PvdA: Praten met CD-stemmers De Dag van de Falende Lobby nt vooral ■Men halen 'Misschien kun je beter wegwerp-ouderen nemen' Partij wil luisteren naar klachten maar neemt stelling tegen vreemdelingenhaat Herinvoeren doodstraf in verkiezingsprogramma CD Luisteren A2 iur in Nederland DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Loven en bieden van en voor favoriete PvdA-Kamerleden haalt weinig uit BINNENLAND KORT CDA: Thuishulp niet uit pakket 13 DECEMBER 1993 celen in het Midden-Oosten storische afspraken tussen ier Rabin heeft 'Den Haag' vandaag, van PLO-voorzit- De OS-missie heeft het zoge heten 'milieu-profiel' van de Gaza-strook in kaart ge. jracht. „Dat is belangrijk want in de afgelopen decennia :ijn er in veel kwetsbare ge- heden projecten gestart die >ijvoorbeeld leiden tot uitdro- ;ing van de grond of verzilting van de bodem omdat niet naar de milieu-gevolgen was geke- ren", aldus een woordvoerster van Pronk. Nieuwe Neder- andse activiteiten op dit ter- ein liggen niet voor de hand imdat Pronk vindt dat Neder- and niet op eigen houtje ont wikkelingshulp moet leveren aan de Gaza-strook. Haven interessanter waren de activi teiten van de economische nissie. Die heeft de mogelijk- reden onderzocht voor de aanleg van een haven in de Gaza-strook. „Bij de Pales- ;ijnen is het besef aanwezig lat de Nederlandse overheid ;n bedrijfsleven de kennis nebben voor haven- en lan daanwinningsprojecten", zegt :en woordvoerder van Econo mische Zaken. Het bezoek - Arafat spreekt na de lunch nog afzonderlijk met staatssecretaris Van Rooy van Buitenlandse Handel - moet daarom vooral duidelijk maken of Arafat positief staat tegenover verdere Nederland- :e betrokkenheid bij de aanleg van een haven. Andriessen en Van Rooy staan in ieder geval n de startblokken om er een voor het Nederlandse bedrijfs- even interessante order uit te depen. „We willen het geld voor een haalbaarheidsstudie >etalen", belooft een woord voerder van Van Rooy. n de wielen lij Buitenlandse Zaken wordt ie voortvarendheid van Eco nomische Zaken wat getem- >erd. Er wordt op gewezen dat ïauwelijks dertig kilometer ten noorden van de Gaza- strook Israel in Ashkelon over ;en moderne haven beschikt. Het kan niet de bedoeling zijn lat Nederland met de aanleg van een Palestijnse haven Is rael in de wielen rijdt. Buiten- andse Zaken beseft dat de 3alestijnen het liefst een eigen raven hebben, maar op de langere termijn zou het vol gens Buitenlandse Zaken be ter zijn als Palestijnen en Is raëliërs samenwerken. „Wij verwachten dus geen perma- ïente infrastructurele facili teiten voor die haven", besluit ten diplomatieke bron. 3f Arafat daar vandaag, op de lag dat Israël zou moeten be ginnen met ,de terugtrekking lit de Gaza-strook en Jericho, tcht wakker van zal liggen, valt ten zeerste te betwijfelen. FOTO AFP MAANDAG 13 DECEMBER 1993 VVD: Alle uitkeringen aan buitenland onder de loep nemen yan onze Haagse redactie reageerd op uitspraken V» Antilliaanse bijstandsfraude schokt politiek de Antilliaan G. Alberta dat vyntillianen, die in Nederland bijstand ontvangen, in zeer veel gevallen ook op de Antil len een bestandsuitkering krijgen. Alberta is hoofd sociale recher che van Curasao. Hij maakte vrijdag tijdens een bezoek aan de Sociale Dienst in Tilburg be kend dat minstens 6000 Antillia- nen zowel in Nederland als op de Antillen een bijstandsuitkering ontvangen. „Dit is schokkend, het kan abso luut niet," reageert CD A-Ka merlid Bijleveld-Schouten. „We zullen deze