cheldemondraad van start DE STEM 'Knokken voor een betere toekomst' Zaandammer krijgt vijftien jaar cel voor grootscheeps drugtransport 'rovincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen werken officieel samen Marechaussee Zeeland neemt hasj in beslag JUWELIER FLIERS Onderzoeksbureau biedt sportcentrum excuses aan over 'geknoei met notulen' Personeel Boehlé levert kerstpakket in: geld gaat naar Happy Band Opschudding rond nieuwe kandidatenlijst Mangnus HUIS DIEREN IValse bommelding I Middelburg - Het gerenommeerde onderzoeksbureau Deloitte Touche heeft in een brief het sportcentrum Zilveren Schor I excuses aangeboden voor de beschuldiging van geknoei met notulen, begin november. Stichting Opvangtehuis voor Reclassanten in Middelburg bestaat vijf jaar Wake uit protest tegen abortus bij kliniek Groede Baume Mercier 61 ,ycOo0 gevraagd of aan te bieden? n laten horen via een Kleintje in De Stem £v0n en het komt in orde Zeeland tienduizenden Stern-lezers en (een op de drie) lezen uw advertentie. immers u,eressen 0mdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren N i V-vcK (<an onze correspondente middelburg - Conform de eis is de (4-jarige hoofdverdachte in de ge- dichtmakende cocaïnezaak (de Zaandammer F. van der W.) door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met daarnaast een boe evan één miljoen gulden. lechterhand en compagnon van de ^andammer, de 56-jarige Amsterdam mer B.D. gaat (eveneens conform) acht jaar de cel in en moet bovendien een boete betalen van 100.000 gulden. Vijf jaar lager dan geëist komt de rechtbank voor wat betreft de 50-jarige M. W. uit Heikant tot een vonnis van vier jaar, met eveneens een boete van 100.000 gulden. De rechtbank acht bewezen dat Van der W. de 'grote man' was achter het drug transport, waarbij dit voorjaar in totaal 3000 kilo cocaïne, kunstig verborgen in een partij nep-kolen, vanuit Venezuela in Nederland werd ingevoerd. De lading 'cokes' werd vervolgens opgeslagen in een speciaal daartoe door Van der W. gehuurde loods in Zaandam, waar D. hand- en spandiensten verrichtte. De man uit Heikant zorgde later voor ver voer van een deel van het spul naar^een loods in Hulst, waar de politie twaalf kilo cocaïne in beslag nam. Officier van justitie mr. Mos had de Heikantenaar betrokkenheid bij de invoer van de totale partij drugs verweten, maar de rechtbank acht uitsluitend het bezit van de inbeslaggenomen 12 kilo cocaïne bewezen. In zijn verweer had Van der W. be toogd, dat de partij cokes hem zou zijn 'aangesmeerd' door een vierde man 'met connecties in Zuid-Amerika'. Zonder overigens op de hoogte te zijn van de werkelijke inhoud van de lading. Ook D. en W. waren er, zo stelde het tweetal nadrukkelijk, vanuitgegaan dat het om 'normale handel' ging. Als getuige on der ede verklaarde de 'vierde man' tan onze verslaggever Gent (B) - Met'de installatie van de Scheldemondraad tiet een orgaan het licht waarin straks ook de burger in He grensprovincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen tich duidelijk moet herkennen. pit initiatief draagt werkelijk j tot de afbraak van de Euro- |ese binnengrenzen", zei secre- jaris B. Hennekam van de Bene- [xraad gisteren tijdens de bij- Inkomst in de aula van de Uni- jersiteit Gent, waar de raad loor de Euregio Scheldemond lerd geïnstalleerd. J)it samenwerkingsakkoord is lovendien een signaal naar de lenelux-regeringen. „In deze re- |io is een aantal knelpunten die s een zwaard van Damocles de loede Belgisch-Nederlandse en lus de Benelux-samenwerking Bedreigen", zei Hennekam, wij lend op de toegankelijkheid van Ie havens Terneuzen en Gent en te spoorverbinding Terneuzen- [Zelzate. Scheldemondraad is een di eet gevolg van de Benelux- Ivereenkomst inzake grensover schrijdende samenwerking. Vier jaar geleden spraken de drie be trokken provincies de intentie jut tot een