DE STEM Kortingen op wegen gaan door lostburg zet rem op explosieve groei aantal mini-campings Advocaten Broomchemie krijgen uitstel behandeling rechtzaak Stadsmolen heeft weer een kap KOOPAVONDEN IN AXEL Felle discussie in Provinciale Staten over verkeersdoden in Zeeland 'Stoppende boeren moeten elkaar helpen' Celstraffen van één tot vier jaar en hoge boetes geëist voor hasj smokkel Provinciale Staten kiezen Kombinatie Middelplaat voor boren Scheldetunnel 00 tot 17.00 uur. RESTANT SPORTSCHOENEN 10-50% KORTING SPORTPOINT-KLAASSENj DRECHT koopavond donderdag itspraken zijn niet van Kessen rouw gewond bij >oging uit zichzelf rijdende auto egen te houden Meeuwen oorzaak veel colibacteriën bij mosselpercelen Jelburg De economische poli- achter in Middelburg heeft de Wandeling van de zaak tegen zo- het Terneuzense bedrijf Broom- j e?lJe als haar plantmanager, ue 30-jarige J. van der W. uit Os- s®orecht, aangehouden. Delta Anders: directie LNV moet in Zeeland blijven Vuurwerk naar asielzoekersboot Zierikzee gegooid Gevangenisstraf voor drughandel x 62 'V (alle modellen) zolang de voorraad strekt Passage-Axel - 01155-61781 Zeeland ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 DEEL [in onze verslaggever liddelburg - Ondanks het feit dat Zeeland de meest erkeersonveilige regio van West-Europa is, gingen rovinciale Staten gisteren akkoord met nog eens twee liljoen gulden te korten op het wegenfonds. Op onder- ad van wegen wordt zwaar bezuinigd, evenals op ;egenpersoneel en op de aanleg van fietspaden. ju onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wet- Naders van Oostburg willen een te ^vachten explosieve groei van het untal mini-campings in het kust- iibied afremmen. willen dit doen door middel van een aadsbesluit, waarin wordt vastgelegd jii geen vrijstelling meer wordt ver end voor kamperen bij de boer. jj'a besluit zou alleen voor bepaalde Gedeelten van het gemeentelijk grond- Ebied gelden. Het college denkt daar bij aan het gebied ten noorden van de provinciale weg Roofack-Potjes. De reden die hiervoor is aangegeven, is dat daar de grootste groei wordt ver wacht, omdat kampeerders zo dicht mogelijk bij de kust willen verblijven. Uit landschappelijk oogpunt vinden B en W dat ongewenst. Maar een beper king in dat gebied betekent natuurlijk ook dat toename van concurrentie voor de (grootsschalige) campingbedrijven aan de kust wordt voorkomen. Voor de reguliere campings zijn de mogelijkheden tot uitbreiding beperkt, door middel van de gemeentelijke ont wikkelingsnota 'Koersen op Kansen'. B en W vinden het daarom niet rechtvaar dig als het aantal mini-campings wel onbeperkt zou mogen uitbreiden. Ip de gemeente zijn er nu 33 mini-campings, maar volgend jaar komen er in ieder geval al vier bij en er zijn nog vier nieuwe aanvragen in behandeling. 'Het begin van een explosieve groei?', vraagt het college zich af en wijst erop dat mini-campings aanzienlijke neven inkomsten voor boeren kunnen opleve ren, zeker nu het toegestane aantal staanplaatsen is vergroot. Een aantrek kelijk alternatief dus, zeker als kampe ren bij de boer straks buiten de nieuwe Wet Openluchtrecreatie valt. Daarin wordt alleen nog gesproken over 'klein schalig kamperen'. Dat houdt in dat op elk perceel een mini-camping kan wor den begonnen. Het beperken van de groei van mini- campings door middel van het bestem mingsplan levert problemen op. Er is een nieuw bestemmingsplan Buitenge bied in voorbereiding, maar dat omvat niet de kuststrook. Bovendien zou een regeling langs die weg te lang duren en het college is bang dat ze dan voor die tijd nog een 'stuwmeer' van aanvragen binnenkrijgen. Het raadsbesluit dat ze voorstellen zou geen beperkingen opleggen