Hulst traineert komst mesterijen De eerste koopsompolis met direct-geld- terug optie. genheid 'Studenten uit dorpen dupe van nieuwe route Breda-bus' Pools kinderkoor zingt voor bejaarden Hulster front tegen landelijke partijen R HOOFT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER UITSLAGEN Gemeente stelt behandeling aanvragen varkenshouders zo lang mogelijk uit DE STEM Reynaertavond in nieuwe stadskantoor van Hulst •W 1 V rticulieren KORTING pESTEM ZEELAND C2 mllHM "Goedemorgen Pa' Winterconcert van EMM in Koewacht PvdA Hulst rekent op drie zetels bij raadsverkiezingen PSD-kapitein Vette neemt na 40 jaar afscheid Kloosterzande Kieldrecht Nieuw-Namen CDA bezorgd over slechte toestand Dorpsstraat Graauw Kerstzangavond Hulster basiliek Bel de VSB Koopsomlijn: 06-827 827O* 993 edankje, jubileum, elijk, verloving, restatie, examen, am, enz. olom 1,07 incl. BTW, 1 verplicht. Foto of maat 35 x 40 mm Overige tarieven op to's worden niet urneerd. 2 of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven d geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien bijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren, er klachten bereiken en tekst behoudt de cht voor om de naam ever bekend te geven. VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever gulst - In tegenstelling tot burge meester A. Kessen zijn de Hulster politici uit de kleine kernen hele maal niet blij met het feit dat de Breda-bus een sneldienst naar Ant werpen wordt. pat bleek gisteren tijdens de Hul ster raadsvergadering. Met name CDA-raadslid H. Vercaute- ren had er geen goed woord voor over dat de Breda-bus voortaan de kernen Nieuw-Namen en Clinge zal mijden en in plaats daarvan vanuit Hulst meteen de Expresweg kiest. Hij wees er op dat daardoor studenten uit Nieuw-Namen en Clinge de dupe worden. Die hebben tot nu toe via de Breda-bus een goede verbinding met de rest van Nederland. „Ik snap niet waarom die route niet hetzelfde kan blijven", brieste Vercau- teren. „Het maakt in tijd niets uit. Ik neem het het college kwalijk dat ze dit zomaar accepteren". Burgmeester A. Kessen wees er op dat er straks toch een nieuwe lijn komt vanuit via Clinge naar Nieuw-Namen. Maar daar zijn de reizigers met de Breda-bus niet mee gediend, wierp Ver- cauteren tegen. A. van Duijse (Groot Hulst) opperde bij de ZWN aan te kaarten of de bussen wellicht in de weekends de oude route kunnen blijven rijden. Immers, op die dagen wordt door studenten uit de kernen het meest gebruik gemaakt van de Breda-bus. Maar ook studenten uit Sint-Jansteen worden getroffen, zo liet P. Blommaert (CDA) weten. Die stappen immers nu op bij de Roskamstraat. „Probeer dan meteen ook voor de mensen uit Sint- Jansteen een voorziening te treffen", opperde Blommaert. Zowel wethouder G. van de Voorde als burgemeester Kessen beloofden de zaak voor te leg gen aan de ZWN, maar Kessen voegde er meteen aan toe weinig vertrouwen te hebben in een gunstige afloop. Van onze verslaggever Hulst - De vijf aanvragen voor varkensmesterijen in de gemeente Hulst blijven voorlopig nog drie maanden in de la liggen. Dat is het gevolg van een vertragingstac tiek, waarmee burgemeester en wethouders van Hulst zijn begonnen. Een kaal hoofd en een Weigeren dikke buik zijn jou nog on bekend, maar toch wordt j langzamerhand een oude vent. Volgens de woningwet zijn B en W verplicht om drie maanden na het binnenkomen van de aan vraag over een bouwvergunning te beslissen. Een dergelijke be slissing kan echter met drie maanden worden uitgesteld. Tenminste, als die wordt om kleed met redenen en de goed keuring van de gemeenteraad krijgt. Dat laatste was gisteren geen probleem, omdat de raad juist uil dat alle middelen in de strijd worden geworpen tegen de var kensinvasie. En een goede reden is er ook, want het onderzoek met betrekking tot de bouwaan- vragen is nog niet afgerond. [ONDERNEMING Iraat 