ten rst tja DE STEM Ëndemol mikt op buitenland Bertolucci's Boeddha met veel exotische beelden I Nominatie Joost Seelen voor Joris Ivens-prijs Van der Louw niet op voorhand beschikbaar als voorzitter NOS Geen 'perfecte wereld' ondanks goede bedoelingen Overtuigende Pinter van groep Charmante volkse humor van Jekkers UIT gids THE A RT. tfaAiöyt'4' VIJ OON- tes MMER eri Hond Beethoven hopeloos verliefd 'Jamón. Jamón': Spaans vlees C5 'Met een goudvis naar zee' in Breda Uitgeverij wil verbod Kruimeltje Gossip verdwijnt M993 x 5p hoRloqe rO,' of meer Ie kRijcji U IeEN MASSiEf lliMbANd koRiiftiq) In AtqcpsipdE qocdwcN r( L-AARdfqd zijiT* (RAChTiqE zilvEREN Oud'HollANdsE bRochc. kfcln mode:( van ƒ59,- MORf25s Groot motJeI: ■M-WMlfHWi SuRcfrariisMï /aIstrmt 88 m m an 16-12 tot 20-12-1993 „Reizen is myn drug, ik word stoned by de aanblik van de Sahara" Hidde Maas, acteur Gids jan onze rtv-redactie pussum - De nieuwe televisieproduktiemaatschappij die ■ontstaat door de fusie van de bedrijven van John de Mol In Joop van den Ende, richt zich vooral op het buiten land. Meer dan de helft van de geschatte jaaromzet van p) miljoen gulden in 1994, komt uit het buitenland. |3e fusie, die in januari haar ;!ag krijgt, zal niet tot ontsla- i leiden. De werkgelegenheid Ej het nieuwe bedrijf Endemol, lat na de fusie vijfhonderd vaste ■medewerkers telt, wordt komend |aar waarschijnlijk al uitgebreid. ■De televisieproducenten John de Hol en Joop van den Ende heb- |en dat woensdag meegedeeld lp een persconferentie in Bus- |sum. ■De maatschappijen worden on dergebracht in een nieuwe houd- hermaatschappij. De Mol en Jan den Ende krijgen elk 45 hocent van de aandelen in han- len. Vijf procent komt in bezit Jan oud-disk-jockey Willem van Kooten. De resterende 5 procent Ipaat naar Alpinvest, een investe- Lgsmaatschappij van ABN limro en de Nederlandse Inves teringsbank. Re Mol en Van den Ende gaan het een nog onbekende zaken- liaan de raad van bestuur vor- |nen. Voorzitter van de raad van ltommissarissen wordt topman Ijan Sybesma van McDonald's hederland. Verder zijn zaken- Ivrouw Sylvia Tóth en de jurist J.M. van Veggel tot commissaris benoemd. De Dienstenbonden van CNV en FNV hebben woensdag hun offi ciële klacht tegen de fusie inge trokken. De klacht was mede namens de Kunstenbond FNV ingediend bij de fusiecode-com missie van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) omdat de bon den niet waren ingelicht over de plannen. De vakorganisaties zijn dat woensdagmiddag wel. Bij dat overleg waren ook de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ) en de Toonkunste- naarsbond betrokken. FNV en CNV constateren nog 'punten van zorg' met betrek king tot de arbeidsvoorwaarden en de instelling van'een onderne mingsraad. Ze zullen onderzoe ken hoe deze kwesties in de nieuwe situatie kan worden be sproken. De NVJ ziet af van het indienen van een klacht bij de SER. Alle bonden blijven van mening dat de ondernemingen de vakorgani saties eerder op de hoogte had den moeten stellen van de plan nen. |0oor Marjan Mes ■Breda - De Bredase cineast Joost Seelen is als enige Nederlan der genomineerd voor de Joris Ivens Award van het Interna tional Documentary Filmfestival in Amsterdam. |Vanavond om 20.30 uur zal in [paradiso bekend worden ge- I maakt of zijn filmdocumentaire, I laar Eén - Alan Reeves na der- tig jaar opsluiting' de winnaar is I van dit internationale filmfesti- I val. I Geveld door griep wacht Joost I Seelen thuis in Breda gespannen laf of zijn documentaire filmpor- jtret van de Britse delinquent [Alan Reeves uitverkoren zal [worden door de internationale I jury van het festival. I Joost