DE STEM Toppers niet meer veilig voor dopingjagers KNVB TOR v/m kwaliteit leasen chrysler leasen Van Dorst Chrysler Van Marle rekent op EK in 2000 voor Nederland en België ACHT. Steeds meer kampioenen sneuvelen na positieve plasjes ELOOFT JE EfGEN OGEN NIET! 150x. Lengte 93 cm. Gewicht 1800gr Ind. stevig chroom-stafen statief van 130 cm. hoog en een kaart van hei heelal. Fonkelnieuw, met 1 jaargaran- tie en verpakt in een prachtige doos dus ook een perfekt kado-idee. Bestel direkt of reserveer nu uw exemplaar voor Kerstmis. Slechts 299,- inclusief alle toebehoren, ind. BTW en verzend kosten. Er komt niets bijl Verzending per PTT door heel Nederland. Bel voor informatie cn bestellingen Match Quality Opties, 01865-4347 (fax idem, zateidag tot 18.00 u maandag va 9.00 u Schriftelijke reakties gaarne aan MATCH Q.O. Antwoordnr. 645, 3260 VN Numansdorp. Stichting Solidariteit Schiphollaan 28A 5042 TR Tilburg Tel. 013-676420 jongeren werkervaring ling, te verbeteren. Wij Hiertoe worden reviseerd. rk. an de deelnemers, t-deelnemers. O-opleiding of een ime ervaring in het blemen. Ervaring en/of montagewerkzaamheden is p juiste en tactvolle wijze e goede We 'elzijn (schaal 16/25). 76420) tussen 8.00 en 17.00 atiecommissie, wordt n van deze advertentie. ;te plaats met behulp van gezien als het voorbeeld ilig zijn missie volbrengt Zij geven informatie aan i verstrekt over het weer ingen voor oefengebieden meteorologie noemen, respectievelijk starten in n de opleiding niet ouder ragen binnen de normen limaal te beschikken over beide functies geldt dat aid. wordt er na afloop van man/vrouw acb Speelhuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 I Sport ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 DEEL b 'Bondsvoorzitter SJ vaak machteloos' De KNVB krijgt vandaag een nieuwe voorzitter. Jo van Marle (bijna 69) maakt plaats voor Jeu Sprengers. Voor het eerst gaat daarmee een verte genwoordiger van de sec tie betaald voetbal lei ding geven aan de voet balbond, waarin duizend profs en een miljoen amateurvoetballers vere nigd zijn. Van Marle heeft gemerkt hoe vaak een bondsvoorzitter zich tussen die twee kampen machteloos voelt. Door Henk Mees Zeist - Het betaald voetbal krijgt morgen een hartig af scheidswoord van Jo van Marle te verwerken. De scheidende bondsvoorzitter van de KNVB heeft zich voorgenomen bij zijn laatste woorden in de bondsver gadering te wijzen op de ongelij ke financiële verhoudingen bin nen de KNVB en de voortduren de machtsstrijd tussen profs en amateurs. „Nergens in Europa worden de profclubs financieel zo verwend door de bond als in Nederland, nergens krijgen ze zoveel uitge keerd uit de interlandinkom sten," weet Van Marle (68), die afscheid neemt als bondsvoorzit ter, maar actief blijft als pen ningmeester van de Europese voetbalunie (UEFA). In die laatste functie heeft hij inzicht gekregen in de interna tionale verhoudingen. „Er is geen enkel land waar de sectie betaald voetbal zoveel vrijheid heeft, zoveel zelfstandigheid als in Nederland. Bij de KNVB is het zo dat bij de ene sectie het geld in extreem grote mate bin nenkomt en dat de andere sectie binnen diezelfde bond met grote tekorten kampt en niet weet waar ze een paar duizend gulden vandaan moet halen om de ex ploitatie van het zwembad op het sportcentrum rond te krij gen. Is het dan zo gek als ik vraag de financiële verhoudin gen binnen de KNVB te her zien?" Dertien Gedurende een periode van der tien jaar als bondsvoorzitter is dat Van Marle niet gelukt. Het vergaderdier uit Zwolle sluit een periode van 39 jaar bestuurslid maatschappen af bij de KNVB. Dertien jaar was hij bestuurslid amateurvoetbal, dertien jaar voorzitter van de amateursectie en nu draagt hij, alweer na der tien jaar, de hamer van het bondsvoorzitterschap over aan Jeu Sprengers, de Bourgondische voormalige voorzitter van VW. Gezondheidsredenen dwingen Van Marle tot matiging van zijn activiteiten. In december