ropa' Autorijder krijgt accijns terug Trein Lage Zwaluwe ontspoorde door foute handbediening wissel Politie treedt op tegen afvalverwerkers Kabinet kiest voor vijfde Schipholbaan VVD'ers zien geen been in 'bedelbrief Kabinet verlaagt andere belastingen als compensatie voor duurdere brandstoffen Recht op onderwijs pESTEM BINNENLAND A3 Belg duikt op in Nederland DE STEM BINNENLAND KORT AG 18 DECEMBER 1993 ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 „Neem de Republikaner Schonhüber. Die hebben contacten met premier Rravst joek van de Oekraïne. Die mani ook nationalist, maar een heilig vergeleken bij Zjirinovski Q Republikaner voelen donder goed dat ook de Oekraïne onder gaat in een nieuw tsarenrijk Zjirinovski het voor het krijgt. Hetzelfde geldt voor Baltische landen. Je hebt daa bloeiende rechts-nationalistisch groepen. Ze worden ondermi gesteund door Filip Dewinter zijn Vlaams Blok. Die Baltisct clubs moeten niets hebben een Groot-Rusland. De drooi van hun verwante broeder Zij rinovski is voor hen en voor hu kleine landjes een enorm gevaa. Daarom ben ik ook benieuw hoe ze daar gaan reageren. T< nu toe zijn ze stil." De Antwerpse deskundii brengt Zjirinovski en zijn aal hang onder in de categor 'zweeppartijen': „Ook al hebbf ze niet de absolute macht, toe moet Jeltsin er rekening me houden en dat betekent dus ea directe invloed op zijn beleid." Vraag: De parallel met de We: mar-republiek, de sprineplari van Hitler? V Vander Velpen: „Die vergeli king ligt voor de hand. Ruslan is een economisch moeras zoa Duitsland destijds. Een demc cratische basis is er nauwelijk De partijen die aan de verkiezii gen meedoen, dragen slechts ee democratische sluier, maar w( ten niet hoe ze met democrat om moeten gaan. In dat klima. kan een partij die fascistisch neigingen vertoond goed dijen. Wat van Vander Velpen voora beangstigt, is wat hij noemt: „D soepele knieval van Westeuropa se politici voor het extreme na tionalisme." Hij spreekt van 'een grote mat van intellectuele inschikkelijk heid' van westerse politici al het gaat om het accepteren va argumenten die dat nationa listisme moeten goed praten ot geweld te vermijden: „Ea schoolvoorbeeld is Joegoslavië Alle plannen van Vance-Owei gaan uit van een opdeling. Mei buigt en knielt voor het denkei waarbij staatsgrenzen samenval len met etnische grenzen. Joego slavië is het definitieve afscheii van de multi-culturele samenle ving." die regel niet aan herziening toe als men, zoals steeds vaker het geval is, met de mond belijdt dat er meer duidelijkheid voor de kiezer moet worden gescha pen? Een, vooralsnog theoretisch, voorbeeld om bezwaren tegen die regel aan te duiden. De komende verkiezingen leveren aanzienlijk verlies op voor de huidige regeringscoalitie van CDA en PvdA. Een nipte meer derheid of verlies van hun meerderheid. D66 ziet haar aanhang verdubbelen en is dus onomstreden de grote winnaar van de verkiezingen. Mag een dergelijke uitspraak van de kie zers niet geïnterpreteerd wor den als een afwijzing van het gevoerde kabinetsbeleid? En als het antwoord op die vraag be vestigend luidt, is het dan lo gisch het initiatief voor de vor ming van een nieuw kabinet bij het CDA te leggen, ook al is die de grootste partij gebleven?! Is het voor de kiezer helder als dan Brinkman direct optreedt als formateur/beoog minister president? Natuurlijk, in coali- tieland is het nooit uitgesloten dat de verliezer toch het volgen de kabinet gaat leiden. Maar wat is er tegen om het initiatief voor de vorming van een nieuw kabinet in handen te leggen van de partij die aanzienlijk heeft gewonnen? Concreet: Waarom niet in eerste instantie Van Mierlo voordragen voor het for mateurschap? Zou dat niet meer in overeenstemming zijn met de uitslag van de verkiezingen? Al die vragen verdienen een positief antwoord. Toch