CIA-man Inman volgt Aspin op m "Ziiri Sinn Fein houdt deur naar vrede in Noord-Ierland open Schoolstrijd laait in Frankrijk weer op v» Aspin was symbool voor Clintons warrige buitenlands beleid Jeltsin: Hervormingen gaan onverkort door Macedonië verwelkom banden met Nederlant Scherpere Verzekeri Keus van president Clinton valt goed bij Amerikaans parlement Via pólissen 1* DE STEM BUITENLAND Verstrooid BUITENLAND kort Homo's 0ESTEM Rabo: Deel ku is te klein om 1 Daling resultaten schadeverzekeraars VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 f\t Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, zal geen haast maken met een reactie op het Ang- lo-Ierse 'vredesinitiatief'. Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, verklaarde gisteren op een perscon ferentie in Belfast dat 'verduidelij king' nodig was van de regering in Dublin over 'bepaalde aspekten' van de Verklaring van Downing Street. Na de eerste uiting van 'teleurstelling' over het plan door een Sinn Fein- woordvoerder hield Adams de deur naar vrede toch open. Een vreedzame oplossing bleef, zei hij, zijn 'persoon lijke en politieke prioriteit'. Naar ver luidt zullen de ondergrondse districts commandanten van de IRA op korte termijn op een geheime plaats bijeen komen voor overleg. In afwachting van het antwoord van de terroristen heerst in Ulster vooral scep sis. Op zowel de katholieke Falls Road als de protestantse Shankill Road werd gesproken over een mogelijke vrede, maar wel op ieders eigen voorwaarden. Tijdens het vragenkwartier in het La gerhuis oogstte premier Major implicie te kritiek van zijn oud-minister Nor man Lamont die hem nadrukkelijk vroeg zijn geloof in de unie tussen Noord-Ierland en de rest van het Vere nigd Koninkrijk te bevestigen. Waarne mers interpreteerden Lamonts nukkige demonstratie vooral als vereffening van de oude rekening over zijn ontslag als minister van Financiën. In het Lagerhuis loste Major de lang ontkende toezegging aan de Ulster Unionisten in door een vaste kamer commissie in te stellen voor Noord-Ier- land. Het bleek de prijs voor hun door slaggevende steun in het lastige-ratifi catiedebat voor 'Maastricht'. Minister van Noordierse zaken Patrick Mayhew heeft inmiddels de inlevering door de terroristen van wapens en ex plosieven als extra voorwaarde gesteld voor overleg met Sinn Fein. Wanneer dat zou moeten gebeuren is onduidelijk. Probleem voor de autoriteiten is dat men geen goed idee heeft over de om vang van het IRA-arsenaal en het on waarschijnlijk is dat de terroristen zich zullen blootgeven. Een andere moeilijkheid is, in hoeverre een eventuele vrede zou kunnen leiden tot een vorm van amnestie voor IRA- terroristen. Premier Major bevestigde dat Scotland Yards jacht op bommen leggers gewoon doorgaat. Een Londense rechtbank veroordeelde gisteren twee Ieren tot 25 en 23 jaar gevangenisstraf wegens poging tot dief stal van explosieven uit een steengroeve en uitgewerkte plannen om aanslagen te plegen op Lagerhuisleden. Ze werden aangehouden na een succesvolle infil tratie van hun groep door een geheim agent. Deze heeft inmiddels een nieuwe identiteit gekregen en een beloning van 1,2 miljoen gulden voor het riskante werk. Washington (rtr/anp) - Admiraal Bobby Ray Inman, voormalig tweede man van de inlichtingendienst CIA, wordt de nieuwe Amerikaanse minister van Defensie. President Clinton heeft gisteren bekend gemaakt dat hij Inman zal voordragen. Inman volgt Les Aspin op, die woensdagavond plotseling zijn aftreden aankon digde. „Hij heeft zich een reputatie ver worven wegens zijn indringende analyses, zijn sterke leiderschap en zijn solide toewijding aan deze natie," zei Clinton over zijn nieuwe minister. Die gaf toe dat hij niet op Clinton heeft ge stemd. Hij zei dat hij er niet naar gestreefd heeft de baan van mi nister te krijgen, maar dat hij hem uit liefde voor zijn land heeft aangenomen. Inman, een