vol gend jaar wordt hij zeventig, het moment waarop reglementair el ke KNVB-official moet stoppen. Binnen de UEFA kan Van Marle langer doorgaan. „Ik moet me meer in acht nemen, ik moest wel iets afstoten. Mede doordat ik anders volgend jaar toch bij de KNVB had moeten stoppen, is de keus gevallen op doorgaan bij de UEFA." Onbekend fenomeen Met Van Marle verliest de KNVB een nuchtere oosterling, een Sakser met de Sallandse eigen schap niet snel uit balans te raken. Op zijn 24e was hij al zowel aanvoerder als voorzitter bij ZAC in Zwolle. Toen in het midden van de jaren vijftig be taald voetbal in Nederland werd doorgedrukt, was Jo van Marle (29 pas) in de KNVB-vergade- ring de woordvoerder die zich namens de oostelijke amateur clubs tegen de noviteit keerde. „De angst overheerste toen, de clubs waren bang dat ze hun spelers aan het betaald voetbal kwijt zouden raken. Betaald voetbal was een onbekend feno meen. Daarom waren we tegen. Later heb ik altijd loyaal samen gewerkt met het betaald voet bal." In 1974 maakte Van Marle als voorzitter van de sectie ama teurvoetbal ook deel uit van de commissie die de scheiding tus sen het amateurvoetbal en het betaald voetbal reglementair en financieel een nieuwe structuur gaf. „Toen is afgesproken dat alle inkomsten uit interlandvoet bal, televisierechten en sponso ring van Oranje aan het betaald voetbal toevloeiden. In die tijd spraken we nog over duizenden, misschien tienduizenden gul dens. Toen was niet te voorzien dat elke interland een miljoe nenproject, waarvan het ama teurvoetbal niets ziet. Bij de sec tie betaald voetbal komen de miljoenen binnen, bij de KNVB als bond en de amateursectie zijn de inkomsten hetzelfde ge bleven." „Daar zou best wat meer geld naar toe mogen," vindt Van Marle. „Geen speler haalt het Nederlands elftal, of hij is op de een of andere manier bij het amateurvoetbal betrokken ge weest. Het betaald voetbal kan niet zonder scheidsrechters die in het amateurvoetbal zijn opge leid. Is het dan zo gek dat ik het betaald vpetbal vraag de KNVB in staat te stellen haar taak verder te vervullen, wil ook het betaald voetbal een goede toe komst houden? Het amateur voetbal kan geen eigen middelen meer creëren. De contributies kunnen niet hoger, willen we het voetbal bereikbaar houden voor iedere jongen." „Geen speler haalt het-Nederlands elftal, of hij is op de een of andere manier bij het amateurvoetbal betrok ken geweest. Het betaald voetbal kan niet zonder scheidsrechters die in het amateurvoetbal zijn opgeleid. Is het dan zo gek dat ik het betaald voetbal vraag de KNVB in staat te stellen haar taak verder te vervullen, wil ook het betaald voetbal een goede toekomst houden? Het amateur voetbal kan geen eigen middelen meer creëren. De contributies kunnen niet hoger, willen we het voetbal bereikbaar houden voor iedere jongen." Knelpunten De hartekreten van Van Marle klonken ook herhaaldelijk door in het zogeheten knelpunteno- verleg tussen beide secties bin nen de bond. Telkens weer stag neerde de samenwerking, vooral wanneer het betaald voetbal na een nieuwe interne ruzie weer een nieuw bestuur kreeg. Zo moet sinds mei het college onder leiding van Jos Staatsen zich alle problematiek eigen maken die met de samenwerking binnen de bond verweven is. Herhaaldelijk worden oude af spraken van vorige besturen dan weer van tafel geveegd. Zo stel de het nieuwe bestuur betaald voetbal in het beleidsplan 1993-1996 onlangs vast dat doorstroming van en naar het amateurvoetbal voortaan uitge sloten is en werd een streep gehaald door de geplande over bruggingsklasse van non-ama teurs. Die opvatting staat haaks op de plannen in het rapport 'Voetbal in 2000', op basis waar van een vorig bestuur betaald voetbal wel samenwerking met het amateurvoetbal aanging. Van Marle:. „Met het rapport 'Voetbal in 2000' is het betaald voetbal een verplichting aange gaan. Die kan zo maar niet een zijdig door een nieuw bestuur worden