Dagboek van een gek HAL Skiën voor volstrekte beginnelingen [pen :anker op havens DESTEM CONSUMENT iakt wel eens zoek, wintersporters die tuig naar hun be- gaan. De kans wat hoger omdat tersporters bagage n, die uit meer bestaat (kleding- ski-uitrusting en ge). al of verlies van loet men normaal aangifte doen bij Dit met het oog ding door de reis- ng. Op luchtha- 'at anders. Wie op thaven merkt dat ?estuk niet is aan- of opeens is ver moet ter plekke property irregula- •t) laten opmaken, -zekering vraagt er zo meldt ANWB- P- se News heeft de ipeenvolgende jaar ;rall Cruise Value Fantasy Cruises (drie ■lebrity Cruises (vier jf sterren plus). In rdigd door Zeetours in Rotterdam. uk menu voor de door het jaar heen Ris je geen dikke !b ik verschillende /orig jaar stond in u voor een tientje' combineren: het In ook niet zwaar. I gezelschap wordt lensen. Dat getal is |op een gemiddeld 1 gang een citrus- Ide vispaté citroen, I citroen en in het |tafel zitten zonder i een dag vantevo- pfdgerecht 's och- de oven te worden weken volgen dan In twee kippepoten ninuten smoren in lel op de pan). De pine blokjes gesne- pien minuten gaan 5 zacht worden (als Inders iets meer). Tss eruit. Haal deze tel tot moes in een I pan en breng het Iers geperste, goed I. De soep hoeft nu Kookpunt verhit te felrasp en eventueel hderen waarschijn- fel de grote hoeveel- Jordelijk. Dat blijkt daarop woensdag fclijke werking verlie- |zien zuivelprodukten ;er 70 procent bijdra- ze dagelijkse calciu- ligt het voor de hand |rodukten preventief het ontstaan van dik ker, aldus Govers. |l van zuivel bij het van kanker in de is enige discussie merikaanse onder- Igereren dat het mine- It, ook aanwezig in I preventieve werking i te niet doet. Wan- zich eenmaal hecht zou zij niet meer in jalzouten en vetzuren erzocht daarom de faat bij de bescher- rking van calcium, d zij zowel biochemi- imenten als experi- iet proefdieren en en. Gebleken is dat aat wel degelijk gal- vetzuren in de dikke t en dat ook extra beschermende wer- lcium niet remt. MAANDAG 13 DECEMBER 1993 A Ontelbare Nederlanders hebben nog nooit op ski's gestaan. Het is ook niet de soort vakantie om 'eens een keer te probe ren'. Daarvoor lijkt het te moeilijk en te gevaarlijk; de traditionele beelden van de eerste gipsvlucht zijn afschrikwekkend ge noeg. En daarbij is het materiaal te duur om na een mislukte winter sportvakantie ongebruikt in de kast te hangen. Een ski-arrangement voor absolute beginners kan uitkomst bieden, want ook de huur van het ski materiaal is bij de prijs inbegrepen. Door Johan van Grinsven De knieën zijn moegebeukt door een week tegennatuurlijk bewe gen, onhandige ski's en loodzwa re schoenen. Op een hoogte van 1.720 meter daagt een middel zware, rode afdaling de begin nende skiër uit. Smalle passages, steile stukken en losse sneeuw maken dit héél anders dan de boulevardbrede, flauwe oefen helling beneden, waar het afda len na de eerste paar lesdagen al tot enige zelfoverschatting leid de. Nu zijn er ineens afgronden waar zelfs de Pontiac van Wim van Est stil van zou staan. En bordjes die waarschuwen voor lawinegevaar. Ineens is daar angstzweet en het verlangen naar huis. Goed. Diep ademhalen, angst wegslikken. Diep ademhalen, zonnebril op. Diep ademhalen, pak dichtritsen. Naar beneden. NuNu dan echt. Achter Pepi aan, een 76-jarige miniatuur van een skileraar die de berg afskiet alsof hij zijn hele leven niets anders doet. Wat ook klopt. Dit is Kramsach in Tirol, Oostenrijk. Dit is een ANWB-skireis voor volstrekte beginnelingen, ruim veertig nietskunners die wel eens willen weten of skiën iets voor hen is. De gespannen debutanten, de meesten ouder dan veertig jaar, klossen van het blokhutje van skischool Sonnwendjoch - waar ski's, schoenen en stokken zijn uitgereikt - in hun kleurige pak ken naar de piste. De groep loopt tot opluchting van iedereen langs een helling die oogt als de Mont Blanc, naar een geruststel lende oefenweide. Van enige dartelheid is echter geen sprake. Blijven staan De eerste oefeningen: ski's aan doen en erop blijven staan en dat blijkt moeilijk genoeg. Dan lang zaam vooruit bewegen en zo waar een zachte bocht skiën. En dat twee uur lang. 