'4 IS UIT! Weekend De kater van de vrijheid ANTIE RENDEZ-VOUS /EE MILJOEN LEZERS... F EVENEMENTEN AUSTRALIË 25 dgn. Australië, AUTO'S AFRIKA 2 MILJOEN CONSUMENTEN PORT J op wintersport? DIVERSEN 'OPA, SPECIAAL VOOR U EL 04128-2115 neer vakantie van!! DE STEM E4 'Gorbatsjov en Jeltsin hebben alleen maar afgebroken. Ze hebben niets nieuws gebouwd' 'We zijn allemaal helers. De misdaad is onze gezamenlijke ideologie geworden' :R 1993 x 61 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van de VNU Dagbladengroep. Advertentiereserveringen' tel. 073-125225, fax 073-1377,-. Postbus 449,5201 AK Den r inze bi|na 2 mil|oen lezers laten zich voor eiden door wal in de rubriek 'Reizen en in. Een rubriek die dan ook ;kkeli|ke plaatsen voor een oep. We vertellen u er bladengroep in 073-125225. EN bus, eurs, Holl. tten- Voor Bel Lees (Sydney/Caims) incl. vluchten, camper, hotels NLG 3595. ATC: 020/6273653 SGR. isco- naar JDEL douw 6 p. 5812- ^ara- heeft i en 10, stner '92. uto's Aktieve rondreis Marokki 22 dgn 1895,- incl. vlieg reis, hotels, vervoer etc Div. vertrekdata. Folder DJOSER 071 -126400 (SGR) De rubriek Reizen en Rekreatie verschijnt elke zaterdag in de VNU Dagbladen. Met uw advertentie in deze rubriek bereikt u ruim 'oor alleengaanden (25-55 jaar) in Kleine groepen. Folder? 18348 - 2300 (dag en nacht). irtreis towel 28/1 )460 inden inter- ertrek (vol- 695,- dgn. skilift, p. Inl. dgs. zeker <ipas, club- ;hool, eslag, mpen 2887 app. h. 80 75. :EN in land. Hotel iberg. 52. (Oos- v.a. i-2-94 1747. (11/2- ;e en jorten inreis, Info: REKRO REIZEN zeer voor delige SNEEUWVAKAN- TIES! 10 dg. incl. luxe bus, hotel en HP. prijs v.a. (evt. met eigen auto 120,- kor ting per pers.) Auffach 543,-, Dollach 504, Ellmau 562,-, Fugen 567,-, Gerlos 606,-, Itter 696,-, Kirchberg 686,-, Niederau ƒ471,-, Ramsau am D. 563,-, Thumers- bach 576,-, Uderns 567,-, Westendorf 629,- en nog veel meer! Bel tot 22 u. REKRO REIZEN 010-4142233. lid SGR. 395,-! LAST-MINUTE: Niederau/Wildschonau, nieuw pension naast lift incl. HP en luxe bus. vertr. 7-14 jan. 495,- eigen auto 395,-. REKRO REIZEN 010-41422331.22 u.SGR SKIËN naar Frankrijk, Oos tenrijk en Tsjechië v.a 349,- incl. bus, app. skipas. GOGO TOURS 010-4142599 SGR/ANVR WINTERSPORT in Tsjechië jan/feb/mrt bus-autoreizen. Dino Tours 070-3252899 REISGENOTEN vindt u via de Reisgenotenkrant.lnf: pb 15, 5600AA Eindhoven.Ook 1001 alleengaandenreizen. AUTOVAKANTIES VNU 50 EuroSites^Goudsmidstraat 23, ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 Moskou: een grote bazaar Met de afbraak van de Berlijnse Muur in de herfst van 1989 begon nen in het hele Oostblok de com munistische regimes te wankelen. Twee jaar later stortte het Sovje timperium ineen. Oost-Europa is nu op weg naar de vrije markt en naar democratie. Maar wat heeft dat de Oosteuropeanen opgeleverd? Zijn ze welvarender geworden? Te- vredener? Gelukkiger? Of verlan gen velen terug naar de sociale zekerheid en de veiligheid op straat waarvoor het vroegere regime ga rant stond? En bestaat de kans dat de communisten weer aan de macht komen? Vier jaar na de 'meest ingrijpende omwenteling van deze eeuw' pro beert Leo van Vlijmen, tijdens een reis langs zes Oosteuropese steden, een antwoord op deze vragen te vinden. Vandaag Moskou waar in augustus 1991 een staatsgreep van orthodoxe communisten mislukte en de Communistische Partij haar activiteiten moest opschorten, op 31 december 1991 met het strijken van de Sovjetvlag het rode impe rium ophield te bestaan, op 4 okto ber jongstleden een putsch van communisten en nationalisten werd neergeslagen, maar waar die zelfde nationalisten en communis ten in de verkiezingen als verras sende winnaars uit de bus zijn gekomen. Door