zaak zeker aan de orde stellen als we donderdag met staatssecretaris Wallage over de bijstand spreken. Als we het in Nederland belangrijk vin den de fraude in de bijstand te bestrijden, moeten serieus aanpakken.' we dit ook PvdA-Kamerlid Schoots pleit er voor de bestanden met gegevens over de bijstand in Nederland en op de Antillen aan elkaar te koppelen. Ook hij zal de kwestie deze week bij de staatssecretaris aankaarten. VVD-Kamerlid Van Hoof vindt dat de fraude die nu aan het licht gekomen is aanleiding moet zijn om alle uitkeringen die naar het buitenland gaan nog eens onder de loep te nemen. Van Hoof: „Naast de Antillen zou je ook naar andere landen moeten kijken. En behalve naar bij standsuitkeringen moet je dan ook onderzoek doen bij andere uitkeringen." Woordvoerders van de ministe ries van Sociale Zaken en Justi tie hebben inmiddels laten weten dat de affaire op hun ministerie hoog opgenomen wordt en dat de zaak serieus wordt onder zocht. Van onze Haagse redactie Amsterdam - De PvdA negeert de CD-stemmers niet langer, maar gaat met hen in discussie. De PvdA zal daarom de kiezers in stadswijken, waar het CD-Kamer- lid Janmaat de grootste potentiële aanhang heeft, opzoe ken. Zij zal nadrukkelijk naar de klachten van deze kiezers - in het verleden vaak PvdA-stem- mers - luisteren maar er hen ook op wijzen dat 'de buitenlan ders' niet als zondebokken kun nen worden aangewezen. PvdA-partijleider Wim Kok kondigde deze koerswijziging af gelopen zaterdag aan op het congres dat hem tot lijsttrekker voor de Kamerverkiezingen aan wees. Weerwoord Kok nam krachtig stelling tegen het verlangen van 'zo maar oudjes in een fatsoenlijk bejaar denhuis of doorsnee mensen in een doorsnee straat' naar de ver- okkende, aloude ideologie van eigen volk eerst'. „Dat is een simpele stelling die om een krachtig weerwoord vraagt: dat nooit weer", aldus Kok. Tegelijkertijd erkende Kok dat de PvdA te lang de klachten van bejaarden en gewone mensen in volkswijken heeft genegeerd of in het verkeerde hokje van racis ten heeft gestopt. „We moeten wèl naar deze men sen luisteren, ook naar hen die ons heftig en boos aanspreken. We moeten het gesprek durven aan te gaan. En wij moeten er alles aan doen om te voorkomen !dat die onvrede wordt vertaald in verkeerde morele en politieke keuzes." Kok vindt dat in deze discussies de PvdA er op moet wijzen dat buitenlanders welkom blijven. Maar dat dat welkom wel verge zeld moet gaan van rechten en plichten. „Begeleiding naar de arbeidsmarkt zonder discrimina tie. Maar ook verplichte taalcur sussen. De lijsttrekker sloot met zijn opmerkingen aan op de ope ningstoespraak van PvdA-voor- zitter Rottenberg. Die toonde zich geïrriteerd dat PvdA'ers hem verwijten te praten met ge wone mensen die openlijk sym- patiseren met extreem-rechts. „Ik constateer een ding: deze mensen staan veel dichter bij de PvdA dan wij ons realiseren. Ze zeggen: 'Jullie dwingen ons Jan maat te stemmen, want niemand luistert naar ons'", aldus Rotten berg. De nieuw gekozen lijsttrekker voor hetEuropees Parlement Hedy d'Ancona prees zich in deze tijden van toenemend na tionalisme gelukkig met de Eu ropese samenwerking. „Zonder de Europese samenwerking zou ik mij echt onveilig voelen. Want wat er kan gebeuren als de lan den op ons continent alleen maar voor zichzelf opkomen, hebben we deze eeuw al twee keer eer der gezien." Amsterdam (anp) - Nederland moet de zware criminaliteit bestrijden door invoering van de doodstraf. Het congres van de