an Geen oplossing voor ww-tekort 5,- KORTING neem UK graag over de vloer hebt PvdA lerelH Kabinet haalt afgesproken norm financieringstekort door meevaller Parlementsbezoek 6 Cliënt geld geven voor thuiszorg' - nHVljhUJIl Wallage moet vandaag verduidelijken waar hij 300 miljoen vandaan haalt Het volk protesteert Geen verplichte deelname aan mest centrale Brabant pESTEM BINNENLAND A3 PvdA tegen strengere ziektewet DE STEM COMMENTAAR 2 SLOGGI FOR MEN SLIPS MET Deel Tweede Kamer enthousiast na experimenten Proef met jeugdkampen BINNENLAND KORT Omroepen steunen actieweek voor Bosnië Vossen vecht ontslag aan Rechtbankpresident onderzoekt Tebi Europees lijst-trekkersehap D66 'open' Literaire prijs aan Nootebooin uitgereikt Verrassende kado's? IKEA is er vol van. lEMBER 1993 DINSDAG 14 DECEMBER 1993 I heel nadrukkelijk uit ie," zegt René van dal ■fungerend als voorzitter, kamerdelegatie die me prak. Ook de PLO-voor-1 lu geroerd zijn door de| Ie ontvangst. „Toen it liitgeleide deed, vertelde, lat hij buitengewoon was Ti door de open sfeer vaal prek," vertelt Van derl loet er alles aan om zich-1 Verkopen als een goed-| vriendelijke man. Hij letl lt zijn hoofddoek goed zill [hij in de tuin vanéhet] op de foto gaat"m Lubbers, minister| Ins (Buitenlandse Za-| Inister Andriessen (Eco- Ie Zaken) en minister Ttntwikkelingssamen wer- Barnen met Lubbers is len en al vriendelijkheid! pi de tuin van het Cats- pe lens kijkt van tiental- fcra's. Itijnse vlag wappert daar logste top en dat symbo- let historische karakter! bezoek van de PLO-lei- visite die vooral be- lom sympathie te winnen I Palestijnse zaak. „We f morele steun," erkent len overvloede tegenover! Ische steun komt op de 1 blaats maar wordt door I tiet uit het oog verloren. alle beleefdheden doorl pij een toezegging los dat nd zal helpen met het f van een haven in de rook en daarvoor 40 mil- Iden uittrekt. Zijn dank- In het gastenboek van poort is daarom alleszeg- Vet hartelijke en vrien- ;roeten van de Palestijn- king aan onze vrienden lland. Yasir Arafat." aan. Die zitten niet te bp fanfares en vlagver- 1 hebben liever een re- yat vertrouwen in de re hebben. ie Kamer bespreekt de begroting van So- |<en en Werkgelegen er voor staatssecretaris fctaat er nog meer op ramma. Woensdag en V moet hij met de Ka- slag over de vernieu- de algemene bij- Ban op de agenda de Izet van het bestuur in Vond de grote steden, rsnota en het verslag iropese topconferentie bpen vrijdag en zater- ;sies komen onder an- e orde de grondpoli- ekomst van Schiphol, mische beleid in de >t in het onderwijs, de p levensmiddelen en onderwerpen op het i volkshuisvesting en van onze Haagse redactie pen Haag - Het financie ringstekort zal dit jaar toch uitkomen op de afgesproken norm van 3,75 procent van jiet netto nationaal inkomen, j Dat is mogelijk door een al verwachte meevaller in de I belastingopbrengst van 2,6 miljard gulden. Enkele we ken terug nog verwachtte mi nister Kok (Financiën) een beetje hoger - 3,8 procent - uit te komen. Minister-president Lubbers zei gisteren na afloop van de kabi netsvergadering blij te zijn dat Kok 'toch niet een tandje lager heeft hoeven schakelen'. Met name de VVD-fractie maak te - en in mindere mate het CDA - enkele maanden geleden veel ophef over de bekendmaking van Kok dat hij ('Een tandje minder is nodig') de doelstelling in het regeerakkoord niet kon halen vanwege de economische tegenwind. De WD hekelde toen de eerder geprezen 'soliditeit' van Kok. De meevaller tekende zich een week geleden al af. Kok sprak toen echter in antwoord op ka mervragen de verwachting uit dat de extra inkomsten nog zou den 'wegsmelten' vóór het einde van het jaar. De Tweede Kamer spreekt van avond over de zogenaamde Na jaarsnota, waarin Kok de laatste stand van zaken van de over heidsfinanciën weergeeft. De mi nister meldde in die nota al een belastingmeevaller van 2,6 mil jard gulden over 1993. Maar het is de vraag of het extraatje blijvend is. Daar stelt het ministerie van Financiën nog onderzoek naar in. Zegslieden ontkennen dat het ministerie