stburg 'Oogheelkundig Centrum dicht' D66: 'Axel moet een groene oase in jachtige wereld worden' Concert voor renovatie N.H. Kerk IJzendijke PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT FLEECE laken. de stem Oogarts Van Hijfte ziet het somber in als ziekenfonds contract niet verlengt ia. [70-52820 /show. nber. r alle dagen van tot 16.00 uur. ZEELAND C3 Ook Terneuzen doet mee aan actie voormalig Joegoslavië DINSDAG 14 DECEMBER 1993 ^el - De gemeente Axel heeft een |oekomst als woon- en uitblaas- plaats voor de bedrijvige kanaalzo- je. Een groene oase in een jachtige wereld. De in de toekomst vrijko mende landerijen, als gevolg van de sanering in de landbouw, moeten ibruikt worden voor de aanleg van jtuurgebieden en campings. Axel moet senioren vriendelijker worden, het ook voor de vergrijzende burgers aangenaam wonen en ver toeven is in Axel. Het uitbouwen van Axel als woonge- meente, het behoud van minstens een openluchtzwembad, het verbeteren van de buitenschoolse kinderopvang zijn speerpunten in het verkiezingsprogram ma van D66 Axel. D66 wil ook meer fietssurveillance van de politie en een eigen plan en team voor Axel om de kleine criminaliteit en vandalisme aan te pakken. Hoog scoort voor D66 ook een permanent aanspreekpunt op het Politiebureau. D66 is van plan, als zij een of meerdere zetels in de raad weet te bemachtigen, zich sterk te maken voor een lokaal referendum. De burger wordt volgens D66 nog veel te vaak afzijdig gehouden bij beslissingen die voor de hele ge meenschap belangrijk zijn. D66 wil ook het spreekrecht tijdens commissiever gaderingen verruimen met een extra termijn, nu krijgen burgers vijf minuten spreektijd, en ze desnoods mee laten discussiëren. In de praktijk gaat Axel echter nu al heel soepel om met het spreekrecht. Axel woongemeente. Voor D66 is er veel aan gelegen om bij de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen te boek te staan als ideale woon- en verblijfplaats. Axel is er met zijn polderlandschap geschikt voor om bedrijven aan te trekken die zich op de toeristenmarkt werpen. Er is voldoende ruimte voor natuurgebiedjes. „Deze moeten'zodanig aangelegd wor den dat de mensen woonwachtig in de kanaalzone er dagrecreatieve mogelijk heden vinden, bijvoorbeeld visvijvers, zonneweiden, fiets- en wandelroutes", schrijft D66 in het programma. Daarbij past ook de openstelling van winkels op zondag. Van D66 mag er ook op andere fronten wat meer leven in de brouwerij komen op zondag. D66 toont zich een groot voorstander van het huidige kunstbeleid van de gemeente Axel. Axel heeft een commis sie cultuurbeleid die over eigen midde len beschikt om subsidies te geven. Axel voedt die pot regelmatig met forse be dragen. D66 denkt dat ook het bedrijfs leven daarbij een rol kan spelen en vraagt om een onderzoekje naar de bereidwilligheid van het bedrijfsleven om kunst te sponsoren. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Oogheelkundig Centrum van C. Bink- jiorst aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen is na negen jaar gedoemd te verdwijnen als het ziekenfonds AZWZ/ZHE het tijdelijk contract met praktizerend oogarts R. van Hijfte niet verlengd. Van Hijfte werkt met een collega part-time in het centrum. Het ziekenfonds heeft besloten iet contract met de oogarts per 1 anuari '94 op te zeggen omdat ér binnen de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen voldoende