IUARI lEGIN? Waals bedrijf betrapt op lozen op Maas 'Kernafval in bodem van West-Brabant' cvwc V>\\ L 'Financiële positie Oranjes was niet rooskleurig' Crimineel geld komt met name uit fraude Nederlandse missie in Bosnië mislukt Eis politiebonden niet ontvankelijk Economie krabbelt op ENU I SE INTER" lag AUTO of motor ft {Rem op groei (mini-campings Jan Wouters (33) jaat naar PSV Lastenverlaging utomobilist Ron Spelbos blij met NAC-succes Logopedie in de knel Stichting Reinwater klaagt aan Wollen sokken voor de winter Anti-kernenergiebeweging bang: Zeeuws-Vlaamse derde bij Groot Dictee Alimentatie 2,5 procent omhoog Grootscheepse actie Italië tegen de maffia Protestanten in Lister gaan door met geweld IBM schrapt nog eens 10.000 banen in Europa Prins Bernhard moest levensverzekering op Wilhemina afsluiten Contractanten moeten naar ambtenarenrechter voor uitspraak Planbureau stuk optimistischer li ;R 1993 X 6; ■eiligheidsvoorzieningen. En I Thema. In geen auto vindt u l-eerd. Comfort en veiligheid lering, Airbag en Automatic lia eindejaarsshow bij ons tn de Lancia van uw keuze. 14 MENU B Ossestaartsoep I Scampi's in knoflooksaus furnedos met champignon saus Coupe Noël Dessert koffie f 82.50 p.p. lelft van de prijs. I v.a. 17.00 uur. tg tel. 01153-2300 iusX>N«*x J* to koop Lat dacht u van het resultaat als u dat even laat l^en via een ..kleintje" in De Stem \tfil a5vando 10 mannen Klo» Slem leien ■JJeen speciale II "iwnljesrubriek Auto's ori motoren" Uw bieding in die rubriek u dus niet missen V DE STEM i i i i i ^3 e JAARGANG Ltburg - Oostburg wil de ver achte groei van het aantal mi- te-campings afremmen. Voor jamperen bij de boer zal er geen Instelling meer worden ver- stelt het college van bur en wethouders voor. gaat het college vooral om ■bied dicht bij de kust. Regulie- campings zijn eerder al in hun roei beperkt. (ZIE ZEELAND -Cl iindhoven - PSV heeft Jan louters per 1 januari voor twee 1 een half jaar ingelijfd. De j'indhovense club betaalt aan layem München anderhalf mil- gulden voor de 33-jarige jternational, die volgens trainer lad de Mos de enige speler is die SV nodig heeft. IZIE SPORT - B2 en Haag - Hoewel het kabinet jsteren akkoord is gegaan met en forse accijnsverhoging op inzine en diesel de komende aren, krijgt de automobilist een van die verhoging terug via trlaging van de motorrijtuigen- elasting of een lagere bpm (be- jsting op personenauto's en mo- Brrijwielen). De accijns op ben- ane gaat de komende jaren met tot 70 omhoog, op diesel met .(cent. IZIE BINNENLAND-A3 HET WEER /min/max tl [£mjj VANDAAG IN DEZE KRANT NAC-trainer Ron Spelbos stelt zich bescheiden op wat betreft zijn aandeel in het NAC-succes. Blij is hij echter wel met het feit dat de Bredanaars zijn doorgestoomd van de middenmoot van de eerste divisie naar die van de eredivisie. ZIE SPORT - B1 IN DE BIJLAGE De bezuinigingen in de gezondheidszorg vor men een ernstige bedrei ging voor de logopedie. Door saneringsmaatre gelen verdwijnt er een aantal praktijken. Daar zullen patiënten de dupe van worden. ZIE WEEKEND-DEEL E INHOUD 5 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 RTV-programma's D3/D4 Weekendbijlage deel E Amsterdam (anp) - De cokesfabriek van Cockerill Sambre nabij Luik heeft op 21 november een ongekend hoge hoeveel heid pak's, polycyclisch aromatische koolwaterstoffen, ge loosd in een zijrivier van dè Maas. ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggevers Woensdrecht - De anti-kernenergiebeweging is bang dat radio-actief afval ondergronds in de Woensdrechtse klei wordt opgeslagen. mvi»i'i" Zacht Veel bewolking en in de avond van het westen uit regen. Temperatuur oplopend tot ongeveer 10 graden. Zuidwestenwind, toenemend van vrij krachtig tot stormachtig in de avond. Den Haag - Het Groot Dictee ier Nederlandse Taal is opnieuw door een Vlaming gewonnen. Dok op de tweede plaats prijkt een zuiderbuur. De eerste Ne derlander komt pas op de derde plaats. Het is de 30-jarige Ma rianne Santana uit het