aan toena me van het aantal mini-campings in het buitengebied beneden de voorgestelde lijn. De recreant die rust en ruimte, persoonlijk contact en kleinschaligheid zoekt, wordt geacht dat maar een eind van de kust af te doen. Het voorstel van B en W wordt op woensdag 22 decem ber besproken door de commissie voor Planologie. De vergadering begint om 9.00 uur. laar dat ging niet zonder slag f stoot, twee moties van D66 en iPF/GPV om respectievelijk nder te korten, en jaarlijks ie half miljoen gulden meer oor de wegen uit te trekken, aalden om uiteenlopende rede- hi geen meerderheid. De kor- ig, een gevolg van rijksbezui- igingen, lokte felle discussies waarin onder meer de VD'er Van Zwieten 'goedkope anagogie' werd verweten, let verschil van mening in de laten om de verkeersveiligheid vergroten is niet van vandaag gisteren en er zijn tal van ïoties over aangenomen, lat kwam gisteren ook weer laar boven. De WD bijvoor- leeld is een voorstander van teer investeringen in wegen. De tdA ook, en wil daarvoor de itorrijtuigenbelasting verho len, wat de WD weer niet wil. 'an onze verslaggever ioes - In het gisteren versche- _en artikel 'Voeg Zeeland bij anderen' zijn ten onrechte ffl burgemeester Kessen van luist uitspraken toegeschreven. Iet artikel handelde over uitla gen die Kessen in een inter- w in het Zeeuws Tijdschrift ou hebben gedaan. geciteerde uitspraken dat feeland bij Vlaanderen gevoegd »et worden, de kritiek op de ®V en de vorming van een ieuwe regio, kwamen echter uit Bi column in dit tijdschrift en iet uit het interview met Kes- i. De uitspraken komen der ive voor rekening van de co- unist van het Zeeuws Tijd- ohrift, en niet voor rekening a Kessen. Waarvan akte. 'an onze correspondent Oostburg - Op de Steenovense- |k in de gemeente Oostburg is iteravond een vrouw uit die plaats gewond geraakt en per ®bulance overgebracht naar Jet Antonius ziekenhuis in Oost- tag. Haar echtgenoot parkeerde zijn personenauto op een oprit en 'ergat daarbij het voertuig op de tandrem te zetten. Het gevolg was dat de auto uit eigener be rging ging rijden naar bene- Jen. De vrouw trachtte de auto te houden. Dat lukte haar bet. Ze belandde in een sloot 'et het voertuig gedeeltelijk op aar lichaam. Ze moest door de spoedig ter plaatse zijnde brand eer van Oostburg worden be- vnjd. Van Zwieten hield een hard be toog waarin hij stelde dat 'als we minder doden willen we daar gewoon voor moeten betalen'. Van Zwieten haalde nog aan soms niet te slapen 's nachts, vanwege die verkeersdoden, en wreef de staten een gevoel van schuld in de schoenen. Wat hem op een botsing kwam te staan met Van Waterschoot (Delta An ders), Roodenburg (PvdA), Van Kollem (GroenLinks) en Van Ta- tenhove (CDA). Zij vonden het 'hoogst ongepast' en 'uiterst goedkoop' om de zaak zo naar voren te brengen. Van Zwieten werd 'krokodilletranen' en het bedrijven van 'goedkope dema gogie' verweten. Fietspaden D66 diende een motie in met de strekking dat er binnen de twee miljoen gulden kortingen tonnen minder op de fietspaden moest worden gekort, wat tot gevolg zou hebben dat er meer bezui nigd zou moeten worden op het onderhoud van de wegen. Alleen de PvdA, Delta Anders en Groen Links vonden dat een goed idee. De motie van de RPF/GPV kwam erop neer om vanaf ko mend jaar jaarlijks een half mil joen gulden extra voor de wegen te reserveren. Gedeputeerde Hennekeij raadde dit plan af, gezien de slechte financiële si tuatie van de provincie. De mo tie haalde alleen de stemmen van de RPF/GPV, de WD en de SGP. Van onze verslaggever Yerseke - Meeuwen die voed sel zoeken op ondiep gelegen verwaterpercelen van mosse len zijn er inderdaad de oor zaak van dat er aan het begin van het mosselseizoen