IRA heeft sleutel tot vrede Natie 'Overal ter wereld kruipt homo fanaticus uit zijn warme schoot' Vredes- en h Politiek in Noord-Ierland sinds 1968: f v Met gepaste v DE STEM BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Het verkrachte meisje Bardot: keus tussen man en fonds -DE STEM- Succes vredesinitiatief Noord-Ierland afhankelijk van opstelling katholieken W.L. Brugsma over een 'dodelijke vergissing' van de evolutie DESTEM DE STEM DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Vorige week kreeg ik hier in Uganda een paar vertegenwoor digers van een Aziatische do nororganisatie op bezoek, De gulheid van zo'n donor en nog meer de voorliefdes waarnaar de gulheid uitgaat, probeer je van te voren te achterhalen. Is het een cententeller die al precies weet waaraan zijn stuiver gespendeerd mag wor den, dan pak je niet uit met je gastvrijheid. Mijn gasten echter waren van een hoger niveau: ze kwamen een kwart miljoen brengen en ze hadden geen vooroordelen in de trant van VAM. Wat dat betekent? VAM staat voor de recente mode onder donors: hulp die wordt gegeven aan Vrouwen, Armoedebestrij ding en Milieu. Dat mijn gasten prijs stelden op de rode loper en een 'staatsbanket' was me al inge fluisterd. Dus heb ik het ge zelschap in een stevige auto geladen en ben ik ermee naar twee dorpen gereden, de grens over, in het uiterste zui den van Sudan. Die dorpen zien er nog gaaf uit, want ze zijn nog niet getroffen door de burgeroorlog. Uiteraard had ik de komst van het hoog bezoek al bij de dorpelingen aangekondigd. In het eerste dorp hadden ze een keurig welkomstfeestje georganiseerd. De bevolking had zich daarbij laten inspire ren door de lokale folklore: opzwepend getrommel, tradi tioneel en dus schaars geklede danseresjes en veel ritmisch heup- en borstwiegen. Mijn Aziatische gasten genoten met volle teugen. In het tweede dorp was er iets mis gegaan met de organisatie van de ontvangst; die was blijkbaar overgelaten aan een kleuterklasje. Gelukkig had den de kinderen een liedje ingestudeerd, Engelstalig nog wel, met de strekking: 'Wel kom lieve bezoekers'. Ver gevorderd met het instu deren waren ze nog niet: de kinderen zongen het refrein, maar lieten de coupletten over aan hun onderwijzeres, een achttienjarige. Ze deed haar best, maar het klonk ho peloos serieus en verkrampt, dacht ik. Een van mijn gasten vond het zo droef klinken dat hij hal verwege al een traan weg pinkte en toen we afscheid namen gaf hij het meisje een gouden ring. Eenmaal terug in Uganda zei hij verontschuldigend tegen me: „Ik had niets anders van waarde bij en ik moest iets doen, zo droef klonk die juf frouw." Het was de eerste keer dat hij in Afrika was en ik deed er het zwijgen toe. De man van de goedgeefse hulporganisatie had, senti- Door Veldman menteel en naïef, gewoon niet opgemerkt dat het onderwij zeresje zenuwachtig was van die hoge pieten en dat ze daarom zo verkrampt optrad. Een paar dagen later, mijn gasten waren weer al vertrok ken, hoorde ik bijtoeval de geschiedenis van het meisje. Een jaar geleden leefde ze nog 600 kilometer van het dorp waar we haar ontmoet ten. Toen de burgeroorlog haar middelbare school be reikte, vluchtte ze met vrien dinnen naar het nabije Zaïre. Nauwelijks gearriveerd in het Mobutu's rijk, werd ze ver kracht door vijf soldaten van het reguliere Zairese leger. Zij en haar twee vriendinnen vluchtten opgejaagd verder en trokken lopend en liftend naar Uganda. Daar vond ze een nieuwe school. Op dat moment ontdekte ze dat ze zwanger was. Voor de school leiding dat feit gewaar werd en haar onherroepelijk weg zou sturen, pakte ze haar schamele bezittingen in een tasje en verdween in bush. Alleen reisde ze door het on veilige land terug naar haar geboortedorp, baarde haar kind en begon een kleuter klasje. Daar stond ik dan, ervaren in Afrikaanse zaken, dacht ik. En toch bedrogen door voor oordeel, gebaseerd op die er varing. Die droef zingende schooljuffrouw liet me be dremmeld achter. Na al het leed dat ze doormaakte had ze nog niet veel levensvreug de, maar ze beschikte wel over grote moed ten opzichte van mijn Aziatische gast. Die vertegenwoordigde een hulp organisatie van ver weg, kwam voor het eerst in Afri ka, maar was in waarneming en het taxeren van de mense lijke maat duidelijk mijn meerdere gebleken. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied van Sudan, Uganda en Kenya. Parijs - De voormalige Franse actrice Brigitte Bardot ziet haar levenswerk in rook opgaan door toedoen van haar huwelijk. Bardot, vorig jaar getrouwd met Bernard d'Ormale, een adviseur van de extreem-rechtse politicus Jean-Marie Le Pen, richtte enkele jaren geleden een dierenbeschermingsfonds op. Sinds haar huwelijk met de Front-National-adviseur hebben zich echter een groot aantal mensen van dit fonds afgewend. Bardot, die het fonds 'mijn leven, mijn kind' noemt, overweegt nu een echtscheiding. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen per 1 januari 1994 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. 5 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. i Het succes van de 'Downing Street Verklaring', het gisteren bereikte vredesinitiatief tussen Londen en Ierland, ligt geheel in handen van de Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. Meer dan bij vorige vredesinitiatieven lijken deze keer de protestanten het plan te onderschrijven, waarmee het woord is aan de katholieken. Door onze correspondent Bob van Huët In een van zijn lange ge sprekken met collega Mar garet Thatcher pleitte de toenmalige Ierse premier Garret Fitzgerald voor 'ex tra fijngevoeligheid', aan gezien er volgens hem al achthonderd jaar misver standen heersten tussen de Engelsen en de Ieren. „Ik voelde na deze discussie dat ik inzicht had gekregen in elk van deze achthonderd jaar," schrijft Thatcher in haar memoi res. Het door beiden gesloten Anglo- Ierse akkoord van 1985 hoopte een basis te leggen voor vrede en stabiliteit en voor een verzoe ning van protestantse en katho lieke tradities. In de acht jaar die daarna ver streken, kwamen 600 mensen om bij het voortdurende geweld van de IRA en haar protestante te genhangers UFF en UVF. Sinds de Noordierse 'troebelen' in 1969 begonnen, heeft de door fanaten uitgevochten burgeroorlog in to taal 3111 slachtoffers geëist. De laatste twee, agenten van het Koninklijke Ulster Politiekorps, zijn nog niet begraven. Moeizaam Hoeveel fijngevoeligheid nodig is in de slepende en gecompliceer de kwestie blijkt uit het gisteren door de premiers Major en Rey nolds gepresenteerde 'kader voor vrede'. Het jongste vredesinitia tief zal de geschiedenis in gaan als de 'Downing Street Verkla ring'. De zeer moeizaam tot stand ge brachte 'gemeenschappelijke' verklaring bestaat uit zeven pa gina's en twaalf clausules, waar in eigenlijk voor iedereen wat wils. Kortweg krijgen de Unionisten een constitutionele garantie dat ze nimmer tegen hun wil in een Ierse republiek zullen worden gedreven en mogen de nationa listen zich verkneukelen bij ambtelijke zinnen over een even tuele hereniging van de beide Ierlanden. Net als bij het Anglo-Ierse ak koord van 1985 is het laatste de loyalisten al te veel. Ofschoon ze het recht op veto hadden en houden is 'elke Ierse vingeraf druk op Brits papier is al te veel', aldus een woordvoerder. Praktijk De kans op slagen van dit vre desplan zal uiteindelijk in de praktijk moeten worden bewe zen. Het grootste verschil met de vorige overeenkomst tussen Lon den en Dublin is daarom dat ditmaal een deur wordt geopend voor de zogeheten 'mannen van geweld'. a 'w Een dagelijks beeld in Belfast: kinderen naast een in brand geschoten bus. Sinds het begin van de burgeroorlog in 1969 zijn al 31l| doden gevallen. Wanneer de IRA besluit het ge weld af te zweren en, als bewijs, gedurende drie maanden geen bommen laat ontploffen, krijgt