DE STEM NAC-show doet Utrecht aan Willem II speelt Ajax in de kaart FC Utrecht in Nieuw Galgenwaard figurant in Bredaas volksfeest Kritiek Yan Hanegem zaak tuchtcommissie :rschillen Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 Roda-NAC na de winterstop Van Gaal heeft meer tijd nodig Sylla hoofschuldige aan verlies Tilburgers B Arbiter Luinge klaagt coach aan Mare Siemons stopt met wielrennen Zaalvoetballer bezorgt tegenstander oogkasbreuk Zevende zege voor Beurskens in Honolulu Advocaat beslist snel over terugkeer als bondscoach /IBER 1993 A8 g, met v.l.n.r. |isja Goedemans en HENNY MILTENBURG pans/Engelse tv-film Ed Begley jr., Brian net afgestudeerde ectra Oil in Boston al snel succes heeft, winst alle aandelen aan van het bedrijf nerikaanse speelfilm rollen: Chevy Chase, itmis bij de familie Toch zet vader Clark k al slaagt hij er niet bt interieur van zijn I ïddie zorgt voor nog f86. Regie: Frederick Lorna Hill en Ray- e toneelspeler, vindt e vrouw. Hij brengt cespeare bij en weet |te prostitueren. 20 en 22.30 u. Hard 20 en 22.30 u. Rising 20 en 22.30 u. Jurassic 0 u. The concierge, 'he firm. 60 u. The fugitive. B0 u. The age of innocen- piano, en 20 u. Fixing the he vanishing. 1 omplex epless in Seattle, adin. mg sun. ssic Park. sereens ;le buddha. ipless in Seattle. igsun. jd target. )rd [offa. pg cryptogram ïrdag aal: erapie; 7. staaldraad; d; 11. antilopen; 12. tij; 14. lies; 15. puring; 17. samenvat- tasje; 19. nest; 20. iren. lurk; 2. strandhotel 3. ip; 4. karakterschet- middel; 8. spelerstun- inderneemster; 13. er; 16. kwartel. uio>| do ui||B 'sjijaaj gas 'jous 'uiooqjsja)| luiepauiaqas 'uaBtag CTHMfl ■■MM Van onze verslaggever Léon Krijnen Utrecht - Het avondje MAC is al bijna twee de cennia een geaccepteerd begrip in het vaderlandse voetbalwereldje. FC Utrecht kreeg gisteren de eer van een middagje NAC, on the road'. Terwijl elf Domstedelingen op veld met 0-5 de oren werden gewassen door elf Bre- danaars, werden ongeveer vier duizend plaatselijke supporters muzikaal en verbaal opzicht olledig afgetroefd door bijna anderhalfduizend geel-zwarte zangers. Het vertrouwde 'Ronald Spelbos Vellow Armee' golfde tussen drie soms vier zijden op en neer, en de andere 'yells' waren er ook. Op het veld vroegen de 'Utreg- ters' zich verbijsterd af of ze wellicht nog niet uit een nacht merrie van enkele uren eerder ontsnapt waren. Die zich ergens in Breda aan een of andere Bea- irixstraat afspeelde.... Knepen zichzelf in een arm, kwamen rieurgesteld tot de ontdekking dat de boze droom helaas reali teit was en telden misnoegd de doelpunten: 0-1 Van Hooijdonk, 1-2 Lokhoff, 0-3 Brusselers. En keken nog maar eens verbijsterd naar de klok, die na de beauty van Brusselers toch echt pas op achttien minuten stond. Omdat er nog zoveel bezoekers voor de rij stonden in die ene opengestelde kassa voor stadion Nieuw Galgewaard, begon de wedstrijd, na overleg met trai ners en scheidsrechter, een kwartier later dan gepland. Dat kwam bijzonder uit. Want niemand, binnen dan wel buiten het stadion, zou de eerste drie doelpunten van NAC hebben kunnen zien. Vuurwerk Enerzijds niet omdat tegen half drie een bijna tien minuten du rend oorverdovend vuurwerk losbarstte. De daarmee gepaard gaande rookontwikkeling hield een stuk langer aan en be perkte het zicht op en rond het veld tot enkele meters. Maar al