Leo van Vlijmen S Zondagsochtends om half negen is Moskou nog in orde. Althans op het Leningradskij Vok- zal waar stipt om 08.31 uur de Rode Pijl uit Sankt Petersburg arriveert. Het Russische spoorboekje heeft tsaris me, Oktoberrevolutie, burgeroor log, stalinisme, stagnatie, pere strojka en zelfs de jongste putsch tegen Boris Jeltsin overleefd. De Russen mogen geteisterd worden door armoe, corruptie en anarchie, hun treinen rijden op tijd. Voor het station heerst nog serene rust. Maar de eerste vrouwtjes met plastic tassen zijn al gearriveerd en beginnen hun handeltje uit te stal len: een half litertje wodka, drie flesjes bier, een stuk worst, een paar uitjes, een pakje haarspelden, een plattegrond van Moskou. Straks zullen er honderd of meer vrouwtjes staan want de detailhan del bloeit in Rusland. Collega Nikolaj van het persagent schap Novosti is me volgens af spraak komen afhalen en raast met een kruissnelheid van negentig dwars door het centrum. We rijden door de bekendste straat van Mos kou die sinds kort weer Tverskaja heet. „Voor mij blijft het de Gorki- straat," zegt Nikolaj. „Wat wil je, ik ben hier geboren en ik woon nog steeds hier." En even later: „Als ik mijn woning zou verkopen, zou ik zo een appartement in het centrum van Brussel of Amsterdam kunnen kopen. Tweehonderdduizend dollar krijg ik er zeker voor." En omdat het in Rusland een taboe is niet over je inkomen te praten: „Ik verdien veertigduizend roebel per maand - veertig dollar." Voor mijn kamer in hotel Aerostar betaal ik 195 dollar per nacht. Op maandagochtend is Moskou niet meer in orde. In de Tverskaja is er geen doorkomen aan. Maar ook in de andere straten, bijna zonder uitzondering met grote ga ten in het plaveisel, stokt het ver keer. Op de middelste rijbanen, waar vroeger ZIL-sleeën en luxe Wolga's van de nomenklatoera raasden, moeten ook de Mercedes- sen en BMW's van de nieuwe rijken stapvoets rijden. Op de in oude luister herstelde Arbat, de voetgangerszone die de perestrojka moest symboliseren, staan eindeloze rijen Gorbatsjov- en Jeltsin-matrosjka's de passanten op te wachten. Ze doen twintig dollar per stuk, anderhalf maal zo veel als in Boedapest, Praag of Warschau. Op de Arbat kunnen de Moskovie- ten hun ogen uitkijken op en hun plastictasjes vullen met 'ljoeks'. Parfums, zilveren sieraden, leren jasjes sportschoenen, kaviaar, au tobanden en - echte of namaak, dat is niet te zien - Benetton-pullovers. Er is zelfs een reformhuis 'Dieet'. En overal muziek, van Rock 'n roll-groepjes tot Georgische muzi kanten, eenzame accordeonisten, een meisje met een cello. Een zanger met een gitaar die tussen de coupletten door zijn visie geeft op de poli tiek: „Gorbatsjov was de idioot met de goede bedoelingen. En Jeltsin? Dat is de nog grotere idioot met de nog betere bedoelin- De opgebaarde en gebalsemde Lenin. Soms lijkt het alsof hij glimlacht om de ontwikkelingen in het hedendaagse Rusland, foto epa gen." Geen applaus, geen boe-ge- roep, zelfs geen gegrinnik. Jeltsin kan het publiek kennelijk evenzeer gestolen worden als Gorbatsjov. Joerij heeft geen vijfkamerwoning in het centrum zoals mijn collega Nikolaj, maar bewoont met zijn vrouw en drie halfwassen kinderen een driekamer-flat op de Lenin- prospekt. De gigantische woonto rens vormden vroeger de 'poort naar Moskou' maar zijn volgens Joerij nu nog slechts 'schuurtjes in een verwaarloosde achtertuin.' De barsten in de muren domineren. Roest komt op een goede tweede plaats. Een van de drie liften doet het. De verwarming functioneert ook: de temperatuur in de torenflat is naar schatting dertig graden. Bij Joerij staan dus alle ramen open. De televisie staat aan en moet concurreren met twee muziek schallende