dit jaar bewust lage belastingramin gen aanhield. Als de studie uitwijst dat alleen dit jaar de belastingopbrengst groter is, ziet Kok hoe dan ook af van verdere lastenverlaging. Hij reserveert dan wel geld voor de jaarlijkse bijdragen aan de sociale fondsen. Als uit het on derzoek blijkt dat de belastingen ook in 1994 meer in het laatje zullen brengen, ligt een belas tingverlaging voor de hand. In gewijden verwachten dat Kok zal aansturen op de mogelijkheid de lasten extra te verlagen in het verkiezingsjaar 1994. Een goedlachse Yasir Arafat temid. den van premier i Lubbers en ministe\ Kooijmans tijdens de foto-sessie voor het Catshuis. FOTOAlitl I Den Haag - Staatssecretaris Wallage (PvdA, Sociale zaken) is er gisteren niet in geslaagd om een brief naar I de Tweede Kamer te sturen over extra bezuinigingen op de ww of de sociale zekerheid. Dat betekent dat hij vandaag tijdens de behandeling van de j begroting van Sociale Zaken I duidelijk moet maken waar hij 0 miljoen gulden vandaan I haalt. De PvdA zit niet op extra bezuinigingen te wachten. Frac tievoorzitter Wöltgens maakte al eerder duidelijk dat zijn partij eerst wil kijken of er in het I voorjaar mogelijke financiële meevallers in de sociale zeker heid zijn. Regeringspartij CDA eist echter dat Wallage met aan- I vullende bezuinigingen komt. Twee weken geleden maakte Wallage duidelijk dat door ver keerd rekenwerk op het ministe- ne de aanscherping van de ww- wetgeving niet de beloofde be zuiniging van enkele honderden miljoenen guldens opbrengt. Een tekort van ongeveer 300 miljoen gulden dreigt. De bewindsman beloofde de Kamer dat hij zo snel mogelijk aan zou geven hoe dat gat gevuld moet worden. Zijn antwoord blijft echter uit. Minister-president Lubbers zei gisteren dat 'de Gordiaanse knoop zo snel mogelijk doorge hakt moet worden'. Hij zei ech ter ook dat 'niemand gehouden is tot het onmogelijke'. Dat zou er op kunnen duiden dat het kabinet misschien een uitzonde ring op de regel wil maken dat tegenvallers op een begroting per se binnen het eigen ministe rie opgevangen moeten worden. Den Haag - De PvdA-fractie in de Eerste Kamer handhaaft haar bezwaren tegen de aanscherping van de ziektewet. Vandaag verga dert de Eerste Kamer hierover met staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken). Volgens de senatoren Jaarsma-Buijserd en Van de Zandschulp worden met name de kleine werkgevers de dupe van de maatregel, terwijl ook de privacy van de werknemers in gevaar zou komen. Kabinet en Tweede Kamer willen dat bedrijven het loon van zieke werknemers de eerste weken doorbetalen. Grote bedrijven zes weken lang, kleinere bedrijven met maximaal vijftien werknemers twee weken. Volgens de PvdA kan het verplicht doorbetalen van twee weken loon de kleine werkgever op hoge kosten jagen. (ADVERTENTIE) //CONFIDENCEV&S U IN TEXULEsf/p> Milieuvriendelijk Eco-Tex (m.u.v. serie 06. En 5,- korting op 3 Sloggi Dames Slips). Sloggi for Men Slips zijn gemaakt van 96% fijn katoen en 4% Lycra. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Zit goed blijft goed. Aanbieding tot 1 /anuari 1994. Een groep vrouwen krijgt een rondleiding door het gebouw van de Tweede Kamer. Dagelijks doen bezoekers de - georganiseerde - ronde door de openbare ruimtes van het parlementsgebouw. foto anp HET HAD in Rusland nog erger gekund: als de eclatante overwinning voor de ultra-nationalisten gepaard zou zijn gegaan met verwerping van de nieuwe grondwet. Dan zou elke kans op voortzetting van het democratisch hervormingsproces bij voor baat verkeken zijn. Dat zwartste scenario is Rusland en de wereld zondag bespaard gebleven. De nieuwe grondwet haalde het met de hakken over de sloot. Daarmee heeft de Russische politiek in ieder geval een democratisch fundament gekregen. Het Westen klampt zich vast aan de vreugde daarover. Want verder hebben de Russische verkiezingen weinig plezierigs opgeleverd: de hervormingsgezinde partijen zijn met grote overmacht verslagen door met name de extreem-nationalistische Liberaal-Democratische Partij van Vladimir Zjirinovski. Er