'Strijker is net een handgranaatj e Het einde van de bril? RIVM: vuurwerk maakt van jaarwisseling nationale smognacht Voor veel mensen (1) Zuivelprodukten helpen bij voorkomen darmkanker Cruiseprijzen voor HAL DE STEM CONSUMENT M DE STEM RUBRIEK WIJZER Boek reparen van apparaten in huis Ski's op luchthavens MAANDAG 13 DECEMBER 1993 Door Paul de Schipper Wij Nederlanders zijn 364 dagen per jaar een vrede lievende volk. Die laatste dag knallen we genoeg vuurwerk weg om er een fatsoenlijk oorlogje van te voeren. „Nederlanders zijn na de Chine zen de grootste vuurwerkafste- kers ter wereld," zegt vuurwerk- deskundige Wim Broekhoff uit Dronten. Geen ongevaarlijke sport dat vuurwerk, want op Nieuwjaarsdag kun je de afge rukte vingers niet op twee han den tellen. En de vingers zijn niet het enige letsel. Zeker niet, nu de illegale strijkers in opmars zijn. Uit cijfers van de stichting Con sument en Veiligheid blijkt dat 2000 mensen zich begin dit jaar hebben laten behandelen wegens vuurwerkletsel. „Strijkers zijn het ergst, net kleine handgranaatjes," vertelt Broekhoff. Hij kan het weten, want hij is directeur van Broek hoff .Vuurwerk BV in Dronten, de grootste importeur van vuur werk in Nederland. Tevens pre sideert hij Federatie Vuurwerk Vakhandel Nederland, een branche-organisatie die dertig leden telt. Waarom is die strijker zo ge vaarlijk? Broekhoff: „Strijkers zijn vrese lijk riskant. Ze hebben geen lont, Je haalt ze langs de zijkant van een luciferdoosje, maar je weet niet of-ie brandt. Probeer je het nog een keer, dan klapt-ie vaak in je handen. Er zit een zilver achtig kruitpoeder in met meta len deeltjes, net splinters van een handgranaat. Hij geeft een harde felle klap. Zwart kruit in gewone voetzoekers knalt veel doffer, maar wel bijna even hard." Hypocriet Strijkers worden in Duitsland geproduceerd, maar mogen er Vuurwerkimporteur Wim Broekhoff: „De illegale markt haalt een enorme omzet die door niemand wordt gecontroleerd. Het komt gewoon met containers op vrachtwagens de grens over uit Duitsland en België.foto peter mastenbroek niet worden verkocht. In ons land is de regelgeving al even hypocriet. Nederlandse vuur werkhandelaren mogen strijkers alleen in depot hebben als ze voor de export bestemd zijn. Oudejaarsnacht nadert weer. Dat betekent hoogtij voor de vuurwerkverkopers. In 1992 ging er in Nederland voor 44 miljoen gulden aan vuurwerk legaal over de toon bank. Dit jaar zal de omzet iets minder zijn, zo verwachten de importeurs. China is de belangrijkste produ cent van vuurwerk. „Zeker 98 procent komt daar vandaan," zegt Broekhoff, „Italië en Duits land doen ook nog wat, maar dat is te verwaarlozen." In China is de vrije markt evan gelie geworden. De nieuw ont stane concurrentie heeft de prij zen met 10 procent gedrukt. Behalve de legale markt van 40 miljoen gulden is er in Neder land ook een illegale markt. Broekhoff schat dat daar zo'n 20 miljoen gulden in omgaat. „Ja een enorme omzet, die door niemand -wordt gecontroleerd. Het komt gewoon met containers op vrachtwagens de grens over uit Duitsland en België. Het wordt in loodsen en schuren op geslagen en heel goedkoop op de markt gebracht. Dat terwijl bo nafide importeurs peperdure veiligheidsvoorzieningen voorge schreven krijgen." Broekhoff gaat zeker drie keer per jaar naar China om contrac ten af te sluiten en transporten vooraf te controleren: „En dan nog krijg je soms levensgevaar lijke rommel toegestuurd. We letten nauwgezet op kwaliteit. Krijg je partijen met te korte lontjes, dan sturen we die tërug, omdat het onverantwoord is om die te verkopen. Maar je gelooft toch zeker niet dat die handel wordt vernietigd. Die komt langs een omweg weer terug in Neder land en wordt afgezet in het illegale circuit." De luidruchtige Oudejaarsnacht is ook een nationale smognacht zo bleek tijdens de recente jaar wisseling. Onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne toont aan dat er in de nacht van 31 decem ber 1992 