Top van Waalse PS voor rechter „Al drie jaar een rendement van 10%? Klinkt goed." Blan Dankert: Invoering verdrag Schengen opnieuw vertraagd Palestijnse bannelingen terug naar Israël Zeker 30 doden na instorten rotswand Cairo Centraal-Europa nu echt bezorgd Politici genoemd in moordzaak Cools en smeergeld-affaire Agusta Invulling van DE STEM BUITENLAND Hevigste strijd sinds maanden in Oost-Bosnië BUITENLAND KORll Bagdad laat Fransman en Duitser vrij Verdachte schilderijenroof aangehouden Vliegtuigongeluk Laos eist levens Tientallen doden in Brazzaville Verloren sonates Joseph Haydn gevonden Arbeidsters Chinese fabriek verbrand Vlaamse dichter Jonckheere overleden Nog twee arrestaties in zaak bombrieven Volledige betrekkingen Israël-Vaticaan 'Regeringen drijven prijs vliegtickets op' Een thuisbankier die verantwoord wil beleggen, kiest het Postbank Beleggingsfonds. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Sleutelrol voor communisten WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 Al DE STEM Parijs (anp) - De invoering van het verdrag van Schen gen over de opening van de binnenlandse grenzen tussen negen landen van de Europe se Unie, wordt opnieuw op geschoven. Staatssecretaris Dankert van Europese Zaken zei gisteren in Parijs dat het 'onwaarschijnlijk' is dat de datum van 1 februari wordt gehaald. Volgens Dankert zit er echter nog wel beweging in. De staats secretaris was in de Franse hoofdstad om met zijn Europese collega's te praten over de voort gang van de uitvoering van de akkoorden. De invoering ervan was al eerder op de lange baan geschoven we gens allerlei bezwaren van poli tieke en praktische aard. Zo hadden verschillende landen nogal wat problemen met rege lingen die volgens hen een vrij brief konden zijn voor drugshan del, criminaliteit en immigratie. Andere landen moesten hun wet geving aanpassen. Dat alles is inmiddels overwon nen, vertelde Dankert. De schoen wringt op het moment alleen nog bij de Franse software van een gigantische computer in Straatsburg, waarin centraal voor de deelnemende landen al lerlei gegevens worden vastge legd over visa en illegale vreem delingen. Op de een of andere manier werkt de software maar voor 80 procent. „Zonder de resterende 20 procent gaat het niet," aldus Dankert. Franse en Duitse ex perts zijn aangezocht er een blik op te werpen. Zij zeggen tenmin ste drie maanden nodig te heb ben om de zaak op te lossen. De nieuwe vertraging is ook ont staan doordat het Frans-Duits consortium dat het systeem le vert, onvoldoende strak in de hand is gehouden. Problemen die in een halve dag opgelost kun nen worden, duren vier weken. „Schengen is vast komen te zit ten op technocraten en burocra- ten," zei Dankert. Ditmaal lijkt de Franse regering druk te zetten op het consor tium. Parijs wil niet meer met ze praten over orders (ook op bij voorbeeld militair terrein) als de zaak niet opgelost en opgeleverd wordt. De Fransen hebben tot 1 januari het voorzitterschap in de bespre kingen over de Schengen-ak- koorden. Dankert verwacht een definitieve oplossing onder het Duitse voorzitterschap in de zes maanden die dan volgen. In principe geldt Schengen voor negen van de twaalf landen van de Europese Unie. Groot-Brit- tannië, Ierland en Denemarken doen niet mee. Italië, Grieken land en Portugal voldoen nog niet helemaal aan de voorwaar den en Spanje is er vrijwel klaar voor. Als de computer in Straatsburg het onverhoeds op 1 februari toch doet, betekent dat in de praktijk dat alle grenscontroles tussen de landen van de Bene lux, Frankrijk en Duitsland ver dwijnen, ook op de vliegvelden. Inwoners van de Schengen-lan- den worden daar dan ook niet meer gecontroleerd. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Drie Waalse toppolitici, de Belgische vice-pre mier Coëme, minister-president Spitaels van Wallonië en diens minister Mathot, moeten in Luik voor de rechter verschijnen. Rechter Véronique Ancia wil hen horen in verband met de moord op politicus André Cools en de steekpenningen-affaire bij de aankoop van Itali aanse Agusta-helicopters voor het Belgische leger. Rechter Ancia heeft inmiddels stappen gezet om de parlemen taire onschendbaarheid op te heffen van het drietal, dat de top vormt van de Waalse Parti So- cialiste. Diverse getuigen hebben ver klaard dat bij de bestelling van 46 nieuwe helikopters, eind 1988 door het Belgische leger, smeer geld is betaald door de Italiaanse fabrikant Agusta. Een deel van het geld was bestemd voor de Sarajevo (rtr/dpa/afp) - Mos lim-enclaves in het noorden en oosten van Bosnië-Herze- gowina liggen sinds gister morgen onder zwaar artille rievuur van Serviërs. Het ernstigst is de belegerde stad Maglaj getroffen. Het zou gaan om de hevigste gevechten sinds maanden. Onder de burgerbevol king zouden tal van slachtoffers zijn gevallen. In de enclave Gorazde zijn bij aanvallen zeker twee mensen omgekomen en tien gewond. De autoriteiten hebben het Westen opgeroepen medicijnen en voed sel te sturen. Bij gevechten rond Tuzla lijken de Serviërs te pro beren dit moslim-bolwerk Tuzla af te snijden door controle te krijgen over de twee belangrijk ste toegangswegen. Artilleriebeschietingen op Sara jevo hebben gisteren aan zeker acht mensen het leven gekost. Verscheidene granaten kwamen neer in het oude, oostelijke deel van de stad. In het westen leve ren moslim-regeringstroepen en Serviërs slag met elkaar. De Bosnische regeringsleider Haris Silajdzic heeft zich pessi mistisch getoond over het vre desoverleg dat op 22 december in Brussel moet plaatshebben. Silajdzic meent dat doorvechten de enige manier is om de eisen van de Moslims erdoor te krij gen. kas van de Parti Socialiste in Brussel. Guy Mathot, de huidige minister van Binnenlandse Aangelegen heden in de Waalse gewestrege ring, wordt genoemd als een van de tussenpersonen aan wie Agusta steekpenningen betaalde. De Waalse premier Guy Spitaels was destijds voorzitter van de Parti Socialiste. De federale mi nister en vice-premier Guy Coë me was in 1988 minister van Defensie. Coëme was gisteren de enige die op het nieuws wilde reageren. Spitaels en Mathot weigeren commentaar. Vice-premier Coë me zei er geen moeite mee te hebben om te getuigen, indien daarom wordt gevraagd. „De waarheid heeft haar rechten," aldus Coëme, die zichzelf 'een eerlijk man' vindt. De aankoop van de Agusta-heli- kopters in België is een politieke beslissing geweest. Het type he likopter werd door de legertop niet als de beste keuze be schouwd, de voorkeur ging ei genlijk naar een Frans toestel. Maar de door Franstalige socia listische officieren gedomineerde aankoopdienst van het Belgische leger zwichtte voor de compen saties-orders, waarmee de Itali aanse helikopterbouwer zwaai de. Die compensaties stellen achteraf weinig tot niets voor. Moord Hoewel officieel nooit is aange toond dat er een verband bestaat tussen de Agusta-zaak en de moord op oud-premier André Cools in juli 1991, worden beide zaken door dezelfde rechter on derzocht. Volgens een van de talrijke theorieën die bestaan, wist Cools van de smeergeld-af faire rond de helikopter-aan koop en werd hij daarom uit de weg geruimd. De moord op Cools is tot op heden niet opgehelderd. Mathot, Spitaels en Coëme zijn niet de eerste PS-politici die in de zaak worden genoemd. Eer der werd de parlementaire on schendbaarheid van kamerlid Alain Van der Biest opgeheven. Het onderzoek naar de betrok kenheid van deze socialist bij de zogenoemde 'Luikse affaires' le verde niets op. Minstens dertig mensen zijn gisteren in Caïro omgekomen toen een rotswand gedeeltelijk instortte. Zij werden verpletterd door een 3000 ton zware steenmassa. De meeste bewoners van de dichtbevolkte krottenwijk Dweqa aan de rand van de Egyptische hoofdstad werden in hun slaap door het ongeluk verrast. Het 60 bij 30 meter grote rotsblok raakte vroeg in de ochtend los uit een steile wand van