f Teuten bv S^i<trqën>r DE STEM Schorsing De Bruin opgeschort Startgeld fleurt bezetting Masters op Van Hanegem ontkent uitlating over dronken arbiter UITSLAGEN STANDEN Atleet behaalt belangrijke zege in strijd om rehabilitatie Onderzoek bij voetballers naar hersenbeschadiging 1 Bernd Schuster denkt aan rentree in Duits elftal L E R Michel Cornelisse naar Trident SKIËN SPORTPRIJSVRAGEN SPORTNIEUWS KORT Vrouwenhockeyteam gehandicapt Van Schie naar NK allround X 53 [en bij de Opel gekochte merk betrouwbare, veilige auto's, lijlpaal. I Opel-veiligbeidspakket, \t. li Want u kunt Jt onze dealers ans te behalen, over de voor- Sportive, Astra eide standaard- |OpeI dealer. U doen is. If B.T.W. (Astra Van, exclu- i^izigingen voorbehouden. vanaff28.600,—. lanaff21.698,-. J'lf maken. Idoet u dit 1 afstand). 1UIKEN fce Oil aan en voelt |geurloos. reeds na REPARATIE SCHADE-AFWIKKELING FINANCIERING VERKOOP EN LEASING IN NIEUWE GEBRUIKTE WAGENS j 41 Oottaltoof TtMxHK 01620-32710 Sport DINSDAG 14 DECEMBER 1993 DEEL I Amsterdam (anp) - Met uit zondering van Richard Kraji cek neemt de gehele Neder landse tennistop deel aan het toernooi om de Mitsubishi- Masters, dat deze week in de hal van Gold Star te Amster dam wordt gehouden. De als eerste geplaatste Paul Haarhuis keerde maandag terug uit Zuid-Afrika, waar met Jacco Eltingh wereldkampioen werd. Haarhuis' eerste afspraak gold Stanley Franker. Om na te pra ten over de Davis-Cupwedstrijd Nederland-Zweden en betere af- spraken te maken voor Neder- land-België volgend jaar in Eindhoven, waarmee de wereld- groepeditie vanl994 begint. Bondscoach Franker weet in middels wat er misging op het Malieveld. De psycholoog Peter Blitz wijdde er vorige week een indringende beschouwing aan. De kans is groot dat Haarhuis zijn maatje Eltingh deze week bij de Masters tegenover zich vindt. Bij de loting van maandag werden beiden ingedeeld in de bovenste helft. Aangezien ze meteen in de tweede ronde zijn geplaatst, behoeven ze maar één partij te winnen voor een onder ling treffen in de halve finales. De meest in aanmerking komen de kandidaten voor de andere halve eindstrijd zijn Jan Sieme- rink en de nationale buitenkam pioen Sjeng Schalken. Laatstge noemde jeugdspeler veroverde door de winst in een Portugees satelliet-circuit zoveel punten, dat hij tot zijn verrassing Michiel Schapers en Fernon Wibier op de ranglijst voorbij ging. Mark Koevermans, een an dere routinier,' is inmiddels zover weggezakt, dat hij niet eens zou zijn toegelaten als hij had inge schreven. Vorig jaar, bij de eerste editie, ontbraken bij de mannen alle toppers. „Dat komt door twee dingen," legde toernooidirecteur Peter Lever uit. „We hebben ditmaal alle spelers in een vroeg stadium persoonlijk benaderd... en we betalen startgeld." Hoe veel? „Dat houden we onder de roos." Een eenvoudig rekensom metje leerde, dat het in ieder geval meer is dan het prijzen geld, dat 110.000 gulden be draagt. Krajicek, die wegens een blessu re niet had kunnen spelen, haak te al in het eerste stadium van de onderhandelingen af. Lever: „De heer Krajicek vond Amsterdam niet passen in zijn voorbereiding op de open Australische kam pioenschappen. We vonden dat jammer. Maar je kunt het hem niet kwalijk nemen." Resultaat loting: Mannen: Haarhuis (1) bye, Dogger - Nijssen, Eltingh (3) bye, Winnink - Wibier (5), Schapers (6) - Kok, Schalken (4) bye, Kempers - Note- boom en Siemerink (2) bye. Vrouwen: Oremans (1) bye, Hoogen- doorn - Bollegraf, Muns Jagerman (4) bye, Niemantsverdriet - Kamstra (6), Boogert (5) - Kiene, Schultz (3) bye, Wegink - Vis, Rottier bye. Van onze verslaggever Giel Hendrix Nieuwegein - Discuswer per Erik de Bruin heeft gisteren een eerste belang rijke 'zege' behaald in zijn strijd om rehabilitatie. De Internationale Amateur Atletiek Federatie maakte namelijk bekend dat de schorsing van de Neder lander voorlopig is opge schort. Normaal gesproken legt de internationale bond in dopingzaken beslissin gen die op nationaal ni veau worden genomen (zo als in de zaken Krabbe en Reynolds), altijd naast zich neer. Deze keer heeft zij echter een heel andere houding aangenomen. Geldrop (anp) - De universiteit van Utrecht en de afdeling sportneurologie van het St. Anna-ziekenhuis in Geldrop starten binnenkort met een onderzoek naar hersenbeschadi gingen bij voetballers. De vraagstelling in het onderzoek luidt: „Is het mogelijk dat voetballers in Nederland hersenbeschadi ging oplopen door koppen en zijn deze verschijnselen progres sief?" Het onderzoek, dat twee jaar vergt, zal worden uitgevoerd door neuropsycholoog Erik Mat- ser. De 30-jarige wetenschapper uit Eindhoven heeft de afgelo pen jaren drie hersenonderzoe ken uitgevoerd bij Nederlandse amateurboksers en Amerikaanse profboksers. Matser gaat de her senbeschadigingen en de gevol gen daarvan in het dagelijks le ven (geheugen- en aandacht stoornissen) in kaart brengen bij een groep van 250 proefperso nen, die verdeeld zijn in vier groepen. Groep 1, die als controlegroep optreedt, bestaat uit 100 perso nen. De volgende drie groepen worden gevormd door telkens vijftig amateurvoetballers, actie ve profs en oud-beroepsvoetbal lers. De groep van honderd wordt opgesplitst in twee van vijftig, zodat zij kunnen dienen als vergelijking voor de (jongere) amateurs, actieve profs en oud- profs. Binnen de groepen zullen typische koppers (aanvallers en verdedigers) worden vergeleken met incidentele koppers (mid denvelders). De groepen worden samengesteld uit de spelersar chieven van de KNVB. Matser zal de 250 proefpersonen aan een neuropsychologische test van drie uur onderwerpen. Bovendien wordt van iedereen een zogenaamde MRI-scan van de hersenen gemaakt. Matser heeft inmiddels ontdekt dat ge heugenproblemen ontstaan voor geometrische figuren na bescha diging van het rechtergedeelte van de hersenen. Matser zal bij zijn test de aandacht richten op de intelligentie, de mentale stra tegie van het aanpassen aan ver anderende omstandigheden en de snelheid van denken en han delen alsmede het geheugen. Bij de MRI-scan zal onder meer worden gekeken naar weefsel- vermindering van het brein en littekenvorming. De bedoeling van het onderzoek, in Nederland zijn een miljoen voetballers georganiseerd terwijl eenzelfde aantal in ongeorgani seerd verband speelt, is gerichte voorlichting aan spelers en coaches te geven teneinde her senletsel en de symptomen daar van in het voetbal te verminde ren. Tijdens het tweede internatio naal Neurotrauma-symposium, dat maandag in Geldrop werd gehouden, liet Matser een video film zien, waarin een aantal voorbeelden werd getoond van acties op Nederlandse en buiten landse voetbalvelden, die tot hersenbeschading kunnenleiden. „Wat John de Wolf in de wed strijden tegen FC Porto en PSV overkwam, zou in de bokssport per afzonderlijke gebeurtenis al tot een startverbod van mini maal acht weken hebben ge leid," aldus Matser. Maastricht - Michel Cornelisse rijdt het volgend seizoen vrijwel zeker voor de Belgische Trident-pioeg. Dat heeft ploegleider Willy Vandereecken gisteren bevestigd. De Noor Jaanus Kuum is door Trident vrijgegeven; hij rijdt in 1994 voor het Italiaanse