Invoering nabestaandenwet later Boekenkasten waar je met plezier1/ de prijs van leest Speciaal politieteam pakt computercriminaliteit in zuiden aan Vader Nymphe Poolman helpt verdachte stoffen' File om files te voorkomen Wallage wil voorstel opnieuw bekijken Kabinet loopt miljoenenbezuiniging mis Onder Wallages paraplu Celstraffen voor poging afpersing van Nutricia I )ere|Fd DE STEM BINNENLAND A3 gevaarlijke stoffen Nederland DE STEM Maij-Weggen: 4Kritiek inzake Betuwelijn repeterende breuk' COMMENTAAR Debat ziektewet opgeschoven Rechtsbijstand: Lage inkomens worden ontzien Ouders zijn er ook in rechtszaal nog van overtuigd dat hun dochter leeft BINNENLAND KORT Verrassende kado's? IKEA is er vol van. EEMBER 1993 J\) iraai werker Kees 'Tv-actie beantwoord s de vraag die bij me FOTOWIMKOOljn,,' ijft toch een beetje Brom- de berm, die het wereldje n niet direct het bonnen- trekt, maar vermanend risico's wijst. „Dat werkt it." een zaak zijn Pels en ler het eens. De risico's t bijmengen van gevaarlij- Efen in het stukgoed zijn omen en moeilijk contro- Iar. Steeds vaker gaan che- ën in kleinverpakking sa- iet meer onschuldige stuk en in niet speciaal daar- bestemde vrachtwagens, n en vliegtuigen. De RVI bij recente controles dat en en uitrusting van voer- 2 procent van de overtre- en verpakkingen (tot 15 t) niet in orde waren, jeeft toe: „Bij stukgoed ie geen superspecialisme, twagenchauffeurs zijn nog 0 ingesteld op gevaarlijke als hun collega's die op agens rijden. Daar kan het 1 verbeteren." s de derde aflevering in een ver het vervoer van gevaar- offen. Eerdere afleveringen men zaterdag 11 december indag 13 december. Van onze verslaggever Henk Schroen Roermond - Een uit vijf spe cialisten bestaand politie team gaat vanaf komend jaar in Limburg en Noord-Bra bant de snelgroeiende com putercriminaliteit bestrijden. De groep gaat vanuit Breda opereren. Het team moet de achterstand inhalen die de politie ten opzich te van criminelen op dit gebied heeft en moet assisteren bij on derzoeken op dit terrein. Alleen al in Zuid-Nederland zit de politie twee keer per week verlegen om specialisten, die er bijvoorbeeld bij huiszoekingen voor zorgen dat geen kostbare informatie in computers verloren gaat en dat ook de juiste infor matie wordt meegenomen. Het nieuwe Interregionaal Bu reau Computercriminaliteit (IBC) pakt klussen aan in de beide Limburgse politieregio's en in drie regio's in Noord-Bra bant. De eerste ondersteuning heeft het IBC al geleverd bij huiszoe kingen bij de in Eindhoven ge vestigde levensverzekerings maatschappij Vie d'Or, waar door verkeerde beleggingen en mismanagement miljoenen gul dens zijn verdwenen. De inzet van computerspecialis ten bij de politie moet straks een aantal voordelen opleveren. Er kan bij huiszoekingen gerichter worden gezocht naar informatie waarnaar de politie op zoek is en waarvoor de reehter-commissa- ris toestemming heeft verleend. Daarmee wordt voorkomen dat uit voorzorg de complete admi nistratie in beslag genomen moet worden, waardoor bedrijven stil komen te liggen en Justitie later met schadeclaims wordt gecon fronteerd. Het is niet de bedoeling het werk van het IBC tot fraude-onder zoeken te beperken. Ook crimi nelen nemen steeds vaker hun toevlucht tot het versleutelen van informatie met geheime co des tussen afzender en ontvan ger. De IBC-ers zijn er om deze codes om te zetten in taal waar mee de recherche uit de voeten kan. De computerspecialisten zullen kich ook bezighouden met bij voorbeeld vervalsingen van cre dit-cards, of inbraak in compu terbestanden (hacken). De politie heeft voor een compu terteam gekozen na positieve er varingen met een proef in Am sterdam, Den Haag en Nijmegen. De proefteams daar krijgen nu ook een definitieve status. Met het nieuwe zuidelijke IBC-team en een startend computerteam voor de noordelijke provincies, heeft de politie in het hele land specialisten op dit gebied achter de hand. Voorlopig is het de bedoeling dat de vijf specialisten gezamenlijk