Babyhandel Brazilië opgerold Angolezen zetten leven op het spel voor voedsel Rusland breidt zijn macht uit aan de zuidgrenzen a Slachting in Burundi gaat nog steeds door Kinderen uit sloppenwijken zijn geliefd 'exportprodukt' A6 zet industrie daald met 5 procent DE STEM BUITENLAND A7 Lichtreclames ECEMBER 1993 Wall Street 09/12 10/12 allied signal 7.5854 75% amer brands 33 33% amer.tel.tel 55 54% amoco corp 51 52% asarco ine. 22 22% bethl. steel 18V4 18% boeing co 39 40% can.pacific m 16% chevron 86 86% chiquita 10 10% Chrysler 53 56% citicorp 35% 35% cons.edison 31% 31% digit equipm 35 35% dupont nemours 46% 47% eastman kodak 63% 63% exxon corp 62% 62 ford motor 63% 64% gen. electric 101 101% gen motors 56% 56% goodyear 46% 47% hewlett-pack. 39 74% int. büs.mach. 53% 55% int. tel.tel. 91% 92 kim airlines 21% mcdonnell 114 112% merek co. 33% 33% mobil oil 74 76% penn central 31% 31% philips 20% 20% primerica 42 41% royal dutch 102% 103 sears roebuck 5.374 55 sfe-south.pac. 21% 21% texaco inc. 628750 64 united techn. 62% 62% westmghouse 14 13 whitman corp 16% 16% woolworth 23% 23% Goud onbewerkt 23,170-23,770 per kg. bewerkt 25,370 per kg. Zilver zilver onbewerkt 275-345 per kg. bewerkt 390 laten per kg. vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/laten g r bieden en ex dividend h - laten en dividend k x gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 5765 248 0 350 5792 212 315 234 214 1029 0 706 200 197 00 722 00 467 "0 709 00 622 00 233 314 997 899 527 220 00 228 50 262 00 665 ,00 250 ,00 734 00 335 ,00 620 ,00 512 :,00 201 .00 211 ,00 500 ".00 186 ,00 300 ,00 314 ,00 579 ,00 622 ,00 686 ,00 300 ,00 323 ,50 221 ,00 206 ,00 1026 ,50 238 ,00 200 ,00 401 ,00 308 ,50 300 6,00 2,40 1,20 5,80 1,30 2,50 0,50 2,10 1,50 0,70 13,00 12,00 a 7,20 4,30 2,20 8,00 5,80 0,60 1,70 3,50 6,00 10,50 a 5,00 1,40 0,80 b 0,30 a 9,30 4,90 1,90 4,20 2,20 b 2,80 0,60 5,20 6,20 a 1,10 3,50 1,10 a 4,20 5,30 1,20 3,90 1,00 12,00 0,90 0,60 a 6,70 8,80 0,40 a 3,70 a 5,90 2,20 1,00 5,80 1,30 2,30 0,40 2,20 b 1,20 0,70 13,00 11,00 a 7,00 3,70 b 1,70 7,80 5,70 a 0,40 1,50 3,10 6,30 10,50 4,80 a 1,90 1,00 0,20 9,60 5,40 2,20 4,40 2,40 2,40 b 0,40 5,50 6,50 0,70 3,30 1,10 3,50 4,70 b U0 4,10 0,90 12,00 0,80 0,40 6,00 8,50 0,30 3,30 b r begrepen het tegen vergoeding ter hikking stellen van arbeidskrachten en ines op dat gebied, alsmede het ver- *n van alle handelingen op commer- financieel en industrieel gebied. 2 HATO, Markt 2 4931 BS Geertrui- erg. Technisch adviesburo.fop het ge- van de bouw) rburg (anp) - De omzet de Nederlandse industrie n het derde kwartaal ge ld met 3,5 procent ten ichte van hetzelfde kwar- vorig jaar. binnenlandse omzet daalde 5 procent en de export liep 2 procent terug. Dat blijkt gegevens die het Centraal eau voor de Statistiek vrij- bekend heeft gemaakt, laling van de industriële om- moet vooral worden toege geven aan de voedings- en otmiddelenindustrie, de che- che industrie en de metaalin- trie. Een stijging van de om viel te noteren voor de elek- echnische industrie en de ielindustrie. iedkoper prijsdindex voor de gezins- sumptie is in de periode van f oktober tot half november 0,1 procent gedaald. Van ember vorig jaar tot novem- dit jaar is de prijsindex ge- jen met 1,7 procent, zo heeft CBS berekend, twaalfmaandscijfer is vanaf itoen het op 2,2 procent ind, geleidelijk aan steeds ver- gedaald. Tussen midden ok er en midden november zijn >ral kleding en schoeisel goed- )er geworden. De daling bij :e artikelen was groter dan in :elfde periode een jaar gele- ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - De Braziliaanse fe derale politie heeft in de noord oostelijke deelstaat Paraiba 68 mensen gearresteerd op verden king van internationale handel in baby's en peuters. Zij zouden in de afgelopen twee jaar minstens 134 kinderen onderhands heb ben verkocht aan Europese en Ameri kaanse echtparen. Afhankelijk van de