¥erhiiizing VYY dichterbij Een bescheiden herinnering aan de dijkverzwaring ei Dor 6 Straks Regionaal Opleidingen Centrum neemt Bureau Onderwijs over Terneuzense toeristendienst krijgt felbegeerde A-status 6Mijnen hebben veel Mozambikanen verminkt' POLITIE RAPPORT ZAKEN NIEUWS Gemeente Recreatieve Gehandicapte Roemeentjes| op vakantie in Zeeland DE STEM ZEELAND Sluiskil muzikaal terug in de tijd 'Bewegwijzering naar hotels en campings onder de maat in Zeeuws-Vlaanderen' pE STEM Zeeuws-Vlaamse cultuurprijs naar muzikant Johan de Witte COC geeft 4Gay and Lesbian Christmas Cocktail Party' Expositie poppen in Sas van Gent Expositie keramiek in Terneuzen Veldpolitieman g WOENSDAG 15 DECEMBER 1995 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) Wester- schelde in Terneuzen neemt per 1 januari 1994 de functie en taken en het personeel en de middelen over van het Regionaal Bureau Onder wijs (RBO), regio Zeeuws-Vlaande- ren. De vestiging van het KiSU aan de Nieuwstraat in Terneuzen wordt door de overname opgeheven. Het RBO ver huist op 7 januari naar het ROC-Wes- terschelde. Het Regionaal Bureau Onderwijs werd twee jaar geleden in Zeeland opgericht. Belangrijkste taak was onder meer het bevorderen van samenwerking tussen instellingen en van scholing op maat. Het RBO fungeerde als een makelaar om vraag en aanbod op het gebied van scholing voor specifieke doelgroepen bij elkaar te brengen. In augustus kreeg de samenwerking in Zeeuws-Vlaanderen tussen onderwij sinstellingen maximaal vorm door de vorming van het ROC. Het ligt daarom volgens A. Rietra, voorzitter van de centrale directie van het ROC, en L. Allaerts, projectleider van het RBO, voor de hand de functies van het RBO hierin op te nemen. Het RBO-bestuür heeft dit besluit bekrachtigd. Het personeel van het RBO wordt on dergebracht bij de sectie ondersteuning van het ROC. Deze afdeling heeft onder meer als taak de coördinatie van scho lingsprojecten in opdracht van derden zoals het Regionaal Bureau Arbeids voorziening en gemeenten. De contac ten met het RBO kunnen hierdoor blij ven bestaan. Het RBO is vanaf maandag 10 januari weer beschikbaar. Rietra en Allaerts hopen dat de samenwerking nog vastere vormen aanneemt nu in het ROC de krachten zijn gebundeld om de doel groepen nog beter te kunnen bedienen. Peter Martens uit Hoofdplaat start school voor mineurs in Afrikaans land Door Willy van Leeuwen Hoofdplaat - In Hoofdplaat regent het pijpestelen, in Mozambique stijgt het kwik dagelijks tot boven dertig graden. In huize Martens brengt de 27-jarige zoon Peter nog even een bliksem- bezoekje aam zijn ouders en broers, voordat hij woens dag in opdracht van de Ver enigde Naties (VN) vertrekt. De Hoofdplaatenaar gaat in Mozambique samen met tien collega's een mijnenschool op starten. Peter Martens is nu enkele jaren beroepsmilitair, gelegerd in Seedorf. Hij volgde de traditionele opleidingen en kwam uiteindelijk bij de genie troepen terecht. „Ik koos voor zekerheid bij De fensie. Je hebt als beroepsmili tair een vaste job en dat is toch belangrijk," zegt Peter, terwijl zijn moeder Gonnie en vader Tonny zich wat afzijdig hou den. „Ik heb bewust voor de genie gekozen. Het avontuur, dat trok me wel. Bruggen bou wen, zorgdragen voor de mobi liteit van de eigen troepen of contra-mobiliteit van de tegen stander, ik vond dit een mooie uitdaging." Peter begint woensdag aan zijn tweede grote klus. In 1991 be zocht hij als groepscomman dant Irak in opdracht van de Nederlandse regering. De plan ning was toen drie maanden, het werden uiteindelijk zes we ken. „We verleenden daar hulp aan de Koerden, ik heb me toen ook vrijwillig aangemeld. Het verblijf daar is me erg meege