gedurende een jaar als één team opereren. Daarna gaat in elke politieregio in Limburg en Noord-Brabant één specialist ir, het eigen werkgebied aan de slag. Ik politiek vertoon. Desl Jnilitaire actie. De tijd vJ ïs voorbij", lal ook Van Geloof In voor de nationale actie] It dit het enige is wat j len." estoor Mie! Erpelinck ui li Gent beseft dat hij njJ lar Joegoslavië kan gaj] 1 daar gaat het ook nis] i>t gaat er om wat je M Idoen. Wat dat betref] 1 de kerstboodschap val lp Ernst mij erg aan: wa| litwoord geven wij zelf kternis om ons heen? puug in je handen, strooj uwen op en ga aan zo'n nadruk ligt op in Bosnië dit jaar, vindL [toor niet eens zo erg. ErJ Jde comsumptieve benade] In de kerst, die al tiental] en aan de gang is. Jan heb ik het niet een, llle comsumptie-artikelel eekocht worden; nee, waal p buik vol van heb is da] I hulpacties aan consumpl Hrag onderhevig zijn. Afrij Rusland verkopen niei |Brengt de actie geen lol i op, dan doen ze het niet] n hebben ze ook een grot] Be met een show, zoals da] Eterdag eerst de bedoelinJ pgeblazen en gekozen vooï fecheidener opzet." ■list Nedo Kapetanovid It elke actie die voor zij» (noten wordt gevoerd. M K na alle verhalen dat dj |en niet op de plaats var, ning arriveren, deelt hij .1 komt maar tien procent] Ie goederen in de juiste! n terecht. Elke gift zorgi r dat minder mensen lijdeii ven." ■Nedo Kapetanovic is er] lerst dit jaar. „Kerst bete-| (geluk, familieliefde, een| lijn, cadeautjes. U zult be-| k> dat ik daar niet aan meel |oen. Niemand weet -all J van wel - wat wij hebben] (maakt. Sinds ik Sarajevo] (mei verliet, ben ik 13 kilo| Illen. Sindsdien smaakt pts meer.,, kan ik nu iets vieren? Ik| lantrouwig tegenover I Wat is dit voor God die] lat gebeuren? Of er nog] Is? Vraag dat in Sarajevo: er nog voor hoop voor een die een kind heeft verlo- |en moet zelf weten hoe hij piert, vindt de Joegoslavi- burnalist. „Doe wat je g( Ije ingeeft." f'm damned for the rest i Van onze Haagse redactie Den Haag - De invoering van de algemene nabestaan denwet (anw) wordt opnieuw uitgesteld. Staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) deelde de Tweede Kamer gisteren mee dat hij geen kans ziet om de nieuwe wet voor 1 januari 1995 in te voeren. De vertraging betekent dat de ingeboekte bezuiniging van enkele honderden miljoenen guldens niet wordt gehaald. staandenwet, maar de Eerste Kamer blokkeerde precies een jaar geleden de invoering. Be langrijkste kritiekpunten waren de fraudegevoeligheid van de re geling en de slechte overgangsre geling voor weduwen die nu al een uitkering krijgen. Toenmalig staatssecretaris Ter Veld probeerde de kou uit de lucht te nemen door een wijzi gingsvoorstel in te dienen. Daar in worden de criteria voor sa menwonenden aangescherpt en het overgangsrecht iets versoe peld. Vorige maand bleek de nieuwe staatssecretaris Wallage dat wij zigingsvoorstel niet te willen verdedigen. Wallage zei tegen de Kamer dat hij er de voorkeur aan gaf om de nieuwe wet nog eens aan een 'grondige analyse' te onderwerpen. Wallage schrijft de Kamer nu dat dit maanden in beslag zal nemen. Dat betekent niet dat er sprake is van afstel. De staatsse cretaris: „Ik ga er vanuit dat de politieke wens om tot een nieu we, aan de huidige maatschap pelijke situatie aangepaste, na- bestaandenregeling te komen nog altijd aanwezig is." Het voorstel voor de wet, die de algemene weduwen- en wezen wet (aww) moet vervangen stuit zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer op grote bezwa ren. Al vanaf maart 1991 pro beert het kabinet de nabestaan denwet in te voeren. Het politiek gekrakeel leidde de afgelopen twee jaar tot grote onzekerheid bij 200.000 weduwen die vrezen dat hun uitkeringen worden aangetast. Door de nieuwe wet zouden vooral weduwen met een (part-time) baan een deel van hun uitkering moeten inleveren. De oude aww was alleen geba seerd op uitkeringen voor wedu wen en wezen. In 1988 bepaalde de Raad voor Beroep dat ook weduwnaars een uitkering