25, 's-Gravenpolder [1517 b.g.g. 1327 ning. Overal te ontbieden. ■cht bereikbaar. A. Bruggeman (eigen lijst) kwam zelf met een idee op de proppen om de mesterijen te weren. „Die bedrijven moeten toch worden aangesloten op gas, elektriciteit, water en telefoon", stelde hij. „De gemeenten en de provincie zijn de grootste aandeelhouders van de nutsbedrijven. Dus die moeten gewoon weigeren die be drijven aan te sluiten". Vanach- 1 •W. Kayser (WD): 'Kwalijke zaak om van varkens verkie zingsitem te maken'. foto archief de stem Koewacht - De Muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht (EMM) Koewacht houdt zater dag vanaf 19.30 uur het jaarlijk se Winterconcert in de Vlaschaard in Koewacht. De organiserende vereniging opent het concert met werken van Jacob de Haan, Johan Nijs, Ted Huggens en Jean Trevens. Ook wordt het bekende Bist du bei Mir van Bach (Stoelzel) ge speeld. Als gastvereniging werkt de Fanfare Excelsior uit Terhole mee. EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm Peter Oggel (editie-chef), frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). buist: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie mspecteur Zeeland: G. Menu, 8-93 Pdvétel. 09-3293459940. ter de collegetafel werd echter betwijfeld of dat zomaar kan. Bijna de gehele gemeenteraad viel gisteren over de speech van wethouder P. Weemaes tijdens de PvdA-ledenvergadering deze week. Weemaes zei daar dat de komst van de mesterijen wellicht jaren vertraagd kan worden door procedures aan te spannen tot bij de Raad van State. De PvdA wil daar zelf uit eigen campag nekas nog wel 500 gulden in stoppen. Weemaes was zich toen nog niet bewust dat hij daarmee het startsein gaf voor de Hulster verkiezingsstrijd. Krachten bundelen „Wat de PvdA heeft geopperd is niks nieuws", vond W. de Brou wer (Gemeenschappelijke Belan gen). „Daar loopt het college toch ook al mee?" „Een kwalijke zaak dat hier een verkiezingsi tem van wordt gemaakt", rea geerde W. Kayser (WD). „Laten we de krachten bundelen. Dat is meer in het belang van onze inwoners". CDA-er P. Blommae rt vermoedde dat de PvdA-actie meer het karakter had van een verkiezingsstunt. „Ik erger me helemaal niet aan die PvdA-uitspraken", reageerde wethouder G. van de Voorde (CDA). „Wat de PvdA vertelt is namelijk precies hetzelfde wat wij hebben verteld in de B en W-vergadering van eind novem ber. Behalve die storting van 500 gulden dan". „De PvdA kan. die 500 gulden beter gebruiken voor de verkiezingscampagne", kreeg Kayser het laatste woord. „Ze zullen het hard nodig hebben". Vari onze verslaggever Hulst - De PvdA Hulst rekent er op bij de komende ge meenteraadsverkiezingen op nieuw drie zetels in de wacht te slepen. Lijstrekker P. Weemaes zei dat tijdens de algemene ledeverga dering, waarbij de kandidaten lijst voor de verkiezingen werd vastgesteld. De PvdA rekent er daarnaast op dat twee partijgenoten ook een bestuursplaats in het waterschap Hulster Ambacht krijgen. Het is de bedoeling dat de toekomstige fractie en de te kiezen water schapsleden de komende vier jaar een 'politiek team' gaan vormen, dat hecht en degelijk kan samenwerken. De ledenvergadering ging una niem akkoord met de door het bestuur voorgestelde kandida tenlijst. Officieel ziet de lijst er als volgt uit: P. Weemaes, A. Hegger, J. Habraken, A. van Damme, B.Bouwhuizen, W. Waumans, C. Crombeen, J. van Dorsselaer-Weemaes, K. Meer- schaert, B. Martens, R. Bleijen- berg, A. Sponselee en J. Meer- schaert. Van onze verslaggever Kruiningen - Na bijna veer tig dienstajeren bij de veer dienst PSD neemt kapitein F. Vette afscheid van zijn werk. Hij gaat, zoals dat heet, met functioneel leef tijdsontslag. Vette moest gisteren tal van handen schudden tijdens zijn afscheidsreceptie in het Dorpshuis van Kruiningen. Hij was mentor-kapitein, ei genlijk de hoogste functie die een kapitein op een veerboot kan