het Moqattam-gebergte aan de oostkant van Caïro en verwoestte 15 betonnen gebouwen van vier tot zes verdiepingen. Nog eens 45 gebouwen liepen zware schade op. Later op de dag waren 30 lijken geborgen. Eenentwintig mensen werden levend onder het puin vandaan gehaald. Met bulldozers en graafmachines zochten reddingsploegen nog naar 52 vermis ten, onder het toeziend oog van honderden bewoners van de wijk. Deskundigen brengen de ramp in verband met een aardbeving vorig jaar, die scheuren in de rotswand had veroorzaakt, foto anp Jeruzalem (rtr/afp) - De naar Libanon gedeporteerde Pa- lestijnen mogen vandaag naar Israël terugkeren. De 215 bannelingen, die al een jaar kamperen in het niemands land tussen Israël en Libanon, zullen vanmorgen per bus naar Israël vertrekken. Bij aankomst worden ze wel di rect aangehouden voor onder vraging en het merendeel zal achter slot en grendel verdwij nen, kondigde het Israëlische ministerie van Defensie gisteren aan. Israël zette op 17 december vorig jaar 415 Palestijnen uit op ver denking van lidmaatschap van de fundamentalistische bewegin gen Harnas en de Islamitische Jihad. In september mochten al meer dan 180 uitgewezenen te rugkeren. De bannelingen rea geerden blij toen hun leider, Ab dul Aziz al-Rantisi, het nieuws uit de speciaal bezorgde brief van het Israëlische leger voorlas. De leider van de radicale Ha- mas-beweging, sjeik Ahmed Ya- sin, heeft er gisteren op gezin speeld dat zijn organisatie mee zal doen aan de verkiezingen in Gaza en Jericho. Hamas zal 'naast de kogel het kieshok niet schuwen' om te laten zien hoe sterk zij staat onder de Pales tijnen in de bezette gebieden, verklaarde Yasin vanuit zijn Is raëlische cel, waar hij een le venslange gevangenisstraf uitzit wegens bevelen tot moord. Vol gens Yasin heeft Harnas de steun van '4CL tot 50 procent van de Palestijnen, volgens Israël 30 tot 40 procent. Daarmee is zij de voornaamste rivaal van de Fa- tah-beweging van Arafat. Harnas bestond gisteren precies zes jaar. De Israëlische autoritei ten vreesden rellen en die kwa men er ook. Israëlische troepen schoten op de Gaza-strook twee Palestijnen dood en verwondden er twaalf. Verder bliezen Israëli sche militairen twee auto's op die vol explosieven zaten, die volgens het leger tegen Israël ingezet zouden worden. PLO-leider Yasir Arafat heeft gisteren gezegd dat de geloof waardigheid van het vredespro ces op het spel staat als Israël niet, zoals toegezegd, voor 13 april zijn troepen volledig terug trekt uit Gaza en Jericho. „Is 13 april niet voldoende?" vroeg Arafat op een persconferentie in Straatsburg waar hij geconfron teerd werd met uitspraken van de Israëlische premier Yitzhak Rabin dat de uiterste datum niet vaststond. Bagdad - Irak heeft gisteren een Fransman en een Duitser vrijgelaten. Beiden zaten sinds enkele maanden in Irak i gevangenisstraf uit van acht jaar wegens illegale grensover! schrijding vanuit Koeweit. Het gaat om de 25-jarige Jean-Lut Barrière en de 28-jarige Kai Sondermann. President Saddam Hussein heeft hen gratie verleend nadat hooggeplaatste Fransen en Duitsers hem om clementie voor hun landgenoten hadden gevraagd. Stockholm - De Zweedse politie heeft gisteren een 24-jarige man gearresteerd die wordt verdacht van betrokkenheid bij c diefstal van acht schilderijen en een beeldhouwwerk van Pabl Picasso en Georges Braque. De kunstwerken, die vorige maatijl werden gestolen, zijn nog niet teruggevonden. Volgens deskun.r digen zijn de werken te bekend om ongemerkt te kunnen verkopen. Bangkok - Een ongeluk met een klein passagiersvliegtuig 1 in Laos het leven gekost aan achttien mensen. Het toestel, eenl Y12 van Chinese makelij, raakte tijdens dichte mist een boom| bij de nadering van het vliegveld van Phonesavanh, 1| kilometer ten noorden van de hoofdstad Vientane. Onder i doden zijn een Nieuwzeelander, een Amerikaanse en vier Laotianen die in de Verenigde Staten woonden. Brazzaville - Bij