moe ten kunnen krijgen. Omdat het kabinet niet meer geld wil uit trekken werd voorgesteld om grote groepen van de huidige aww-uitkeringsgerechtigen een kleinere uitkerng te geven. Bo vendien moeten samenwonenden gelijkgesteld worden aan gehuw den. De Tweede Kamer ging in juni 1992 morrend akkoord met het voorstel voor de nieuwe nabe- De bevolking van het Gelderse Lent heeft gisterochtend met 16 vrachtwagens en 40 peronenauto's de toegang naar het dorp geblokkeerd. De bewoners protesteerden daarmee tegen de plannen van buurman Nijmegen om op Lents grondgebied te annexeren voor huizenbouw. Volgens de Lentenaren zorgen die extra bewoners voor nog grotere verkeersdrukte dan nu al het geval is. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De kritiek van de oppositie op de gang van zaken rond de Betuwelijn is volgens minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) een 'repeterende breuk'. Zo reageerde Maij gisteren nadat D66-Kamerlid Versnel-Schmitz de minister andermaal had verweten 'slordig te zijn omgesprongen met de voorstellen van de oppositie, waardoor er geen breed politiek draagvlak voor goederenlijn is ontstaan'. Diezelfde oppositie trachtte gistermorgen in een besloten overleg de stemmingen over de Betuwelijn uit te stellen. Zo wilde ze Gelderland de tijd gunnen om Maij's cijfers over de meerkosten voor tunnels te onderzoeken. Toen dat niet lukte stemden oppositiepartijen WD, D66 en Groen- Links uiteindelijk in met nagenoeg alle voorstellen van regeringspar tijen CDA en PvdA om de overlast van de Betuwelijn te beperken. GroenLiriks kreeg Kamerbrede steun voor de motie, waarin gepleit wordt voor meer investeringen in milieuvriendelijk goederenvervoer over water en spoor. Binnenkort neemt de Tweede Kamer nog een finaal besluit, waarna de Eerste Kamer haar oordeel mag vellen. De senaat hoeft het plan niet te bespreken, maar het ziet er naar uit dat dit wel zal gebeuren. Op weerstand stuit de Betuwelijn bij een meerderheid van de Eerste Kamer niet. STAATSSECRETARIS Wallage van Sociale Zaken heeft gisteren aangekondigd de toegang tot de ww moeilijker te maken. Doel is de toestroom van nieuwe werklozen naar de ww te beperken. De aanscherpingen hebben tot resultaat dat werklozen die pas sinds kortere tijd een baan hadden, niet meer voor een uitkering in aanmerking komen. Wie deze maatregel plaatst tegen de verslechterde positie van de werknemer in het ontslagrecht, moet onderhand een somber gevoel krijgen over de toestand én de legitimatie van het sociale stelsel. Want de nieuwe maatregel van Wallage wordt niet genomen omdat het stelsel niet deugt, maar vindt zijn grond in een rekenfout van de ambtenaren van Sociale Zaken. De vorige sanering van de ww bracht daardoor onverwacht weinig op en daarom moet nu een gat van 362 miljoen gulden worden gedicht. In een toelichting zei Wallage gisteren dat zijn pakket genuan ceerd is, onder meer omdat er maar voor 230 miljoen gulden wordt bezuinigd. Zo kun je het ook bekijken. Het zou echter beter zijn als de politiek en sociale partners gewoon eens zouden vaststellen welk sociaal stelsel we in Nederland overeind willen houden. Een strenge controle geldt daarbij als sluitstuk om iedereen de zekerheid te geven dat zijn bijdrage aan dat stelsel goed wordt besteed. Het begrip 'sociale zekerheid' is door de eenzijdige, financiële benadering scherp gedevalueerd. Zeker in een tijd als deze, waarbij elke maand tienduizend mensen hun baan verliezen, is het een slechte zaak om de ww verder aan te pakken. Als bij de vorige keer door de politiek is vastgesteld dat het huidige systeem een redelijk minimum biedt voor werknemers die hun baan kwijt raken, dan moet diezelfde politiek ook maar vaststellen dat de kosten van dat systeem de prijs zijn voor de sociale zekerheid. Nu lijkt de overheid zich het negatieve imago van banken in crisistijd eigen te willen maken: ze leent de werknemer een paraplu, maar eist die weer op als het gaat regenen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Eerste