Seelen, maker van docu mentaires over de leerindustrie I in Rijen, de bloedprocessie van Hoogstraten en de Biesbosch, beeft de in Nederland geïnter neerde Alan Reeves maanden lang met de camera gevolgd. Reeves werd een internationaal juridisch 'hot item' nadat hij naar Nederland was gevlucht omdat hij na een tienermoord in Engeland geen uitzicht kreeg op vrijlating. In Amsterdam, waar hij onderdook in de Staatslie denbuurt, raakte hij betrokken bij een roofoverval, met dood slag, en werd opnieuw veroor deeld. Hoewel inmiddels ontslagen van rechtsvervolging is hij onderge doken omdat hij nog steeds door de Britse jusititie kan worden vervolgd. Den Haag (anp) - De voorzitter van de Mediaraad, André van der Louw, wil een gesprek met minister D'Ancona van WVC alvorens hij zich eventueel beschikbaar stelt voor het voorzit terschap van de NOS. In dat gesprek wil hij de visie van de minister vernemen over de situatie bij de NOS. Dat heeft Van der Louw woens dag laten weten via een woord- I voerster van de Mediaraad. Van der Louw bevestigt dat er 'contacten' zijn geweest met de NOS over een eventueel voorzit terschap, als opvolger van Max de Jong. „Maar het is niet aan mij om daar in dit stadium ver dere mededelingen over te doen." Binnen de NOS is wrevel ont- I staan over het voortijdig uitlek ken van de kandidatuur van de voormalige minister van WVC. i Veronica-voorzitter Van der Re- j ijden onthulde dinsdagavond in het NOS-programma Nova dat de NOS Van der Louw naar I voren zal schuiven. Hij schond daarmee de afspraak dat de i kwestie vertrouwelijk zou blij ven. Binnen de NOS is een vertrou wenscommissie aan het werk die tot taak heeft een kandidaat voor te stellen aan het NOS-be- stuur, dat deze kandidaat op zijn beurt zal voordragen bij de mi nister. Van der Reijden maakt deel uit van die commissie. De voorzitster, het Amsterdamse gemeenteraadsraadslid A. Gre- wel, is kwaad over het feit dat de Veronica-voorzitter zijn mond voorbij heeft gepraat. „Als Van der Reijden zo onbehoorlijk is om strikt vertrouwelijke infor matie naar buiten te brengen, is dat zijn zaak. Ik vind het op zijn zachtst gezegd niet sjiek." André van der Louw Grewel wil niets zeggen over de kandidaat die haar commissie heeft geselecteerd, noch over de datum waarop deze kandidatuur binnen het NOS-bestuur zal worden besproken. Vernomen is dat de zaak volgende week dins dag zal worden behandeld. Als het NOS-bestuur de voor dracht van de vertrouwenscom missie overneemt, wat vrijwel zeker zal gebeuren, betekent dat nog niet dat Van der Louw ook inderdaad zal worden benoemd. Van onze filmredactie Het kon niet anders dan dat elke nieuwe film die Clint East wood na het schitterende 'Un- forgiven' zou regisseren, wel tegen moést vallen. Ook al is Kevin Costner van de partij. Maar niet getreurd, 'A perfect world' is toch een bezoek waard, al is het maar om de Oscar-winnaars samen in een film te zien optreden. 'A perfect world' speelt zich af in 1963 in Texas, vlak voor het bezoek van president Kennedy. Butch Haynes (Kevin Costner) ontsnapt samen met een andere delinquent, Terry, uit de gevan genis. Buiten de muren willen ze zo snel mogelijk van elkaar af omdat ze elkaar niet mogen. Wanneer de agressieve Terry zich echter aan een vrouw ver grijpt, besluit Buteh het zoontje van de vrouw, Philip, als gijze laar mee te nemen. Butch ergert zich steeds meer aan de domme en agressieve Terry en slaat hem na een ko mische woordenwisseling een gebroken neus. Terry reageert zijn woede af op het kind, waarna Butch Terry vermoordt. Gaandeweg leren Butch en de jongen elkaar beter kennen. Het blijkt dat Philip's moeder een Jehova