ken Kamer 8taat achter bijstandswet 14.95 Simons wil eigen bijdrage thuiszorg op tien gulden stellen Dit jaar is de boom duurder dan de kadootjes eronder. Staatssecretaris Wallage overtuigt Tweede Kamer van wijzigingsplannen Glazen bol Da's duidelijk Lage inkomens krijgen geen extra huursubsidie Rechter legt gestoorde man verhuizing op Nu exclusief bij fö§ gevaarlijke stoffen in Nederland DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Gedichten-album Van Gogh gevonden Tien ambtenaren verdacht van doorspelen illegale informatie DECEMBER 1993 Jan Pronk: ee, vinger wijst, eei arm zwaait. Het de pastoor, de dl minee die het volt vanaf de kansel tt recht wijst. 'ly( hebben hen verge, ten en vooral aat onszelf gedacht' foto willem blauw getroffenen is Pronks krach' n ook zijn grootste handicai Het is hem al eens opgebroken terugkeerde vanuit Somalië ongerende kinderen bijna let- zijn armen stierven en hij ij e Kamer zijn tranen niet meer idwingen. functie die hem nu is aangebo- ronk zich niet terugtrekken in ucratische spelonken van het uw in New York. Hij zal er op uit trekken, geen genoegen et het verhaal van de hulpver- "ant hij wil met eigen ogen, ens zijn vakanties, zien welk achtoffers wordt aangedaan, k zal hij daarom met overgave arover hoeft geen twijfel te Want: „Je moet gewoon je best rd werken. Stap voor stap 'erleggen." En hij zal zijn werk uiging doen. „Ik geloof omdat t werk zal hem aanvreten en m kapot maken, letterlijk. Het rom niet verwonderlijk dat ch gisteren vlak voor het ver- New York afvroeg of hij die T-topfunctie wel moest aan- or het land loopt: richting itsland en België, met een takking naar Schiphol die nu aanleg is. Daar gaat per jaar 0 miljoen liter brandstof erheen voor militaire doel- ïden, plus 600 miljoen liter or civiel gebruik. Als de nieu- buis naar Schiphol klaar is, het doorpompen van vlieg- igbrandstof fors toenemen; de pleiding moet het riskante ntinue vervoer van kerosine ?t tankschepen dwars door de ndstad overnemen, orts zijn er vier olieleidingen n Rijnmond naar Amsterdam, litsland, Antwerpen en Vlis- gen, 25 leidingen voor het orpompen van chemische odukten, alsmede 4000 km "dgasleiding. Het transport pijpleiding geldt als zeer lig: de inspectie is frequent, :kages komen nauwelijks Graafwerkzaamheden ge- wel risico's. ansport van gevaarlijke stof- i lijkt langzamerhand minder kant en toenemend professio- '1 te worden. Chauffeurs, ma- nisten en andere betrokke- n krijgen een intensieve, ver- chte opleiding waardoor zij zuster en verantwoorder met risico s omgaan. Het materi- wordt sterker, veiliger, de iks dikker. t overblijft als grootste risico vet menselijk falen. Zo moest Rotterdamse politie in de htendspits bij dichte mist is vier tankauto's met ge- arlijke stoffen van de weg len. Zjj werden gedwongen parkeerplaatsen te wachten het zicht beter werd. lit is de laatste, vierde afleve- 3 in een serie over het vervoer i gevaarlijke stoffen. Eerdere ^veringen verschenen op zater- 11, maandag 13 en woensdag december. VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 Van onze Haagse redactie pen Haag - Geen 11,50 gulden eigen bijdrage voor een uur thuis- zorg vanaf 1 juli 1994, maar tien gulden. De contributie voor het kruiswerk moet per 1 januari met enkele guldens omhoog. Pat is het jongste plan van staatssecre taris Simons (Volksgezondheid). Tot gisteren wilde de bewindsman een eigen bijdrage van 11,50 gulden voor hele thuiszorg (gezinszorg en kruiswerk) en handhaving van de jaarcontributie voor het kruiswerk van 46 gulden. In beide voorstellen is de contributie maar een half jaar geldig. Met zijn laatste variant hoopt Simons tegemoet te komen aan de kritiek van de thuiszorg-instellingen dat een uurta rief van 11,50 voor de thuiszorg (nu 8,25 gulden voor alleen gezinszorg) cliënten afschrikt, waardoor ze in het grijze circuit hulp zoeken. De bewindsman lanceerde zijn nieuwe plan tijdens een verwarrend overleg met de Kamer dat zich concentreerde op het plan van CDA-Kamerlid Lan- sink. Die wil een eigen bijdrage voor alléén gezinszorg. Voor het kruiswerk moet de contributie blijven bestaan. Lansinks plan levert volgens Simons niet de benodigde 430 miljoen gulden op. Lansink reageerde gebeten. Van Si mons' eigen plan staat volgens hem ook niet vast of het wèl de beoogde op brengst heeft. Bovendien vreest de CDA'er, evenals PvdA en GPV, dat de groeiende vraag naar thuiszorg leidt tot een onbeheersbare kostenstijging. Daarom wil Lansink de huishoudelijke hulp niet langer financieren via de verzekering, waardoor elke burger er aanspraak op kan maken, maar via een jaarbudget waarmee de thuiszorg het moet doen. Dit voorstel zou betekenen dat huishoudelijke hulp ook niet in de toekomstige basisverzekering komt. Hierover moet de Kamer later maar oordelen, vindt Simons. De staatssecretaris noch het CDA krijgt op voorhand de steun van een Kamer meerderheid. PvdA-woordvoerder Van Otterloo over een vast budget voor huishoudelijke zorg: „Je kunt moeilijk zeggen: u krijgt wel persoonlijke ver zorging, maar geen huishoudelijke hulp meer, want het geld is op." Simons wees op het gevaar dat de instellingen huishoudelijke hulp gaan bieden onder het mom van persoonlijke verzorging, omdat dat laatste wel door de verzekering wordt gedekt. Verwij zend naar de potpourri van voorstellen vroeg Van Middelkoop (GPV) zich hardop af 'of we nog weten waarmee we bezig zijn?'. „Buitengewoon onbevredigend," rea geerde voorzitter Clevers van de Lande lijke Vereniging voor Thuiszorg gisteren na het overleg. Volgende week moet de Kamer de knoop doorhakken. Den Haag - Staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) heeft gisteren het overgrote deel van de Tweede Kamer achter zijn plannen voor wijziging van de algemene bijstandswet gekregen. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn in hoofdlijnen akkoord. De details worden pas volgend jaar besproken wanneer de wetstekst in de Kamer wordt behandeld. Dat zou nog voor de kamerverkiezingen in mei moe ten gebeuren. Belangrijkste wijziging van het huidige systeem is dat een uitke ringsaanvrager zelf moet bewij zen dat hij of zij alleen woont en geen kosten kan delen. Kan dat niet bewezen worden dan volgt een uitkering van 50 procent van het minimumloon. Wordt het wel bewezen dan zijn de gemeenten verplicht om een toeslag van 20 procent te geven. De regeringspartijen verschilden van mening of een alleenwonen- alleenstaande altijd recht heeft op die toeslag. Wallage maakte gisteren duidelijk dat verschillende categorieën daar zeker niet voor in aanmerking komen. Het gaat dan bijvoor beeld om krakers zonder woon lasten, schoolverlaters en 21- en 22-jarigen. Vanaf 21 jaar heeft iemand pas recht op bijstand. Net als bij de huidige bijstands regeling kan een gemeente in zeer bijzondere gevallen beslui ten om een alleenwonende al leenstaande de 20 procent toe slag met te verstrekken. Bijvoor beeld wanneer de aanvrager gra tis in een huis woont. Wallage maakte duidelijk dat het dan om uitzonderingen gaat en dat zo nodig de kantonrechter kan oor delen of de gemeente behoorlijk heeft gehandeld. De omgekeerde bewijslast moet een bezuiniging van vele honder den miljoenen opleveren. Uit ge meentelijke onderzoeken werd de laatste jaren duidelijk dat veel mensen illegaal samenwo nenden en daarbij twee keer een uitkering van 70 procent van het miniumloon opstreken. Gemeenten worden in de toe komst geprikkeld om extra goed te controleren bij aanvragen. Over drie jaar moeten ze name lijk zelf opdraaien voor