moet gevreesd worden dat het zo niet zal gaan. Om de eenvoudige reden dat het CDA niet de kans wil lopen dat het met het uit handen geven van het initiatief het risico loopt ook zijn regeer macht te verspelen. Utrecht (anp) - De ontspo- fjjig van delen van een goede rentrein bij Lage Zwaluwe in oktober, is veroorzaakt door- jat NS-medewerkers de handbediening van een hoge- snelheidswissel niet volledig hebben uitgevoerd. peze conclusie trekt een onder- roekscommissie van de Neder landse Spoorwegen. Als enig type wissel heeft de hoge-snelheidswissel een be weegbaar puntstuk. Dat moet er voor zorgen dat de wissel door het gewicht van de trein in de juiste positie wordt gedrukt. Maar omdat de goederentrein te licht was om het puntstuk in beweging te krijgen, bleef de wissel in de verkeerde stand staan en ontspoorde de trein. De NS'ers gingen er echter ten on rechte vanuit dat de goederen trein zwaar genoeg was om het puntstuk in beweging te zetten, aldus het onderzoek. De trein ontspoorde nadat zich eerst een storing had voorgedaan in de wissel. Volgens de stan daardprocedure die geldt na wisselstoringen, moest de goede rentrein vervolgens stapvoets de wissel passeren. Dit is wel ge beurd. Van de trein ontspoorde de loco motief en de eerste vier wagens die waren geladen met gevaarlij ke, chemische stoffen. Als gevolg van het ongeluk was er tweeën halve dag geen treinverkeer mo gelijk tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe. Om herhaling te voorkomen heeft de NS-onderzoekscommis- sie aanbevolen de opleiding of instructie van seinwachters te verbeteren. Volgens de commis sie hebben de NS niet goed in de gaten gehouden of degenen die de wissels met de hand moeten kunnen bedienen, wel op tijd hun opleiding of herinstructie hebben ontvangen. De NS gaan de situatie nu landelijk doorlich ten. Ook moet het handboek voor treindienstleiders worden verbe terd. Er moet informatie in ko men te staan over het handmatig bedienen van hoge-snelheidswis- sels. Om een menselijke fout zoveel mogelijk uit te sluiten, wil de commissie dat dit type wissel voortaan vanuit één plaats handmatig wordt bediend. De man ter plaatse moet dan met behulp van een elektromotor zo wel het puntstuk als de wissel gelijktijdig kunnen omzetten. Nu gebeuren die handelingen niet op hetzelfde tijdstip. De hoge-snelheidswissel is zo geconstrueerd dat er met een snelheid tot 130 kilometer per uur overheen gereden kan wor den. Op de normale wissels is 60 tot 90 kilometer per uur de maximum-snelheid. De NS hebben zich destijds bij de berging van de laatste wagon met chemicaliën de woede op de hals gehaald van de Westbran- bantse autoriteiten. De NS reden de wagon opeens weg, zonder de burgemeester van Lage Zwalu we, Rijkswaterstaat of de rijks politie op de hoogte te stellen. De nabijgelegen, drukke A16 kon daardoor niet worden afge sloten voor het verkeer. Van onze Haagse redactie Den Haag - De verhoging van accijnzen op autobrand stoffen wordt gecompenseerd door verlaging van andere belastingen. Er komt voorlopig geen energieheffing voor kleinverbruikers op gas en elektriciteit. Dat staat in het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP2), waar mee het kabinet gisteren ak koord is gegaan. Het kabinet heeft volgens premier Lubbers gehoor gegeven aan de wens van ANWB. Die had eergisteren bij Lubbers geprotesteerd tegen een structurele verhoging van de autokosten. tegenover een hogere accijns benzine en diesel verlaging van de motorrijtuigenbelasting of een lagere bpm (belasting per sonenauto's en motorrijwielen) staat, kan de ANWB daarmee leven. Om het autorijden te ontmoedi- (ADVERTENTIE) Informatie: De Monnik tel. 05-U0 - 13076 Pluym tel. OlI-iO- 12635 gen wil het kabinet de accijns op benzine tot 2010 met 60 tot 70 cent laten stijgen. De accijns op diesel stijgt