op 1 januari 1993 spra ke was van 'extreme luchtver ontreiniging'. Boven Nederland hing een de dikke deken van rook en vervluchtigde chemica liën. Het RIVM schat dat er in die nacht voor vijfhonderd tot duizend ton aan verontreinigen de stoffen in de lucht hing. De emissie van kaliumchloride bij voorbeeld overschreed de norm met een factor vijftig tot hon derd. In haar rapportage conclu deerde het instituut dat zo'n vuurwerksmog een direct effect kan hebben op de volksgezond heid, vooral waar het gaat om ademhalingsproblemen en be nauwdheid. Nu was er de voorbije jaarwisse ling sprake van heel rustig, vrij wel windloos weer, een situatie die zich aldus het RIVM maar een keer per tien jaar voordoet. Vuurwerkimporteur Broekhoff noemt de verhalen over zware luchtverontreiniging door vuurwerk ronduit 'flauwekul': „We hebben het uit laten reke nen. De verontreiniging in de Oudejaarsnacht heeft hetzelfde nadelig effect als één uur file tijdens de spits in Nederland." Campagne De Stichting Ideële Reclame (Sire) begon vorige week een vuurwerkcampagne met het motto: 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. De cam pagne richt zich vooral op jon gens in de leeftijd van de negen tot dertien jaar. Volgens een Si- re-woordvoerder gaat het niet om het uitroeien van de vuur werk-cultuur, maar om het ver keerd gebruik door een leeftijds categorie die nauwelijks gevaar ziet. Doel van de campagne is het terugdringen van het aantal vuurwerkslachtoffers. De politiekorpsen bereiden zich al voor op het jaarlijks nachtje knallen. Sommige korpsen han teren een speciaal 'vuurwerk- beleid'. Zo heeft de Zeeuwse po litie aangekondigd dat er de ko mende weken streng gecontro leerd gaat worden op verkoop, het bezit en het afsteken van vuurwerk. Dat kan door het tot stand ko men van het Vuurwerkbesluit binnen de wet Milieugevaarlijke Stoffen. Het bezit en het afste ken van vuurwerk buiten de toe gestane tijden is een economisch delict geworden en valt nu bin nen de categorie misdrijven. Vuurwerkverkoop is alleen toe gestaan op 29, 30 en 31 decem ber aan personen van zestien jaar en ouder. Het mag afgesto ken worden vanaf 31 december 10 uur 's morgens tot 1 januari 02.00 uur. De bril heeft zijn lang- A ste tijd gehad," aldus s het NOS-journaal an derhalf jaar geleden. Met een brede zwaai veegde de omroe per een stapel brillen zo de prullebak in, want oogartsen kunnen nu het hoornvlies yan bijzienden zo nauwkeurig met laserstralen bijslijpen dat men voortaan zonder bril door het leven zou kunnen. Het NOS-journaal juichte te vroeg. „De tijd is nog niet rijp voor routinematige toepas sing," zo luidde vorige maand het norse oordeel van de Ge zondheidsraad. De behandeling is medisch niet noodzakelijk en men weet nog steeds niet wat de resultaten zijn op langere termijn. Heel veel mensen dragen een bril, steeds meer mensen dra gen een bril. Men schat dat Nederland in het jaar 2000 acht miljoen brillendragers zal tel len. Bij hen valt het beeld niet scherp op het netvlies, de licht gevoelige plaat aan de achter kant van het oog. Daar zijn grofweg vier redenen voor. Lens en hoornvlies breken het licht te sterk en dan ben je bijziend, of ze breken het licht juist te zwak met verziendheid tot gevolg. Soms breekt de lens niet gelijk matig -in alle richtingen waar door stippen veranderen in streepjes; en tenslotte wordt bij de meeste mensen de lens met het klimmen der jaren zo stug en zwak dat ze een leesbril nodig hebben. Anders dan de meeste mensen denken is de ooglens niet eens zo belangrijk voor de juiste breking van het licht. Die dient vooral om het beeld bij te stel len zodat je binnen armafstand de krant kunt lezen. Het is de cornea, het hoornvlies, de doorzichtige voorkant van het oog, die het leeuwedeel (70 procent) van die breking van licht voor zijn rekening neemt. Door de vorm van het hoorn vlies aan te passen zou je een bril overbodig kunnen maken. Dat kan. De meest bekende oplossing is natuurlijk