^Schippers niet voor rechter DE STEM Zeeland armoedzaaier onder de Nederlandse provincies 'Schone dag' van De Putter breekt records PERSONEEL üoDie? O,- f370, ictievoerders gaan akkoord met betalen van schikking duizend gulden f350,- f470,- Berisping d'Ancona over identiteit verdeelt Zeeuwse gedeputeerden Vluchtelingenkinderen uit ex-Joegoslavië te gast in Terneuzen "srsr.sasr ss KKEN NSETS Veer Prinses Margriet loopt schade op bij aanvaring met Juliana Leegstand woningen daalt verder in provincie Zeeland L'Aubergerie I °M»n\p9''-rubriek n Nr. 1 Terneuzense politie neemt twee kilo hasj in beslag Verdachten van diefstal auto in Gent opgepakt Voor duizenden guldens gestolen uit caravans Zeeland verkoopt de huid voordat de Europese beer is geschoten ge prijzen - en en pannensets 5 merk uit Solingen een grote exportorder gazijnen overvol, r u rechtstreeks vanaf grote partij. verkoopdagen! 16 dec. 10-18 uur 17 dec. 10-21 uur 18 dec. 10-18 uur 19 dec. 10-17 uur i - Hulst I 2»m immers mot minstons I s'van de yt'en Stomlozors I lezeressen die speciaal I pandstelling hebben voor I personeel gevraagd' ligt het I voor de hand. dat er snel en I reacties Komen Zeeland ASM N ■Van onze verslaggever middelburg - Zeeland is financieel L armste provincie van Nederland. |ct provinciebestuur slaagt er al Jaren niet meer in de eindjes aan haar te knopen, en is daarmee Liek in het rijtje van twaalf pro lines. Zeeuwse spaarpot is nog 'redelijk' levuld, maar het geld dat Zeeland de Komende jaren te besteden heeft wordt Lnder en minder. Bovendien werken in L Abdij betrekkelijk veel ambtenaren, wat de kosten nog meer opjaagt. Deze weinig vleiende opmerkingen staan in een gisteren gepresenteerd rap port van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Het stuk heet Signalering Provinciale Financiën en is een vergelij king tussen alle Nederlandse provin cies. Zeeland komt er niet best af. 'Een structureel tekort op de begroting', wordt over het onvermogen van het provinciebestuur geschreven de eindjes aan elkaar te knopen. En: 'Met Zuid- Holland en Groningen heeft Zeeland de zwakste financiële positie, terwijl bij Groningen en Zeeland de potentiële financiële ruimte bovendien nog een neerwaartse tendens vertoont'. Het is ambtelijk jargon voor: Groningen en Zeeland hebben de komende jaren steeds minder te besteden. Van deze drie zwakke provincies is Zeeland de enige met een structureel begrotingstekort. Pogingen van het pro vinciaal bestuur om dat tekort weg te werken worden door Den Haag met 'gematigd optimisme' ingeschat. Uit het onderzoek blijkt ook dat het provinciaal bestuur grote sommen geld vrijmaakt voor plannen die soms hele maal niet of gedeeltelijk worden uitge voerd. Provinciale Staten stellen kre dieten beschikbaar voor projecten of beleid die vervolgens niet worden ge bruikt in het jaar van planning. Soms gebeurt het dat het bedrag dan wordt overgeboekt naar een volgend dienst jaar, waarna er een deel van wordt besteedt. Het rapport meldt dat hiermee 'aanzienlijke bedragen' zijn gemoeid en dat het schuiven met die bedragen wijst 'op het achterblijven van uitvoering van beleidsvoornemens'. Zeeland heeft met andere provincies vergeleken, een betrekkelijk forse per soneelsformatie. Dat is een beeid dat meer terugkomt bij kleine platte landsprovincies. Het is kostenverho gend, maar verder doet het rapport hier geen uitspraken over. De provinciale rekenmeester Simon de Visser heeft, voordat het rapport deze week door Gedeputeerde Staten werd behandeld, het stuk van enkele kantte- keningen voorzien. Tijdens een werkbe zoek van Haagse ambtenaren aan de Abdij is geconstateerd dat verschillende in het rapport gebruikte cijfers niet juist of onvolledig zijn, en dat bepaalde posten niet zijn meegenomen in het overzicht. Hierover loopt nog ambtelijk overleg. lek van »er- 7Welig bestek van llstaal 18/10 chroomd edelstaal 18/10 ft goldplated met 24 karaat goldpfeted handgreep, ingelegde handgreep jleren koffer incl. luxe lederen koffer Ikïgarantie. 