op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. Er is volgens de secretaris-gene raal een korte lijst van kandida ten, en er is nog geen beslissing genomen. Op de lijst van moge lijke opvolgers van de huidige Zweedse ondersecretaris-gene raal Eliasson staat behalve de naam van Pronk ook die van de Noorse VN-ambassadeur Martin Hulsid. Die heeft onlangs tegen een Noorse krant gezegd dat hem de post is aangeboden. De ambassadeur zei dat hij de post 'in zijn zak heeft' als hij zijn jawoord geeft, en hij voegde daaraan toe dat hij de aanbie ding inderdaad aanvaardt. Beraad Minister Pronk had voor zijn vertrek naar New York laten weten dat hij voor de post ge vraagd is, maar dat hij dat aan bod nog in beraad houdt. De indruk bestond dat het aan Pronk was, het aanbod al dan niet te aanvaarden. Maar secre taris-generaal Boutros Ghali zei dat hi'j met meer kandidaten heeft gësproken, en dat nog geen beslissing is genomen. Minister Pronk hield zich na het gesprek van meer dan een uur met de secretaris-generaal op de vlakte. „Ik wil eerst zeker weten dat de positie echt inhoud heeft. Een van de leiders van de funda- mentalistisch-islamitische orga nisatie, Rabah Kebir, heeft dit gisteren in Bonn verklaard. Ke bir eiste verder onder meer vrij lating van alle politieke gevan genen en gearresteerde FIS-lei- ders, een einde aan de staat van beleg en de avondklok, en ont binding van de speciale recht banken in het land (en daarmee beëindiging van de ter dood-ver oordelingen en de executies). Terreur Het FIS werd in 1992 door de militaire leiding in Algiers ver boden toen het de verkiezingen dreigde te winnen. Het FIS wordt ervan verdacht dat het achter de recente reeks terreur daden tegen buitenlanders zit, 'opgeëist door de onbekende 'Ge wapende Islamitische Groepe ring'. Kebir ontkende dat, hoe wel hij' ook weigerde het geweld (dat sinds september al zeker 23 levens heeft gekost) te veroorde len. „Het Algerijnse volk en het FIS hebben niets tegen buitenlan ders. Maar als een vreemdeling aan de kant van de onderdruk kers staat, is hij niet welkom," aldus Kébir. Zijn organisatie be schuldigt de Europese landen, Frankrijk voorop, van steun aan het Algerijnse regime. Daar ligt een —mogelijke— relatie met de acties tegen buitenlanders. Overvol Ondertussen zijn de ferry's en de vliegtuigen uit Algerije naar Frankrijk overvol. Vooral Franse vrouwen en kinderen ontvluch ten massaal het Noordafrikaanse Dat is de afgelopen jaren nog niet het geval.geweest". Het gaat volgens de minister om een per soonlijk verzoek van Boutros Ghali, waarover hij nog moet nadenken en met de ministers Lubbers en Kok moet overleg gen. Het bericht dat de baan ook is aangeboden aan de Noorse VN-ambassadeur, noemde Pronk 'interessant'. Op de vraag of er dubbel spel wordt gespeeld, zei hij mysterieus: „Ik zal de heer Hulsid maar in zijn waarde la ten." Fiasco De post van ondersecretaris voor humanitaire zaken is pas twee jaar oud. Hij is gecreëerd om de verbrokkelde humanitaire hul pacties van de VN in gebieden die door oorlog of natuurrampen getroffen zijn, sneller en beter te doen verlopen. Met name in Bosnië en Somalië, waar geweld de hulpverlening in de weg staat, is dit tot dusver op een fiasco uitgelopen. Het gevolg hiervan is dat de functie van ondersecretaris voor humanitaire zaken een steeds grotere politieke lading heeft ge kregen. Er zijn niet alleen poli tieke, maar ook organisatorische problemen verbonden aan de functie van onder-secretaris. Het VN-apparaat is berucht om zijn bureaucratie en gebrek aan effi ciency en dat geldt ook voor de humanitaire hulpverlening. Dat zijn zaken waarop Pronk zich beraadt voordat hij zich even tueel definitief kandidaat stelt. Van onze redactie buitenland Bonn - Het verboden Algerijnse Islamitisch Reddingsfront (FIS) eist dat alle regeringsfunctionarissen en