dergelijke samenwer king te komen. Gisteren was die ten feit. pe intentieverklaring in 1989 kreeg de wind in de zeilen toen lelden in het kader van Interreg I vanuit de EG voor grensover schrijdende samenwerking los Invamen. Die samenwerking bin ten Euregio Scheldemond gold echter uitsluitend het terrein van |Hulst - Door een bommelding de anders zo drukke Over- Idamstraat in Hulst er gisteren Ienkele uren verlaten bij. Later I bleek het om een valse melding I te gaan. (Omstreeks kwart over twee (kwam bij een horecabedrijf aan (tie Overdamstraat de melding (binnen dat er in de zaak een bom was geplaatst die om 16.00 uur tot ontploffing zou komen. (De gewaarschuwde politie be- sloot, in overleg met de waarne- mend burgemeester van Hulst, tot ontruiming van de zaak over te gaan. Ook de directe omge- ving werd afgesloten voor alle verkeer. De eigenaars van win kels moesten ook uit hun zaken. Om 16.00 uur gebeurde er niets. Het bomteam van de politie ging daarna naar binnen, maar kon I niets vinden. de economie. „Hoe belangrijk ook, het is een te nauwe basis voor duurzame bestuurlijke sa menwerking", zei Hennekam. Ook al omdat de sinds 1991 werkzame Euregio Scheldemond erg projectmatig is bezig geweest en valt of staat met de geldstro men uit Brussel. „De Interreg- maat is een maat te klein. Daar om dat we op zoek zijn gegaan naar een meer globale, meer ge structureerde vorm van samen werking", zei gouverneur H. Balthazar van de provincie Oost- Vlaanderen. Een publiekrechtelijke grens overschrijdende samenwerking zoals de Scheldemondraad, waarbij ook nadrukkelijk de grensgemeenten zijn betrokken, zorgt voor een breder draagvlak van de Euregio. Het kan nog breder worden als maatschappe lijke organisaties erbij betrok ken worden, zoals kamers van koophandel, sociaal-culturele verenigingen en onderwijs. Bo vendien kan de raad een belang rijke rol spelen in het Rijn Schelde Delta-project. Die 'papieren' voordelen moeten wel waargemaakt worden. „Beleid maken kost geld, voor grenssamenwerking is dit niet anders. Althans in de beginfase. Ik ben ervan overtuigd dat na verloop van tijd financiële voor delen gehaald worden uit het gezamenlijk aanpakken van ta ken". Vlaams minister-president L. van den Brande prees het initia tief. „Grensgebieden bevinden zich in een natuurlijke positie om de Europese eenmaking te verdiepen. Het markeert een nieuwe etappe in het proces van totstandbrenging van een steeds hechter verbond tussen de volke ren van Europa, waarin beslui ten zo dicht mogelijk bij de bur ger worden genomen". De Schel demondraad is in zijn ogen ook de pionier in het streven om provincies en gemeenten bij dit werk te betrekken. Het echte werk kan nu pas be ginnen. Op korte termijn moet de raad nu een intern reglement vaststellen, want er zijn nog vele knelpunten, waaronder verschil len in bestuurscultuur. Onge twijfeld zal vanuit Zeeland be keken worden of de raad al dan niet in het openbaar bijeenkomt. Den Haag I Van onze verslaggever Schor klom daags na de zitting in de pen en eiste opheldering van Deloitte Touche, op straf fe van proces. Het bestuur van het Zilveren Schor maakte giste ren de briefwisseling over de kwestie openbaar. Het onder zoeksbureau schrijft het alle maal erg vervelend te vinden, maar met de formulering 'on juiste notulen' werden slechts notulenvelletjes bedoeld die ver keerd aan elkaar zaten vastge- niet. Een foutje in de tekst, meer niet. Bovendien is de foute for mulering niet relevant in het licht van het hele onderzoek, aldus het bureau. Het bestuur van Het Zilveren Schor heeft gedeputeerde De Kok al op 11 november gevraagd deze zaak onder publieke aan dacht te brengen, maar dat heeft De Kok niet gedaan. Daarom heeft het bestuur nu een brief van deze strekking aan de leden van Provinciale Staten gericht. Het is allemaal te wijten aan een I misverstand, schrijft