HOW 'Welzijn in wijken bevorderen' Wèddenom ?2,49 dat u't ekker vindt "Het verleden zit vol mogelijkheden' D66 klaagt over bestuur achter gesloten deuren in Sas van Gent PLAATSELIJK nieuws [S- EN ÏTEN IULST IDSMODE D66 Terneuzen pleit voor meer aandacht voor jeugd- en buurtwerk D66 Terneuzen pleit voor fusie van alle gemeenten tot één Zeeuws-Ylaanderen Basisschool De Meerpaal wint zaalvoetbaltoernooi met nemen strafschoppen Generaal kampioenen bij postduivenvereniging De Vrede in Sas van Gent Ballustrada: 'Terneuzen is culturele spookstad' je leven! CCLUSIEVE 'POTHEEK )OR HOGERE IKOMENS \dviesburo DE STEM ZEELAND C3 D66 Terneuzen: 'Meer aandacht milieu op school' Conciërge Dieleman verwacht 1200 oud-leerlingen en oud -personeel op reünie Nieuw pastoraal team Zuidrand Meisje aangerand Terneuzen Sluiskil Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. SERVIEZEN, JEN, KRISTAL Kookwinkel [e geschenken Ichter de kerk m bgelijk) jen-Tel. 01150-14207 uitgegaan van een i minimale belastingdruk i korter dan de taditionele een hypotheek van bijv POO.-. Nkvariant zijn er o.m. Bis: (del van aandelen- of jak telefonisch een [nten met meer dan 40 belastingen assurantiën hypotheken pensioenen DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 yan onze verslaggever §as van Gent - De besloten bestuurscultuur in Sas van gent moet helemaal om. geen vergaderingen meer achter gesloten deuren maar openheid van zaken op alle ;ronten en optimale controle mogelijkheden door de bur- gerij. pat betekent inspraak voor bur gers tijdens commissie- en 'raadsvergadering en het ver spreiden en ter inzage leggen van stukken die voor de bevol king van belang zijn. Die frisse wind door bestuurlijk Sas van Gent staat D66 voor ogen. De democraten doen vol gend jaar voor de eerste keer mee aan de gemeenteraadsver kiezingen. Er is veel mis in Sas van Gent volgens D66. „Momenteel komt het regelmatig voor dat de huidi ge raadselden informatie vlak voor of tijdens de raadsvergade ring krijgen en in diezelfde ver gadering moeten beslissen. Dit ontzegt de leden van de raad de kans meer informatie in te win nen bij inwoners, betrokkenen of specialisten. D66 vat dit op als minachting voor de raad en daarmee de inwoners, betrokken en de democratie", zei lijsttrek ker Jan Smit gisterenavond in Axel tijdens de bekendmaking van het verkiezingsprogramma. De besluitvorming in politiek Sas wordt volgens D66 te vaak beheerst door de grote en gevoe lige tegenstellingen die er tussen coalitie (PvdA en Gemeentebe langen Groot Sas) en oppositie (CDA en W) zijn. Te vaak wordt geregeerd vanuit de gedachte, wie niet voor mij is is tegen mij. D66 ziet te weinig discussies op basis van argumenten en weder zijds respect met ruimte voor eigen stemgedrag van de raads leden. „Die enkele keer dat een raads lid de euvele moed heeft anders dan de rest van zijn fractie te stemmen dan werpt diegene met gemak normen en waarden te grabbel en herstelt de gebruike lijke score, zo hebben we laatst mogen ervaren", aldus Smit. Hij doelt op het stemgedrag van PvdA'er A. de Wolde over de vergunning voor een gokauto- matenhal. De Wolde stemde eerst met de oppositie mee, waardoor de plannen voor een speelautomatenhal in De Vlaan- derenhal werden gedwarsd- buomd. Maar stapte vervolgens terug naar zijn eigen kamp en diende een alternatief voorstel in dat gokken, in de Vlaanderenhal, zij het op minder grote schaal, toch mogelijk maakt. D66 wil de betrokken van bur gers niet alleen vergroten door ze mee te laten praten tijdens commissie- en raadsvergaderin gen. De nieuwe partij in Sas van Gent stelt ook voor een ouderen en een jeugdraad te installeren die de gemeente moeten advise ren bij het te voeren beleid. „De relatie tussen de gemeente en de inwoners acht D66 van groot belang. De inwoners moeten zich gehoord weten en door middel van openheid van zaken weten waar ze aan toe zijn". Van onze verslaggever Terneuzen - De faciliteiten