de contactlens, het minuscule brilleglaasje dat op de cornea drijft. Maar oogart sen speelden al voor de oorlog met de gedachte om de vorm van het hoornvlies zélf te ver anderen. Door met een dia manten mesje kleine sneetjes aan te brengen zou men het te sterk brekende bijziende hoornvlies kunnen afplatten en afzwakken. De zogeheten 'Ra diale Keratotomie' die vooral in de jaren 80 heel populair zou worden, was al vanaf het begin zeer omstreden. u m O LU Door Jan Paalman Oogartsen hebben een grote weerzin om te opereren in een gezond en door een bril vol maakt te corrigeren oog, en bovendien vielen de resultaten zwaar tegen. Eind jaren tachtig ontwikkelde de Engelse oog arts John Marshall de nieuwe techniek om met een 'excimer' laser het hoornvlies heel nauw keurig bij te slijpen. De Nij meegse oogarts prof. dr. A. Deutman was zeer enthousiast en in februari 1992 ging op zijn afdeling het eerste oog onder het lasermes. Dat gaat zo. Het oog wordt met druppeltjes lokaal verdoofd waarna men het oppervlak van het hoornvlies met een spatel verwijderd. Vervolgens wordt met de excimerlaser een pre cies berekend stukje van het hoornvlies tot op de molecuul nauwkeurig weggepolijst. De ingreep zelf is pijnloos en duurt minder dan één minuut. Bijna alle mensen hebben de eerste dagen na de ingreep flin ke pijn. In de Radbode van maart dit jaar meldde Deut- mans collega mevrouw drs C., Eggink dat ruim 90 procent van de 350 behandelde bijziende patiënten geen bril meer nodig hadden. Dat waren vooral mensen met een lichte tot mil de oogafwijkingen die eerder een bril hadden van -1 tot -5. Bij grotere afwijkingen zijn de resultaten stukken minder. Dit bleef niet onopgemerkt. Intus sen hebben 2400 bijziende landgenoten zich in de inmid dels vijf privéklinieken voor 3600 gulden per oog (de zorg verzekeraar dekt de schade niet) laten behandelen. Een aantal kamerleden ergerde zich aan de agressieve manier waarop de klinieken hun goed betalende klanten werven, vreesden ongebreidelde wild groei, en stelden vragen in de Kamer. Staatssecretaris Simons vroeg in juni de Gezondheids raad om advies en kreeg die met bekwame spoed. Voor zie kelijke afwijkingen van het hoornvlies is de lasertherapie veelbelovend, zo gaf de raad genereus toe. Maar het gaat hier om onher roepelijke ingrepen op gezonde bijziende ogen die met bril of contactlens doeltreffend zijn te corrigeren. Omdat de ingreep medisch niet noodzakelijk is moet men zwaarder tillen aar de eventuele complicaties en de resultaten strenger beoordelen. Welnu. Men hoopte aanvanke lijk dat de laserstraal een zuive re wondgenezing zou garande ren. Bleek niet zo te zijn. Bij de meeste patiënten treedt een overigens niet hinderlijke troe- beling op die meestal na een jaar weer wegtrekt. Bij zo'n 5 procent ontstaan er littekens die soms een nieuwe behandeling behoeven. Heel vervelend zijn de lichtschitte- ringen rond lichtbronnen waar je vooral 's nachts in de auto behoorlijk last van kunt heb ben. Dat overkomt 10 en mis schien wel 25 procent van de patiënten. Over de resultaten is de Ge zondheidsraad niet echt te spreken. Dat brillen nu overbo dig zijn geworden is misleiden de onzin, want de lasermethode wordt nog alleen maar ingezet bij bijziendheid. De resultaten zijn voor sterk bijzienden rond uit slecht, en bij matige bijzien den (tot -6) redelijk. De raad kon er niet precies achter ko men hoeveel mensen definitief van de bril afgeholpen werden. Bovendien weet men niet wat de resultaten zijn op termijn, want in de slechts vier elkaar nogal eens tegensprekende on derzoeken die de raad kon vin den werden de patiënten niet langer dan een jaar gevolgd. Een op de valreep binnengeko men drie jaar lopend onder zoek leverde een succespercen tage op van ongeveer 70 pro cent. In navolging van Amerika en Engeland vindt de raad dat men de resultaten van 5 jaar therapie moet afwachten voor dat de ingreep routine kan wor den. Iedereen was het daar overeens, de 24 professor