E83 Gorp KNVB 1 'Eni JiVüt tojj^ Planner m/v Offsetdrukkers m/v KANTOORVERDIEPING inter vos MK ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE de stem BB3BB3 o DE STEM CONSUMENT 'Is aankoop appaartement gevaarlijk?' VRAAG EN ANTWOORD 'Moet ik kopers over nieuwe weg vertellen?' 'Wat te doen bij problemen met woninginrichter?' Onroerend goed informatie Hypotheek informatie In uw eigen omgeving weer avondopleidingen voor: of bel gratis 06-0993355 EREN r Voor totale van Vouwkartonnages BREDA, Fatimastraat 186 bis Openbare verkoping Notaris Nolens A. een educatief medewerker m/v B. een educatief medewerker m/v ®jKempenbos ^□Recreatie VERTEGENWOORDIGER Vastgoedbank zoekt relatiemanager m/v pE STEM De Mos dolbli Inpassen Jan Wouters in Zeeland ZATERDAG 18 DECEMBER 1993 „We hoorden op de radio dat een bouwbedrijf uit Etten-Leur een appartementencomplex had verkocht, terwijl er allerlei ernstige gebreken waren. De eigenaar/bewoners blijken zelf de kosten van herstel te moeten betalen. Maar we hebben wel vaker gehoord over problemen met apartementen. Is aankoop van een appartement riskanter dan aankoop van een gewoon huis?" H.C. te Etten-Leur De problemen met de apparte menten die de bouwer uit Et ten-Leur heeft gebouwd en verkocht geven vooral aan dat de kopers verzuimd hebben bij de oplevering bouwkundige controle te laten uitvoeren. Juist omdat ze samen een 'ver eniging van eigenaren' vormen hadden ze dat makkelijkker kunnen organiseren dan indi viduele eigenaren apart. Maar het is een feit dat veel kopers van een appartement, of dat nu nieuw is of bestaand, niet echt beseffen waar ze aan be ginnen. Door Wim van der Kleijn Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft. Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. Sinds 1951 bestaan er wetten die het eigendom van zg. meer gezinswoningen mogelijk ma ken. Dat zijn flats, beneden - of bovenwoningen, etage- en portiekwoningen. Kenmerk is dat grond plus de gevels, ge meenschappelijke ruimten e.d. van het gebouw of pand en de toe- en afvoer van leidingen, CV-installatie e.d. gemeen schappelijk zijn. Wie zo'n wo ning koopt, koopt eigenlijk al leen het gebruiksrecht van de woning en verplicht zich tege lijk tot gemeenschappelijk on derhoud ervan via een 'vereni ging van eigenaren'. Maar wat er allemaal mis kan gaan heeft de Vereniging Huis en Eigen dom uit Den Haag intussen keer op keer naar buiten ge bracht. En uniek is de speciale VvE-winkel die de vereniging in samenwerking met de ge meente Rotterdam is afgelopen herfst op het Rotterdamse kan toor van de Vereniging heeft geopend, waar iedereen koste loos met vragen terecht kan. Het kopen van een apparte ment in een goed onderhouden gebouw met voldoende reser ves beperkt de risico's aan zienlijk. In andere gevallen dreigt het gevaar dat de koper op moet draaien voor achter stallig onderhoud. Het gebeurt nogal eens dat appartementei genaren de bui van hoge repa ratiekosten zien hangen en proberen van hun woning af te komen voordat ze daaraan moeten meebetalen. De argelo ze leek die denkt op een 'koopje' af te komen komt dan naderhand bedrogen uit. Met name in stedelijke kernen blijken er vaak problemen te zijn met onderhoud van wo ningcomplexen. Een groot deel van de oudere gebouwen daar bestaat uit particulier bezit, vaak in de vorm van 'apparte menten'. Onderhoud is echter heel vaak stiefkind, onder meer omdat veel eigenaren/be woners tot hun nek in de hypo theekschuld zitten en geen geld meer hebben om voor on derhoud te betalen. Dit leidt dan tot verpaupering en waar dedaling, ook nu nog, tegen de landelijke trend in van stijgen de woningprijzen. Eigenaren die niet aan hun financiële verplichtingen aan de 'vereniging van eigenaren' kunnen voldoen, kunnen uit eindelijk