gepensioneerde ad miraal, is van huis uit inlichtin genspecialist. Onder oud-presi dent Jimmy Carter was hij van 1977 tot 1981 leider van de Na tionale Veiligheidsraad. Tijdens het presidentschap van Ronald Reagan was hij in 1981 en 1982 de nummer twee van de CIA. Hij verliet die dienst echter na 16 maanden, klaarblijkelijk wegens een verschil van mening met de toenmalige CIA-chef William Casey. Sinds 1982 is Inman za kenman in defensie-materieel. De benoeming van de nu 62-jari- ge Inman moet nog worden be krachtigd door de Senaat. Dat lijkt echter een formaliteit, want zowel bij Democraten als bij Republikeinen ligt hij goed. Bei de kampen hebben gunstig op de keuze gereageerd. De voordracht van een nieuwe minister van Defensie was nodig, nadat Aspin woensdag bekend had gemaakt dat hij op 20 ja nuari om 'persoonlijke redenen' zal aftreden. Clinton zei het ver trek 'zeer te betreuren'. Hoogge plaatste functionarissen en poli tici in Washington zeiden echter dat Aspin onder druk is afgetre den. Hij zou zich veel te afstan delijk hebben opgesteld en een groot gebrek aan besluitvaardig heid aan de dag hebben gelegd. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Vandaag krijgt Frankrijk te maken met een opleving van de schoolstrijd. Het openbaar onderwijs staakt massaal om te protesteren tegen de afschaffing van de uit 1850 stammende 'wet-Falloux'. Die afschaffing maakt het moge lijk dat het bijzonder onderwijs voortaan meer gemeente-subsi dies krijgt voor het onderhoud van haar gebouwen dan voor heen. De noodzaak hiervan is volgens de regering-Balladur aangetoond door het vele achter stallig onderhoud bij de bijzon dere scholen. Maar de socialisten, niet-christe- lijke vakbonden en andere voor vechters van het openbaar on derwijs, die woedend zijn om de stap van het kabinet, menen dat er in het bijzonder onderwijs sprake is van wanbeheer. Tevens menen ze dat de gemeenten al onvoldoende geld hebben voor het openbaar onderwijs. Volgens de Franse onderwijsbonden kan de staking ook maandag voort duren. Het onderwijs is in Frankrijk altijd omgeven ge weest met veel passie. De wetswijziging werd in juni al aangenomen in de Franse Twee de Kamer, maar stokte daarna door verzet in de Senaat. Als een soort compromis liet premier Balladur onderzoek doen naar de toestand van het scholenpark. Uit het reseltaat daarvan bleek vorige week dat menig leerling van een bijzondere school met gevaar voor eigen leven de lessen volgt. De hygiënische situatie zou ook erbarmelijk zijn. Daarom besloot Balladur deze week, de wetswijziging door te zetten. Hij kreeg onmiddellijk het hele openbaar onderwijs te gen zich. De nieuwe schoolstrijd belooft nog verder op te lopen: voor januari heeft het niet-ker- kelijke kamp demonstraties aan gekondigd. Jeltsins economische hervormingen in de praktijk, op straat in het centrum van Moskou. Sommige Russen hebben er voordeel van, zodat zij nu een westerse kleuren-tv mee naar huis kunnen dragen. De invalide bedelaar, vergeefs wachtend op giften, heeft minder geluk gehad. foto ap Van onze redactie buitenland Moskou - President Boris Jeltsin van Rusland wil proberen zijn hervormings beleid onverkort door te zetten, ondanks het slechte resultaat van zijn aanhan gers en de zege van ultra-nationalisten en communisten bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Jeltsin wil ook zijn regering intact laten, liet hij gisteren weten. De overwinnaars van de verkiezingen riepen eerder al op tot wijzi gingen in het kabinet. Jeltsin lijkt intussen zondebokken te zoeken voor het verlies van de regeringsgezinde partij Ruslands Keuze van vice-premier Je- gor Gajdar. Hij heeft gisteren het hoofd van het tv-station Ostankino, Vjatsjeslav Bragin, ontslagen. Hij zou tijdens de verkiezings campagne te weinig aan berichtgeving ten gunste van Jeltsin hebben gedaan, waarvan ultra-nationalist Zjirinovski zou hebben