de stem 'Paardengekken' laten gehandicapten rijden Wie durft? De Vierkante Decimeter ragAzzi aan huis bij Carola en Monica De solo-therapie van Guns n' Roses-bassist Duff McKagan O O O O O O O O O rise Koerier. Club Aphrodite Nieuwe mensen voor al Uw wensen Striptease-SM-Escort 7 Dgn. p.w. geopend. Bredaseweg 75 Roosendaal Tel. 01650-66481. én vakje benutten, vertentie wordt in een groter om de advertentie met het w teksten kort en bondig, onnummer in de advertentie op. n gemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ding van brieven onder nummer dient Is contante betaling kunt u een of girobetaalkaart (dus géén giro- of Bij niet-contante betaling ontvangt u enties voor de rubrieken Te huur rden uitsluitend tegen contante 3229,4800 MB Breda. Afdeling veren op onze kantoren. Uw opdracht g in ons bezit te zijn. Prijs incl. 17V4 BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 ƒ21.47 24.53 ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 DEEL I Reliance - Escort is weer terug! Met nu veel meer en mooiere. Tev. ass. gevr. 076-215187. t Carola (links) en Monica: „lede ren kan dit werk doen, tenminste 3ls je een beetje sociaal voelend Ifcnt en verantwoordelijkheid Mbt. FOTO JAAP WOLTERBEEK Ben je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bijzonder bent, dat je iets buitengewoons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Laat het ons dan weten en wij komen langs om je te fotograferen en met je te praten. Wie een verslaggever en fo tograaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Bre da. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerkelijke inzending uit. Door Muriel Boll At |j. ij vinden dat wij iets bijzonders ËAI doen," schrijven ËfyM Carola Pruyssers W (16) en Monica Berrevoets (17) uit Vlissingen. „We zijn paardengek en werken als vrijwilliger op een manege voor gehandicapten, 4 a 5 dagen per week na schooltijd." Carola zit in de eindexamenklas van de mavo, Monica in de twee de jaar van een opleiding voor agogisch werk. Zo'n 20 uur per week in touw en dat allemaal voor nop I Wat zijn dit voor 'n nobele zielen, Florences Nightin gale te paard In manege Boslust is het stil. De paarden staan op stal, zachtjes schrapen hun hoeven over de grond. Glimmende zadels han gen op hun plaats aan de muur, net als teugels en poetszakjes. „Nobel Onzin, je doet werk wat nodig is en je doet het niet alleen voor de gehandicapten, je doet het ook omdat de sfeer hier zo goed is. Het natuurlijk fijn om die glunderende gezichten te zien, dus dankbaar werk is het wel. Als zij niet zouden genieten, is voor ons de lol eraf. Vaak genoeg krijg je na de les een knuffel; geestelijk gehandciapten zijn heel lijflijk in hun contac ten." „Daarom vinden ze paardrijden ook zo fijn, ze voelen de warmte van het paard en hoe het zich beweegt. Daardoor gaan ze zich zelf ook anders bewegen. Boven dien, als je op een paard zit, loop je terwijl je eigenlijk niet lopen kan, maar meestal in een rolstoel zit. En het unieke van paarden is dat ze het voelen als een gehan dicapte op hun rug zit, ze zijn dan veel rustiger onder het rij den." „Sommige ruiters hebben echt contact met de dieren, één nam altijd een appel of een klontje mee. Hij is een tijdje geleden overleden, maar je ziet dat het paard er elke keer nog op wacht." „Waar je in het begin erg aan moet wennen, is dat je de dingen soms tien keer moet zeggen, of altijd weer moet zeggen. Dan denk je, mijn kleine broertje zou het nu wel snappen, maar na een tijdje ben je er helemaal aan gewend. Gehandicapten leven meestal volgens een strak sche ma. Als het eens een beetje an ders loopt, is dat heel bijzonder voor hen en daar willen ze dan uitgebreid met je over praten. Als ze eenmaal aan je gewend zijn, praten ze over alles met je. Soms bellen ze of ze sturen een brief." „Iedereen kan dit werk doen, tenminste als je een beetje so ciaal voelend bent en verant woordelijkheid hebt. We verdie nen er geen geld mee, maar je krijgt af en toe een les en je kunt soms een eindje rijden. In een andere manege moet je daar gauw 15 of 20 gulden voor beta len. Iedereen is hier vrijwilliger, we zijn met ongeveer 15 mensen en de rijinstructrice komt elke zondag helemaal uit Amsterdam over. Dat tekent de sfeer, het is een vriendenclub." „En geld, je kunt er dingen voor kopen, maar we hebben ons zak geld om op zaterdagavond uit te kunnen gaan. Zo'n uitlaatklep heb je, naast al dat leren en het werk hier nodig. Vriendjes moe ten