'Extreem-rechts omsingelt Europa' Wie moet formeren? Brinkman of Van Mierlo? Autc I Trein La, Antwerpse advocaat mr. Jos Vander Velpen: Kabinet vel in N e<lei 10 iwl Dictee DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM Belg <i iiki op DE STEM Recht op on •DE STEM Ijsvermaak ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever Paul de Schipper Er komt een donkere wolk uit Rusland aandrijven: Vladimir Zjirinovski. Een rechts war hoofd in een chaotisch land, een Janmaat van de steppe, een nieuwe Hitier? Bijna een kwart van de kiezende.Rus sen stemde op hem. Plots was-ie daar. Westerse politici weten nauwelijks hoe te rea geren. Zelfs doorgewinterde kenners van internationaal extreem-rechts tonen zich onaangenaam verrast. „Met de Westeuropese verkiezin gen in mijn achterhoofd dacht ik: die man haalt vijf, zes pro cent zoals een Schonhüber of Le Pen, maar de Russen parachu teerden hem naar het politieke front en plots is West-Europa omsingeld door extreem-rechts: in het oosten Rusland, in het zuiden Italië en vanuit Noord- Afrika Algerije met een extreme vorm van fundamentalisme." De Antwerpse advocaat mr. Jos Vander Velpen is zo'n deskundi ge op het gebied van rechts-na- tionalisticeh bewegingen. Vorig jaar publiceerde hij het boek 'Daar komen ze aangemar- cheerd'. „Ik had," zegt Van der Velpen, „die Zjirinovski al een tijdje in het vizier. Indirect, omdat hij nogal eens te gast was bij zijn verwante broeders in Duitsland. Hij is een fantastisch demagoog. Ze hebben hem toe staan juichen tijdens een bijeenkomst in au gustus 1992 in Mühlhausen. Daar heeft hij al verklaard dat Pruisen en Koningsbergen op nieuw deel van het Duitse rijk moeten worden, nu zijn dat Poolse gebieden. Dat viel bij de Deutsche Volks Union (DVU) zo in de smaak dat ze hem ook uitnodigden naar de jaarlijkse meeting in Passau te komen." De DVU, de extreems-rechtse club van Gerhard Frey herkende onmiddellijk de discutabele ta lenten van Zjirinovski. „Een po litieke sensatie," aldus de Natio nal Zeitung, het partijblad van de DVU. „Leve een sterk Duits land, leve een sterk Rusland," riep Zjirinovski daar naar 5000 DVU-aanhangers. Een aardig detail. Onmiddellijk na hem beklom een vertegen- Advocaat Vander Velpen: 'Al die heren in de extreem-rechtse wereld kennen elkaar heel goed'. woordiger van het Belgisch Vlaams Blok het spreekgestoelte èn vervolgens 'der Abgeordnete in Niederlandische Parlement', Hans Janmaat. Vander Velpen over dit bruine milieu: „Al die heren kennen elkaar heel goed." Zjirinovski verdedigde in Passau de stelling: „Duitsers en Russen, vrienden voor de eeuwigheid." Vander Velpen: „Extreem-rechts in Duitsland en Zjirinovski en zijn aanhang zijn er van over tuigd dat het Russisiche en het Duitse volk de roeping hebben om het Avondland te beheersen. Amerikanen zijn alleen maar goed om coca cola en hambur gers te produceren en die moeten dus met hun troepen het oude Europese continent verlaten. In dat blanke Europa grenzen Duitsland en Rusland aan elkaar en is er voor Polen geen plaats." Vander Velpen heeft redenen om aan te nemen dat de succesvolle verkiezingscampagne van Zji rinovski deels door Duits ex treem-rechts is gefinancierd: „Alleen al aan tv-spots heeft hij 40.000 dollar betaald. Naar Rus sische begrippen is dat een enorm bedrag. Je merkt aan al les dat zijn partij over enorm veel geld beschikt. Gerhard Frey is een multimiljonair. Hij kan makkelijk als sponsor van Rus sisch rechts optreden." Gerhard Frey bezit onroerend goed, heeft een reisbureau dat goedkope reizen naar Zuid-Afri- ka organiseert en naar de oost- gebieden. Hij verspreidt ook vi deo-cassettes over de SS Pant serdivisie Totenkopf en geeft boeken uit met de titel 'War Deutschland allein schuld?' Vander Velpen houdt er ook re kening mee dat Gerhard Frey de motor is achter de succesvolle strategie van Zjirinovski: „Hij kiest voor de democratische weg, heeft zich niet ingelaten met alle troebelen rond het parlement en mikt nu op het presidentschap. Dat is een bekende strategie in extreemrechtse kringen. De de mocratie gebruiken en dan af schaffen." Hij noemt nog meer parallellen tussen de DVU en de Russische Liberaal-Democraten: „Beiden besteden in hun campagnes heel veel aandacht aan leger en poli tie. Je ziet dat Zjirinovski enorm heeft gescoord bij het Russische leger. Voor zijn partij zitten er FOTO WILLEM BLAUW nu zelfs officieren in het parle ment." Nog een overeenkomst: zowel Frey als Zjirinovski beschouwen de partij als hun persoonlijk be zit. Wie lid wil worden van Zji- rinovski's partij moet zijn con tributie, 1 procent van het inko men, rechtstreeks aan de man zelf overmaken. Direct na de winst van Zjirino vski tijdens de recente Russische verkiezingen reageerde de DVU juichend. Behoudens het Front National van Le Pen hielden de andere1 extreem-rechtse partijen in Europa zich wat op de vlakte. Vander Velpen verklaart die te- rughoudendheidl!üit hetieitj dat de belangen en idealen van de verschillende partijen niet hele maal sporen met de Grootduitse en de Grootrussische gedachte: „Neem de Republikaner V| Schonhüber. Die hebben J contacten met premier Kravs joek van de Oekraïne. Diet ook nationalist, maar een het vergeleken bij Zjirinovski. Republikaner voelen done, goed dat ook de Oekraïne onijj gaat in een nieuw tsarenrijk i Zjirinovski het voor het krijgt. Hetzelfde geldt vt.. Baltische landen. Je hebt i bloeiende rechts-nationalistJ groepen. Ze worden onder®] gesteund door Filip Dewinter j zijn Vlaams Blok. Die 7 clubs moeten niets hebbent, een Groot-Rusland. De droi van hun verwante broeder i rinovski is voor hen en vo kleine landjes een enorm i Daarom ben ik ook benieitïj hoe ze daar gaan reageren. 1 nu toe zijn ze stil." De Antwerpse deskundit brengt Zjirinovski en zijn aaj hang onder in de categ.. 'zweeppartijen': „Ook al hebtj ze niet de absolute macht, töj moet Jeltsin er rekening houden en dat betekent dus directe invloed op zijn beleid."] Vraag: De parallel met mar-republiek, de springplJ van Hitier? Vander Velpen: „Die king ligt voor de hand. Rusij is een economisch moeras zo Duitsland destijds. Een dei cratische basis is er nauweliji] De partijen die aan de verkie gen meedoen, dragen slechts i democratische sluier, maartj ten niet hoe ze met democrat om moeten gaan. In dat khn kan een partij die fascistisclj neigingen vertoond goed dijen." Wat van Vander Velpen vo beangstigt, is wat hij noemt; soepele knieval van Wester se politici voor het extreme i tionalisme." Hij spreekt van 'een grote n van intellectuele inschikkeli]! heid' van westerse politici al het gaat om het accepterem argumenten die dat nation] listisme moeten goed praten oi geweld te vermijden: „E( schoolvoorbeeld is Alle plannen van Vance-0wl gaan uit van een opdeling. Na buigt en knielt voor het denkei waarbij staatsgrenzen samen»il| len met etnische grenzen. Joe slavië is het definitieve afschel van de multi-culturele i ving." De kabinetsformatie is een van de zwakste schakels in ons staatsbestel. Al geruime tijd wordt als bezwaar ervaren dat er geen duidelijk verband be staat tussen de uitslag van de verkiezingen en het proces van regringsvorming dat zich daar na afspeelt. In ons veel-partijen land, waar in geen politieke groepering de illusie van een absolute meer derheid kan koesteren, is de uitslag van verkiezingen vrijwel altijd voor uiteenlopende inter pretaties vatbaar. De kiezers uitspraak leidt vaak tot meer dan één getalsmatige meerder heid van, twee of meer partijen. Op grond daarvan kunnen de partijen bij coalitievorming vrijwel steeds tenminste twee kanten uit. Verlies of winst van een partij speelt daarbij slechts een ondergeschikte rol. In elk geval heeft de kiezer niets te zeggen over de vraag wie for mateur/minister-president wordt. Een tweede bezwaar is dat de Kamer als geheel buiten spel staat bij de formatie. Er bestaat voor (in)formateurs geen plicht om de Kamer op de hoogte te stellen van hun slagen of falen. Slechts de formateur die uitein delijk de minister-president wordt, heeft de plicht de Kamer te informeren. Maar die plicht strekt zich alleen uit over dat deel, meestal het einde van het proces waarvoor hij zelf verant woordelijk was. Pogingen om dergelijke bezwa ren te ondervangen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De rechtstreeks gekozen forma teur/minister-president