's Middags weer lopen, glijden, remmen, een zachte bocht en het toppunt van de eerste dag: een helling, pak weg dertig centimeter hoog, af glijden. En de eerste van vele keren uitleg over de dal- en de bergski. Op dit moment is het ondenkbaar dat die lange latten ooit anders dan als kolossale hinderpalen zullen aanvoelen. De tweede dag brengt niet veel verbetering. Voor beginners is het glijden van een onderge sneeuwde molshoop al een hel dendaad. De dag is gevuld met oefeningen om de juiste li chaamshouding te krijgen en veel vertwijfeld vallen en op staan. Toch vertelt Pepi dat de deelnemers aan het einde van de week alle blauwe en rode hellin gen zelfstandig moeten kunnen afdalen. Niemand neemt het hem kwalijk dat hij ijlt; hij is tenslotte al 76 jaar. Aan het einde van de eerste lesochtend moesten zijn tien pu pillen in een rij gaan staan. Zo als ook de andere skileraren hun leerlingen opdroegen. Pepi riep 'Ski' en wachtte op het ant woord 'Heil'. Maar na zijn eerste 'Ski' blijft het ijzig stil tussen de bergtoppen. Uit andere groepen klonk her en der een schuchter 'Heil'. Pepi legde het nog eens uit; maar weer bleef het als op afspraak stil. Tussen Pepi en de groep kwam het pas de laatste avond, toen hij veel wijn had gedronken, weer een beetje goed. Pflug Na de eerste twee dagen kan iedereen op de ski's blijven staan, dus komt er het belangrij ke 'pflug' bij, een soort wijd- beense spreidvlucht. En het gaat enkele tientallen meters de 'echte' helling op. Aan een vlees haak, die ze hier baby lift noe men, worden skiërs naar boven getrokken, 's Ochtends twee uur voorzichtig oefenen en na de lunch weer twee uur les. Daarna gelegenheid tot zelfstandige ar beid. Maar weinigen maken daar gebruik van; suf strompelen de leerlingen liever naar restaurant of bus. Pepi lijkt de hele week een hape rende grammofoon: 'Dalski, let op je dalski, dalski'. Deelnemers geven elkaar tips, want ook hier leidt de lamme de blinde. Het is als met auto rijden: één hande ling goed uitvoeren gaat nog wel, maar terwijl dat ene onder deel goed gaat, worden drie an dere lessen vergeten. Vaak is er ook de gedachte: 'Is dit alles?'. Twee minuten in een lift hangen om in twintig seconden naar beneden te glijden. Later, bij de echte liften wordt dat gevoel alleen maar sterker. De derde dag gaat het nog hoger de helling op en in etappes naar beneden. Steeds weer verzame len achter de meester. Links en rechts komen skiënde peuters als torpedo's voorbij. Zij zijn klas sen beter dan deze stuntelende Nederlanders die elkaar omver skiën, bochten te ruim, te kort, te onbesuisd of te langzaam ne men en over hun eigen ski's vallen. En nauwelijks op eigen kracht weer omhoog kunnen ko men. Vermoeid zoeken de meeste deel nemers 's avonds vroeg hun ka mers op. Sommigen gaan naar een disco, wagen zich aan een Tiroler avond of spotten met hun leven op de rodelbaan. Krams ach is een dorp van 3.967 inwo ners. Hoewel het dorp zomer en winter van het toerisme moet leven, lijkt iedereen om 21.30 uur al in slaap gesukkeld. Angst Weer een nieuwe dag. Pepi laat het babyliftje links liggen; de groep gaat met een wat volwas- sener sleeplift omhoog. Hoger kan het niet op deze skihelling. Toch houdt het voor enkelen hier al op. Want hoewel de oefe ningen hetzelfde zijn, geeft