L DE STEM EEK -S< .DE GROEP de gezondheidszorg moet bezuinigd worden. Allerlei ttelijke regelingen dwingen de ziekenfondsen om kranen jcht te draaien. De fondsen zijn de belangrijkste financiers, het belang van hun clientèle proberen ze te redden wat er redden valt. Budgetteren betekent knijpen. En knijpen etekent pijn. De ziekenfondsen laten de gezondheidszorg in eerste lijn (de huisarts) en de klinische zorg (het henhuis) voorlopig nog ongemoeid. En dus wordt de ara-medische zorg het kind van de rekening. De logopedie ijvoorbeeld. Op 1 januari moet een groot aantal (kleinere) gopediepraktijken gesaneerd zijn. Daarmee wordt niet leen een groot aantal patiënten gedupeerd, ook de eroepsgroep zelf lijdt een gevoelig verlies. Vergrootglas op inpoldering iloord-Beveland Fiscale ethiek is een actueel sociaal probleem loskou is soms net één grote bazaar 'Wie in '92 in verwachting is geweest, kan zijn praktijk wel sluiten' Opstelling ziekenfondsen bedreigt zowel praktijken als patiënten 1993 Weekend ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 DEEL In cursisten, daarbij yian wel op lokatie Imateriaal onder- lten om tralnings- Opleiding HBO- fechniek relevante Ian ketelinstallaties, fetor; inbedrijfsteller, jlidactische vaardig- i wordt een beroep in onder andere |ma's, thermodyna- de bereidheid om vonden dient zeker sollicitatie: Als u unctie, dan kunt u lopnemen met de pfdeling Ketelbouw B6 en tel.nr privé I onderzoek maakt ■rriculum Vitae ont- tken na het verschij- ]int uw brief sturen Dep B.V, afdeling I Bijlsma, Postbus 16, loor Peter Schouten ZIE WEEKEND 2 bonnees of lastige honden. i. Ga d'r maar aan staan, it het goede hout gesneden ft realiseren. Want zonder week moeten missen! ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 Eindredactie: Wim van Leest Vormgeving: Prank Struijer Logopedie in de knel De logopedist is de (pa- rajmedische specialist die zich bezighoudt met de behandeling van (meestal jonge) patiënten met spraakstoornissen. Het gaat om een breed scala van aandoeningen en afwijkingen. Kinderen die geboren zijn met een gespleten gehemelte (de hazelip), kinderen met het zo geheten Down's Syndroom (mon gooltjes), kinderen die geboren zijn met een kleine hersenbeschadiging (MBD of minimal brain damage), kaakchirurgische patiëntjes die op nieuw moeten leren praten, stotte raars, slissers, het is slechts een willekeurige greep uit het patiën tenbestand van de logopedist(e). De logopedie is geen medische luxe. In tegenstelling tot het wijd verbreide en klaarblijkelijk door de ziekenfondsen geadopteerde mis verstand gaat het hier dus om men sen met een fundamentele zorgbe hoefte. Op basis van een strikte medische indicatie kunnen ze aan spraak maken op een behandeling die hen op termijn in staat stelt om te communiceren zoals elke gezon de medemens. Ze mogen niet over een kam geschoren worden met de facelift, de dubbele onderkin of borsten die te groot of te klein zijn. En toch gaat het mes erin. Wat is er namelijk aan de hand? Op 1 januari 1992 is een wijziging in de Zieken fondswet in werking getreden die de fondsen ontheft van de verplich ting tot contracteren. Ze mogen bepaalde behandelingen vergoe den, ze zijn daartoe echter niet meer verplicht. Op de keper be schouwd een ordinaire bezuini gingsmaatregel, maar bezuinigin gen krijgen in de praktijk bij wets wijziging nu eenmaal altijd een andere en daarmee meer accepta bele naam of titel. Om de nieuwe situatie op het vlak van de logopedie in te vullen heeft de Nationale Ziekenfondsraad on derhandelingen gevoerd met de Nederlandse Vereniging van Logo pedie en Foneatrie en een over gangstermijn van twee jaar afge sproken. Verantwoorde logopedis- tische zorg moet binnen die af- bouwtermijn worden terugge bracht tot praktijken die aan be paalde kwaliteits- en inrich tingsnormen voldoen: een werk ruimte van minimaal twintig