oogartsen zijn. Ziekenfondspa tiënten kunnen zodoende vanaf ,1 januari niet meer terecht bij ihet Oogheelkundig Centrum. Volgens Van Hijfte kan het cen trum niet draaien op alleen par- ticulier verzekerden. Per week worden in het centrum zo'n vijf tig ziekenfondspatiënten behan deld. Van Hijfte vindt de tegen werking van het ziekenfonds daarom onbegrijpelijk. „Wij werken veel goedkoper dan de Ziekenhuisgroep. Daarnaast ko men de patiënten uit alle wind streken: van Amsterdam tot Ge leen. In die plaatsen bestaan wachtlijsten voor bepaalde ope raties van een maand tot een jaar. Wij voeren operaties bin nen een maand uit. Ook voeren wij bepaalde operaties uit die in het ziekenhuis niet worden uit gevoerd. Zoals hoornvliestrans plantaties. Die patiënten moeten nu naar bijvoorbeeld Rotterdam waar ook een wachtlijst is". Wachtkamer De mededeling van het zieken fonds hangt momenteel in de wachtkamer van het Oogheel kundig Centrum. Volgens ver pleegkundige B. de Baets zijn de patiënten aardig in paniek ge raakt toen ze de mededeling la zen. „Die patiënten moeten nu naar een andere oogarts uitkij ken". De zorgverzekeraar had eerst een overeenkomst met Binkhorst die uitsluitend hem betrof en niet voor de kliniek of zijn op volgers. Toen Binkhorst met zijn praktijk stopte hield ook de overeenkomst op. Op 19 maart '92 was het ziekenfonds ver plicht een nieuwe overeenkomt aan te gaan met Van Hijfte op basis van de uitspraak van de commissie toelating specialisten van de Ziekenfondsraad. Een van de bepalingen was de be perkte looptijd van de overeen komst. Afbouwperiode Op -1 januari '92 is de wet beëin diging contracteerverplichting in werking getreden. Ziekenfond sen zijn vanaf 1 januari '93 niet langer verplicht een contract af te sluiten met medisch specialis ten. Reden voor het ziekenfonds het contract met Van Hijfte op te zeggen. Het ziekenfonds neemt wel een afbouwperiode in acht tot uiterlijk 1 januari '94. Het Oogheelkundig Centrum heeft inmiddels een raadsman in de arm genomen om alsnog een contract af te dwingen. Van Hijfte beseft dat er juridisch ge zien geen mogelijkheden zijn. „We doen daarom een beroep op het belang voor de zieken fondspatiënt. Want de zo gehe kelde wachtlijsten zullen alleen maar langer worden. De praktijk moet blijven bestaan. Dat heeft het ziekenfonds niet in de ga ten", zegt Binkhorst. Van onze verslaggever Terneuzen - In navolging van een aantal andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen neemt ook de gemeente Terneuzen zater dag 18 december deel aan de landelijke actie voor voormalig Joegoslavië. Belangstellenden kunnen dan tussen 10.00 en 16.00 uur terecht in de fietsenstalling aan de Smidswal. Bezoekers kunnen er hun giften kwijt. Bovendien kunnen zij er ook hun handtekening zetten op een lijst, waarmee solidariteit wordt betoond met de slachtoffers in voormalig Joegoslavië. De actie biedt bezoekers daarnaast de gelegenheid een kijkje te nemen in de nieuwe fietsenstalling, een initiatief van het Omnipro- ject van de gemeente Terneuzen. Dit project omvat drie elementen: wijkbeheer, inrichting en onderhoud van woningen voor asielzoekers en en beheer van de fietsenstalling. Tijdens deze actie kunnen fietsers hun rijwiel gratis stallen. Datzelfde geldt ook in de week tot en met 24 december. Na 3 januari moet voor de fietsenstalling worden betaald. (ADVERTENTIE) Voor informatie: IUWELIER Noordstraat 103-105 Terneuzen 01150-13284 De oogarts C. Binkhorst en oogarts R. van Hijfte (rechts) in de praktijk. Woensdag concert De Troubadours en groot r.