via openbare verkoop van hun woning uit him huis worden gezet. Hun schuld gaat dan over op de volgende eige naar (die theoretisch overigens wel verhaal heeft op de vorige eigenaar). De problemen worden vaak onnodig groot doordat de VvE (vereniging van eigenaren) niet functioneert. Dat geldt met name voor veel kleine com plexen (portieken) of panden -met boven.benedenwoningen. Op papier bestaat de VvE wel, want het is een wettelijke ver plichting en de oprichting vindt automatisch plaats zodra een pand of complex notarieel gesplitst wordt in apparte mentsrechten. Maar als geen der eigenaren stappen onder neemt om eenedenvergadering te beleggen en een administra teur aan te wijzen, dan kan de vereniging ook niet optreden. Een van de punten waarop dat voor iedere eigenaar conse quenties heeft is bij de opstal verzekering. Als de VvE zo'n verzekering niet afsluit, dan moeten de eigenaren dat indi vidueel doen. Dat brengt risi co's met zich mee: als een der eigenaren niet of onvoldoende verzekerd is, dan zijn ook de andere eigenaren onderverze- kerd en dat kan bij schade tot een te lage uitkering leiden. Individuele eigenaren kunnen die problemen ten dele opvan gen door middel van een zg. appartementenclausule aan hun opstalverzekering toe te voegen. Dat kost echter extra premie. Alleen al op dit punt zou het tot leven wekken van een slapende VvE dan ook voordeel voor de betrokken ei genaren opleveren. De VvE-winkel die de Vereni ging Huis en Eigendom samen met de gemeente Rotterdam in exploiteert lijkt ook belang stelling te wekken bij andere gemeenten. Directeur F.G.M. Schuurs van deze vereniging heeft kenbaar gemaakt graag mee te werken aan dergelijke iniatieven. Overigens de Vere niging Huis en Eigendom over uitgebreide documentatie over alle mogelijke aspecten van het appartementenrecht. In Breda heeft de vereniging elke woensdagmorgen telefonisch spreekuur van 9.00 tot 12.00 uur (na afspraak ook persoon lijk), tel. 076-290248. Het Haagse hoofdkantoor is elke werkdag bereikbaar onder nr. 070-3468892. „In onze buurt dreigt er een wijziging te komen van het bestemmingsplan, waardoor een drukke verkeersweg vlak langs ons huis zou moeten lopen. Er is nog niet beslist over alle bezwaren, maar om zeker te zijn verkoop ik liever mijn huis. Moet ik kopers over die mogelijke nieuwe weg informeren?" J.G. te Vlissingen Volgens het Nieuw Burgerlijk Wetboek heeft u een informa tieplicht tegenover kopers. Letterlijk zegt de wet dat u uw huis moet overdragen 'vrij van alle bijzondere lasten en be perkingen, met uitzondering van die welke de koper uit drukkelijk heeft aanvaard'. Dat slaat vooral op antbVspeculatiebedingen, erf dienstbaarheden, beslagleg ging e.d. Ook is het in de praktijk raadzaam wijzigingen van een bstemmingsplan mee te delen. Maar hier gaat het nog slechts om een voorgenomen wijzi ging. Bovendien mag ook van de koper verwacht worden dat die zich voldoende orienteert, bijvoorbeeld let op bouwkun dige gebreken en zelf op het gemeentehuis naar het bestem mingsplan informeert. Op grond daarvan zou u wellicht de voorgenomen wijziging kunnen verzwijgen. Als echter de koper uitdrukkelijk naar dergelijke zaken informeert mag u hem of haar niet voor liegen. U zou u hooguit kun nen verschuilen achter een uit spraak als: "Ik weet het niet precies, informeert u daarvoor op het gemeentehuis". Nog beter is het om dergelijke zaken niet zelf voor uw reke ning te nemen. Het beste is om een makelaar bij de verkoop in te schakelen. Die weet veel beter dan u wat hij wel en niet kan vertellen aan kopers en is, als dat later tot problemen zou leiden, daar verder zelf op aan te spreken. Dat geldt omge keerd ook voor kopers: de ar geloze koper die niet verder informeert zal misschien uw huis kopen, maar