behalen. Ka pitein Vette is in 1933 in Oostende (B) geboren en trad op 5 november 1956 in dienst bij de Provinciale Stoombootdiensten als ma troos. In het bejaardenhuis Sint Antonius verzorgden de jonge Polen een kort optreden. foto wim kooyman Van onze correspondente Kloosterzande - Gisteren werd het Poolse kinderkoor 'Belcanto' uit Scze- cin officieel ontvangen in de raadszaal van het gemeentehuis in Kloosterzan de. Het koor is uitgenodigd door de gemeenten Hontenisse en Stekene en verzorgt de komende dagen concerten in Zeeuws-Vlaanderen en het Waas land. Morgen wordt een programma met Poolse en Europese kerstliederen gezonden in de parochiekerk Jacobus en Philippus in Koe wacht. Gisteren zongen de Poolse kinderen (van 8 tot 14 jaar) in Lamswaarde. Kaarten voor het concert in Koewacht zijn te verkrijgen een half uur voor aanvang in de kerk. Aanvang 19.30 uur. Gisteren werkten de zangertjes een leuk programma af. Na de lunch werd de speel hal de Pierbol uitgeprobeerd en in het bejaardenhuis Sint Antonius Groenendijk verzorgden de jonge Polen een kort optre den. Zij gebruikten samen het avondmaal en trokken daarna richting Lamswaarde. Belcanto is een kinderkoor dat opgericht is in 1973 door Iwona Mroz. Het koor geeft concerten in binnen- en buitenland en kent een uitgebreid repertoire van Europese liederen waaronder een brok kerstliederen. Belcanto won al diverse eerste prijzen en wordt door de recensenten veelvuldig ge roemd vanwege de mooie koorklank de zuivere intonatie en de discipline. Het koor zingt een gevarieerd programma. Begonnen wordt met het Pueri Heraeorum van Palestrina, het Ave Maria van Kodaly en het Ave Verum van Mozart, daarna volgt een blok van 18 Poolse kerst- en geestelijke liederen en het concert eindigt met O Tannenbaum, Zoeter klonken klok ken nooit, Jingle Bells en Stille Nacht. Vrijdagavond zingen de inwonertjes van Polen in de H. Kruiskerk in Stekene om 19.30 uur en vandaaruit vertrekken zij zondag weer naar Polen. Van onze correspondente Hulst - Waarmee kan een Reynaertstad beter haar nieuwe stadhuis inwijden dan met een evenement rond Reynaert. Een vraag die de Reynaertstichting zich stelde en onmiddellijk ging uitwer ken. De avond 'De Vos die je ziet, ben je zelf' wordt zater dag 18 december gehouden. Aanvang 19.30 uur. De bezoekers worden ontvangen in de inkomshal met een kop koffie. Wethouder Paul Wee maes verricht de opening en daarna legt voorzitter Egon Be- aart uit hoe het programma in elkaar steekt. Er zijn muzikale intermezzi door een blaasensem- ble onder leiding van Filips Pie- ters en de Reynaertkenners bij uitstek: Rik van Daele en Marcel Ryssen verzorgen een lezing. Deze beide Waaslanders om schrijven hun optreden als volgt: „Vandaag is ons vossebeeld vrij positief. We identificeren ons graag met Reintje. In het verhaal 'De Vos die je ziet, ben je zelf', proberen wij aan de hand van beeld- en woordmateriaal de verandering van Reynaert als middeleeuwse schurk naar mo derne schelm te illustreren en uit te leggen. Dit gebeurt aan de hand van een speurtocht door eeuwen vossecultuur, beginnend in de marges van de middel eeuwse handschriften, verder in de boekdrukkunst, via Bosch en Breughel om te eindigen in onze eeuw, waar Reintje in de huid kroop van de Vlaams nationalist, socialist, fascist en groene jon gen. Reynaert werd bovendien een toeristische troef. In Hulst reeds in 1938. Zo groeide lang zaam het Land van Hulst." De voordrachtskunstenaar Mar cel Ryssen draagt voor uit het middeleeuwse Comburgse hand schrift en de modernere bewer kingen van het Vosseverhaal van Van onze verslaggever Hulst - De twee belangrijkste plaatselijke politieke groepe ringen Groot Hulst en Ge meenschappelijke Belangen vormen de komende raads verkiezingen een gezamenlijk front tegen de landelijke par tijen. Beide partijen bezetten op dit moment samen zes zetels in de Hulster