gevechten en wraakacties over en weer tussen aanhangers van de presidentiële beweging Mouvance en leden van de oppositie zijn in Brazzaville in Congo zeker 57 mensen gedood. Het aantal slachtoffers kan nog veel hoger liggen, omdat veel lijken in gemeenschappelijke graven werden gewor pen. Het geweld barstte vrijdag los, nadat Mouvance de oppositie ervan had beschuldigd een van haar leden te hebben opgehangen. Londen - Zes vermiste sonates voor piano van de hand van de 18e-eeuwse componist Joseph Haydn zijn in Duitsland gevon den. Een bejaarde vrouw in het Duitse Münster liet het manuscript, dat ze al enige tijd in haar bezit had, zien aan een plaatselijke muziekleraar. Haydn-experts hebben de echtheid van de sonates vastgesteld. De ontdekking is gisteren in Londen bekend gemaakt. Het manuscript is een kopie die rond 1805 in Italië moet zijn gemaakt. Het zal geveild worden. Peking - Een grote brand in een textielfabriek in het Zuid- oostchinese Fuzhou heeft minstens 60 mensenlevens geëist. Vooral jonge seizoenarbeidsters, die in de fabriek overnachtten, werden in hun slaap verrast. De brand brak uit in een magazijn onder de slaapruimten. Daar lag polyester opgeslagen, dat giftige gassen deed ontsnappen. De honderden hulpverleners hadden geen ademhalingsapparatuur bij de hand. Brussel - De Vlaamse dichter en schrijver Karei Jonckheere is maandagavond in zijn woonplaats Bonheiden op 87-jarige leeftijd overleden. Jonckheere heeft een omvangrijk oeuvre op zijn naam staan, uiteenlopend van memoires, reisverhalen, essays, novellen en ander proza, maar hij werd vooral bekend als dichter. In 1947 en 1956 kreeg hij de Belgische staatsprijs voor poëzie. Jonckheere werd op 9 april 1906 in Oostende geboren. Wenen - In de zaak van de golf bombrieven in Oostenrijk vorige week zijn gisteren opnieuw twee verdachten aangehouden. Bij de aanslagen raakten vier mensen gewond, onder wie burge meester Helmut Zilk van Wenen. Afgelopen donderdag pakte de politie de eerste twee verdachten op, die beiden actief waren in de ondergrondse neo-nazistische beweging in Oostenrijk. De tien bombrieven werden verstuurd naar mensen die zich voor vreemdelingen inzetten. Jeruzalem - Israël en het Vaticaan zullen eind april volledige diplomatieke betrekkingen aanknopen. Op 29 december tekenen zij in Rome een akkoord waarin wordt vastgelegd dat binnen vier maanden ambassadeurs worden uitgewisseld. Het Vaticaan heeft nooit diplomatieke banden onderhouden met Israël. In juli baande een bilaterale commissie de weg. Het akkoord tussen Israël en de PLO versnelde de besprekingen. Geneve - De internationale luchtvaartorganisatie lata heeft de Europese regeringen er gisteren van beschuldigd de kosten voor luchtvaartmaatschappijen op te drijven, waardoor vliegtickets onnodig duur blijven. De 221 leden tellende organisatie heeft berekend dat luchtvaartmaatschappijen die in Europa actief zijn volgend jaar 2,6 miljard dollar moeten betalen voor toezicht op het luchtverkeer. Dat is 212 miljoen dollar meer dan in 1993. (ADVERTENTIE) De afgelopen drie jaar behaalde het Postbank Beleggingsfonds een gemiddeld rendement van 10% op jaarbasis. Hoewel in het verleden behaalde ren dementen geen garantie voor de toekomst betekenen, spreekt dit resultaat voor zich. Het fonds belegt inter- in aandelen. Het rendement bestaat uit dividend en belastingvrije koerswinst. Bent u geïnteresseerd in verantwoord beleggen met een prima rendement, bel dan meteen even het gratis telefoon nummer 06-0400 en vraag de folder 'Beleggen volgens het ie' aan. nationaal in obligaties, maar ook POSTBANK boekj De waarde van uw beleggingen kan fluctueren In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - In de landen van Centraal-Europa wordt in of ficiële verklaringen uiterst voorzichtig en in niet-offi- ciële verklaringen uiterst be zorgd gereageerd op de uit komst van de verkiezingen in Rusland. De winst voor Vladimir Zjirino- vski en diens