Sinn Fein (de politieke tak van de terreurorganisatie) het recht mee te praten over de toekomst van Ulster. Hoewel de vorige minister van Noordierse Zaken, Peter Brooke, in 1990 al iets dergelijks zei, lijkt de Britse regering nu tot de expliciete conclusie gekomen dat een vrede zonder de bommenleg gers niet reëel is. In een emotionele reactie op Ian Paisleys schimpen had John Ma jor gisteren zijn sterkste mo ment:' „Doel van dit document is te voorkomen dat over 25 jaar 5 oktober 1968: rellen breken uit als katholieke burgerrechtenactivisten in Londonderry op de politie stuiten. 14 augustus 1969: Britse militairen gaan pa trouilleren in de straten van Noord-Ierland. 24 maart 1972: de Britse premier Ted Heath ontbindt het door protestanten gedomineerde parlement van Noord-Ierland en stelt direct bestuur vanuit Londen in. 7 juli 1972: Britse onderhandelaars praten in Londen met een IRA-delegatie, waarin onder meer Gerry Adams en Martin McGuinness zit ten, afgezanten die ook bij het huidige overleg betrokken zijn. 21 november 1973: overeenstemming over ge deeld bestuur voor Noord-Ierland, met een gega randeerde rol voor de katholieke minderheid. 28 mei 1974: akkoord over gedeeld bestuur vervalt onder druk van protestantse stakingen. 20 december 1974: IRA kondigt tijdelijk bestand af. Twee dagen later gaat de Britse regering overleg aan. Het bestand eindigt korte tijd later op 17 januari 1975. 9 april 1981: IRA-hongerstaker Bobby Sands gekozen in Britse parlement. Sands sterft op 5 mei. Hongerstakingen leveren Sinn Fein veel steun op. 15 november 1985: de Britse premier Margaret Thatcher en haar Ierse ambtgenoot Garret Fitz- Gerald tekenen het Brits-Ierse akkoord, waar mee Ierland een stem krijgt in het bestuur van Noord-Ierland in ruil voor grotere steun bij de bestrijding van de IRA-terreur. 10 november 1992: de unionisten trekken zich terug uit het overleg waaraan werd deelgenomen door vier Noordierse partijen en de Britse en Ierse regering. Doel was het uitwerken van een nieuwe bestuursvorm voor de provincie. 10 april 1993: John Hume, leider van de katho lieke Sociaal-Democratische en Arbeiderspartij, begint geheim overleg met Sinn Fein voorman Gerry Adams. 27 september: Hume en Adams laten weten het in grote lijnen eens te zijn over de grondslag van een vredesregeling. Jong Major en zijn Ierse ambtgenoot wijzen de voorstellen echter af en gaan zelf werken aan een vredesplan. 19 november: een Ierse krant publiceert een uitgelekt document waarin de Ierse regering aanbiedt af te zien van haar grondwettelijke aanspraak op Noord-Ierland als de Britten zeg gen dat zij voor Ierse eenheid zijn. 27 november: de Britse regering geeft toe via geheime kanalen al lange tijd contact te hebben met het IRA. 15 december: Major en Reynolds leggen in Londen een gezamenlijke verklaring af. Zij zijn een 'schema voor vrede' in Noord-Ierland over eengekomen waarin alle betrokken partijen worden uitgenodigd deel te nemen aan onder handelingen. uw opvolger niet hetzelfde ver haal vertelt. Ik wil het bloedver gieten stoppen. Ik wil geen kis ten meer zien die, week in week uit, worden weggedragen omdat de politici niet de moed hebben te praten". Gok Major, wiens populariteit aan het thuisfront ongekend slecht blijft, neemt met het initiatief een politieke gok. Vrede in Ul ster garandeert hem bij volgende verkiezingen bijna zeker een nieuwe ambtstermijn, ongeacht de politieke strubbelingen van dat moment. Een deel van de hoop rondom de Downing Street Verklaring be rust op het uitblijven van een protestantse paniekreactie. Wanneer het klopt dat UFF en UVF hoofdzakelijk represailles uitvoeren voor IRA-aanslagen kan de sleutel voor een oplossing fotoejI 42,8 procent van de andere] miljoen Noordieren zich protëj tant tegen 38,4 procent kathol liek. 7,8 procent zei een andeJ religie te hebben en 3,8 proce:] hing geen enkel geloof aan. De volkstemming werd