te veel colibacteriën in het zeevoed- sel voorkwamen. Dat is na uitgebreid onderzoek definitief vastgesteld door het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek in opdracht van het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten. Het produktschap heeft op basis van de bevindingen de erkenning van de ondiepe verwaterpercelen ingetrokken. Maar dat is slechts een formele maatregel. De mos selsector zelf besloot namelijk, vooruitlopend op de uitkomst van het onderzoek, de mosselen te verplaatsen naar dieper gele gen gebieden in de Oosterschel- de. Dat heeft een positief effect gehad, zo meldt het produkt schap. De hoeveelheid colibacte- rië in de mosselen voldoen weer aan de gestelde normen. Met een 125 tons kraan werd gisterenmorgen de gerestau reerde kap op de stadsmolen van Hulst geplaatst Begin no vember beloofde de firma Adriaans uit Weert dat de kap nog voor kerst erop zou gaan. Deze belofte kwam dus uit Het duurde anderhalf uur voor de kraan er in slaagde de kap precies op de juiste plek neer te leggen. De 13 ton wegende kap rust met het eigen gewicht op een Engels kruiwerk De kap is gerestaureerd en opge schilderd in de oorspronkelijke kleuren: groen voor de dak en een rode askop waarop in de namiddag de wieken werden gehangen. De dwarsbalken (voor- en achterkeuvelens) zijn geel van kleur. De voorste is van staal, de achterste van eikenhout De wieken werden half opgetuigd bevestigd aan de askop. In de wieken is drie kubieke meter eikenhout ver werkt in de schaliën (dwars balkjes). De stadsmolen staat er weer in volle glorie bij. Volgens een gemeente ambte naar gaat de molen over enkele weken draaien. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Aardenburg - Boeren die stoppen willen met boeren moeten elkaar met raad en daad ter zijde staan. Dat is de conclusie die de dertig deelnemers aan de studiedag over bedrijfs beëindiging in de landbouw in Aardenburg trokken. Op de bijeenkomst is dan ook het idee geboren om een zelfhulporganisatie op te richten. Want erva ringen in Brabant wijzen uit dat hulp van collega's aan elkaar bij het opdoeken van het boerenbedrijf zeer effectief is. Zeeland Studiecentrum neemt het voortouw om naar Brabants model iets dergelijks in Zeeland op te zetten. Tijdens de studiedag werden nog meer suggesties gedaan. Een betere voorbereiding op bedrijfs beëindiging is bijvoorbeeld ook gewenst. Die voor bereiding valt uiteen in twee delen: interne scho ling gericht op vaardigheden en een verkenning van het netwerk van dienstverleners waarnaar door te verwijzen is. De deelnemers aan de studiedag kwamen met zijn allen tot de slotsom dat stoppen met het boerenbe drijf minder lastig is als die wens vroegtijdig zowel binnen als buiten de landbouworganisaties be spreekbaar is. Van °nze correspondent éigens de plannen zou de zaak giste ren worden behandeld, maar de advo caten van Broom hadden meer tijd nodig om zich op deze zaak voor te bereiden. De politierechter heeft dat verzoek gehonoreerd. Naar verwachting zal de zaak nu begin november worden behandeld. Het bedrijf en de plantmanager moeten zich dan verantwoorden voor een aantal nalatigheden bij het onderhoud van een proefinstallatie in oktober vorig jaar. Daarbij ontsnapte een kleine hoeveel heid giftige stof die huid- en stank klachten veroorzaakte bij de bewoners van de Terneuzense wijk Zeldenrust. De installatie werd destijds op last van het Openbaar Ministerie stilgelegd en verzegeld. De installatie is inmiddels door Broomchemie afgebroken. Het be drijf had in die periode een hinderwet vergunning om 'Octa recovery residu' op te werken en de installatie mocht slechts op een bepaalde plek staan. Het bedrijf wordt er onder meer