vier kante meter waarin per jaar mini maal zeshonderd zittingen plaats vinden. Een logopedist(e) die niet over zo'n ruimte beschikt en de twaalf zittin gen per week niet haalt, kan vol gens de overeengekomen normen onvoldoende professionaliteit leve ren en krijgt dus geen contract van het ziekenfonds. Einde praktijk. Maar dus ook einde behandeling van patiënten. Of die patiënten moeten zich (in de grote stad) mel den bij een grote praktijk die wél voldoet aan de normen. Met alle gevolgen voor discontinuïteit van behandeling vandien. Chaam is zo'n voorbeeld. Daar komt al enkele jaren lang elke woensdagmiddag een logopediste naar het kruisgebouw om er zeven acht Chaamse patiëntjes te behandelen. Die logopediste voldoet echter niet aan de normen. Ze valt door de contract-zeef die het AZWZ (Alge meen Ziekenfonds voor West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft opgehouden. „Wij kregen te horen dat we met onze kinderen met ingang van 1 januari naar Baarle-Nassau of Breda moeten," zegt mevrouw Jenny Schram. Ze liet het er niet bij zitten. Samen met nog wat andere moeders van Chaamse logopedie-patiëntjes ('We FOTO'S OE STEM JOHAN VAN GURP leerden elkaar kennen in de wacht kamer') schreef ze boze brieven naar het ziekenfonds, naar de kruisvereniging, naar het gemeen tebestuur en naar de Tweede Ka mer. Niet zonder resultaat. Want komende week wil het ziekenfonds in Chaam met een deputatie van gemeentebestuur, kruisvereniging en ouders alsnog komen onderhan delen over een eventuele voortzet ting van de logopedie-praktijk. „Dat kan ook heel best," zegt K. Tuinstra van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Hij heeft zich in de materie verdiept en weet heel stel lig: „Ziekenfondsen moeten zich niet verschuilen achter de wet. De contractplicht is weliswaar ver dwenen, maar de contractvrijheid is er nog. Het gaat om keuzes die het fonds zelf maakt. Vaak denken ze te bezuinigen door kleine prak tijken in wijken en dorpen op te heffen. Maar als je de reiskosten van de logopedist op een rij zet, de reistijden en de ledige uren bekijkt, dan moet ik nog zien dat de grotere praktijken per definitie goedkoper zijn. Ik zou niet graag in de schoe nen staan van een ziekenfondsdi recteur die dat moet aantonen." Ook bij de Stichting Down's Syn droom, de landelijke belangenver eniging van kinderen met die aan doening, vreest men dat de zieken fondsen in hun bezuinigingsdrift penny-wise but pound-foolish zijn. „Onze kinderen bezoeken een dag verblijf dat veertig mille per jaar kost. Of ze blijven thuis, volgen het reguliere onderwijs en wekelijks logopedie. Dat kost vier mille per jaar. Het verschil is zesendertig mille. Daarvoor kan de logopediste bijna halftijds in dienst worden genomen." Voor de patiëntjes hebben de maat regelen van de ziekenfondsen grote gevolgen. Jenny Schram: „Je bent elke week met je kind twee uur langer onderweg. Dat heeft natuur lijk gevolgen voor de rest van het gezin. Maar ook voor het kind dat behandeld wordt. In de praktijk komt het natuurlijk neer op de vrije woensdagmiddag. Als zo'n kind die hele middag kwijt is, werkt dat negatief op de motiva tie." Jenny Schram en haar Zes Chaam se lotgenoten hebben intussen ont dekt dat het dictaat van het zie kenfonds heel navrant kan werken. „De particuliere ziektekostenver zekeringen vergoeden de behande ling vaak nog wel. Dus als we dat zouden willen, dan zouden we in gezamenlijke afspraken met andere 'particulier verzekerde ouders de wekelijkse behandeling in Chaam toch kunnen voortzetten. Maar daar zouden de bij het ziekenfonds verzekerde ouders dan geen ge bruik van kunnen maken. Dat vin den we niet ethisch. En dat doen we dus ook niet." Is het zo'n bezwaar om elke week naar Baarle-Nassau of Breda te rijden? „Afgezien nog van het tijdver lies en de kosten is het volgens ons erg belangrijk dat onze kinderen hun behandeling