Gatt-overleg opnieuw in crisis beland WITLOF EN KIPPEBOUTEN. Boris Jeltsin met hakken over de sloo 5,75% 06-0331 mm'" Bisschoppen niet eens met reacties Vaticaan Freek de Jonge schrijft geschiedenis met solo-Lear KOOP MET ZEKERHEID leendert v.d. born vsb'bank Financiën CDA Limburg worden toch onderzocht le ien atie jen is en <en- Iruk- faat Irlot, [net de de laai fopt zijn. sing Ga de een (Dan zijn niet tuur- Met v.d. Born valt te praten! Veel banen in Zeeland bedreigd IRA doodt twee lülster agenten Vatic aan knoopt weldra banden laan met Israël I Jeruzalem - Nog dit jaar gaat I het Vaticaan de diplomatieke I oanden met Israël aanhalen. Van leen uitwisseling van ambassa- I deurs is echter nog geen sprake. I Beide staten zullen binnenkort I wel diplomatieke vertegenwoor- I digers uitwisselen. Middagshow van NAC in Utrecht Korda verrast Michael Stich Onderhandelaars in tijdnood Vrede in bezette gebieden nog ver weg Goudstaven in Oudenbosch nep Links winnaar in Portugal PvdA wil praten met CD-kiezers Ajax neemt afstand Hoek wint van Bennekom, 0-2 Witlof, 500 gram CHKippebouten, 500 gram 349" 2.99 A QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bijna helft Russen blijft thuis De hoogste rente van de VSB Bank. X Sa yP M? ad strekt. BREDA SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA, Tel. 076-523166 DE STEM i i i MAANDAG 13 DECEMBER 1993 133e JAARGANG I middelburg - Het blijft tobben I 'met de werkgelegenheid in Zee- land. De komende tijd gaan nog I ééns 444 banen verloren. Dat bomt bovenop de 1448 mensen I die in de periode januari-novem- Jber 1993 zijn ontslagen. Deze i cijfers staan in de arbeidsmarkt- I gegevens van het stafbureau Ar- i beidsvoorziening Zeeland. I| ZIE ZEELAND -A5 Belfast - Leden van de verboden i Noordierse terreurorganisatie i IRA hebben zondagmorgen in de I buurt van de hoofdstad Belfast I :wee agenten doodgeschoten. Met deze aanslag is het aantal I door geweld gedode politie- agenten in Ulster dit jaar tot zes I gestegen. HET WEER /minjmax. tl Somber VANDAAG IN HET SPORT-KATERN NAC blijft verbazen in de eredivisie. Gisteren pre senteerden de Breda- naars een middagshow' in Utrecht, die tegen de gelijknamige FC een 0-5 zege opleverde. ZIE SPORT - BI INHOUD Peter Korda, die in het hele jaar geen toernooi had gewonnen, verraste Michael Stich in de finale van de Grand Slam Cup. Hij won in vijf sets en streek daarmee 2,8 mil joen gulden op. ZIE SPORT - BI 2 KATERNEN BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 Consument A7 RTV-programma's A8 Sport deel B Van onze correspondenten Brussel/Washington - De onderhandelingen over een wereld omvattend handelsakkoord in het kader van de Gatt zijn opnieuw in een diepe crisis beland. De onderhandelaars van de Europese Unie, de Verenigde Staten, Japan en Canada gingen zaterdagavond zonder zicht op resultaat uiteen. De komende dagen blijft het buiig. De temperatuur daalt naar winterse waarden. Vandaag veel bewolking en buien. Later op de dag opklaringen. Oudenbosch - Tien goudstaven, die vorige week door een inwo- :.er' van Oudenbosch bij een aank daar zijn ingeleverd, blij ken achteraf nep te zijn. De staven van elk 50 gram zijn normaliter goed voor 11.000 gril den. De politie stelt een onder zoek in. Het is niet uitgesloten dat de man die de staven aan bood, het slachtoffer van een oplichter is geworden. Lissabon - Volgens de eerste uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen in Portugal hebben I de communisten en de socialis ten een grote overwinning ge boekt. De centrum-rechtse so ciaal-democraten werden in bijna alle grote steden verplette- I rend verslagen. I Amsterdam - De PvdA negeert de CD-stemmers niet langer, maar gaat met hen in discussie. De PvdA zal daarom de kiezers m stadswijken, waar het CD- Kamerlid Janmaat de grootste potentiële