Deloitte Touche. Maar de beroering over I dat 'misverstand', op 5 novem ber tijdens de zitting van Pro vinciale Staten, was groot. Het bureau dat in opdracht van de provincie de bestuurlijke blun ders rond het Zilveren Schor onderzocht, stuurde de statenle den tijdens de maandelijkse zit ting een faxbericht met daarin onder meer de mededeling dat 'wij tot onze verrassing bleken te beschikken over onjuiste notu len'. I Met andere woorden, het bestuur I van het Zilveren Schor heeft met notulen geknoeid om de onder zoekers op het verkeerde been te zetten, zo vatte iedereen de boodschap in de statenzaal op. 'Een verrassende ontwikkeling', zo noemde Deloitte Touche bet nog. Het bestuur van het Zilveren Mensen van de Stichting Opvangtehuis voor Reclassanten bespreken het ontwerp van een affiche over bajesklanten. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze correspondent Ad Roos Middelburg - Kees. Negentien jaar is hij. Komt net uit de bak. Zes maanden achter de tralies gezeten voor een dikke dertig autokraken. Voorname lijk diefstallen uit auto's waarvan de eigenaar gemakshalve de deur maar niet op slot had gedaan. Stelen deed hij om aan eten te kunnen komen. Meer niet. Voor zijn eigen bestwil had hij verzocht om maar op een drugvrije afdeling te komen. Een plaats die meer belooft dan waarmaakt, want volgens Kees. wordt er nergens zoveel gesnoven en ge blowd als juist op die afdeling. Maar voor de drugverslaafden die nog voor de rechter moeten verschijnen is het altijd een mooie binnenkomer om glashard te verklaren dat ze echt bezig zijn geweest om van de drugs af te blijven. En dan na zes maanden weer de vrolijke vrije wereld in. Een huis heeft hij niet meer omdat de sociale dienst niet bereid is langer dan zes maanden de hum- voor te schieten en de vriendin heeft de relatie verbroken. Vrolijke toekomstmuziek genoeg dus en niet zelden worden de 'criminele vrienden' van weleer opgezocht voor een oplossing. Een oplossing die er natuurlijk dan niet is. De uitgestoken hand van de immer meele vende maatschappij ontbreekt en het credo van eigen schuld dikke bult en zoek het maar uit want je hebt jezelf in de nesten gewerkt, blijft fier overeind. Het verhaal van Kees geldt voor het gros van de ex-gedetineerden. Rotte vis Dat het anders kan bewijst de Stichting Opvangtehuis Reclassanten in Middelburg. Een opvangtehuis dat inmiddels vijf jaar bestaat. Een initiatief van de reclassering met de volle steun van diaconieën van de kerken. Bij de eerste plannen voor een dergelijk opvangtehuis schreeuwden voor aanstaande Middelburgers die nimmer af lieten te kakelen dat de 'ontspoorde mede mens moest worden geholpen' moord en brand en werden zowel de dominees als de reclassering voor rotte vis uitgemaakt. Een opvangtehuis voor reclassanten, pri ma, maar dan niet in Middelburg. Midden in een weiland of zo, dat ging nog wel. De kerken en de reclassering trokken zich daar weinig van aan en gingen verder. Legden zonder veel vragen geld op tafel en het pand kwam er. Een keurig pand waar aan de buitenkant -net als bij de mensen- niets op aan te merken is. Mensen die net de gevangenis hebben verlaten of anderszins met Justitie in aan-1 raking zijn gekomen en geen dak boven hun hoofd hebben, zijn er welkom. Ten minste, als het eerste contact via de reclas sering is gelegd. Dat zijn de spelregels, zoals er meer zijn. Op eigen houtje aanbel len en onderdak voor de nacht zoeken is er (in principe) niet bij. En ook al heeft de reclassering de eerste stap gezet, ook dan is de klant nog niet zeker van een maxi maal verblijf van drie maanden in het opvangtehuis. Trammelant „Alcoholisten en verslaafden komen er niet in en mensen die hier al eerder zijn ge weest en alleen maar trammelant hebben gegeven, komen er ook niet in", zegt coör dinator Arjen Rolaff. En: „Wie zich niet aan de regels houdt