Liberaal-Democra tische Partij draagt bij aan het gevoel van onveiligheid dat in deze landen heerst en dat ver sterkt wordt door de weigering van de Navo om Polen, Tsjechië, Slowakije en Hongarije als leden op te nemen. Bang om een vuur op te stoken dat door wilde citaten van Zji- rinovski toch al hoog genoeg is, houden staatshoofden en rege ringsleiders in Centraal-Europa zich officieel op de vlakte. De Tsjechische president Ha vel zegt blij te zijn dat Jeltsins grondwet steun heeft gekregen en laat het daarbij. In Polen en Hongarije reageren de politieke leiders al even terughoudend. Achter die voorzichtigheid gaat echter grote onrust schuil. De opkomst van Zjirinovski wordt gezien als een groot gevaar. „In 1996 kan hij dictator worden door de presidentsverkiezingen te winnen. Het wordt tijd om bang te worden", schrijft de Slo- Havel FOTO AP waakse krant Sme, verwijzend naar het streven van de Russi sche nationalisten om zoveel mogelijk terug te veroveren van het vroegere Sovjet-rijk. In Polen lééft die angst al; om historische redenen en omdat het bericht circuleert dat Zjirinovski aan extreem-rechtse Duitse poli tici heeft voorgesteld om 'Polen maar weer te verdelen'. „Er kan geen twijfel over be staan dat er een beweging is naar een imperialistische poli tiek. Dat is een gevaar voor Polen, omdat Russisch nationa lisme ons niet goedgezind kan zijn," aldus Andrzej Zakrzewski, adviseur van president Walesa. Voor Centraal-Europa zijn de ontwikkelingen in Rusland re den te meer om bij de Navo aan te dringen op lidmaatschap. De 'jonge democratieën' vragen al geruime tijd om uitbreiding van het bondgenootschap in Oostelij ke richting, maar de Navo houdt de boot af. Nadat president Jeltsin in okto ber liet weten dat wat hem be treft de landen van Centraal-Eu ropa absoluut niet mochten toe treden tot de Navo, kwam de Amerikaanse minister Les Aspin op de proppen met een program ma van 'partnerschap voor de vrede'. Wat dat ook moge bete kenen, in elk geval geen veilig heidsgarantie van de Navo voor Centraal-Europa en ook geen uitzicht op een spoedig lidmaat schap. Dat heeft de Centraaleuropea- nen, hoezeer ze zich ook inspan den om diplomatiek te blijven en dankbaar over te komen, erg teleurgesteld. Ze hebben het ge voel dat de Navo naar het pijpen van Moskou danst door veel te veel rekening te houden met de sentimenten van de Russen. De Navo wil daarmee Jeltsin tegemoet komen en de nationa listen de wind uit de zeilen ne men, maar het succes van Zji rinovski toont aan dat die poli tiek niet werkt, zegt men in Polen. Oud-minister van Defen sie Onyszkiewicz: „Wellicht komt het Westen er nu achter dat een politiek om beslissingen uit de weg te gaan, geen enkel effect heeft". Moskou/Brussel - De verkiezingen in Rusland hebben de communisten in een sleutelpositie gebracht bij de vorming van een regeringscoalitie. Communistenleider Zjoeganov verklaarde gisteren dat zijn par tij 'op concrete punten' bereid is tot samenwerking met de ultra-nationalistische Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Vladimir Zjirinovski. Beide partijen zien de hervormers van het regeringsblok Rus- lands Keuze, geleid door Jegor Gajdar, als hnn grootste vijanden. Ruslands Keuze zelf weet, twee dagen na de verkiezin gen, nog steeds niet welke strategie te volgen om de sterk uit de bus gekomen ultra-nationalisten het hoofd te bieden. Nadat gisteren de stemmen in 68 van 89 regio's waren geteld stonden de communisten met ongeveer 11 procent op een derde plaats, na de LDP die met bijna een kwart aan kop ligt. Ruslands Keuze staat op 15 procent. Daarmee zouden de communisten op 70 80 van de 450 zetels in de Staatsdoema kunnen rekenen. Bij deze tellingen gaat het echter om de helft van de zetels. De andere helft bestaat uit individuele kandidaten die direct in de regio's zijn gekozen. Hierbij gaat het vaak om de 'rode partijbonzen' van weleer, zodat de comunistische fractie uitein delijk