Militairen nog niet weg uit Gaza KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? Weer Vrees voor rechtser Hongarije na dood Antall Leiders Europese Unie hopen op betere tijden heeft tl Actieplan Europese Unie voor stabieler Europa Steun voor Rabin Actie bewoi Hulst en Mi* tuin van vri* Rabin en Arafat nog niet eens over controle op grensovergangen Arbeidsvoorzi DE STEM BUITENLAND Goedschalk vecht zijn ontslag aan BUITENLAND KOR] FINIMAL IS GOED. U BENT SNEL WEER BETER. Migranten geven aids-voorlichting MAANDAG 13 DECEMBER 1993 M Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Europese Unie wil proberen spanningen en conflicten in Europa te voor komen via diplomatiek over leg. In dat kader wordt komend voorjaar in Parijs een conferen tie bijeengeroepen met zes Oost en Middeneuropese landen, de drie Baltische staten en hun res pectievelijke buurlanden. Uit eindelijk moet de conferentie na twee jaar uitmonden in een sta biliteitspact. Dit initiatief is het eerste con crete actieplan in de Europese Unie op het gebied van het ge meenschappelijk buitenlands- en veiligheidsbeleid sinds het Ver drag van Maastricht op 1 no vember in werking trad. Op de Europese Top in Brussel is zater dag door de EU-leiders het voor stel van de Franse premier Eduard Balladur goedgekeurd om te komen tot meer stabiliteit in Europa. De Europese Unie heeft blijk baar haar lessen getrokken uit het debacle in de Balkan en geleerd van de fouten die zijn gemaakt in Slovenië, Kroatië en in Bosnië. Doel van het plan-Balladur is via 'preventieve diplomatie' bur geroorlogen en discriminatie van minderheden tegen gaan. De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa CVSE wordt belast met het toezicht op de naleving van de gemaakte afspraken. Op de Eurotop in Brussel is zaterdag verder besloten de lei ders van de drie strijdende par tijen in Bosnië op 22 december in Brussel uit te nodigen. Sinds het vredesoverleg in Genève, op initiatief van de EU, op 29 no vember weer werd begonnen, is er nauwelijks vooruitgang ge boekt. De Bosnische Serviërs weigeren tegemoet te komen aan de eis om grondgebied af te staan aan de Bosnische moslims. De EU had opschorting van de sancties in het vooruitzicht ge steld, indien Servië toegevingen zou doen. In plaats daarvan kwam de leider van de Bosnische Serviërs Karadzic met de eis om de hoofdstad Sarajevo te split sen. De EU dreigt nu met nieuwe sancties, al zal daarvoor de Vei ligheidsraad de nodige stappen moeten zetten. De Nederlandse minister Kooijmans gaf in Brus sel toe dat er eigenlijk niet zo gek veel meer over blijft om mee te dreigen. De Belgische regering is zater dag aan het slot van de Eurotop bedolven onder de complimenten voor de wijze waarop België niet alleen de topconferentie, maar het afgelopen half jaar de Euro pese Unie heeft geleid. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Israël begint vandaag niet met de militaire ontruiming van de Gaza-strook en Jericho op de Weste lijke Jordaanoever. De terugtrekking was vastgelegd in het vredesakkoord dat Israël en de PLO op 13 september van dit jaar sloten. De Israëlische premier Yitschak Rabin en PLO-leider Yasser Arafat hebben gisteravond in Cairo tevergeefs geprobeerd hun meningsverschillen over het be gin van Palestijns zelfbestuur in de bezette gebieden op te lossen. In de nu ontstane crisissfeer hebben de leiders de hoop uitge sproken nog deze maand tot een overeenstemming te komen. Ra bin: „We zijn ons ervan bewust dat we geen tijd moeten verlie zen." PLO-leider Arafat hoopt dat de problemen binnen tien dagen kunnen worden opgelost. Spanning In met name de Gaza-strook nam, onmiddellijk na het bekend worden van dit nieuws, de span ning toe. PLO-leiders daar war- schuwden voor de mogelijkheid van gewelddadige confrontaties. „De