Centrumdemocraten (CD) heeft vrijdagavond op een bij eenkomst in hotel Hilton Schiphol deze wijziging van het strafrecht opgenomen in het nieuwe landelijke verkiezings programma van de partij. CD-Kamerlid Janmaat is door het congres tot lijsttrekker geko zen. „Zware criminelen moeten voortaan maar weten dat ze net zo hard met hun eigen leven spelen als met dan van een an der", aldus Janmaat. Nederland besloot in 1870 de doodstraf in vredestijd af te schaffen. In 1980 werd de dood straf ook uit het militair straf recht geschrapt. Volgens het programma waar mee de CD de verkiezingen in wil mogen Nederlandse ingeze tenen niet over verscheidene na tionaliteiten beschikken ('geen dubbele paspoorten'). Om schijnhuwelijken tegen te gaan mogen buitenlanders van de CD pas trouwen nadat ze twee jaar hebben samengewoond. De Cen trumdemocraten willen het volksreferendum invoeren en zijn tegen een verdere verlaging van het budget voor defensie. De partij is voor handhaving van de dienstplicht. Het CD-program- ma meldt verder dat er niet meer bezuinigd moet worden op de sociale voorzieningen voor oude ren. HET HOEFT niet te verbazen dat de PvdA haar congres gebruikte om eenheid en zelfvertrouwen uit te stralen. In de aanloop naar de verkiezingen is zo'n demonstratie van zelfvertrouwen voor een geschonden partij als de PvdA een voorwaarde om de verloren kiezers de weg naar haar te laten terugvinden. Op één punt leverde het congres daardoor echter echte winst op: de PvdA wil luisteren naar de mensen die 'de buitenlander' de schuld geven van hun onvrede. De onderhuidse en bovenhuidse spanningen die de niet meer weg te denken aanwezigheid van allochtonen in ons land oproept, worden niet langer genegeerd. Mensen die het, in de woorden van partijleider Kok, 'tot hier zit', die de buitenlander als de zondebok beschouwen, krijgen niet 'anger het stempel opgedrukt van de racist, de idioot, de 'echts-extremist met wie je niet praat. Nee, met die mensen moet je juist wél praten, vooral naar hen luisteren. Want ze "ernen hun toevlucht tot niets oplossend rechts extremisme omdat ze zich verlaten voelen door de fatsoenlijke democratische Partijen en leven met de idee dat alleen CD'er Janmaat nog naar dan luistert. Die mensen zijn geen probleem, nee ze hébben reële Problemen. Kok in zijn slotrede: „Naast het terugverlangen naar vertrouwde oude tijden, die niet terugkomen, of de vlucht naar afzijdigheid, die tot niets leidt, is er nóg een antwoord dat wel wordt gehoord. Man mensen bij wie het tot hier zit en die vanuit dat gevoel sondebokken aanwijzen. Voor deze onvrede lokt een aloude ideologie: eigen volk eerst. Een simpele en daarom verlokkende stelling, die om een krachtig weerwoord vraagt: dat nooit weer." Kok verwoordde daarmee een niet onbelangrijke omslag in het denken en doen van de PvdA. Zeker, men kan daar gemakkelijk cynisch over doen, schamperen dat het de PvdA in het zicht van de verkiezingen voor gemeenteraden en Kamer meer om de stemmen dan echt om de problemen van die mensen gaat en zelfs zeggen dat het wel erg laat is dat de PvdA tot dit inzicht komt. Maar niettemin is dit inzicht echte winst. Tot nu toe was de Politieke aandacht zo gevangen door zorg over vermeend racisme, dat daardoor het zicht op de reële problemen vertroe- beld raakte. Als dat verandert, is de juiste diagnose gesteld om de tweedeling in de samenleving te kunnen bestrijden. De kersverse Euro-lijstrekker Hedy D'Ancona en minister len Dales van Binnenlandse Zaken