radio's. De stereotoren heeft blijkbaar een vrije dag even als een tweede televisie-apparaat en nog twee radio's. In de piepklei ne keuken staan twee ijskasten boven op elkaar. Het lijkt wel een pakhuis. „Is het ook," zegt Joerij. „We wer ken met z'n vieren, alleen Misja (de zoon) is werkloos. Als het betaal dag is gaan we met zijn allen de stad in om duurzame artikelen aan te schaffen die we later weer ver kopen om met de opbrengst ervan levensmiddelen te kunnen kopen. Dat is de enige manier om de inflatie te slim af te zijn." „Soms is het natuurlijk wel een beetje las tig," voegt hij er aan toe. „We hebben bijvoorbeeld een paar maanden lang in onze slaapkamer drie fietsen gestald die we 's avonds in het keukentje moesten proppen omdat we anders het bed van Misja niet konden uitklappen." joerij wordt herhaaldelijk onder broken door de telefoon. Wat de stereotoren moet kosten? Nee, die wordt nog niet verkocht. Of hij een ijskast te koop heeft? Ja, maar daar heeft ook al iemand anders over gebeld. Die komt straks kijken. Joerij, eigenlijk historicus, heeft de wetten van vraag en aanbod blijk baar aardig onder de knie. Hij verkoopt zijn spullen net iets onder de actuele winkelprijs maar weet de geldontwaarding vóór te blijven. Moskou is één grote bazaar gewor den. Straathandelaars staan op de trappen naar de metro-stations, op de perrons, voor de 'oenivermags' (warenhuizen) en 'gastronoms' (le vensmiddelenzaken). En dan de duizenden kiosken waar Franse en Georgische wijn, Heineken, Snickers en Mars staat uitgestald, evenals vacuumverpakte vleeswa ren uit Finland (met een uiterste verkoopdatum die al drie maanden verlopen is), wodka van het onbe kende merk Raspoetin en - schoon Jeltsin het verbood - kaviaar. Een oudere man staat voor een van de kiosken en begint te mopperen: „Hoe moet ik nou in dit land verder leven. Ik heb een tolk nodig. Dat kan ik toch allemaal niet le zen!." Voor hem, die alleen het cyrillische schrift heeft geleerd, zijn de Westerse opschriften op de etiketten van de flessen en op de wikkels en dozen niet te ontcijfe ren. „Je wordt hier vreemdeling in eigen land," klaagt hij en dan, wanneer hij wat prijzen heeft be keken: „Dat kan toch geen fatsoen lijk mens betalen." De kleine ondernemer die de kiosk drijft is eigenlijk wiskunde-leraar. „Maar wat zal ik voor de klas staan als ik hier viermaal zoveel kan verdienen." Er is weinig klandizie maar kennelijk zijn de winstmar ges groot. Vierduizend roebel (vier dollar) voor een blikje steur-ka- viaar, wat kan daarop de winst zijn? De ex-leraar glimlacht. „We kopen goedkoop in." Joerij vertelt later dat het meeste van wat in de kiosken wordt ver kocht gesmokkeld of gestolen is. „Hele pakhuizen worden leegge haald. Maar de kioskeigenaars we ten meestal niet waar hun handel vandaan komt. Ze moeten wel be lasting betalen. Niet aan de staat, maar aan de syndicaten die de hele handel controleren en de kiosk-ei genaars 'beschermen'. Wie niet be taalt vindt de volgende ochtend zijn kiosk opengebroken en leegge roofd. Of hij wordt zelf aangepakt. Maar toch schijnt zo'n kiosk lucra tief te zijn, want er komen er elke dag nog bij." Zestig procent van de inwoners van Moskou gaat 's avonds de deur niet Straathandelaren in Moskou trekken ondanks het slecht weer volop klanten. foto ap meer uit. Driekwart van de Mosko- vieten houdt er rekening mee ooit eens het slachtoffer te zullen wor den van een overval. „Aan de politie heb je niks," vindt Joerij die vorig jaar op klaarlichte dag door twee kerels is neergesla gen en van zijn geld werd beroofd. „Het was nog geen twintig dollar, maar voor mij is dat veel. Het had me bovendien het leven kunnen kosten." Joerij is niet eens naar de politie