ge profiteerd. Ook het hoofd van de juridische dienst van het Kremlin, Aleksandr Kotenkov, is aan de dijk gezet. Kotenkov had zich kandidaat gesteld voor de Russische Partij voor Een heid en Harmonie van vice-premier Sergej Sjachraj, die in het hervormingsgezinde kamp rivaliseerde met Ruslands Keuze. Woensdag rolde al de eerste kop: die van Sergej Stankevitsj, politiek adviseur van Jeltsin. Ruslands Keuze lijkt weliswaar toch de grootste partij te worden in het parlement, maar de ultra-nationalisten en de commu nisten zullen daar vermoedelijk in de meer derheid zijn. De Amerikaanse vice-president, Al Gore, zei gisteren ervan uit te gaan dat de relaties tussen Moskou en Washington door de ver kiezingsuitslag niet zullen veranderen. Gore en de Russische premier Tsjernomyrdin on dertekenden gisteren in Moskou een Ameri kaans-Russisch ruimtevaartakkoord dat uit eindelijk in de bouw van een internationaal ruimtestation moet resulteren. In Brussel verklaarde Europees commissaris Van den Broek dat de Europese Unie het hervormingsbeleid van Jeltsin zal blijven steunen, hoewel de verkiezingsuitslag reden tot zorg geeft. „Er is geen reden voor pa niekreacties. We moeten doorgaan met het intensiveren van onze betrekkingen met Rusland en dat land nauw betrekken bij de veiligheidsdialoog", aldus Van den Broek. Ook de Duitse kanselier Kohl beloofde presi dent Jeltsin gisteren steun. „Afwachten is nu een verkeerde aanpak. Jeltsin heeft nu het vertrouwen en hulp van het Westen nodig". Van onze correspondent Mare de Koninck DAT HET NU al kwam is weliswaar verrassend, maar een voortijdig ontslag van Amerika's minister van De fensie, Les Aspin, was iets waar veel waarnemers in Washington al lang rekening mee hielden. De chaotische intellectueel Aspin was sym bool bij uitstek van president Clintons warrige tot ontbre kende buitenlandse beleid. Wilde de president dat beleid een steviger koers geven, dan moest tenminste één figuur in Clintons buitenland-team ver dwijnen en worden vervangen. De twee anderen in dat team - evenmin inspirerende politieke persoonlijkheden - zijn minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher en nationaal veilig heidsadviseur Anthony Lake. Ook hun toekomst in de rege- ring-Clinton was en is onzeker. Aspin heeft officieel 'om per soonlijke redenen' zelf ontslag genomen. Maar er is alle reden om aan te nemen dat Clinton hem in werkelijkheid heeft ont slagen. Met de benoeming van Bobbie Inman tot opvolger van Aspin laat Clinton zien dat hij zijn veiligheidspolitiek een kordater karakter wil geven. Clinton sug gereert met zijn keuze ook dat Amerika voorzichtiger zal wor den met het inkrimpen van zijn krijgsmacht binnen en buiten de President Clinton (rechterfoto) introduceert zijn nieuwe minister van Defensie Bobby Inman. Op de foto links diens voorganger Les Aspin. foto's epa VS. Inman (62) is de zoon van een benzinepomphouder in een Texaans dorp. Zijn grote intelli gentie maakte hem een briljante carrière in de marine en in di verse spionagediensten (behalve CIA ook de Defense Intelligence Agency en de National Security Agency) gemakkelijk. In diverse adviesfuncties heeft hij de presi denten Eisenhouwer, Kennedy, Ford, Carter, Reagan en Bush gediend. Hij is een echt Penta- gon-kind, een typische Republi kein ook. De komende minister erkende gisteren, staande aan de zijde van president Clinton, dat hij bij de verkiezingen van vorig niet op Democraat Clinton maar op 'mijn vriend' George Bush heeft gestemd. Met die 'onthulling' lie ten Clinton en Inman hun voor nemen zien: de Republikeinse oppositie paaien en althans op buitenlands terrein een 'Con gres-brede' politiek gaan voeren. De Amerikaanse president heeft in zijn eerste ambtsjaar immers moeten ontdekken dat hij zich niet alleen op Amerika's binnen landse politiek kan concentre ren. Het turbulente buitenland eist volop de aandacht van 's