teruggetrokken. Dan zou het amateurvoetbal nu met evenveel recht van spreken de financiële zelfstandigheid van 1974 terug kunnen draaien." Machteloos Van Marle: „Als bondsvoorzitter zweef je boven die twee secties en merk je hoe moeilijk het is die twee sectoren binnen de bond tot elkaar te brengen. Dat geeft vaak een gevoel van machteloos heid. Daar heb ik met Jeu Sprengers ook over gsproken. Hij zal nu het gereedschap moe ten opnemen, waar ik het heb moeten laten liggen." Jo van Marle: „Geen speler haalt het Nederlands elftal, of hij is op de een of andere manier bij het amateurvoetbal betrokken geweest. Het betaald voetbal kan niet zonder scheidsrechters die in het amateurvoetbal zijn opgeleid. Is het dan zo gek dat ik het betaald voetbal vraag de KNVB in staat te stellen haar taak verder te vervullen, wil ook het betaald voetbal een goede toekomst houden? Het amateurvoetbal kan geen eigen middelen meer creëren. De contributies kunnen niet hoger, willen we het voetbal bereikbaar houden voor iedere jongen.foto anp Van onze verslaggever Zeist - Voor de organisatie van de eindronden van het Europees kampioenschap voetbal in 2000 krijgt de gezamenlijke kandidatuur van Nederland en België concurrentie van vermoede lijk Spanje, de combinatie Oostenrijk/Hongarije en Tsjechië in samenwerking met een ander land. „Maar ik ben ervan overtuigd dat Nederland en België de or ganisatie krijgen toegewe zen," zegt Jo van Marle, scheidend bondsvoorzitter van de KNVB, die als pen ningmeester van de Europe se voetbalunie (Uefa) actief blijft. De UEFA heeft al beslist dat voor het EK van 2000 twee landen gezamenlijk de organi satie kunnen dragen. De voet balbonden van Nederland en België zijn al in een vergevor derd stadium. De inschrijving van kandidaten sluit op 31 de cember 1994. Begin 1995 volgt de toewijzing. Het EK van 2000 moet in de visie van Van Marle tevens het richtpunt worden voor nieuw technisch beleid van de KNVB. „De zaak Cruijff is een aange legenheid voor het betaald voetbal. We moeten ervoor wa ken dat het geen schertsvoor- stelling wordt. Maar ook moet de KNVB nu al stilstaan bij de periode na het WK van volgend jaar. Ik denk dat het verstandig is nu een beleid te bepalen voor de hele periode tot 2000, waar in na het WK nog drie grote titeltoernooien komen met ho pelijk het EK in Nederland en België als afsluiting." Als penningmeester van de UEFA is Van Marle nauw be trokken geweest bij de veran deringen in het Europa-Cup voetbal. „Ook Nederland moet daardoor naar een kleinere ere divisie van zestien ploegen toe, anders blijven er onvoldoende data. Los daarvan zie ik toch enkele griezelige dingen in de nieuwe Champions League, waarvan we binnen de UEFA afgesproken hebben dat we de zaak terugdraaien als de ont wikkelingen werkelijk griezelig worden. Ik persoonlijk ben bang voor de mogelijkheid dat de club die kampioen wordt in een land, zoveel geld gaat ver dienen in de Champions Lea gue dat ze nationaal alles op gaat kopen en onaantastbaar wordt. Daarnaast vind ik het onbevredigend dat de Cham pions League voorgoed onbe reikbaar blijft voor clubs uit kleine landen en een groot aan tal landskampioenen bij voor baat al niet de kans krijgt zich daarvoor te kwalificeren." Officieel is er bij voetbal, tennis, zaalsporten en schaatsen nauwelijks sprake van doping. Zel den wordt iemand be trapt. Slikkers en spui ters zijn of slim of zeld zaam. Maar bij zwem-, wieier- gewichthef- en vooral atletiekwedstrij- den valt regelmatig ie mand door de mand. Do ping is in die sporten een cultuur. De strijd tussen dopinguitvinders en do- pingjagers wordt daar steeds heviger. Tot nu toe zijn in 1993 bij interna tionale wedstrijden 383 sporters betrapt. Onder hen 64 'beroemdheden', van wie twaalf Olympi sche- en wereldkampioe nen en nog eens elf me daillewinnaars bij derge lijke toernooien. Een „overzicht. Door Frank van Geloven Breda - Tatjana Dorovskitsj heeft na een dopingaffaire