aanhang heeft, opzoe ken. B ZIE BINNENLAND-A3 Amsterdam - Ajax heeft afstand Benomen van Feyenoord in de eredivisie van het betaald voet- tal. De Amsterdamse ploeg ver sloeg'Willem II met 3-1 in een duel, waarim meer mogelijk was voor de Tilburgers. ZIE SPORT-B1 "ennekom - De Zeeuwse zater- dagamateurtopper Hoek blijft jet goed doen. De ploeg hand haafde zich aan de top door de 'uitwedstrijd tegen Bennekom ®èt 0-2 te winnen. ■ZIE SPORT-B9 Op z'n Gatt Vanavond proberen de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw van de EU het over leg weer uit het slop te halen. Formeel moet er vóór woensdag middernacht een akkoord op ta fel liggen. Het Gatt-overleg in Genève over het vrijmaken van de wereld handel zit vooral vast op het probleem van de audio-visuele sector, de vliegtuigindustrie en de toegang tot de financiële markten. Bij de financiële dienstverlening (banken, verzekeringen, beur zen) bijvoorbeeld weigeren de Amerikanen hun markt te ope nen als anderen dat niet in de zelfde mate doen. Ook de textiel zorgt voor nieuwe problemen in het handelsover leg. Portugal is allerminst tevre den met de afspraken die zijn gemaakt tussen Europees Com missaris Leon Brittan en de Amerikaanse onderhandelaar Mickey Kantor. Daardoor krijgen de VS en Ja pan ruimere mogelijkheden om textiel op de Europese markt af te zetten, terwijl dat omgekeerd allerminst het geval is. Premier Lubbers noemde dit weekeinde in Brussel ook nog de scheepvaart waar in Genève ook nog geen overeenstemming over bestaat. Mogelijk wordt de scheepvaart buiten een Gatt-ak- koord gehouden. Volgens Gatt-directeur Suther land is het meningsverschil tus sen Europa en de VS een 'bron van grote zorg'. Hij vindt dat nu de Amerikaanse president Bill Clinton en de Europese leiders actie moeten ondernemen om het gestagneerde overleg weer vlot te trekken. Volgens Sutherland is het niet mogelijk de uiterste datum van 15 december voor de afsluiting van de al zeven jaar - drie jaar over tijd - durende onderhande lingen opnieuw te verschuiven. Ook worden bepaalde hete hang ijzers niet uit het onderhande lingspakket gelicht om de han delsronde alsnog tot een goed einde te brengen. Eerder op zondag luidde Leon Brittan, binnen de Europese Commissie belast met buiten landse handel, de alarmklok. „Er zijn zeer ernstige problemen mo menteel. Het ziet er niet goed uit. Ik denk dat we in een crisis zitten. Er is onvoldoende mate van overeenstemming." De conflicten zijn niet beperkt tot de VS en de Europese Unie. Ook de VS en Japan en de EU en Japan zijn het niet met elkaar eens. (ADVERTENTIE) Breda (anp) - Volgens bisschop Ernst van Breda zijn de Nederlandse bisschoppen niet gelukkig met de reacties uit het Vaticaan over de Nederlandse euthanasie-wetgeving. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 december ai Voor de KRO-radio erkende Ernst dat het standpunt van de Nederlandse bisschoppen over de euthanasiewet afwijkt van dat van het Vaticaan. Om hierover een standpunt te kunnen bepalen is het volgens Ernst nodig om goed te weten wat er in Nederland gaande is. Het standpunt dat vanuit het Vaticaan is uitgedragen, berust volgens hem niet op voldoende informatie. Hij vindt dat minister Hirsch Ballin van Justitie meer dan twee minuten had moeten krij gen om de Nederlandse euthana siewet voor de Duitstalige uit zending van Radio Vaticaan toe te lichten. Twee minuten is volgens Ernst te weinig om het Nederlandse rege ringsstandpunt goed uiteen "te kunnen zetten. Ernst spreekt tegen dat de nieu we wet inhoudt dat euthanasie in Nederland wordt gelegali seerd, zoals 'sommige mensen in het Vaticaan' zeggen. Hij duidt onder meer op de be richtgeving in de Osservatore Romano, de krant van het Vati caan, die de euthanasiewet een 'monsterlijke misstap' noemde. Minister Hirsch Ballin bood in