militairen die 'verantwoordelijk zijn voor de dood van oppositieleden' worden berecht. Pas dan wil het FIS een dialoog aangaan met de Algerijnse autoriteiten. land waar buitenlanders hun le ven niet meer zeker zijn. De afgelopen week werden nog twaalf Bosniërs en Kroaten die in Algerije werkten, vermoord. Algerije telt op het ogenblik driehonderd ter dood veroor deelden. Bij militaire acties te gen fundamentalisten vallen met grote regelmaat doden. De vijf man sterke Hoge Staatsraad die het tot chaos vervallen land be stuurt, stapt 31 december op; dan loopt zijn mandaat af. Wat er daarna met Algerije gebeurt, is volstrekt onduidelijk. Er is niets voorzien, en dat laat eigen lijk alleen de tot nu toe verme den mogelijkheid open voor een rechtstreekse machtsovername door het leger. Met een bloedige burgeroorlog in het verschiet. Gering De kansen op een dialoog met de fundamentalistische oppositie zijn gering, want de eisen die het FIS nu op tafel heeft gelegd, lijken voor de Hoge Raad vrijwel onmogelijk in te willigen. Die komen er in de praktijk ook op neer dat FIS weer als politieke partij zou worden toegelaten. En dan is het doel van het FIS een islamitische republiek met de Koran als enige lei draad— wellicht niet ver meer weg. Vooral onder de grotendeels werkloze jeugd heeft de FIS veel aanhang: tweederde van de Al gerijnse bevolking is jonger dan dertig jaar, is slecht gehuisvest, heeft nauwelijks of geen inko men en eet slecht. Voor hen is een intense godsdienstbeleving het middel om een zekere eigen waarde op te brengen. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Franse automobilis ten zullen iets voorzichtiger met alcohol om moeten gaan. De Franse regering heeft gis teren besloten dat het maxi maal toegestane alcoholge halte in het bloed daalt van 0,8 gram naar 0,7 gram. Ook worden ernstige snelheids overtredingen zwaarder bestraft. Die worden voortaan als misdrijf beschouwd. Franse verkeersdeskundigen pleiten al lange tijd voor het verlagen van het alcoholpercen tage tot dat van de meeste Euro pese landen, 0,5 gram per liter bloed. Maar is zo'n maatregel elders een logische zaak, in Frankrijk botst dat op de sterke pro-alcohol-lobby in de politiek. De kamerleden uit wijnstreken hebben de afgelopen weken zo'n verlaging geblokkeerd. Verwacht wordt evenwel dat Frankrijk binnen een aantal ja ren toch langzaam richting 0,5 gram -het gehalte dat ook in Nederland geldt - zal gaan. Meer dan 12.000 leraren van het Franse openbaar onderwijs demonstreerden gisteren in het centrum van Parijs. De openbare scholen bleven in grote delen van het land gesloten. De leraren protesteren tegen een wetswijziging, waardoor de bijzondere scholen (meest katholiek) meer overheidssubsidie zullen krijgen. Zij vrezen dat dit ten koste gaat van het openbare onderwijs. FOTO AP Wenen (rtr/afp) - De internatio nale bemiddelaars Stoltenberg en Lord Owen hebben gisteren in Belgrado onverwacht overleg gevoerd met vertegenwoordigers van Kroaten en Serviërs. De bemiddelaars kwamen uit Wenen waar ze samen met lei ders van de Europese Unie een onderhoud hadden met de Bosnische moslim-president Alija Izetbegovic en premier Ha- ris Silajdzic. In Belgrado spra ken Stoltenberg en Owen met zowel Kroatische en Servische leiders uit Kroatië en Servië als met voormannen van Kroaten en Serviërs uit Bosnië-Herzego- wina. De EU verlangt van de Kroaten en de Serviërs territoriale toe zeggingen ten gunste van de Bosnische moslims, zei de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Willy Claes. Over even tuele resultaten van het overleg was vannacht nog niets bekend. Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - De Tsjechische justi tie is begonnen met het in stellen van strafvervolging tegen lieden die zich tijdens het communisme hebben schuldig gemaakt aan ernsti ge misdaden. De eerste pro cessen moeten nog beginnen, maar uiteindelijk kan het een enorme operatie worden, met tientallen, zo niet honderden rechtszaken. Gerechtigheid met terugwerken de kracht, daar gaat het om. Vijfenveertig jaar lang hebben de communisten een schrikbe wind uitgeoefend in Tsjechoslo- wakije en nu zullen ze daarvoor moeten boeten. Dat wil zeggen: sommigen van hen en alleen in Tsjechië. Want Tsjechoslowakije bestaat niet meer en in Slowa kije is van processen tegen de 'misdadigers van gisteren' geen sprake. De juridische basis voor wat in Tsjechië in werking is gezet, is de 'wet op het anti-communisti sche verzet'. Die wet, die in augustus van dit jaar werd aan genomen, heeft de verjaring op geheven voor alle misdaden die tussen 1945 en 1989 werden be gaan en die om politieke redenen ongestraft bleven. Het gaat om zaken die ook volgens het toen geldende strafrecht niet door de beugel konden, maar die deson-, danks schering en inslag waren. Drijvende kracht achter de 'wet op het anti-communistische ver zet' is de KDS geweest, de chris ten-democratische partij. Toe vallig is dat niet, want deze partij werd (tot vorige week) aangevoerd door Vaclav Benda, een vroegere dissident. Benda lyerd in 1979, samen met andere mensenrechten-activisten als Vaclav Havel en Jiri Dienstbier,. tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Toch wordt hij, verzekert hij, niet gedreven door persoonlijke wraakgevoelens. „Het' gaat om het principe, om de norm. We moeten de misdaden uit het communistische tijdperk aan de kaak stellen en de daders vervol gen, omdat misdaden misdaden zijn. Het mag niet zo zijn dat criminelen vrijuit gaan louter en alleen omdat ze ten tijde van hun vergrijp de politieke macht in handen hadden". Op initiatief van de KDS hebben het ministerie van Binnenlandse Zaken en de openbare aanklager een centrum opgericht 'voor do cumentatie en onderzoek naar misdaden begaan tegen het Tsje chische volk in de periode tussen 1945 en 1989'. Directeur is mr. Jaromir Klimecky, voormalig parlementslid voor de KDS. Met zeventien medewerkers is hij be zig materiaal te verzamelen dat kan dienen als basis voor straf vervolging. Zodra een zaak vol doende is gedocumenteerd, wordt de informatie overgedra gen aan het openbaar ministerie, dat verantwoordelijk is voor de vervolging. Tot nog toe, aldus Klimecky, zijn acht zaken overgedragen, waar bij 21 potentiële verdachten be trokken zijn. Het openbaar mi nisterie is in drie zaken al tot vervolging overgegaan, de overi ge zijn in voorbereiding. Het zal nog wel even duren voor de eerste processen kunnen wor den gehouden, maar zodra het zo ver is kan Tsjechische republiek een golf van rechtszaken tege moet zien, want volgens Klimec ky moeten er nog 'tientallen? zo niet honderden' zaken onder zocht worden. „We zijn nog maar net begonnen," zegt Kli mecky. Hij is begonnen met de onderdrukking van de katho lieke kerk, direct na de commu nistische machtsovername van 1948. Eén inmiddels overgedra gen geval betreft een priester die werd doodgemarteld toen hij niet wilde bekennen dat de kerk een samenzwering tegen de com- Spoedoverleg Israël en PLO in Oslo Tunis - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie Pt zullen binnen 48 uur in Oslo overleg voeren over de ii rond de uitvoering van het autonomie-akkoord voor de Uzeu« gebieden. Aan de informele besprekingen met de Israëlisc'jJ minister van Buitenlandse Zaken Peres neemt een PLO-afvaa;.