worden al parallellen getrokken met de Duitse verkiezingen van 1933, waarbij de nazi's aan de macht kwamen. Zij konden profiteren van economische instabiliteit en een gefragmenteerde democratie in de Weimar-republiek. In het Rusland van 1993 is sprake van eenzelfde chaotische voedingsbodem als in het Duitsland van 1933. En het leidt geen twijfel dat ook nu de ultra-nationalisten daarvan hebben geprofiteerd. Zo gaat dat als bet volk moet toezien hoe de politiek met zichzelf bezig is en al bet gepraat over hervormingen en democratie volgens dat volk alleen maar leidt tot minder werk en meer armoede. Maar het is overdreven die vergelijking tussen '33 en nu vol dramatiek door te trekken naar de nabije toekomst van Rusland. Als het extreme signaal van de ontevreden, koukleumende en hongerige kiezers maar goed wordt begrepen. Niet alleen door president Jeltsin, maar ook door het Westen. Het lijkt voor een nieuwe regering mogelijk na deze verkiezingen Op een parlementaire meerderheid van hervormingsgezinde parlementariërs te steunen. Een moeizame meerderheid, maar werkbaar voor verdere hervormingen. Maar daar hoort bij dat de Russen er weer in moeten kunnen geloven dat de machthebbers zich het lot van hun burgers aantrekken. Een - eindelijk - zichtbaar effect van de economische hervormingspolitiek is daarvoor van essentieel belang. En dat is onmogelijk zonder omvangrijke hulp uit het Westen. Tot nu toe is die slechts mondjesmaat gegeven. Alle kans dat de kiezers die nu massaal hun protest-stem aan extreem-rechts hebben gegeven, het dan bij dat ene signaal zullen laten. De op zich dramatische uitslag van zondag kan dan worden gezien als iets dat hoorde bij de ontstaansgeschiedenis van een democratische en markt-economische staat. Van onze Haagse redactie Amstelveen - De Tweede Kamer wil dat cliënten uit de thuiszorg in de toekomst een bedrag krijgen voor hun verzorging en verpleging. Ze moeten met dat geld hun eigen zorg inkopen. Dat hebben regeringspartijen CDA en PvdA gisteren laten weten in een reactie op onder zoek in Eindhoven en Drenthe van het Nijmeegse Instituut voor Toegepaste Sociale We tenschappen in opdracht van de Ziekenfondsraad. Uit dat onderzoek blijkt dat bijna de helft van de mensen die langdurig op thuiszorg zijn aangewezen, die zorg liever zelf inkopen dan zorg in natura te krijgen via de gezinszorg en het kruiswerk. Van de 700 cliënten in de twee proefgebieden koos bijna de helft voor het zogeheten cliënt gebonden budget. Ze kregen gemiddeld 39 gulden per dag. 28 procent van hen kocht hulp in bij het kruiswerk, 22 procent bij de gezinszorg en 63 procent nam particuliere huishoudelij ke hulp. Verpleegkundige hulp werd va ker bij instellingen ingekocht. Verzorgende hulp werd vrijwel altijd via informele circuits of via een advertentie geworven. 12 procent betaalt een familie lid voor geleverde hulp; door gaans is dit een dochter of een schoondochter. Vrijheid Vooral de vrijheid om hulp zelf te regelen en zelf te kunnen kiezen wie deze hulp geeft en wanneer, stelt de cliënten te vreden. Ze voelen zich minder afhankelijk en meer in staat om de dag naar eigen wensen in te richten. „Ik kreeg iedere keer een andere hulp in de huishouding. Ze lieten allemaal klusjes tot de volgende week liggen, maar dan kwam weer een ander. Nou, dat werkt echt niet hoor. Nu heb ik veel vaker dezelfde personen," zegt ge handicapte A. Sleutjes uit Eindhoven op een video van de onderzoekers. Snel invoeren Cliënten betalen zeer uiteenlo pende prijzen voor hulp. De helft zegt uit te komen met het budget, 35 procent houdt geld over en 8 procent geeft meer geld uit. Cliënten houden vol gens de onderzoekers vooral geld over omdat zij goedkoper hulp inkopen. Dit laatste was gisteren voor CDA-kamerlid Lansink reden om het 'cliëntengebonden bud get' te omarmen. Ook PvdA- kamerlid Van Otterloo zegt het systeem snel te willen invoeren. Directeur Van Heukelum van de Thuiszorg Drenthe erkende gisteren bij de presentatie van het onderzoek in Amstelveen dat de reguliere instellingen slecht uit het