werelds enig overgebleven su permacht. Voor het succes van Clintons presidentschap werd het essentieel een heldere inter nationale politiek te ontwikke len. En daarbij moeten de gepas te uitvoerders gevonden worden. Met het aarzelende duo Aspin en Warren Christopher (Buiten landse Zaken) scoorde hij óók in het binnenland niet en raspoliti cus Clinton voelde dat haarfijn aan. Er staat voor de VS ook interna tionaal veel op het spel dat een persooneelswisseling rechtvaar digt. Een oorlog in Korea is niet uitgesloten. De Navo staat voor ingrijpende veranderingen. En niet in de laatste plaats: Rusland kan weer een gevaarlijke groot macht met nu fascistische nei gingen worden. Het is duidelijk dat er naast president Clinton mannen of vrouwen nodig zijn met gevoel voor de leidersrol die de VS op zich dienen te nemen. Aspin was dat niet: hij is een verstrooide professor, zij het met een passie voor defensieproble- matiek. Hij kende de Pentagon- begroting van buiten. Als een briljant boekhouder draaide hij vlot zijn plannen in elkaar om de Amerikaanse krijgsmacht in te krimpen tot een organisatie die in de nieuwe wereldorde twee beperkte regionale oorlogen zou kunnen uitvechten en winnen. Maar de 55-jarige Aspin miste politieke feeling, zicht op de gro te bewegingen in de wereldpoli tiek en een management-stijl die past in de Amerikaanse militaire cultuur. In de elf maanden van zijn ministerschap hebben die Drie gestolen Picasso's terecht Stockholm - De Zweedse politie heeft drie schilderijen van Pablo Picasso teruggevonden die werden gestolen bij de grootste kunstroof die ooit in het land heeft plaatsgevonden. Openbaar aanklager Sven-Erik Alhem zei gisteren dat schilderijen waren gevonden in Stockholm nadat twee verdach ten waren gearresteerd. De verdachten zijn van Poolse afki en zijn 22 en 24 jaar. De drie schilderijen werden met drié andere werken van Picasso en twee van Georges Braque op j november gestolen uit het Museum voor Moderne Kunst it Stockholm. Nieuwe premier Zuid-Korea Seoul - President Kim Young-sam van Zuid-Korea heeft gisteren de hoogste anti-corruptiefunctionaris van het land, Let Hoi-chang, benoemd tot premier. Lee volgt Hwang In-sung Deze was eerder op de dag afgetreden. Hij nam de verantwoord delijkheid op zich voor het mislukken van het streven rijstmarkt van het land gesloten te houden voor concurrentie uit het buitenland. Egypte hangt drie moslim-militanten op Cairo - De Egyptische autoriteiten hebben gisteren opnieuw drie moslim-militanten terechtgesteld. Hun executie brengt het totaal aantal mensen dat dit jaar in Egypte ter dood is gebracht op 23. Een van de drie zou behoord hebben tot de 'Nieuwe Jihad', de opvolger van de organisatie die in 1981 president Anwar Sadat vermoordde. De twee andere geëxecuteerden zouden plannen hebben gehad om regerings functionarissen te vermoordem. Japanse oud-premier Tanaka overleden Tokyo - De Japanse oud-premier Kakuei Tanaka is gisteren op 75-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Tokyo overleden. Tanaka werd in oktober opgenomen in een ziekenhuis en was onder behandeling wegens suikerziekte. Hij overleed aan de gevolgen van een longontsteking en een slecht functionerende schildklier Tanaka, die van 1972 tot 1974 premier was, werd in 198! veroordeeld wegens het aannemen van steekpenningen van Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Oral Celik aan Italië uitgeleverd Rome - De Turk Oral Celik, de medeplichtige van Ali Agca bij de aanslag op de paus in 1981, is gisteren door Frankrijk aan de Italiaanse autoriteiten uitgeleverd. Na jarenlang zwijgen had de terrorist, lid van de extreem-rechtse Turkse organisatie Grijze Wolven, zijn ware identiteit bekend gemaakt. In 1988 werd Bedri Ates, zoals Celik zich noemde, in Frankrijk tot acht gevangenisstraf veroordeeld wegens heroïnesmokkel. Bij een confrontatie in 1991 wees Agca hem als zijn