de koper die een eigen makelaar inschakelt krijgt ongetwijfeld meteen horen van zijn makelaar dat, misschien een drukke J langs de voordeur komt te 1 pen. Zou die eigen makel» (dus niet: de makelaar van verkoper!) dat vergeten, dan die makelaar daarop na(j( hand door de koper op aai spreken. „We hebben problemen r onze woninginrichter. Bestaat er op dit terrein eengeschillencommissie waar ik die problemen kaï voorleggen?" W. van L. te Breda Er is een Geschillencomr®., Woninginrichting die is ondf gebracht bij de Stichting G schillencommissies Consurn? tenzaken, Surinamestraat 2585 GJ Den Haag, tel. 0' 3105310. Daar zijn nog veel meer schillencommissies onde.6 bracht, met name die v# reiuzen, recreatie, openba nutsbedrijven, bankzak, (Postbank), PTT Telecom PTT Post, auto (Bovag), o{ baar vervoer (NS), par., keukens en chemisch reinigen Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- sept. '92 t/m nov. '92 sept. '93 t/m nov. '93 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal 1993 noord f136 f174 79% oost f184 f211 98% midden west f228 f205 f251 f225 zuid f203 f228 Ned.tot. f 198,6 f220,4 114% 102% 103% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente Annuïteit Spaarhyp. Trad. Leven gemeentegarantie werke werke opge opge opge lijke geven geven lijke geven Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente GAK Pensioenfonds 6,42 6,2 6,5 Züiich Leven 6,17 6,0 Hooge Huys 6,42 6,2 6,5 Zwolsche Alg. 6,51 6,25 NOG 6.42 6,2 6,5 Generali 6,59 6,4 Zwolsche Alg. 6,42 6,2 6,6 AXA Equity «ScLaw 6,67 6,4 Bouwfonds Limburg 6,58 6,3 6,5 ROYAL 6,67 6,4 Spoorwegpensf. 6,68 6,4 - NOG 6,70 6,5 ABP 6,68 6,4 6,6 Ohra 6,71 6,5 Delta Lloyd 6,68 6,4 6,6 Avéro 6,77 6.5 Avéro 6,78 6,5 6,5 Amersfoortse 6,80 6,6 Woonfonds Hypoth. 6,79 6,4 6,6 Stad Rotterdam 6,85 6,65 Bouwfonds Hyp. 6,79 6,5 6,7 Hooge Huys 6,89 6,6 HNG 6,79 6,5 6,7 Legal General 6,89 6,6 Centr.Volksbank 6,90 6,6 6,7 AEGON 6,91 6,7 Ohra 6,92 6,7 6,9 AMEV 6,91 6,7 Friesland Bank 7,01 6,7 6,9 Nationale Ned. 6,91 6,7 MeesPierson 7,01 6,7 - Levob 6,92 6,7 Postbank 7,01 6.7 6,9 Delta Lloyd 6,93 6,7 Direktbank 7,01 6,7 6,8 ZwitserLeven 6,99 6,7 GWK-Bank 7,01 6,7 6,9 opge geven rente Zwitserleven 7,01 6,7 - ABN-AMRO 7,11 6,8 7,0 Geldverstrekker ING Bank 7,11 6,8 7,0 Bouwfonds RenteRust ann. 6,8 RABO Hypoth.Bank 7,11 6,8 7,0 Bouwf(PGGM)Loonvast 8,7 SNSbank 7,11 6,8 7,0 Rabo Rente Stabiel 7,4 VSB-Bank 7,11 6,8 7,0 Roparco 6,9 AMEV 7,22 6,9 7,0 SNS Netto Lasten 7,2 Levob 7,22 6,9 7,0 WUH Lage Lasten 6,9 Nationale Ned. 7,22 6,9 7,0 Nederl.Hyp.Bank 7,27 6,9 7,0 Amersfoortse 7,44 7,0 6,8 Aegon Hypoth.Bank 7,54 7,2 7,0 Nuts Leven - - 6,7 Generali - - 7,0 Zonder gemeentegarantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere oplagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De werkelijke rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 13 december 1993 nvm M 1 HYPOTHEEK SHOP Copyright NVM Nleuwegein Bron: NVM-Stappenplan NVM Nederlandse Vereniging van Makelaars In onroerende goederen NVM Eigentijdse en praktisch gerichte opleidingen, die in meer dan 80 plaatsen in Nederland worden gegeven. U kunt de opleidingen Secretaresse Nederlands en Secretaresse Internationaal afsluiten met een examen onder toezicht van een rijksgecommitteerde (via de PRES). Zo kunt u dus officieel erkende diploma's verwerven. Vul onderstaande strook in en stuur deze voor uitgebreide en vrijblij vende informatie in een open envelop zonder postzegel naar Instituut Scheidegger, antwoordnummer 152,5900 VB VENLO Naam: Adres: -38Z1MH_ .Tel: Postcode en woonplaats: Opleiding secretaresse Nederlands Opleiding secretaresse Internationaal Opleiding secretaresse Medisch Opleiding stenografie TE KOOP België (grens) Hoogstraten - Nederlandse enclave „De Meerse Bergen" Unieke laagbouwvilla op 2628 m2 grond. Gr. liv., ing. keuken, 3 slaapk., 3 badk., berg., overdekt zwembad met kleedk., kelder, dubbele garage, pat'° 925.000.