huidskleur, leeftijd en kleur ogen vari eerde de prijs per kind tussen de tien en dertigduizend gulden. Uit het politie-onderzoek blijkt voorts dat in de afgelopen vijf jaar minstens 1100 kinderen uit de deelstaat zijn weggesmokkeld. Aan het hoofd van de bende stonden 17 advocaten. Zij vormden het brein van de criminele organisatie. Met actieve hulp van notarissen en gemeentefunc tionarissen stelden de juristen valse geboortebewijzen en 'baby-exportver gunningen' op. De federale autoriteiten onderzoeken of ook leden van de rech terlijke macht bij de kinderexploitatie betrokken zijn. Vrijwel alle 134 baby's werden geron seld in en rondom de deelstaathoofd stad Joao Pessoa. Daartoe hadden de advocaten een netwerk samengesteld van verpleegsters, verloskundigen en zogenaamde 'spookmoeders'. Deze 'mo biele kraamkliniek' stroopte de krotten wijken af op zoek naar zwangere vrou wen. Vooral alleenstaande werkeloze meisjes, die ongewenst in verwachting waren geraakt, vormden een geliefd doelwit. In sommige gevallen recruteerden de babyhandelaren sloppenwijkbewoon sters voor een draagmoederschap. Voor het afstaan van hun kroost kregen de straatarme vrouwen betaald in baar geld of in luxe goederen zoals televisies, videorecorders en fornuizen. Het argu ment dat hun kind in de Eerste Wereld een beter leven tegemoet zou gaan, was voor de meeste vrouwen van doorslag gevende aard om hun kinderen te 'ver patsen'. Hoofdcommissaris Leónidas spreekt van schokkende bevindingen. Uit zijn onderzoek is gebleken dat de bende speciale 'baby-vetmesterijen' had inge richt. Daar werden de kinderen na de over dracht tijdelijk gehuisvest. Met het oog op de af te sluiten transacties kregen de jonge - veelal ondervoede - spruiten eerste klas voedsel voorgeschoteld. Hoe gezonder de kinderen oogden, des te meer geld konden de babyrovers vragen aan de Westerse echtparen. „De spookmoeders propten het grut letterlijk vol. De kinderen kregen niet eens de kans om te huilen. Het doel heiligde de middelen. De pasgeborenen gingen als warme broodjes over de toonbank," vertelt Leónidas vol wal ging. Hij vermoedt dat alleen al vanuit de deelstaat Praiba op deze manier in de afgelopen vijf jaar minstens 1100 Braziliaantjes naar het buitenland zijn gesmokkeld. De politiecommissaris is ervan over tuigd dat de opgerolde bende in het buitenland vertegenwoordigd wordt door een ondergronds netwerk van col laboranten. Dezen legden de contacten tussen de babyhandelaren en kinderloze echtparen. Het is niet de eerste keer dat Paraiba in- het nieuws staat wegens handel in ba by's. De deelstaat heeft een faam op dit gebied opgebouwd. Tussen 1988 en 1991 kwamen diverse gevallen aan het licht, waarbij kinderen - soms met medewerking van de rechterlijke macht - naar het buitenland verdwenen. Sinds anderhalf jaar zijn de regels voor adop tie in de deelstaat flink aangescherpt. Buitenlanders die een Braziliaantje uit Paraiba willen 'importeren', moeten zich door een ware papierwinkel heen worstelen. Slechts vijf adoptie-aanvragen zijn se dert medio 1992 gehonoreerd. Ook el ders in het Zuidamerikaanse land is een tendens waarneembaar dat rechters steeds meer barrières opwerpen. De strenge regelgeving lijkt evenwel een tegendraads effect te sorteren. De ellenlange procedures - zowel binnen Brazilië als daarbuiten - leiden ertoe dat buitenlandse echtparen sluipwegen zoeken om een einde te maken aan een kinderloos huwelijk. Volgens Leónidas is het bijzonder moei lijk te voorkomen dat criminele organi saties munt slaan uit deze situatie. „Waar vraag is, zullen gehaaide geld wolven altijd een aanbod creëren," stelt hij. De politieman is niet verbaasd dat vele Europese en Amerikaanse echtpa ren ingaan op het aanbod van de ba byhandelaren. „Moe van het wachten en murw gema len door bureaucratie besluiten deze tot wanhoop gedreven mensen om met cri minelen in zee te gaan. Voor de meeste buitenlanders is het