Getuige is waardoor het kind thuis niets mag. Butch neemt het voor de jongen op en laat hem voor het eerst met leuke dingen kennismaken. Inmiddels heeft Texas de jacht op Buteh geopend met het oog op de veiligheid rond de komst van Kennedy. De geroutineerde sheriff Red Garnett (Clint East wood) wordt met groot materi eel ingeschakeld om Butch te arresteren. Tegen zijn zin krijgt hij assistentie van de crimino loge Sally (Laura Dern), die de achtergronden van de voort vluchtige kent. Terwijl Garnett op Butch jaagt, groeien de mis dadiger en het jongetje steeds dichter naar elkaar toe. Een verkeerde inschatting leidt evenwel tot een bloedig drama. In 'A perfect World' gaat het erom dat mensen weliswaar het beste met elkaar voorhebben, maar dat wederzijdse misver standen en het noodlot tot ram pen leiden. Alle goede bedoe lingen van Butch ten spijt krijgt ook het kind met geweld te maken. Butch zelf had een zwaar criminele vader die hem al jong met de jeugdgevangenis liet kennismaken. De filmtitel 'A perfect world' is dus cynisch bedoeld. Van die perfecte wereld, die iedereen wel wil, komt weinig terecht. Zo cynisch is het overigens al lemaal niet omdat regisseur Eastwood nogal sentimenteel doet over de vader-zoonver- houding tussen Butch en Phi lip. Dat haalt zelfs de spanning uit de film. Clint Eastwood compenseert het enigszins met een aantal goede en komische scènes. 'A perfect world' van Clint Eastwood draait in Casino 1 in Breda, City 2 in Roosendaal, Cine- mactueel 2 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. Kevin Costner als 'goede moordenaar' met een jonge bescher melingin 'A perfect world' van regisseur Clint Eastwood. foto warner bros Van onze filmredactie Na het onverwacht grote succes van de St. Bernard-hond in de film 'Beethoven' was het onvermijdelijk dat er een vervolg zou komen met dezelfde trouwe viervoeter in de hoofdrol. Ook 'Beethoven's 2nd' is in zijn soort weer een aardige film waar iedereen, die denkt dat dieren net mensen zijn, plezier aan kan beleven. In de eerste film belandde Beethoven als puppy bij het gezin Newton, met aan het hoofd George (Charles Grodin), de enthousiaste zakenman die wat minder enthousiast over honden was. In het vervolg krijgt het lieve beest net als de oudste dochter vlinders in de buik. In het park ontmoet Beethoven een aanvallige vrouwelijke rasgenoot, Missy, die daar rondloopt als een hapklare brok, met cadeau-strik en al. Helaas zit het baasje van Missy ernstig in nood. Diens hebberige echtgenote Regina heeft hem in de steek gelaten en eist een stevige alimentatie, die ze afdwingt door Missy, het liefste bezit van haar ex-man, te kidnappen. Beethoven weet zijn geliefde echter terug te vinden en enkele maan den later hebben ze vier pups, die ze stiekem in een kelder opvoeden. Regina zorgt echter op nieuw voor een scheiding tussen de geliefden. In 'Beethoven's 2nd' vertonen de honden het gedrag van verliefde menselijke stelletjes. Ze eten samen hotdogs, gaan naar de drive-in bioscoop en tortelen in de bosjes. Vanwege de koddigheid en lodderigheid van de St. Bernhard- honden heeft dat een komisch effect. Ook de menselijke rolbezetting zorgt voor humor. 