Jellsin paait communisten in. Voorlopig geen acties boeren Laatste poging EC om VS over de streep te trekken Arafat ontkent vraag om troepenmacht Alleen in het zuiden stijgt de export nog ken Rotterdamse politie neemt geen risico HVV '24 Russische hervormers willen anti-fascistisch front vormen z Meteen kleintje ïn DE STEM Scheldemond- Brede steun Kamer voor mestbeleid Bukman en Alders raaa van start Zwaargewonde )ij overval Belgisch Putte Vijftien jaar in cocaïnezaak Weer meevaller voor schatkist Kooijmans dag naar Sarajevo Privé-telefoon multinationals Geen oplossing voor ww-tekort cc UIT VERKOOP Straf van Erik de Bruin opgeschort r Buitenlander met trouwplan moet eerst langs politie II BER 1993 B9 a Bravenboer met mee huiswaarts te rit van bijna 250 Een leuke trip, die ~t slechte weer gezel oor de dames. Voor enboer minder. Hij nelijk tot de ontdek- lij zonder sleutels zat. was dus met geen id open te krijgen, om als vervoermid- nen. Ten lange leste 'ebergen' ingescha- ekeken werd naar de het vrouwelijke deel milie. Zonder resul- gens. Pas toen deze m in het Belgische rinkelde de telefoon nieuw richting Ben- koerst worden. John zich daar met zijn t er samen nog een kreeg zijn sleutels doende een kwartier acht de auto thuis ten. 'aanse profhonkbal- erican en National erdienen gemiddeld miljoen dollar. Om zijn: 1.076.089 (ruim gulden), en overzicht van de nse spelersvakbond is delde salaris in 1993 procent gestegen. In 991 bedroeg de stij- ctievelijk nog 20,8 en nt. to Blue Jays verdie- pelers gemiddeld het tweevoudige winnaar orld Series betaalt eler in doorsnee dollar. Dit in schrille ing tot de San Diego aar 'slechts' gemid- .471 dollar per speler isis wordt betaald. inus Verberkmoes. 'elgische Het Nieuws- :r Bremen: „Je ziet in Djes in de ploeg nodig 'urven door te vegen, arten pakt voor een het laatste half uur ol: „Ik geloof dat het dans. Sport ontstaat n er zo gefascineerd er in de volgende ter bij de natuur." van Langen in De dat is ook altijd zo rijven hoe rot je je International: „Als pas na m'n carrière Algemeen Dagblad: melijk door mannen mag van een sporter over tien jaar een ereen dan met plezier Iet Parool: „Het is een ;iger te worden, maar rugkomen, ben je wel International: „Voet- het beste team bijna 1 beslissen details over et fout loopt of. een een graspol kan een mooiste competitie is je kunt periodetitels iele eerste divisie zou elt. Ook Emmen en imstandigheden. Wat ïntien punten laatste idigt en 84 goals hebt achttiende wordt." p Sport International: iets aan heeft, en dat op je nek. Lopen met Het doet pijn, het is van die sport." JHW'24 gisteren fiks srslaan. De koppositie B net 1-2 te winnen van rop na de 4-2-winst op >-Roosendaal 2-0 en de ï-1, Roel van Grinsven 0-2, ;tens 0-1 en 0-2. 1-0, Arjan Helmonds 2-0 Barry Bakker 2-0, Ronny Maakt u oen dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke kans omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen uriiek in week uit in onze ..Kleintjes' -kolommen kijkt of er iets ,«n hun gading bij staat Dat zijn elke dag vele tienduizenden VB kleintjes lezers 133e JAARGANG DE STEM i i i i i DINSDAG 14 DECEMBER 1993 dent - „De Scheldemondraad draagt bij tot de afbraak van de Europese binnengrenzen," aldus secretaris Hennekam van de Be- „eluxraad gisteren tijdens de in stallatie van de raad in Gent. De grensprovincies Zeeland, Oost- er. West-Vlaanderen proberen samen een aantal knelpunten op telossen. JZIE ZEELAND - C1 Putte (B) - De directeur van de Kredietbank in het Belgische Putte is gisteren levensgevaarlijk gewond geraakt bij een overval, je twee overvallers gingen er ronder buit vandoor in een auto die later is teruggevonden in het Nederlandse Putte. Van de over- tallers ontbreekt nog elk spoor. Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft een 44-jarige Zaandammer wegens import van kilo cocaïne veroordeeld tot vijftien jaar cel en een boete van een miljoen gulden. Zijn medeplichtige, een 56-jarige Amsterdammer, kreeg acht jaar plus 100.000 gulden boete. Beide uitspraken waren conform de eis. Een derde verdachte kreeg vier jaar cel en een ton boete. ZIE OOK ZEELAND - C1 HET WEER Van onze Haagse redactie Den Haag - De Brabantse actiegroep 'Beter Mestbeleid' is niet ontevreden over de afloop van het debat in de Tweede Kamer over de mest. Volgens Frans Meulenmeester van de groep zijn nieuwe boe renacties in ieder geval niet no dig. „Er is nog wel veel onduidelijk heid, met name over de uitrii- normen. Positief is wel dat de overheid wil meewerken aan een verplichte mestcentrale. Ik denk dat de Kamer meer oog heeft gekregen voor de economische kant van de zaak. Een paar jaar geleden werd alleen maar naar het milieu gekeken." Tijdens het debat gisteren bleek dat een meerderheid in de Twee de Kamer vindt dat de normen voor het uitrijden van mest niet mogen worden aangescherpt, voordat een onderzoek de nood zaak daartoe heeft uitgewezen. En voor het Brabantse initiatief van één grote mestcentrale be staat voorzichtige steun bij mi nister Bukman (Landbouw) en het CDA. Bukman en zijn collega Alders (Milieu) kregen voor dat beleid brede steun uit de Kamer. De kern van dat beleid vormt de mineralenboekhouding. Boeren moeten zelf gaan bijhouden hoe veel mineralen (vooral fosfor en stikstof) het bedrijf binnenko men en hoeveel eruit gaan. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 nnp.Q Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Europees Commissaris sir Leon Brittan is gistera vond opnieuw naar Genève vertrokken in een laatste poging om met de Amerikanen de resterende geschilpunten voor een Gatt-akkoord op te lossen. Bukman (links) en Alders vlak voor het debat. FOTO ANP Ontstuimig 1,1 Vandaag maakt een noordwestenwind er een gure dag van. Eerst valt er nog een enkele bui, later af en toe zon. Vanaf morgen veel wjnd en buien. Den Haag - Minister Kok (Fi nanciën) krijgt dit jaar meer aan belastingen binnen dan hij eer der had geraamd. Door deze meevaller van ruim 2,5 miljard gulden kan het overheidstekort toch worden teruggedrongen naar 3,75 procent van het natio naal inkomen, zoals dat vier jaar geleden in het regeerakkoord was afgesproken. ZIE BINNENLAND-A3 Den Haag - Minister Kooijmans (Buitenlandse Zaken) brengt vandaag een bliksembezoek aan de Bosnische hoofdstad Saraje vo. Hij praat daar met president Izetbegoviz en premier Siladjic over het vredesoverleg, dat nog steeds in een impasse zit. De bewindsman blijft een dag in Sarajevo. Amsterdam - Diverse multina tionals in Europa, waaronder Philips, willen een eigen tele foondienst opzetten. Een net werk moet de hoofdkantoren van Rank Xerox, ICI, Shell, Phi lips en Du Pont met elkaar ver hinden. ■ZIE ECONOMIE - A6 Den Haag - Staatssecretaris Wallage moet de Tweede Kamer andaag vertellen waar hij 300 riiljoen gulden denkt te vinden. Dat bedrag moet extra worden bezuinigd op de ww of de sociale zekerheid. Hij is er gisteren niet W geslaagd de Tweede Kamer aen plan voor te leggen. ■ZIE BINNENLAND - A4 LU 2 LU Moskou - Na het debacle bij de eerste vrije parle mentsverkiezingen in Rus land, hebben de verliezen de hervormingsgezinde partijen gepleit voor een breed front tegen de suc cesvolle extreem-rechtse