teleurstelling is gevaarlijk", zei gisteravond Fatah-voorman Abdoel Razak. „De bevolking verliest het vertrouwen in het vredesakkoord." De Israëlische bezettingstroepen zijn inmiddels in staat van volledige paraatheid en hebben extra versterking ge kregen. In de buurt van Hebron, op de westelijke Jordaanoever, raakte gistervond de chauffeur van een Israëlische bus zwaar gewond, nadat er door Palestijnen op de bus was geschoten. Volgens le- gerkringen zijn er in hetzelfde gebied vandaag een of meer ern stige aanslagen te verwachten. Dit onder andere uit wraak op de moordaanslag van extreme joodse kolonisten op drie Pales tijnen. De Palestijnse bevolking van de stad Hebron is al een week geleden een uitgaansver bod opgelegd, nadat twee kolo nisten van de nederzetting Ky- riat Arba, vlakbij Hebron, door Palestijnen waren doodgescho ten. Controle Het belangrijkste nog uitstaande probleem tussen Israël en de PLO is de vraag, wie de controle zal krijgen over de grensover gangen met Jordanië, vlakbij Je richo, en met Egypte, in de Ga za-strook. Evenmin is vastge steld hoe groot de oppervlakte van het gebied rondom het stad je Jericho zal zijn waar de PLO het bestuur zal overnemen en hoe de joodse nederzettingen rondom Jericho en in de Gaza- strook moeten worden be schermd. De Israëlische oppositie liet zich gisteravond verheugd uit over het feit, dat premier Rabin en PLO-leider Arafat gisteravond in Cairo niet tot een overeen stemming zijn gekomen. „Rabin had al lang tegen Arafat moeten zeggen, dat er niets van het vredesakkoord terecht kan ko men", zei Benjamin Netanyahoe, leider van de Likoedpartij. „Onze strijd tegen de Palestijnse terreur is nu het enige dat be langrijk is." Voor het Israëlische parlement, de Knesset, hielden parlements leden van de oppositie-partijen gisteren een sit in-staking .tegen de voorgenomen militaire ont ruiming van de Gaza-strook en Jericho. Zaterdag hadden duizenden Is raëliërs van de Vrede Nu-bewe- ging Rabin steun betuigd met een demonstratie voor zijn huis. Aanhangers van de Israëlische Vrede Nu-beweging betoogden zaterdag voor het huis van premier Rabin om hem te steunen in zijn vredespolitiek. foto Budapest (dpa/rtr/afp) - De Hongaarse eerste minister Jozsef Antall, leider van de eerste postcommunistische regering in Hongarije, is zondag in een ziekenhuis in Budapest aan kanker overle den. Waarnemers vrezen dat Hongarije na de dood van de 61-jarige premier een insta biele periode tegemoet gaat. De premier, die zaterdagavond kort voor zijn dood uit handen van president Arpad Göncz het Groot Kruis van Verdiensten voor Hongarije kreeg, had kan ker aan de lymfklieren, de zoge heten Non-Hodgkin-lymfziekte. Op 23 november werd hij opge nomen in het ziekenhuis nadat hij een ernstige griepaanval had gekregen. De gepromoveerde historicus was regeringsleider sinds mei 1990. Zijn partij, het Hongaarse Democratische Forum (UDF), won met ruim eenvierde van het totale stemmenaantal de verkie zingen in 1990, waardoor her vormingsgezinde communisten de macht moesten afstaan. An tall installeerde een centrum rechtse coalitie. De Hongaarse premier beschreef zichzelf als een patriot en een liberale christen-democraat. Als minister-president was hij niet geliefd, maar hij had veel aanzien in binnen- en buiten land. Critici noemden hem wel iswaar arrogant en afstandelijk en verweten hem geen compro missen met de ex-communisti- sche machthebbers te willen sluiten, maar Antall werd toch alom geprezen als de man die Hongarije na decennia commu nistisch bewind politieke stabi liteit verschafte. Zijn bewonde raars wezen er bovendien op dat Antall na de revolutie in Oost-Europa van 1989 de pre mier was die het langst aan het bewind was. Zijn politieke ster rees in de zomer van 1989, toen hij een belangrijke