vallen." Toen Peter terugkeerde was hij flink afgevallen. Nu, twee jaar later, straalt hij weer energie en lef uit. Aanvankelijk zou hij begin september naar Mozam bique vertrekken, .maar dat werd steeds uitgesteld. Als nu wel alles doorgaat, dan vertrekt Peter samen met acht anderen. „Twee jongens van onze groep zijn al in augustus vooruitge- reisd om daar kwartier te ma ken," vervolgt Peter. De op dracht die hij met zijn makkers gaat uitvoeren is niet zonder gevaar. Ze gaan daar zowel de vrijheidstrijders als de soldaten van het regeringsleger en verte genwoordigers van hulporgani saties leren hoe ze mijnen on schadelijk moeten maken. „We gaan daar werken in het kader van de Verenigde Naties, dat is toch anders dan toen in Irak. We reizen woensdag naar Beira en zullen daar acclimati seren, om daarna door te reizen naar onze plaats van bestem ming. Het wemelt daar van de mijnen, niets is in kaart ge bracht. We zullen voortdurend alert moeten zijn en ons aan de regels moeten houden. Een on geluk zit in een klein hoekje, maar als je je eigen verant woordelijkheid kent, moet alles goed kunnen aflopen. De mij nen hebben bij de plaatselijke bevolking al veel leed veroor zaakt. Velen zijn daar ver minkt." Voordat Peter en zijn maten vertrekken hebben ze veel in formatie gekregen over Mo zambique. Ook via hulporgani saties zoals Artsen zonder Grenzen. „Voor zover mij be kend is daar nog nooit een Nederlandse militair geweest. Het opleiden van de mensen is onze belangrijkste doelstelling en hoe de contacten met de bevolking zullen lopen, dat moeten we maar afwachten." Dat zowel vader als moeder Martens wat huiverig tegenover het vertrek van Peter staan, zal niemand verbazen. Mijnen on schadelijk maken is nooit een routineklus. „Niemand had na tuurlijk verwacht dat er bij Defensie zoveel zou verande ren," verklaart Peter." De kans op buitenlandse opdrachten wordt steeds groter. Nu gaan wij vrijwillig, maar ik ben er zeker van dat we straks als beroepsmilitair verplicht wor den te gaan. Defensie moet in krimpen en de VN heeft ons steeds meer nodig." Ook Peters vriendin zal hem met lede ogen zien vertrekken. „Ze vindt het best vervelend, zo vlak voor de kerstdagen. Ik weet wel zeker, dat ik geen witte kerst zal meemaken," be sluit hij nuchter. Hij is klaar voor zijn VN-opdracht. Over een half jaar hoopt hij flink gebruind verslag te kunnen uit brengen over zijn werk in Mo zambique. Peter Martens: „Opleiden van mensen in Mozambique is onze belangrijkste doelstelling.foto wim kooyman van onze verslaggever Terneuzen - De verhuizing van de Terneuzense WV naar het kantoor van de ANWB aan de Markt is een stuk dichterbij gekomen. Volgens secretaris O. Vosveld ver keren de onderhandelingen in een afrondend stadium. Er moeten alleen nog wat kleine bobbeltjes genomen te worden van vooral financiële aard. Vos veld ziet de zaak positief in en verwacht dat de verhuizing daadwerkelijk een feit wordt. De WV streeft ernaar het eerste kwartaal van 1994 te verhuizen. De ANWB en de VW zitten dan onder een dak. De VW gaat dan door het leven als een kantoor met een A-sta tus. De VW in Terneuzen heeft van de ANW immers de felbe- Van onze verslaggever Sluiskil - In Sluiskil wordt za terdag 22 januari de eerste Back in Time gehouden voor voor ie dereen die de muziek uit de jaren vijftig en zestig een warm hart toedraagt. De avond vindt plaats in hotel- café-restaurant Dallinga. De zaal is geheel in de sfeer van die tijd ingericht. Jukeboxen en flip perkasten bepalen het decor. Vanaf 13.00 uur is zijn kappers aanwezig met een uit die tijd stammende kapsalon (om de haardos de coupe van die tijd te geven). Voor de heren wordt een heuse vetkuif aangemeten. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Yankee Doodle Session en Nightflyer. Back in Time begint om 20.00 uur. Kaar ten kosten 7,50 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij kapsalon Lissy en Dallinga. geerde definitieve A-status ge kregen. De ANW is het over koepelend orgaan van alle Ne derlandse VW's. De Terneuzense VW is hierdoor naast de Kust-VW en de VW- Sluis het derde kantoor in Zeeuws-Vlaanderen dat de A- status kreeg toegekend. De gemeenteraad vernoogue uu- langs de jaarlijkse subsidie van 35.000 naar 82.500 gulden en hiermee kon de WV aan de door de ANW gestelde eisen voldoen. Een visitatiecommissie van de ANW bezocht vooraf twee keer de Terneuzense vestiging om nauwkeurig te onderzoeken of de VW aan de gestelde eisen voldeed. Na die twee bezoeken werd geconcludeerd dat de Ter neuzense WV goed funcioneerde en dus in aanmerking kwam voor de A-status. De A-status is belangrijk voor een VW-vestiging in verband met de faciliteiten die een derge lijk kantoor kan aanbieden. Het VW-kantoor in Terneuzen is door de A-status met ingang van 1 januari 45 uur per week geo pend. In april werd het aantal openingsuren al uitgebreid van 32 naar 38 uur. De A-status geldt voor een pe riode van drie jaar. Na die perio de wordt opnieuw bekeken of het kantoor opnieuw voor deze status in aanmerking komt. De visitatiecommissie was tevre den over de huidige huisvesting van de VW. „Maar zoals bekend zijn we met die huisvesting niet erg tevreden. De locatie aan de Markt is natuurlijk een stuk be ter", aldus Vosveld. 19.30 uur in het stadhuis in Hulst. Dan wordt ook de inhoud van het juryrapport bekend ge maakt. Bij de cultuurprijs hoort een bedrag een vijfduizend gul den. De cultuurprijs wordt eens in de vier jaar uitgereikt. Die periode loopt gelijk met de zittingsperio de van de gemeenteraad. 'VRÊËD minnekes vaneigen', of in voor iedereen verstaanbaar Nederlands: zo'n plaatje steekt wel erg schriel af bij het monu ment dat 't Vrije van Sluis plaatste toen de verzwaring van de zeedijken eenmaal voltooid was. Het monument dsft vorige week besproken werd dus. Een andere bestuurscultuur bij 't Vrije of speelde het een grote rol dat de artistieke vader bin nen de eigen gelederen te vin den was? Hoe het ook zij, laten we de wijze woorden van H.F. Tollens in gedachten nemen: Men rekene d' uitslag niet, men telle het doel alleen. Zeven jaar na de watersnood, in 1960, werd begonnen met de dijkverzwaring in het oostelijk deel van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Het eerste tracé dat aange pakt werd, lag tussen het toen malige watergemaal bij Zee dorp tot aan Prinsenbout, de strekdam aan de Hoek van Os- senisse, ofwel het meest noorde lijke plekje van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Drie jaar later was het werk klaar, ondanks wat flinke tegenslag bij de uitvoe ring: nabij Zeedorp schoof een stpk van de nieuw aangelegde dijk een eind landinwaarts en verbrijzelde daarbij een land- bouwschuur. Toen het werk be gon was er overigens nog geen sprake van een waterschap Hul ster Ambacht. De Vereenigde Polders van Ossenisse lieten het karwei uitvoeren. Dat was toen een van de kleinere waterschap pen zoals er nog zovele waren. Hengst- en Rummersdijk bij voorbeeld; Stoppeldijk c.a. en Door George Sponselee het calamiteuze waterschap Walsoorden om er maar enkele te noemen. Er waren er veel meer, in grote lijnen kan gezegd worden: één polder, één water schap. In 1965 verenigden 31 polders en waterschappen - om de geschiedenis geen geweld aan te doen: de provincie dwong 31.... - tot één groot Hulster Ambacht. Het was wel Hulster Ambacht dat de dijkverzwaring voltooide en dat was in 1988. Het