betalen voor een pasgeborene de enige mogelijkheid van een fel begeerd ouderschap. Bovendien bespelen de onderwereldfiguren de aan staande vader en moeder met sentimen tele verkoopargumenten. Een adoptie van een arm Braziliaantje betekent de redding van een kind, dat zijn leven anders in armoede zal moeten slijten." Door Chris Simpson Malange - Vanuit Malange, vijfhonderd kilometer ten oosten van de Angolese hoofdstad Luanda, trekt da gelijks een stoet van overwe gend vrouwen naar het plat teland, op zoek naar maniok of broodwortel, het hoofd- voedsel in dit deel van Ango la. Wekelijks keren er tientallen niet van hun zoektocht terug. Als ze geluk hebben komen ze 's avonds veilig thuis met genoeg eten om hun gezin drie of vier dagen te voeden of om een beetje op de lokale markt te verdienen. Maar als ze pech hebben stuiten zij op een hinderlaag van de rebellenbeweging Unita of stap pen zij op een van de honderden landmijnen die vlakbij de stad zijn gelegd. Of worden hun voor raden bij terugkeer door solda ten gestolen. Vinas Costa liep een week gele den vlakbij Malange in een hin derlaag van Unita-strijders. Zij heeft een ernstige borstwond en ligt nu in een van de twee zalen voor 'amputados', patiënten die ledematen door mijnen hebben verloren of die beschoten zijn. In de zaal ernaast ligt Coutinha. Zij werd in haar rug geschoten door soldaten van het regerings leger, die haar beroofden van de paar blikken vlees die ze op de markt had gekocht. Haar man kon niet voorkomen dat de sol daten het vuur openden. Hij zit nu aan haar bed en probeert de vliegen weg te houden. Het is begrijpelijk dat bewoners en hulpverleners in Malange niet graag iets zeggen over misdaden begaan door regeringstroepen. „Het is overal in de wereld het zelfde," zegt een inwoner. „Geef jonge kerels wapens en kijk hoe ze zich gedragen." Het aantal slachtoffers van land mijnen neemt feitelijk af, meent ziekenhuisdirecteur Joaquim Nehro. „De laatste twee maan den zijn er minder mijninciden- ten geweest. We zitten niet meer zo vol." Hij geeft echter toe dat zijn ziekenhuis te weinig anti biotica heeft om de mijnslacht- offers goed te behandelen. Ook werken de slechte hygiënische omstandigheden een snel herstel niet in de hand. Een ondervoed kind eet èen maaltje dat het van een hulporganisatie heeft gekregen. FOTO AP Het ziekenhuis is een ruïne. Op de gangen en de zalen hangt de geur van verrottting en verval. Als ware hij een toeziend voogd hangt Lenin aan de muur bij de ingang. Het kantoor van de di recteur ziet er haveloos en rom melig uit, met aftandse posters die oproepen zich tegen mazelen in te enten. Maar vooral de zalen blijven je bij. De stank, een mengsel van rottend vlees en desinfecterend middel, teistert je neusgaten. Vliegen zwermen rond de bed den met patiënten, krioelend rond wonden die er in veel ge vallen uitzien alsof geen enkele behandeling hoop op genezing kan geven. „Wij hebben veel problemen met koudvuur in wonden en geampu teerde ledematen," zegt dr. Ne hro. „Gangreen heerst vooral in deze regio en we proberen nu te onderzoeken waardoor dat komt." Zoals elders in Angola kampt het ziekenhuis met een medicij nentekort, al kunnen medica menten, net als elders, wel op de markt aangetroffen worden. „De omstandigheden zijn belab berd," erkent de lokale vertegen woordiger van Volksgezondheid, dr. Andre Kambulo. „Maar dat komt allemaal door de oorlog. Het ministerie van Volksgezond heid kan medicijnen naar Luan da halen, maar we hebben geen middelen van transport om ze hierheen te krijgen. Daarom kampen we met zulke tekorten." Niettemin vindt ook hij dat de situatie in Malange verbetert. Maria Jose Fernandes, verant woordelijk voor de voedselhulp van de katholieke hulporganisa tie Caritas, is echter minder op timistisch. Zij woont en werkt al dertig jaar in Malange en heeft de stad zien veranderen van een welvarend centrum van land bouw in een stad