de toe slagen die ze verstrekken. Nu WAAR TWEE geloven slapen op een kussen, daar slaapt de duivel tussen. Dat is de oerwet die Noord-lerland regeert. Satanische verdeeldheid en bestrijding van de ander. Vijfentwin tig jaar religieus-politiek geweld tussen katholieken en protestan ten. Aan de zijlijn de Ierse republiek die sympathie voelt voor de katholieke broeders en zusters in het noorden en in de rol van verlamde bovenbaas de Londense regering die zich niet kan permitteren de protestantse unionisten-meerderheid tegen haar tin uit het Groot-Britse vaderhuis te verdrijven. De spelers van het tweede plan, de Ierse premier Reynolds en zijn Britse collega Major, hebben nu opnieuw geprobeerd het initiatief in handen te krijgen. Er is een zoveelste akkoord gesloten om alle niet op geweld gerichte partijen rond de tafel te brengen en aan een gezamenlijke oplossing te laten werken. Of er enige kans op succes is, blijft onduidelijk. De geschiedenis voorspelt weinig goeds. Acht jaar geleden was er ook een hoopgevende overeenkomst tussen de Ierse en Britse premiers. Toen waren alle unionisten meteen tegen. Het feit dat de Ierse republiek mocht meepraten, was te veel. De eerste schrede op weg naar een verenigd katholiek Ierland werd daarmee in hun ogen gezet. Een massale staking ontwrichtte de gehele provincie en binnen vier maanden was aan het gezamenlijke bestuur van protestanten en gematigde katholieken een eind gekomen. Het geweld ging verhevigd door. De situatie is nu iets anders. Gematigde protestantse en katho lieke leiders hebben beloofd het document zorgvuldig te bestu deren en hebben hun achterbannen aangeraden hetzelfde te doen. Binnen de IRA, het extremistische, katholieke Noordierse republikeinse leger, schijnt een stroming te bestaan die inziet dat met voortdurend geweld geen overwinning te behalen valt. Slechts de voorman van de protestantse militanten, dominee Paisley, wees het plan direct af. Paisley lijkt echter minder kans te hebben de massa te mobilise ren en de aanzet tot onderhandelingen daarmee te torpederen. Velen van de Noordieren zijn oorlogsmoe. Een dagblad-enquête wees bijvoorbeeld uit dat het plaatselijke zakenleven er in overgrote meerderheid voor voelt de politieke vleugel van de IRA te betrekken bij de gesprekken over de toekomst van Ulster. Toch kan niemand voorspellen of er nu na het Midden-Oosten en Zuid-Afrika een derde brandhaard door middel van gesprekken gedoofd kan worden. De IRA moet om geloofwaardig te worden els onderhandelingspartner voor minstens drie maanden afzien van geweld en ondertussen moeten de extremisten ter andere zijde ervan overtuigd worden dat doden niet meer kunnen praten sn dat daarom er voorlopig niet meer gemoord moet worden. Wie weet of de temperatuur in de heethoofden nog beheersbaar is, beschikt over meer dan een goede glazen bol. kunnen alle kosten voor 90 pro cent worden gedeclareerd bij het Rijk. In zijn slotwoord dankte Walla ge de Kamer dat niet aan de hoogte van de uitkering wordt gemorreld. Wallage: „Het sociaal minimum is geen vetpot." Alleen de WD wil de uitkering voor een alleenstaande terugbrengen naar 60 procent. Amsterdam (anp) - Jarenlang stond de doos bij haar op zolder, maar pas onlangs kwam Lenie Nebbeling uit Amersfoort ertoe om de in houd goed te bestuderen. Het resultaat: een foto-album met familiekiekjes en een album met gedichten die ooit hebben toebehoord aan schilder Vincent van Gogh. Directeur Ronald de Leeuw van het Amsterdamse Van Goghmu- seum heeft de vondst gistera vond bevestigd. Lenie Nebbe ling, kleindochter van Vincent van Goghs zuster Elisabeth, had de museumconservator Louis van Tilborgh verzocht om het materiaal te onderzoeken. Volgens De Leeuw had Van Gogh de gewoonte om vrienden en familieleden