waren die giftige rookwolken er niet geweest, dan nog hadden nog velen de eerste drie Bredase doelpunten moeten missen van wege de snelheid waarmee ze vielen. Om vervolgens, gehoord Pierre van Hooijdonk (achterover hangend) zorgt met een fraaie omhaal voor 0-1. het kabaal waarmee ze begroet werden, tot de conclusie te ko men dat ze door de thuisclub gescoord werden in plaats van door die verduvelde 'gasten uit het katholieke zuiden.' Zoals ze door de speaker aangekondigd werden na het zingen van het in Breda inmiddels vertrouwde kerstliedje van de' vaste aan hang. Het moet gezegd, toch werd Utrecht niet weggespeeld in dat hectische eerste half uur. De ploeg van Leo van Veen was het grootste gedeelte van de tijd in balbezit, maar slaagde er niet in om ook maar enige voordeel te putten uit dat gegeven. Utrecht had de bal dan wel, maar dat was meestal in of ergens in de buurt van de middencirkel. Waar de twee ploegen nogal vaak op elkaar klitten, als ware pupillen. Waar Utrecht verder op alle fronten faalde, slaagde NAC. Niet alleen door binnen achttien minuten weliswaar niet meer dan drie kansen te scheppen, maar ook door ze honderd pro cent te benutten. Achtste mi nuut: vrije trap Gerritsen, Brus selers kopt door en terwijl Van Burik al schoffelend paniek zaait in de Utrechtse verdedi ging, scoort Van Hooijdonk met een halve omhaal zijn en NAC's eerste doelpunt. Twee minuten later: weer Van Burik trekt een gat bij een corner van NAC, waardoor Oosterhuis als de aan val wordt afgeslagen, niet op tijd terug is voor de buitenspelval. Lokhoff profiteert, gaat door en produceert met links een harde schuiver die Van Ede voor de tweede maal binnen twee minu ten kansloos laat. Achttiende minuut: Brusselers komt op, pas seert zijn man en passt naar Lammers. Die tikt terug, waarop Brusselers in een oogopslag ziet dat Van Ede, op weg naar het gevaar Lammers, iets te ver uit zijn doel is gekomen. De zwe vende lob van Brusselers eindigt als het mooiste doelpunt van de dag. Waarbij aangetekend dat ook de laatste twee, van opnieuw Lok hoff en opnieuw Van Hooijdonk, er wezen mochten. Lammers, niet scorend, moet daarover toch enigszins de pest in gehad heb ben. Desondanks bewees hij in de 61e minuut nog maar eens ten overvloede dat hij niet te be roerd is om zich helemaal in dienst van het elftal te stellen. Hij verkeerde helemaal niet in kansloze positie op een voorzet van Remie, maar door zijn over stapje kwam Lokhoff er nog be ter voor te staan, terwijl Wijn- ands en De Koek erdoor op het verkeerde been gezet werden: 0-4. Ook de 0-5 tenslotte kwam via een vloeiende combinatie tot stand: steekpass Lokhoff, voor zet op maat Remie, afwerking FOTO WIM HENDRIKS Van Hooijdonk. Toen was het al lang stil in Nieuw Galgewaard, behalve dan aan die kanten waar een en ander uit Breda zat. Temeer daar John Karelse op de schaar se momenten dat Utrecht echt gevaarlijk jyas, zich ongenaak baar toonde. Slechts eenmaal werd hij verslagen, door een vliegend schot van Van der Ark, maar toen bracht de kruising uitkomst. Niet dat het veel uit gemaakt had, want toen het houtwerk kreunde onder het ge weld van de inslag, waren er al 89 minuten gespeeld. Jacques Koumans bleef na rust achter in de kleedkamer met een verrekte buitenband aan een knie en werd vervangen door Dennis Gerritsen. „Het is een cliché," aldus een glunderende