Carrera. Cornelisse neemt zijn plaats in. De ploegleiding heeft elf renners gecontracteerd. Als de onderhandelingen met een co-sponsor slagen, zullen Kappes, Van Petegem en Theo Akkermans nog aan de ploeg worden toegevoegd. Pas eind april, tijdens de LAAF- vergadering, zal een definitieve beslissing worden genomen, na dat het rapport over de affaire door de dopingcommissie is be studeerd. Een maand geleden nog verklaarde secretaris Istvan Gyulai dat De Bruin in ieder geval geschorst zou blijven, tot dat het dopingcomité van de IAAF half januari uitspraak zou doen. Vooraf De voorgeschiedenis is genoeg zaam bekend. De Bruin werd bij een dopingcontrole op 1 augus tus in Keulen betrapt op het gebruik van verboden middelen. Een halve dag voor het begin van de kwalificatiewedstrijd tij dens de WK atletiek in Stuttgart werd hij door de Nederlandse bond, op aandringen van de IAAF, van de deelnemerslijst ge schrapt. De Bruin hield vol dat hij on schuldig was en dwong eerst via de Utrechtse rechtbank in kort geding startgelegengheid af in Nederland. Vervolgens werd hij op 15 november door de tucht- commissie van de KNAU vrijge sproken. De IAAF legde al die uitspraken echter naast zich neer en handhaafde de sancties tegen de atleet uit Hardinxveld. Tot gisteren. Bevestigd De KNAU ontving gisteren be richt van IAAF-secretaris Gyu lai, waarin deze stelde: „Ik kan bevestigen dat de IAAF de be slissing van de tuchtcommissie om de heer Erik de Bruin vrij te spreken, erkent. Evenwel, de uit spraak (het rapport) van de tuchtcommissie zal worden doorgezonden aan de IAAF-do- pingcommissie, die de zaak zal bestuderen en een advies zal ge ven aan de IAAF-Council. Wij beschouwen de zaak als 'open', totdat de Council een beslissing heeft genomen." De volgende vergadering van de Council is van 29 april tot 1 mei. Tot die tijd hoeven organisato ren van wedstrijden waaraan de discuswerper/kogelstoter deel neemt, zich geen zorgen te ma ken. De IAAF zal tegen hen geen sancties treffen. De komende maanden kan De Bruin dus ook deelnemen aan het indoorsei- zoen, waar als belangrijkste wedstrijden het NK in Den Haag en het EK in Parijs op het pro gramma staan. Tevreden Mr. Wilfred Veldstra, de advo caat van Erik de Bruin, is uiter aard zeer tevreden met de uit spraak van de IAAF. „We heb ben altijd betoogd dat we, waar nodig, niet de strict juridische weg willen volgen. Door deze Erik de Bruin: „De uitspraak is een stap in de goede richting, maar het zegt allemaal nog weinig.foto ap uitspraak heeft de IAAF een overleg-situatie gecreëerd waar we zeer tevreden over zijn. Erik uiteraard ook. De IAAF heeft hiermee de voorlopige beslissing in ieder geval tot april gehand haafd. Een beetje verrassend is dat wel natuurlijk, gezien de gebeurtenissen in andere dopin- gaffaires." Mr. Veldstra sluit niet uit dat hij ook nog voordat de Council zich in april over de zaak zal buigen, een bijdrage kan leveren in de besluitvorming. „Misschien een uitnodiging van het dopingcomi té, dat in januari bijeen komt, om de zaak van onze kant nog eens te kunnen toelichten. Een gesprek buiten de procedures om." De Bruin zelf, die bij zijn vrien din in Selbridge (Ierland) ver toefde, noemde de uitspraak een stap in de goede richting. „Maar een uiteindelijke beslissing is nog niet genomen, dus het zegt allemaal nog weinig." De KNAU is content met dit voorlopige resultaat. Directeur Arie Kauffman: „Er gingen al lerlei geruchten en kreten die zogenaamd opgetekend waren uit de mond van IAAF-mensen. Daaraan is voorlopig een einde gekomen." Val d'Isère. Wereldbeker, man