rol speelde in de ronde-tafelgesprekken tussen acht oppositiegroeperingen en de Communistische Partij. De gesprekken plaveiden de weg voor Hongarije's terugkeer naar de democratie, waardoor groe- Antall foto ap peringen als het Democratisch Forum zich konden transforme ren tot politieke partijen. Maar de persoonlijke populari teit van de gematigde conserva tief Antall .daalde toen hij als premier een ingrijpend privati seringsprogramma van de com munistische staatseigendommen aankondigde. Antalls diepe overtuiging was dat een forse sanering van de centraal-gelei- de Hongaarse economie noodza kelijk was om de welvaart uit eindelijk op het peil van de Westeuropese landen te bren gen. Critici meenden echter dat hij de verarming van honderd duizenden landgenoten, die het gevolg was van de grootscheep se bezuinigings- en privatise ringsplannen, op de koop toe nam. Antalls politieke voorbeel den voor zijn concept van de sociale markteconomie waren de Duitse en Oostenrijke chris ten-democraten, CDU en OVP. De laatste maanden daalde de populariteit van Antalls eigen partij, het Hongaarse Democra tische Forum, enorm. Als nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou het UDF slechts op 10 procent van de stemmen kunnen rekenen, tegen 25 pro cent in 1990. De economische crisis en interne verdeeldheid speelde de UDF parten. Antall dreigde vermalen te worden door de oppositie en de ultra rechtse stroming in zijn eigen partij, die aangevoerd werd door de schrijver Istvan Csurka. De minister van Binnenlandse Zaken, Peter Boross, neemt voorlopig de taken van Antall over. Een belangrijke taak is echter ook weggelegd voor An talls hardnekkige tegenstander, de liberale president Arpad Göncz. De schrijver Göncz kan zelfs bepalen wanneer de nieu we premier benoemd wordt. Als geen van de doör hem voorge stelde kandidaten binnen 40 da gen door het parlement gekozen worden, zijn nieuwe verkiezin gen noodzakelijk. Nieuwe verkiezingen kunnen, vrezen waarnemers in Honga rije, een tendens van verrechts- ing binnen de regering en sa menleving die al enige tijd plaats heeft, slechts bevestigen. Bovendien bestaat de vrees dat de aanhang van Csurka, die samen met sympathisanten de 'Hongaarse Levens -en Gerech- tigheidspartij' heeft opgericht, verder zal groeien. Csurka heeft na zijn afscheiding van de UDF een aantal parle mentszetels kunnen opeisen. Waarnemend regeringshoofd Boross heeft zich tot nu toe niet openlijk van de antisemitische en rechtsradicale uitlatingen van Csurka gedistantieerd. Paramaribo (anp) - Henk Goed schalk, de ontslagen president van de Centrale Bank van Suri name, stapt vandaag naar de kort geding-rechter in Paramari bo met de eis dat zijn ontslag ongedaan gemaakt wordt. Een bericht in NRC Handelsblad van zaterdag als zou er nieuw belas tend materiaal tegen hem verza meld zijn in de smeergeldaffaire, noemt Goedschalk 'volkomen uit de lucht gegrepen'. Hij vindt het merkwaardig dat het bericht juist nu gepubliceerd wordt aan de vooravond van zijn proces tegen de Surinaamse re gering. Goedschalk zou ruim één mil joen gulden aan smeergeld heb ben ontvangen via twee ven nootschappen die hij in decem ber 1992 op het Britse Maagde neiland Tortola heeft opgericht. „Ik ben langer dan anderhalf jaar niet weg geweest en kan dus onmogelijk iets opgericht of bankrekeningen geopend heb ben", aldus Goedschalk. Hij is vorige week door de regering ontslagen. Nieuw onderzoek naar dood Jimi Hendrix Londen - De Britse politie heropent het onderzoek naar de dood 1 van Amerikaanse gitarist en zanger Jimi Hendrix. Dit gebeurt I op verzoek van de procureur-generaal. Hendrix overleed 23 jaarl geleden aan een overdosis drugs. Hij stierf in een ambulance die| hem van het Londense huis van zijn Duitse vriendin MonttA Danneman naar een