'Beethoven's 2nd' draait in Grand in Breda, Centraal in Geertruidenberg, Heuvelpoort in Tilburg, Cinemactueel in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. Door Jos Kessels Eens dwaalde de Italiaanse ci neast Bernardo Bertolucci met de camera door zijn eigen leven en omgeving, de Italiaanse ge schiedenis ('1900') en zijn sek suele obsessies ('Last tango in Paris'). De laatste jaren heeft hij zich ontwikkeld tot een ont dekkingsreiziger, die de kijker meeneemt naar exotische en vaak ontoegankelijke oorden. In 'The last Emperor' opende hij de deuren van de Verboden Stad in het Chinese keizerrijk en in 'The Sheltering Sky' trok hij door de Afrikaanse woes tijn. Zijn nieuwe film, 'Little Bud dha', speelt zich af op het dak van de wereld: Nepal en om streken. Bertolucci is namelijk gefascineerd geraakt door het Boeddhisme. Een eeuwenoud boeddhistisch sprookje wordt in deze spectaculair uitziende Hollywoodproduktie gecombi neerd met een in onze tijd gesi tueerd verhaal over reïncarna tie. Het Amerikaanse gezinnetje van vader Dean (zanger Chris Isaak), moeder Lisa (Bridget Fonda) en zoontje J esse wordt thuis in Seattle bezocht door enkele boeddhistische monnik ken. Hun leider, Lama Norbu, meent namelijk dat de kleine blonde Jesse een reïncarnatie is van een van de hoogste lama's. Norbu wil de jongen meenemen naar zijn klooster in Nepal. In tegenstelling tot zijn vrouw Li sa staat Dean sceptisch tegen over het verhaal en beschouwt de monniken als lastige indrin gers. Dan sterft Dean's zakencom- pagnon en laat een financiële «Een Amerikaans jongetje in Nepal in 'Little Buddha' van Bertolucci. foto meteor film puinhoop achter, öm te ont snappen aan de zakenbeslom- meringen en zich te bezinnen op zijn toekomst gaat Dean toch op het voorstel van de monniken in en reTst samen met Jesse naar Nepal. Daar blijkt dat er nog twee andere jonge kandidaten zijn waarin de oude lama zich kan hebben gereïn carneerd. Dat is één lijn van het verhaal. Het andere is het leven van Siddhartha (Keanu Reeves). Dat wordt in fragmenten ver teld aan de hand van een boek dat Jesse van de monnik gekre gen heeft. Siddhartha groeide 2500 jaar geleden op als zoon van een koning, die hem gedu rende zijn jeugdjaren binnen het weelderige paleis gevangen houdt om hem de indruk te geven dat de wereld een para dijs is. De jongen ontdekt de werkelijkheid buiten de paleis muren en merkt dat ascetisch leven geen oplossing is, maar dat het bewandelen van de gul den middenweg het best is. Die weg bewandelt regisseur Bernardo Bertolucci ook al ja renlang, met als gevolg dat zijn films alleen nog maar bestaan uit oogstrelende, exotische beelden zonder veel diepgang. Het is vooral veel klatergoud waar de ooit magistrale Itali aanse cineast de kijker in 'Little Buddha' op tracteert. Hij verpakt de simpele oosterse wijsheden in overdadig mooie beelden, die soms sterk herin neren aan de pracht, praal en choreografische massabewe ging uit 'The last Emperor'. 'Little Buddha' van Bernardo Bertolucci draait in Casino in Bre da. Door Marjan Mes Niet alleen een oversekste Spaanse macho maar ook nog vijf andere figuren moeten in de zwarte komedie 'Jamón Jamón' de indruk wekken dat de Spanjaarden er seksueel lus tig op los leven. Jamón bete kent ham maar wordt ook ge bruikt voor alles wat lekker is. De Spaanse regisseur Bigas Lu- na werd enkele jaren geleden door het Bredase filmhuis al eens uitgenodigd voor een re trospectief van zijn werk. Toen bleek alles al te draaien om de seksuele driften van nogal per verse personages, in een du bieuze stijl die dicht in de buurt kwam van ordinaire por no. Ook zijn nieuwste film, 'Jamón Jamón', draait maar om een ding: gewaagde seksscènes en weinig aan de verbeelding overlatende toespelingen op menselijke vleeswaar. Net als, Pedro Almodovar wordt Bigas Luna blijkbaar nog steeds ge kweld door de erfenis van de voormalige Franco-onderdruk king. Met veel bloot en pikan terieën menen deze Spaanse ci neasten de nieuwe vrijheid te dienen. Maar bloot slaat dood als het per kilo gaat. Raul is een welgeschapen macho die bij een hammenfa- briek werkt