gegaan. „Die zijn zelf bang. Er wordt in Moskou gemiddeld één agent per maand vermoord. Een heleboel kappen ermee en ik denk dat een groot deel overstapt naar de andere kant. Je weet trouwens nu al niet of de politieman van wie je hulp verwacht misschien zelf wel bij een bende hoort." Waar de verkeersagent bij hoort die ons op de Zoebovskij-boule vard aanhoudt, merken we al gauw. Joerij heeft te hard gereden, zegt hij. Wie niet in Moskou? „Pa pieren!" De agent werpt er nauwe lijks een blik op maar haalt er twee biljetten van duizend roebel uit en geeft Joerij de papieren terug. „Doorrijden!" „Ik heb er altijd twee van duizend in liggen, eentje voor hem en eentje voor zijn collega die in de auto zit. Bij één duizendje worden ze kwaad. Dan dreigen ze je ook nog eens te pakken voor een poging tot omkoping. Ik heb ooit eens gelezen dat ze vroeger in Amerika ook altijd een dollarbiljet in hun rijbe wijs vouwden, totdat het strafbaar werd. Hier is het strafbaar wan neer je het niet doet." „Het is natuurlijk corruptie," geeft Joerij toe. „En het ergste is dat we dat in Rusland allemaal normaal vinden. „Iedereen praat over crimi naliteit, maar eigenlijk is ook ie dereen crimineel bezig. We willen goedkoop kopen omdat we de hoge prijzen niet kunnen betalen. Maar wat betaalbaar is is gestolen of gesmokkeld. We zijn allemaal he lers. De misdaad is onze gemeen schappelijke ideologie geworden. Een nieuwe religie met de maffia bazen als hogepriesters. Zij zijn de enigen die de zaak hier aan het rollen houden, de enigen die begrij pen wat markteconomie is, op hun manier althans. In feite zijn zij het die de ontwikkelingen controleren. Zij hebben de kennis, de ervaring, de macht. Zij waren vroeger, nog onder Brezjnev, al crimineel, be heersten ook toen al het corruptie circuit en behoorden zelf tot de nomenklatoera. De 'nieuwe klasse' is in feite de oude klasse, maar nu met meer nadruk op eigen initiatief en concurrentie." De maffia controleert vooral de prijzen en omdat de vraag nog steeds groot is, wordt alles met de dag duurder. De ergst gedupeerden zijn de ge pensioneerden (die het met de helft van het modale loon moeten doen, rond vijftien gulden per maand), de invaliden en de kinderrijke gezin nen. De vrouwtjes die bij het Lening radskij vokzal en bij alle andere stations, in de parken of zo maar op straat hun potje augurken, een half pondje bessen, een paar eigen lijk al versleten schoenen of een zelf geborduurd kleedje proberen te slijten, behoren ook tot de ver liezers. Nog erger er aan toe zijn degenen die niets meer te verkopen hebben. Zij zitten te bedelen naast de kios ken, bij de ingangen van de metro en bij de dure hotels waar ze vroeger werden weggejaagd omdat er onder het communisme geen armoe mocht bestaan. Nu behoren de bedelaars evenzeer tot het straatbeeld van Moskou als de Franse parfumerieën, de Itali aanse boetieks en het zichtbaar groeiende aantal sjieke restaurants waar de nieuwe rijken zich in hun Amerikaanse wagens laten voorrij den, de portieren door bodyguards worden geopend, de dames in mink, schmink en goud gehuld gaan en de rekeningen minstens enkele honderdduizenden roebels bedragen, een paar jaarsalarissen van president Jeltsin. De nieuwe rijken hebben hun villa aan de rand van de stad en vaak een luxe appartement in het cen trum, bij voorkeur in de Granovs- ki-straat waar vroeger de rode up per-ten woonde (bijvoorbeeld maarschalk Zjoekov en Stalins rechterhand Molotov) en de naza ten van de partij-elite nu graag hun woningen tegen dollars van de hand doen. Het dagblad Troed hekelde kortge leden 'de tienduizenden die onge- neerd hun rijkdom, invloed en slechte smaak demonstreren.' Drie procent van de Russische be