nationalisten van Vladimir Zjirinovski. Jegor Gajdar, lijsttrekker van de teleurstellende hervormingsbe weging Ruslands Keuze, bood de communisten een regeringscoali tie aan. Tot nu toe stond Gajdar, vice-premier in de huidige rege ring, lijnrecht tegenover de oude machthebbers. „Maar Zjirinovski betekent oor log voor Rusland. We hebben het gevaar dat van hem uitgaat dui delijk onderschat. De aanwezig heid van fascisten in het parle ment is op zichzelf al een neder laag voor de Russische democra tie," verklaart Gajdar zijn stap. Ook president Boris Jeltsin zegt alles te doen om de rechts-extre- misten van de macht te houden. De door het volk goedgekeurde nieuwe grondwet 'maakt de de mocratische processen onom keerbaar', aldus Jeltsin. Vernietigend Bij de verkiezingen zondag brachten rechts-extremisten en communisten de democratische, naar hervormingen strevende partijen een vernietigende ne derlaag toe. In het tegelijkertijd gehouden referendum over een door Jeltsin voorgestelde grondwet, stemde een meerderheid van de bevol king voor een duidelijke verrui ming van de bevoegdheden van de president. Volgens de laatste prognoses nam 53,2 procent van de 105 miljoen kiesgerechtigde Russen deel aan het referendum. Van hen stemde zestig procent voor Jeltsins grondwet. Een opkomst boven de vijftig procent was een vereiste om de volksraadpleging geldig te verklaren. Ook ruim een etmaal na de slui ting van de stemlokalen is' er geen officiële uitslag van de par lementsverkiezingen. Het defini tieve resultaat laat nog minstens enkele dagen op zich wachten. De zetelverdeling is nog volledig open. Zetels Volgens de laatste prognoses uit 37 van de 89 Russische regio's leidt de aartsconservatieve Libe raal-Democratische Partij van Rusland met ruim 23 procent landelijk duidelijk voor het re- formblok Ruslands Keuze (15 procent) en de communistische partij, die 11 procent behaalde. De overige vier partijen die meer dan vijf procent van de stemmen kregen, en daardoor in het nieu we parlement mogen, zijn de Vrouwen van Rusland, het de mocratische blok Javlinski-Bol- dyrev-Loekin, de communisti sche Agrarische Partij en de her vormingsgezinde Partij van de Russische Eenheid en Eendracht. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) ESPRIT NAF NAF CHIPIE DONALDSON I a.s. zondag open. Exclusieve kinder- en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 Etten-Leur 01608-35311 VANDAAG IN DEZE KRANT Erik de Bruin mag van de Internationale Amateur Atletiek Federatie voor lopig meedoen aan alle wedstrijden. Zijn straf is opgeschort tot eind april, wanneer een defi nitieve beslissing geno men wordt in deze do- pingaffaire. 1 ZIE SPORT-BI INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport 4 deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggevers Den Haag/Jeruzalem - Voorzitter Ya- sir Arafat van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO ontkent dat hij tegenover leden van de Nederlandse Tweede Kamer heeft gesuggereerd dat een internationale troepenmacht langs de grens van het zelfstandig Palestijns gebied het overleg met Israël weer uit het slop kan trekken. De vraag wie de controle krijgt over de grensovergangen bij Jericho, maar ook met Egypte in de Gaza-strook, geldt als een van de belangrijkste nog niet geregelde problemen tussen Israël en de PLO. Als gevolg hiervan zijn de Israëlische troe pen gisteren niet begonnen zich uit Jericho en Gaza terug te trekken, zoals in het vredesakkoord tussen Israël en de PLO op 13 september was afgesproken. Volgens Eerste-Kamerlid Gelderblom (D66) en zijn collega Melkert (PvdA) uit