gemeenteraad. Bij de nieuwe lijstverbinding ko men de respectievelijke lijsttrek kers B. Picavet en W. de Brou wer op de eerste twee plaatsen op de kandidatenlijst. De rest van de lijst wordt volgende week tijdens een gezamenlijke leden vergadering vastgesteld, evenals het programma. „Wat we willen proberen is een bundeling krachten, die verdeeld waren over plaatselijke groepe ringen", zegt B. Picavet. „Op deze manier willen we een nog beter tegenwicht bieden tegen de landelijke politieke partijen". Picavet en De Brouwer vinden het grote voordeel van plaatselij ke groeperingen dat bij de be hartiging van lokale belangen niet voortdurend rekening moet 9 B. Picavet: persoonlijk con tact met de kiezer. foto archief de stem worden gehouden met landelijke partijpolitiek. Picavet stelt dat de leden van W. de Brouwer: samen met Picavet tegen de landelijke partijen. foto archief de stem plaatselijke groeperingen zich speciaal toeleggen op persoonlij ke contacten met de kiezers. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Hontenisse halen zaterdag vanaf 9.00 uur weer oud papier op. KERSTVIERING - Leden van de KVO houden dinsdag 21 december de kerstviering. Om 18.30 uur wordt begonnen met een korte dienst in de Neder lands hervormde kerk samen met de vrouwen van de Neder lands hervormde vrouwen groep. De gezangen worden verzorgd door een groep van zangkoor Terra Sancta uit Lamswaarde. Om 19.30 uur gaat het gezelschap naar zaal Van Leuven voor een kerstdi ner. Tijdens dit diner vertelt mevrouw Hammer over het onmisbare werk van Artsen zonder Grenzen. RUILDAG - De Kieldrechte Verzamelaarsvrienden houden zondag van 9.00 uur tot 12.00 uur de maandelijkse ruildag in feestzaal St.-Michel, Beuken laan 18. KERSTFEEST - In zaal St.- Michel aan de Acacialaan wordt tweede kerstdag het jaarlijkse kerstfeest gehouden. Om 13.30 uur begint de mis. Om 15.00 uur treedt de artiest Will Ferdy op, in samenwer king met de dienst Cultuur spreiding van de Vlaamse Ge meenschap. Daarna wordt een warme maaltijd aangeboden. KERSTVIERING - De Katho lieke Vrouwen Organisatie houdt maandag een kerstvie ring. Om 19.00 uur is er een mis, waarna een gezellig sa menzijn in het verenigingsge bouw volgt met aansluitend een gourmetmaaltijd. Opgave bij C. Kerckhaert-de Bont. HEIKANT Café Du Commerce, 20.00 uur, kaarting. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14,00 uur, kaarting. Café 't Centrum, 14.30 uur, schieting. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur, KBO, bingo. AXEL - Buurthuis Boemerang, 20.00 uur, kaarting CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, jokeren. BOLLINGEN IJzendijke - 62 deelnemers: 1. A. de Baere, 2. A. Pauwels, 3. H. Goossens, 4. A. de Schipper, 5. F. Blaakman. Eindklassement: 1. R. Goossens, 2. C. Dhaese, 3. R. Vermeersch- SCHIETINGEN Aardenburg - St.-Sebastiaan, vijfde puntenschieting, 25 schut ters. Eerste hoge, tweede en derde zijvogel: R. Pielaet, tweede hoge en vierde zijvogel: M. Verploeg, eerste zijvogel: F. Thilleman, grootste aantal (5): H. van Iwaar- den en J. Thilleman. Stand kam pioenschap: R. Pielaet 38 punten, F. van Ecke, D. van Hermon, M. Minnaert en M. Verploeg 23 pun ten. Kwadendamme - Zaal 's Lands Welvaren, Vooruitgang, 36 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: P. de Jonge, Vooruitgang; tweede hoge vogel: R. Klippel, Doel naar Hoger; derde hoge vogel: P. Vette, Concordia; eerste en vierde zijvo gel: J. Repkes, Victoria; tweede zijvogel: P. Wagenaar, Doel naar Hoger; derde zijvogel: M. Kriek- aard, Diana. Wip 2: Eerste hoge vogel. J. Repkes, tweede hoge vo gel: H. van Leeuwen, Ravenstein; derde hoge en tweede zijvogel: J. Doene, Victoria; derde zijvogel: C. Riemens, Victoria; vierde zijvogel: R. Breemer, Juliana. Van onze verslaggever Graauw - Tijdens een discussie-avond in Graauw heeft het CDA-Hulst deze week de bezorgdheid uitgesproken over