10 jaar fabrieksgarantie ipri/j winkelprijs Pis,- nu dm 2.985nu PROSA-LINE 12-delig met gedeeltelijk 24 karaat vergulde hand en dekselgreep. 10 jaar fabrieksgarantie. PERLE R0YAI 12-delig met gedeeltelijk 24 karaat vergulde hand en dekselgreep. 10 jaar fabrieksgarantie. laakt van hoogwaardig roestvrij- 3 lagen bestaande bodem met f14904 De warmte wordt snel fen Geschikt voor elke energie- en halogeen kookplaten J gaar te laten worden en vetloos ■len en aromastoffen behouden, leetkost Extra gebruik van zout is |ten zonder te morsen door de fden niet heet Bijzonder mooi i gemakkelijk schoon te houden 110: i486 MHz, 100 diskdrive, puis. Incl. CLARIS Hissing en etnfegreer- kleuren- Inkjet- fonts, 360 ITTES HD: ptteerd, 10 VOBIS IS tORISIERD AO-DEAIER 5 I Van onze correspondent ■Middelburg - Vijf binnen schippers die rond 23 juli Ivan dit jaar betrokken wa- [ren bij ongeregeldheden (tijdens de blokkade bij Terneuzen, hebben van het I openbaar ministerie in 1 Middelburg een schikking (gekregen van elk duizend (gulden. IHet betreft de Terneuzenaren J. (van D. (40), de broers H. E. (36) i K. E. (40), J. van den O. (53) de 26-jarige binnenschipper IE. van L. uit Lamswaarde. Via I :un advocaat hebben de binnen- I schippers laten weten met het cedrag akkoord te gaan om ver- Idere vervolging te voorkomen. Een rechtszaak rond de schip- I persacties is daarmee wat hen I betreft van de baan. Volgens de plannen zouden de schippers gisteren terecht moe ien staan wegens openlijke ge weldpleging. Vanuit schippers- krrngen was al aangekondigd, dat mocht het tot een rechtszit- :mg komen, er zeker 200 man 'supporters' zouden meekomen. I Tijdens de ruim zes weken du rende acties werden onder meer het motorschip Iris en de opva- renden met eieren, stenen, aard appelen gevuld met ontploffend vuurwerk en flessen teer beko- I geld toen hij schip de blokkade wilde passeren. Daarbij werd onder meer een deel van het I stuurhuis vernield en sneuvelden er enkele ruiten. Eenzelfde lot frof de duwbakcombinatie Adel- boden-Moby Dick HI. De betreffende schippers, tegen wie een aanklacht werd inge diend, werden herkend aan de hand van foto's, video-opnames en door politiemensen zelf. Bij het landelijk coördinatiecentrum van de politie in Driebergen zijn tijdens de schippersakties meer dan 180 meldingen genoteerd. I De aangiften liepen uiteen van j intimidaties tot vernieling en i openlijke geweldpleging. Verre weg de meeste bellers waren schippers die wilden varen. Van onze correspondent Terneuzen - Het drugbestrij- dingsteam Double Shot van de politie in het district Zeeuws-Vlaanderen heeft dinsdagavond twee kilogram hasj en een kleine hoeveel heid cocaïne in beslag geno men. Dat gebeurde bij inval len in twee woningen in de Terneuzense binnenstad. Bij de actie in panden aan de Grenulaan en de Eerste Verbin dingstraat werden vijf aanhou dingen verricht. Daaronder een echtpaar, waarvan de man vrij dag wordt voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. De overigen werden na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Behalve de verdovende middelen vond de politie ook een aantal van diefstal afkomstige goederen die onder meer gesto len waren uit een boot in de jachthaven in Terneuzen. Beeld van de oogst uit de succesvolle documentaire van Jos de Putter. 