Zeeuws- Vlaamse Zuidzande. IZIE G1DS-D2 Den Haag - Alimentatie-uitke ringen worden op 1 januari 1994 met 2,5 procent verhoogd. De 'erhoging geldt voor alle ali mentaties, die door de rechter rijn opgelegd of door partijen overeengekomen. Een uitzonde- Ing geldt alimentatie-afspraken fan voor 1 januari 1973. lome - Bij een grootscheepse actie van het Italiaanse leger en de politie zijn gisteren zeker zes- Dg mensen opgepakt, die ervan worden verdacht banden te heb- oon met de misdaadorganisatie maffia. Belfast - Het militaire comman- a° van de twee belangrijkste Protestantse milities in Noord- Wand gaat door met het plegen aanslagen. De protestanten inden dat het katholieke, ver- ima 'erse Republikeinse Leger ™A) te negatief heeft gerea- gcerd op het Brits-Ierse vredes- P'an voor Noord-Ierland. Oranje in het rood? In een monster dat de Stichting Reinwater op 21 november heeft genomen bij de cokesfabriek is een waarde pak's, waarvan een aantal kankerverwekkend zijn, gemeten van 3600 microgram per liter tegen 'normaal' onge veer 15 microgram. De lozing heeft voor zover be kend geen gevolgen voor de drinkwaterbereiding. In het Wa- terleidingbesluit 1984 is de maximumwaarde voor pak's vastgelegd op 1 microgram per liter. Het Waterwinbedrijf Brabantse Biesbosch heeft in monsters die het zelf wekelijks bij Eijsden neemt een gehalte van 0,7 micro gram gemeten. Pak's hechten zich vooral aan stof- en slibdeeltjes in Hfet water. Wanneer het Maaswater troebel is, staakt het waterwinbedrijf altijd direct de inname van wa ter. Dat is volgens een woord voerder een standaard-procedu re. De kans dat pak's in grote hoe veelheden in de voorraadbek- kens komen, is dan ook uiterst klein. Desondanks vindt ook het waterwinbedrijf dat er liever nog vandaag dan morgen een eind komt aan de verontreini ging- Reinwater heeft Cockerill Sam bre om opheldering gevraagd over de lozing. De Stichting zal de uitslagen van de analyse in brengen in het proces dat zij al geruime tijd tegen het bedrijf voert. Reinwater eist van Cockerill dat het zijn afvalwater gezuiverd loost. Met de huidige stand van de techniek zou de hoeveelheid geloosde pak's met 90 procent kunnen worden verminderd tot ruim één microgram ,per liter, aldus woordvoerder Joost Rutte- man. Parijs (afp) - Het Amerikaanse computerconcern IBM wil vol gend jaar in Europa nog eens 10.000 banen schrappen. Ook dit jaar wordt het aantal arbeidsplaatsen bij de onderne ming binnen Europa al met 10.000 verminderd. De banenreductie maakt deel uit van het verlies aan arbeidsplaat sen van 35.000 wereldwijd dat IBM in juli aankondigde. Het automatiseringsconcern, dat al twee jaar achtereen ilink reor ganiseert, zal eind dit jaar ia Europa werk bieden aan 77.000 mensen. Eind 1991 lag dat aan tal nog op 110.000. Wereldwijd heeft het bedrijf eind 1993 naar verwachting 255.000 medewerkers in dienst. Wat de gevolgen voor IBM Ne derland zijn is niet bekend. Eind 1992 had IBM Nederland nog ruim 4700 mensen in dienst. Eind 1995 loopt een vorig jaar gestart herstructureringspro gramma af, waarin 1350 mede werkers het bedrijf vrijwillig moeten hebben verlaten. Haarlem (anp) - De financiële posi tie van de Oranjes was in de jaren vijftig zo ongunstig, dat prins Bern hard zich genoodzaakt zag maatre gelen te treffen. Dat meldt het Haarlems Dagblad. Bernhard zou zich met name grote zor gen hebben gemaakt om de hoge succes sierechten bij het overlijden van Wilhel- mina, Juliana of hemzelf. Hij sloot een levensverzekering op koningin Wilhel- mina af om na haar overlijden de aan slagen te kunnen betalen. De vermeende 'rijkdom' van de Oranjes bestond volgens de prins namelijk voor al uit dingen die niet verkocht konden of mochten worden. In 1972 is er een grondwettelijke 'aanpassing getroffen om de familie meer armslag te geven. Het Haarlems Dagblad zegt haar ver haal te baseren op uitspraken die prins Bernhard in 1961 heeft gedaan tegen over de Amerikaanse schrijver Alden Hatch. De auteur sprak met Bernhard ten