de steilere helling ze een andere dimensie. Angst is een slechte leermeester; bang helt het lichaam voortdurend naar de bergtop, terwijl het juist naar het dal moet hangen. De volgende dag regent het. Toch gaat het skiën door. Ne gentien keer met de sleeplift om hoog en negentien keer omlaag. Aan het einde van de dag is het pak doorweekt. Scheenbenen protesteren, knieën tintelen. Een stem van binnen repeteert die ene vraag: waarom in hemels naam? Maar langzaam wordt iets zichtbaar dat op skiën zou kunnen lijken. De beste deelne mers krijgen er zelfs plezier in. Naar het plafond van deze berg; het is de dag van de waarheid. Beneden is de sneeuw verworden tot grijze pap. Voor mensen met hoogtevrees zijn de liften die tot 1.700 meter leiden al genoeg re den om het skiën vaarwel te zeggen. Links rommelt een lichte lawine wat sneeuw los. De be ginners staan geïntimideerd tus sen de bergtoppen van het skige bied Kaltenbach. Hun longen worden opgefrist. Daar in de verte, daar is Italië. Het is een klassieke winterfoto: bergtoppen vol sneeuw, blauwe lucht, witte wolken, plukken groen en mist in het dal beneden. Op enkele plekken is deze piste slechts een dikke meter breed, aan de ene kant een witte muur, aan de andere kant gaapt iets dat de bange skiër liever niet west. Dat maakt hem nog meer gespannen. Langzaam komt vandaag de pijn in benen, rug en knieën opzetten. Pepi skiet van ochtend langzaam voor, de rest probeert zijn spoor te volgen. Dat lukt maar weinigen. Tomba Later deze dag gaat het sneller omlaag. Wonderbaarlijk, maar de groep begint te skiën. De valpartijen worden bij de mees ten minder. De snelheid neemt na snel genomen steile stukken toe; een warme gloed wordt naar de hersenen gepompt. Binnens monds gilt het van genot: 'TOMBA, TOOOOMMBAAA, TOOOOOMMMM- BAAAAAAAATotdat de overmoedige skiër over de piste butst. De val - na de fatale hoog moed - eindigt in een losse sneeuwwal, met een zere pols. De ski's zijn meteen uitgevlogen; op het materiaal is niets aan te merken. De weinige deelnemers die het tot hier gered hebben, krijgen enige zekerheid in hun skiën. Ook op slechtere en steile hellin gen. Zes-dagen terug dacht nie mand letterlijk en figuurlijk zo ver te komen. Het allermoeilijk ste blijft een snelle serie korte bochten achter elkaar. Dan waait Pepi's klasje plots weer alle kanten op. Het automatisme is er niet en zal er ook niet komen in deze ene week. Het is na zes dagen skiën volstrekt dui delijk: een cursus voor gevorder de beginners is geen overbodige luxe. Een beginnersarrangement is zeer geschikt voor mensen die willen proberen of ze skiën leuk vinden, zonder dat ze kosten hoeven te maken voor materiaal. Elke deelnemer is een volslagen leek en dat geeft een goede sfeer in de groep. Maar trage leerlin gen kunnen tussen wal en schip vallen, de leraren richten zich niet altijd voldoende op indivi duele deelnemers en iemand die na enkele dagen weet dat het niets voor hem is, zit verder aan het arrangement vast. Overigens telt iedere groep wel een paar uitvallers - een op de tien - met knieletsel. Begeleidster Sabien Boogerd: „Iedereen kan skiën leren, be langrijk is lef hebben. Verder is het gewoon een kwestie van veel oefenen." In de bus terug naar Nederland is het zelfvertrouwen definitief hersteld bij de meeste deelne mers. De meesten is het meege vallen, maar weinigen zijn ver slaafd geraakt. De belofte hangt in de lucht: misschien volgend jaar weer. De angst voor de gipsvlucht lijkt definitief gewe ken. De ANWB organiseert via doch teronderneming Vrij Uit in janua ri, februari en maart weer begin nerscursussen; kosten vanaf 1.190 gulden. Reserveren: 020-6588600. Er zijn ook cursus sen voor gevorderde beginners.

de Stem | 1993 | | pagina 9