-k. gemengd koor IJzendijke Van onze correspondent IJzendijke - In de Neder lands Hervormde Kerk in IJzendijke verzorgen woens dagavond het vocaal ensem ble De Troubadours en het groot r.-k. gemengd koor uit IJzendijke een concertante uitvoering van volksmelo dieën en operakoren. De op brengst van het concert is bestemd voor de verfraaiing van de entourage van de kerk. Wensen die onder meer leven zijn de plaatsing van bloem bakken rond de kerk, de aanleg van straatverlichting aan de achterzijde, de realisatie van buitenverlichting en de verlich ting van het orgel in de kerk. Ensemble en koor werken be langeloos mee aan het concert, een initiatief van de Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzen dijke. Zowel de Troubadours als het gemengde koor staat onder lei ding van Marie Louise Ceule- mans. „Wij werden onlangs door enkele leden van het stichtingsbestuur benaderd voor deze uitvoering en we hebben daar graag mee inge stemd," zegt Charles van de Wijnkei, al vele jaren lid van de Troubadours en het r.-k. ge mengd koor. Het vocaal ensem ble bestaat uit acht leden. „Wij zijn enkele jaren met dit ensemble begonnen. Wij willen aparte muziek maken, in de goede zin van het woord", zegt Van de Wijnkei. Tijdens de uitvoering woens dagavond brengen zowel de Troubadours als het gemengd koor nummers van Franz Schu bert, Johannes Brahms, Pucci ni, Verdi en Bach. Verder op het programma ook enkele volksmelodieën uit Frankrijk, Duitsland en Bohemen. „We zijn met zijn achten, dus best wel kwetsbaar, maar we hopen wel onze klankkleuren te kunnen behouden." De leden van zowel het koor als het ensemble hebben al vele jaren zangervaring. Eerdere optre dens waren telkens een succes. „Ik vind zelf altijd dat de akoestiek in de Hervormde Kerk altijd wat bijzonders heeft. Het scheelt natuurlijk De koorleden repeteren, in de Hervormde Kerk in IJzendijke. wel of je voor een volle kerk of slechts voor een deel staat te zingen," besluit Van de Wijn kei. Kaarten zijn te verkrijgen bij de ABN/Amro Bank, het FOTO WIM KOOYMAN Streekmuseum en voor aan vang van het concert aan de kerk. Aardenburg KOOR - het Westzeeuws- vlaams Gregoriaans Koor zingt zaterdag 18 december om 19.00 uur in de parochie kerk van Aardenburg. Het koor zingt de wisselende ge zangen van de vierde advents zondag en het beroemde Rora- te Caeli. Het koor is zondag 19 december om 10.30 uur te gast in de parochiekerk van de H.- Eligius te Oostburg. OUD PAPIER - Leden van de Aardenburgse muziekvereni ging halen vrijdag 17 decem ber vanaf 18.00 uur weer oud papier op. Men kan het oud papier ook zelf bezorgen on der het afdak bij het dorps huis aan de Westmolenstraat. Sluis OUD PAPIER - In de kernen Heille, St.-Anna ter Muiden, Terhofstede, Retranchement en in de winkelstraten van Sluis wordt zaterdag 18 de cember oud papier opgehaald. Sas van Gent KERSTVIERING KB O - De plaatselijke KBO-afdeling houdt vandaag de jaarlijkse kerstviering. De dag begint om 11.00 uur met een mis in de parochiekerk en om 12.00 uur gaat de viering verder in De Roselaer. Daar zit men aan voor een gezamenlijke maal tijd, leest Paula Grootaert een kerstverhaal voor en zingt men kerstliederen. De viering wordt om 15.30 uur afgesloten met een vrije bingo. Hoek KERSTVIERING - De afde