en als fotomodel in nauwe slipjes enorme posters siert. Hij wordt begeerd door zijn opdrachtgeefster, de wel lustige veertiger Conchita. Zij heeft hem ingehuurd om haar aanstaande schoondochter Sil via te verleiden, die ongewenst zwanger is van haar zoon. Zo hoopt zij het huwelijk te voor komen. De mooie, jonge Silvia is een meisje van lichte zeden dat niet past in het milieu van Conchita en haar echtgenoot die rijk zijn geworden als fabri kanten van herenondergoed. Met alle toespelingen op vlees zal Bigas Luna ongetwijfeld een bedoeling hebben gehad, want pretenties heeft hij ook nog. Beelden van gerookte ham en wapperende stiereballen ke ren telkens terug. Vulgair is het allemaal wel en ook behoorlijk ouderwets. 'Jamón Jamón' van Bigas Lu na draait in Filmhuis Concordia in Breda, 16-22 december (19.30 uur), 23-29 december (22.45 uur), 30 december en 2-5 januari (22.15 uur). DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 Roosendaal. Schouwburg De kring. Theater Teater met 'The Lover' van Harold Pinter. Ac teurs: Jappe Claes en Carina van der Sande. Regie Pol De- hert. Gezien: dinsdag 14 de cember. Op 17 en 18 december in Concordia in Breda. Door Sjef Huismans „Ik ben er van overtuigd dat wat er in mijn stukken gebeurt, over al zou kunnen gebeuren, alhoe wel wat er gebeurt vreemd kan lijken". Dit zijn de woorden van Pinter in Plays Two. In The Lover doen deze woorden voor de volle honderd procent opgeld. Hoewel Pinter dit spel schreef toen hij pas 33 was getuigt het van een enorme mensenkennis. Pinter is een scherp waarnemer, maar hij is eveneens realist en bekijkt de zaken met een opval lend psychologisch inzicht. Natuurlijk 'vertaalt' hij dit op zijn eigenzinnige absurde ma nier. Een wijze waar je van moet houden. The Lover is eigenlijk een spel van weinig woorden. De stiltes zijn talrijk maar van zeer groot essentieel belang. En hier in ligt nu juist het criterium waardoor het stuk staat of valt als een baksteen. Het uitgangspunt is behoorlijk absurd. Een echtpaar waarvan het huwelijk wat is vast gelopen in de eerste jaren, zoekt een oplossing in opnieuw verliefd te worden en vreemd te gaan. Maar dit vreemd gaan doen ze bij elkaar. Zo ontmoet de vrouw elke mid dag haar 'minnaar' en gaat me neer vreemd bij zijn 'hoer'. Dit sinistere spel wordt jarenlang gespeeld en in extenso doorge voerd tot de man op een goede dag er een eind aan wil maken en het spelletje wel op een ver rassend onthutsende manier denkt te kunnen verstoren. Hoewel de echtgenote aanvanke lijk uit het lood schijnt te zijn geslagen, weet zij met al haar vrouwelijk raffinement de spel- balans weer recht te trekken. Ondertussen heeft Pinter alle herkenbare hebbelijkheden en onhebbelijkheden uit een alle daags burgerhuwelijksleven geë taleerd. Jappe Claes en Carina van der Sande weten de Pinterkronkels op zeer geloofwaardige wijze ge stalte te geven. Absurditeit wordt door hen als realiteit uit gebeeld. Bijzonder sterk zijn bovendien de stille momenten waarin het er op aan komt de aandacht te blijven vasthouden met subtiele gebaren en mimische uitdruk king zonder het spelritme te ver storen. Eén ding moet ons van het hart. Zowel in de intieme 'fluistermo- menten' als in de woede-ontla dingen liet de verstaanbaarheid wel eens te wensen over. Overi gens een heerlijk avondje voor toneel- en Pinterlovers. Breda - Stadsschouwburg. Cabaretprogramma 'Met een goudvis naar zee' door Harrie Jekkers. Gezien op woensdag 15 december. Vanavond in Et- ten-Leur, morgenavond in Oosterhout. Door Marjan Mes De cabaretcarrière van Har rie Jekkers heeft, na popsuc cessen in de jaren tachtig met het Klein Orkest, een