bij dezelfde logo pediste voortzetten," zegt ze. „Die continuïteit is erg belangrijk. Tus sen de logopedist(e) en het kind ontstaat een soort van vertrou wensrelatie. Als het goed is ten minste." Niet alleen de patiënten worden gedupeerd door het nieuwe beleid van de ziekenfondsen, ook voor de logopedisten zelf kunnen de gevol gen pijnlijk zijn. Jan Wassenaar, hoofd van de afdeling Jeugdge zondheidszorg van de Stadsgewes telijke Gezondheidszienst Breda, kent uit zijn directe omgeving een paar van die schrijnende gevallen. De overeenkomst van de Nationale Ziekenfondsraad en de Nederland se Vereniging van Logopedie en Foneatrie gaat uit van zeshonderd zittingen per jaar. „Ik ken mensen die voor een deel van hun tijd bij ons in dienst zijn in het kader van de taak 'Preventieve Logopedie' en die voor de rest van hun uren zelf een logopedie-praktijk voeren. Maar het ziekenfonds rekent de uren die ze bij ons werken, of in een ziekenhuis of inrichting, niet mee voor die zeshonderd zittingen per jaar. Alsof ze daar geen profes sionaliteit opdoen. Belachelijk." De Bredase logopedist Bert de Wit te, lid van de Werkgroep Vrijgeves tigde Logopedisten in het Stadsge west Breda, heeft evenmin veel waardering voor het rigide stand punt van het ziekenfonds. „Er zijn collega's die in 1992 door toevallige omstandigheden net niet aan het norm-aantal van zeshonderd zijn toegekomen. Die mogen nu hun praktijk sluiten. Maar het zal het AZWZ worst wezen of de andere praktijken in staat zijn om al die pati"enten over te nemen." De Bredase logopediste Anick van Oeffelen is afgevaardigde van de regio Breda e.o. in de Commissie van Overleg tussen de beroeps groep en het ziekenfonds AZWZ. „Er zijn in ons vak nogal wat sluimerende praktijken. Het kan geen kwaad wanneer die als gevolg van de overeenkomst tussen Zie kenfondsraad en onze belangenver eniging verdwijnen. Dat is een vorm van sanering waar we ook op grond van onze eigen uitgangsnor men niet tegen zijn. Maar er zijn ook nog behoorlijk wat grensgeval len die om een zorgvuldige benade ring vragen." Zoals? „Ons vak wordt erg vaak uitgeoefend door vrouwen. Daar van zijn er in 1992 nogal wat zwanger geweest, als gevolg waar van ze niet aan de norm van zes honderd zittingen komen. Toch waren die vrouwen serieus van plan om hun praktijk op termijn weer ten volle ter hand te nemen. Dat zouden ze nu dus op basis van het huidige AZWZ-beleid kunnen vergeten." Hoeveel gedupeerde patiënten zijn er eigenlijk? Bij het AZWZ durven ze er geen slag naar te slaan. En Anick van Oeffelen weet het even min. „Die mensen uit Chaam moe ten voortaan naar Breda of Baarle- Nassau. Maar in Zeeuwsch-Vlaan deren, ook bediend door het AZWZ, wisten de patiënten tradi tioneel al niet beter. Daar bestaan al sinds mensenheugenis slechts een paar grote praktijken in grote kernen en moeten de mensen dus al lang elke week verder reizen voor een behandeling. Ze weten niet beter." Inmiddels is gebleken dat de acties van de Chaamse moeders wellicht succes hebben gehad. Het zieken fonds wil komende week alsnog komen onderhandelen over voort zetting van de logopedie-praktijk. „We willen deze vorm van zorg zo bereikbaar mogelijk houden," zegt AZWZ-directeur Cor Wellhühner. „Zo dicht mogelijk bij de mensen thuis. Maar het moet wel b.etaal- baar blijven. En dus proberen we het aantal handelingen ook te be perken." In hoeverre komt dat beleid overeen met de landelijke af spraken? „We hebben in eerste instantie die afspraken misschien toch iets te klakkeloos overgenomen," denkt Wellh"uhner. „Van de andere kant kijk ik ook naar andere vormen van para-medische zorg. En dan zie je dat die plaatsvinden in bij voorbeeld het Revalidatiecentrum Breda. Daar zijn de voorzieningen en de deskundigheid geconcen treerd. En daarvoor moeten men sen soms ook een behoorlijke af stand afleggen."

de Stem | 1993 | | pagina 29