voor Jeugd- en Buurtwerk in Terneuzen laten volgens D66 nog te wensen over. Ook voor de nieuwe stadswijk Othene zijn nog geen voorzie ningen gepland. Dit gemis ontneemt de jeugd een gezonde uitlaat voor hun energie en bevordert bepaalde vormen van vandalisme en kattekwaad. D66 in Terneuzen schrijft dat in iet concept-verkiezingspro gramma '94-'98. Naast de jonge ren moet de gemeente ook meer het accent leggen op welzijn voor ouderen. De vergrijzing neemt ook in Terneuzen immers toe. Er is een alert en samenhan gend beleid nodig, dat ook in gecoördineerd verband met an- I dere gemeenten in Zeeuws- I Vlaanderen gestalte moet krij- Efficiënt Deze gecoördineerde aanpak geldt voor D66 ook voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten Van onze verslaggever Terneuzen - Er moet meer aandacht voor milieu op scholen komen. De gemeente heeft hierin een nadrukkelij ke stimulerende rol. De opzet van een milieu educatief cen trum, het liefst met milieu- en natuurverenigingen, speelt hierin eveneens een belang rijke rol. D66 schrijft dat in het concept verkiezingsprogramma '94-'98. De partij pleit ook voor een verbetering van de plannen voor gescheiden verwerking en herge bruik van afval. Hierbij wordt gedacht aan de gescheiden inza meling van blik, plastic en kle ding. D66 blikt vooruit naar de aparte inzameling van het groente tuin- en fruitafval (gft) die vol gend jaar gestalte moet krijgen. D66 wil dat er een haalbaar heidsonderzoek wordt gedaan voor een schoonmaakservice voor gft-bakken. Daarnaast vindt de partij een hoeveelheids- afhankelijk tarief wenselijk om de hoeveelheid huishoudelijk af val te beperken. die volgend jaar van kracht wordt. Gemeenten dragen in die nieuwe wet zorg voor de voor zieningen voor gehandicapten. Vanwege het beperkte budget moet er efficiënt worden ge werkt. Samenwerking in de re gio, integratie van bijvoorbeeld gehandicapten-, ouderen- en schoolvervoer waardoor moge lijk een beter openbaar vervoer voor Terneuzen en de regio kan onstaan, gelijke behandeling voor betrokkenen in de hele re gio, inkomensafhankelijkheid en hergebruik van aangepaste huurwoningen en hulpmiddelen. Nieuw buurthuis In het concept-verkiezingspro gramma breekt D66 ook een lans voor een nieuw buurthuis in Zel- denrust en de realisatie van buurthuizen in de wijken Oude Vaart, Oudelandse Hoeve en Serlippens. Initiatieven van buurtbewoners om hun wijk op te knappen moeten worden be loond met een gemeentelijke bij drage in de kosten. De gemeente moet zich volgens D66 ook meer inzetten voor de sociale minima. De partij vindt een rechtvaardige kwijtschel dingsregeling voor cliënten van de sociale dienst belangrijk. Voor situaties waar de bijzonde re bijstand ontoereikend is moet het sociaal voorzieningenfonds in stand worden gehouden. Privatisering D66 staat ook stil bij het finan ciële huishoudboekje van de ge meente. Een discussie over welke taken de gemeente moet blijven uitvoeren en welke niet lijkt de partij zinvol. D66 denkt aan pri vatisering van bijvoorbeeld de huisvuilophaaldienst en onder houd van gebouwen en sportvel den. Voor het financieren van nieuwe, louter gemeentelijke taken, moet volgens D66 eerst worden bezui nigd op bestaand beleid. Pas wanneer dat niet verantwoord blijkt te zijn kan reële verhoging van de gemeentelijke belastingen worden overwogen. Van onze verslaggever Terneuzen - D66 in Terneuzen is voorstander van uiteindelijk één gemeente Zeeuws-Vlaanderen. De Zeeuws-Vlaamse posi tie in de euregio wordt hierdoor sterker en de gemeentelijke afdelingen worden minder kwetsbaar. De partij schrijft dit standpunt in het concept verkiezingsprogramma '94-'98. Daarnaast wil D66 de samen werking tussen Terneuzen en Belgische gemeenten verbreden met milieubeleid, gezondheids zorg, vervoer en scholing. Mo menteel wordt alleen naar sa menwerking gezocht op het ge bied van cultuur en economische ontwikkeling. Voor D66 is het open houden van de