EIDER Breda-bus stopt in Antwerpen 4Er moet nu echt iets gebeuren' genheid Btw-constructie levert gemeente Hulst 670.000 gulden op DAG klapper UITSLAGEN PvdA Hulst trekt ten strijde tegen varkens Welkom Rick 4NDE Streekvervoer ZWN en De Lijn eens over snelle verbinding met Sinjorenstad Show- en revueavond in Kloosterzande pE STEM ZEELAND C2 ticulieren KORTING 36 2 Pools kinderkoor geeft concerten in Z-Vlaanderen Gemeentebelangen tegen windmolens in het Cambron Twirler Karen Sey f Triumph Lingerie van wereldklasse Scheidende chef financiën Piet Adriaansens doet sombere voorspelling: Een gast aan de lunchtafel 1993 DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 pdankje, jubileum, lelijk, verloving, lestatie, examen, lm, enz. Bom 1,07 incl. BTW ■verplicht. Foto of laat 35 x 40 mm I Overige tarieven op p's worden niet urneerd. (of geef uw tekst using af bij één van Ihriftelijke opgaven Geaccepteerd indien ■end zijn, ook indien pijgevoegd is. let recht voor teksten redenen te weigeren. f klachten bereiken Ln tekst behoudt de ■ht voor om de naam per bekend te geven. 1 op deze wereld. Wij wensen je veel geluk. Manuela en Henk wij zijn trots op hem en jullie. H.G. (0)pa (0)ma. 3RILLWORST, IE LORRAINE, PANGANG pDJE, 26 im Zuidpolder 02 Terneuzen Van onze verslaggever Hulst - Het onderbrengen van het nieuwe stadskantoor in een stichting levert de ge meente Hulst een financieel voordeel van ongeveer 670.000 gulden op. Dat is becijferd door VB belastingadviseurs. De gemeenteraad wordt vanavond gevraagd met deze zogenaamde 'sale and lease-back'-constructie in te stemmen. Deze constructie komt er op neer dat het gebouw wordt verkocht aan een op te richten gemeentelijke stichting en vervolgens be last met btw terug wordt gehuurd. De stichting kan de betaalde btw over de investeringen verre kenen met de btw die over de huur wordt ontvan gen. Hierdoor ontstaat een rentevoordeel over de terugontvangen btw. Het rentevoordeel bij een exploitatieperiode van 15 jaar is 670.000 gulden. Volgens VB belastingadviseurs, die de transactie voorbereiden en begeleiden, is gebleken dat belas tinginspecteur al het licht op groen heeft gezet voor gelijksoortige transacties. Hulst gaat er dan ook vanuit dat ook voor de gemeente Hulst een gunstige beschikking wordt afgegeven. Voor de uitvoering van de constructie is het nodig dat er een gemeentelijke stichting De Fontein wordt opgericht die het gemeentehuis exploiteert, dat het gebouw aan die stichting wordt verkocht en dat de stichting een geldlening van bijna negen miljoen krijgt om de aankoop te kunnen betalen. Dan moet er verder nog een huurovereenkomst met De Fontein worden gesloten. De gemeenteraadsvergadering, waarin de zaak aan de orde komt, begint vanavond om 19.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - Na vele jaren praten krijgt de busverbinding Hulst-Breda (lijn 19) eindelijk de zozeer gewenste halte in Antwerpen. De halte zal met ingang van de nieuwe dienstregeling, in mei, in gebruik worden genomen. Dat is het resultaat van overleg tussen het streekvervoer ZWN en de Belgische vervoeronderneming De Lijn. De vervoersmaatschappijen heb ben daarmee de resultaten van een studie over de verbetering van het openbaar vervoer in de grensstreek vertaald in een con crete concept-dienstregeling. De Breda-bus krijgt een halte op de Antwerpse Rooseveltplaats. Ver der zal lijn 19 voortaan vanuit Hulst via de Expresweg rijden, waardoor een snelle verbinding met Antwerpen ontstaat. Op dit moment rijdt de Breda-bus via Clinge en Nieuw-Namen. Voor deze verbinding wordt door de ZWN een nieuwe lijn gecreëerd. Terneuzen Volgens de ZWN behoort in de toekomst het doortrekken van lijn 19 naar Terneuzen tot de mogelijkheden. Verder is met de Belgische collega's overeen ge komen dat reizigers op de grens overschrijdende verbindingen Van onze correspondente Lamswaarde - Lamswaarde smaakt het genoegen om het eerste concert te horen dat het Pools kinderkoor 'Bel canto' uit Sczecin geeft in Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland. Vanavond, donderdag 