ling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt donderdag 16 december de kerstviering in het Kerkcen trum in Hoek. Het koor van de afdeling Terneuzen verleent medewerking aan deze viering die om 19.15 uur begint. FOTO WIM KOOYMAN Recreatief zaalvoetbal Oostburg Oostburg - In het West- Zeeuws-Vlaamse recreatieve zaalvoetbal stond de topper tussen Oud Sluis en Edah/ Mijnders op het programma. Na een boeiende en enerveren de wedstrijd pakte Oud Sluis een 3-2-zege en blijft het kam pioenschap boeiend, temeer daar Edah/Mijnders twee da gen later tegen ABN/Amro de opgelopen schade herstelde en weer naast Oud Sluis aan de leiding kwam. Scherprechter in deze titel strijd zou wel eens La Porte d'Or kunnen worden. De IJ- zendijkenaren wonnen van Francke Sport en hebben met zes punten achterstand drie wedstrijden minder gespeeld dan het leidende duo. Voor Omnisport/Boemerang wor den de degradatieperikelen na de nederlaag tegen Traas gro ter. UITSLAGEN Eerste klasse: Oud Sluis-Edah/ Mijnders 3-2. ABN/Amro-Edah/ Mijnders 4-10, La Porte d'Or- Francke Sport 3-2, Albert Heijn- Rabo 9-5, Veteranen-OBS/De Jonge 3-3, Traas-Omnisport/Boe- merang 7-2. Derde klasse: Riemens-Optics 2-5, Groosman/Hof van Brussel- De Zwart 6-2, Van de Sande- Wielewaal 1-1. STANDEN Eerste klasse: Oud Sluis 10-15, Edah/Mijnders 10-15, Traas 10-10, La Porte d'Or 7-9, Francke Sport 9-9, Albert Heijn 20-9, Ve teranen 8-8, OBS/De Jonge 10-8, Rabo 9-7, ABN/Amro 9-7, Omnis port/Boemerang 10-5. Tweede klasse: De Block 8-13, 't Krikje 8-12, Bon Ami 8-11, Rode Leeuw 8-10, Deltan 9-10, Sunset Boulevard 9-9, Stekelinck 8-8, Telepost 8-7, Gemeente Oostburg 8-4, Petrus&Paulus 9-4, Van Looy 9-4. Derde klasse: Groosman/Hof van Brussel 8-16, Meeusen 8-11, De Zwart 8-11, Wielewaal 8-9, WOD/St.-Pierre 8-8, Opties 8-6, Chez René 8-6, Wolf 8-6, Riemens 8-4, Van de Sande 8-3. Basketbaltoernooi De Veerhoek Oostburg - Het basketbaltoer nooi voor de West-Zeeuws- Vlaamse brugklasscholieren van de scholengemeenschap pen 't Zwin en Oostdijke trok veel belangstelling. Hon derdtwintig leerlingen, samen goed voor 24 teams, kwamen in sporthal De Veerhoek in actie. 't Zwin was met 18 teams het sterkst vertegenwoordigd en kende ook op het sportieve vlak het meeste succes. Dit werd uitgedrukt door in de zes poules (drie jongens- en drie meisjespoules) vijf keer de winst te pakken. Oostdijke kon alleen bij de jongens een keer een poulewinst pakken. Het toernooi kende een spor tief verloop, al ging het er in de slotwedstrijden duidelijk pittiger aan toe dan tijdens de openingswedstrijden. „Ze hadden ondertussen heel wat trucjes bijgeleerd," aldus Peter Don, die als woordvoer der optrad namens de organi serende docenten lichamelijke opvoeding. EINDSTANDEN JONGENS Poule A: Zwin B1F, Zwin B1E, Oostdijke IA, Zwin BIC, Oostdij ke IC. Poule B: Zwin B1E, Zwin B1A, Oostdijke IA, Zwin BIC. Poule C: Oostdijke 1B, Zwin B1F, Zwin BID, Zwin BIB. MEISJES Poule A: Zwin BIB, Oostdijke IA, Zwin B1E, Zwin BID. Poule B: Zwin B1E, Zwin BID, Oostdijke IC, Zwin BIC. Poule C: Zwin B1E, Zwin BIC, Zwin B1A. BeVoBo Hulst Hulst - De beslissende klap in de hoogste afdeling bij de mannen in het Hulster be- drijfsvolleybal is gevallen. Broomchemie, dat als sterkste team te boek staat, deelde die uit aan concurrent Papierier door in een onderling gevecht met 3-0 te winnen. De ploeg van Ron Verstraeten liep daardoor acht punten weg van de equipe