had allemaal vlugger gekund, maar er trad vertraging op. Een even tueel Baalhoekkanaal had heel veel plannen - en landschap - in de war kunnen gooien en er moest meer duidelijkheid afge wacht worden. Tot zeer groot ongenoegen van de inwoners van Paal bijvoorbeeld, want die De gedenksteen in de Hedwigepolder. foto wim kooyman waren de watersnood nog niet vergeten, maar ze zaten nog wel altijd achter hetzelfde, niet zo beste zeedijkje om het eens voorzichtig te zeggen. Op 28 augustus waren de 29 kilome ters dijk verzwaard en kon de herinneringsplaat onthuld wor den. Toenmalig gedeputeerde J. de Voogd deed dat, daarin bij gestaan door dijkgraaf K.J.A. baron Collot d'Escury. Niet ge heel toevallig misschien waren we ook aanwezig bij dat gebeu ren. Toen bleek weer eens wat voor voordelen het heeft als je 'maar' tot het mindere voetvolk behoort. Het was het slechtste weer van de wereld: de regen stroomde uit de hemel als na derhand het bier uit de tap kraan in de feesttent. Iedereen met enig echt of vermeend nota bel-gehalte diende in de strie mende regen te gaan staan, jo- hannes-met-de-pet kon onge straft in de bus blijven zitten. Wij kwamen droog aan op Paal, waar, als we het allemaal goed herinneren, nog een bescheiden feestje volgde in de grote feest tent. Het was die nacht lang onrustig op de Paal! Wie deze plaat bekijken wil, dient zich naar de meest ooste lijke zeedijk van Oost-Zeeuws- Vlaanderen te begeven, naar de Hertogin Hedwigepolder. De steen zit op een sluis die het jaartal 1986 draagt. Daarlangs vindt de afwatering van een drietal zogenaamde oostelijke polders plaats. Vlakbij die sluis stond de buitendijkse villa - of jachthuis zo u wilt - van de heer Decloedt. Ook die is door de dijkverzwaring verdwenen. De Waalse schrijfster Michèle Mor- hange zegt in haar roman Le Piège (De Valstrik), die zich afspeelt in de Saeftingher schorren: la villa, disparue ce jour, et... existaient début 1987,...'. '...de villa, die thans verdwenen is, en ...bestonden (nog) begin 1987,...' Van onze verslaggever Terneuzen - Het schort in Zeeuws-Vlaanderen aan een goede bewegwijzering van en naar campings, hotels restaurants en recreatieterreinen in de regio. Dat stelt hei Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen (TBZ) vast. TBZ leidt dit althans af uit gesprekken met recreatie-onderne. mers en de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. Om daar verbetering in te brengen is echter geld nodig. Vandajr dat TBZ hoopt op subsidie van de provincie Zeeland. Daartof moet het bureau voor 10 januari volgend jaar nog snel een pl^ opstellen en indienen. De provincie maakt uit de aanvragen een keuze voor drie regio's die financiële ondersteuning krijgen. Hei totale budget dat hiervoor beschikbaar is, bedraagt 680.000 gulden. Elke uitverkoren regio krijgt maximaal de helft subsidie in de uitvoeringskosten van de ingediende projecten. Nu is- de gebrekkige bewegwijzering slechts een mogelijke basis voor zo'n produktontwikkelingsplan, zoals het met een dun woord heet. Maar er zijn wellicht nog andere suggesties die er ij passen. Het is immers belangrijk, aldus het TBZ, een zo groot mogelijk draagvlak in de regio te vormen om de kans subsidie te vergroten. Daarom heeft directeur T. Maenhout van het TBZ in allerijl een inspraakbijeenkomst belegd. Naast gemeentebestuurders, re creatie-ondernemers, VW-bestuurders en zijn onder meer de waterschappen en leden van landbouworganisaties in Zeeuws- Vlaanderen uitgenodigd om ideeën te spuien. De bijeenkomst i vanavond om 20.00 uur in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Terneuzen. Auto gestolen Hulst - Tussen kwart voor- en kwart over vier is maandag middag