van ver dacht naast de eerder genoemde stof ook 'Tetra-Broom-Bisphenol-A re covery residu' te hebben opgewerkt en de installatie zonder vergunning te heb ben uitgebreid of veranderd. Daarnaast wordt het bedrijf verweten dat tegen alle voorschriften geen des kundig daartoe opgeleid personeel aan de installatie werkte, personeel niet was geïnstrueerd omtrent het onderhoud Van onze correspondente Middelburg - Gevangenisstraffen variërend van 12 maan den tot vier jaar, met daarnaast geldboetes van 25.000 gulden tot een ton eiste officier van justitie mr. van der Bel vrijdag voor de Middelburgse rechtbank tegen vijf mannen die in juni betrokken waren bij de invoer van 3000 kilo hasj uit Marokko. De voor Nederland bestemde partij softdrugs vormde slechts een klein onderdeel van een lading van 13.000 kilo die verborgen in twee contai ners schroot aan boord van het m.s. Stenholm op 15 juni in Antwerpen in beslag was genomen. Tegen de grote man achter het transport (de Belg Louis D., handelaar in non- ferro metalen) is vorige week in Antwerpen tien jaar geëist. Via de Terneuzenaar A.H- (48) waren de Amsterdammers C.H. (34) en A.W. (33) en de 38-jarige B.B. uit Vinkeveen in contact gekomen met de Belg van wie bekend was dat hij al zes jaar lang in drugs handelde. Samen vormden de vier Nederlanders volgens de officier van justitie een goed georganiseerde misdaadorga nisatie, waarin C.H. het voor het zeggen had, samen met zijn rechterhand B.B., die be schikte over een netwerk van buitenlandse 'koffieshop-rela ties' in de hoofdstad. Nadat de partijen tenslotte overeen waren gekomen dat de Marokkanen zouden zorgen voor levering van de hasj, werd de Belg benaderd voor het transport via zijn import- bedrijf, en kreeg de 36-jarige C. van der V. uit Amstelveen opdracht Louis D. hierbij met zijn vrachtwagen een handje te helpen. Volgens B. rekende de groep van vier mannen op een uit eindelijke winst van 2 ton, die samen zouden worden ge deeld, terwijl de man uit Am stelveen 'een paar ruggen' zouden worden toegeschoven. Maar snerend merkte de offi cier van justitie hier 'geen snars' van te geloven. „Deze heren zijn te slim om zich met een dergelijke fooi het bos in te laten sturen", aldus de offi cier, die de rechtbank vervol gens voorrekende dat het hier in totaal ging om een investe ring van 3.8 miljoen gulden (inkoopwaarde van de hasj en transportkosten voor Louis D.) en een gemiddelde ver koopwaarde van niet minder dan 29 miljoen gulden. Tegenover dergelijke winsten achtte mr. van der Bel dan ook hoge boetes op zijn plaats. En zo eiste hij tegen B. en C.H. naast een gevangenisstraf van 4 jaar ook nog eens een ton boete, W. moet volgens de of ficier eveneens 4 jaar zitten, maar zal daarnaast 25.000 gulden moeten betalen, terwijl de Terneuzenaar eenzelfde boete tegen zich hoorde eisen, met een gevangenisstraf van 3 jaar. Voor zijn veel kleinere aandeel in de zaak eiste de officier tenslotte tegen van der V. uitsluitend een gevange nisstraf van 12 maanden. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Goes - In een brief aan Gedepu teerde Staten pleit de politieke partij Delta Anders ervoor de nieuwe directie van het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij niet in Zuid- Holland, maar in Zeeland te zet ten. Zeeland verliest een aantal con sulentschappen door de verhui zing van de rijksdienst uit Goes. Er is een malaise in de landbouw en de afstand tussen de land- bouwprovincie Zeeland en de di rectie vergroten is contraproduc tief, zo luidt een argument van Delta Anders. Van onze correspondent Zierikzee - Twee tot nu toe on bekend gebleven personen heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag een asielzoekersboot