onderzoek te voorschijn komen. De vele per soneelswisselingen, het niet kunnen bieden van voldoende hulp en een betuttelende beje gening, zijn volgens hem de zwakke punten. De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) waarschuwde voor het risico dat mensen het budget aan iets anders beste den dan aan zorg. De LVT wees ook op personele gevol gen. Zou een kwart van de huidige thuiszorgcliënten kie zen voor het cliëntgebonden budget, dan zouden in de regu liere thuiszorg 14.000 arbeids plaatsen verdwijnen. Volgens voorzitter De Graaf van de Ziekenfondsraad kan dat wor den voorkomen door meer re kening te houden met 'de wen sen van de hedendaagse zeer mondige cliënt'. Den Haag (anp) - Een meer derheid van de Tweede Ka mer heeft het experiment met jeugdwerkinrichtingen giste ren groen licht gegeven. Alleen de VVD en Groen Links waren tegen. Na de suggestie van minister president Lubbers vorig jaar om voor ontspoorde jongeren kam pementen met veel tucht en werk in te richten, hadden alle par tijen op het CDA na zo hun bedenkingen. De WD handhaafde die mening gisteren. Dijkstal: „Stop met dit plan en geef het geld voor dit experiment aan de bestaande in stellingen, die al veel langer het zelfde doel nastreven." Het plan kost het eerste jaar 8,9 miljoen gulden. Lankhorst van GroenLinks vindt het experi ment 'een ontoelaatbare oprek king van ons rechtsstelsel'. Het gaat om een proef voor 50 jongeren, die staatssecretaris Kosto in november presenteerde. Ze komen niet in aanmerking voor een alternatieve straf en zouden door een verblijf in de jeugdwerkinrichting weer op het goede pad kunnen komen. De proef heeft betrekking op de arrondissementen Amsterdam, Alkmaar, Almelo en Rotterdam en start rond de jaarwisseling. De proef duurt drie jaar. (ADVERTENTIE) Typisch iets voor een gezellige avond: de Festinade van Tefal. Extra feeste lijk! Welke kok bedenkt het lekkerste voorgerecht, hoofdgerecht of dessert? Vanzelfsprekend hebben de pannetjes een anti-aanbaklaag en zijn ze royaal genoeg om de kreariviteir alle kans te geven. Bel voor meer informatie naar Tefal Nederland B.V., 08385 - 19058. JE DENKT OOK AAN ALLES VERVOLG VAN VOORPAGINA Dit moet leiden tot een even wichtige bemesting in het jaar 2000; op het land mag nog slechts zoveel mest worden ge bracht als het gewas kan opne men. Dat daarbij een fractie van de mineralen (fosfaat) verloren gaat, wordt geaccepteerd. Welke verliesnorm acceptabel is, hangt af van een studie die minister Bukman hiernaar laat verrich ten. Tijdens de overgang naar de nieuwe situatie in 2000 vindt al wel een aanscherping van de uitrijnormen plaats. Voor 1995 liggen die reeds vast, wat daarna gebeurt, hangt eveneens van de studie af. In Brabant heeft het boerenbe drijfsleven het initiatief geno men voor de oprichting van één mestcentrale. Bukman en de Tweede Kamer zijn gevraagd om een regeling te treffen die alle boeren in Zuid-Nederland ver plicht aan die mestcentrale deel te nemen. Daartoe bestaat geen bereidheid. Maar in navolging van premier Lubbers, die zich hierover vorige week in Breda uitsprak, wil Bukman zo'n mestcentrale even tueel wel juridisch ondersteunen ais het hele bedrijfsleven achter het plan staat. Ook de CDA- fractie sprak zich hiervoor voor zichtig uit. VVD, D66 en PvdA zien weinig heil in zo'n verplich te mestcentrale. Volgende week rondt de Tweede Kamer de behandeling van het mestbeleid af. Bent u al aan het hamsteren voor Bosnië, zodat u zaterdag met gulle hand kunt geven als er een nationale actie voor dat door oorlog verscheurde land op tv komt? Ik twijfel nog, want ik weet niet of zo'n actie wel zoveel nut heeft. Niet dat ik hang ben dat de Nederlanders niet van harte zullen geven, dat zit wel snor, maar heeft het eigenlijk wel zin om aan Bosnië te geven? Bij de tv-beelden die je tegenwoordig uit Bosnië ziet, zitten steevast opnamen van machteloze VN-kolonnes met hulpgoederen die op hun schreden terugkeren, omdat ze door de een of andere militie tegengehouden zijn. Als leek in het verre Nederland krijg je bij het zien van die