Ka mer heeft de stemming over de aanscherping van de wet terugdringing ziektever zuim gisteravond uitgesteld. Vooral de fracties van Pv dA, D66 en WD hadden zoveel vragen dat minister De Vries (Sociale Zaken) en staatssecretaris Wallage extra tijd krijgen voor hun antwoorden. Volgende week dinsdag zet de Eerste Ka mer het debat voort. Die dag moet er direct ge stemd worden want het ka binet wil de aanscherping op 1 januari 1994 laten in gaan. De Eerste Kamer heeft vooral vragen over de be scherming van de privacy van de zieke werknemer. Die privacy zou onvoldoen de gewaarborgd zijn omdat de werkgever zelf moet (laten) controleren of zijn werknemer ziek is. Ook is er twijfel of kleine werkgevers in staat zijn om bij ziekte van zijn werknemers de eer ste twee weken loon voor eigen rekening te nemen. Den Haag (anp) - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee mannen veroordeeld tot celstraffen voor een poging tot afpersing van Nutricia. De 37-jarige De W. uit Roosen daal kreeg drie jaar cel waarvan één jaar voorwaardelijk en de 44-jarige majoor N.B. 24 maan den waarvan 8 voorwaardelijk. De verdachten zeggen voor de geheime organisatie Gladio te hebben gewerkt. De rechtbank verwerpt hun verweren dat de staat had kunnen voorzien dat ze door hun dubbelleven zouden ontsporen. Het verwijt luidde dat de staat nooit enige nazorg heeft ge pleegd na het opheffen van de organisatie. Die moest in tijden van oorlog sabotage-acties ple gen. Voor de theorie dat het openbaar ministerie daarom niet tot vervolging zou mogen over gaan, bestaat geen steun in het recht, aldus de rechtbank. Nutricia werd dit voorjaar in brieven gedreigd dat er vergif in produkten zou worden gedaan als er geen 5 miljoen gulden werd betaald. Eenmaal werd als dreigement een potje Olvarit ba byvoeding met landbouwgif ge vuld en opgestuurd. Er is nooit geld betaald. De verdachten werden in juni gear resteerd. De W. was initiatiefne mer van de poging tot afpersing. Het lijken verhalen uit een jon gensboek, spannend gemaakt en doorweven met ongeloofwaardi ge avonturen en situaties. Maar Gladio heeft echt bestaan en agenten hebben zich jarenlang ingezet om sabotage-acties voor te bereiden en te trainen, mocht Nederland bezet raken, stelt de 37-jarige P. de W. uit Roosen daal. „Het was net een schijnwereld. Ik wist ook dat als ik er over zou praten, mensen zouden zeggen: sluit die maar op", zegt de ex- commando. Hij gaat in hoger beroep. Tientallen opdrachten heeft hij zo bij wijze van training voor Gladio uitgevoerd, zegt hij. Groepjes mensen kwamen vol gens hem uit onder meer Enge land en België. Vaak waren ze gewapend. Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen met lage inkomens worden ontzien bij de verhoging van de eigen bijdrage voor rechtsbijstand. Dit schrijft minister Hirsch Bal- lin van Justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Twee weken geleden maakte de Kamer be zwaar tegen een verhoging van 100 gulden voor iedereen. Zeker, omdat de vorige verhoging waartoe afgelopen voorjaar werd besloten, nog door de Eer ste Kamer moet worden goedge keurd. Met de verhoging wil Hirsch Ballin 30 miljoen gulden bezui nigen. Ook in het nieuwste voor stel haalt hij dat bezuinigingsbe drag, omdat mensen met een hoger inkomen meer moeten gaan betalen dan 100 gulden extra. De laagste inkomens gaan (tot 1950 gulden netto), volgens het laatste voorstel, nu 180 gulden betalen in plaats van 205 gulden. De hoogste (2980 gulden netto) 1300 in plaats van 1075. Van onze verslaggever Aurich - Midden in de rechtszaal van Aurich zit aan een houten tafeltje Georg A., verdacht van onder andere het ontvoeren, misbruiken en vermoorden van de destijds 6-jarige Nymphe Poolman. Even na het middaguur komt in het getuigenbankje, nau welijks twee meter bij ver dachte vandaan, de vader van zijn slachtoffer zitten. In een normale zaak een ijzing wekkende confrontatie. Maar niet in de zaak-Poolman. Terwijl de hele ochtend al elke