- Info: Immo van der Steen N.V., Merksplas, tel. 09-3214633223 of 09-3214634097. co Vraag gratis prijslijst villa 's in grensstreek! BOUWPLAATSINRICHTING VERHUUR EN VERKOOP VAN: - Kantoor-, kantine-, kleed-, sanitaire units van verschillende afmetingen en indelingen - Meubilair - Loodsen van het type Romney e.d. - Opslagcontainers - Werkplaatscontainers - Milieucontainers - Ecopallets - Betonvloeren d.m.v. industrieplaten - Bouwhekken - Magazijn- en palletstellingen - Chemische toiletten - Bouwdrogers - Heaters - Stortkokers - Transport - Noodwinkels - Tijdelijke schoolgebouwen Ook voor verkoop van gerenoveerde en gebruikte units. Verhuurbedrijf Wervenweg 11 - 4551 MC Sas van Gent Tel. 01157-2431 - Fax 01157-1600 Van Gorp Vouwkartonnages in Tilburg is een middelgroot modern grafisch bedrijf gespecialiseerd in het vervaardigen van verpakkingsdruk werk. Wij zoeken op korte termijn een: De medewerker die wij zoeken moet: - Flexibel en accuraat zijn ingesteld. - Goede communicatieve en con tactuele eigenschappen bezitten. Tevens zoeken wij voor onze Heidelberger Speedmaster persen: voor 36 uur per week, 4 dagen van 9 uur, in dagdienst. Indien u belangstelling heeft voor deze vakatures gelieve uw schriftelij ke sollicitatie te richten aan: Van Gorp Vouwkartonnages bv Ringbaan Oost 10 5013 CA Tilburg Postbus 4055 5004 JB Tilburg Telefoon 013 353235 Fax 013 367390 Huursom 3.000.- per maand excl. BTW. Fraai gelegen kantoorverdieping, compleet met interieur, scheidingswanden, vloerbedekking. Eigen entree parkeergelegenheid. Bij in- en uitvalsweg Breda Z.O. De bedrijfsoppervlakte bedraagt ca. 300 m2. Aanvaarding direct. Zeer reële prijs Brieven aan IRA Verkoopmij. B.V. t.a.v. P. Vier dag, postbus 4970, 4803 EZ Breda, tel. 076- 656791/654257. Onder ZOERSEL schattige en ideale vakantiewoning, Einhovenbaan 12. Privatief en kwaliteit. 800 m2. te Lille, zal met winst van verdieren voor iedereen vrijwillig openbaar verkopen: Onder Zoersel een prachtig en sfeervol ingericht tweede verblijf „Einhovenbaan 12" wijk B nr. 671/d, groot 800 m2. Indeling: living, keuken, badkamer, w.c., slaapka mer met lavabo en w.c., veranda rondom en open afgedekt terras. Voorzieningen: eigen elektra (grote groep 220 en 380 volt, 500 ampère), noodverlich ting, hoogspanningsgaslamp, hoge t.v.-antenne en paraboolantenne, warm water (elektrisch ver warmd), propaangasverwarming, waterput, Heras hooghekwerk (en bamboegordijn rondom), aange legde tuin, barbecue etc. Aanvaarding na betaling. Natuurgebied, rustige omgeving, gemakkelijk be-' reikbaar via snelweg. Laatste zitdag: Donderdag 23 december a.s. om 17.00 uur in de „Zandfluiter" (parochiezaal), Tulpenlaan 1 te We- chelderzande afrit 21 Antwerpen-Turnhout). Ingezet: 810.000 F en 10.000 verdieren 910.000 F. DESTEM PERSONEEL Educatief Centrum 'de Westkant' verzorgt volwasseneneducatie voor Nederlandstalige en anderstalige volwassenen in de gemeenten Loon op Zanden Sprang-Capelle. Het Educatief Centrum vraagt zo spoedig mogelijk voor 12.30 uur per week ten behoeve van: verschillende groepen in de Basiseducatie Functie-eisen: bevoegdheid Basiseducatie; ervaring in werken met groepen Engels/Sokeva; ervaring in werken met groepen Nederlands als tweede taal. Deze aanstelling vindt plaats binnen de reguliere middelen van de Basiseducatie, in principe voor de duur van 1 jaar, waarna een vaste aanstelling kan volgen. voor 5.30 uur per week ten behoeve van: trajectbegeleiding Functie-eisen: ervaring met trajectbegeleiding strekt tot aanbeveling. Het betreft hier een tijdelijke aanstelling. Verienging van de aanstelling behoort tot de mogelijkheden. De voorkeur gaat uit naar invulling van beide functies door 1 persoon. Gelieve uw schriftelijke sollicitaties met c.v. vóór 10 januari te richten aan: Sollicitatiecommissie Educatief Centrum 'de Westkant' Postbus 74 5170 AB Kaatsheuvel Voor inlichtingen kunt u contact opnamen met de directeur van het Educatief Centrum, mevrouw C. de Jong, tel. 04167-78163. 