beelden het idee dat er in en om Bosnië volop materiaal voor handen is, maar dat het niet verspreid kan worden. Ik vraag me oprecht af of die berg broodnodige, maar door tegenwerking niet verspreide goederen opge hoogd moet worden met voor miljoenen aan materiaal uit het goedgeefse Nederland. Begrijp me goed, ik zou graag willen dat de mensen het daar deze winter goed hebben. Ik vraag me alleen af of je hulp biedt door gulle gaven nét buiten hun bereik te deponeren. MERIJN Hilversum - De publieke omroepen ondersteunen de actie 'Bescherming en dekens voor Bosnië' van zaterdag 18 tot en met vrijdag 24 december met spotjes op radio en televisie. In de week voor Kerstmis zullen diverse programma's extra aandacht geven aan de nationale actie voor de slachtoffers van de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO), zoals het Nederlandse Rode Kruis, Unicef en Memisa, hebben het gironummer 107 (onder vermel ding 'Bosnië') in Utrecht geopend. Gulpen - Oud-burgemeester drs. W. Vossen van Gulpen gaat tegen het onlangs aan hem verleende ontslag door minister Dales van Binnenlandse Zaken in beroep bij de ambtenaren rechter. Het beroep richt zich op de wijze van ontslag en vooral op het niet toekennen van wachtgeld. Volgens Dales heeft Vossen het ambt van burgemeester schade toegebracht door een ontoelaatbare belangenverstrengeling. Zij wilde daarvoor niet het hoger beroep tegen de veroordeling van de rechtbank van Vossen afwachten. De rechtbank in Maas tricht veroordeelde de ontslagen burgemeester voor het aanne men van een gift van een aannemersbewijs en voor het uitlokken van valsheid in geschrifte tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Tevens verbood de rechtbank hem om vijf jaar lang een openbaar ambt te bekleden. Den Haag - De president van de rechtbank in Den Haag mr. A. van Delden gaat 28 december zelf poolshoogte nemen in de Tijdelijke Extra Beveiligde Inrichting (Tebi) in Vught. Veertien dagen daarna doet hij uitspraak in het kort geding tussen dertien gedetineerden en de Staat der Nederlanden. Dat bleek maandag tijdens de rechtzitting. De gedetineerden vinden dat het strenge regime in de Tebi de grens van het toelaatbare overschrijdt. De groepsgrootte van drie gevangenen komt volgens een van hun advocaten eigenlijk neer op afzondering. De gevangen worden voortdurend met handboeien door de inrichting vervoerd. Landsadvocaat mr. E. Daalder betoogde echter dat de strengere maatregelen in de TEBI het rechtstreekse gevolg zijn van de serie gewelddadige ontsnappingen uit de Extra Beveiligde Inrichtingen en instem ming hebben van de politiek. Den Haag - Europees topambtenaar Laurens-Jan Brinkhorst is niet voorgedragen als kandidaat-lijsttrekker voor de D66-Euro- lijst. De commissie onder leiding van de Gelderse commissaris Jan Terlouw heeft een lijst gemaakt zonder een van de kandidaten als lijsttrekker te adviseren. De D66-leden bepalen in de komende weken schriftelijk de lijstvolgorde. Vorige week nog had Terlouw bevestigd dat zijn commissie Brinkhorst ten koste van de huidige D66-Europarlemeritariër Jan-Willem Bertens bij de leden als lijsttrekker zou aanbevelen. Terlouw is nu teruggefloten door een meerderheid in de commissie. Antwerpen - De 60-jarige schrijver Cees Nootebooin heeft gisteravond in het Bourlatheater in Antwerpen de Europese Prijs voor Literatuur gekregen voor zijn boek Het volgende verhaal. Aan de prijs is een bedrag van 44.000 gulden verbon den. Nooteboom had voor de gelegenheid geen speech voorbe reid, vertelde hij na ontvangst van zijn prijs, omdat hij op de uitnodiging niet als spreker stond vermeld. Wel wilde hij kwijt 'buitengewoon dankbaar' te zijn voor de prijs. „Vooral mijn vertalers ben ik zeer dankbaar." De negen juryleden hebben Het volgende verhaal in zeven verschillende talen gelezen. Het bekroonde boek, dat in Nederland als Boekenweekgeschenk 1991 verscheen, is onder meer in Duits land en Frankrijk een bestseller. 20, 21, 22 en 23 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRjJT SLIEDRECHT

de Stem | 1993 | | pagina 3