WD bedelde om geld bij ondernemers 'Actie Bosnië wordt een mislukking' irbag der dekker "IK WIST DAT ZE UIT COMA ZOU KOMEN..." r per Luto sporter mkrijk mingen Op zoek naar voedsel Tienduizenden banen door goedkoop werk Eversdijk: Complot tegen christelijke organisaties Zeeland "Krijg Kerst Kriebels" Het Land van Ooit OOSTBURG I Aantal werklozen blijft toenemen ^bureau zich op siliconen' pS-machinisten loverwegen acties [Politiek schuldig |aan banenverlies Van den Herik betuigt spijt I ANWB pikt hoge accijns niet meer Zürich Leven wil Vie d'Or kopen Inman minister van Defensie VS Leverde echter geen cent op Rijke historie te bezichtigen 'Strafrechterlijk onderzoek naar Zjirinovski' Oud-commandant VN-bataljon: Kijk om 20.26 uur naar AMBULANCE. Vanavond Nederland k^d Gebruik geweld tegen jonge gevangenen in wet geregeld Steengrillen, net iets anders. 'Ik streef geen internationale carrière na' IEMBER 1993 aan Reizen en West- Itransportbedrijf Van liet een nieuwe vorm Ivertrek aanwezig te Hans en John van de West-Brabant „En vijftien minuten [komst kan men alweer auto rijden." |s Goverde kunnen va- gangers met deze van [flink besparen op hun Uget. „Op brandstof en [paar je al gauw 1000. [is sprake van een even- lesparing van overnach- psten," aldus Goverde. voordvoerster van de in Hoofddorp bevestigt, om een nieuwe vorm eizen gaat: „Ik heb er hste nooit eerder van ge- Wel dat de auto mee- i de trein, maar in com- met een bus nog niet." hssen vertrekken steeds De touring- 1 de vrachtwagen arrive- de loop van zaterdag- in Annecy en Avig- Op zaterdagavond ver- [n ze weer richting Ne- Voor een auto met naar Annecy 1.450 worden betaald [ar Avignon 1.550. In pogseizoen kost de ABus neer. 30 procent meer Ne- hders dan in de winter f2/'93. Tunesië en de ver- zien lichte groei: 4 procent, [gal als vliegbestemming [aald met 8 procent, tsreizen liggen 8 procent r op het vorige wintersei- Met name de pendelrei- Oostenrijk zijn flink 14 procent. In de sec- Ltoreizen ziet het er naar kt de Fransen flink sco pe boekingen voor auto- i naar de Franse Alpen met 40 procent. De Be en Oostenrijk daalden procent. [ons (volksgezondheid) neerd over de proble- In Nederland kampen dan hij aan Dat stelt de Stich- [iliconen Implantaten. veten dat bij het Bureau neldingen zijn binnenge- [hting zijn er echter al perie van WVC gestuurd, 00 telefoontjes binnenge- 1 vrouwen met klachten aan gezondheidsklach- versterkt na implantatie 117 tot 73 jaar. Sommige na de implantatie. Het j)ier- en gewrichtsklach- orde menstruatiecyclus, van Lada, komt in [re Lada 2110, die zelfs voor de bestuurder. modellen 2105 en 2107 een paar jaar in Europa 1 verdwijnen. En de fa- is bezig met een resty- [van de Samara. De ter- [uto Niva wordt voorzien ;en nieuwe benzinemotor Het is de- |e motor die met ingang jhet nieuwe jaar geleverd |t in de 21-modellen. Het [rmanagement-systeem is "nstig van General Mo- dat ook het Poolse FSO heeft schone moto- Ie maken. verkocht het afgelopen [2000 auto's in Nederland. Ï87 waren dat er nog meer 10.000. De verkopen lie- terug omdat Lada niet I voldoen aan de emissie- De huidige modellen Jen allemaal aan de E2- i, maar toen het eenmaal was kon de fabriek niet Jende auto's meer leveren. Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 Spe ciaalzaak in geloogd grenen DE STEM 133e JAARGANG het weer /min./max tl jTjQj •k Onbestendig Er komt de komende dagen amper verandering in het weer. Ook vandaag buien, mogelijk met natte sneeuw of hagel. Vanaf morgen iets hogere temperaturen. iosendaal - De spoorwegvak- taid FSV en de FNV overwegen lie eerste week van januari pu- jlieksvriendelijke acties. Ze wil len daarmee de NS-directie be- livegen tot 1998 geen wezenlijke lveranderingen in het werk van ■de machinisten door te voeren. IDat is gisteravond op een verga- ■dering in Roosendaal besloten. ||zie zeeland - c1 Jiliddelburg - De provinciale po litiek is mede schuldig aan dat er lij de veerdienst PSD 40 banen Izijn verdwenen en de automati sering van de kaartverkoopn 2,6 ■miljoen gulden te duur is gewor- Iden. Volgens de dienstcommissie I.an PSD is de Zeeuwse politiek ■tiende blind en horende doof ■geweest voor waarschuwingen, li zie zeeland - c1 Ivoorburg - Volgens het Centraal |3ureau voor de Statistiek blijft Ice