plaatselijke gemeentelij ke dependances een voorwaarde om de afstand tussen bestuur en bewoner niet groter te laten worden. Deze voorwaarde past in een belangrijk uitgangspunt van het verkiezingsprogramma. Het ver kleinen van de afstand tussen bestuur en bewoner. De inwo ners moeten een grotere inbreng krijgen. Inwoners moeten tijdig op de hoogte worden gebracht van beleidsvoornemens. Hierbij is het belangrijk de bewoners bij de voorbereiding en uitvoering te betrekken. Inzage in raads- en commissiestukken en besluiten lijsten van B en W moet mogelijk zijn. Ook instellingen, belangen organisaties of bewonerscom missies moeten worden betrok ken bij zaken die hen aangaan. Besloten vergaderingen zoveel Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zelden- rustcollege in Terneuzen houdt op zaterdag 29 janua ri de grootste reünie die de school in haar geschiedenis heeft gekend. Dit evenement wordt gehouden in het ka der van het 25-jarig bestaan van de scholengemeenschap. Een lustrumcommissie ging aan de slag om tal van activiteiten op poten te zetten. Een van die activiteiten is de reünie. P. Die leman, I. de Moor en L. Wijn gaarden van de reünie-commis sie verwachten die dag zo'n 1200 bezoekers. Oud-leerlin gen, leraren en ondersteunend personeel. De commissie ging in april aan de slag om het grote evenement voor te bereiden. „We worstel den het archief door. Aan de hand van de leerlingenkaarten schreven we zesduizend oud leerlingen aan", blikt De Moor terug. „De brieven zijn ge stuurd naar het ouderlijk adres met de vraag deze te retourne ren als geadresseerde niet op het adres bekend was. We heb ben tot nu toe behoorlijk wat respons gekregen. De helft van de mensen die hebben gerea geerd wonen nog steeds in Zeeuws-Vlaanderen of zijn te rug gekeerd". Volgens Dieleman hoort een reünie bij de viering van het 25-jarig jubileum. „Het is prachtig om oud-leerlingen weer eens te zien. Op school zijn meerdere reünies geweest maar deze is toch wel de groot ste". Aan de oud-leerlingen wordt gevraagd oude schoolfoto's en/ of andere schoolherinneringen op te sturen. De foto's worden per schooljaar opgehangen in een lokaal. Tevens wordt aan oud-Bonte-Avond medewer kers gevraagd tijdens de reünie nog eens op de planken te staan. De Bonte-Avond is op het Zeldenrustcollege al jaren een terugkerend evenement. „Daar zit heel wat talent tus sen", aldus Dieleman. Voor de reünie worden beide kantines en een aantal klaslo kalen gebruikt. „Om zoveel mensen te herbergen moet je de hele school gebruiken". Deelname aan de reünie kost twintig gulden per persoon. De commissie vraagt bezoekers dat geld zo snel mogelijk, uiterlijk half januari, te storten. De bij drage wordt gebruikt om de kosten te dekken. Voor dat be drag krijgen de bezoekers en- Conciërge Piet Dieleman is een van de organisatoren van de reünie op de Temeuzense scholengemeenschap. foto wim kooyman kele consumptiebonnen voor drank en eten. Volgens Dieleman wordt de reünie een happening om nooit te vergeten. „Het is heerlijk om al die mensen van vroeger nog eens te zien. Tevens is het leuk voor de oud-leerlingen om weer contacten te leggen. Het verle den zit vol mogelijkheden". Het Zeldenrustcollege ontstond door een fusie tussen de Chris telijke ULO en de dependance van het Christelijk Lyceum voor Zeeland. De scholenge meenschap voor mavo en havo, later uitgebreid met atheneum, ging het schooljaar '68/'69 in onder de naam Zeldenrustcol lege. De naam liep vooruit op de toen geplande en nu beken de locatie voor het schoolge bouw in de Zeldenrustpolder. De school was aanvankelijk over vijf plaatsen door heel Terneuzen verspreid. De Gre- nulaan, de Mozarthof, de Ka merling Onnestraat, de Indus trieweg en de Schuberthof. In 1979 werd het nieuwe gebouw aan de Zeldenrustlaan betrok ken. Het Zeldenrustcollege heeft de afgelopen 25 jaar ongeveer ze venduizend leerlingen uit deze regio opgeleid. De reünie op zaterdag 29 ja nuari