verkla ring en getuigenis regelrecht op een schuldigverklaring van de 29-jarige Duitser aanstuurt, gaat de vader uiteenzetten waarom in zijn ogen voor wat betreft zijn dochter de Duitse justitie niet de goede man te pakken heeft. Poolman en zijn vrouw geloven dat zij nog in leven is. Het echtpaar meent dat een kinder loos Duits stel schuldig is aan het verdwijnen van hun oudste kind. A. staat behalve voor de zaak- Nymphe ook terecht voor het misbruiken van een 6-jarig meis je in Musselkanaal en een 15-jarig meisje in Noord-Sleen. Hij heeft eerder al een gevange nisstraf van drie jaar uitgezeten wegens misbruik van drie meis jes en een jongen in Duitsland. Al op de dag van A.'s arrestatie, 5 februari van dit jaar, viel tij dens de verhoren door de politie in Leer de naam van Nymphe Poolman. Het feit dat A. wist te vertellen over een haarspeld waarover in de media met geen woord was gerept, geldt vanaf dat moment als een sterke aan wijzing. Binnen enkele dagen legde hij gedetailleerde verkla ringen af. Door de politie werd een zelfmoord in de politiecel voorkomen. Meer dan een jaar lang vroeg heel Vriescheloo - soms leek het wel het hele land - zich af hoe het mogelijk was dat het meisje op de 28ste november 1991 tij dens een wandeling van een paar honderd meter naar haar ouder lijk huis net buiten Vriescheloo verdwenen kon zijn zonder dat iemand iets had gezien. Volgens zijn verklaring heeft A. het meisje in zijn wagen ge sleurd. Op een parkeerplaats een paar kilometer verderop wilde hij het kind dwingen tot seksuele handelingen maar dat mislukte omdat er een andere auto aan kwam. De Duitser reed snel weg maar moest volgens eigen zeggen even later hard remmen voor een kruising. Nymphe zou daarbij haar hoofd zo hard aan het dashboard hebben gestoten dat zij overleed. „Ik nam haar alleen maar mee om me te bevredigen", aldus A.. Helemaal over zijn toeren moet hij toen nog een hele poos met het lijkje hebben rondgereden voordat hij het uiteindelijk bij het bedrijf waar hij werkte in een vat stopte voor ziekenhuis- afval. Dat vat verdween zoals hij hoopte daags erna naar Enge land waar het werd vernietigd. Het meisje was en bleef daarmee spoorloos. De door A. beweerde doodsoor zaak werd gisteren wetenschap pelijk bestreden. Forensisch psy choloog Hans Dieter Trogen ver klaarde dat door plotseling rem men Nymphe nooit zo hard haar hoofd gestoten kan hebben dat ze daaraan overleed. De uitpui lende ogen én de tong tussen haar tanden, zoals A. zelf had verklaard, wijzen volgens deze wetenschapper in de richting van wurging. Vader Poolman herhaalde giste ren voor de rechtbank zijn kijk op de zaak. Verschillende men sen zeggen Nymphe op diverse plaatsen in Nederland nog te hebben gezien. De advocaat van de verdachte wil dat die getui gen worden gehoord. Dat zal eerdaags gebeuren. WOENSDAG 15 DECEMBER 1993 1 J/ 5/ V7 Kent u dat spreekwoord van die splinter en die balk? Dat moet u even in gedachten nemen als u naar de verkiezingsuitslag in Rusland kijkt. Want het is na tuurlijk heel bizar wat daar gebeurt, maar ondertussen is hier in eigen land iets dergelijks op til. Ook hier loopt zo'n ogenschijnlijke malloot rond die allerlei extreme uitspraken doet en ook hier zie je mensen die beter zouden moeten weten, er schouderop halend over doen. Wie zich stilletjes onder de mensen begeeft (politici zouden dat eens moeten doen), die komt in bus en trein, in de horeca en zelfs op familiefeestjes zoveel half doordachte aversie tegen buitenlanders tegen dat de schrik je om het hart slaat. De zetelwinst voor die malloot zou wel eens veel groter kunnen zijn dan de opiniepeilers menen. Het 'gedurfde' sociale beleid in dit land richt wat dat betreft veel meer schade aan dan wel eens wordt beseft. Maar de zetelwinst zit zeker niet alleen bij de minima. Ze zit ook in betere klassen die nu al bang zijn voor hun luxe hachje. Op de man af gevraagd, zullen ze dat nooit toegeven, maar onder vrinden komen ze veel vaker voor hun mening uit. In een anoniem