Roni 1 gelegen aan de kade van de Vissersdijk te Zierikzee met vuurwerk bekogeld. Niemand liep daarbij enig letsel op. Bij een ingesteld onderzoek wer den op de boot een tiental ster renregens aangetroffen. Vermoe delijk zijn aldus de politie twee bundeltjes van dit soort vuur werk op het schip gegooid. Daarbij is overigens geen schade aangericht. Op de Roni 1 zijn zestig mensen tijdelijk gehuis vest. Een door de politie inge steld buurtonderzoek leverde geen resultaat op. De politie houdt tijdens de surveillance extra toezicht bij de asielzoe kersboot. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten hebben gisteren een 'voorlo pige voorkeur' uitgesproken voor de Kombinatie Middelplaat Westerschelde om de Scheldetunnel te boren. Gedeputeerde Hennekeij (Water staat) liet daarbij weten dat zijn inziens het Rijk moet bijbetalen indien met de aannemerscombi natie niet te praten valt over verlaging van het offertebedrag van 1,15 miljard gulden met tweehonderd miljoen gulden. Centraal in de vergadering stond de grote onvrede van vrijwel alle fracties over de vage informatie die gedeputeerde staten tot nu toe hebben verstrekt. „Niemand kan op basis van deze gegevens het verlossende' woord spreken, de oever is nog lang niet in zicht," zo verwoordde statenlid Holtkamp (PvdA) de kritiek van .de meerderheid. Maar de WD en de RPF/GPV vonden twijfel niet op hun plaats. „De WOV is volstrekt noodzakelijk, daarom moeten we niet twijfelen," meende statenlid Van Zwieten (WD). „Tot aan de finale be sluitvorming is er geen enkele reden tot paniek," stelde staten lid Van Ginkel van de RPF/GPV. Na alle opschudding en kritiek vond WD-gedeputeerde Henne keij (waterstaat) het tijd zijn tactiek te onthullen. Uit angst de onderhandelingspositie van de provincie met de aannemers en de banken te schaden, doseeert hij de informatie aan de staten. En elke keer dat een stapje ver der gezet wordt in de procedure, krijgen de staten meer informa tie. Over de haalbaarheid van het beloofde voetveer, bijvoor beeld, wil Hennekeij tezijnertijd pas praten, over de hoogte van de toltarieven ook. Hennekeij zelf vond het besluit van de staten om een 'voorlopige voorkeur' uit te spreken, ook geen echt zwaar besluit dat alle bellen zal doen rinkelen. „Maar wij doen dat, wij vragen toch uw mening, omdat de staten betrok ken willen zijn en dat bieden we onder meer hierdoor," aldus Hennekeij. Nu de staten hun voorkeur heb ben uitgesproken, is de volgende stap van de gedeputeerde te gaan onderhandelen met de aan nemer om minstens tweehonderd miljoen van de prijs af te krij gen, zo luidt althans de opdracht van minister Maij van Verkeer en Waterstaat. Van onze correspondente Middelburg - Een 24-jarige Ter neuzenaar is in Middelburg con form de eis veroordeeld tot zes tien maanden cel, plus de vijf maanden die hij van een vorige veroordeling nog 'te goed' had. De man stond twee weken gele den terecht op beschuldiging van handel in cocaïne, heroïne, XTC en hash (van juni tot en met september) en het bezit van twee vuurwapens. van de installatie en operators geen notie had met welke stof zij werkten. Ook aan de installatie mankeerde het een en ander: een gat in de olieleiding van het oliesysteem, lekkages aan het afdichtingssysteem van het roerwerk op de reactor, de installatie verkeerde in een onverzorgde toestand en werden de officiële instanties te laat gewaar schuwd toen er op 30 oktober een giftige stof ontsnapte. (ADVERTENTIE) DINSDAG 21 DECEMBER WOENSDAG 22 DECEMBER DONDERDAG 23 DECEMBER Donderdag 30 december van 18.45-21.00 uur Vrijdag 24 december om 16.00 uur gesloten Axel Axclusief wenst u prettige feestdagen en een schitterend 7 994!!!

de Stem | 1993 | | pagina 15