Ron Spelbos na af loop, „maar in de voetballerij is de eerstkomende wedstrijd altijd de belangrijkste. Woensdaga- Van onze verslaggever Utrecht - De competitie wedstrijd Roda-NAC, die voor vrijdagavond 17 de cember op de agenda stond, kan voor de win terstop geen doorgang meer vinden. NAC ontvangt woensdag thuis voor de KNVB-beker AZ en heeft daarom gewei gerd om vrijdagavond in ac tie te komen op Kaalheide. Omdat NAC-Roda een risi cowedstrijd is, mag het duel van de burgemeester van Sittard niet op zaterdag of zondag gespeeld worden. De Limburgers stelden daarop voor om een en ander naar maandagavond 20 december te verplaatsen. „Maar daar zijn wij dus niet mee ak koord gegaan," aldus trai ner-coach Ron Spelbos. „Het is toch ook van de gekke. Eerst mochten die risicowedstrijden alleen maar op zondagmiddag ge speeld worden en nou mag het ineens niet meer op zon dag. Wie er nog een touw aan vast kan knopen, zegt het maar. Afgezien van het feit dat we niet kunnen, omdat we de spelers af vrij hadden gegeven na komend weekeinde en een aantal al een korte en welverdiende vakantie had geboekt, zie ik het absoluut niet zitten om op maandagavond te spelen. Dat hoort naar mijn mening niet bij betaald voetbal. Dan maar na de winterstop. Amsterdam (anp) - Louis van Gaal tilt zijn beslissing over zijn toekomst als trai ner waarschijnlijk over de komende feestdagen. De coach van Ajax had deze maand het bestuur op de hoogte willen brengen van zijn plannen. Door de ern stige ziekte van zijn echtge note heeft Van Gaal echter meer bedenktijd nodig. „Mijn ambities zijn allemaal minder belangrijk op dit moment," liet hij zondag weten. „Ik heb altijd de cember aangehouden als ui terste termijn om het be stuur te vertellen of ik bij Ajax vertrek of wil blijven. In principe wil ik nog altijd deze maand zekerheid ver schaffen, maar het is goed mogelijk dat ik mijn beslis sing voorlopig uitstel." Met Ajax vertrekt Van Gaal (42) begin volgend jaar naar Thailand, waar in Bangkok een internationaal toernooi op het programma staat. Op 7 januari speelt Ajax tegen het nationale team van Ni geria, bij welk elftal Finidi en nieuwkomer Kanu wor den opgesteld, is nog niet hekend. Op 9 januari wacht de winnaar of verliezer van het duel tussen Kopenhagen en Gremio Porto Alegre. Van Gaal verwacht met een compleet fitte A-selectie van twintig spelers naar Thailand te vertrekken. De 'vaste' groep van gebles seerde spelers (Van Vossen, Oulida, Petersen, Davids en Alflen) is aan de beterende hand. Tot aan de winterstop komt het vijftal echter niet meer in actie. Amsterdam (anp) - Jan Reker is al jaren idolaat van Ajax. De rondborstige trainer streeft bij Willem II naar de zelfde organisatie, jeugdop leiding en speelwijze als in De Meer. Reker heeft zijn grote liefde voor al wat Ajax is, kennelijk overgebracht op zijn spelers. De Brabanders gaven zondagmiddag in een vermakelijk duel de punten min of meer cadeau: 3-1. Winst en verlies zaten opgeslo ten tussen de 53e en 55e minuut. In plaats van 0-2 werd het op schlemielige wijze 1-1 en kon Ajax toch nog uitlopen naar een aardige zege, die de Amsterdam mers voor de eerste keer dit seizoen 'los' aan kop bracht. Reker stond niet al te lang stil bij de ietwat 'zure' nederlaag. „Als we woensdag voor de beker met dezelfde positieve instelling spelen, winnen we absoluut van PSV," blufte