van Sjef Meuldijk en onderstreepte daarmee de kracht van de chemici. Bij de vrouwen kwam de ploeg van aanvoerster Tini Provoost duidelijk in beeld. Deze, als oudste team binnen de BeVo Bo in Hulst te boek staande formatie, zit in een dal en kroop daar tegen Voorwaarts ietwat uit door met 2-1 te winnen. Een opsteker die vas te krachten binnen de ploeg van Tini Provoost als Anne- marie Begijn en Lein vand er Heyden zonder meer goed deed. Temeer daar de eerste twee sets op overtuigende wij ze gewonnen werden. De slot- set ging naar Voorwaarts. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Lybeert/Verstrae- ten-A-Markt 0-3 (6-15, 8-15, 5-15), SC Morres-Van Water schoot 3-0 (15-3, 15-3, 15-10), SC Morres 2-Voorwaarts 2-1 (15-8, 15-7, 6-15), Van Damme-Ferket en De Maat 1-2 (10-15, 7-15, 15-14), Jansenius-Benetton 1-2 (9-15, 6-15, 15-14). Tweede klasse: Ivens-CVC 2 3-0 (15-14, 15-3, 15-10), Jansenius 2-CVC 0-3 (5-15, 3-15, 6-15), Jong Morres 3-Broomchemie 0-3 (3-15, 11-15, 6-15), SC Morres 3-Van Wesemael 1-2 (15-11, 12-15, 11-15), Rhodos 2-Wentz- ler/Pauwels 2-1 (15-13, 15-7, 11-15). MANNEN Eerste klasse: Rhodos-De Trou badour 2-1 (13-15, 15-6, 15-13), Papierier-Broomchemie 0-3 (7-15, 10-15, 10-15), Broomche mie 2-Wemolin 0-3 (4-15, 9-15, 7-15), Luctor-De Sterre 2-1 (15-14, 9-15, 15-6). Tweede klasse: Van Westen-ABN/ Amro 0-3 (5-15, 5-15, 5-15), De Vos/Eggermont-Brandax 0-3 (3-15, 4-15, 5-15), Luctor 2-Am- bulo 0-3 (6-15, 10-15, 10-15), Jan- senius-'t Jagertje 3-0 (15-8, 15-12, 15-10). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Benetton 10-26, Jong Morres 9-21, Jong Morres 2 9-20, Rhodos 9-20, A-Markt 9-17, SC Morres 10-17, Ferket en De Maat 10-15, Jansenius 10-11, Van Damme 10-11, Voorwaarts 9-8, SC Morres 2 10-7, Lybeert/Ver- straeten 10-7, Van Waterschoot 9-6. Tweede klasse: Rhodos 2 10-24, Van Wesemael 9-3, WC 9-21, SC Morres 3 10-18, Broomchemie 9-17, Wentzler/Pauwels 9-14, Ivens 9-13, Nelemans 9-12, 't Hoeksken 9-10, Jong Morres 3 9-10, CVC 2 8-6, Jansenius 2 9-5, De Sterre 9-4. MANNEN Eerste klasse: Broomchemie 9-26, Papierier 9-18, Smash 2000 9-17, Wemolin 9-17, Luctor 9-15, CVC/ Doolaege 9-13, Rhodos 9-9, Broomchemie 2 9-8, De Trouba dour 9-6, De Sterre 9-4. Tweede klasse: Jansenius 10-26, Brandax 11-23, Ambulo 11-23, ABN/Amro 10-19, Van Westen 10-13, De Vos/Eggermont 11-13, Luctor 2 10-11, 't Jagertje 11-8, Rijk 10-5. Tafeltennistoernooi Den Dijk Westdorpe - De Westdorpse tafeltennisvereniging Den Dijk hield voor de zesde keer het tafeltennistoernooi voor competitiespelers. Zevenent wintig tafeltennissers waren naar cultureel centrum Con cordia gekomen om daar op vijf tafels de wedstrijden te spelen. Er waren spannende wedstrij den te zien tussen de spelers, die allen uitkomen in de derde tot en met zesde klasse van de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Tafeltennis Bond. In de categorie derde- en vierde klassers kwamen J. Beekman van Effect en W. van Acker van St.-Aloy uiteindelijk te genover elkaar te staan in de finale. Van Acker moest het onderspit delven en zodoende kon Beekman de wisselbeker van De Gravin mee naar huis nemen. Bij de vijfde- en zesde- klassers ging de overwinning naar G. van Waterschoot van SAR, die in de finale won van J. Gillissen van STV. Vrijdag 17 december houdt Den Dijk het recreantentoernooi, waar aan iedere niet-competitiespe- ler kan deelnemen.

de Stem | 1993 | | pagina 17