reactie daarop aan zich door de krant te laten interviewen, maar daar ging de Osservatore, die nooit interviews afneemt, niet op in. Wel bood het hoofd van de Duitstalige afdeling van Radio Vaticaan de minister aan in een telefonisch interview van twee minuten de wet toe te lichten. Van onze verslaggever Hans Rooseboom Breda - Zaterdagavond rond acht uur weet het massaal opgekomen publiek nog niet dat Freek de Jonge die avond in Breda theaterge schiedenis zal schrijven. De mensen zijn gekomen voor Shakespeare's drama Koning Lear door het Nationaal Toneel, met André van den Heuvel in de titelrol en Freek de Jonge als de Nar. In de hal van Concordia treft het theaterpubliek een chaos aan. Medewerkers van de schouwburg delen luid schreeu wend pamfletten uit. „Dames en heren, u krijgt vanavond geen Shakespeare. U krijgt een een extra ingelaste solo-voor stelling van Freek de Jonge." Koning Lear is afgelast. Hoofd rolspeelster Marie Louise Stheins heeft een auto-ongeluk gehad, waarbij zij gewond is geraakt. Zij mag van de dokter niet meer spelen. Op stel en sprong heeft Freek de Jonge zich bereid verklaard de gehele Lear in zijn eentje op de planken te brengen. (De op brengst gaat naar het voormali ge Joegoslavië). Dat is wat het binnentredende publiek te horen krijgt. Wie bezwaar heeft kan zijn geld terugkrijgen. Maar bijna niemand maakt be zwaar. Dit is natuurlijk uniek, een gebeurtenis om niet te mis sen. Alleen een paar geheide Shakespeare-fans, naar later blijkt uit België, druipen te leurgesteld af. Daar kennen ze Freek niet zo goed. Maar hun plaats wordt ingeno men door evenzoveel Freek de Jonge-liefhebbers die het nieuws inmiddels hebben ver nomen. Zodat de zaal toch tot de laatste plaats is gevuld. Als Freek opkomt vult een da verend applaus de zaal. Het publiek wil laten horen dat het meevoelt met de man die deze gigantische taak op zijn schou ders heeft genomen. Maar meegevoel heeft de routi nier De Jonge niet nodig. Hij steekt van wal en hij gaat twee uur achter elkaar door. Het pu bliek zit op de punt van de stoel. „U mag van geluk spreken", zegt hij tot de zaal. „U komt er genadig af," doelend op de ge plande Koning Lear, die maar liefst vier uur in beslag neemt. En wijzend op de frontloge: „Normaal zit daar de burge meester. Maar die houdt niet van toneel. Alleen van cabaret. Die heeft dus pech gehad! Let maar op: die belt voortaan elke avond om te vragen wat er gespeeld wordt." Freek speelt een scène uit Lear na op zijn eigen onnavolgbare wijze. Als hij daarop gecon fronteerd wordt met een dood stille zaal, zegt hij: „Deze grap pen zijn zo goed verpakt dat je er niet om hoeft te lachen". Zoals te verwachten steekt hij de draak met het stuk, maar ook met de toneelspelers met wie hij maanden heeft moeten omgaan. „Je weet pas wat vrij heid is als je gevangen hebt gezeten", is de conclusie van de eenmans-komiek over het nau we keurslijf van een toneelge zelschap. Twee uur lang is de zaal getuige van een unieke theatervoorstel ling. Dit is nog nooit vertoond en is nooit meer ergens te zien. Dat Freek het bovendien klaar speelt om van deze improvisatie een samenhangende en óntroe- rende voorstelling te maken ge tuigt van een vakmanschap en meesterschap die in de Neder landse theaterwereld verder niet voorkomen. ZIE OOK STAD EN STREEK - A5 Een Israëlische grenswacht grijpt een Palestijns jongetje vast tijdens gevechten tussen Palestijnen en de politie. Gis teren werd bekend dat de Is raëlische militairen voorlopig nog in Jericho- fotoap Vanaf f 25.000,- op de VSB HoogRendement-rekening. Op de Toprente-rekening 5,1% vanaf f 10.000,-. Volledige opnamevrijheid. 'effectief rendement bij ongewijzigde rente. Kom langs of bel gratis Daar kom je verder mee. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft het bij de verkiezingen van giste ren net gehaald. Iets meer dan de helft van de Russen kwam naar de stembus en driekwart daarvan keurde Jeltsins nieuwe grondwet goed. De nieuwe grondwet geeft Jelt sin vergaande bevoegheden en stuit op felle tegenstand van zo wel communisten als partijen in het centrum. Om aangenomen te worden was een opkomst van meer dan 50 procent vereist. De uitslag van de gelijktijdig gehouden parlementsverkiezin gen wordt pas vandaag bekend. Wel blijkt uit de eerste uitslagen dat 'Ruslands Keuze', het blok van pro-Jeltsln-partijen onder aanvoering van vice-premier Gaidar met ongeveer 30 procent de grootste partij in de staats- doema wordt. Een andere grote winnaar is de ultra-nationalist Zjirinovski, die met zijn misleidend genaamde Liberaal-Democratische Partij 18 procent van de stemmen lijkt te krijgen en de op een na groot ste partij in het parlement dreigt te worden. Een redelijke score zit er ook in voor het blok van de econoom Javlinski, die wel economische hervormingen voorstaat, maar dan zonder de sociale pijn van een shocktherapie. Zijn coalitie- blok stevent af op 15 procent. Zeker van een plaats in de staatsdoema zijn ook de Com munistische Partij van de con servatief Zjoeganov (10 procent), de Democratische Partij Rusland van Travkin en de Partij voor Eenheid en Eendracht van de ministers Sjachraj en Sjochin. De opkomst over het hele land was tot laat in de middag schrik barend laag. Om zes uur 's avonds, vier uur voor de stemlo kalen sloten, had in Moskou 53 procent van het electoraat zijn stem uitgebracht. In St.-Petersburg was het resul taat nog bedroevender: aan het begin van de avond was in Rus lands tweede stad nog slechts 46 procent van de kiezers komen opdraven. Moskouse politici en de Russi sche media wijten de lage op komst aan sneeuw en vorst, als mede aan de voetbalwedstrijd FC Milaan tegen Sao Paolo op de Russische televisie, maar opi niepeilingen in de weken voor de verkiezingen hadden al aange toond dat de interesse van het Russische publiek gering was. Waarnemers in Moskou wijzen erop dat, als de voorlopige uit slagen kloppen, president Jeltsin in de nieuwe staatsdoema te ma ken krijgt met een parlement dat nog verdeelder is dan de oude Opperste Sovjet. De nieuwe grondwet staat toe dat de president het parlement in geval van een onoplosbaar conflict ontbindt, doch niet eer der dan een jaar na de verkiezin gen. Volgens de Nederlandse waarne mers zijn de verkiezingen in de Russische regio's goed verlopen. De 27 waarnemers, onder wie Kamerleden, constateerden wel dat zich in enkele gebieden pro blemen hebben voorgedaan bij de voorbereidingen van de ver kiezingen. Den Haag (anp) - Op verzoek van het landelijk partijbestuur van het CDA is een commissie van drie mannen alsnog begonnen met een onderzoek naar mogelijk financieel gerom mel bij de afdeling Limburg. Commissievoorzitter Van Dijk, CDA-Eerste-Kamerlid, was aan vankelijk aarzelend over een doorlichting van de financiële praktijken in het Limburgse. Voorlopige bevindingen van een accountant over de boekhouding van een aantal CDA-organisaties in die provincie hebben de door slag gegeven om wel naar het zuiden af te reizen. Het onderzoek is gericht op wat partijgenoten hebben gedaan met giften van het bedrijfsleven aan het CDA. Van Dijk en zijn twee speurneuzen willen nog de ze maand rapport uitbrengen. Van Dijk heeft een gedegen en gevreesde reputatie als onder zoeker. Bijna tien jaar geleden leidde hij de parlementaire en quête naar de ondergang van het RSV-concern, waarbij veel over heidsgeld in het niets was ver dwenen. Later is hij minister van Binnenlandse Zaken geweest. (ADVERTENTIE) VATICAAN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:,Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ ■pH ia In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1