werkloosheid fors toenemen, [in oktober waren er 351.000 I mensen met een ww-uitkering, 114.000 meer dan in september en meer dan een jaar daar- I voor. Het aantal mensen met een Lvw-uitkering (langdurig werk- loos of schoolverlater) lag in ok- tober op 307.000, 3000 meer dan [in september. Zeist - Voorzitter Jorien van den Herik van Feyenoord heeft gis termiddag in naam van de lands- kampioen spijt betuigd over uit latingen van trainer Willem van Hanegem aan het adres van scheidsrechter Roelof Luinge. Die noemde de arbiter een week terug, na de verloren wedstrijd tegen Roda JC, 'een arrogante, enge kwal'. i zie sport-b1 Den Haag - De ANWB gaat het Kabinet bestrijden als het de ac cijns op benzine en diesel de komende jaren blijft verhogen. Vandaag praat de ministerraad over verhogingen van 60 tot 70 cent voor benzine en 20 cent voor dieseel. Volgende week gaat de ANWB bekijken welke acties gevoerd kunnen worden. Veldhoven - De kleine Haagse verzekeraar Zürich Leven wil de portefeuille van het in moeilijk- I heden geraakte Vie d'Or overne men. De maatschappij wil er echter geen 80 miljoen gulden voor neertellen, het tekort van Vie d'Or. zie economie - a6 Washington - Admiraal Bobby Ray Inman (62) wordt de nieuwe Amerikaanse minister van De fensie. Hij volgt Les Aspin op, die woensdagavond zijn aftreden bekend maakte. De Republikein Lman is inlichtingen-expert en voormalig tweede man van de CIA. zie buitenland - a4 Van onze verslaggever Joep Dohmen Den Haag - De WD heeft vorig jaar de grootste bedrijven in het land gevraagd geld in haar partijkas te storten. In een .brief aan bedrijven als Shell, ABN en DSM roept WD- voorzitter Dian van Leeuwen namens het hoofdbestuur de on dernemers op haar partij direct dan wel indirect, via een aan de WD verbonden stichting, finan cieel te ondersteunen. Van Leeuwen presenteert de WD in de brief als belangenbe hartiger van het bedrijfsleven. Om die belangen te kunnen ver dedigen, wordt de bedrijven ge vraagd geld te geven. WD-woordvoerder M. Water- lander zegt in een reactie dat de bedelbrief naar njet meer dan twintig bedrijven is gestuurd en dat geen dubbeltje is ontvangen. Richtlijnen voor het aannemen van giften van bedrijven heeft de WD niet. Maar de partij zou nu een dergelijk brief niet meer stu ren, laat Waterlander weten. „Dit soort brieven werkt niet. Bovendien staat sinds kort de financiering van politieke par tijen ter discussie. Die brief zou nu niet meer kunnen. Dan maar iets minder campagne voeren." Minister Dales van Binnenlandse Zaken maakte onlangs bekend dat ze in de wet grenzen wil stellen aan de giften die politie ke partijen ontvangen van be drijven. De schenkingen moeten voortaan openbaar worden. Nu zijn daar geen wettelijke richtlij nen voor. Aanleiding voor Dales was onder meer de onduidelijke financie ring van het CDA in Limburg. De brief van januari 1992 volgde op een ontmoeting, eind 1991, van de WD-top met de mana gers van de grootste bedrijven. De brief: „Uit de inleiding van de heer Bolkestein op deze bij eenkomst is gebleken dat de WD zijn uiterste best zal doen om in de oppositie tegen de huidige coalitie de belangen van het bedrijfsleven zo goed moge lijk in het oog te houden. Om als WD een krachtig geluid te laten VANDAAG IN DEZE KRANT Beelden van een schil derachtig Hollands verle den zijn te bezichtigen op twee exposities, 'Licht, lucht en water' in Den Bosch en 'Dageraad van de Gouden Eeuw', waarmee het Rijksmu seum uitpakt. ZIE GROTE GIDS - DEEL D 'horen, moeten wij een organisa tie in stand houden. Wij zouden het daarom zeer op prijs stellen indien u wilt overwegen om ons ook in financiële zin op enigerlei wijze te ondersteunen." De WD kreeg van DSM, een van de aangeschreven bedrijven, overigens een ronduit 'nee' als antwoord op de bedelbrief. Het chemieconcern wilde, en wil, zich niet aan een politieke partij binden, laat voorlichter Spiertz weten. De WD kampt al jaren met financiële problemen. De partij heeft de reputatie de armste van Nederland te zijn. Voor het eerst slaagde het hoofdbestuur er dit jaar in een sluitende begroting te presenteren. Daar ging een bezuinigingsope ratie aan vooraf. Woordvoerder Waterlander: „Enkele medewer kers vertrokken en het beleid is over de hele linie versoberd." Moskou (ap) - Het Russische