vanaf een parkeerter rein aan de Paardenmarkt te Hulst een personenauto gesto len. Het betreft een Mercedes, type 200 E, kleur grijs, voor zien van het kentekennummer XX-80-LF. De benadeelde, een 48-jarige inwoner uit Nieuw Namen deed hiervan aangifte bij de politie in Hulst. Zakkenroller Hulst - Een 73-jarige inwoon ster uit Nieuwerkerken-Waas I (B) deed bij de politie in Hulst aangifte van zakkenrollerij, Tijdens het winkelen werd ze I op de Vismarkt te Hulst be roofd van een portemonnee uit haar handtas. Daarin zat een bedrag aan geld. Van onze verslaggever Terneuzen - Johan de Witte uit Sluiskil van John White's Big Band krijgt de cultuurprijs 1990-1994 van de gemeentebestu ren van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De Witte krijgt de prijs voor zijn vele verdiensten voor de muziek in Zeeuws-Vlaanderen. Het besluit om De Witte te on derscheiden is genomen naar aanleiding van een unanieme voordracht van de portefeuille houders culturele zaken. De prijs wordt aan De Witte uitgereikt op 17 januari om Vijfde Auto- en Vakantiesalon Axel Axel - In de Cito bedrijfsgarages in Axel wordt van vrijdag 17 tot en met zondag 19 december de vijfde Auto- en Vakantiesalon I gehouden. Burgemeester W. de Graaf opent de salon vrijdag om 13.00 uur. De Auto- en Vakantiesalon is een initiatief van Axel-Promotie en Cito en is ontstaan in 1989 als een alternatief voor de tweedehands-autobeurzen die regelmatig werden gehouden in de openlucht rond het stadhuis. Bovendien was Axel-Promotie al langere tijd op zoek naar een winterevenement waar Axelse ondernemers zich zouden kunnen promoten. De salon heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een beurs met als hoofdmoot de tweedehands autohandel met alles wat daarbij hoort. Van banden en autoruiten tot en met aandacht voor de verkeersveiligheid. Dit naast het aspect zomer en vakantie. Voor de kinderen zijn er speel- en videohoekjes, de hal is verwarmd en er is aandacht geschonken aan de aankleding. De vrijwillige brandweer Axel doet onder het thema 'Preventie thuis' ook mee aan het evenement. In de stand van Novus kunnen bezoekers voor een gulden het behendigheidsspel De Spiraal spelen. De opbrengst is voor Axelerando, een jeugdor kest dat op vrijdag 17 december optreedt. De vijfde Auto- en Vakantiesalon is geopend op vrijdag tot 2-1.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zondag van 12.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. De stichting is een van de hulp verleningsorganisaties helpt het leven voor de kinderen in Roe meense tehuizen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten draaglijker te maken. Dat er na vier jaar steun verbe- Van onze verslaggever Terneuzen - Het COC-Zeeuws- Vlaanderen houdt zondag 26 de cember (tweede kerstdag) een Gay and Lesbian Christmas Cocktail Party in de ruimte van Kalashnikov in welzijnscentrum De Triangel in de Terneuzense binnenstad. Het feest begint om 20.00 uur. Onder het genot van een kopje koffie of thee hebben de bezoe kers de gelegenheid terug te blikken op het jaar. Om 21.30 uur gaat de muziek iets harder en wordt de christ- mas-cocktail geserveerd. Het COC opent op 2 januari het nieuwe jaar met een nieuwjaars bal. Dit feest wordt voorafge gaan door een receptie van 20.00 tot 21.00 uur. Daarna is er gele genheid om te dansen. Het nieuwjaarsbal wordt eveneens in de ruimte van Kalashnikov ge houden. Beide avonden zijn vrij toegankelijk. Van onze correspondent Sas van Gent - In de bibliotheek wordt tot half januari een ten toonstelling gehouden van pop pen, gemaakt door mevrouw De Smet. Vrijdag 17 december is Nel Dieleman uit Philippine 's middags en 's avonds in de bibli otheek aanwezig