nog veel sterker uit de bus kan komen. Hierdoor kunnen de communisten hooghartig reageren op de plannen van Gajdar voor een 'brede anti-fascistische alliantie'. De Navo en de Westeuropese Unie zullen hun houding jegens Rusland niet wijzigen. Dat verklaarden, onafhankelijk van elkaar, secretaris-generaal Wörner van de Navo en zijn collega Van Eekelen van de WEU. De Navo moet wel waakzaam blijven, aldus Wörner. Wörner verklaarde geen noodzaak te zien de huidige Navo-poli- tiek te wijzigen. De Navo streeft naar nauwere samenwerking met Rusland, maar wil aan de andere kant de samenhang binnen de Noordatlantische alliantie versterken. Van Eekelen sprak in dezelfde zin. „Onze reactie hangt in sterke mate af van het beleid dat president Jeltsin nu gaat voeren." Hij gaf wel toe, persoonlijk ongelukkig te zijn met dë afloop van de verkiezingen. Door Chris Paulussen en Peter Scholtes Apeldoorn/Veldhoven - De Verzekeringskamer heeft gis teren de vergunning van le vensverzekeraar Vie d'Or in getrokken. Tevens is de rechtbank in Den Bosch ge vraagd zo spoedig mogelijk de noodregeling van toepas sing te verklaren op de Veld- hovense maatschappij, die daarmee in feite in staat van faillissement komt. Vie d'Or komt tachtig miljoen gulden te kort om aan haar ver zekeringsverplichtingen te vol doen. Binnen de noodregeling krijgt de De Europese Gatt-onderhandelai zijn Amerikaanse collega Mickey hand na hun bekendmaking dat de meningsverschillen ten aanzien var Van onze correspondent Bert Schamij Brussel - Het gisteren bereikt, talloze blanco pagina's die lat] temin wordt gesproken van koord. De Belg Hugo Paemen, die na mens de Europese Commissie de afgelopen zeven jaar nauw be trokken is geweest bij de Uru- guay-Ronde in het kader van de Gatt, erkende gistermiddag voor de BRT-radio dat in Genève iets bijzonders tot stand is gekomen. „Het is voor de eerste keer dat er door een zo groot aantal landen een akkoord wordt afgesloten dat bijna alle sectoren van de internationale economische be trekkingen betreft." Het globale akkoord tussen de Europese Unie en de VS moet nog bekrachtigd worden door de 117 landen die lid zijn van de Gatt, de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Han del. De ministers van Landbouw en Financiën van de Europese Unie buigen zich deze ochtend over het akkoord in Brussel. Vanmiddag staat het onderwerp Gatt bovendien nog op de agen da van het Franse parlement. De Belgische onderhandelaar Paemen is optimistisch over het politieke debat in de Europese Unie. „Ik geloof dat wij met vertrouwen het onderzoek van de raad tegemoet kunnen zien. Wij zijn van mening dat globaal gesproken Europa wint bij dit akkoord, zelfs zeer substanti eel." Winstpunten Een van de grote winstpunten van dit Gatt-akkoord is volgens Paemen dat de invoertarieven tussen de Europese Unie en de VS met ongeveer de helft omlaag gaan. „Europa heeft er alle be lang bij om nu de Amerikaanse markt te bewerken en te profite ren van de economische expansie aan de overkant van de Oceaan", aldus Paemen. Doordat er op een aantal onder delen geen overeenkomst be staat, is dat voordeel voor de Europeanen in zekere zin be trekkelijk. Dat geldt bijvoor beeld voor de financiële dien sten, zeg maar de toegang van Europese banken tot de Ameri- kaanse markt. Formeel wordt dit onderdeel in het Gatt-akkoord opgenomen, maar over de nadere invulling moet nog verder wor den onderhandeld. De Amerika nen krijgen 18 maanden de tijd in deze sector de bepaling van 'meest begunstigde natie' toe te 1 passen. „De onmiddellijke liberalise- rings-maatregelen zijn inder daad veel minder ambitieus uit gevallen dan wat wij in Europa hadden gewild," aldus Paemen. Het meest besproken onderdeel van de Gatt-overeenkomst werd de afgelopen weken de audio-vi- suele sector. Hier geldt hetzelfde verhaal als voor de financiële diensten: wel in het akkoord, maar de nadere uitwerking volgt nog.

de Stem | 1993 | | pagina 4