nen, reuzenslalom: 1Mayer (Oos) 2.29,96 (1.14,60-1.15,36), 2. Bar- nerssoi (Dui) 2.30,16 (1.13,76-1.16,40), 3. Von Grünigen (Zwi) 2.30,22 (1.14,80-1.15,42), 4. Piccard (Fra) 2.30,26, 5. Thorsen (Noo) 2.30,32, 6. Knaus (Oos) 2.30,33, 7. Aamodt (Noo) 2.30,52, 8. Königsrainer (Ita) 2.30,67, 9. Gstrein (Oos) 2.30,72, 10. Locher (Zwi) 2.31,09. Stand wereldbeker (algemeen): 1. Aamodt 321 punten, 2. Mader (Oos) 316, 3. Piccard 229, 4. Tom- ba (Ita) 194, 5. Stangassinger (Oos) 180. Stand wereldbeker (reuzensla lom): 1. Piccard 200 punten, 2. Aamodt 156, 3. Mader 145, 4. Von Grünigen 140, 5. Mayer 126. Lotto 49: eerste prijs: 1 winnaar, bruto f. 3.800.000,00; tweede prijs: 5 winnaars, bruto f 18.894,00; derde prijs: 94 win naars, bruto f. 1.507,50; vierde prijs: 86.674 winnaars, f. 5,00. Cijferspel 49: zes cijfers goed: 1 winnaar; vijf: geen; vier: 20; drie: 278; twee: 2.929. Den Haag (anp) - Willem van Hanegem ontkende gis teren dat hij vrijdag na af loop van Roda JC-Feyenoord heeft beweerd dat scheids rechter Luinge in Wagenin- gen eens dronken op het veld hep. Van Hanegem zegt dat de uit spraak over vermeende dron kenschap, die dateert uit de periode dat hij assistent was bij Wageningen, op een misver stand berust. „Het ging om een wedstrijd, waarin hij trainer Piet Buter wegstuurde. Luinge vertrok dronken uit de kantine, na de wedstrijd. Ik wil me niet verstoppen achter een journa list, maar ik heb niet gezegd dat hij dronken over het veld liep. Verder maak ik me niet druk. Waarom zou ik altijd netjes blijven? Normaal zijn velen het met me eens dat Luinge slecht fluit. Als ik het dan zeg, vallen ze opeens over me heen en zeg gen ze dat Van Hanegem zich had moeten inhouden. Tal van journalisten bellen nu opeens naar Feyenoord of het bestuur maatregelen tegen me treft. Dat slaat helemaal nergens op. Kees Jansma speelde op tv de officier van justitie. Als we iedereen die wat roept, gaan aanklagen voor de burgerrechter, komt het hele stadion aan de beurt." Luinge zal overigens vrijwel ze ker niet naar de burgerrechter stappen: „Ik heb niets tegen de persoon Van Hanegem. Ik heb bij de tuchtcommissie melding gemaakt van de uitspraken, die ik absoluut niet over me kan laten heengaan. Daarmee is voor mij de kous af. Vooral zijn bewering dat ik dronken over het veld zou hebben gelopen, is pure laster." Woordvoerder Stoik van de KNVB laat tussen de regels door enig begrip voor de coach doorklinken. „Als je achterover leunt in je stoel, concludeer je dat hij die uitspraken over Luinge beter niet had kunnen doen. Maar voetbal is nou een maal emotie. De media hebben er alle belang bij dat de betrok kenen na afloop wat roepen. Anderzijds is het logisch dat de voetballerij zich wapent tegen ,dit soort zaken. Trainers en spe lers zouden eerst tot tien kun nen tellen. Vandaar dat in het beleidsplan een gedragscode is opgenomen. Onze nieuwe com municatiemanager zal zich met dit soort zaken gaan bezighou den." De relatie tussen trainers en scheidsrechters is er traditio neel een van haat en liefde. Ajax-oefenmeester Van Gaal vermoedt zelfs een complot te gen zijn club. Dit seizoen heb ben al zeven oefenmeesters tij dens een wedstrijd openlijk ru zie gehad met het gezag. Ze werden naar de tribune verwe zen. Luinge was een keer eerder betrokken, toen Rob Baan hem beledigde tijdens Twente - Hee renveen. De andere conflicten in note- dop, met de trainers eerst: Pruijn (NEC) - Van Vliet, Hen driks (Zwolle) - Van Veluwen, Versleijen (De Graafschap) - Schaap, Berger (Sparta) - Uilenberg, Kistemaker (Telstar) - Wegereef en