doc tors van de raad zelf en ook zeven van de acht geraadpleeg de oogartsen uit binnen- en buitenland. Die ene oogarts was prof. Deutman. „Dat ik de enige was, is een foutje van het rapport," zegt Deutman desgevraagd, „profes sor J. Wollensak uit Berlijn was foto archief de stem het geheel met mij eens. In Duitsland is de lasermethode afgelopen september officieel, als klinische methode geaccep teerd voor de behandeling van matige bijziendheid. Deze ont wikkeling houdt je niet tegen. In Australië is de methode goedgekeurd en ook in Japan. Ik deel de mening dat grote voorzichtigheid is geboden, dat de ingreep goed moet worden begeleid, maar ik vind toch dat de Gezondheidsraad een te somber beeld geeft. Bij een matige bijziendheid heeft de ingreep in 96 procent van de gevallen succes en is vrijwel risicovrij, want zelfs die licht- schitteringen verdwijnen weer op de duur." Heeft u zich ook laten laseren? „Nee, want als je ouder bent dan 50 lever je de ene bril voor de andere (lees)bril in. De in greep is vooral bedoeld voor jonge actieve mensen die geen bril of contactlens willen dra gen." Door Marijke Prins Het is ieder jaar weer een klus om een leuk menu voor de kerstmaaltijd te bedenken, bijvoorbeeld als je door het jaar heen toch al vaak lekker kookt, maar zeker als je geen dikke portemonnaie hebt. In de afgelopen jaren heb ik verschillende thema's gekozen voor de kerstmaaltijd. Het vorig jaar stond in het teken van allochtonen, ook was 'een menu voor een tientje' een keer het motto. Dit jaar probeer ik verschillende thema's te combineren: het menu is betaalbaar, een vleugje allochtoon en ook niet zwaar. Omdat met Kerstmis vaak voor een groot gezelschap wordt gekookt, geef ik de hoeveelheden voor tien mensen. Dat getal is gemakkelijk te halveren en dan kom je uit op een gemiddeld gezin. Bijzonder aan dit menu is ook dat in iedere gang een citrus vrucht is verwerkt: in de soep sinaasappel, in de vispaté citroen, in de compote bij het hoofdgerecht eveneens citroen en in het toetje limoen. Zo kun je een aardige tijd aan tafel zitten zonder met een opgeblazen gevoel op te staan. Een bijkomend voordeel is dat drie gerechten een dag vantevo- ren kunnen worden gemaakt, terwijl het hoofdgerecht 's och tends kan worden voorbereid, om 's avonds in de oven te worden geschoven, het menu: wortelsoep vispaté kip op een bedje van wilde paddestoelen garni limoenmousse Maar nu eerst de wortelsoep, in de komende weken volgen dan de andere gangen. Lt\ - Voor tien personen Voorbereidingstijd: 10 minuten Kooktijd: 30 minuten 114 liter kippebouillon (van vier blokjes of van twee kippepoten getrokken) V4 liter vers geperste sinaasappelsap rasp van 1 sinaasappel 1 kilo winterpeen (schoon gewicht) 4 middelgrote uien 80 gram boter 2 theelepels gedroogde kruizemunt 2 theelepels gemalen koriander V2 theelepel cayennepeper naar keuze: V» liter koffieroom Snij de uien in fijne snippers en laat ze tien minuten smoren in de boter zonder dat ze bruin worden (deksel op de pan). De winterpenen worden schoongemaakt en in kleine blokjes gesne den of in een keukenmachine geraspt. Na tien minuten gaan groente en bouillon in de pan. Laat de groente zacht worden (als de wortels zijn geraspt is dit 5 -10 minuten, anders iets meer). Haal de pan van het vuur en zeef de groentes eruit. Haal deze door een passevite, een zeef of maal het geheel tot moes in een keukenmachine. Stort de puree terug in de pan en breng het geheel op smaak met de kruiden. Ook de vers geperste, goed gezeefde sinaasappel wordt nu erbij gegoten. De soep hoeft nu niet meer te koken; hij hoeft alleen nog tot kookpunt verhit te worden. Garneer de soep met wat sinaasappelrasp en eventueel een scheutje room. Groningen (anp) - Zuivelprodukten verminderen waarschijn lijk het risico op dikke-darmkanker. Vooral de grote hoeveel heid calcium in zuivel is hiervoor verantwoordelijk. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. M. Govers, die daarop woensdag aan de Groningse universiteit promoveert. Uit onderzoek van de laatste hun schadelijke werking verlie- jaren is gebleken dat vet eten een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van darmkanker. Wie veelvuldig vet eet, loopt kans op allerlei beschadigingen aan het darmkanaal. Dat heeft weer te maken met het ontstaan van gal- zouten, die nodig zijn voor het verteren van vet en die na verte ring in het darmkanaal terecht komen. Het lichaam herstelt die beschadigingen door nieuwe cel len aan te maken, de celdeling wordt dus gestimuleerd. En dat leidt weer tot kans op kankerge zwellen. Calcium in de voeding blijkt nu de darmwand te kunnen be schermen tegen de aantasting door galzouten en vetzuren. De ze zouten en zuren zijn alleen schadelijk wanneer ze zijn opge lost in de waterfase van de dar- minhoud. Calcium kan galzouten en zuren aan zich binden, waar door zij in de vaste fase van de darminhoud terechtkomen en Weer een nieuw boek van de Consumentenbond: Apparaten in huis repareren. In de serie 'Zelf klussen'. Van oven tot computer, van radio tot strijkijzer, alle (elektrische) apparaten komen in het boek aan bod. Uiteraard verschillen zulke ap paraten in details: de ene mixer is de andere niet. Het boek gaat dan ook vooral over de hoofdza ken, over de principes van zulke apparaten. Wie concreet aan de slag wil, zal moeten snappen dat een print- kaart in de eigen computer op een andere plek kan zitten dan in het boek is getekend. Belang rijker dan het in detail voorkau wen hoe een reparatie wordt uitgevoerd, is dan ook de uitleg van de werkwijze van apparaten in het algemeen. De meer technisch ingestelden zullen het boek louter uit genoe gen ter hand nemen, ook zonder direct naar schroevendraaier of soldeerbout te grijpen. Apparaten in huis. Uitgave Consu mentenbond, prijs 22,50 voor le den, 27,50 voor niet-leden. zen. Aangezien zuivelprodukten voor ongeveer 70 procent bijdra gen aan onze dagelijkse calciu- minname, ligt het voor de hand dat die produkten preventief werken bij het ontstaan van dik ke-darmkanker, aldus Govers. Over de rol van zuivel bij het voorkomen van kanker in de dikke darm is enige discussie ontstaan. Amerikaanse onder zoekers suggereren dat het mine raal fosfaat, ook aanwezig in zuivel, de preventieve werking van calcium te niet doet. Wan neer calcium zich eenmaal hecht aan fosfaat, zou zij niet meer in staat zijn galzouten en vetzuren te binden. Govers onderzocht daarom de rol van fosfaat bij de bescher mende werking van calcium. Hiertoe deed zij zowel biochemi sche experimenten als experi menten met proefdieren en proefpersonen. Gebleken is dat calciumfosfaat wel degelijk gal zouten en vetzuren in de dikke darm bindt en dat ook extra fosfaat de beschermende wer king van calcium niet remt. Bagage raakt wel eens zoek, ook bij wintersporters die per vliegtuig naar hun be stemming gaan. De kans daarop is wat hoger omdat veel wintersporters bagage meenemen, die uit meer stukken bestaat (kleding- koffer, ski-uitrusting en handbagage). Bij diefstal of verlies van bagage moet men normaal gesproken aangifte doen bij de politie. Dit met het oog op vergoeding door de reis verzekering. Op luchtha vens is dat anders. Wie op een luchthaven merkt dat een bagagestuk niet is aan gekomen of opeens is ver dwenen, moet ter plekke een PIR (property irregula rity report) laten opmaken. De reisverzekering vraagt er vaak om, zo meldt ANWB- Rechtshulp. Het Amerikaanse tijdschrift Ocean Cruise News heeft de Holland Amerika Lijn voor het tweede opeenvolgende jaar verkozen tot winnaar van de 'Best Overall Cruise Value Award'. In de diverse categorieën zijn de prijswinnaars: Fantasy Cruises (drie sterren), Cunard Crown (drie sterren plus), Celebrity Cruises (vier sterren plus) en Holland Amerika Lijn (vijf sterren plus). In Nederland worden de rederijen vertegenwoordigd door Zeetours Cruises, een dochter van Holland International, in Rotterdam.

de Stem | 1993 | | pagina 8