medeplichtige aan. De Turk ging echter niet door de knieën. Agca em Celik zouden door de Bulgaarse geheime dienst zijn ingehuurd om de paus te vermoorden. Algerijnse rechter vermoord Algiers - Gewapende mannen hebben gisteren een Algerijnse rechter vermoord toen hij zijn woning verliet in de hoofdstad Algiers. De rechter, Bentri Seddik (46) was president van rechtbank van de provinciale hoofdstad Tizi Ouzou. De 'Gewa pende Islamitische Groep' (GIA) eiste intussen gisteren de verantwoordelijkheid op voor de moord, woensdag, op 12 Kroatische en Bosnische technici in een kamp buiten Algiers. Premier Malval van Haïti neemt ontslag Port-au-Prince - Premier Robert Malval van Haïti heeft zi ontslag ingediend. De voorgenomen nationale verzoeningsconfe rentie gaat niet door, verklaarde Malval. De houding van de militairen die de dienst uitmaken op Haïti is daar debet aan, suggereerde hij. De veiligheid van de deelnemers aan de conferentie (die had moeten leiden tot de terugkeer van president Aristide) is volgens Malval 'niet te garanderen'. De Verenigde Staten zeiden dat ze het aftreden van Malval betreuren en zich blijven zich inzetten voor de terugkeer van Aristide. Den Haag (anp/rtr/afp) - Nederland wil diplomatieke betrei kingen aanknopen met de voormalige Joegoslavische repi bliek Macedonië. Minister Kooijmans van buitenlandse zake heeft dat gisteren gemeld in een brief aan zijn Macedoniscl collega Stevo Crvenkovski. mankementen hem danig opge broken. Al ligt natuurlijk de uit eindelijke verantwoordelijkheid en zelfs oorzaak van falend be leid bij de president, Aspin was niet in staat te voorkomen dat Amerika's prestige zware averij opliep in Bosnië, Somalië en Haïti. De dood van achttien Ameri kaanse militairen in Somalië, begin oktober, werd Aspin door velen zelfs persoonlijk aangere kend omdat hij tevoren gewei gerd had te voldoen aan gene raal Colin Powells verzoek meer tanks te sturen. Sommige Repu blikeinse oppositieleden eisten daarom Aspins aftreden. De minister was evenmin de ge schikte figuur om de door Clin ton beoogde toelating van ho mo's tot het leger bij de com mandanten aanvaard te krijgen. Daarnaast was Aspin de jongste weken onder druk van zijn gene raals ineens openlijk gaan vra gen om jaarlijks 10 miljard dol lar méér voor Defensie dan de president hem wilde geven. De 'workaholic' Aspin, die tevo ren 22 jaar Congreslid was ge weest waarvan zeven in de machtige functie van voorzitter van de vaste Defensiecommissie, heeft ook een lichte hartkwaal. Maar gezondheid is niet ge noemd als reden voor zijn ver trek. Andere redenen evenmin en dat hoefde ook niet, omdat ze even evident als talrijk zijn. Het voorstel vloeit voort uit de Nederlandse erkenning van Ma cedonië op 19 april nadat eerder de Veiligheidsraad de republiek als volwaardig lid van de VN had erkend. Ook Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Denemarken zijn gisteren diplo matieke betrekkingen aange gaan met Macedonië, ondanks de Griekse weerstand hiertegen. De Franse minister van buiten landse zaken, Alain Juppé, zei gisteren te verwachten dat de andere landen van de Europese Unie (vroeger de EG) zullen vol gen, behalve Griekenland. Samen met andere lidstaten van de EU meent Nederland dat het aangaan van officiële contacten de stabiliteit van de voormalige Joegoslavische republiek ver sterkt. De Macedonische presi dent Kiro Gligorov heeft de stap van de vijf landen gisteren welkomd. Athene was woensdag buitenge woon gepikeerd over de stap Nederland en de andere EU-lai den, maar gisteren klonk er gematigder geluid. Athene zei, te willen wachten 'hoe de hoi ding van Skopje zich ontwil kelt'. Athene heeft twee lang getracht het aangaan officiële contacten tussen M donië en EU-leden te blokkers. Griekenland heeft een noordeli] ke provincie met dezelfde naai en vreest dat Macedonië W aanspraak op wil maken. Europees commissaris Van 4 Broek