de Tweede Kamer heeft Arafat dat idee wel degelijk geopperd. Melkert zegt dat de Nederlandse regering bereid moet zijn om deel te nemen aan zo'n troepenmacht. Premier Lubbers wees die suggestie giste ren niet van de hand. „Ik wil er eerst met minister Kooijmans over spreken," aldus de minister-president. Op een persconferentie na afloop van zijn bezoek aan Den Haag ontkende Arafat dat de suggestie had gedaan om in te Premier Lubbers lijkt tijdens de be groeting van Arafat voor het Catshuis diens hoofddoek in orde te maken. FOTO ANP stemmen met een internationale troepen macht aan de grens met Jordanië. Melkert constateert dat Arafat zich in het gesprek met de kamerleden voor de eerste keer heeft uitgelaten over de mogelijkheid van een internationale troepenmacht en vindt dat opmerkelijk. „Want de Pales- tijnen willen die grens natuurlijk zelf con troleren." Melkert ziet mogelijkheden voor zo'n op lossing omdat een internationale troepen macht er ook in is geslaagd de vrede in de Sinaï tussen Israël en Egypte te bewaren. Gelderblom constateert dat Arafat met zijn suggestie een potentiëel conflictpunt aansnijdt want zij betwijfelt of Israël zal instemmen met internationale controle van de grensverbinding met Jordanië. „Dat zou een echt probleem opleveren. Want Israël heeft dan geen oostgrens meer en het kan moeilijk een muur rondom Jericho bouwen," aldus Gelderblom. Op de afsluitende persconferentie sprak Arafat de hoop uit dat de PLO en de Israëlische regering binnen tien dagen als nog een akkoord bereiken over de terug trekking van de Israëliërs uit de Gaza- strook en Jericho. Premier Rabin van Israël was minder opti mistisch. Hij sprak gisteren de verwach ting uit dat binnen tien dagen nog geen akkoord bereikt zal zijn. Maar Lubbers heeft de indruk gekregen dat de meningsverschillen tussen PLO en Israël best 'binnen tien dagen kunnen worden opgehelderd'. Nederland zal met de PLO en in Europees verband bekijken hoe de Palestijnen eco nomisch geholpen kunnen worden. Lub bers sprak in dit verband over de moge lijkheid om een mobiele haven voor de kust van de Gaza-strook aan te leggen. ZIE OOK PAGINA A2 Morgen vroeg wordt Brittan ver ondersteld in de Belgische hoofdstad een globale handels overeenkomst bij zich te hebben. De Gatt-onderhandelingen in Genève over een vrije wereld handel liepen afgelopen week end opnieuw vertraging op. Zondagnacht leken de vertegen woordigers van de Europese Unie en de Verenigde Staten het in grote lijnen eens te worden over de audiovisuele sector, een van de grootste knelpunten. Gis termorgen aan het ontbijt kwam de Amerikaanse onderhandelaar Mickey Kantor echter met nieu we eisen. Brittan is ervan overtuigd dat de besprekingen voor 15 december middernacht Amerikaanse tijd kunnen worden afgerond. Op dat tijdstip loopt het mandaat af dat de VS-onderhandelaars van het Congres hebben gekregen. Op het punt van de audiovisuele sector denkt Brittan dat een compromis mogelijk is tussen de Amerikaanse eisen en de Euro pese behoefte aan behoud van de eigen culturele identiteit. Staatssecretaris Van Rooy zei gisteravond dat de EU vasthoudt aan het principe dat de heffin gen in sommige lidstaten op lege cassettes en bioscoopkaartjes -jaarlijks een bedrag van ruim 300 miljoen gulden- bestemd blijven voor fondsen met een cultureel doel. Er kan geen spra ke van zijn dat de Amerikanen daar hun deel van krijgen. Het is volgens Van Rooy niet ondenkbaar dat over heel wat details na 15 december verder wordt onderhandeld. Alleen mo gen dat geen politiek gevoelige onderwerpen meer zijn. Dat betekent dat de Portugese zorgen