snelle vlucht genomen. Voor zijn derde theaterprogramma, 'Met een goudvis naar zee', stromen de grote zalen vol. Zijn laatste televisieoptreden is daar ongetwijfeld de oor zaak van, zoals hijzelf olijk constateert. Had hij eerst nog wat moeite met de gesproken tekst, inmid dels draait hij zijn hand niet meer om voor een lange confe rence. De liedjes zijn zelfs in de minderheid in deze soloshow en vormen de enige rustpunten te midden van een stortvloed van verhalen. Die gaan vooral over zijn Haagse jeugd. Want Harrie Jekkers laat er geen enkel mis verstand over bestaan dat hij afkomstig is uit de Schilders wijk, die Haagse volkswijk waar men in de jaren vijftig met z'n allen in een benauwd kamertje domweg gelukkig was. Daar was ook 'ome Jan' een geregelde bezoeker, een eigen wijze dwarsligger, met een ge heel eigen humor en vocabulaire waar de cabaretier ongetwijfeld veel aan te danken heeft. Diens volkse wijsheden en typisch Haagse plattitudes vormen het verbindende element in Jekkers' vrolijke overzicht van zijn leven. Want daar bestaat het program ma 'Met een goudvis naar zee' uit. Hij splitst zichzelf op in vier ikken, die beurtelings aan het woord komen. Op die manier komen de voorbije fasen uit zijn leven aan bod; de negenjarige jongen uit de Schilderswijk, de twintigjarige 'kritische dwars ligger' met 'een rugzak vol idea len' uit de jaren zestig, de derti ger die nog een keer radicaal de koers wil wijzigen en de huidige veertiger Jekkers. Over die vier ikken is er ook een mooi liedje. Mooi zijn die levensliedjes trou wens allemaal, temeer daar Jek kers ze zo aantrekkelijk zingt. Van het volkse karakter, waar aan de cabaretier zijn belang rijkste charme ontleent, moet je houden. Zijn conferences drijven er op en hij zet er een volle zaal moeiteloos mee naar zijn hand. Amsterdam (anp) - Uitgeverij Kluitman wil dat de televisie uitzending van de musical Kruimeltje, die Veronica omstreeks Kerstmis op het scherm gaat brengen, wordt verboden. In een kort geding, dat vandaag bij de rechtbank in Amsterdam dient, stelt de uitgeverij dat de omroep inbreuk maakt op de auteursrechten van Kluitman. Veronica handelt daarom onrechtma tig, aldus de advocaat van de uitgeverij. De musical is gebaseerd op het boek Kruimeltje van Chris van Abkoude (1880-1960), dat in 1923 verscheen. Veronica heeft volgens de uitgeverij verzuimd toestemming te vragen om het boek voor televisie te verfilmen. Een poging tot een schikking te komen is vastgelopen. a FILMS HULST - De Koning van Engeland 20 u. A perfect world. 20 u. Beethoven's 2e. 20 u. Sleepless in Seattle. 20 u. Hard target. 20 u. The piano. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Ju Dou. BERGEN OP ZOOM - Cinem'actueel 1-2-3 20 u. Beethoven 2. 20 u. Hard target. 20 u. A perfect world. - Roxy 1 - 20 u. The firm. - Roxy 2 - 20 u. The house of spi rits. ROOSENDAAL - City 1-2-3 20 u. A perfect world. 20 u. Tina - What's love got to do with it, 12 j. 20 u. Sleepless in Seattle. BRUGGE - Kennedycomplex 20 u. Sleepless in Seattle. 20 u. Aladdin. 20 u. Rising sun. 20 u. Boxing Helena. KNOKKE - Beverly Screens 20 u. Beethoven's 2e. 20 u. Perfect world. 20 u. Little buddha. 20 u. Sleepless in Seattle. Van onze rtv-redactie 'De Ongelooflijke Hypnose show' vervangt met ingang van januari 'Gossip', de mis lukte talkshow van voormalig disc-jockey Adam Curry. Omdat de kijkcijfers zwaar te genvallen, haalt Veronica Curry halverwege de geplande 24 afle veringen van het scherm. „Adam Curry krijgt zeker weer iets anders", aldus een woord voerster. „Ondanks een gewij zigde formule sloeg 'Gossip' toch niet voldoende aan."

de Stem | 1993 | | pagina 21