in die periode met 20 cent. Aan die reeds bekende plannen heeft het kabinet gisteren toege voegd dat die lastenstijging naar de burger wordt teruggesluisd. Ofwel door gelijktijdige verla ging van de motorrijtuigenbelas ting of de bpm, ofwel door de belasting op arbeid te verlagen. Volgens Lubbers is het aan een volgend kabinet om die keuze precies te maken. „Maar vast staat dat de accijnsverhoging voor 100 procent wordt terugge sluisd." Minister Alders (Milieubeheer) heeft het kabinet niet achter zijn plan voor invoering van een energieheffing in 1995 gekregen. Volgens de huidige inzichten is een heffing voor kleinverbrui kers van gas en elektra nodig om de milieudoelstellingen voor 2000 te halen. Maar het kabinet geeft de voorkeur aan een Euro pese energieheffing. „Is daar geen reëel uitzicht op dan moet worden bezien of in Noordwest- Europa dan wel in Nederland alleen in 1995 een energieheffing moet worden ingevoerd. Maar het is aan een volgend kabinet om daarover te besluiten", aldus Lubbers, die eraan toevoegde dat een heffing alleen in Neder land slechts een bescheiden bij drage aan de verbetering van het milieu levert. Afgelopen week is een poging om een Europese energieheffing in het leven te roepen tijdens topberaad in Brussel mislukt. Extra geld trekt het kabinet nauwelijks uit voor het milieu beleid. Lubbers verwees wel naar een project van staatssecre taris Gabor (Natuurbeheer), die maatregelen wil nemen om de bossen vitaler te maken. Lub bers: „Dat kan dan via banen pools. Dat verrijkt de mens en de natuur tegelijkertijd". /"AiimiiFïi'r Een medewerker van de Inspectie Milieuhygiëne aan het werk bij Tankcleaning. Deze vestiging COMMENTAAR van het reinigingdbedrijf TCA-holding wordt met een nog een andere vestiging verdacht van gerommel met afvalstoffen. Rotterdam (anp) - Bij de ves tigingen in de Rotterdamse en Amsterdamse haven en in Groningen van het scheeps- en industrieel reinigingsbe- drijf TCA-Holding heeft de politie in opdracht van justi tie gistermiddag invallen ge daan en de administratie in beslag genomen. Het gaat om de bedrijven Tank- Cleaning en Euroclean, beiden verdacht van gerommel met af valstoffen. Ook zijn zeven woningen van leidinggevenden van beide be drijven doorzocht en is huiszoe king verricht bij een afnemer van gevaarlijke afvalstoffen in België. Er zijn geen arrestaties verricht. Volgens justitie wordt TCA ver dacht van overtreding van diver se milieuwetten, van valsheid in geschrifte en van oplichting. De verwerkingsinstallaties van beide bedrijven zijn onderzocht en er zijn monsters van de afval stoffen genomen. De inval, de grootste op dit gebied na die bij Zegwaard in 1988, is zo voorbe reid dat het opsporingsteam een plan heeft om afvalstoffen des noods op een alternatieve ma nier te verwerken. TCA-holding (250 werknemers) wordt geleid door de .broers J.A. en A. Langeberg. J.A. zegt in een reactie zich van geen kwaad be wust te zijn. „De verbalen zijn afgehandeld. We hebben al sinds januari regelmatig routine-con troles en daaraan altijd meege werkt. We werken met de beno digde vergunningen, ook voor het vervoer van reststoffen naar België." Tankcleaning en Euroclean worden verdacht van overtre ding van de Wet verontreiniging oppervlaktewater, de Wet che mische afvalstoffen en van de Regeling in-, uit- en doorvoer van gevaarlijke afvalstoffen. De holding van de broers Lange berg boert goed. Deze week werd juist bekend dat TCA de aan staande koper is van de Tankter- minal van Van Ommeren (600.000 m3 opslagcapaciteit) in de Amsterdamse haven. JE BENT nooit te oud om te leren en toch wil de minister van Onderwijs het ouderen moeilijker maken om nog bij te leren. Minister Ritzen zit in financiële nood en stelt daarom voor dat ieder die ouder is dan 27 en toch nog volledig gesubsidieerd onderwijs wil