Körver (VW) - Wegereef. Zes spelers die in de competitie een rode kaart kregen, werden later vrijgesproken, hetgeen toch iets zegt over mogelijke vergissingen van de leiding. Het ging om de voetballers De Ro- mijn (ADO Den Haag), Jansen (Willem II), MacDonald (Haar lem), Daniels (AZ), Trentelman (De Graafschap) en Maaskant (Zwolle). Andere 'bloopers': NEC'er Stock kreeg een gele kaart, terwijl arbiter Sterk die op het formulier achter de naam van Crüden zette. Afgelopen weekeinde verwisselde scheids rechter Jol twee spelers. Tel star-voetballer Plug kreeg vier wedstrijden schorsing wegens natrappen, terwijl hij geen kaart had gekregen. Wim van Hanegem: „Waarom zou ik altijd netjes blijven? foto anp Frankfurt (ipa) - Bernd Schuster is eventueel bereid terug te keren in de nationale ploeg van Duitsland. Hij zei dat voor de Duitse televisie. De middenvelder van Leverkusen is 33 jaar. Hij speelde zijn laatste van 21 interlands op 29 februari 1984, tegen België. In een tv-programma van de commerciële zender SAT 1 vertelde Schuster dat hij be reid is als regisseur van de nationale ploeg op te treden in het geval bondscoach Vogts met personele problemen kampt. Volgens Vogts is dat momenteel niet het geval, maar kan de eigenzinnige Schuster een meerwaarde zijn voor de wereldkampioen. „Hij is een deel van zijn snelheid kwijt, maar niet zijn geniale vermogen beslissende passes te geven. Bovendien zorgt hij voor rust en lijdt hij nauwe lijks balverlies." Vogts ziet in Schuster ook een mogelijke libero. De 'concurrenten' van de ve dette reageerden verdeeld op de eventuele rentree. Fiorenti- na's Effenberg sprak van een verrijking van de selectie. Vol gens Juventus' Möller bestaat geen behoefte aan Schuster. Dennis Bergkamp van Inter zal op woensdag 22 december meespelen in de wedstrijd tus sen Vitesse en Lazio Rome, het ereduel voor de door ziekte gevelde Anrhemse speler René Eijer. Ook Feyenoorder John de Wolf zal van de partij zijn. Het tweetal heeft na bemidde ling van de spelersvakbond WCS toegezegd met Vitesse te zullen meedoen. De recette van de wedstrijd wordt afge staan aan Eijer. De midden velder moest begin dit seizoen zijn loopbaan beëindigen. Hij lijdt aan multiple sclerose. Voorzitter Silvio Berlusconi van AC Milan heeft na de nederlaag van zijn club tegen Sao Paulo in de finale van de wereldbeker trainer Capello bekritiseerd. Berlusconi ver wijt de oefenmeester dat hij de Montenegrijnse middenvelder Savicevic niet heeft opgesteld. „We hadden zijn genialiteit nodig tegen de Brazilianen. Ik ben zeer teleurgesteld dat hij niet heeft meegedaan," aldus de praeses. De 27-jarige Savicevic werd de laatste weken geregeld ge passeerd door Capello. Voor het Champions-League-duel tegen Anderlecht in Brussel weigerde hij genoegen te ne men met een plaats op het tweede plan en bleef hij thuis. Het conflict werd opgelost door tussenkomst van Berlus coni zelf. Thuis tegen Porto mocht Savicevic wel meedoen en bereidde hij alle drie doel punten voor. Deze week zal opnieuw een onderhoud tus sen de voetballer en de voor zitter plaatsvinden. Savicevic, die AC Milan wil verlaten, viel de trainer aan: „Wat Capello zegt, is allemaal gelogen." De tuchtcommissie van het Bernd Schuster. foto archief de stem betaalde voetbal heeft de vol gende spelers voor een wed strijd geschorst: Djurovski (FC Groningen), Dantuma (Cam- buur Leeuwarden), Wijnands (FC Utrecht), Hutten en Vonk (RKC), De Romijn (ADO Den Haag), Den Turk (AZ), Benki- rane (FC Den Bosch), Van Wattum (Dordrecht '90), Van Corstanje en Goossens (Eind hoven), Conrad (Excelsior), Van de Brink en Matthaei (De Graafschap), Van de Linden (Helmond Sport), Simons (RBC), Tevreden (Telstar), Arends (TOP). Christoph Daum wordt de nieuwe trainer van Besiktas. De Duitser, die onlangs uit eigener beweging opstapte bij Vffl Stuttgart, volgt Gordon Milne op. De Engelsman gaat zeer waarschijnlijk in Japan aan de slag. Milne werkte zeven jaar bij Besiktas. Onder hem werd de club drie keer landskampioen. Besiktas werd dit seizoen in het Europese toernooi voor bekerwinnaars in de tweede ronde uitgeschakeld door Ajax. Aan de kwalificatie voor de Europese titelstrijd van 1996 zullen 46 landen deelnemen. De UEFA heeft dat gisteren in Genève besloten. De eindron de wordt in Engeland gehou den. De Europese voetbalunie stel de zich gereserveerd op ten aanzien van de landen in oor log. Het gaat om Armenië, Azerbeidzjan, Georgië en Kroatië. De UEFA wil dat deze landen hun thuiswed strijden op neutraal en veilig terrein afwerken. Geen enkel land dat heeft verzocht om deelneming, is afgewezen. Armenië, Azerbeidzjan en Ge orgië moeten spelen in een ander land uit de voormalige Sovjetunie, Kroatië in een buurland. De loting voor de kwalificatiewedstrijden van het EK is op 22 januari in Manchester. Rosario - De Nederlandse vrouwenhockeyploeg wordt tijdens de toernee door Argentinië geplaagd door blessures en ziektes. Zondagavond, in de derde wedstrijd van de serie van zes, speelde Oranje de laatste tien minuten van het duel tegen een Argentijns selectieteam noodgedwongen met een vrouw minder, omdat er op de bank geen fitte invalster meer aanwezig was. Nederland won desondanks met 4-1, na een ruststand van 3-0. Noor Hólsboer (2), Suzan van der Wielen en Fleur Pessers zorgden voor de doelpunten. Trainer Bert Wentink kon zondag niet beschikken over Mieketi- ne Wouters (blessure), Cecile Vinke en Willemijn Duyster (ziekte). Tijdens de wedstrijd raakten verder Nicole Kooien en Frederiek Grijpma geblesseerd. Toen libero Grijpma tien minu ten voor tijd met een pijnlijke enkel uitviel, had Wentink geen vervangster meer beschikbaar. Gezien de stand op dat moment (3-0) was dat ook niet echt noodzakelijk. Groningen - Lia van Schie heeft zich geplaatst voor het NK allround schaatsen. Het ex-lid van de kernploeg werd zeker van deelneming door haar klassering en tijd op de 3000 meter bij de wedstrijden in Groningen om de Gruno-bokaal. Van Schie werd op die afstand tweede in 4.38,62 achter Hanneke de Vries (4.38,19). De Vries, eveneens een voormalig lid van de kernploeg, kwalificeerde zich eveneens voor het NK allround, dat op 5 en 6 maart in Den Haag wordt gehouden. Petra Grimbergen werd de derde rijdster die zich verzekerde van een startbewijs. Bij de mannen plaatsten Heideman, Groenendal, Vuurens, Van Falier, Schreuder en Borst zich voor het NK. Bloemberg bedankte voor de uitnodiging. Hij geeft de voorkeur aan de voorbereiding op het wielerseizoen. De bestuurscommissie topsport van NOCNSF heeft gisteren officieel de zes schaatsers aangewezen voor de Olympische Winterspelen, waarvan deze krant zaterdag reeds melding maakte: Carla Zijlstra, Rintje Ritsma, Arjan Schreuder, Gerard van Velde, Bart Veldkamp en Falko Zandstra. Ook de short trackers Monique Velzeboer en Erik Duyvelshoff zijn zeker van deelname. Minder dan twee maanden voor de opening van de Spelen zijn verder vijf schaatsers genomineerd. Dat zijn Jeroen Straathof, Annamarie Thomas en Arie Loef van de langebaan en de shorttrackers Esmeralda Ossendrijver en Penelope Di Leila. Christine Aaftink was reeds eerder genomineerd.

de Stem | 1993 | | pagina 9