albums cadeau te geven waarin hij gedichten had overgeschreven die hij mooi vond. Het boekje, dat in Amers foort werd gevonden, is vermoe delijk geschreven rond 1875 en was bestemd voor Vincents zus Elisabeth. Het Teylersmuseum in Haarlem bezit er een en het Van Goghmu- seum heeft er vier. Het Van Goghmuseum heeft ooit het boek 'Poetry Albums' uitgegeven over de vijf gedichtenbundels. „Maar van het bestaan van een zesde waren we niet op de hoogte", aldus De Leeuw. Als het aan de bedenker van dit eigentijdse 'kunstwerk' aan de Teteringsedijk in Breda ligt, is er voor asielzoekers nog wel plaats in Nederland. Maar moet er een eind komen aan de ongebreidelde groei van het autoverkeer. Een duidelijk stand punt van deze ex-Diane-rijder. foto willem blauw Utrecht (anp) - De politie van Utrecht vermoedt dat ongeveer tien ambtenaren, afkomstig uit het gehele land, illegaal informatie hebben verstrekt aan een beveiligingsbedrijf in Nieuwegein. Onder de ambtenaren bevinden zich ook enkele medewerkers van de politie uit Utrecht. De informatie komt uit diverse bestanden, zoals die van de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW), Bevolkingsgegevens en het Herkenningsdienst Systeem (HKS), aldus de Utrechtse politie. Op basis van verschillende tips die bij de Regionale Criminelen Inlichtingen Dienst binnenkwamen, is de politie een medewerker van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) op het spoor gekomen. Volgens de politie werd hij betaald voor het verstrekken van vertrouwelijke informatie aan een beveiligingsbedrijf in Nieu wegein. Zowel de directeuren van het beveiligingsbedrijf als de medewerker van het GAK zijn ex-politiemensen uit Utrecht. Na de inbeslagname van de administratie van het beveiligingsbedrijf is de mogelijke betrokkenheid van de ambtenaren aan het licht gekomen. De politie heeft de medewerker van het GAK gearresteerd. Enige weken geleden raakte de Amsterdamse politie in opspraak door publikaties over commerciële nevenactiviteiten. Daarbovenop kwam het bericht over Transpol, een organisatie die wordt geleid door de korpschefs van de drie grote steden. Transpol heeft minstens een keer op commerciële basis een cursus fraude-onderkenning gegeven aan personeel van verzekeringsmaatschappij Centraal Be heer. Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen met kinderen die een inkomen hebben tussen minimum en modaal krijgen geen extra huursubsidie. ambtenaren in beginsel in het vervolg alleen voor een vier daagse werkweek aan te nemen, vond geen genade in de ogen van De Vries. Hij vond het niet juist zittende ambtenaren anders te behandelen dan hun toekomstige collega's. De Vries kwam de Tweede Ka mer gisteren wel half tegemoet bij de uitbreiding van de banen pools. De Kamer had een groei van 5000 plaatsen gevraagd voor volgend jaar. De Vries voelde daar weinig voor. Hij meent dat mensen te vaak het risico lopen vast te blijven zitten in een ba nenpool. Bovendien zijn er nog steeds gemeenten die er niet in slagen alle kandidaten voor de Jeugdwerkgarantiewet aan ba nen te helpen. Minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft dat idee van de PvdA gisteren verworpen. De Vries heeft de Kamer gisteren wel toegezegd dat er volgend jaar 2.500 banen poolplaatsen bij mogen komen. Na overleg met staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting heeft De Vries geconcludeerd dat verhoging van de huursubsidie voor de lagerbetaalden met kin deren nauwelijks uitvoerbaar is. PvdA-woordvoerder Van Zijl had voorgesteld die groep onge veer vijfhonderd gulden per jaar extra huursubsidie te geven. Dat zou honderd miljoen kosten. Dit betalen door een lager bedrag aan vermogen dan de huidige 125.000 gulden vrij te laten bij huursubsidie, brengt volgens