ge frustreerd en teleurgesteld af scheid moeten nemen van het internationale atletiektoneel. Concurrentes van vroeger balen. Maar de internationale atletiek federatie IAAF piekert er niet over om de atlete uit de Oekraï ne na een schorsing van vier jaar ook haar medailles uit het verle den af te nemen. Als Tatjana Samolenko was de 1-63 meter kleine dreumes uit Kiev tussen 1982 en 1990 de Beste middenafstandatlete ter wereld. Ze liep elf wereldre cords, werd Olympisch kampioe ne op de 3000 meter in Seoul (1988) en in totaal vijf maal wereldkampioene op de 1500 en de 3000 meter. In Barcelona be haalde ze als 31-jarige nog zilver op de drie kilometer. Een indrukwekkende erelijst, die in mei van dit jaar echter hevig besmet raakte. Dorovskitsj werd toen betrapt op het gebruik van stanozolol, een van mannelijke hormonen afgeleid preparaat, dat sinds de val van Ben Johnson in 1988 het beroemdste doping- middel ter wereld genoemd mag worden. Dorovskitsj werd ge schorst, ging in beroep, verloor weer en bekende vervolgens ja renlang een gebruikster van ana bole steroïden te zijn geweest. Supersterren Dorovskitsj-Samolenko is geen eenling in het internationale do- pingweb, dat is gesponnen na de opschudding rond Ben Johnson bij de Olympische Spelen van 1988 in Seoul. Sindsdien vallen ook wereldtoppers door de mand. Vóór Johnson gebeurde dat zelden, en dan nooit met megasterren als de Canadese su persprinter, die na een tweede overtreding dit jaar voor het leven van atletiekwedstrijden is uitgesloten. In 'de moeder der sporten' ont snapten wereldtoppers voor 'Se oul' omdat de IAAF wilde dat de sport onbesmet zou blijven, den ken atletiek-manager Jos Her mens en trainer Henk Kraayen- hof. Hermens meldde dat al vo rig jaar, toen hij in de strijd met de 'dopingmaffia' nog de kar trachtte te trekken voor zijn voormalige cliënte Katrin Krab be, die nog steeds in een inge wikkelde procedure rond haar schorsingen is verwikkeld. Kraayenhof weet ook zeker dat in het verleden talrijke su Erik de Bruin, die vrijgesproken is door de tuchtcommissie van de KNAU, maar nog moet afwachten of de internationale atletiekfederatie daarin mee kan gaan. foto anp persterren de dans zijn ont sprongen. „Zoals Johnson zelf in 1987 bij de wereldkampioen schappen in Rome," denkt de voormalige trainer van Nelli Cooman. In Rome verpulverde Johnson met een supersprint van 9,83 seconden het toenmalige wereld record (9,90). De atletiekwereld was stomverbaasd. Ook omdat Big Ben een aantal weken voor 'Rome' nauwelijks in vorm was geweest. De WK in de Italiaanse hoofdstad leken echter brand schoon. Een enkele nietszeggen de - Oosteuropese - atleet viel door de mand. Achteraf bleek ook de Italiaanse verspringer Evangelisti door gesjoemel een bronzen medaille te hebben ge kregen. Maar dat was alles. Tot Johnson in 1988 bekende dat hij in '87 vlak voor 'Rome' enor me hoeveelheden furazobol had gespoten. Zonder camouflage middelen. „Want ik wist van tevoren dat ik toch niet gepakt zou worden," zei Johnson bij zijn verhoor door een Canadese rechter na de Seoul-affaire. De internationale atletiekfederatie ontnam hem vervolgens wel zijn wereldtitel en wereldrecord van Rome. Wegmoffelen Geruchten willen dat de IAAF in 1988 in Seoul na de finale op de 100 meter het positieve resultaat van het dopingonderzoek van Ben Johnson ook wilde wegmof felen. Johnson had de sprint af geraffeld in 9,79 seconden, een nieuw wereldrecord en een nieu we loot aan de boom van atle- tieksuccessen. „Alleen omdat een Bulgaarse arts in de doping- commissie na een affaire met Bulgaarse gewichtheffers op zijn strepen bleef staan, is Johnson toen voor de bijl gegaan," weet Jos Hermens met zekerheid. Mede onder druk van sponsors bleef de IAAF vervolgens streng, maar ook na 1988 schoten som mige vedetten nog door de ma zen van het net. De Amerikaanse Florence Griffith had zelfs in Seoul de geur van dope rond zich hangen. Ze liep in '88 als 