be hoeve van zijn biografie over de prins, die in 1962 is verschenen. Een deel van de gesprekken is, na over leg met Soestdijk, nooit in de biografie terecht gekomen. De oorspronkelijke ge luidsbanden, manuscripten en de corres pondentie tussen Hatch en Soestdijk zijn volgens het Haarlems Dagblad ech ter te vinden in de universiteit van Florida in Gainsville. Vandaag komt het Haarlems Dagblad met een verhaal over de Greet Hofmans. Affaire uit dezelfde bron. De gebedsge nezeres Hofmans, aangetrokken om prinses Marijke (later Christina) van haar oogklachten af te helpen, kreeg toen te veel invloed op de koningin. Het Koninklijk Huis zou rekening heb ben gehouden met een republiek en daarom met het kabinet een financiële regeling hebben getroffen. De Rijksvoorlichtingsdienst wil voorals nog geen commentaar leveren. Van onze verslaggever Goes - De eis van de politie bonden, die gisteren de korpsbeheerder van de 're giopolitie Zeeland in wor ding' in kort geding voor de rechter sleepten, is door die zelfde rechter niet ontvanke lijk verklaard. De bonden wilden via het kort geding afdwingen dat de 29 ar beidscontractanten, die per 31 december hun contract zien aflo pen, alsnog een nieuw dienstver band krijgen aangeboden. Voor een aantal van hen was dit na intensief overleg al gelukt, maar men wilde zekerheid voor alle betrokkenen. Rechtbankpresident mr. Van Breda twijfelde niet aan de re presentativiteit van de bonden om voor de contractanten te mo gen optreden. Alleen niet in dit geval en voor hem. Immers de contractanten zijn ambtenaren in tijdelijke dienst, waarover is afgesproken dat die mogen opteren voor be paalde functies die binnen de nieuw te vormen politieregio vrijkomen. „Omdat zij echter ambtenaar zijn, hebben zij ook rechtsbe scherming via de ambtenaren rechter," aldus de rechter. Is een individuele contractant het niet eens met de beslissing die in zijn/haar geval is geno men, dan staat de weg vrij om dit aan te vechten via de ambte narenrechter. In een spoedprocedure kunnen zij zelfs een voorlopige voorzie ning uitlokken, vooruitlopend op een bodemprocedure. Bonden kunnen aan het feit dat zij de ambtenaren representeren niet het recht ontlenen via de civiele rechter bepaalde zaken ter beoordeling voor te leggen. „Dan krijgen we in de rechtsbe deling dubbelslagen die onge wenst zijn," aldus mr. Van Breda in zijn toelichting. Hij raadde beide partijen - bon den (in feite het georgansieerd overleg) en korpsleiding - aan weer spoedig met elkaar om de tafel te gaan zitten. „Er is alle reden om opnieuw te gaan overleggen. En lukt dat echt niet dan ligt de weg naar de ambterenrechter open". De groep heeft de aan Neder landse defensie toegewezen 'vei lige gebieden' Srebrenica en Ze- pa niet kunnen bereiken door tegenwerking van de Bosnische Serviërs. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie spreekt van een 'tegenslag'. De staf van de VN-vredesmacht in Bosnië zal zich nu op de situatie bera den, aldus Defensie. De verkenningsgroep is paraat om op korte termijn terug te keren naar de enclaves. Volgens Defensie betekent de te- Diverse landen, waaronder Ne derland, volgen met belangstel ling de bevindingen van een Bel gisch onderzoeksbureau op het terrein van het Studiecentrum voor Kernenergie in Mol naar zo'ri opslagplaats in de zogehe ten Boomse kleilaag van 150 meter dik. Diezelfde kleilaag strekt zich, met uitzondering van Zeeuws- Vlaanderen, zowat uit over heel Nederland. In een artikel in het blad 'Wel licht' van de anti-kernenergiebe weging staat dat Zuidwest-Bra bant - met name de streek rond Woensdrecht - een serieuze optie is voor een Nederlandse locatie voor ondergrondse opslag van radio-actief afval in klei. De afstand met de tijdelijke bo vengrondse opslagplaats bij de Covra in Borsele is snel te over bruggen. Daarnaast is het maatschappe lijk protest er vermoedelijk wat minder dan in het noorden en oosten, waar taai verzet was te gen opslag in zoutkoepels, meent de schrijver,W. Kerstens. In