volking zou naar schatting tot de nieuwe klasse behoren. Dat wil zeggen 4,5 miljoen nieuwe rijken. „En daarvan is 99,9 procent crimi neel," zegt Joerij. „Maar het is onze eigen schuld. Wij wilden het kapi talisme en nu hebben we de wol- venmaatschappij waarvoor de communisten ons altijd hebben ge waarschuwd." Is Gorbatsjov dan werkelijk een idioot en Jeltsin een nog grotere gek? „Natuurlijk niet. Dankzij Gorbatsjov hebben we gezien hoe door en door verrot het hele sys teem was. En Jeltsin heeft toen hij in augustus '91 op die tank klau terde met één klap een einde ge maakt aan die communistische schijnvertoning. Maar beide heren hebben eigenlijk alleen maar afge broken. Ze hebben niets nieuws gebouwd, zelfs geen fundament ge legd voor een nieuwbouw. Kun je je dan verbazen dat steeds meer mensen terugverlangen naar de tij den van de schijnbare geborgen heid bij de Communistische Partij? Toen was er geen werkloosheid, geen criminaliteit, er was weinig maar net genoeg voor iedereen en het leek alsof het ook eerlijk werd verdeeld." Maar je maakt me toch niet wijs dat de mensen onder Brezjnev te vreden waren? „Nee, dat niet. Tij dens de 'stagnatie' werd het trou wens ook steeds minder. En het leven werd steeds grauwer. Het communisme was failliet. De revo lutie ging hier echter niet van het volk uit, zoals in Polen, Tsjechoslo- wakije en de DDR, maar zij kwam van boven. Zij speelde zich in de top af. En het kapitalisme dat daarna kwam is het Russische volk opgelegd. Het heeft er niet om gevraagd. Het wilde alleen maar minder schaarste, een beetje meer welvaart, een beetje meer vrijheid. En nu ontdekken we dat we daar voor een prijs moeten betalen en die vinden velen te hoog." „Als je Lenin nog eens wilt zien, moet je het nu doen. De volgende keer is hij waarschijnlijk verdwe nen." Op weg naar het Rode Plein passeren we het Witte Huis aan de Moskwa dat, sinds de bloedige vierde oktober door de Moskovie- ten het Zwartwitte Huis wordt ge noemd. Het gebouw is nog steeds het symbool van de grimmige wor steling om een nieuw Rusland waarbij de oude garde een zware nederlaag heeft geleden. Lenins re volutie lijkt voorbij. De opwekkingen en spreuken (zo als 'Roem en eer aan het werkende volk' of 'Leve de Sovjetmacht') zijn al lang verdwenen, zelfs wanneer ze in beton of metaal waren ver eeuwigd. Het Leninmuseum in het Rode Raadhuis, waar alle nog le vende generaties Russen de kamer jas, de vulpen en de Rolls Royce van vadertje Lenin hebben bewon derd, is gesloten. Er zijn geen dui zenden meer vóór ons als we eerst langs de Kremlinmuur lopen, voor bij de graven van Brezjnev, Tsjernenko en alle andere 'grote Sovjetleiders' (behalve Chgoes- jtsjov die op het kerkhof van het Novodjevitsji-klooster is begraven) en vervolgens constateren dat al leen op het graf van Stalin verse bloemen liggen: twee rode rozen. Vladimir Iljitsj heeft zich in zijn laatste vesting teruggetrokken. Nog steeds gekleed in hetzelfde kleinburgerlijke donkere pak. Een zwarte stropdas met witte - of lichtgrijze? - stippen. Zijn rechter hand tot bijna een vuist gebald alsof zijn arm ieder moment om hoog kan gaan om het sein te geven voor een nieuwe revolutie. Maar Lenins toekomst lijkt voorbij. „Hoewel," zegt Joerij, „je kunt een museum sluiten en een mausoleum dicht doen, maar daarmee blaas je de geschiedenis niet uit. Ik ben bang dat we nog lang met de restanten van de Oktoberrevolutie zullen moeten leven." Het lijkt alsof de man in het burgerlijke kostuum een lichte grijns op zijn wassen gezicht krijgt. En ergens in de steriele ruimte klinkt fluiste rend: Met de complimenten van Lenin. Ratten op het Rode Plein. Het lijkt tekenend voor het verval. foto ap

de Stem | 1993 | | pagina 33