ziekenhuis vervoerde. Hendrix was toen 27 f Een ex-vriendin van Hendrix, Kathy Etchingham, zou on-1 heropening van het onderzoek hebben gevraagd, aldus de kranil de Daily Mail. Volgens haar is het destijds gevoerde onderzoek niet goed gedaan. Celstraf voor brandstichters Suriname Paramaribo - De krijgsraad in Paramaribo heeft vrijdag del hoofddader van de brandstichting bij de Surinaamse televi.l siestichting STVS veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Driel medeplichtigen van Orlando Brakke kregen 4,5 jaar gevangenis-f straf. De verdachten behoorden allen tot het bataljon speciale troepen I van het nationale leger van Suriname. Zij waren in de nacht van 10 op 11 mei de studio van STVS binnengedrongen. Na bewakers en dienstdoende technici te hebben mishandeld,! overgoten zij de slachtoffers met dieselolie. Ook de uitzendruim-1 te werd daarmee besprenkeld. Tegen hen was acht jaar geëist. Italiaanse fascisten kiezen nieuwe naam Rome - De Italiaanse neo-fascistische partij MSI heeft sinds I gisteren een nieuwe naam. In verband met de parlementsverkie-1 zingen, die over drie maanden verwacht worden, noemt de partij I zichzelf voortaan de Nationale Alliantie (NA). „Wij zijn geen I neo-fascisten meer, maar nieuw democratisch rechts", aldus' partijleider Gianfranco Fini. Premier Major steunt Charles Londen - Premier John Major van Groot-Brittannië en rege-1 ringsfunctionarissen hebben zich gemeld met steunbetuigingen aan kroonprins Charles. De Britse kroonprins is zwaar bekriti seerd door mensen uit onder meer de hoge regionen in de Anglicaanse kerk dat een scheiding of echtelijke ontrouw hem ongeschikt zou maken voor het koningschap. De Sunday Express meldde dat Major zijn collega's gemobili- I seerd heeft om suggesties te ontzenuwen dat de opvolging van koningin Elizabeth II zou kunnen toevallen aan prins William (12), vanwege het bezoedelde beeld van Charles, zijn 45-jarige vader. Vragen rond de toekomst van Charles kwamen vorige week in omloop nadat zijn ex-vrouw Diana (32) bekendgemaakt had dat ze zich uit het openbare leven terugtrekt. De aankondi- ging van Diana scheen een zeker teken dat het paar op weg is naar een formele scheiding. Mate Boban: 'Einde aan kampen' Zagreb - De Kroatische autoriteiten in Bosnië hebben voor 171 december de ontmanteling gelast van al hun gevangenkampen. Alle gevangen worden vrijgelaten. Dat heeft het Kroatische persbureau HABENA in Bosnië zaterdag gemeld. Het besluit om de kampen op te heffen werd vrijdag genomen door de leidei van de Bosnische Kroaten, Mate Boban. Somaüsche vredesgesprekken mislukt Addis Abeba - De vredesgesprekken die Somalische strijdgroe pen in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba hebben gevoerd, zijn zondag mislukt. De leiders van zestien Somalische groepe ringen zijn na tien dagen onderhandelen zonder resultaten uiteengegaan. Clan-leider Mohamed Farah Aidid noemde 'buitenlandse in- menging' als reden rooj het ipislukken vgn.dg onderhandelingen en beschuldigde ae VN in Somalië (Unosom) ervan een regering zonder zijn Somalische Nationale Alliantie (SNA) te willen vormen. Aidid voert een guerrilla-oorlog tegen de VN-macht en eist totale terugtrekking van de blauwhelmen. Nieuwe vice-presidenten in Noord-Korea Tokyo - Kim Yong-Ju (71), de jongste broer van president Kim j' Il-Sung, en een voormalig leider van Koreanen van Japanse origine, Kim Pyong-Sik (74), zijn zaterdag beiden tot vice-presi dent van Noord-Korea gekozen, volgens het Noordkoreaanse persbureau KCNA. De verkiezing kwam aan het slot van een drie-daagse bijzondere zitting van het Noordkoreaanse parle ment. Eduardo Frei president van Chili Santiago - Eduardo Frei heeft volgens de officiële resultaten het presidentschap van Chili veroverd bij de verkiezingen van zaterdag. Hij