hij. Niet geheel ten onrechte noemde Reker aanvaller Sylla de hoofd schuldige voor de vriendendienst aan Ajax. De exotische spits uit Guinee miste kort na de rust een droomkans. Aangespeeld door Van Arum had de 22-jarige spe ler vrij voor doelman Van der Sar de hoek voor het uitkiezen. Sylla treuzelde echter en vond uiteindelijk de Ajax-goalie op zijn weg naar 0-2. „Een klasse reactie van Van der Sar, maar die bal had er wel in gemoeten," erkende trainer Louis van Gaal. Collega Reker nam Sylla de cruciale flater zeer kwalijk. „Het was puur slecht. Ajacied Jari hitmanen (10) wordt gefeliciteerd door zijn ploeggenoten George Finidi, Stefan Pettersson en Mare Overmars (v.l.n.r.). F0T0 ANP Een terugspeelbal die door de benen van de doelman over de lijn rolt, vind ik minder pijnlijk dan dit. Onvoorstelbaar voor een speler van zijn niveau." Twee minuten na de blunder van Sylla ging ook ploeggenoot Van Arum zwaar in de fout. De bon kige spits werd bij een hoek schop van Overmars even uit balans gebracht door de mee- springende Ronald de Boer en kopte pardoes in eigen doel. „Een gelukje," gaf Van Gaal ruiterlijk toe. „Kan gebeuren," bromde Reker, die een overtre ding vermoedde van Ronald de Boer. De onfortuinlijke gelijkmaker betekende de tweede treffer van Van Arum, die in alle opzichten een opmerkelijke rentree bij Willem II maakte in het basis team. Vijf minuten voor de rust beloonde hij een sterke fase van zijn ploeg met een trefzekere kopbal uit een voorzet van de doorgebroken Sylla. Enkele mi nuten later verzuimde verdedi ger Meijs na een lange sprint, die Van den Brom ruim te machtig was, de verrassende voorsprong te verdubbelen. Van der Sar red de met moeite op het schot van de Brabander. Van Arum verving in het elftal van Willem II de gepasseerde Abdellaoui. De talentrijke Ma rokkaan, die bij het WK in de Verenigde Staten wil schitteren, was disciplinair gestraft vanwe ge een reeks van kleine inciden- MAANDAG 13 DECEMBER 1993 DEEL Van onze verslagger Eelde - Voor Wim van Hanegem krijgt de eerste competitiene derlaag van Feyenoord nog een staartje. Roelof Luinge, afgelopen vrijdagavond scheidsrechter bij Roda JC - Feye noord (1-0), heeft bij de tuchtcommissie melding gemaakt van beledigende opmerkingen van Van Hanegem, die Luinge na afloop een 'arrogante enge kwal' noemde en hem er ook van beschuldigde ooit dronken een wedstrijd van Wageningen te hebben geleid. De tuchtcommissie moet nu be oordelen of Van Hanegem in staat van besehuldiging wordt gesteld. Volgens Luinge, die overweegt naar de burgerrechter te stappen wegens smaad, heeft de coach van Feyenoord zich na afloop ook nog misdragen tegen over beide grensrechters. „Hij heeft op weg naar de kleedka mer kauwgum gegooid naar grensrechter Lamers en de ande re grensrechter (Van Beek) een trapje gegeven. Die zaken rap porteer ik niet, omdat daarvoor onvoldoende bewijs zal zijn. Van Hanegem kan zich van zo'n trapje afmaken door te beweren dat hij per ongeluk de grens rechter op zijn hakken is ge stapt," aldus Luinge. Luinge heeft bij de tuchtcom missie wel melding gemaakt van uitlatingen die Van Hanegem tij dens de rust al had gedaan. „Toen ging hij al flink te keer. Hij heeft stevig gescholden: boe renlul en dat soort dingen. Daar van heb ik op het wedstrijdfor mulier niets gemeld, maar ik heb er wel apart'rapport van opge maakt voor de tuchtcommissie." Dronken Behalve rapportage van Van Ha- negems uitlatingen tijdens de rust zond Luinge ook knipsels vond moeten we voor de beker tegen AZ. Dus mijn enige zorg op dit moment is om over drie dagen de boel weer helemaal scherp te -hebben. Maar even nagenieten na zo'n wedstrijd, nou vooruit, dat mag van mij. Dat is duidelijk...." FC UTRECHT - NAC 0-5 (0-3). 