genieten zelf voor de kosten opdraait, in de Kamer heeft de onderwijsminister enige steun. De minister moet immers uitkomen met zijn geld en dan is het verstandig dat nij het beschikbare in eerste instantie besteedt aan zijn primaire taak. Die ligt in het onderwijs aan jongeren: kleuters, leerlingen van basisschool en vervolgonderwijs en als laatste categorie aan eerste kans-studenten. °a SER heeft zich deze week uitvoerig met het plan bezig gehouden. De raad heeft grote bezwaren tegen de ideeën van minister Ritzen. leder die door wat voor omstandigheden dan ook in zijn jeugd niet de mogelijkheden gehad of benut heeft om aan diploma's te komen, wordt op deze wijze een kans op maatschappelijke verbetering ontnomen, vooral vrouwen zullen er nadeel van ondervinden. Wie, als de kinderen eenmaal groot genoeg zijn, tijd en energie vindt om zich opnieuw aan de studie te zetten, heeft doorgaans niet genoeg financiële mogelijkheden om zelf de studie te bekostigen, is dat wel het geval, dan is er zelden een noodzaak om met diploma's gewapend de arbeidsmarkt op te willen of moeten, u® SER heeft gelijk. Natuurlijk bestaat er begrip voor de nood van de minister van Onderwijs en niemand zal ook willen oaweren dat wie na zijn pensioenering ter vervulling van eigen ambitie of belangstelling nog een extra studie wil volgen, recht aaeft op volledige betaling door de staat, ueze groep luststudenten is evenwel slechts een zeer klein deel van de studerenden op oudere leeftijd. Het merendeel doet het ?m. a'sno9 aan een baan of eventueel aan een betere betrekking is komen. Die categorie uitsluiten van een goede kans of start is onrechtvaardig. Zelf betalen kunnen ze niet, ze zullen dus aangewezen blijven op nederige baantjes, steun van derden of «lts van de gemeenschap. stemmen in de Kamer die tweede-kansstudenten willen arwijzen naar andere ministeries, zoals bijvoorbeeld dat van sociale Zaken, begrijpen weinig van het probleem. Sociale Zaken seft alleen van doen met die subgroep die geen enkele oenoorlijk uitzicht op een baan heeft. Wie hogerop wil, hoeft daar iet aan te kloppen en toch is er ook een maatschappelijk belang 'I optimaal gebruik van de beschikbare talenten, na ,^et Probleem verschoven wordt van het ene ministerie aar het andere, wat schiet de staatskas er dan mee op? vn h hebben toch ook wel leren rekenen of zijn zij zelf het oorbeeld van de eeuwige behoefte aan 'education permanen- Den Haag - Het kabinet heeft gisteren gekozen voor aanleg van een vijfde baan op de luchthaven Schiphol. De baan komt ten westen paral lel te liggen aan de Zwanen- burgbaan. Met zijn keuze denkt het kabinet te voldoen aan zijn uitgangspunt dat Schiphol moet uitgroeien tot een belangrijke luchthaven ter wijl de milieubelasting tegelij kertijd niet groter wordt. De nieuwe baan moet in 2003 in gebruik worden genomen. Voor die tijd worden twee bestaande banen uitgebreid. De kosten be dragen ongeveer dertig miljard gulden. De luchthaven zelf draagt ongeveer zeven miljard gulden bij. Het kabinet heeft voor infra structurele werken zo'n zeven tien miljard gulden uitgetrok ken. Daarbij ligt de nadruk vol gens Maij op voorzieningen voor het openbaar vervoer. Om groei van Schiphol en be scherming van het milieu te kun nen verwezenlijken is het kabi net volgens minister Alders van Milieubeheer 'een trap lager gaan zitten' dan in het aanvan kelijke plan. Daarin werd nog gesproken van een groei van het aantal passagiers op Schiphol van 20 miljoen nu naar zo'n 50 miljoen in 2015. Dat is bijgesteld tot 40 miljoen. In de komende vijf jaar zullen in de omgeving van de luchthaven veertig woningen moeten wor den gesloopt. Zij liggen binnen het risico-gebied en/of de grens waarden voor geluidhinder wor den er overschreden. Niet uitge sloten is dat tot 2015 ongeveer 450 woningen moeten worden gesloopt. Het kabinet heeft ook eisen ge steld aan het gebruik van de banen om de omliggende woon gebieden in de nacht te ontzien. Met zijn keuze voor een banen stelsel met een gedraaide vijfde baan denkt het kabinet dat het aantal woningen dat geluidhin der zal ondervinden niet boven de 10.000 komt. De luchtvaart maatschappijen moeten het iso leren van deze huizen betalen. Het kabinet heeft rond Schiphol een bufferzone ingesteld waar binnen het geen nieuwe bouwlo caties en bedrijfsterreinen wil. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zolang het openbaar ge beurt en er geen tegenprestatie wordt beloofd, hebben VVD-kamerleden geen moeite met giften van bedrijven aan hun partij. Politieke partijen zullen juist steeds vaker een beroep moeten doen op bedrijven, omdat het ledental terug loopt. Zo reageerden gisteren verschillende VVD'ers op de 'bedelbrief' die voorzitter Dian van Leeuwen namens het hoofdbestuur begin vorig jaar aan een aantal grote bedrij ven zond. In die brief riep zij ondernemingen als Shell, ABN en DSM op om geld te storten in de partijkas. De actie had geen succes: er kwam volgens het bestuur geen dubbeltje binnen. Het partijbestuur heeft verklaard dat een oproep zoals van de partijvoorzitter nu niet meer kan. De discussie over giften van bedrijven aan politieke partijen, opgelaaid naar aanleiding van schenkingen aan het Limburgse CDA, zou dat niet toestaan. Hoofdbestuurslid Joan van Dijk: „De discus sie is helemaal in het enge getrokken. Zoals het nu ligt, denk ik: laat maar gaan." Minister Dales van Binnenlandse Zaken wil de partijen nu verplichten hun financiën openbaar te maken. VVD-kamerleden hebben geen problemen met de oproep van de partijvoorzitter. Jan- Dirk Blaauw was als buitenland-secretaris verbonden aan het dagelijks bestuur ten tijde van de actie van Van Leeuwen. Ook hij weet niets van de brief. Hij erkent wel dat de WD al jarenlang op zoek is naar mogelijkheden om de partijkas aan te vullen. „Onze financiële basis is zeer zwak. De rijke leden zitten bij PvdA en CDA. Wij heffen geen contributie naar het inkomen van de leden, de bijdrage is voor iedereen gelijk. Dus die kan met te hoog zijn." Toch zal er iets moeten gebeuren, vindt Blaauw. Het ledental loopt terug, en de WD is principieel tegenstander van subsidie aan politieke partijen. Zolang het in het open baar gebeurt en zijn partij geen expliciete wederdiensten belooft aan de gevers, ziet hij geen probleem in sponsoring. In de brief zegt Van Leeuwen dat de WD de belangen van het bedrijfsleven in het oog houdt en dat daarom ondernemers iets terug zouden mogen doen. Ook kamerlid Van Erp heeft er geen problemen mee: „We moeten er niet te spastisch over doen." Van Erp was gistermiddag aanwezig bij een propaganda-bijeenkomst ter voorbereiding van de verkiezingen in Brabant. „Een Schijndels bedrijf heeft ons een busje ter beschikking gesteld. Waarom zou dat niet kunnen? Ik vind het prachtig." Dat vind ik dus het fantastische van Nederland, dat we, ondanks alle ellende en gigantische problemen in de wereld, oog weten te houden voor het hele kleine. Wat een schitterend initiatief is dat geweest daar in Rotterdam om met een uiterst gecompliceerde en onge twijfeld kostbare operatie ae Zwartsteelvaren voor het nageslacht te bewaren. U moet daar niet te lichtvaardig over denken. De Zwartsteelvaren mag dan op zich een onbeduidend plantje zijn, ze is wel een bewijs van de veelzijdigheid van de vaderlandse flora. De durf om een Zwartsteel te redden, terwijl het de Witsteelvarens goed gaat, getuigt van visie. En oké, die Zwartsteelvarens worden nu geconserveerd in een volstrekt onnatuurlijk milieu, maar we hebben ze toch maar mooi, daar kunnen tal van andere Europese landen een puntje aan zuigen. Als er zulke fantastische initiatieven plaatsvinden, weersta