29-jarige ineens mannentijden op de 100 en 200 meter. En dat na een matige carrière. Huilend stopte ze onmiddellijk na Seoul. Vraagtekens rond haar gouden races in de Zuidkoreaanse hoofdstad zijn er nog steeds. Jos Hermens zette op zijn beurt vorig jaar kanttekeningen bij de Olympische sprinttitel van Lin- ford Christie. „Er gaan geruch ten dat hij betrapt is, maar dat het door de vingers is gezien. Ik dacht in '88 dat het ze menens 'was met doping, maar de do pingmaffia is er nog steeds," meldde Hermens in 1992. Nandrolon Dezelfde Christie zou bij de we reldkampioenschappen in au gustus in Stuttgart opnieuw par don hebben gekregen. De speer werper Dmitri Poljoenin uit Oe zbekistan hoorde toen hij in het dopingzaaltje bij het WK moest plassen, verhalen over 'de pro blemen rond Christie en André Cason'. Christie en Cason, de Amerikaanse sprinter, gingen vrijuit. Poljoenin, brons op zijn specialiteit, werd gepakt opstanozolol. Stanozolol is echter al lang niet meer het populairste 'pepmiddel' in de atletiekwereld. Die rol is overgenomen door nandrolon, tot en met 1992 onvindbaar voor de dopingjagers. Dit jaar ont dekte dopingjager nummer één, Manfred Donike, echter een me thode en meteen sneuvelden liefst tien wereldberoemde atle ten op dat spierversterkende hormoonpreparaat. Onder hen de Olympische kampioenen Ro mas Ubartas (discuswerpen) uit Litouwen en Mike Stulce (kogel stoten) uit de Verenigde Staten, die bij de wereldtitelstrijd in Stuttgart werden 'gepakt'. De wereldkampioene discuswerpen uit 1991, Zvetanka Christova (discuswerpen), gleed al uit in de aanloop naar Stuttgart. Verder werd nandrolon aange toond bij marathonloper Anatoli Vassiljev (gepakt bij de West- landmarathon), de beste discus werpster van 1992 Xiao Yanling uit China, speerwerpster Hilda Elias Ramos uit Cuba (zesde bij de Spelen van Barcelona), Ime Akpan uit Nigeria (met 10,90 seconden Afrikaans recordhoud ster op de 100 meter), versprin ger Vadim Ivanov uit Rusland (zevende op de wereldranglijst van '92), middenafstandloopster Minna Lanio uit Groot-Brittan- nië en de wereldkampioene 60 meter horden Ljoedmilla Naros- jilenko uit Rusland, Thee-nandrolon Bij de laatste lagen relatiepro blemen ten grondslag aan de dopingaffaire. Zij werd in maart bij indoorwedstrijden in het Noordfranse Lièvin betrapt. Narosjilenko ontkende uiter-i aard, werd voor vier jaar ge schorst en tekende voor de Rus sische burgerrechter beroep aan tegen de uitsluiting. De rechter achtte vervolgens bewezen dat haar echtgenoot Nikolaj uit ja loezie nandrolon door haar da gelijkse kopje thee had geroerd. De rechter hief de schorsing op, maar de IAAF boog niet. Nandrolon was ook het middel dat werd aangetoond bij twee niet-atleten. Mehmet Akif Pirim uit Turkije, de Olympische kam pioen Grieks-Romeins worstelen in de klasse tot 62 kilogram, werd gepakt op gebruik van het mode-middel en onmiddellijk voor vier jaar geschorst. Voorts struikelde de Braziliaanse voet baller Antonio 'Toni' Gomez van het Spaanse Valladolid over nandrolon. Hij en de voor Legia Warschau uitkomende Witnis Roman Zub (drugs) waren in 1992 de enige voetballers die op doping zijn betrapt. De Bruin Ook Nederland kende zijn eigen dopingaffaire in 1993. Erik de Bruin zou volgens superspeur neus Donike bij de Grand-Prix- wedstrijden in Keulen betrapt zijn op het gebruik van HCG (Chorio-gonadotrofine), een spierversterkend hormoon-pre paraat. De Bruin werd bij de WK atletiek op de dag van het discuswerpen geschorst. De tuchtcommissie van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) sprak De Bruin onlangs vrij, omdat er procedurefouten waren gemaakt. De discuswerper (tweede bij het WK van Tokyo in '91) wacht nu op bekrachtiging van die uit spraak door de internationaie atletiekfederatie. Maar hij weet ook dat hij weinig kans maakt dat de IAAF de aanbeveling van de atletiekunie klakkeloos over neemt. ZIE VERDER SPORT - B3

de Stem | 1993 | | pagina 9