16 decem ber, wordt een programma met Poolse en Europese kerstliederen gezongen in de H. Corneliuskerk in Lamswaarde om 19.30 uur. De kaarten kosten vijf gulden. Te verkrijgen een half uur voor aanvang in de kerk. Op initiatief van de gemeenten Stekene en Hontenisse is het koor uitgenodigd. Belcanto is een kinderkoor dat opgericht is in 1973 door Iwona Mroz. Het koor geeft concerten in binnen— en buitenland en kent een uitge breid repertoire van Europese liederen. Belcanto won eerste prijzen en wordt door de recensenten veel vuldig geroemd vanwege de mooie koorklank de zuivere in tonatie en de discipline. Het wordt een gevarieerd program ma met als hoogtepunt de uit voering van 'Sommernacht- straum' van Mendelssohn. De begeleiding is in handen van het Szceciner Philharmonisch or kest. Van onze verslaggever Kloosterzande - We hebben ten onrechte gemeld dat de Honte- nisser commissie ruimtelijke or dening zich unaniem schaarde achter het gemeentelijk verweer schrift aan de Raad van State rond windmolens in het Cam bron. J. Joossen (Gemeentebelangen) stemde tegen. Zijn fractie stem de in november vorig jaar ook al tegen- het niet ontvankelijk ver klaren van bezwaren tegen de twee enorme windturbines. De fractie was van mening dat de gemeenteraad destijds het licht op groen heeft gezet op grond van verkeerde informatie en meent dat nog steeds. De gemeente zal het overigens nog druk krijgen met de wind molens. Want naast het nu aan de orde zijnde bezwaar tegen een voorbereidingsbesluit voor het bestemmingsplan lopen er met betrekking tot de windmolens nog drie andere beroepsprocedu res bij de Raad van State. Kloosterzande - In het onder schrift bij de foto van de twirl - kampioenen van Kloortje stond een verkeerde naam. De naam Karen Sey werd daarin abusie velijk Karen Dey genoemd. zowel van het Nederlandse als het Belgische tariefsysteem ge bruik kunnen maken. Burgemeester A. Kessen van Hulst zei gisteren erg verheugd te zijn met de halte in Antwer pen. Hij was het ook die in de Euregio Scheldemond regelma tig heeft gepleit voor een ver sterking van het grensoverschrij dend openbaar vervoer. Uitstraling „Ik ben ook erg blij dat de verbinding tussen Hulst en Nieuw-Namen er niet onder lijdt", aldus Kessen. Hij acht de realisering van een Antwerpse halte voor de Breda-bus van groot belang voor het kooptoe- risme in Hulst. „Doordat mensen vanuit Antwerpen nu ook per bus naar Hulst kunnen zal dat de uitstraling van Hulst in die richting aanmerkelijk verster ken", verwacht Kessen. De ZWN en De Lijn hebben overigens nog meer in het vat zitten. Lijn 2 Breskens-Oost- burg-Aardenburg-Maldegem- Brugge wordt gewijzigd in een route Breskens-Oostburg-Sluis- Westkapelle-Brugge. Tussen Draaibrug en Maldegem wordt een nieuwe lijn ingesteld, die in Maldegem direct aansluit op de lijn Maldegem Brugge. Oostende De dienstverlening op het traject Oostburg-Knokke dreigde te sneuvelen onder druk van bezui nigingen. Die lijn vervalt welis waar, maar door de wijziging van lijn 2 blijft een goede voor ziening Oostburg-Knokke ge handhaafd. In Westkapelle wordt namelijk een overstap ge maakt op een lijndienst Westka- pelle-Knokke. De ZWN verwacht door de nieu we mogelijkheden een reizigers groei op de grensoverschrijdende verbindingen. Men hoopt dat de ze reizigersgroei zich ook binnen Zeeuws-Vlaanderen zal manifes teren. (ADVERTENTIE l INTERNATIONAL FOTO WIM KOOYMAN Piet Adriaansens, chef financiën van Hulst: Niet toegeven aan de grillen van de politiek Van onze verslaggever Eugene Verstraeten Hulst - In Hulst is het ieder jaar weer hetzelfde liedje. De taken van de ge meente moeten kritisch worden bezien, de subsidies heroverwogen. Zo niet, dan is een financiële ramp onafwendbaar. Telkens duiken deze onheilspellende zinsne den weer op in financiële rapportages aan de gemeenteraad. Tot nu toe werd de soep nooit zo heet gegeten als ze werd opgediend. Maar nu moet er toch echt iets gebeuren, anders komt de gemeente in grote problemen. Dat voorspelt chef financiën Piet