moet binnen een uur dit tehuis hebben verlaten". Hard, streng doch rechtvaardig dus. Gratis is die opvang niet, want de bewoners betalen netjes huur. Een geitenwollensok- kenmentaliteit ontbreekt. „De mensen worden 'normaal' behandeld ondanks dat ze door de maatschappij het stempel crimi neel krijgen opgeplakt. Het enige uitgangs punt is hier de bewoner accepteren als mens", zegt Rolaff. Hij vervolgt: „Wat hij heeft gedaan is hier niet belangrijk. Onderling wordt daar am per over gepraat. Het heeft geen zin en iedereen moet verder met zijn eigen leven. Wie ben je en wat wil je. Daar gaat het om. Dit is slechts een tussenstation. De bewo ners moeten het zelf invullen, zelf verant woording nemen. Aan het handje nemen doen we niet; we wijzen ze alleen maar de weg". Voor de buitenstaander is het volgens Rolaff allemaal makkelijk praten. „Kijk, wat de mensen in de krant lezen over veroordelingen door een rechter is maar een klein stukje. De hele achtergrond van het grote waarom, de persoonlijke omstan digheden, komen vrijwel nooit naar buiten. Hoeft ook niet, maar je krijgt wel een ander beeld van de 'crimineel'. Het gros heeft een aantal ervaringen achter de rug die ik voor geen goud zou willen meema ken. Dat ze op een gegeven moment ont sporen is dan niet zo vreemd. Het geldt natuurlijk niet voor iedereen, maar toch...". Voor de meeste bewoners is het echt 'knok ken' voor een betere toekomst. Rolaff: „Geld hebben ze amper en de verleiding is buiten vaak groot. Ze moeten zelf alle instanties aflopen, zelf overal achteraan gaan en zelf werk zoeken. Het normale levensritme moet weer terugkomen. Vroeg opstaan en de dag niet meer verruilen voor de nacht. Sommigen vallen in een Jeugd Werk Garantieplan. Formeel hebben ze dan werk, maar het inkomen wordt er niet beter op. Bovendien levert het plan nauwe lijks iets op. Dan is het nog zoeken naar een woonruimte, waar de woningbouwver enigingen vrolijk melden dat er nog 1700 wachtenden voor u zijn". Ex-winkeldief Niettemin, het gros van de tijdelijke bewo ners haalt het, doen aan scholing en zijn op de een of andere manier bezig. Vinden ook werk bij bedrijven die de ex-gedetineerde als mens accepteren en er -hoe paradoxaal dat ook klinkt- vanuit gaan dat om zo maar een voorbeeld te nemen de beste beveiligingsman nog altijd een ex-winkel dief of ex-inbreker is. Terug naar Kees. Zo af en toe kijkt hij nog wel eens in een auto. Snel even proberen of de deur open is. Aarzelt dan en gooit hem weer dicht. De eigenaar van de auto mag de Stichting Opvangtehuis Reclassanten dankbaar zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - Twee Fransen zijn er afgelopen weekend niet in geslaagd te ontsnap pen aan een patrouille van de Koninklijke Marechaussee. Het bezit van een halve kilo hasj kwam hen op een boete van duizend gulden te staan. De patrouille van de marechaus see zag zondagmiddag dat uit een auto met Frans kenteken een pakje werd gegooid. Bij controle bleek het om een blok hasj te gaan dat door de bijrijder uit de auto was gegooid. Het was een druk weekend voor de marechaussee. Nog meer mensen liepen tegen een bekeu ring aan wegens drugbezit. Het DINSDAG 14 DECEMBER 1993 DEEL 1 echter, dat de Zaandammer heel goed wist waar het om ging en dat hij hiervoor al tijdens de voorbereiding van het transport met gigantische geldbe dragen was beloond. En ook D. en W. wisten van 'de hoed en de rand', zo is de rechtbank van oordeel. De vierde man zal overigens voor zijn rol als bemiddelaar tussen Van der W. en een drugkartel in Colombia op een later tijdstip terecht moeten staan. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr St.