ik de neiging om ongenuanceerd te gaan roepen dat er inmiddels in dit land groepen mensen zijn die meer nog dan de Zwartsteelvaren aanspraak op de benaming 'kasplantje' maken. Nee, ik vat dit uiterst positief op. De respectvolle behandeling van de Zwartsteelvaren leert dat er tegen discriminatie wel degelijk een kruid gewassen is. Als dank aan Rotterdam zal ik komend voorjaar in mijn tuintje de Muur-Peper ontzien. MERIJN Agenten mogen boek Jolanda niet inzien Den Haag - Vier agenten uit Epe mogen het boek van incestslachtoffer Jolanda niet inzien voordat het wordt gedrukt. Dit zou in strijd zijn met de grondwettelijke vrijheid van drukpers, heeft de president van de rechtbank in Den Haag mr. A. van Delden vrijdag bepaald. De agenten hadden in kort geding inzage geëist omdat ze bang zijn dat Jolanda hen in het boek ervan beschuldigt haar seksueel te hebben misbruikt. Eerder kwamen de agenten in opspraak door dergelijke aantijgingen van de Epese. Justitie ging niet over tot vervolging omdat ze geen feitelijke ondersteuning hiervoor vond. Aspergesteken in bijstand mag weer Den Haag - Bijstandsgerechtigden mogen ook volgend jaar bijverdienen in de aspergeteelt. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voorstel van staatssecretaris Wallage (So ciale Zaken) voor verlenging van de bestaande regeling. Die houdt in dat bijstandsgerechtigden die korte tijd aspergesteken naast hun uitkering maximaal 75 gulden per week mogen innen. Ambassades in Zagreb en Bratislava Den Haag - Nederland vestigt op korte termijn ambassades in Zagreb (Kroatië) en Bratislava (Slowakije). Als het even kan, zijn de nieuwe diplomatieke posten al in de eerste helft van 1994 een feit. De intensieve contacten tussen Nederland en de twee landen maken het vestigen van ambassades onmisbaar, aldus het kabinet. Technische studies duren een jaar langer Den Haag - De cursusduur van zestien technische universitaire studies is door het kabinet met één jaar verlengd van vier naar vijf jaar. Het kabinet wil de verlengde cursusduur in september 1994 laten ingaan. Het betreft onder meer bouwkunde, civiele techniek, elektrotechniek en industrieel ontwerpen. Het kabinet hoopt dat met de verlengde studieduur de kwaliteit van de opleidingen op hetzelfde niveau blijft als in buurlanden. De studenten krijgen een jaar langer recht op studiefinancie ring. Omzet sporttotalisator naar record Den Haag - De stichting de Nationale Sporttotalisator (SNS) behaalt dit jaar een recordomzet van 267 miljoen gulden. Vorig jaar werd er 161 miljoen omgezet. De stijging van 106 miljoen is vooral te danken aan Lucky Ten, het spel dat in april werd ingevoerd. Lucky Ten heeft een wekelijkse omzet van 2 miljoen gulden. 'Hulp aan Bosnië komt wel goed terecht' Den Bosch - De hulp aan Bosnië komt wel bij de juiste mensen terecht. Dit stelt W. Hooglugt van Mensen in Nood, een van de organisaties die vandaag beginnen met de hulpactie 'Geld en dekens voor Bosnië'. Medewerkers van zuster-organisaties van Mensen in Nood zien er ter plekke op toe dat de hulp op de plaatsen komt waar die nodig is, aldus Hooglugt. Onder anderen een oud-commandant van een VN-bataljon had donderdag kritiek geleverd op de volgens hem klungelige manier waarop de hulporganisaties de goederen denken te verspreiden. 'Lager minimumloon onder voorwaarde' Den Haag - Het CDA wil het minimumloon alleen dan verlagen, wanneer daardoor goedkope banen ontstaan. Tot die conclusie is het partijbestuur inclusief beoogd lijsttrekker Brinkman gisteravond unaniem gekomen. Het partijbestuur was door de achterban gedwongen een nieuw standpunt te formuleren voor het concept-verkiezingsprogram- ma van het CDA. De achterban verzette zich tegen de daarin voorgestelde afschaffing van het wettelijk minimumloon. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 3