Adriaansens aan de vooravond van zijn afscheid. De bijna 60-jarige Adriaansens heeft er 38 jaar in gemeentelijke dienst opzitten en stopt per 1 januari. Hij werd geboren in Walsoor den en doorliep het gymnasium in Hulst. Hij kwam uit dienst en solliciteerde op een vacature bij de gemeente Hulst. „De toen malige gemeentesecretaris Van Denderen kwam zelf van Kruispolder en had een zwak voor de mensen van die kant", weet Piet. „En zo werd ik in Hulst aangenomen". Twee grote dozen Dat was in 1956. De nieuwe medewerker zat amper op zijn stoel of de secretaris deed de deur open en schoof twee grote dozen naar binnen met de mededeling 'hier zit de ge- meenterekening 1948 in. Die moet nog opge maakt worden'. „Ik had daar geen flauw benul van", zegt Adriaansens, voor wie dat toen toch echt nog iets te hoog gegrepen was. Inmiddels is Piet Adriaansens dé financiële expert van de gemeente Hulst. Vorig jaar volgde hij Gerard d'Hondt op als chef, met wie hij vele jaren lang nauw heeft samenge werkt. Een goed duo, want de beide mannen hadden vaak dezelfde denkbeelden over al lerlei zaken. Sinds de gemeentelijke herindeling in 1970 is Adriaansens echt bij het financiële beleid betrokken. „Dat is leuk, want je zit dan dicht bij het bestuur", zegt hij. Het geven van onafhankelijke adviezen die het beste zijn voor de gemeentekas wil nogal eens niet stroken met de ideeën van de bestuurders. Grillen „We moeten niet met een verhaal komen waarvan we weten dat het politiek niet haalbaar is. Maar van de andere kant geven we ook niet toe aan alle grillen van de politiek. Onze eerste verantwoordelijkheid is een gezonde financiële positie". Soms neemt diezelfde politiek wel eens be sluiten die de wenkbrauwen op de afdeling financiën doen fronsen. „Voorbeelden? Nee, iaat ik dat nou niet doen. Ik geef liever voorbeelden van goede besluiten. Bijvoor beeld de sanering van het grondbedrijf was een heel goed besluit". De gemeente leegde daarvoor het miljoenenspaarpotje voor een nieuw stadskantoor. „Als dat niet was ge beurd, dan hadden we nu opgezadeld geze ten met torenhoge lasten. Goed, het beteken de uitstel van een nieuwe huisvesting, maar die hebben we nu uiteindelijk toch gekregen. Plus we hebben een gezond grondbedrijf". Prijskaartje Wat er volgens Adriaansens in Hulst man keert is dat er zo weinig beleid is vastgelegd. „Eigenlijk moeten alle ramingen in de be groting vergezeld gaan van doelstellingen er. prestaties, maar zover zijn we nog niet. Volgens de nieuwe voorschriften moeten in 1995 alle apparaatskosten naar de diverse functies toegerekend worden. Dat wordt er aan alles een prijskaartje gehangen. Dat zal veel duidelijkheid scheppen over de kosten van bepaalde activiteiten die nu zonder veel discussie op de begroting prijken". Hij noemt als voorbeeld de gemeentelijke spreekuren op de kernen. „De politiek vindt dat prachtig, maar neem nou vorige week. Er waren op al die spreekuren in totaal twee mensen, maar er is wel een ambtenaar uren voor op sjouw. Als je daar een prijskaartje aan hangt is dat natuurlijk het eerste dat eruit vliegt". Zo zijn er volgens Adriaansens waarschijn lijk nog wel meer gemeentelijke activiteiten die veel geld kosten, maar weinig rendement hebben. Adriaansens denkt ook dat de ge meenteraad niet moet worden lastig gevallen met allerlei wissewasjes, zoals nu vaak het geval is. „Je moet de grote beleidslijnen vastzetten en dan kan de raad zich daartoe beperken". Het grote struikelblok voor de gemeentefi- nanciën is het Rijk. Daar wordt volop bezui nigd op de uitkeringen aan de gemeenten. Tot nu toe heeft Hulst dat, ondanks alle eerder geschetste sombere vooruitzichten, met veel kunst- en vliegwerk kunnen opvan gen. Maar alle rek is er nu echt uit, meent Adriaansens. „We hebben in Huist een ge weldig voorzieningenpakket. Over uitbrei ding daarvan hoeven we al niet te praten, maar ook het instand houden van wat we hebben zal niet meer lukken. We kunnen er bovenop komen, maar dan moet er nu iets gebeuren". Simpele oplossing Belastingverhoging is een simpele