geboycu door 7,2 procent van de bewcl ners, waarmee de meesten vaa hen gehoor gaven aan een op] roep daartoe van Sinn Fein. Terugkeer De grote vrees van met name d unionisten is dat de stem van d katholieken steeds luider klinken en een herenigd Ierland! daadwerkelijk dichterbij brengt! De ingrediënten daarvoor bel staan: het geboortecijfer ondcl de Noordierse katholieken is tra-I ditioneel hoger en bovendieil zijn de laatste jaren veel, protesl tantse, middenstanders wegge! trokken uit vrees voor het terro-l risme. Een ander fenomeen is d nu inderdaad onder de mat van Sinn Fein liggen. Een ander aspect blijft dat de klok in het voordeel tikt van de nationalisten. Zeventig jaar ge leden bij de scheiding tussen Ierland en Ulster was de verhou ding tussen protestanten en katholieken 2:1. Bij de laatste volkstelling, in 1991, verklaarde 'brain drain', waarbij protestan-l te Noordieren in die op het Brit-I se hoofdeiland studeren steed! minder geneigd zijn om terug te komen. Maar de alles overheersend! vraag blijft wat de IRA wil, opl weg naar haar onveranderlijke! einddoel: hereniging van de bei-[ de Ierlanden. Door onze redacteur Jan Jansen HEB JE de laatste Brugsma gelezen, 'Vrede is het alleen in de pauze'? 'Nee, vind je 't mooi, waar gaat het over?' Mooi boek, hapt lekker weg, kun je in bed lezen. 'Oh, en waar gaat het dan over?' Eh... W.L. Brugsma heeft nogal de neiging zijpaden in te slaan, van de hak op de tak te springen; één boek is kennelijk niet genoeg om te spuien wat er allemaal opbor relt bij de grijze hoogwaardig heidsbekleder van de Neder landse journalistiek. Maar die ene ramp laat zich niet over het hoofd zien. Daar staat het boek bol van. Dé ramp, zou je kunnen zeggen, die zich 600.000 jaar geleden afspeelde. Toen ontwikkelde de homo erec- tus, de aap die had geleerd rechtop te lopen, een tumorach tig aanhangsel aan zijn hersen schors, de neocortex. Hij werd homo sapiens sapiens, de mens die weet dat hij weet. En dat hebben we geweten. Alle studie van de prehistorie brengt Brugsma op de onvermij delijke slotsom dat deze nieuwe mens een zeer gewelddadige aanleg heeft, voortdurend in oorlog is met soortgenoten om te overleven, om territorium voor al. De schrijver stelt het tamelijk laconiek vast: 'het is nu eenmaal zo'. Een begrijpelijke instelling wel licht want het stelt hem in staat zonder al te veel schuldgevoelens zijn gruwelijke wederwaardig heden in het concentratiekamp Dachau te verklaren; en zo mak kelijk wordt het ook er de recen te wereldgeschiedenis mee te duiden. Het is de ambitieuze opzet van een vlotgeschreven boek, waarin de belezen en bereisde journalist nog maar eens zijn nek uitsteekt. Brugsma gaat daarvoor terug in de tijd. Terug naar Duitsland, naar Dachau, naar Israël, naar het Parijs van Charles de Gaulle (zijn enige afgod), naar de 'vallei van de prehistorie', het dal van de Vézère in de Franse Dordog- ne, waar de Cro Magnon-mens 15.000 jaar geleden grotten be schilderde; en tenslotte ook naar onheilsprofeten als Dennis Meadows van de Club van Rome en de Hongaars/Britse schrijver Arthur Koestier, die de evolutie 'een dodelijke vergissing' noem de. Duitsland is natuurlijk een mooi, bijna onvermijdelijk, voorbeeld van hoe primitieve driften met de zogeheten beschaafde mens aan de haal kunnen gaan. Brugs ma heeft er een haat-liefde ver houding mee. 