over de textiel -betere toegang van de Amerikanen tot de Europese markt - moeten zijn weggenomen. Hetzelfde geldt voor de geschillen over subsidië ring van de vliegtuigindustrie. Over de liberalisering van de scheepvaart wordt, dat is zeker, na december verder gepraat. Morgenochtend moeten de mi nisters van de Europese Unie unaniem hun goedkeuring geven aan een globaal Gatt-akkoord. Daarna volgt een lange en moei zame behandeling in de nationa le parlementen, voordat de nieu we overeenkomst over de vrije wereldhandel op 1 januari 1995 in werking treedt. Van onze redactie economie Den Haag - In heel Nederland is het bedrijfsleven dit jaar achteruit gehobbeld. In het zuiden en oosten van het land is de economische situatie echter verhoudingsgewijs nog het gunstigst. In tegenstelling tot de andere landsdelen steeg de export in Brabant, Zeeland en Limburg nog met 0,4 procent. *Met getrokken wapens over meesteren agenten van de Rot terdamse politie midden op straat drie mannen. Ze zaten in een auto, die door de politie tot stoppen was gedwongen. De politie vermoedde dat zich onder de inzittenden een door justitie gezochte persoon be vond. De agenten namen geen enkel risico en loste een waar schuwingsschot. De arrestan ten werden overgebracht naar het politiebureau, maar moch ten twee uur later weer ver trekken. FOTO ANP Dat blijkt uit de jaarlijkse En quête Regionale Bedrijfsontwik keling 1993 (Erbo-enquête) van de gezamenlijke Nederlandse Kamers van Koophandel. Aan het onderzoek werkten 64.500 ondernemers mee. Hoewel het zuiden het er relatief nog goed afbrengt, is in deze provincies het omzetvolume toch het hardst teruggelopen, name lijk met 1,8 procent. De omzet van het hele bedrijfsle ven is dit jaar volgens de Erbo- gegevens gedaald met 1,4 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Het is voor het eerst in tien jaar dat de omzetontwikkeling van het bedrijfsleven negatief is ge weest. En de verwachtingen voor volgend jaar zijn somber. - Het percentage winstgevende bedrijven is verder gedaald. Be droeg het in 1991 nog 91 pro cent, vorig jaar was dit gedaald naar 89 procent om dit jaar uit te komen op 86 procent. De investeringen zijn dit jaar met 10,6 procent gedaald ten opzich te van vorig jaar. De werkgelegenheid is voor het eerst sinds de recessie-jaren 1982 en 1983 gedaald, namelijk met 0,9 procent. Van de diverse sectoren in het bedrijfsleven heeft dit jaar al leen de agrarische sector een omzetstijging gerealiseerd, na melijk van 4,1 procent. Scherpe omzetdalingen deden zich voor bij diverse branches in de metaalindustrie, zoals de transportmiddelen (min 8 pro cent), de metaalprodukten (min 5,2 procent) en de machine-in dustrie (min 5,5 procent). Den Haag (anp) - Een vreemde ling die in Nederland wil trou wen met een ingezetene of ie mand met een 'verblijfstitel' moet bij de politie een verkla ring vragen waaruit blijkt dat er niets mis is met hem of haar. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met deze wijziging van het Burgerlijk Wetboek. Door die wijziging kan het kabi net beter optreden tegen schijn huwelijken. De trouwlustige moet de politie- verklaring overleggen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, bij wie hij of zij de- huwe lijksplannen kenbaar maakt. (ADVERTENTIE) JELTSÜ Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Plaats:. Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch 84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I i ra De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT tken 1-0, John Adriaansen Rob Rasenberg 4-2.

de Stem | 1993 | | pagina 1