8. Van Hooijdonk 0-1, 10. Lokhoff 0-2, 20. Brusselers 0-3, 61. Lokhoff 0-4, 88. Van Hooijdonk 0-5. Scheids rechter: Luyten. Toeschouwers: 5.750. Gele kaart: Wijnands (Utrecht). FC UTRECHT: Van Ede; Wijnands, Van der Net, De Koek en Vierklau; Bijl, De Jong, Oosterhuis (59. Kel ders) en Plugboer; De Kruijff en Van der Ark. NAC: Karelse; Gesthuizen, Kou mans (46. Gerritsen), Van Burik en Wilnis; Remie, Lokhoff, Zondervan en Brusselers; Van Hooijdonk en Lammers. ten. „Hij moet nog leren zich professioneel te gedragen," stel de Reker, die niet in details wilde treden. „Ik tolereer van een achttienjarige jongen geen Romario-neigingen. Ajax speelde als koploper een zeer wisselvallige wedstrijd. De thuisploeg begon overdonde rend. Litmanen, Seedorf, Van den Brom en Rijkaard maakten van het vijandelijke strafschop gebied een schiettent. Slechts de juiste richting ontbrak. „De bes te openingsfase van Ajax in deze competitie," meende Van Gaal. Na het flitsende kwartier viel de bekerhouder stil. De gretigheid verdween, gemakzucht en slor digheid slopen in de ploeg. Een schot van Overmars in de korte hoek, knap gekeerd door doel man Jansen, was het enige wa penfeit van Ajax tot de rust. Willem II, dat in de historie van het betaalde voetbal nog nooit heeft gewonnen in Amsterdam, greep de herkansing stevig vast. Met vlot combinatiespel werd het initiatief overgenomen. Het verdiende openingsdoelpunt kondigde een sensatie aan. De missers van Meijs en vooral Syl la en het eigen doelpunt van Van Arum waren te veel voor het moedige Willem II, dat in het laatste half uur nauwelijks meer aan voetballen toekwam. Met zijn achttiende competitie treffer, uit een splijtende pass van Blind, verdreef Litmanen in de 67e minuut de ontevreden stemming in De Meer. Een tech nisch hoogstandje van Ronald de Boer leverde 3-1 op. Van onze verslaggever Zundert - Mare Siemons uit Zundert stopt met wielrennen. Onlangs te kende de beroepsrenner een contract met het Bel gische Collstrop, maar op aandringen van zijn arts heeft Siemons besloten zijn loopbaan te beëindi gen. A'an het einde van dit sei zoen werd Mare Siemons aan het zitvlak geopereerd. Zijn arts vindt het risico te groot dat de kwaal weer zal terugkomen als hij weer aan wedstrijden deelneemt. Zijn plaats bij Collstrop wordt ingenomen door John van den Akker of Jos van Aert. Deze week onderhandelt Noël Demeulenaere, direc teur van het ASS-bureau, waar ook Collstrop onder valt, opnieuw met Adrie van der Poel. Volgens ploeglei der Willy Teirlinck is het verschillen tussen vraag en aanbod tussen beide par tijen niet meer zo groot. toe uit kranten waarin de scheidsrechter door de Feye- noord-coach na afloop op de korrel werd genomen. „Daar heb ik apart aangifte van gedaan. Dat Van Hanegem mij na afloop van een wedstrijd een arrogante enge kwal noemt, kan ik nog wel verdragen. De druppel is voor mij dat hij mij ervan beschul digd heeft dronken op het veld te hebben gestaan bij een wedstrijd van Wageningen. Zo'n