neemt het ambt van staatshoofd op 11 maart over van de huidige president, zijn mede-christen-democraat Patricio j Aylwin. Het is dan precies vier jaar geleden dat er een eind kwam aan een militair bewind in het Zuidamerikaanse land. Frei (51) is lange tijd genoemd als de favoriet om deze I verkiezingen te winnen. De verkiezingen zijn de eerste die onder een democratische regering gehouden zijn sinds de verkiezingen die een eind maakten aan het presidentschap van Frei's vader. Die droeg het hoogste ambt in de staat in 1970 over aan Salvador Allende. Aylwin (links) feliciteert zijn opvolger Frei. foto afp Door Jo Wijnen Brussel - Hoe geef je, voor het nut van het algemeen, handenvol geld uit zonder dat het je wat kost? Met die vraag hebben de regerings leiders van de Europese Unie dit weekeinde in Brussel ge worsteld. Tijdens hun halfjaarlijks top- overleg bogen ze zich over een door EU-commissievoorzitter Jacques Delors geformuleerd plan dat de vastgelopen Euro pese economie nieuw leven moet inblazen en de werkloos heid drastisch moet terugdrin gen. Delors' plan bleek een goed doordacht werkstuk te zijn dat veel lof - onder anderen van premier Lubbers - oogstte. Het voorziet niet in gemakkelijke en voor de hand liggende oplossin gen en dringt er bovendien op aan met ongewone middelen de ongewone tegenslagen van de laatste drie jaar aan te pakken. Het zogenoemde Witboek steunt op een drieledig fundament: herverdeling van werk, opvoe ring van onderzoek en ontwik keling en het verbeteren van de Europese transportsystemen (wegen, waterwegen en lucht havens) en, de telecommunica tie- en informatiestructuur. Voor dat laatste is veel geld nodig. Tijdens de topontmoetingen in Edinburgh en Kopenhagen heb ben de EU-leiders al miljarden uitgetrokken voor investeringen die werk moeten opleveren. In zijn Witboek heeft Delors nu 17 miljard gulden extra gevraagd. Daarvoor had hij tal van argu menten die de EU-leiders moei teloos konden onderschrijven. De vraag was alleen: waar komt het geld vandaan? Juist hier tekenden zich opmerkelijke ge schillen van inzicht af. Delors wilde met obligaties (Euro-bonds) de boer op gaan om zo zijn 17 miljard gulden binnen te slepen. Dat heeft het nadeel dat de EU jaarlijks een flinke rentelast krijgt opgelegd waarvoor uiteindelijk de schat kisten van de afzonderlijke lid staten moeten opdraaien. Het probleem is dat alle EU- landen op dit ogenblik met een vastgelopen financiële huishou ding en dus met zeer aanzienlij ke begrotingstekorten kampen. Juist in het kader van de econo mische unie - waarvan men nog steeds zegt dat die voor de eeuwwisseling op poten moet staan - moeten begrotingstekor ten en nationale schulden dras tisch worden teruggedrongen. Met andere woorden: duur gel den lenen is er niet bij, althans niet volgens minister Kok, zijn Engelse collega Clarke en de Duitse minister Waigel. Er moet elders nog maar eens naar geld worden gezocht, vinden deze bewindslieden. Bovendien is de kans niet ondenkbeeldig dat het geld naar de Zuideuropese lan den gaat, die toch al in veeh speciaal voor hen bestemde pot ten kunnen graaien. Dus moet nog maar eens in de kluizen van de Europese Inves- terings Bank (EIB) worden ge keken. Daar ligt misschien nog wat geld dat voor de voormalige Sovjetunie was vrijgemaakt, maar dat daar - vanwege de daar heersende chaos - eenvou dig niet kon worden uitgegeven. Dus buigen de EU-ministers van Financiën zich vandaag nog eens over die omstreden 8 mil jard ecu waarmee het Delors- plan blijkbaar staat of valt. Het gevolg van die exercitie is waarschijnlijk dat Delors' plan nen van hun durf en hun fanta sie worden beroofd en zijn Wit boek een hoeveelheid geduldig papier blijft. Of op die manier in zeven jaar tijd 15 miljoen arbeidsplaatsten kunnen wor den geschapen is