is in de jongste vernieuwingsdebatten op sterk water gezet. Ook de door de Kamer voor benoeming door de koningin aanbevolen formateur kan niet op brede sympathie rekenen. Ten dele kan daarvoor een ver klaring gevonden worden in het mislukken van het tot nu toe enige experiment dat de Kamer op dit punt heeft beproefd. Na de verkiezingen van april 1971 onderzocht de Tweede Ka mer op 12 mei de mogelijkheid om 'tot een meerderheidsoor deel te komen over een door het staatshoofd te benoemen kabi netsformateur, die in beginsel Volgens een ongeschreven regel levert de grootste partij na de verkiezingen de formateur, zoals CD A-leider Lubbers in '89, die hier partijgenoot Andriessen polst voor een ministersfunctie. de leiding van het door hem te formeren kabinet op zich zal nemen'. Dat onderzoek kon worden ingesteld op grond van de op 2 maart aangenomen mo tie-Kolfschoten (KVP). Die mo tie werd ingediend tijdens een debat over het voorstel van de progressieve drie (PvdA, D66 en PPR) tot invoering van een dis trictenstelsel en verkiezing van de formateur. Daar voelden de confessionele drie (KVP, ARP en CHU) niets voor. Maar om het verwijt te ontlopen dat zij niet vernieuwingsgezind zouden zijn, kwamen zij met het voor stel de formateur door de Ka mer te laten voordragen. In feite zagen ze niets in hun eigen voorstel, al hielden ze dat uiter aard toen verborgen. Daar kwa men ze pas voor uit bij de presentatie, elf jaar later, van het boek dat dr. Peter Maas schreef over de kabinetsforma ties van 1959 tot en met 1973. „Och, we moesten meedoen aan de vernieuwing, maar we ge loofden er zelf niet in", zongen toen Biesheuvel, Udink en Geertsema in koor. FOTO ANP Hoe zag het partijpolitieke landschap er na de verkiezingen van april 1971 uit? De dragers van het kabinet-De Jong, de drie confessionele partijen en de WD, verspeelden bij de verkie zingen hun meerderheid. Ze vielen van 84 zetels terug op 71 zetels Het was de tijd van de polarisatie. PvdA, D66 en PPR hadden als inzet van de verkie zingen een stembusakkoord ge sloten compleet met schaduw kabinet-Den Uyl. Maar het doel om een progressieve meerder heid te forceren, werd niet ge haald. De progressieve drie ble ven steken op 52 zetels. Omdat echter besprekingen vóór de verkiezingen over een confes sioneel-progressief stembusak koord waren mislukt, weiger den de progressieve drie conse quent samenwerking na de ver kiezingen. Daardoor restte er maar één mogelijkheid tot vor ming van een meerderheidska binet. In arremoede moesten de confessionelen en de WD zich wenden tot de nieuwkomer DS '70 die vooral op sociaal-econo misch terrein sterk afwijkende ideeën koesterde (die in feite nooit zijn overbrugd, waardoor het toen geformeerde kabinet- Biesheuvel vroegtijdig aan zijn einde kwam). De onzekerheid of het zou lukken met het DS '70 van de eigenzinnige jonge Drees tot overeenstemming te komen was voor de confessionele drie dè reden om in het kamerdebat Biesheuvel niet als formateur voor te dragen. In de praktijk zal onzekerheid over de kans van slagen altijd een belemmering vormen voor aanwijzing door de Kamer van een formateur/beoogd minister president. Vooral de partij waartoe hij behoort, wil dat risico vermijden. Daarom wordt meestal gekozen voor een infor mateur die het pad voor de latere formateur/beoogd minis ter-president moet effenen. Aan de enige keer in de recente geschiedenis dat de beoogd mi nister-president meteen forma teur werd - Den Uyl in 1977 - heeft de PvdA een trauma over gehouden. In theorie voelen de meeste partijen -voor het uitban nen van de informateur. Maar afgewacht moet worden of de leer niet sterker zal zijn dan de praktijk. Zal men als het erop aankomt niet kiezen voor het optreden van een formateur, die niet de beoogd minister-presi dent is, maar wel hetzelfde werk doet als een informateur: de weg bereiden voor een for mateur die minister-president moet worden? Na de verkiezin gen van 3 mei volgend jaar zullen we het weten. Dan zal ook blijken of de par tijen vast houden aan de onge schreven regel dat de grootste partij de (in)formateur levert. Is OQ Door Max de Bok Utrecht (anp) - De ont: ring van delen van een go< rentrein