'Leven met Duits land' en 'Overleven in Duits land', heten de eerste twee hoofdstukken. Op een zondag in Berlijn hoort hij demonstranten tegen het op komend fascisme in Duitsland citeren: 'De schoot is nog warm waaruit het monster kroop'. „Zeker," noteert hij. „Maar niet alleen in Duitsland, ook elders begint de hemel weer te stinken naar pek en zwavel. Na de goed bedoelde maar a-historische kreet 'Nooit meer Auschwitz' sluipt het gevaarlijkste roofdier uit de evolutie met lenige tred over het asfalt. In Bosnië, Somalië, Angola, Liberia, Bom bay. Moordend, verkrachtend, folterend doet het roofdier wat andere dieren in de natuurlijke historie wel uit hun hoofd laten. Religieuze en nationale vooroor delen overwinnen de genetische remmingen die doden binnen de Van onze correspondent Ad Roos Middelburg - Ze hebben spijt als haren op hun hoofd, had- den geen flauw idee dat met name de joodse gemeenschap in Zeeland in doodsangst ver keerde en ze hadden zich la ten meeslepen door een 16-jarige inwoner van St. Laurens. pat was in grote lijnen het 'ex cuus' dat gisteren voor zowel de politierechter als de kinderrech ter vier van de zes leden van het Nazi Front Zeeland (NFZ) ach ter gesloten deuren aanvoerden Van onze verslaggever Delft - Miljoenen guldens vi vermelding van Bosnië) en ve; tekeningen als teken van sol] Bosniërs, die de komende v| Dat is het tweeledig doel ve voor Bosnië'. Na de oproep van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) hebben vredesbeweging en hulporganisaties elkaar gevon den in een nationale actie, die zaterdag van start gaat in zeker 291 van de 641 Nederlandse ge meentehuizen. Daar kunnen mensen hun hand tekening zetten onder een motie, waarin de Raad van Europa wordt gevraagd tot het onmid dellijk instellen van beschermde gebieden (waar burgers in veilig heid kunnen verblijven) en loka le protectoraten (Sarajevo en Mostar, die onder VN- en EU- bestuur moeten worden gesteld om de wederopbouw niet-et- nisch, democratisch en efficiënt te kunnen verwezenlijken). Perspectief „Alleen materiële hulp werkt op de duur vernederend als er niet tevens een politiek perspectief wordt geboden. Laat niet toe, dat dit land sterft met wat nood hulp als stervensbegeleiding," zei IKV-directeur dr. Mient-Jan Faber gisteren in Delft. Onder het motto 'Bescherming en dekens voor Bosnië' had het Platform Gemeentelijke Vredes beleid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met het Interkerkelijk Vredesberaad en enkele hulporganisaties - als vervolg op een kerkelijke actie in de Vredesweek in september- zaterdag al tot actiedag uitge roepen. Door aansluiting van het Nederlandse Rode Kruis en en kele andere organisaties is er nu sprake van een nationale actie. De slogan 'Bescherming en de kens voor Bosnië' kan aanleiding geven tot misverstand. „Alstu blieft geld en geen dekens' smeekte voorzitter W. Cense van de Samenwerkende Hulporgani saties. „Oude dekens kosten aan inzamelen, schoonmaken, repa reren en stomen zestien gulden per stuk; bovendien is zo'n inza- -4 f m W.. %'«l' Brugsma soort en verkrachting moeten verhinderen. Het monster, homo fanaticus, kruipt op honderd plaatsen tegelijk uit zijn warme schoot. Voor God, vaderland en volk, breekt hij het wereldrecord lustmoord op het kamerbrede ta pijt voor de televisie. Inmiddels was het al stupide om anti-joods te zijn. Het is niet minder stupi de om anti-Duits te zijn. De mens mag het gevaarlijkste dier uit de evolutie zijn. Het op één FOTO ANP na gevaarlijkste dier is de zonde bok!" Brugsma's boek in een notedop. Hij vertelt wat hij eerder vertel de, maar wat een aangrijpend verhaal blijft. Hoe hij in de laat ste oorlogswinter in Dachau, vermagerd en verzwakt, een arts/medegevangene chanteert die lotgenoten een benzine spuitje geeft om hun rantsoenen te kunnen inpikken; dat Brugs ma dus naar de kamparts mag, voordringt, een behandeling en een beter baantje krijgt en... overleeft. Een volkomen egoïstische hou ding beloond. Harde lessen in overleven. Niet dat het nooit aan 'm ge knaagd heeft, maar Brugsma blijft er ook nuchter onder, want zo zit homo sapiens sapiens nu eenmaal in elkaar. 