'Het is een schone dag geweest' is het filmdebuut van Jos de Putter. Het is een documentaire over het laatste oogstjaar van zijn ouders op hun boerderij tussen Zaamslag en Axel. De film ging in première op de Nederlandse Filmdagen 1993 en sleepte er de prijs van de Stad Utrecht in de wacht. In de grote steden draait hij al wekenlang en breekt er, als documentaire film, alle records. Nu is hij ook in Zeeuwsch-Vlaanderen te zien. Door Ronald Verstraten HET EINDE van iets dat eeuwig leek te duren. „De documentaire is ontstaan vanuit het idee dat dingen die normaal zijn, verdwijnen. Als ik vroeger mijn vader over het land zag lopen, zag ik dat. Het was niet meer en niet minder. Maar als het de laatste keer is, besef je dat. Dan wil je die beelden vasthouden", zegt Jos de Putter. Het is een afscheid zonder wrok. Land bouwer Willem de Putter klaagt niemand aan, hij berust. Zijn zoon Jos toont in Het is een schone dag geweest datgene wat het boerenvak bijna tot een roeping maakt: het laten groeien van het gewas, het opkweken van de veestapel, kortom het leven als de rechterhand van de allesbestierende. Niet dat het geloof een bepalende rol speelt, daar is in ieder geval in de film niets van te merken. Maar elk beeld is een ode aan de schep ping, zoals die zich voltrok in Zaamslag. De Putter laat de landschappen voor zich spreken, door de seizoenen heen, met af en toe een stukje zwart als rustpunt. De gesprekken tussen vader en zoon zijn daarbij een illustratie en staan tegelijk door hun schaarsheid aan woorden bol van de spanning. De film is ingetogen en respectvol van toon, soms voorzien van enige droge humor, wanneer de verwor venheden van de moderne tijd worden getoond. Zoals de gele oormerken voor de kalveren, voorzien van een gebruiksaan wijzing waar vader De Putter tureluurs van wordt. StÜ „Zijn type boer sterft uit. Dat heb ik willen vastleggen. Maar ook de manier waarop de mensen met elkaar spreken. Dat hoor je in de film, zonder enig commentaar. Er is geen voice-over, geen commentaarstem, niks. Het is een heel stille film", vertelt De Putter. Dat laatste wordt in de hand gewerkt door een minimaal aantal shots. „Hij duurt 70 minuten, maar bevat slechts 75 shots. Die duren soms heel lang. Eentje, waarin ik in gesprek met mijn vader, duurt wel 7 minuten. In een andere shot staat mijn vader voor een schuur. Drie minuten lang gebeurt er niets. Alleen de tijd verglijdt." De film is in 1992 gemaakt. Het laatste oogstjaar van zijn ouders die er, zonder opvolging, alleen voor staan. De Putter volgde hen van Nieuwjaar tot eind 1992. Het resultaat is intiem. Hij vraagt zijn ouders naar de teloorgang van het boe renbedrijf. In het algemeen en die van het hunne in het bijzonder. Het bedrijf dat ze hem waarschijnlijk hadden toegedacht toen hij werd geboren. Eeuwenlang de normaalste zaak van de wereld, maar nu niet meer. Zoon Jos (34) studeerde filosofie en lite ratuurwetenschap in Leiden, maar hield zich altijd al veel met film bezig. Sinds een jaar of zes is hij als filmcriticus verbonden aan het filmblad Screen. 'Schone Dag' is zijn eerste film, maar eerder maakte hij al videofilms voor het IKON en NOS-Laat, in onder andere Cambodja, Vietnam en Hongarije. Juweeltje 'Schone Dag' ging in première tijdens de Nederlandse Filmdagen. De filmcritici waren enthousiast en vonden dat de film meer had verdiend dan 'slechts' de prijs van de Stad Utrecht. „Een erg mooie film, die je bij wijze van compliment on-Hollands zou kunnen noemen, in zijn stilte, soberheid en visuele kracht", luid de een van de kritieken, besluitend met: „Het is een juweeltje". Sindsdien gaat het de film uitermate voor de wind. Hij loopt al wekenlang in Am sterdam, Utrecht en Rotterdam en trekt er zelfs meer belangstelling dan de cyclus van Bunuel-films. „Normaal wordt er van een documentaire film één kopie ge maakt, die nu eens hier, dan weer daar een weekje draait. Van 'Schone Dag' draaien er doorlopend drie kopieën en de vierde is in de maak. De film breekt alle records op documentaire-gebied sinds 1960", vertelt De Putter. Zijn ouders ('waarschijnlijk de eerste keer van hun leven dat ze in een bioscoop kwamen') zagen de film inmiddels ook. Moeder De Putter zag hem vanaf de derde rij in Utrecht en schrok eerst wel even, toen