-Jansteen - Het perso neel van touringcarbedrijf Hans Boehlé uit St. Jan steen stelt het dit jaar uit eigen beweging een keertje zonder kerstpakket. De 'kerstmannen' van Boehlé hebben besloten de geldwaar de van hun kerstpakket af te staan aan de Happy Band, de muziekgroep van verstande lijk gehandicapten in Zeeuws- Vlaanderen. Directeur Boehlé van het Steense bedrijf 'bezoekt van avond (dinsdag 14 december) de repetitie van de Happy Band in De Dagboog in Ter neuzen en brengt gelijk de van het geld aangeschafte instru menten mee. De muzikanten van de band kunnen die goed gebruiken voor het optreden tijdens het Nationaal Muziek Gala voor verstandelijk gehandicapten in Vlijmen. Daar komen woensdag 29 december tien muziekgroepen, afkomstig uit heel het land, bijeen om voor en met elkaar te musiceren. Boehlé maakt op een andere manier nog een sympathiek gebaar naar de Happy Band. De muzikanten en hun bege leiders krijgen gratis vervoer naar het muziekgala. Dat evenement is tot stand gekomen naar aanleiding van het boek dat de leidster van de Happy Band, Jeanette Barent- sen-Geelhoed, heeft geschre ven over muziekgroepen van verstandelijk gehandicapten en hun 'kleur muziek syste men'. Dat boek slaat enorm aan en is al een aantal malen herdrukt. Tijdens het muziek gala neemt minister Hedy D'Ancona (WVC) het tweede deel dat van het boek is ver schenen (het supplement), of ficieel in ontvangst. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Binnen de Hontenisser fractie L. Mang nus is onvrede ontstaan over de wijze waarop aan de kan didatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen wordt gesleuteld. Fractielid R. Burggrave is naar aanleiding daarvan opgestapt en volgens hem zullen nog anderen hem volgen. Lijsttrekker L. Mangnus zegt verbaasd te zijn over de nu ontstane commotie, omdat er vorige week tijdens een fractievergadering geen onverto gen woord is gevallen. De fractie L. Mangnus bezet op dit moment twee raadszetels. De kwestie draait om de tweede plaats op de kandidatenlijst. Ve le jaren lang werd die bezet door W. Gelderland, maar die heeft te kennen gegeven er na deze pe riode mee te willen stoppen. Tij dens de bijeenkomst vorige week kwam L. Mangnus met mevrouw J. Hageman-van Damme als kandidaat voor de tweede plaats op de proppen. „Dat is gebeurd zonder enige vorm van overleg met de rest van de fractie", zegt Burggrave. „Dat kan natuurlijk niet. Daarbij zou die tweede plaats ook al zwart-op-wit zijn toegezegd. Dat is in strijd met de regels. Een groot deel van de fractie is het vertrouwen kwijt". Volgens Mangnus staat er echter nog niets vast. „Mevrouw Hage- man is een mogelijkheid, maar als er een betere kandidaat is komt die op de tweede plaats". Mangnus geeft toe dat de kandi- date haar tweede plaats wel zwart-op- wit heeft geëist. „Maar er staat helemaal nog niets op papier. Ik ben nog volop in onderhandeling met verschil lende lijstkandidaten. Het for meren Van een lijst is altijd wik ken en wegen. Er is nog niets definitief besloten. Binnenkort komt er opnieuw een fractiever gadering om de zaken' uit te praten. Ik denk dat we alles eerst maar eens even moeten laten bezinken". Wie volgt W. Gelderland op? FOTO'S ARCHIEF DE STEM Van onze verslaggever Groede - De stichting Schreeuw om Leven houdt zaterdag 18 december een dagwake voor de abortuskliniek in Groede. De stichting geeft daarmee uiting aan haar onvrede met betrek king tot abortus. De wake is 'om aandacht te vragen voor de kin deren die in de kliniek worden gedood en voor alle vrouwen die psychisch verminkt door het le ven gaan'. Het protest voor de abortuskli niek in Groede is van 11.00 tot 12.00 uur. (ADVERTENTIE) GENEVE MAÏTRES HORLOGERS DEPUIS1830 ging om hoeveelheden van res pectievelijk 166 gram hasj, 43 gram marihuana en nog eens 120 gram hasj. De marechaussee deelde verder prenten uit in ver band met verboden wapenbezit (spuitbusjes met traangas, wa penstok, stiletto). Malibu Steel/gold, water-resistant to 3 ATU NIEUWEWEG 3 - SLUIS - TEL. 01178-1337 DONDERDAGS GESLOTEN

de Stem | 1993 | | pagina 13