oktober noemde minister Al ders (Milieu) de Boomse laag als 'een van de mogelijkheden die voor nader onderzoek overwo gen kunnen worden'. De opdracht daartoe is volgens een voorlichter van het ministe rie van Economische Zaken, dat belast is met kernenergie, even wel nog niet gegeven. In mei wees het kabinet opslag van chemisch en kernafval in zoutkoepels af. Het onderzoek naar alternatieven voor onder grondse opslag gaat echter door. In de tussentijd wordt het radio actief afval opgeslagen op het terrein van de Covra in Borsele. Den Haag (anp) - Geld van verdachte transacties bij banken en geldwisselkantoren is in 40 procent van de gevallen afkomstig uit fraude en in 30 procent uit de drughandel. De rest komt uit andere vormen van criminaliteit zoals de vrouwen handel, prostitutie en autodiefstal. Dat blijkt uit de eerste analyse door de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) van 4000 verdachte transacties, die de afgelopen twee jaar vrijwillig door banken en geldinstellingen bij het meldpunt van de CRI zijn aangemeld. Van de gemelde transacties bleek 59 procent inderdaad verdacht. Daaruit blijkt volgens de CRI, dat banken goed in staat zijn eruit te pikken wat niet in de haak is. Van onze verslaggevers Den Haag/Breda - De Nederlandse economie krabbelt weer op. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) wijzen de meest recente cijfers op een licht herstel. Met de winter voor de deur en de burgeroorlog nog in volle gang probeert een oude vrouw in het centrum van Sarajevo wollen sokken te verkopen. foto epa Met een recessie heeft Nederland in ieder geval, in tegenstelling tot de meeste andere Westeuro- pese landen, niet te maken ge kregen, stelt het Planbureau. Dat betekent niet dat de werk loosheid volgend jaar zal dalen. Het tegendeel is waar, voorspelt het Planbureau. Het aantal werklozen zal in 1994 nog fors stijgen. Pas eind dat jaar zal het dieptepunt worden bereikt. Naast een lichte economische groei ziet het er nu naar uit dat de koopkracht volgend jaar over de hele linie wat gunstiger zal zijn dan eerdere verwachtingen. Dat geldt vooral voor werkne mers in de marktsector. In sa menhang daarmee is ook de groei van de particuliere con sumptie hoger. Met de winstgevendheid van het bedrijfsleven ziet het er volgend jaar niet goed uit. Dat komt, volgens het CPB, door de inter nationale prijzenslag, die veel scherper is geweest dan eerst werd verwacht. De inflatie blijft laag. Het Planbureau durft wat de jongste voorspellingen betreft daar niet de hand voor in het vuur te steken. Het hangt vooral af van hoe de situatie in Duits land, de grootste klant van het Nederlandse bedrijfsleven, zich ontwikkelt. Het bedrijfsleven in West-Bra bant heeft voor het eerst in tien jaar minder verkocht dan vorig jaar. De omzet daalde in geld gemeten met 1,6 procent, blijkt uit de ERBO-equête, waarvan de resultaten gisteren door de Ka mer van Koophandel in Breda bekdn zijn gemaakit. De grote bedrijven blijken het gemiddeld een stuk slechter te doen dan kleine bedrijven. Ook de vooruitzichten zijn som ber: minder dan de helft van de Westbrabantse ondernemers toont animo om te investeren. Den Haag (anp) - Een Nederlandse verkenningsmissie die de komst van 1100 Nederlandse militairen, onder wie de Lucht mobiele Brigade, naar Oost-Bosnië moet voorbereiden, keert dit weekend terug. (HNEEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. rugkomst van de missie nog niet dat de gang van de nieuwe mili tairen naar ex-Joegoslavië is vertraagd. „We gaan er nog steeds van uit dat de we medio januari kunnen vertrekken." Als de 1100 militairen in Bosnië zijn, zal de totale Nederlandse bijdrage aan de VN-vredesmacht rond 3000 man bedragen. Uit een brief van de ministers Ter Beek en Kooijmans aan de Tweede Kamer blijkt het het vliegverbod boven Bosnië sinds april dit jaar ruim 500 maal is geschonden. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:___Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1