bij Lage Zwaluw oktober, is veroorzaakt d< ,jat NS-medewerkers handbediening van een hi snelheidswissel niet volli hebben uitgevoerd. peze conclusie trekt een oni| zoekscommissie van de Ne landse Spoorwegen. Als enig type wissel heeft hoge-snelheidswissel een weegbaar puntstuk. Dat moe Van onze Haagse redactie Den Haag - De verhogi stoffen wordt gecompen belastingen. Er komt vo kleinverbruikers op gas Dat staat in het Nationaal lieubeleidsplan (NMP2), w: mee het kabinet gisteren koord is gegaan. Het kab heeft volgens premier Lubl gehoor gegeven aan de wens de ANWB. Die had eergiste bij Lubbers geprotesteerd te een structurele verhoging var autokosten. Als tegenover een hogere acc op benzine en diesel verlai van de motorrijtuigenbelasi] of een lagere bpm (belasting j sonenauto's en motorrijwie staat, kan de ANWB daan leven. Om het autorijden te ontmo' (ADVERTENTIE) die regel niet aan herziening toe als men, zoals steeds vaker het geval is, met de mond belijdt dat er meer duidelijkheid-voor de kiezer moet worden gescha pen? Een, vooralsnog theoretisch, J voorbeeld om bezwaren te; die regel aan te duiden. De komende verkiezingen leveren I aanzienlijk verlies op voor de huidige regeringscoalitie van CDA en PvdA. Een nipte meer derheid of verlies van hun meerderheid. D66 ziet baar aanhang verdubbelen en is dus onomstreden de grote winnaar van de verkiezingen. Mag een dergelijke uitspraak van de kie- zers niet geïnterpreteerd wor- den als een afwijzing van het gevoerde kabinetsbeleid? En als het antwoord op die vraag be vestigend luidt, is het dan lo- j gisch het initiatief voor de vor ming van een nieuw kabinet bij het CDA te leggen, ook al is die de grootste partij gebleven?! Is het voor de kiezer helder als dan Brinkman direct optreedt j als formateur/beoog minister president? Natuurlijk, in eoali- tieland is het nooit uitgesloten dat de verliezer toch het volgen de kabinet gaat leiden. Maar wat is er tegen om het initiatief voor de vorming van een nieuw kabinet in handen te leggen van de partij die aanzienlijk heeft gewonnen? Concreet: Waarom niet in eerste instantie Van Mierlo voordragen voor het for mateurschap? Zou dat niet meer in overeenstemming zijn met de uitslag van de verkiezingen? Al die vragen verdienen een positief antwoord. Toch moet gevreesd worden dat het zo niet zal gaan. Om de eenvoudige reden dat het CDA niet de kans wil lopen dat het met het uit handen geven van het initiatief het risico loopt ook zijn regeer macht te verspelen. Informatie: De Monnik tel. 05-110 - 1507' PI uy m tel. 01 HO- 12635 I JE BENT nooit te oud om Onderwijs het ouderen mo Minister Ritzen zit in financ ieder die ouder is dan 27 onderwijs wil genieten zelf In de Kamer heeft de onder moet immers uitkomen met hij het beschikbare in eerstt taak. Die ligt in het onderw van basisschool en vervolge eerste kans-studenten. De SER heeft zich deze gehouden. De raad heeft minister Ritzen. leder die ook in zijn jeugd niet de mo aan diploma's te komen, maatschappelijke verbeterir vooral vrouwen zullen er kinderen eenmaal groot ge zich opnieuw aan de stu genoeg financiële mogelijkh Is dat wel het geval, dan diploma's gewapend de arb De SER heeft gelijk. Natuu van de minister van One beweren dat wie na zijn pe ambitie of belangstelling ni heeft op volledige betaling c Deze groep luststudenten is van de studerenden op out om alsnog aan een baan ol te komen. Die categorie uit: onrechtvaardig. Zelf betal aangewezen blijven op ned zelfs van de gemeenschap. Ue stemmen in de Kame verwijzen naar andere mir oociale Zaken, begrijpen we beeft alleen van doen rr behoorlijk uitzicht op een ba niet aan te kloppen en toch bij optimaal gebruik van de tn als het probleem verse naar het andere, wat scl Kamerleden hebben toch o< voorbeeld van de eeuwige Droom: In een droom de inhoud van het Dictee kunnen noteren, beter voorgelezen dan Philip Freriks kan. Het schrijven mocht met de Van Dale erbij (gauw 'kasjmier' opgezocht). Met die wetenschap daarna voor de tv. Ook de huisgenoten de pen en het papier in gereedheid. Concentratie; geen bestek-geluid uit de keuken. Later geeft de tv de uitslag. Nu blijkt wie de meester is in dit huis. Nul fouten, beter dan de winnaar op het scherm! Onvergankelijke roem. Einde droom. Maar zelfs in een droom zou het geweten gaan knagen. Daarom liever de werkelijkheid van gisteravond, met elke fout als een verademing. Hooguit een paar fouten minder liegen als vandaag iemand naar de bekende weg vraagt. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911 l Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABIM/AMRO rek. 520538447. De winterlucht heeft- de matte tint van een eierschaal. Zonder wolken, strak als op een kindertekening. Daaron der ligt de brede vaart, tot aan de einder toe dichtgevroren. Achter de verstarde takken van een kale boom waaruit een paar vogels als dwarrelen de blaren opvliegen, heft een koekkleurig dorpskerkje zijn stompe, vierkante toren in een broze stilte. Op het rieten dak van een boerderij, waar van het erf ommuurd is, ligt vastgevroren sneeuw. Een paar mannen proberen tever geefs een boot die in het ijs vast is komen te zitten, los te trekken. En daarachter bewe gen zich op de brede, donkere ijsvlakte mannen en vrouwen, op latten van schaatsen, in bonte kleren, zoals Bredero die zo getrouw in zijn boertige gedichten wist te schilderen: eerst rood, dan wit, dan groen, eerst grauw, dan paars, dan blauw, zoals de huislui die droegen. Schaatsend ver dwijnen ze, kleiner en kleiner, naar de verre horizon die ver neveld in het grijs van de hemel schijnt over te gaan. Een stemmige kerstkaart. Het lijkt wel of dit Hollands ijsvermaak, zoals Hendrik Avercamp dat bijna vier eeu wen geleden helder en sfeer gevoelig heeft vastgelegd in een wintertafereel dat in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien is, zich afspeelt in een verglaasde geluidloosheid, vlakbij en toch onnbereik- baar, en even tijdeloos en duurzaam als de eigen jeugd herinneringen aan de eerste, stuntelige schaatspogingen op het donkere ijs van de gracht rond een statig landhuis. Tussen traag neerdalende, wattige sneeuwvlokken bon den we daar, een door moe der gebreide wollen muts tot over de oren getrokken, onze schaatsen onder, overgeërfde friezen of botjes zonder krul, die we met de meestal verra felde linten maar moeilijk on der onze hoge schoenen vast konden krijgen. Vaak schui felden we dan ook meer op onze zolen over het ijs dan dat we schaatsen, tussen de andere kinderen die zich met wangen als bellefleuren van de kou, soms achter een keu kenstoel voortbewogen, min zaam gadegeslagen door de heer van het huis, die af en toe met gulle hand appels uit deelde, die we op onze jasmouw heen en weer wre ven tot ze dieprood bloosden. De echte ijsbaan, afgezet met prikkeldraad en met loketten voor de toegangskaartjes, kwam pas later, achter het paadje waar 's zomers gelief den elkaar kusten. Een meisje was intussen een sweetheart geworden, door Jo Stafford met een mechanisch versterk te stem in de meeslepende 'Tennessee Waltz' bezongen, een melodie die bleef hangen tussen de guilandes van lamp jes die de ijspiste omzoomden en waarop met hoge kunst schaatsen onder laarsjes van wit leer die tot halverwege haar kuiten reikten een meis je in een kort rokje, zoals we alleen van het gewaagde witte doek kenden, op lange benen danste, om zich daarna in het clubhuis van nabij te laten bewonderen door notabele jongemannen die bij de rook van virginiasigaretten en de warme geur van chocolade melk om haar heen drongen. „Bei mir bist du schön", be loofden de Andrew Sisters met hun zwoele stemmen bui ten onder de koude nachthe mel. Ijsvermaak werd wintersport. De over de schouder gedra gen schaatsen werden verwis seld voor ski's, de zwarte bi vakmuts voor een sportieve outfit in lila en rose, de war me melk uit het koek-en-zo- pie voor een après-ski-drank- je. Maar uitkijkend over de besneeuwde hellingen zie ik een toegevroren gracht, hoor ik uitgelaten kinderstemmen en proef ik weer de appels uit dat verloren paradijs. Om later, hand in hand en want in want, met een meisje uit de buurt, zoveel mogelijk over dichtgevroren sloten, naar huis te lopen, tot één schaduw versmolten in de verdoezelende schemering, haar lichte stem vlakbij je oor. Faire un rêve a deux. Jt 4

de Stem | 1993 | | pagina 2