ze zichzelf zo groot in beeld zag. Vader ging samen met knecht Arjaan naar de voorstelling op het Filmfestival Zeeland in september. Tournee Filmprogrammeur Chris Tangelder van Filmhuis 't Beest zag dezelfde voorstel ling en legde enthousiast contact voor twee vertoningen in Goes. „Ik denk dat vooral de eerlijkheid waarmee de film is gemaakt, het publiek aanspreekt", aldus Tangelder. Omdat het jammer zou zijn als er niet meer mensen kennis van konden nemen dan alleen in Goes, werd een tournee langs de Zeeuwse bioscopen en filmhuizen op touw gezet. ■'Het is een schone dag geweest' is te zien op donderdag 16 en vrijdag 17 december in 't Beest in Goes (20.30 uur); zaterdag 18 decem ber in het Ledeltheater in Oostburg (20.00 uur); zondag 19 december in het Schuttershof in Middelburg (16.00 uur en 20.00 uur); maan dag 20 december in De Halle in Axel (20.00 uur) en woensdag 22 december in Porgy Bess in Terneuzen (19.00 uur). Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten (GS) zijn intern verdeeld over de berisping die het Zeeuws provinciebstuur heeft gekregen van minister d'Ancona (welzijn). De minster schreef onlangs niet blij te zijn met de (WD-)motie die de Zeeuwse staten in mei aanna men om nieuwe zorginstellingen alleen nog van een algemene en dus niet van een kerkelijke signatuur te voorzien. Dit, om de pluriformiteit te vergroten, aldus de WD. De motie baarde nogal opzien in Nderland en leidde tot Kamervragen uit de hoek van de christe lijke partijen. De minister schreef daarop aan GS dat de motie weliswaar niet onwettig was, maar dat uitvoering ervan toch ingeperkt kan worden door de wet. D Ancona vond de motie onverstan dig, zo bleek uit haar brief. Maar de provincie heeft haar eigen beleidsvrijheid en de motie blijft gewoon overeind, zo oordeelde de meerderheid van GS. De CDA-gedeputeerden Dek en Nederhoed stemden tegen handhaving van de motie. De behandeling van de brief van de minister gaat nu naar provinciale staten, waar over deze kwestie het laatste woord ook niet gesproken zal zijn. DONDERDAG 16 DECEMBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Vlissingen/Breskens - Een lichte aanvaring tussen twee veerboten van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) heeft gisterochtend op de veerpleinen van Vlissingen en Breskens geleid tot wachttijden van twee uur. De enkel dekker Prinses Margriet liep door het akkefietje 'huid- schade' op aan het linker voorschip. De schade is geschat op om en nabij de tienduizend gulden. Het ongelukje gebeurde gisterochtend rond zes uur. De Prinses Margriet lag op dat moment afgemeerd naast de veerfuik in Vlissingen en werd geraakt door de dubbeldeks veerboot Prinses Juliana. Door veergebruikers te verwijzen naar de dienst Kruiningen/ Perkpolder en inzet van de Prinses Beatrix werd de wachttijd van aanvankelijk twee uur geleidelijk aan ingelopen. Onder normale omstandigheden duurt het slechts twee uur voor de reserveboot inzetbaar is in verband met het oproepen van de bemanning en het passeren van de sluizen. Er moest echter eerst nog een kleine reparatie aan een van de hoofddieselmotoren van de Beatrix plaatsvinden. Daarom kwam hët reserveschip van de PSD pas in de loop van de middag in de vaart. De reparatie van de Prinses Margriet is gisteren nog begonnen en de PSD verwacht dat de veerboot deze ochtend weer normaal inzetbaar is. Van onze verslaggever Middelburg - De leegstand van woningen in Zeeland daalt fors. Vorig jaar kwamen 403 woningen minder leeg te staan dan in het jaar daarvoor. De leegstand daalde daarmee tot onder de 3 procent. Dit blijkt uit het nieuwe rappport Kwalitatief Woning Onderzoek 1993, dat het provinciebstuur gisteren presenteerde. Naast de cijfers over leegstand staan er allerlei andere feitelijk heden over de Zeeuwse woning markt in. Zo steeg het eigen-wo- ningbezit met 1,75 procent. De