| diging onder aanvoering van Mahmoud Abbas deel. De uitvoering van het akkoord zit vooral vast op de kwestie vaal de grenscontroles tussen de bezette gebieden en de buurlanden De PLO wenst deze overgangen samen met Israël te controlere-1 Jeruzalem wil dat alleen blijven doen. Grieken dreigen met blokkade Macedonië Athene - Griekenland heeft gisteren gedreigd de hulp van di Europese Unie aan Macedonië te blokkeren of vertragen do® strikte controles aan de noordelijke Griekse grens. Macedonië isi voor de levering van goederen sterk afhankelijk van de NoordJ griekse havenstad Thessaloniki. Het Griekse dreigement is e antwoord op de aankondiging donderdag van een zestal E landen, waaronder Nederland, dat ze op korte termijn diploma-! tieke betrekkingen met de voormalige Joegoslavische republiek| zullen aangaan. Hongaren Slowakije willen zelfbestuur Bratislava - In Slowakije dreigt een verscherping van het al lang! slepende minderhedenconflict: de in meerderheid door HongsJ ren bewoonde gemeenten in de meteen aan Hongarije grenzende! regio Zitny Ostroy willen in januari een autonome provincie| stichten. De regering in Bratislava, die achter de aankondiging een! poging tot afscheiding ziet, heeft met harde woorden gerea-l geerd. Premier Vladimir Meciar zei voor de televisie dat elkt| poging het grondgebied van Slowakije te versplinteren 'a misdaad grenst'. Verzuring dreigt voor veel gebieden Bilthoven - Veel gebieden in Europa lopen nog steeds eeil verhoogd risico schade te ondervinden van de neerslag van| zwavel. Het weerstandsvermogen van deze gebieden tegt verzuring van oppervlaktewateren en bosbodems is niet hot genoeg. Uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid Milieuhygiëne (RIVM) blijkt dat het vooral gaat om gebieden u| Scandinavië, Duitsland, België, het Verenigd Koninkrijk er.| Nederland. Gebieden in het zuiden van Europa zijn in 'hel| algemeen minder gevoelig voor zwavel of zure neerslag. yan onze verslaggever Goirle - Koninklijke Va souw NV (kunststof en 1 in Goirle zal het persoij bestand nog eens met v< mensen inkrimpen. Vo| de directie zal 1993 tegdj verwachting in met een zienlijk verhes worden sloten, ondanks een licht gende afzet en dalende neelskosten. In de loop van dit jaar wen Van onze redactie economie Den Haag/Ridderkerk beginnen 'een beetje 'produktaffaires' waarj te maken hebben gehac Dat zegt de Vereniging winkelbedrijven Levensn len (VGL) naar aanleidind nieuwe moeilijkheden meti dersnoepgoed die donderdaj het licht zijn gekomen. Na de omvangrijke Olva faire hebben de grootgruttd de afgelopen weken Cam; chocolademelk, Becel-kl melk, Raak-limonade en Ba taartmix van de schappen f ten halen. In alle gevallen iets misgegaan bij de verva) ging of de verpakking en ten grote partijen van de i worden gehaald. De middenstanders moestd de meeste gevallen een reg treffen zodat gedupeerde ten de ondeugdelijke prodij konden terugbrengen en restitutie ontvingen. Duitse Bondsraad verwerpt verzekering I Draaiboek Bonn - De Duitse Eerste Kamer, de Bondsraad, heeft gisterer.l het plan van bondskanselier Kohl verworpen voor een volksver-1 zekering voor thuisverzorging van langdurig hulpbehoevender.1 De christelijk-liberale regering van Kohl wil dat met name iel werknemers daarvoor betalen. De Bondsraad, waar de SPD iil de meerderheid is, wil de lasten gelijkelijk over werkgevers e:| werknemers verdelen. SPD-woordvoerders sluiten niet uit c het nog tot een compromis komt. De nieuwe verzekering! bedoeld voor het sterk stijgend aantal hulpbehoevenden e:l invaliden, is het paradepaardje van Kohls pakket sociale! hervormingen. Hoed en stok Chaplin geveild Londen - Charlie Chaplins kenmerkende attributen, zijn bolhoed en zijn wandelstok (foto), zijn onder de hamer gekomen. Voor 55.000 pond (ruim 150.000 gulden) veran derden de spullen gisteren bij Christie's in Londen van eige naar. De koper is een Britse verzamelaar die onbekend is gebleven. Chaplin gebruikte de bolhoed en de wandelstok voor het eerst in 1915 in de film The Tramp (De Zwerver). munistische staat organiseerde. Ook in de meeste andere geval len die Klimecky tot nog toe voor vervolging heeft voordra gen, gaat het om lieden die in de jaren vijftig in rechtstreeks con tact stonden met politieke en religieuze