04254-1567 Nog enkele stacaravans te koop op ons luxe recreatiepark in Diessen. Bel of kom langs voor informatie. w a 11 f a s h i o n Intervos B.V. is een groothandel/importeur van wandbekleding, hoofdzakelijk gericht op de professionele markt. Wij werken met een klein team in Nederland en zoeken op korte termijn ter versterking van onze buitendienst een Funktie: verkoop van wandbekledingsmaterialen aan schildersbedrijven en indus triële afnemers. Wij zoeken een resultaatgericht verkoper met een gezonde pioniersgeest. Vakkennis is een vereiste. Enthousiasme, doorzettingsvermogen en bereidheid tot hard werken behoren tot zijn standaarduitrusting. Leeftijd circa 25 tot 35 jaar. Kandidaat dient beslist in het midden van het land of in de randstad woonachtig te zijn. Wij bieden: geweldige uitdaging voor de juiste kandidaat, een goed salaris en een prima werksfeer. Meent u de geschikte kandidaat te zijn, dan verwachten wij gaarne voor 31 decem ber uw schriftelijke sollicitatie met c.v. en pasfoto ter attentie van de heer J. de Vos. Voor telefonische informatie kunt u eventueel kontakt opnemen met de heer P.J. Kok. Intervos B.V. Postbus 1818330 AD Steenwijk, tel. 05210-14114, fax 05210-14224 Het bedrijf FGH BANK N.V. is de enige vastgoedbank in Nederland. Wij verlenen als algemene bank alle financiële diensten, maar bieden onze relaties ook een verscheidenheid aan gespecialiseerde adviserende en ondersteunende diensten op vastgoedgebied. De afdeling Verkoop Onze dienstverlening en organisatie zijn afgestemd op de professionals in de vastgoedmarkt, zoals binnen- en buitenlandse beleggers, particuliere beleggers, beleggingsfondsen, projectontwikkelaars, beroepsmatige handelaren, maar ook bedrijven en instellingen met veel vastgoed. Belangrijk voor ons is het onderhouden van een goede, vaste relatie met onze cliënten. Een spilfunctie hierbij vervullen de relatiemanagers, die alle contacten tussen de relaties en onze organisatie onderhouden: Elke relatiemanager -werkend vanuit het hoofdkantoor of regiokantoren in Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Zwolle- wordt bij zijn taak ondersteund door een vast verkoopteam en FGH-specialisten op het hoofdkantoor. Voor de versterking van ons kantoor Eindhoven zoeken wij een relatiemanager. De functie Als relatiemanager kantoor Eindhoven zult u uw werkgebied met name in de zuidelijke provincies hebben. U onderhoudt de contacten met de bestaande relaties van FGH BANK en bouwt uw relatiebestand verder uit. U werkt de financieringsvoorstellen samen met het team uit en voert overleg met de verschillende FGH-deskundigen. U bent verantwoordelijk voor risico, rendement en volume van uw eigen relatie-portefeuille en rapporteert aan de Directeur Verkoop Eindhoven. Wat u kunt verwachten Een dynamische, zelfstandige functie in de vastgoedmarkt, met veel ruimte voor eigen initiatief. Een goede werksfeer en een bij het functieniveau behorend salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden. De CAO voor het Bankbedrijf is van toepassing. Wat wij verwachten U heeft grote affiniteit met, kennis van en enkele jaren ervaring in vastgoed. U heeft een opleiding op HBO-niveau, bij voorkeur aangevuld met een opleiding op het gebied van vastgoed. U bent accuraat, stressbestendig en flexibel. U kunt goed zelfstandig werken, maar u bent tevens een goede