om het feeste lijk inpakken van cadeautjes te demonstreren. Van onze verslaggever Oostburg - Zeven langdurig we loze jongeren kunnen binnenk bij de gemeente Oostburg aan! slag in het kader van het Jeu Werk Garantieplan. Die doelstell heeft de gemeente zich althans steld. Borssele - Veertig Roemeense gehandicapte kinderen komen I in juni volgend jaar naar Zeeland. Uit dankbaarheid voor de I steun van de stichting Kinderhulp Roemenië geven ze dan een I muzikale voordracht. tering is, constateerde voorzitter I P. van der Jagt van Kinderhulp I Roemenië toen hij begin decern- ber een congres bezocht in Boe-1 karest. Op die bijeenkomst kreeg I Van der Jagt het vqrzoek van het inspectoraat gehandicapten Ora- dea een bezoek aan Zeeland te I mogen brengen. Het gaat oml veertig kinderen met hun bege-| leiders. De stichting wil de groep graag op laten treden in kerken en mogelijk voor televisie. Mensen die medewerking willen verlenen, bijvoorbeeld door Roe meense kinderen en begeleiders onderkomen te verschaffen tij dens hun verblijf in en om Bors sele, kunnen contact zoeken met Van der Jagt te Borssele. Van onze verslaggever Terneuzen - In de vitrines van de openbare bibliotheek in Terneu zen wordt tot en met 26 januari I werk tentoongesteld van J. den Hartog-Jansen uit Sluiskil. Zij volgt aan de Academie voor I Beeldende Kunsten in Eeklo een opleiding tot keramiste met als specialisatie draaiwerk. Het merendeel van de werkstuk ken, waaronder potjes, vazen en kannetjes, is afgewerkt met ge kleurd glazuur. Verder is in de bibliotheek tot en met 23 december een tentoon stelling te zien waarin stap voor I stap wordt uitgelegd hoe een strip wordt gemaakt. De hier voor gebruikte tekeningen zijn van de hand van de tekenaar van Sjors en Sjimmie. In een derde expositie wordt aan de hand van zelfportretten van kinderen uit tien verschillende landen informatie gegeven over het leven in andere culturen. Er is gekozen voor foto's. Deze ten toonstelling is nog tot en met 4 januari te zien. «•f Als de Veldpolitie straks ondi Door Rein van der Helm DE GROEP Veldpolitie is een betrekkelijk jonge loot aan de Zeeuwse politiestam. Aanvankelijk werd vanuit Brabant, waar al een derge lijke groep was, Zeeland on der de hoede genomen, als een soort 'bijgebied'. Het bleek dat er in Zeeland op natuurgebied nogal veel ille gaals gebeurde, reden waar om een eigen eenheid in het leven werd geroepen. „Het ging hierbij niet alleen om stroperij. Ook andere zaken vroegen aandacht. Zo hebben 'wij honderden volières gecon troleerd en daarin tal van be schermde vogels aangetroffen. Negentig procent van de geval len van verboden wapenbezit werd door ons binnengebracht. En regelmatige controles op vissers hield de visstand in de Zeeuwse binnenwateren toch' enigszins op peil", zegt Ton Riemslag. Gekortwiekt Ook werd de veldpolitie gecon fronteerd met lieden die nesten van dwergsternen leeghaalden. „De eieren werden in broedma chines uitgebroed en de jonge vogels verkocht, voor veel geld, naar onder meer Saoedie-Ara- bië. Daar houden ze die dieren, gekortwiekt uiteraard, in par ken en grote tuinen." Het opheffen van de groep veldpolitie vindt hij dan ook een slechte zaak. Niet alleen omdat het ook hem zelf treft, hij wordt straks straatagent op Walcheren. De veldpolitie had handhaving van een beperkt aantal wetten in zijn pakket. Maar de kennis daarvan is zeer hoog, evenals bij die andere specialismes die opgeheven worden: verkeer en jeugdzaken. „Opheffing van de veldpolitie is een slechte zaak voor Zeeland. Ik denk dat ik met lede ogen straks moet aan zien hoe de natuur grote klap pen gaat krijgen." Het werk van de veldpolitie is

de Stem | 1993 | | pagina 14