ministerie voor Binnenlandse Veiligheid wil dat justitie een strafrechterlijk onderzoek instelt naar de uitlatingen van de natio nalist Vladimir Zjirinovski, wiens Liberaal-Democratische Partij (LDPR) verrassend sterk voor de dag is gekomen bij de parlementsverkiezingen. „Het kan het Openbaar Ministe rie niet ontgaan zijn dat de lei der van de LDPR uitlatingen heeft gedaan die aanzetten tot etnische strijd, nationale exclu siviteit propageren en een recht streekse belediging vormen van soevereine volken en staten," al dus minister Sergej Stepasjin. zie ook buitenland - a4 VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggevers Den Haag - De nationale inzamelingsactie voor Bosnië is een 'klungelig' initiatief dat tot mislukken is gedoemd omdat de hulpgoederen nooit op hun bestemming zullen aankomen. Een oude vrouw zoekt op een vuilnisbelt in de Bosnische hoofdstad Sarajevo naar voed sel. Omdat VN-voedselkon- vooien de stad niet kunnen bereiken is er een groot voed seltekort. De strijdende par tijen werden het gisteravond overigens eens over een kerst bestand om de VN-konvooien ruim baan te bieden. foto epa INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze Haagse redactie Den Haag - Er kan nieuwe werkgelegenheid ontstaan bij het vervullen van eenvoudige functies die nu onbezet blijven. Uit een onderzoek bij bedrijven blijkt dat ondernemers bereid zijn mensen in dienst te nemen tegen een beloning onder de laagste cao-schalen. Vakbeweging en werkgevers zijn tot de slotsom gekomen dat het alleen mogelijk is mensen voor de meest eenvoudige werkzaam heden een baan te bezorgen als bestaande taken worden ge splitst. De laagste cao-lonen liggen vijf tien tot twintig procent boven het minimumloon. In de praktijk is dat verschil vaak nog groter, omdat de meeste werknemers slechts korte tijd in de laagste cao-schalen blijven. Klaplopers Van onze verslaggever Middelburg - Een complot van socialisten, liberalen en D66-ers tegen de christelijke organisaties in Zeeland. Dat bespeurt het Zeeuwse Eerste-Kamerlid Eversdijk in de huidi ge provinciepolitiek. In ongemeen felle bewoordingen hekelde hij gisteren Provinciale Staten van Zeeland. Eversdijk noemde het statenbe sluit om nieuwe zorginstellingen alleen van een algemene identi teit te voorzien 'schandelijk'. Vooral de 'Zeeuwse liberaal Van Zwieten', de indiener van de mo tie die tot het besluit leidde, moest het ontgelden. Eversdijk heeft maanden moeten wachten met zijn kritiek, want de motie is al in mei van dit jaar ingediend. Zoals bekend wil een meerderheid in de Staten dat nieuwe zorginstellingen geen be paalde christelijke identiteit meer krijgen maar een algemene signatuur moeten houden waar iedereen welkom is. Gisteren sprak Eversdijk in Mid delburg ter gelegenheid van de Eversdiik samenwerking tussen de Stich- foto de stem/johan van gurp ting Philadelphia Tehuizen en de landelijke Stichting Philadel- gen en Eversdijk (CDA) liet zich phia Voorzieningen. Het ging die kans niet ontzeggen, dus om christelijke zorginstellin- vervolg op zeeland - c1 (ADVERTENTIE) Verder om 21.53 uur REPORTER: Pakkende journalistiek die verder gaat en om 22.26 uur MEESTE STEMMEN GELDEN: Hans Böhm bemiddelt in conflicten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Justitie heeft een wet in de maak die gebruik van fysiek geweld tegen jonge gevangenen toestaat. Daarmee wordt niet alleen de positie van de directeur, maar ook die van de gedetineerde zelf sterker, aldus Justitie. Ook nu mag een directeur van een gevangenis, tbs-inrichting en jeugdinrichting geweld gebruiken wanneer een of meer gedetineer den de orde of veiligheid verstoren. „Het gaat dan om iemand oppakken die dreigt te vluchten, of een andere gedetineerde aanvalt," aldus een woordvoerder. Het gaat uitdrukkelijk niet om het legitimeren van de 'opvoedkun dige klap' zoals in de jeugdinrichting De Dreef is gebeurd, zegt de woordvoerder. „Geweld als onderdeel van de behandeling wordt niet getolereerd, ook straks niet." Om vast te kunnen stellen of er inderdaad lager betaald werk voorhanden is, hebben werkge vers en vakbeweging bij Unile ver hun licht opgestoken. Daar bleek in ruime mate goedkoop werk te zijn. Voor de vakbonden betekent de erkenning dat er laagbetaald werk blijft liggen een ommekeer