oplossing, maar dat ligt politiek nogal gevoelig. „Ik ben daar zelf ook geen voorstander van", zegt Adriaansens. „Allereerst moeten we onze eigen winkel kritisch gaan bekijken. Welke taken we kunnen schrappen. Dat zal overi gens toch wel moeten. Volgens het reorgani satie-onderzoek van het ambtelijk apparaat zouden er nog zes of zeven mensen bij moeten. Daar heeft de gemeente het geld niet voor, dus geschrapt moet er hoe dan ook". Daarnaast zal de gemeente volgens Adriaan sens de subsidies onder de loep moeten nemen. „Meer het profijtbeginsel erbij be trekken. Je moet een redelijke vergoeding vragen aan de gebruikers. Er zijn in onze gemeente veel voorzieningen. Een aantal is maar voor een beperkt aantal mensen. Dan kun je het toch niet maken dat daar de gehele gemeenschap voor moet opdraaien". Ter gelegenheid van de viering van het 20-jarig bestaan van showband Kloortje houden bestuur, leden en medewerkers vrijdag 17 december een grote show- en revueavond in zaal Van Leuven in Kloosterzande. Er is de laatste tijd hard gerepeteerd door alle mensen van Kloortje om het gevarieerde programma te leren. De achttien onderdeel van deze avond bevatten naast show ook play-backuit- voeringen en komische sketches. Mede door het gebruik van professionele belcihtingsapparatuur en veel wisselende decors belooft het een onvergetelijke en gevarieerde revue te worden. Het programma begint om 20.00 uur en is voor jong en oud. FOTO WIM KOOYMAN Hebt u zich ook wei- eens afgevraagd waar in Zeeland de grote staatkundige ideeën worden geboren? Is dat bij voorbeeld de vergaderzaal van Provinciale Staten, of wellicht de één of andere kloostercel in het Abdijcom plex? Neen. De broedstof van het Zeeuwse vooruitgangsdenken staat op een nog niet afge ruimde lunchtafel in één van onze betere etablissementen. Daarnet heeft aan deze dis de Afdeling Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel de monden afgeveegd en nu ma ken de bijna honderd mana gers zich op om te luisteren naar een gastspreker. Kijk, daar schuift hij zijn stoel al achteruit, rukt zich het servet van de hals, werpt vork en mes neer en deelt mee dat hij kort maar krachtig wil getui gen van de roeping die hij en zijn mede-maatschappijleden hebben, om Zeeland veilig door de branding van de eco nomische oceaan te trekken. Een paar maanden geleden was het onze Commissaris der Koningin, W. van Gelder, die aan deze zelfde dis, de Zeeu- wes bolus nog in de hand, de voorzet gaf door het regionale kleindenken van de Zeeuwse gemeenteraden te hekelen. Dat gaf moed, want ziet: vori ge week rees zekere M. Stof fels van zijn zetel om de be zem door het Zeeuwse Pro vinciale Bestuur te halen. Ge woon een niveautje hoger trappen, moet hij hebben ge dacht. „Zij die dit gewest be sturen, zo kreet Stoffels, „zijn ambtenaren, school meesters en andere non-pro- fit-figuren. wie het helaas niet aan spraakzaamheid maar wel aan economische werkelijk heidszin ontbreekt." Stokpaardspringers zijn het, zo vond Stoffels. Door hun eeuwige gelamenteer komt, bijvoorbeeld, de vaste oever verbinding maar niet van, of liever: in de grond. „Onderne mers ken uw plicht!", riep Stoffels, „en laat ons als echte daadkrachtige managers een sterk Zeeland opbouwen!" Hij gaf ook aan hoe dat moest. „Laat uw zitvlak ken nismaken met het fluweel van de Statenzetels," adviseerde hij de leden. Vervolgens lanceerde hij een specimen van het nieuwe den ken. „Gebruik de reserves van de Deltan (voorheen PZEM) voor de financiering van de Oeververbinding," riep hij, „en gij, Zeeuws be drijfsleven toon u bereid om hogere toltarieven voor het gebruik van de oeververbin ding te betalen." Nog voor de gemberbolus was verteerd kwamen de kantte keningen bij dit krasse be- leidsdenken al tot ons. De ondernemers hoeven geen visionaire idealisten te wor den om de oeververbinding aan een sluitende exploitatie te helpen. Zij zullen wel moe ten. De tarieven (zo rekende de in Hulst wonende ir. Van Eeden ons recentelijk voor) zullen zo fors worden dat de Zeeuwse verladers zich nu al op harde