duurt van 15.00 tot 20.00 mogelijk beperken en de mening van de bevolking moet door middel van een lokaal referen dum vaker actief worden ge peild. Ombudsman Daarnaast denkt D66 aan de instelling van een ombudsman of commissie om klachten van be woners op een klantvriendelijke manier af te handelen. De partij wil ook voor de bewoners een goede klachtenregeling zodat bij onjuist optreden van de regiopo litie bij een onafhankelijke com missie een klacht kan worden gedeponeerd. D66 staat in het verkiezingspro gramma stil bij de drugproble matiek in de gemeente. D66 is zich ervan bewust dat volledige uitbanning van handel en ge bruik van drugs onmogelijk is. De partij is daarom voorstander van een controlerend beleid, waarin handel in softdrugs be perkt wordt toegelaten, maar overlast wordt bestreden. Met betrekking tot het drugtoerisme is in de ogen van D66 een be langrijke rol weggelegd voor de Koninklijke Marechaussee. Het nieuwe pastorale team Zuidrand: van links naar rechts vooraan A. Ruyloft, M. Smits en L. Ververstaande achter B. Thönissen, J. van der Heyden en R. Hanssens. - foto wim kooyman Van onze correspondente Clinge - Vanaf 1 januari gaat het nieuwe plan van de parochies van de Zuidrand in werking. Zeven parochies worden dan bediend door zes pastores: drie priesters en drie pastoraal werkers. De nieuwe pastoraal werker R. Hanssens is inmiddels in Clinge bevestigd. Pastoraal werker Hanssens werkt voor de Zuidrand-paro chies (Hulst, Sint-Jansteen, Heikant, Koewacht, Graauw, Clinge en Nieuw-Namen). Hij houdt zich speciaal bezig met de diakonie: dienstbetoon aan de kerk en samenleving, naast de gewone pastorale zaken. Hij woont in Hulst en is voorlopig via de pastorie in Hulst bereik baar. Het nieuw opgestelde schema brengt een aantal veranderin gen betreffende erediensten met zich mee. Zowel het team, als de parochianen denken dat met het nieuwe plan en de hechte samenwerking tussen de pastores een aantal zaken effi ciënter wordt aangepakt. Souburg - Een 16-jarig meisje uit Vlissingen is dinsdagavond in Oost-Souburg aangerand door een circa 30-jarige man. De man lokte het meisje naar zich toe onder het mom dat hij een sleu tel had verloren. KERSTSPEL - Leerkrachten en ouders van de Zonneschool uit Middelburg voeren zon dagmiddag 19 december het kerstverhaal op in de Zonne school aan de Handellaan. Ie dereen is welkom. De uitvoe ring begint om 14.00 uur. KERSTVIERING - De plaat selijke afdeling van De Zonne bloem houdt zaterdag 18 de cember om 14.30 uur de jaar lijkse kerstviering in de kanti ne van Philips. Na het wel komstwoord door mevrouw V. van der Laan wordt de kerstli turgie verzorgd door ds. De Best, ds. Hoogendoorn en pas toor Heijnen. Het koor van de afdeling Groot Terneuzen van De Zonnebloem verleent me dewerking onder begeleiding van organist De Visser. De viering is omstreeks 18.00 uur afgelopen. KERSTSAMENZANG - In het welzijnscentrum Het Meulen- gat wordt maandag 20 decem ber een kerstsamenzang ge houden. De organisatie van deze kerstviering is in handen van de werkgroep Kerstvolks zang. Aan deze avond verle nen pastor Koen Jordens, met een kerstoverweging, en de Muziekvereniging Sluiskil, die het geheel muzikaal omlijst, hun medewerking. Daarnaast nemen de gezamelijke kerkko ren, het kinderkoor en het ouderenkoor het vocale ge deelte voor hun rekening. De avond begint om 19.30 uur. Kampioenschap van Groot-Terneuzen Van onze correspondent Terneuzen - In een spannende finale om het kampioenschap schoolzaalvoetbal voor basisscholen uit Groot-Terneuzen tus sen het jongensteam van basisschool de Meerpaal en de Wiekslag bleken beide teams aan elkaar gewaagd. De Meer paal won na het nemen van strafschoppen. Gisteren werd in sporthal 't Zwaantje de finalewedstrijden gespeeld. In totaal hadden zich acht teams weten te plaatsen. De teams waren onderverdeeld in twee poules. Allereerst werden de poule wed strijden gespeeld. Uit de poule wedstrijden