teamworker. U kunt zich uitstekend mondeling en schriftelijk uitdrukken. Als u geïnteresseerd bent, dan zien wij graag uw sollicitatiebrief binnen 14 dagen na deze publikatie tegemoet. Het adres is FGH BANK N.V., afdeling Personeelszaken, Postbus 2244, 3500 GE Utrecht. de vastgoedbank yan onze verslaggever Las Vegas - De KNVB krij maximaal achtduizend kaa ten voor elk van de drie we strijden die Oranje in de e ste ronde van het WK speelt Aangezien het aantal aanvrag het aanbod overtreft, eisen Verenigde Staten het volledi quantum aan toegangsbewijz op. De FIFA krijgt niet meer d vijftien procent van de toegang bewijzen en verdeelt die over aangesloten voetbalbonde Voor de KNVB komt dat neer minimaal vierduizend en max maal achtduizend kaarten p wedstrijd. De definitieve verd DoorXavier Moonen Eindhoven - „Een hele mooi zijn overgang van Bayern M staat hij twe en een half jaar se formatie. „Bij Bayern h met een jaar. verlengd. Pa interesse van PSV was. Tja, De 63-voudige international b strijdt dat hij was uitgekeken o Bayern München. „Helema niet, maar Duitsland blijft toe altijd vreemde bodem. Vanda ook dat ik mijn contract sleeh voor een jaar wilde verlengd Bayern heeft me ook niet zond slag of stoot laten gaan. Ik he de club echter duidelijk gemaa' dat als ik zo'n kans zou late lopen, ik misschien met mind plezier in Duitsland zou blijve spelen. Met manager Höness he ik bovendien de afspraak g maakt dat ik over twee en ee half jaar terug kan komen om b Bayern als jeugdtrainer aan slag te gaan." Overigens had PSV eind '91 oo al zijn oog laten vallen op Wo ters, die toen bij Ajax van tra' ner Louis van Gaal mocht ve trekken. Te duur heette het toe en voor een bedrag van tw* miljoen vertrok Wouters, die zij profcarrière begon bij F Utrecht, naar Bayern Münche PSV heeft nu ruim anderha miljoen gulden aan de Zuiddui se club overgemaakt, Wouters weet zich de interes van PSV in '91 nog te herinn ren. „Het heeft dus even g duurd, maar nu ben ik er dan, kreeg hij de lachers in het P" lips Stadion op zijn hand. „PS heb ik dit seizoen nog niet zi spelen. Alles wat ik weet, heb uit de krant. Het is duidelijk d wanneer spelers als Romario Vanenburg vertrekken,, je creat viteit inlevert. Die zijn moeili te vervangen. Je komt dan schien uit bij jeugdspelers en hebben vaak een duwtje in rug nodig om beter te prestere* Misschien kan ik ze dat zet' geven. Ik zal daar in ieder gev aan meewerken." Cement Dat is ook de opdracht die van Aad de Mos krijgt. „Woute is voor ons het cement tussen c bouwstenen," sprak de PSV trainer theatraal. „We hebbe zeer talentvolle spelers die nc moeten groeien. Dan kan voor: aan de hand van iemand die hi klappen van de zweep ken Wouters kan dat. Hij heeft altij bewezen onder druk te kunne presteren. Niet alleen bij Ajax e Bayern München, maar ook b het Nederlands elftal. Kijk ma; naar de laatste twee interland Van onze sportredactie Eindhoven - Jan Wouters maakt zijn debuut voor PSV in een officiële wedstrijd pas na de winterstop. Dat gebeurt op zondag 9 januari als PSV in Enschede aan treedt tegen FC Twente. Tij dens oefenwedstrijdjes in Zeeland - op 4 januari in Oostkapelle en op 6 januari in Hoek - wil trainer De Mos hem inpassen. Theoretisch had hij van avond- al tegen FC Gronin gen kunnen spelen. Maar Wouters tramde nog niet met zijn nieuwe collega's en voelt de vermoeienissen van de afgelopen week. Heen en weer reizen, laat naar bed. Hij zal zelfs niet aanwezig zijn bij PSV-Groningen, want hij boekte met het ge zin drie weken geleden een reisje naar Parijs. Wouters, die na het WK afscheid neemt van Oranje, is in feite overal inzetbaar op het middenveld, maar hij heeft een persoonlijke voor keur voor de controlerende rol in het midden.

de Stem | 1993 | | pagina 10