'De mythe van de edele wilde is bullshit', hoort hij van Sam Peckinpah, regisseur van ge welddadige films. Die de werke lijkheid aardig benaderen, wil hij maar zeggen. Nog meer onheil van Dennis Meadows, prominent lid van de Club van Rome. Hij waarschuwt voor de fatale b-bom, een bevol kingsexplosie die in de volgende eeuw onstuitbaar vernietigend zijn werk zal doen. Misschien is er op aarde plaats voor acht miljard mensen (nu 5,3), maar zeker niet voor de 24 miljard die het er in 2100 zullen zijn als er niks verandert. Ach, wat maakt het uit, de evo lutie is van het begin af aan een 'dodelijke vergissing', de mens vindt hoe dan ook wel manieren om zichzelf uit te roeien. Is Brugsma een cynicus dat hij er niet volslagen depri van wordt? Nee, hij is realist genoeg om zich gewoon te laten overtuigen door de overstelpende bewijzen van aanstaande rampspoed. Hij ziet zelfs sprankjes hoop, in de chaos-theorie bijvoorbeeld die alles onvoorspelbaar maakt, zo dat om de hoek, onzichtbaar nog, misschien wel een wonder op de mensheid ligt te wachten. De Alsof-theorie spreekt hem ook wel aan. Zelfs de geboren pessimist Koestier gelooft erin: 'De mens moet zich op de toe komst richten, ALSOF haar da gen niet reeds zijn geteld.' Brug sma zou het al een hele vooruit gang vinden als iedereen die nu bezwaar maakt tegen de dierlij-1 ke inslag van mensen eindelij/1 zou erkennen: de mens is ook een dier. Met, zoals dieren, goede en slechte kanten. „Daar kan hij ook niks aan doen, zo is hij gemaakt, en niet door zichzelf. Een potentiële moordenaar en een stralende altruïst. Met een knagend geweten, die botsing tussen natuur en cultuur." Brugsma kan zich iets voorstel len bij de woedende machteloos heid, die beelden van waanzinni ge oorlogen oproepen. Zap maar I weg, zegt hij. Verwacht niet dat uw regering overal in de wereld de branden gaat blussen, het is onbegonnen werk. Trouwens, wie bent u om 'de zoon van uw buurvrouw naar een ver land in de slag te sturen...' Koop dan liever zelf een enkeltje naar Sa rajevo, geweer in de bagage. U zult er Brugsma niet treffen, maar dat wil niet zeggen dat hij bij de pakken gaat neerzitten. Doe wat je hand vindt om te doen, raadt hij aan. Help eens een straatkind in Brazilië of Bombay. Natuurlijk is dat een druppel op een gloeiende plaat. „Maar als de wereld, of liever gezegd de hele mensheid niet is te redden, is dat nog geen reden om niet een kind te redden." En je kunt, in navolging van zijn moeder, altijd nog naar muziek luisteren, die hoorbare plus van de menselijke neocortex. Troos tende klanken die je de wereld doen vergeten. Misschien schrijft Brugsma nog wel tien boeken. Net zo goed, zij het dan hopelijk wat minder ko ketterend met kennis, belezen heid en hooggeplaatste vrienden. Maar mocht het zijn laatste zijn geweest, dan kan het er als tes tament heel aardig mee door. W.L. Brugsma, Vrede is het alleen in de Pauze. Uitgeverij Balans, IS BN 90 5018 219 4, prijs f 27,50. EIND GOED, al goed, lijkt de alge de valreep nog een Gatt-akkoo internationale handel en dienste kunnen exporterende landen als T De reacties in Nederland en daa positief. Het gevaar van blokv voorkomen. Het wereldinkomen er wel bij varen. Door een groter vrijere handel, moeten de prijzen taler wordt er beter van. De afbri landbouw, bespaart de schatkist is zodoende het gevolg. Maar komt er ook meer werk? Do minder in de weg gelegd wi geïnvesteerd worden. Meer ban Als tenminste de Nederlandse bi tionale markt aan kunnen. Ander! door buitenlandse branchegenot banen elders komen. En daarmee is de vraag waaror Minder belemmering betekent m die verscherpte concurrentieverh sten natuurlijk. Dat zijn degene" produceren en distribueren. Op wereldniveau zijn dat de rijk weliswaar opengesteld voor pri maar die, economisch zwakkere, tie de rijken ook toegang verlen kans dat lokale producenten die daardoor, ondanks hun lage lo concurreren met grootleverancier geenszins denkbeeldig. Evenzo is de kans niet uitgeslotE mieën deuken zullen oplopen. Sei goedkoper werkende concurrent! gaan. Het risico van economisch behorende gevaren voor de w onder ogen gezien worden. Een vrij verkeer van goederen en echter slechts in combinatie met legenheidsbeleid. Y

de Stem | 1993 | | pagina 2