tijdens het Pvda-congres. FOTO ANP Door Jan Greyn Amsterdam - Vol verwachting begon nen de PvdA-Kamerleden Van Gijzel, Feenstra, Apostolou en Van Otterloo aan het zaterdagse deel van het PvdA- eongres. Zouden ze nog op een ver kiesbare, zeg 35 of hogere plaats ko- Het vertrouwen bij het viertal was groot, want ze wisten zich verzekerd van een sterke lobby. Maar alleen Thanasis Apostolou, de Griek se Nederlander, kon aan het einde van de dag tevreden glunderen, hij ging van 37 naar 22. Voor hem lagen geen reeksen aanbevelingen klaar, hij was zelf talloze afdelingen afgereisd en had zich van zijn beste kant laten zien. De geoliede milieulobby's faalden volledig. Fraai gedrukte, niet helemaal milieuvrien delijke stencils en brieven aan partijbe stuur en afdelingen mochten met baten. En ook de zwaargewichten uit de wereld van de volksgezondheid die schriftelijk hun sympathie betoonden aan Gerrit-Jan van Otterloo (plaats 57 na het wegvallen van D'Ancona) hadden nul-komma-nul in vloed. Want rond zeventig procent van het con gres voelde, zo bleek alras, helemaal niets voor het wijzigen van de door de partijtop voor het eerst zelf gemaakte lijst. Daarmee lag niet zoals vroeger de nadruk op gewes telijke kandidaten, maar kwam er een mix uit de bus van nieuwelingen, deskundigen en zittende Kamerleden. Vooral de gewes ten Brabant en Limburg lieten geen mis verstand bestaan: ongemoeid laten de voordracht! Maar de congresgangers die zich hadden voorgenomen wèl wijzigingen aan te bren gen luisterden slecht naar het eerste ap plaus. De oproepen om niet al te veel te veranderen konden op erg ruim handge klap rekenen. Toch ging de operatie 'Mijn Kamerlid moet hoger' gewoon door. De Jonge Socialisten toonden zich ook stokdoof, en bleven hun voorzitster Sharon Dijksma - ons 'natuurtalent', zei een JS'er - inzetten, keer op keer. Was het de vrolijke aanbeveling van een Jong Socia- liste, of was het de wens van het congres om 'toch maar' een jongere te kiezen, dat Dijksma omhoog ging van plaats 41 naar de wellicht net verkiesbare 34-ste stek? Hetzelfde proces van loven en bieden vol trok zich bij de vaststelling van de Europe se lijst. Ook daar snelden hardnekkigen zonder enig succes, maar met de moed der wanhoop naar voren. Zoals die fanatieke meneer De Wit uit het Gelderse Kesteren die al bij plaats twee (Frits Castricum) een tegenkandidaat stelde: Annemarie Goed makers. De tegenkandidaat kreeg nauwe lijks stemmen. Maar meneer De Wit - van wie slechts een handvol aanwezi gen wist dat hij de levensgezel van me vrouw Goedmakers is - gaf niet op. Te pas en te onpas draafde hij weer op om de zittende Europarlementariër Goedma kers die op een vreselijk onverkiesbare vijftiende plaats stond (en zou blijven) te pushen. Het congres morde nauwelijks, al sprak een ingewijde enkeling over onoir- baar gedrag van meneer De Wit-Goedka- mers; keurig gingen de kaartjes door de elektronische stemmachine als het weer moest. Het aannemen van een kandidaat bij ac clamatie - kiezen bij wijze van klappen - lukte alleen bij D'Ancona en Dankert, de twee bewindslieden die naar Europa te ruggaan. De PvdA rekent op zeven Euroze tels. Dat aantal heeft minder te maken met optimistische verkiezingsuitslagen dan met een verhoging (plus zes) van het totaal aantal Nederlandse zetels in het Europar lement. De lobbyisten voor de Tweede-Kamerleden Van Gijzel (42, en dat bleef zo) en Feenstra (40, en hij ging een plaatsje terug) waren vol goede moed aan de kiesreeks begonnen. En