De Vries slechts eenderde deel op van het benodigde bedrag. Ook het inmiddels sterk afge zwakte voorstel van Van Zijl om Hebt u ook al zo'n leuk trappetje met lampjes voor het raam staan ter ere van Kerstmis of hebt u zich zo'n romantisch kerstdorpje aan laten praten? Buiten heeft u toch ook wel een verlichte boom staan? Dat moet hoor, want anders dan sommigen u willen doen geloven, is Kerstmis ook dit jaar weer een feest van nog meer visueel vertoon. Iedereen steekt iedereen zo aan dat het me niet zou verbazen als er bij een volgende kerst ook draagbare, in kleding te verwerken kerstverlichting verkocht wordt. Zouden ze bij avond een luchtfoto van dit land maken, dan zou je schrikken van de lichtzee die je te zien krijgt. Voor een land dat altijd een lichtend voorbeeld wil zijn voor andere is dat misschien toch een tikkeltje te overdadig. Al dat warme licht brengt de Nederlandse mens in de kerststemming. Ik vraag me af hoe de uitslag zou luiden als we deze kerst al zouden mogen stemmen. Zou veel van dat licht dan geen schone schijn blijken te zijn? MERIJN BINNENLAND KORT Steekproef naar schietvaardigheid politie Den Haag - Om elke twijfel over de schietvaardigheid van politiemensen weg te nemen laat minister Dales van Binnen landse Zaken volgend jaar in alle politieregio's een steekproef houden. Daarnaast stelt ze tien miljoen gulden beschikbaar om de oefenbanen op te knappen. Dit staat in een brief an Dales an de Tweede Kamer. Vorig jaar werd geconstateerd dat niet alle politie-ambtenaren voldoende zijn geoefend in het schieten. Ook niet alle schietba nen aan de eisen te voldoen. Verdachten Olvarit-affaire vrij Den Haag - De begin deze week aangehouden verdachten in de Olvarit-affaire zijn gisteren vrijgelaten. De rechter-commissaris gelooft niet in eventuele opzet van de drie en wees de vordering tot inbewaringstelling af. Nutricia, producent van Olvarit, heeft enkele weken terug een miljoen potjes babyvoeding uit de handel moeten nemen omdat er een desinfecterend middel in zat. Justitie had drie directeuren van de vleesverwerkende bedrijven in Gorinchem en Strijen opgepakt. De firma's leverden het vlees voor de gewraakte babyvoeding. De drie blijven wel verdacht. Plan voor duizenden banen in groothandel Utrecht - Werkgevers en vakbonden in de groothandel willen de komende drie jaar in samenwerking met de arbeidsvoorziening 12.500 buitenlanders, vrouwen en (andere) langdurig werklozen aan het werk helpen. Zij denken dat te bereiken door een meer gerichte bemiddeling, voorlichting en scholing. Volgens een woordvoerder van de FNV Dienstenbond gaat het niet om extra werkgelegenheid. „De vacatures zijn er wel." Het probleem is volgens hem dat vraag en aanbod niet goed op elkaar zijn afgestemd en dat potentiële sollicitanten vaak niet voldoende zijn geschoold. Rechter lokte 'koffiegeld-proces' uit Den Haag - Een raadsheer bij het gerechtshof van Den Bosch heeft zelf het proefproces uitgelokt over de studeerkameraftrek en koffiegeldaftrek waarover de Hoge Raad recent een uitspraak deed. Dit heeft president mr. G. Kok van het Bossche gerechts hof gisteren bevestigd. De betrokkene kreeg over 1990 een ruimere studeerkameraftrek en enkele honderden guldens kof fiegeld-aftrek. De rechterlijke macht heeft in haar maag gezeten met de zaak van de collega. Dit blijkt uit een advies van advocaat-generaal Van Soest. Hij merkt daarin op dat onder meer de aard van werkzaamheden achterwege zijn gelaten in de proefprocedure. De tegenpartij, de belastingdienst, heeft volop meegewerkt aan een snelle uitspraak. De manoeuvres, van bezwaar en beroep, waarmee het geduld van een belastingplichtige vaak jaren op de proef kan worden gesteld, bleef tot minimale proporties beperkt. 