acties tegen de WOV zullen moeten bezin- En de Deltan-reserves? Wel, deze sector van ondernemend Zeeland zal er hartelijk voor bedanken om zijn spaarpot in de hand van de tunnelgravers te ledigen. Deltan gaat im mers zelf op de risicodragen de ondernemerstoer, zoals wij weldra zullen merken. „Goed," zult u zeggen, „alles zal anders blijken te zijn als de ondernemers eenmaal in de Staten zitten!" Maar daar glimlacht het VVD-statenlid mr. ir. J. Huisman - een echt managerstype - ons via een krantefoto toe. Huisman is al Statenlid en in die hoedanig heid Commissaris van de NV Deltan, een strategische func tie voor iemand met een on- dernemershart. Maar wat klaagt Huisman daar? „Ik leg mijn functie als Deltan-commissaris neer," moppert hij, „omdat het niet meer op te brengen is. Je vergadert tot je scheel ziet en vrije tijd hou je niet meer over. Bedankt hoor!" Kijk, dit is de barre realiteit van het leven in het land der praatgrage Zeeuwse politici: een land waar een beetje on dernemer geen brood in zal zien, laat staan een lunch! HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE -Café de Kastanje, 19.30 uur vleeskaarting. LAMSWAARDE - Café de Lamsoren. 13.30 uur schieting voor bejaarden. VOGELWAARDE -'t Gelaag, 14 uur kalkoenkaar- ting KBO. CLINGE - Malpertuus, 13 uur hobbymid dag ANBO. HEIKANT -'t Heike, 13.30 uur kaarten en bingo KBO. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur koersbal KBO. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting. KOERSBAL Sas van Gent - Zaal De Roselaer, dertien personen: 1 B. Ramme- loo/A. de Maerschalk, 2. A. de Buck, 3. W. Tenhoor/mevrouw Coone. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. M. Radema- kers-Warrens/A. Rottier, 2. E. de Maat/M. de Waal-de Waal, 3. E. van Vooren/A. Mannaert. Axel - Gregroriuscentrum, Bond voor Ouderen, elf personen: 1. I. Zegers, 2. P. Durinck, 3. A. Ver- braeken. Heikant - KBO, 32 personen: 1. J. van Acker/G. Peeters-Pieters en P. Ringoot/L. Inghels, 2. A. de Cock-van Vlierberghe/M. Ruijloft en Ch. van Hauten/S. van Hau- ten-Ferket. Stoppeldijk - Bond voor Ouderen, zaal 't Gelaag, veertien personen: 1. mevrouw Everaert/Th. Lau- wers, 2. mevrouw Dankaert/P. van Laar, 3. mevrouw Durinck/P. Vinkenstein. KAARTINGEN Hulst - Zaal De Lieve met 28 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Remoortere, 2. R. Martens, 3. mevrouw Taalman. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De PvdA-afdeling Hulst gaat haar kennis, menskracht en geld in de strijd werpen om de vestiging van varkensmesterijen tegen te houden of in ieder geval jaren te vetragen. Lijsttrekker P. Weemaes zei dat gisteren tijdens de algemene le denvergadering van de PvdA Hulst in De Warande te Sint- Jansteen. De PvdA stelt daarbij een daad door 500 gulden uit de campag nekas vrij te maken om te wer ken aan de slogan 'leefbaarheid voorop'. Weemaes zei er een hard hoofd in te hebben dat de vijf aanvragen voor de bouw van mesterijen nog kunnen worden tegengehouden. Het bestem mingsplan buitengebied biedt alvast weinig houvast. Milieu maatregelen maken misschien meer kans. „De eis van een groen label aan de vestiging van bedrijven is een eis die we dui delijk kunnen stellen", aldus Weemaes. „Zeker als we hier spreken over een regionale eis. De ingediende aanvragen die hier niet aan voldoen kunnen dan ook worden afgewezen". Volgens Weemaes moet de 'kruistocht' inderdaad worden opgestart ais alle bedrijven aan de eisen voldoen en dus gewoon hun vergunning krijgen. „Mijn voorkeur gaat uit naar het voe ren van een arob procedure op het afgeven van een milieuver gunning tot bij de Raad van State. Dit kan vele aanvragers ontmoedigen en kan ons gebied voor een aantal jaren bevrijden van deze ongewenste bedrijven. De PvdA-afdeling Hulst zal haar kennis, menskracht en geld in zetten om deze procedures te gaan voeren". In feite is er vol gens Weemaes echter maar één afdoende oplossing. Namelijk dat de minister verkondigt dat er in Nederland al genoeg varkens geproduceerd worden.

de Stem | 1993 | | pagina 15