kwamen vier teams naar voren, die om de ere-prij- zen gingen strijden. De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen de teams van de Zuidlandschool en het team van de Triangel. De jongens van de Zuidlandschool wonnen met 3-1 en kwamen op de derd( plaats. De finalewedstrijd ging tussen het team van de Meerpaal en de Wiekslag. Nadat de officiële wedstrijdtijd verstreken was liet het scorebord een 0-0 stand zien. Er moesten strafschoppen geno men worden. De jongens van de Meerpaal wis ten als eersten drie doelpunten te scoren en werden verdiend winnaar van het toernooi. Uitslagen; 1. Meerpaal. 2.Wiekslag, 3. Zuidlandschool. 4.Triangel. Van onze duivensportmedewerker Sas van Gent - Het generaal kampioenschap 1993 bij de postduivenvereniging De Vrede te Sas van Gent is dit jaar gewonnen door B. van de Berghe, voor Th. van Zeele en E. en L. Breepoel. Aangeduide kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. P. Koers, 2. Th. van Zzeele, 3. B. van de Berghe Oude duiven Fond: 1 H. van de Veeke, 2. R. de Caluwé, 3. Combinatie Geemaert-Betue. Oude duiven Overnachtfond: 1. G. Begijn, 2. Combinatie Geernaert-Betue, 3. G. Snelders. Vitesse jonge duiven: 1. B. van de Berghe, 2. P. Koers, 3. Combinatie Elegeert. Jonge duiven Fond: 1. W. Winne en zoon, 2. E. en L. Breepoel, 3. A. ae Caluwé. Onaangeduide kampioenschappen: Vitesse oude duiven: 1. B. van de Berhe, 2. Th, van Zeele, 3. E. en L. Breepoel. Fond oude duiven: 1. H. van de Veeke, 2. Combinatie Visser-Len- sen, 3. R. de Caluwé. Overnachtfond oude duiven: 1. G. Begijn, 2. H. van de Veeke, 3. Combinatie Geernaert-Betue. Vitesse jonge duiven: 1. B. van de Berghe, 2. Combinatie Elegeert, 3. Th. van Zeele. Jonge duiven Fond: 1. E. en L. Breepoel,2. W. Winne en zoon, 3. Combinatie Geernaert-Betue. Van onze verslaggever Terneuzen - In een persbericht bij een thema-nummer over de 'Vliegende Hollander', noemt Ballustrada-hoofdredacteur A. van der Veeke de stad Terneuzen 'een culturele spookstad'. Van der Veeke doelt hiermee in eerste instantie op de weigering van Terneuzen om subsidie te geven, terwijl het onderwerp 'zo aan deze stad gelieerd is'. Daar kwam in de afgelopen week nog een ergernis bij. Een aanvraag voor. een vergunning om een verkoopexpositie te mo gen houden in een Porgy Bess werd afgewezen. Van der Veeke kondigde echter aan dat de ver koop toch gewoon doorgaat. Het Zeeuwse literaire tijdschrift Ballustrada bestaat zeven jaar. Met ingang van 1994 is het blad opgenomen in het Zeeuwse cul tuurplan, hetgeen een verhoogde subsidie garandeert voor een pe riode van vier jaar. Om voor het huidige jaar rond te komen, is een verkoopexpositie op touw gezet. Elf professionele kunstenaars onder wie Wim Hofman, Hans de Ruijter, Willy de Houck en Jean Kamps stelden werk beschik baar. De tentoonstelling is op zaterdag 18 december van 14.00 tot 18.00 uur in Porgy Bess. Tegelijkertijd wordt het thema nummer 'De Vliegende Hollan der' gepresenteerd. Het bevat bijdragen van onder anderer Andreas Oosthoek, Jan Kuiper: en Johanna Kruit. Paul dt Schippers bijdrage trekt, in het blad de 'historische' rol van Ter neuzen in de legende van de Vliegende Hollander ernstig ir twijfel. Volgens hem kon uit het toenmalige, 'armetierige' haven tje nooit een groot schip zijr vertrokken, zoals dat in het ver haal voorkomt. (ADVERTENTIE) Naast Biogarde Drink naturel heeft Mona nu ook Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Ze zijn zó fris en zó fruitig dat we durven te wedden dat u ze lekker vindt. Zo niet, stuur dan een briefkaart met uw op- en aan merkingen, bank/girorekeningnummer en een streepjescode van Biogarde Drink vruchten voor 25 december a.s. naar: Mona Weddenschap, Postbus 366, 3440 AJ Woerden en krijg f 2,49 op uw rekening. Maximaal één briefkaart per adres. Wat zegt u? Nee, dat is niet eerlijk. Een kaartje sturen en toch stiekem onze nieuwe Biogarde Drink lekker vinden.

de Stem | 1993 | | pagina 17