'Kerk moet mensenrechten naleven' Utrecht - De eerbiediging van de mensenrechten in de katho lieke kerk is wezenlijk voor haar geloofwaardigheid en haar overtuigingskracht. Dat zeggen de Nederlandse bisschoppen in hun verklaring 'Op recht gericht', die gisteren is gepubliceerd. De bisschoppen hebben zich hiermee voor het eerst gezamenlijk uitgelaten over de kwestie van de mensenrechten in de kerk zelf. De verklaring is uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Commissie Justitia et Pax Nederland dat gisteren in Utrecht werd gevierd. Noemen de Nederlandse bisschoppen de eerbiediging van de mensenrechten in de eigen kerk noodzakelijk, ze signaleren wel een probleem om dat te realiseren. Mensenrechten en het kerkrecht vormen nu eenmaal twee aparte rechtsmodellen, die zowel in oorsprong als in aard van elkaar verschillen. Daarom zijn gevoelens van discriminatie en ongelijkheid in de kerk voorlopig nog onvermijdelijk, staat in de verklaring te lezen. (ADVERTENTIE) Amsterdam (anp) - De presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mr. R. Gisolf, heeft gisteren een als geeste lijk verward te boek staande inwoner van de Vrolikstraat in Amsterdam-Oost gedwon gen binnen zeven dagen zijn biezen te pakken en te ver huizen. De man, die door de buurt als een bedreiging wordt gezien, mag zich gedurende twee jaar niet binnen een straal van 500 meter van zijn woning ophou den. Dit is de uitkomst van een kort geding dat de Amsterdamse offi cier van justitie bij monde van de staat tegen de Amsterdam mer, C.B., had aangespannen. Omdat het de officier aan straf rechtelijke middelen ontbrak, stapte hij naar de civiele rechter om aan de ongewenste en onrust veroorzakende aanwezigheid van B. in de Vrolikstraat een einde te maken. De Vrolikstraat werd eerder dit jaar al opgeschrikt door de moord op de 12-jarige Zülbiye Gündüz, die op weg naar school door haar gestoorde beneden buurman met een tafelpoot werd doodgeslagen. Deze dader is ver oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf en TBS met dwangve rpleging. Ook B. toonde zich gewelddadig tegen zijn buren. De politie heeft het afgelopen jaar haar handen vol aan hem gehad. De man bedreigde mensen; buurtbewo ners zagen hem in juli van dit jaar zwaaiend met een kapmes door de straat lopen. In oktober veroordeelde de poli tierechter hem tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk wegens ernstige bedreiging en vernie ling. Als bijzondere voorwaarde bepaalde de politierechter dat hij zich gedurende zijn proeftijd, twee jaar, niet in de Vrolikstraat mocht bevinden, met uitzonde ring van de dag waarop hij zou verhuizen. B. lapte de voorwaarde aan zijn laars en ging, na zijn vrijlating, gewoon terug naar huis. De buurt bleek tijdens een vergade ring met de politie te bang om aan een handtekeningenactie deel te nemen of zelf een kort geding aan te spannen. Daarop ondernam de officier van justitie de civielrechtelijke actie. De politie heeft inmiddels aan geboden B. te helpen bij de eer ste opvang na zijn verhuizing. De man heeft te kennen gegeven dat hij weg wil. Niettemin be klaagt hij zich erover dat hij zich door buurtbewoners geterrori seerd voelt. Het gedrag van B. is 'een ernsti ge schending van een aantal wettelijke normen en van belan gen van omwonenden', aldus rechter Gisolf. De eis in kort geding van de officier van justi tie om B. te laten verhuizen leek Gisolf 'passend'. De officier wilde B. binnen 24 uur uit de Vrolikstraat weg heb ben, maar dat vond de rechter wel erg snel. Als B. echter niet binnen een week vertrokken is, zal de politie hem een handje helpen. GLORIA VANDERBILT bodymilk 150 ml. GABRIELLA SABATINI eau de toilette spray 10 ml. 4935 AXE aftershave 50 ml. 4- deospray 150 ml. in kadoverpakking 47r9ö~

de Stem | 1993 | | pagina 3