ook de Kamerleden zelf. Op zaterdag rekende Van Gijzel nog op een 'plaatsje rond 32'. Maar hij zag het hele gedoe met steeds minder plezier aan. In de laatste fase trok Van Gijzel zich terug voor de tergende hogerop-actie, toen hij samen met Feenstra ook nog tegen andere zittende Kamerleden werd ingezet. Dat ging Van Gijzel te ver; niet Feenstra, en die zakte wellicht daarom ook nog een plaatsje. De Dag van de Falende Lobby eindigde in een lang applaus, voorzitter Rottenberg klapte het hardst. Mars van skinheads in Kerkrade Kerkrade - Een groep van 44 skinheads is zaterdagmiddag in colonne door de Kerkraadse wijken centrum, Nulland en Holz getrokken. De in groen-zwarte kleding gestoken jongeren droe gen vlaggen, zongen strijdliederen en riepen leuzen. Ook deelden ze pamfletten uit met een soort runeteken. De Kerkraadse politie hield de groep in de gaten maar is niet opgetreden. Na ongeveer een uur stapten de skinheads in wagens met Duitse kentekens en verdwenen naar Duitsland. De politie heeft de nummerborden doorgegeven aan de Duitse collega's. Volgens de Kerkraadse politie hebben de skinheads zich niet misdragen. Er was volgens haar dan ook geen aanleiding om in te grijpen. De skinheads hadden geen vergun ning voor een demonstratie. Gedetineerde ontsnapt na doorzagen tralie Amsterdam - Een 26-jarige gedetineerde is zaterdagmiddag ontsnapt uit het huis van bewaring in de Havenstraat in Amsterdam door een tralie door te zagen. Bij de ontsnapping is geen geweld gebruikt. De man zat in preventieve hechtenis wegens diefstal met geweld. Amsterdamse band wint Grote Prijs Amsterdam - De Amsterdamse band '20 Brothers House' heeft dit jaar de Grote Prijs van Nederland gewonnen. Deze band speelt muziek die zij zelf omschrijft als 'free style fonk'. '20 Brothers House' krijgt een cheque ter waarde van 5.000 gulden en mag een cd-single opnemen. Eindhovenaar doodgestoken Eindhoven - De 30-jarige Eindhovenaar M. Samuels is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats doodgestoken tijdens een vechtpartij tussen twee groepen in de Eindhovense binnenstad. Het slachtoffer is vrijwel onmiddellijk overleden. Het is niet bekend waardoor de vechtpartij is ontstaan. De politie weet nog niet wie de dodelijke steken heeft toegebracht. Wallage: Uitkering vereist tegenprestatie Amsterdam - Mensen met een uitkering moeten in de toekomst een tegenprestatie leveren. In de maatschappij is nog ontzettend veel te doen. Dat heeft staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zaterdag gezegd in een interview in de Volkskrant. Krakers slaags met politie in Amsterdam Amsterdam - Een groep van enkele honderden krakers is zaterdagmiddag in Amsterdam slaags geraakt met de politie. De Mobiele Eenheid voerde enkele charges uit op de Nieuwezijds- kolk om te voorkomen dat een pand zou worden gekraakt. Volgens de politie zijn er geen arrestaties verricht en geen gewonden gevallen. Volgens een woordvoerder van de krakers zijn enkele mensen licht gewond geraakt en zijn er rake klappen gevallen. De krakers demonstreerden tegen de ABN/AMRO en trokken langs diverse vestigingen. Het concern bezit een complex van ongeveer tien panden dat al geruime tijd is gekraakt. Vandaag' dient er voor de rechtbank een kort geding, aangespannen door de ABN/AMRO met het doel een ontruimingsbevel te krijgen. Actievoerders zetten verkeerde bus klem Boxmeer - Demonstranten van de vereniging Milieudefensie hebben zaterdag bij de opening van een nieuw deel van de