maar accepteren wat we doen, ze kunnen meekomen en hun handen laten wapperen. Er is genoeg te doen, 3x per dag eten geven, ruiters uit de rolstoe len op de paarden tillen. Daar voor hebben we hier een po dium, je rijdt de rolstoel erop, paard ernaast, en dan hoef je niet zo hoog te tillen. Niemand kan alleen rijden, er loopt altijd iemand naast, soms lopen er twee naast en bij sommigen moet je achterop het paard erbij gaan zitten om ze vast te houden. Je kunt er allerlei spelletjes bij be denken. We hebben dat geleerd van vrijwilligers die al langer hier werken." „We werken hier nu drie, vier jaar, en een enkele keer maak je toch nog fouten. Er is een meisje dat zo spastisch is dat er drie man omheen lopen. Ze kwijlt nogal en daar zeiden we tegen elkaar iets over. Toen schreef ze later op een leitje dat het haar speet, maar dat ze er niets aan kon doen. Dan voel je je schul dig. Vroeger was deze manege voor validen en minder validen, langzaam is dat veranderd en nu is het een manege voor gehandi capten. Zo'n zeventig mensen komen hier elke week." Carola: „Ik zal altijd paardegek blijven. Ik vind het heerlijk om bij mijn lievelingspony, Henry, in de stal te zitten, dan is mijn dag goed. het werken hier heeft me veranderd. Vroeger was ik nogal stil en in mezelf gekeerd, hier leer je spontaner te zijn doordat de meesten die hier komen ook spontaan zijn." Monica: „Voor mij staat het wer ken met gehandicapten voorop. Dat wil ik later ook doen en daar volg ik een opleiding voor. Daar in mis ik de praktijk ervaring. Door het werk hier, heb ik die ervaring wel en weet ik beter waar ik voor leer. Anderen snap pen soms niet waar je de energie vandaan haalt. Het gééft je juist energie, want je kunt alleen naar de manege als je je huiswerk af hebt, dus zorg je ervoor dat dat op tijd gedaan is. Soms ben je inderdaad bekaf van het opzade len, borstelen, meelopen, en na elke middag of avond zijn er 44 hoefjes te krabben." Door Marjolein Rotsteeg e cynici hadden zich in rijen van j drie opgesteld om ËM de solo-cd van Guns n' Roses- bassist Duff McKagan neer te sabelen. Tever- geefts, want 'Duff' mag er zijn. Grootheden als Lenny Kravitz, Slash, Jeff Beck en Sebastian Bach van Skid Row spelen erop mee. Wat G N'R betreft, zal 'The Spaghetti Incident de ode aan hun (punk)roots, de gemoederen nog wel even bezig houden. Dat zal ook moeten, want voorlopig heeft de band een adempauze ingelast. Ze zijn aan rust toe na dik vijftig miljoen verkochte al bums en de monstertoernee van 28 maanden waarmee ze alle records verpletterden. Met name de wereldtoer kende een moor dend schema. Waar heeft Duff in vredesnaam de tijd vandaan we ien te halen voor z'n solo-de buut „Meteen na een concert stapte ik 'n een auto en reed naar de studio die vooraf geboekt was," vertelt Duff in het Rotterdamse Hilton-hotel. „Ik deed de lam pen uit, stak wat kaarsen aan en begon met opnemen. Zo heb ik m n voeten op de grond gehou den. Er was meer dan genoeg voorhanden om je ego te voe den. Je speelt elke avond voor 20 n 100.000 man publiek, er zijn meiden en iedereen vindt ie te gekJ Over gebrek aan ego's heeft G sowieso al geen klagen. Ze manifesteren zich niet alleen naar buiten toe, maar ook bin- FOTO ROBERT JOHN nen de band. „Bij de Illusions-cd's begonnen de ego's van mensen veel teveel in de weg te staan. Ik heb toen gezegd: als jullie gaan vechten over wiens naam als eerste komt, laat de mijne dan maar weg. Mij maakt het niet uit. Ik vang toch evenveel aan rechten. Als ik 's avonds naar bed ga, weet ik wat ik gedaan heb en zij weten wat zij gedaan hebben. Nu voelen ze zich een stel eikels." Een enkele beluistering van 'Duff' maakt in elk geval duide lijk dat hij wel degelijk veel heeft bijgedragen aan de 'Use Your Illusion'-platen. Het was overi gens aanvankelijk niet de bedoe ling dat 'Duff' ooit in de winkels zou liggen. „Ik heb die plaat alleen voor mezelf opgenomen, omdat die veel te persoonlijk is. M'n hele ziel en zaligheid liggen erin. Als je m'n stem hoort breken, huilde ik op dat moment misschien wel echt. De platenmaatschappij wil de de plaat echter uitbrengen en daar heb ik bepaalde voorwaar den aan verbonden. Toen ze zich daar niet aan hielden, heb ik gedreigd de cd uit de winkels te laten halen. Ik laat me niet ex ploiteren als 'hun produkt'." Over critici en negatieve recen sies kan hij zich niet echt opwin den. „Ik ben geen groot muzikant, maar het zijn mijn hart en ziel op een presenteerblaadje. Wie