verhoudingen huurwoning/ei- gen-woning komt daarmee in Zeeland op 47 tegen 53 procent te liggen. De voorraad eigen-wo ningen groeide met 1343 terwijl .er in het verslagjaar 193 huur woningen minder werden geteld. De kwaliteit van de tweede-wo ningen is al jarenlang een doorn in het oog van veel bestuurders en inwoners. In het rapport wordt gesignaleerd dat van slechts 64 procent van het totaal aan tweede-woningen de kwali teit goed te nomen is. Dit cijfer geldt niet voor de recreatiewo ningen, waarmee meestal nieuwe bungalows in de recreatieparken worden bedoeld. Van onze verslaggever Terneuzen - Acht maanden geleden alweer ontstond het plan om vluchtelingenkinderen vanuit voormalig Joegoslavië naar Nederland te halen. FOTO NFM/IAF DISTRIBUTIE Aanvankelijk voor een vakantie in de zomermaanden, maar dat bleek op korte termijn niet haal baar. De uitvoering van het plan werd daarna uitgesteld naar de periode rond kerst en nieuwjaar. Zondag is het zover. In het Zel- denrustcollege in Terneuzen ar riveren dan enkele tientallen kinderen uit Nustar, vlakbij de Van onze correspondent Gent - De rijkswacht te Gent heeft dinsdag drie Roemenen aangehouden verdacht van een in Retranchement gestolen per sonenauto. De Nederlandse politie heeft om uitlevering van het drietal ge vraagd. Het parket in Gent zal aan dit verzoek voldoen. Een patrouille van de rijkswacht trof dinsdagavond op een par king langs de E40 nabij Drongen twee verdachte auto's aan. De inzittenden werden aangehou den en tijdens een verhoor kwam aan het licht dat een van de auto's was gestolen uit een gara ge te Retranchement. In deze auto werden enkele goederen aangetroffen afkomstig van dief stal uit een woning te Ret ranchement. Van onze correspondent Hoek - Bij een aantal inbraken gepleegd in caravans op een re creatieterrein nabij Hoek is voor duizenden guldens aan goederen ontvreemd. Tal van benadeelden deden hier van gisteren aangifte bij de poli tie in Terneuzen. Het gaat om zo'n twintig caravans die onge wenst bezoek ontvingen. In de meeste gevallen werden alle in de voertuigen aanwezige elektri sche toestellen en apparaten meegenomen. Men verschafte zich toegang door het openbre ken van ramen en of deuren. grens tussen voormalig Joegsla- vië en Hongarije. Aanvankelijk woonden ze er in spoorwagons, inmiddels in barakken. In Ter neuzen blijven de kinderen tot zaterdag 8 januari bij gastgezin nen. Voor hun opvang tijdens de kor te vakantie in Nederland zijn bedrijven in de regio benaderd voor een bijdrage. Om alle plan nen te kunnen realiseren is er een bedrag nodig van ruwweg 35.000 gulden. Voor de kinderen is een programma opgesteld. Na de aankomst zondag is er dinsdag 21 december een ont moetingsmiddag in de Goede Herderkerk. Donderdag gaan de kinderen zwemmen in Scheldo- rado, dinsdag 28 december is er knutselen in De Sprong. Op oudejaarsdag gaan ze naar ma nege Magrette om paard te rij den. Woensdag 5 januari staat er een bezoek aan bakkerij Ris- seeuw in Zaamslag op het pro gramma. In het Zeldenrustcollege is er donderdag 6 januari om 19.00 uur een slotavond vooor kinde ren en gastouders. Zaterdag 8 januari vertrekken de kinderen weer. Van onze verslaggever Middelburg - Alle Zeeuwse ge meenten krijgen binnenkort een oproep van het provinciebestuur om projecten aan te melden die het platteland moeten helpen ontwikkelen. Met deze oproep verkoopt het provinciebestuur de huid nog voordat de Europese beer is ge schoten. Immers, Middelburg heeft een aanvraag lopen bij de Europse Unie om Zeeland er kend te krijgen als zogeheten 5b-gebied, een soort van achter gebleven gebied, waar Europa geld voor uittrekt als het erkend wordt als zodanig. Het provinciebestuur gelooft dat dit gaat gebeuren en wil met een lijst te financieren projecten klaar staan als Europa inder daad de erkenning afgeeft.

de Stem | 1993 | | pagina 13