in het denken. De afgelopen jaren hebben de bonden juist gestreefd naar taakverrijking: de werknemer ging meer functies vervullen en werd daarom ook hoger beloond. Nu staan de bonden nog op het standpunt dat mensen vanuit de laagst betaalde functies door moeten stromen naar beterbe- taalde banen. Maar volgens in gewijden groeit het besef bij de vakbonden dat er werknemers zijn die door hun gebrekkige kwaliteiten gedoemd zijn die laagbetaalde functies te blijven vervullen. Het akkoord over de onderkant van de arbeidsmarkt werd be reikt in gesprekken in de So ciaal-Economische Raad over het advies aan de regering over het sociaal-economisch beleid op de middellange termijn. Dat gesprek zit hopeloos vast als het gaat om het minimumloon. De vakbeweging wil dat hand haven, de werkgevers en twee onafhankelijke kroonleden wil len het afschaffen of tenminste fors verlagen. Dertien van de vijftien kroonleden hebben nog geen standpunt ingenomen. De SER is wel bijna unaniem (op twee kroonleden na) over het handhaven van het algemeen verbindend verklaren van cao's. (ADVERTENTIE) Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Dat zegt luitenant-kolonel Paul Schipper uit Nunspeet, die tot voor kort commandant was van het Nederlands-Belgisch trans portbataljon, dat al meer dan anderhalf jaar met hulpkon vooien in Bosnië rondrijdt. Overste Schipper, wiens opvat ting wordt gedeeld door een groot aantal 'Joegoslavië-vetera- nen' die voor de VN logistiek werk hebben verricht, zegt het ook onbegrijpelijk te vinden dat bij het opzetten van de actie 'Bescherming en dekens voor Bosnië' niet voor een zakelijke benadering is gekozen. „Ik ben er nu al vrij zeker van dat de meeste goederen de hulp behoevende bevolking van Bosnië niet zullen bereiken. Maar de samenwerkende hulpor ganisaties en alle anderen die bij dit, overigens mooie initiatief betrokken zijn, redeneren uit sluitend vanuit een soort Kerst gedachte, waarbij ze de goede ren al bijna op de plaats van bestemming hebben afgeleverd. Het is allemaal bijzonder klun gelig. Ze weten absoluut niet waar ze over praten." Om de bezorging van de hulp goederen nog enige kans van slagen te geven moet, zegt de luitenant-kolonel, op alle ni veaus een vrije doortocht van de konvooien worden geregeld. „En dat betekent niet alleen har de afspraken maken met de Ser vische, Kroatische en moslim leiders, maar ook met de regio nale en lokale milities en de plaatselijke bevolking. Ook die laatste groep is belangrijk want anders wordt er geplunderd." Paul Schipper heeft zich deze week in het bijzonder geërgerd aan uitspraken van Mient-Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad. „Die vertelde woensdagavond op de televisie blijmoedig dat het met het transport van die goede ren wel zou lukken. Toen dacht ik meteen, wat weet die man dat wij niet weten? Heeft hij soms met de militairen bij de wegver sperring ergens in Bosnië al af spraken gemaakt voor een vrije doortocht?" Behalve Faber blijft ook voorzit ter Cense van de samenwerkende hulporganisaties van mening dat de stroom hulpgoederen, die met ingezameld Nederlandse geld wordt gekocht, zal aankomen. Pronk foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - 'Ik streef geen internationale carrière na', zei minister Pronk (Ontwik kelingssamenwerking) gis termiddag bij zijn vertrek naar New York. Hij gaat daar met VN-secre- taris-generaal Boutros Gha- li praten over diens aanbod voor een topfunctie bij VN. Boutros Ghali heeft Pronk benaderd om ondersecreta ris-generaal voor humani taire zaken te worden. In die functie wordt Pronk coördinator van noodhulp bij natuurrampen en con flicten in crisisgebieden. Pronk was van 1980 tot 1985 adjunct-secretaris-ge neraal van de Unctad in Genève, de VN-organisatie voor economische ontwik keling van de Derde Wereld. Pronk staat voor de komen de Kamerverkiezingen op de vijfde plaats op de PvdA- lijst. zie ook pagina-a2: vn-functie kan Pronk breken (ADVERTENTIE) Vandaag t/m Zondag: alles voor een geweldig leuke Kerst Van 12 tot 17 uur in Het Land van Ooit, Parklaan 40, Drunen. 04163-77775. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ i Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: - Adres: Postcode:Plaats:_ 84.70 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1