de slechte toestand van de Dorpsstraat in Graauw. Het CDA-Hulst is van mening dat de reconstructie van deze straat hoop op de agenda moet staan in de komende raadsperio de. Tegelijkertijd moet dan ge streefd worden naar een ver- keersremmende maatregel aan de begin van de kom Graauw. De mogelijk komst van intensie ve varkensmesterijen en de pro blemen rond de mestzak aan de Zandbergsestraat leverden stof tot discussie. Het CDA wil dat nieuwe vestigingen worden te gengegaan door middel van een nieuw bestemmingsplan. Lopen de aanvragen zullen verscherpte condities moeten worden opge legd, zodat het milieu zo weinig mogelijk wordt aangetast en de leefbaarheid niet in gevaai komt. Het CDa vindt ook dat de mestzak snel moet voldoen aan alle geldende milieuwetgeving, op straffe van dwingende maat regelen. Willems, Streuvels en Vermaere. Van Daele is een leerling van Ryssen, samen publiceerden zij al enkele geschriften met betrek king tot Reynaert. Van Daele is inmiddels afgestudeerd doctor in Letteren en Wijsbegeerte en pro moveerde op de Reynaertwer- ken. Het blazersoktet speelt tussen de toespraken en lezingen door en kele passende werken. Het oktet bevat viermaal twee instrumen ten: klarinet, hobo, fagot en hoorn. De avond eindigt ongeveer om 22.15 uur en daarna is er gele genheid voor nakaarten en een drankje. „Dus kunnen wij bij uitstek de persoonlijke belangen van die kiezers behartigen. Uiteraard wel binnen het kader van het algemeen belang". Gemeenschappelijke Belangen heeft al vele jaren met twee zetels een vaste stek in de ge meenteraad. Groot Hulst deed vorige keer voor het eerst mee aan de verkiezingen en kwam meteen met vier zetels in de gemeenteraad. Velen schreven dat succes toe aan de opstelling van de groepering in de kwestie rond het nieuwe stadskantoor. Picavet betwijfelt dat. „Ik heb de overtuiging dat je geen vier zetels haalt op uitsluitend een onderwerp als het stadskan toor". Aan een voorspelling wagen bei de heren zich niet. Ze weten nog dat vorige keer het CDA en Gemeente Belang fuseerden en dat het toen gemaakte reken sommetje van vier plus twee is zes zetels in het geheel niet uit de verf kwam. „Maar deze situa tie is toch anders, omdat het nu om twee plaatselijke groeperin gen gaat. Je leest het in de vakliteratuur dat plaatselijke partijen meer in opkomst zijn dan landelijke." Van onze correspondente Hulst - Ook in Hulst is het zingen van kerstliederen en het luisteren naar muziek in kerstsfeer uitgegroeid tot een tradi tie. Initiatiefnemer was vijf jaar geleden de Cantorij der Basiliek en zondag 19 december vindt de vijfde kerstzanga vond plaats. De organisatie hoopt dat weer honderden, jong en oud, naar de basiliek zullen komen om de kerstzangavond mee te maken waarbij een duidelijke accent valt op de samenzang. Onder leiding van Anton de Kort zingen koren en aanwezigen de aloude, bekende kerstliederen. Daarnaast levert ieder koor en instrumentale groep een korte, eigen bijdrage ter afwisseling. Ook voor het gesproken woord is door het inpassen van een kerstdecla matie plaats ingeruimd. Medewerking verlenen het kinderkoor De Walnoten het Jongeren koor en combo, het Dameskoor, een instrumentaal ensemble van de Koninklijk Stedelijke Harmonie, de Cantorij der basiliek en organist J. Ivens. Met het oog op de vele kinderen en gezinnen die deze avond mee willen maken is gekozen voor een vroeg aanvangsuur: 19.30 uur. Het programma duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis, wel worden tekstboekjes verkocht en na afloop is er een collecte waarvan de opbrengst gaat naar het restauratiefo nds van de basiliek. (AD VERTE NTIE Straks genieten van een goed pensioen, nu meteen genieten van uw belastingvoordeel en - wie weet - deze VSB*BANK winter nog van een reis naar Hawaï. Daar kom je verder mee. '20 c/pm. "24 uur per dag en 7 dagen per week"

de Stem | 1993 | | pagina 15