stemhokje durven ze zich pas echt te laten gaan. De politici in dit land lijken daar geen weet van te willen hebben. Die zijn zich nu alweer rijk aan het rekenen met de Gatt. MER1JN Drie aanhoudingen in Olvarit-affaire Den Haag - Justitie heeft maandag en dinsdag drie mannen aangehouden in het gerechtelijk vooronderzoek naar de veront reiniging van potjes Olvarit-babyvoeding. Ze zijn directeuren en vennoten van vleesverwerkende bedrijven in Gorinchem en Strijen die vlees voor de babyvoeding hebben geleverd. Het voedingsconcern Nutricia, producent van Olvarit, wees vorige maand na de ontdekking van een desinfecterend middel in de babyvoeding met de beschuldigende vinger naar de toeleveranciers. Door de ontdekking moesten een miljoen potjes babyvoeding worden teruggehaald. Nutricia heeft de leveran ciers aansprakelijk gesteld voor de schade. PvdA zwakt korter werken ambtenaar af Den Haag - De PvdA heeft gisteren haar plan om ambtenaren in de toekomst een vierdaagse werkweek aan te bieden afgezwakt. Toch blijven de overheidsbonden het plan om vacatures bij de overheid in de regel als 32-urenbaan aan te bieden van de hand wijzen. PvdA-Kamerlid Jan van Zijl becijferde dat er jaarlijks bij de rijksoverheid tien- tot twaalfduizend banen te vergeven zijn. Tachtig procent daarvan betreft licht administratief of eenvoudig werk. „Ongetwijfeld willen veel van deze sollicitan ten graag vier dagen werken," meent Van Zijl. Hij legde er de nadruk op dat er geen sprake kan zijn yan dwang bij de vierdaagse werkweek. De vakbonden zien geen reden terug te komen op hun stand punt: er is onlangs een cao afgesloten tot 1 april 1995. Gesprekken over een vierdaagse werkweek zullen de bonden niet uit de weg gaan als de werkgever hen daarvoor uitnodigt. Maar de bonden zien er weinig in. Celstraf geëist voor schietincident Arnhem - Bij de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem is dinsdag een celstraf van vijf maanden, waarvan drie voorwaar delijk, geëist tegen de 21-jarige marinier F.G.. Hij loste op 23 juli in Sisophon-noord in Cambodja een schot waardoor zijn collega R. Bos werd geraakt. De getroffen marinier overleed korte tijd later. Volgens de raadsman van G. was er sprake van een absolute ongevalstreffer. Officier van justitie mr. J. van Raay meende evenwel dat G. In ernstige mate nalatig geweest gezien de veiligheidsvoorschriften voor het gebruik van een pistool. De marinier zou op die bewuste dag de slede van het pistool naar achteren hebben gehaald zonder te controleren of het wapen was geladen, waardoor een schot werd gelost. De kogel trof het slachtoffer, die in een nabijgelegen tent zat, in zijn voorhoofd. Uitspraak 28 december. 'Woensdrechtbewaker moest hard slaan' Lelystad - De bewakers van de vliegbasis Woensdrecht hadden medio jaren tachtig het bevel extra hard in te slaan op demonstranten in ruil voor extra geld en verlofdagen. Dat beweerde advocaat P. Bosma dinsdag voor de rechtbank in Lelystad. Die uitspraak moest hij later onder druk van de officier van justitie en de rechter intrekken. Een cliënt van Bosma, een ex-bewaker van de basis Woensd recht, moest zich dinsdag voor de politierechter verantwoorden omdat hij begin dit jaar een man uit Dronten mishandelde. De advocaat betoogde dat zijn cliënt soms agressief gedrag ver toont, mede omdat de Drontenaar in Woensdrecht regelmatig demonstranten tegen kruisraketten op hardhandige wijze moest aanpakken van de leiding. Zowel de officier van justitie als de politierechter waren ontstemd over het pleidooi. De officier zei dat er een officiële klacht moest worden ingediend tegen de luchtmachtleiding of dat de raadsman zijn woorden moest intrekken. Na enig aandringen koos Bosma voor het laatste. De zaak tegen de ex-bewaker werd aangehouden in afwachting van een rapport van de reclassering. (ADVERTENTIE) 20, 21, 22 en 23 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM 'EINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT

de Stem | 1993 | | pagina 3