gevangenen; vooral ci piers en ondervragers. Zij heb ben zich vaak beestachtig gedra gen, zich schuldig gemaakt aan mishandelingen en moorden. Maar dat konden ze natuurlijk ook doen, omdat ze gedekt wer den door de politieke machtheb bers van die dagen, de stalinisti sche leiders. Ze martelden zelf niet, maar zonder hen zou het nooit zover gekomen zijn. Drei gen zij, voor zover nog in leven, nu alsnog de dans te ontsprin- gen? Het lijkt er wel op, en Klimecky weet eigenlijk niet wat daar te gen te doen. „Het punt is dat we mensen niet kunnen vervolgen voor het huldigen van politieke standpunten, hoe verwerpelijk ook. Het enige dat we kunnen doen, is diegenen straffen die daadwerkelijk misdaden begaan hebben. Daarom zijn politici veel moeilijker aan te pakken. In veel gevallen is het onmogelijk te bewijzen dat zij opdracht heb ben gegeven tot het plegen van onwettige handelingen, ook al weten we dat ze verantwoorde lijk waren." Vilnius/Moskou (afp/rtr) - De Baltische staten eisen 1 sneller vertrek van het Russische leger uit Letland en Estlar.il De drie voormalige Sovjet-republieken Estland, Letland en 1*1 wen, zien de in totaal 15.600 soldaten een bedreiging nu f nationalist Zjirinovski sterk uit de Russische stembus is ge' Hij vindt dat hun gebieden bij Rusland horen. Het leger van I trok zich in augustus al terug uit Litouwen. De premiers van de Oostzee-republieken besloten gisteren in ój Litouwse hoofdstad Vilnius hun ministeries van Defensie onderlisi te verbinden met een directe telefoonverbinding voor geval vij nood. De drie landen gaan ook de controles aan hun grenzen u Rusland verbeteren. Rusland verscherpte gisteren bij decreet van president Jeltsin - toezicht aan zijn grenzen en besloot ook de stroom in te dammen v<l mensen uit andere ex-Sovjetrepublieken die werk of asiel zoeken! Rusland. Kennelijk probeert Moskou op deze manier nationalisten ij wind uit de zeilen te nemen. (ADVERTENTIE) ONDER VERMELDING VAN BOSNIË „Elke grote supermarkt daarvoor weliswaar een u boek in de la liggen, maai betekent vaak extra werlj overlast. Zeker in deze periode komt dat bijzo slecht uit," aldus R. Jacobs de VGL. L De jongste problemen betr» de zogeheten 'winegums' va firma Look-O-Look uit Ric kerk en een partij flessen ter tine van het merk SEL. Gi ken is dat het snoepgoed bij openen van het zakje een on gename geur verspreidt, afl stig van een bijgesloten speelgoed, een trol. Onderzoek bij TNO-Vod heeft inmiddels uitgewezen de geurafwijking wordt veJ zaakt door de stof cyclohexa verwerkt in de verpakking het speelgoed. Consumptie het snoepgoed is, aldus Loo Look na overleg met de Insp Volksgezondheid en TNO, J gevaarlijk. Bij SEL Chemie in Aalten is beperkt aantal flessen terpei per abuis van een etiket jj destilleerd water' voorzien. Zowel de zakjes 'wineg de flessen zijn in de super: verkrijgbaar. Van onze redactie economie Utrecht - Meer dan zi procent van de bankbilji die de Rabobanken uitgc komt 'uit de muur'. Dit jaar overschrijdt het a geldopnames via de auto ruimschoots de honderd mil Het aantal balie-opnames i jaar met ongeveer eenvijfd genomen ten opzichte van De banken hebben met hu rieven aangestuurd op effi ter gebruik van de betaal sten door het publiek. B Rabobank is het aandeel va elektronische giroverkeer jaar toegenomen tot 55 pr< (1992: 43 procent). Dat vooral door een sterk gest aantal machtigingen. Het aantal transacties dat per personal computer wer daan, het telebankieren, ve voudigde in 1993 tot ongi tien miljoen. Verontrust door het tc nemend aantal storme verhogen verzekering; maatschappijen volge jaar het eigen riscio b stormschade. Volgens milieu-organisatie Greenpeace kunnen z beter stoppen met het leggen in oliewinning kolenmijnen. Die stot CO2 uit waardoor de 1 maatsverandering wo veroorzaakt, aldus Greenpeace.

de Stem | 1993 | | pagina 4