die wil vertrappen moet achteraan in de rij aansluiten Voor mij is het schrijven van m'n solo-plaat een fantastische therapie geweest. De teksten zijn dingen die je aan een therapeut zou vertellen. Uit leggen kan ik ze niet. Er is eigen lijk ook geen uitleg voor je zor- gen, angsten, liefdes en verlan gens. Op de cd staan er maar dertien. In totaal heb ik zeventig nummers geschreven. Daar zit nog veel heavier shit tussen. Sommige mensen denken dat zij de enigen zijn die een gebroken hart hebben, eenzaam en bang zijn. Ik hoop dat mijn plaat dui delijk maakt dat dat niet zo is." Voor de duidelijkheid: Duff schreef een groot deel van de nummers vóór hij zijn echtgeno te, Linda, ontmoette. Hij bulkte van het geld, maar stierf bijna van eenzamheid. Weinig gla mour dus. Is dit wat Duff zich bij het grote succes had voorge steld „Ik heb me er nooit iets van voorgesteld en het enige dat ik ooit gewild heb is spelen. Nu ik succes heb, zal ik er niet over zeiken, maar het is ook een soort harnas dat tussen mij en de bui tenwereld in staat. Maar ik zal niet klagen, want ik heb het beter dan vele, vele anderen." Hoe ziet hij zichzelf in de toe komst „Ik zal altijd met muziek bezig blijven. Misschien ben ik wel de Keith Richards van het jaar 2030 En ik zal kinderen heb ben. Het huis heb ik en de kamer is al klaar... Ooit ga ik terug naar school. Harvard (één van de meest vooraanstaande universi teiten op het terrein van rechten- MR) heeft me aangenomen. Maar ik zal nooit advocaat wor den. Daarvoor ben ik veel te veel verwikkeld in allerlei rechtsza ken. Bovendien draait de recht spraak tegenwoordig alleen maar om geld. Rechtvaardigheid heeft er niks meer mee te maken. Ik wil ook graag goede dingen doen voor mensen." Duff zet zich in voor een milieu beweging en laat momenteel in Florida een opvangtehuis voor kinderen bouwen. Daarnaast werkt hij aan zijn eerste kinder boek. Hoe zit het met de toe komst van Guns n' Roses „G N' R zullen op een gegeven moment wel een plaat gaan ma ken, maar voorlopig heb ik an derhalf jaar vrij. Binnenkort stopt m'n vrouw met de pil... Ik zal dus bij de geboorte van m'n kind kunnen zijn en het de eerste tijd mee kunnen opvoeden. De volgende Guns 'n Roses-toer zal in elk geval geen 28 maanden duren." e Vierkante De- cimeter van de- È^A ze week is ge- MM vuld door Jen- neke Langen uit Breda. Ze krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. o (4) Pizza lied (Effe wachte...) - André van Duin (1) I'd do anything for love - Meatloaf (6) Solitudine - Laura Pausini (2) Gaia - Valensia (3) Please forgive me - Bryan Adams (5) Maximum overdrive - 2 "Unlimited (7) Cryin' - Aerosmith (19) Ik wil niet..../Waarheen waarvoor - Paul de Leeuw (13) Is it love - Twenty 4 Seven (10) Hero - Mariah Carey (11) True love - Elton John Kiki Dee (16) Stay (far away, so close) - U2 (14) Never alone - 2 Brothers on the 4th Floor (8) Dum da dum - Melodie MC (9) Calling out your name (Ruby) - René Froger (22) Feels like heaven - Urban Cookie Collective (12) Go west - Pet Shop Boys (18) M'n schoonmoeder - Ronald (32) Heaven's just a.... - John McCook Bobbie Eakes (21) Ain't it fun - Guns n' Roses (25) U got 2 let the music - Capella (20) Of ik je terug zal zien - Benny Neyman (29) What I do best - Robin S (15) Keep on dancing - DJ Bobo (-) Play dead - Björk David Arnold (33) El gallinero - Ramirez (-) Jesus' blood never.... - Gavin Bryars Tom Waits (26) Again - Janet Jackson (37) I miss you - Haddaway (23) Runaway train - Soul Asylum (38) Gone to soon - Michael Jackson (28) Impossible - Captain Hollywood Project (-) What's my name ?-Snoop Doggy Dogg (17) The key, the secret - Urban Cookie Collective (39) 'n wonder - Corry Konings (-) Helemaal niets - Roland Verstappen (-) Bring me your cup - UB 40 (-) Uit m'n bol - André Hazes (35) Mary Jane's last dance - T. Petty the Heartbreakers (24) Somebody dance with me - DJ Bobo Stichting De Nederlandse Top Veertig 1 (1) Again - Janet Jackson 0 2 (3) All that She Wants - Ace of Base 3 (4) Hero - Mariah Carey 0 4 (2) I'd Do Anything for Love - Meat Loaf 5 (5) Shoop - Salt-N-Pepa 0 1(1) Mr. Blobby - Mr. Blobby 0 2 (-) Babe - Take That 0 3 (-) For Whom the Bell Tolls - Bee Gees 0 4 (2) I'd Do Anything For Love - Meat Loaf 0 5 (-) Twist and Shout - Chaka Demus and Pliers SCHRIFTELIJKE REACTIES; REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI. POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416 j

de Stem | 1993 | | pagina 23