de grote vraag. Om daar bij nieuwe tegenslagen niet steeds aan te worden herin nerd, is het streefcijfer van 15 miljoen banen zaterdag uit de slotverklaring geschrapt. De EU-leiders hopen nu maar op betere tijden. Samenstelling: Per tablet 500 mg paracetamol, 50 mg coffeïne. KOORTSVERLAGEND PIJNSTILLEND waarvan u vindt, dat er oen klein! advertent»© voor geplaatst moet wc j .Kleintje" dan beslist in De Stem. Tie advertentie gelezen wordt. Immel Stem-lezers en lezeressen pluizen! onze ..Kleintjes"-rubrieken na. Dat tienduizenden Kleintjes- Van onze verslaggever Hengstdijk - Enkele verontij Zeeuws-Vlaamse bewoners hebbf weekend langs de belangrijkste 1 van Hontenisse borden geplaats daarmee hun ongenoegen blijk mogelijke komst van grote varke: in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Op staat de tekst 'Stop 200.000 biovaf Van onze verslaggever Middelburg - Het gaat nog werkgelegenheid in Zeeland. E verwachting nog eens 444 bi bovenop de 1448 mensen die vember 1993 zijn ontslagen. Deze trieste cijfers blijken uit de arbeidsmarktgegevens voor de provincie Zeeland van vorige maand. Het stafbureau Arbeids voorziening Zeeland legt deze cijfers maandelijks op tafel. De metaal, de grootste werkge ver in Zeeland, krijgt de grootste klap voor de kiezen. Daar staan 196 arbeidsplaatsen op de tocht. Deze sector zit al langer in de problemen, want in de periode november '92 tot en met novem ber '93 steeg het aantal werkzoe kenden in deze sector van 803 naar 1317. In Zeeuws-Vlaanderen verdwij nen in totaal 170 arbeidsplaat sen. Ook hier vallen de meeste ontslagen in de metaal, gevolgd door de sector Voeding/Genot middelen, Transport en Bouw. Het werkloosheidspercentage Het begon als een schuchtere Italiaanse camping. Een kwar kennismaking uitgegroeid tot hebben het over de vriendscha en het Duitse Michelstadt. He werd zaterdag met een bijzoni gevierd in de raadzaal van het kantoor in Hulst. Leden van I waren aanwezig en iedereen i wederzijdse relatie. Van onze verslaggever Frank van Cooten OOK de mensen van het eerste uur waren zaterdag aanwezig. Zoals toenmalig burgemeester P. Molthoff, thans ereburger. Hij was het die de eerste vriend schapsbanden aanknoopte. Op de Italiaanse camping kwam het gezin Molthoff in gesprek met een barnsteenhandelaar uit Mi chelstadt. Ze spraken over aller lei gewichtige zaken. Diezelfde barnsteenhandelaar bracht bur gemeester Molthoff en zijn Duit se collega E. Hasenzahl in '66 bij elkaar. In 1968 werd de jumelage-oor- konde getekend in Hulst. Deze plechtige handeling gebeurde een jaar later in Michelstadt. De bedoelingen waren duidelijk. Van onze verslaggever Tilburg - Migranten in Bra bant en Zeeland krijgen de komende twee jaar op aan zienlijke schaal voorlichting over aids. Daarvoor zorgt een vijftiental mannen van Turkse, Marok kaanse, Surinaamse en Molukse afkomst. Elf van hen kregen za terdag in Tilburg het certificaat uitgereikt van een korte cursus. Speciale voorlichting aan mi granten is van groot belang, stel de directeur J. de Goeij van de GGD Midden-Brabant, waar de uitreiking plaats vond. Van de mensen met aids heeft twintig procent een niet-Nederlandse nationaliteit. Hoewel exacte ge gevens ontbreken, staat- volgens hem wel vast dat aids onder migranten relatief meer voor komt. Dat komt onder meer doordat de kennis over preventie bij deze groepen achterblijft. Er zijn in Brabant en Zeeland de komende tijd tijdens 150 bijeen komsten gepland. De voorlich ters zoeken mannen van de eigen etnische achtergrond op in onder meer koffie- en theehuizen. rel be Eil mi neT gr| wJ ben m< In ze uil ell en zi< he Ht kei ho Kt bl< se aa Ja tU! Ee gr< scl vo on Di bo rei vr Be ge ja: stf ka va tis ch ve efi Zo ch vit ee st: afl ve pl: va] cht Zo opi vei lijs ra:

de Stem | 1993 | | pagina 4