autosnelweg A-73 ter hoogte van Boxmeer tevergeefs gepro beerd een bus met minister Maij (Verkeer) klem te zetten. In plaats daarvan werd een touringcar met daarin een muziekge zelschap van Rijkswaterstaat tot stoppen gedwongen. De minis ter bereikte de plaats waar ze de weg officieel moest openen via een alternatieve route. Milieudefensie wilde Maij zaterdag een petitie aanbieden. Daarin wordt erop aangedrongen het resterende deel van de A-73 tussen Venlo en Roermond niet aan te leggen. Het Rijk heeft daarvoor al 750 miljoen gulden uitgetrokken. Kinderjury kiest foto Bert Beelen Amsterdam - De Nederlandse fotograaf Bert Beelen heeft in 1993 de beste dagbladfoto gemaakt. Dat vindt de kinderjury die zich zaterdag in het Rijksmuseum in Amsterdam voor de negende keer bezighield met het beoordelen van het beeldmate riaal dat de Nederlandse dagbladen het afgelopen jaar hebben afgedrukt. Beelen maakte op 11 augustus op begraafplaats Jonkerbos in Nijmegen een foto van met nazi- en andere racistische leuzen bekladde grafzerken. Achteraf bleek de bekladding een kwajon gensstreek te zijn van jongens die geen enkele binding hebben met een extremistische organisatie. De jury loont de winnende plaat van Beelen. FOTO ANP Den Haag - Het CDA ziet definitief af van het plan om de huishoudelijke hulp verricht door de gezinszorg niet langer te vergoeden. Tegen dit voornemen is in de eigen partij veel verzet gerezen. Het dagelijks be stuur van het CDA schaart zich achter het alternatief van CDA-Kamerlid Lan- sink. Deze wil af van de automatische vergoeding van thuishulp via de alge mene wet bijzondere ziekte kosten. In plaats daarvan moet er een subsidiepot met een vast bedrag voor thuis hulp komen om de kosten in toom te houden. Ook zou den cliënten een eigen bij drage, afhankelijk van hun inkomen, moeten betalen. Donderdag beslist de Twee de Kamer over de financie ring van de thuiszorg. Het kabinet wil volgend jaar een inkomensafhankelijke eigen bijdrage van 11,50 gulden per uur voor de hele thuis zorg invoeren. Lansink stelt een eigen bijdrage van 15 gulden voor. Door Carla Joosten Den Bosch - Gezinsverzorg ster Sylvia Millecam stuift naar cliënt Bavo Galama. Haalt een washandje over diens gezicht. Kamt zijn ha ren. Ze reddert wat om hem heen en zegt op zijn poging een gesprek te beginnen: „Ja, nou even geen tijd, hè. Nou, strijken komt over drie weken wel. Nog even uw schoenen. Tjee, bijna tien minu ten ben ik nou hier, dat is al veel te lang, hééé wat is dat voor een wondje. Nou ik moet nu weg. Doeii". Een scène uit 'Ook dat nog' zaterdag tijdens de massale thuiszorgdemonstratie in de Brabanthallen in Den Bosch. Het team van het populaire KRO-te- levisieprogramma onder leiding van Aad van den Heuvel schiet met zijn sketches midden-in de roos. De achtduizendend werkers en cliënten uit de gezinszorg, de kraamzorg en het kruiswerk zien op het toneel hun eigen dagelijk se werkelijkheid. Aan de stoelen ballonnen en overal spandoeken met leuzen als 'Wat heb je aan een schone kont in een vuil huis?' De tekst verwijst naar het CDA-plan om de huishoudelijke hulp van de gezinszorg niet lan ger te vergoeden. De vraag naar thuiszorg (gezins zorg en kruiswerk) is enorm ge groeid maar de budgetten van de instellingen bleven gelijk. Ko mend jaar gaat moeten ze, on danks de 60 miljoen gulden die het kabinet extra voor thuiszorg uittrekt, door allerlei andere maatregelen toch 30 miljoen be zuinigen. Tegelijkertijd besluit het kabinet een nieuwe eigen