zei gisteren dat de erket ning gebeurt onder de n 'voormalige Joegoslavische publiek Macedonië'. De naamsl westie blijft, aldus Van Broek, 'dus onopgelost'. ADVERTENTIE- Voor uw veiligheid verkleinen wij de afstand tot uw portemonnaie. Amersfoort (anp) - De situa tie op de kantorenmarkt is zo slecht dat het adviesbureau Twijnstra Gudde de nood klok luidt. Volgens een on derzoek van dit bureau onder 1200 organisaties is voor twee miljoen vierkante meter aan kantoren geen toekomst meer. Terwijl aannemers en project ontwikkelaars nog steeds pan den uit de grond stampen, daalt de vraag de komende jaren naar een 'absoluut dieptepunt'. Ge volg: vooral de oudere wat on gunstig gelegen kantoorpanden Veldhoven/Den Haag - De k raar Zürich Leven, vroeger wil de portefeuille van verz ven overnemen. „Wij kijke Pennink in het blad Verzeke Hoeveel Zürich op tafel wil leg gen, is niet bekend. „In ieder geval betaal ik er geen 80 mil joen voor," verklaart Pennink in het brancheblad. Gisteren wilde een woordvoerder van de Haagse maatschappij geen commentaar geven, omdat 'er niets te melden was'. Zürich Leven - onderdeel van de grote Zwitserse Zürich-Gruppe - haalde in het afgelopen boekjaar een nettowinst van 5,6 miljoen. Het premie-inkomen steeg met 1,5 procent tot 305,3 miljoen. Het belegd vermogen nam toe van 1,87 miljard naar 2,11 miljard. Vie d'Or kampt met een finan cieringstekort van 80 miljoen, dat is ontstaan door mismanage ment. Daarnaast onderzoekt jus titie de beschuldiging dat door fraude miljoenen aan de onder neming zijn onttrokken. De Ver zekeringskamer heeft begin deze week de vergunning van Vie d'Or ingetrokken. De rechtbank in Den Bosch is gevraagd om toepassing van de noodregeling. Apeldoorn (anp) - De Vei bezig met de afwikkeling var controleteugels aantrekken. Vaker dan voorheen wil het toes van de verzekeringsmaatschapp worden ook de accountant, df dige) en de externe adviseurs be mer de teugels aan wil trekken se levensverzekeraar- Vie d'Or if de Verzekeringskamer puur toei Onder het oude systeem beperl het jaarlijks nakijken van de b de onderneming één keer in de de ontwikkelingen in Europa -1 Europese markt- besloot de controle-instrument te ontwikk zoekje, waarna we overleg plej actuaris en externe adviseurs." Tijdelijk is de Mitsubishi Galant leverbaar met airbag voor slechts f595,- extra. De Mitsubishi Galant is leverbaar vanaf f39.345,-, incl. BPM/BTW, excl. kosten rijklaar maken, af Sassenheirn. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd met 3 jaar Multigarantie/lnter-Euro Service. Imp.: Hart Nibbrig Greeve B.V Sassenheirn, tel. 02522-661II. Mitsubishi Dealer Lease, tel. 02522-20660. Utrecht (anp) - Een groot d kuikenmesterijen is te klein o: ven. Mogelijkheden om uit te geving echter nauwelijks aam die Rabobank Nederland giste: De meeste pluimveebedrijven liggen in de mestoverschotgebie- den op de zandgronden. De uit breidingsmogelijkheden zijn Apeldoorn (anp) - Voor de Nederlandse schadeverzeke raars is 1992 een slecht jaar geweest. Ondanks een aanzienlijke groei van de premies zagen zij de resultaten dalen. Aanzienlijke verslechteringen deden zich voor bij de motorrij tuigen- en brandverzekeringen. In eerstgenoemde branche liep het verlies op van f 29 miljoen naar f 261 miljoen. Bij brand was er een min van f 39 miljoen tegen een winst in 1991 van f 115 miljoen. De vermogenspositie bleef sterk. De premies stegen in 1992 met maar liefst 9,2 procent. In 1991 was dat 2,9 procent. Bij de sector ongevallen en ziekte bedroeg de groei 15 procent. Oorzaken wa ren vooral de stelselherziening ziektenkostenverzekeringen en het doorberekenen van kos-' tenstijgingen. De nettowinst van de verzeke raars daalde van f 1,1 miljard naar f 0,8 miljard. Een verbete ring van de interestresultaten en lagere belastingen compenseer den de daling van de branchere sultaten gedeeltelijk.

de Stem | 1993 | | pagina 4