opmer king is toch ten hemel schreiend. Voetbal is emotie, maar niet ten koste van alles." Van Hanegem kwam tot zijn opmerkingen, doordat Feye noord in het duel met Roda JC snel met tien man kwam te staan door een rode kaart voor verde diger Ruud Heus. Breda - Na afloop de in 6-6 geëindigde zaalvoetbalwed strijd Flora Soccers- Smeul- ders in sporthal Parkzicht in Raamsdonksveer ontstond een flinke vechtpartij. Albert de Laat van het Tilburgse Smeulders liep hierbij een gebroken oogkas. De Laat, die in het ziekenhuis werd behandeld, zou van een van de Flora Soccers-spelers een rake klap op het oog hebben gekregen. De Laat heeft bij de politie in Tilburg en Breda aangifte ge daan wegens mishandeling. Aanleiding tot de knokpartij was een door scheidsrechter Jansen uit Zeist goedgekeurd doelpunt ten gunste van Smeulders. Jan sen keurde het doelpunt uit een direct genomen vrije trap goed. Volgens de reglementen van de BZF mag dit niet. Flora Soccers protesteerde terecht, waardoor de scheidsrechter op zijn beslis sing terugkwam. Daarna vielen er rake klappen, met de gebro ken oogkas voor De Laat als gevolg. Honolulu (anp) - Voor de zeven de keer in haar loopbaan heeft Carla Beurkens de marathon van Honolulu gewonnen. De Lim burgse zegevierde zondag in 2.35.20. Zeist (anp) - Dick Advocaat zal binnen twee weken beslissen of hij na de wereldtitelstrijd terugkeert als bondscoach van het Nederlands elftal. Hij verklaarde dit zaterdag, kort na zijn terugkomst uit de Verenigde Staten. Advocaat was de afgelopen week reeds in Amerika om een claim te leggen op accommodaties, waar de selectie van Oranje tijdens het evenement eventueel kan verblijven. Een gesplitste delegatie van de KNVB, met ook bondsarts Kessel 6n competitie-leider Huijbregts, bezocht daarvoor alle WK-steden. Pas bij de loting in Las Vegas, aanstaande zondag, wordt duidelijk waar Neder land terecht komt. Vrijwel zeker is dat de KNVB na de wereldtitelstrijd de cyclus om het Europees kampioenschap ook met Advocaat wil afwer ken. De succesvolle bondscoach wacht nog even af. Mocht hij in Zeist actief blijven, dan zal hij in juni en juli van het volgende jaar het evenement ook daadwerkelijk bijwonen. Maar dan wel als relatieve buitenstaander. „Als ik bondscoach blijf is het van belang dat ik me in de Verenigde Staten op zo'n groot toernooi zal oriënteren. Ik moet op de hoogte blijven. In dat geval zal ik echter niet in de buurt van het Nederlands elftal gaan zitten." In het huidige contract van Advocaat staat dat hij slechts voor de kwalificatie-wedstrijden verantwoordelijk is. In principe is geregeld dat Johan Cruijff bondscoach tijdens de eindronde zal zijn. Na zijn korte bezoek aan de Verenigde Staten sprak Advocaat zijn voorkeur uit voor San Francisco als stad van Oranje. Niet in het minst vanwege het klimaat. Over de door de organisatie toegewezen accommodaties was hij minder te spreken. „Ze willen de spelers onderbrengen in veel te grote conferentie hotels. Uit ervaring weet ik dat die compleet ongeschikt zijn. Het is goed dat we reeds voor de loting een optie op verschillen de accommodaties hebben genomen. Hadden we de gang van zaken in Las Vegas afgewacht, dan waren we misschien te laat geweest. Veel voor sportploegen geschikte hotels in de buurt van goede trainingsaccommodaties zijn niet beschikbaar."

de Stem | 1993 | | pagina 11