bijdrage-regeling in te voeren. „We doen juist wat de politiek en de samenleving willen: men sen zo lang mogelijk thuis hou den. Maar we worden telkens opgeschrikt door onverhoedse wisselvallige en heilloze Haagse ideeën", zegt voorzitter H. Tsjas- sing van de Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg (LVT). Klazien de Heer uit Hardinxveld Giessendam zit in een rolstoel. Ze gaat even staan voor haar speech. Ramen zemen, stofzui gen of boodschappen doen, het lukt haar allemaal niet meer. „Hardinxveld Giessendam is nog net zo'n zorgzame samenleving als het was toen Brinkman er nog in zijn korte broekje rond rende", zegt De Heer verwijzend naar de CDA-fractieleider, die in het Zuidhollandse dorp opgroei de en nu een zorgzame samenle ving predikt met veel inzet van vrijwilligers. „Maar wat moet je als je familie ver weg woont of als je buren hebt die zelf ook al oud zijn? Als ik de mensen van de thuiszorg niet nodig had, gingen ze van avond nog allemaal de deur uit. Maar dan moeten ze voor mij wel een plek in het verzorgings huis reserveren." Anders moeten ouderen en gehandicapten maar wegwerpkleding en wegwerpser- vies krijgen, veel gemakkelijker, sneert ze. „Misschien is het beter wegwerp-ouderen en -gehandi capten te nemen. Soms bekruipt je het idee dat ze je eigenlijk niet meer kunnen gebruiken. Dat je te veel kost." Het publiek reageert instem mend. Het is aan de politici om te reageren. De moeilijkste taak heeft CDA-Kamerlid Ad Lan sink. Diens partij speelt niet al leen altijd de cruciale rol in de Nederlandse poltitiek, zoals dis cussieleider en VARA-presenta- tor Kees Driehuis het zegt, maar heeft ook de zwaarste knuppel in het hoenderhok van de thuiszorg gegooid. Het CDA-voornemen om de huishoudelijke hulp uit het verzekeringspakket te schrappen, stuit ook bij Lansink zelf op verzet. Maar zijn alternatief voor een subsidiepot huishoudelijke hulp, doet het protest niet verstom men. „Het schrappen van de hulp uit het pakket is een snelle dood, maar er een subsidie van maken is een langzame dood. Daarop kan immers altijd bezui nigd worden", zegt een woord voerster van de Gehandicapten raad. Lansink protesteert dat het bedrag natuurlijk nooit omlaag zou mogen. Zijn woorden slaan niet aan. Voor de twee microfoons bij het podium verdringen zich mensen. Een actievoerster uit Zundert:- „Waar praten we over? Slechts zes procent van de kosten van de gezondheidszorg komt voor re kening van de thuiszorg". Maar de Tweede-Kamerleden reageren eensgezind dat ook de thuiszorg moet bijdragen aan het betaalbaar houden van de ge zondheidszorg. „Anders gaat het over een paar jaar net zoals met de wao", waarschuwt' Eimert van Middelkoop (GPV). Dan grijpt een vrouw de micro foon. Ze is een alleenstaande moeder met een volle baan en een 14-jarig autistisch zoontje. Al twee jaar verzoekt ze vergeefs om thuiszorg. Ze zegt haar kind in huis te houden 'zoals WVC en staatssecretaris Simons het wil len, maar ik kan die zware taak niet meer aan. Ik ben wanhopig'. Vanachter de tafel met politici wordt verzucht dat 'dit niet moet kunnen' en 'dit iets is om je voor te schamen'. Dat is voor directeur Clevers van de organi serende LVT het moment om toe te slaan. „U heeft kennelijk niet door dat zulke gevallen schering en inslag zijn. We kunnen al jaren niet meer alle verzoeken om thuiszorg inwilligen. De thuiszorg kan alleen maar men sen helpen die het bitter hard nodig hebben. Schamen? U moet zich blijven schamen."

de Stem | 1993 | | pagina 3