omgeven door 'killing fields'. De gedode vrouwen raken haar het diepst: „De meeste moeders zijn omgekomen op het platte land, op zoek naar eten." „We hebben hier nooit hongersnood gekend," zegt ze. Maar nu Unita de stad omsingeld houdt, is het onmogelijk geworden om voed sel te importeren. „Vrouwen hebben de gevolgen van hon gersnood gezien. Zij zagen hun kinderen naar de hongerdood af glijden en hebben de moed opge bracht om buiten in het veld voedsel te zoeken." Velen, veertig tot vijftig vrouwen per week, keren niet terug van het veld. De gevaren nemen toe naarmate zij verder buiten de. stad op zoek naar eten moeten gaan. „Degenen die gedood wor den blijven daar onbegraven lig gen," zegt Fernandes. Elke zondag moet zij een lijst bijwerken van degenen die niet van hun speurtocht naar voedsel terugkeerden. Ook ziet zij erop toe dat anderen voor de nabe staande kinderen zorgen. Maar een einde maken aan de moord partijen ligt buiten haar bereik. Malange komt waarschijnlijk na Kuito op de lijst van Angolese gruwelplekken, en het is duide lijk waarom. Niemand kan een precieze cijfer noemen van het aantal doden. Die gegevens zijn simpelweg niet bekend. Maar voor de overlevenden ko- Deze vrouw heeft haar onderbeen verloren, doordat ze op een mijn stapte. foto ap men nieuwe initiatieven van de grond. Sinds de Ierse particulie re organisatie 'Concern' enkele weken geleden in Malange arri veerde, heeft zij drie volkskeu kens opgezet waardoor honder den kinderen dagelijks te eten krijgen. Hulpverleners met ruime erva ring in Somalië en Sudan wer ken zich nu kapot om te voorko men dat op dezelfde schaal voedseltekorten ontstaan in Ma lange en omgeving. Het Wereld voedselprogramma van de Vere nigde Naties vliegt dagelijks 32 ton voedsel in. „Maar om Malan ge overeind te houden is eigen lijk 112 ton nodig," citeert Sean Lee van 'Concern' schattingen van de VN. Een groepje kinderen scharrelt rond een vrachtauto met voed- seltransporten die net zijn uitge laden. Zij pakken alle resten melkpoeder die ze kunnen vin den. Maar zoals een hulpverlener het uitdrukt: „Het moet hier nu beter dan eerst gaan. De vorige keer kwamen er veel meer kin deren op ons af. Of alleen de sterksten zijn nog over." Door Alan Cooperman Moskou (ap) - Rusland pro beert in de voormalige Sov jet-republieken op de Kauka- sus en in het zuiden lang zaam zijn economische en po litieke macht uit te breiden. Het lijkt erop of Rusland, en met name het leger, aan die grens een veilige zone wil scheppen waar Moskou direct of indirect 4e eerste viool speelt. Zo werden de Georgiërs gehol pen tegen opstandelingen uit Abchazië en tegen de aanhan gers van ex-president Gams- achoerdia. Sommige Westerse landen waren bet stilletjes met die hulp eens. Volgens hen is de Georgische leider Sjevardnadze werkelijk van plan een democratie in te voeren en verdienen zijn inspan ningen daarom steun. Maar de Russen speelden een dubbelspel, want alvorens de Georgiërs te helpen gaven zij de Abchaziërs wapens. Bovendien kreeg Sje vardnadze, die na enkele neder lagen bij Moskou om steun had gewaagd, pas hulp nadat hij zich bij het Gemenebest van On afhankelijke Staten (GOS) had aangesloten. ^St.-Péiersburg Archangel sk ,i\ "^vorKuia -x. vHUsyvND VSjaroslavl' Syktyvkar mold. Kiiea^A» MOSKOU sm" Tula «NiZnii Novgorod R U S L ■^Nrénevartovsk ✓^OEKRAÏNE Tda K U yfei-s. ,.*V •Vorone2 Kazan Lmm, Odessa Char kov* 7 -»r ctnv UiaO Yekaterinburg -ee/abins?\ V uV^gWasnodarVolgo^radW5^0renbug-_^_ Tomsk xrasnoiarsk m 3 X5£»Astrachani j r.,„ J Cil tc teorgV ^Novosibirsk Novokuzneck ■=5 GE0^G^TK.i.V.m^3 Irkutsk Kh ïOchotsKz Komsomol'sk, IRAN KAZACHSTAN Karaganda Balchüsrmeer Alma-Ata v ®BisRêy ?rvSnCK""L- r.®Diiianbé~ -tadzjik" ^AFGHANISTAN t MONGOLIË CHINA :JAPAN Volgens experts zijn er nog meer bewijzen dat het Rusland niet zozeer te doen is om de demo cratie als wel om invloed in gebieden waar het Russische woord een paar jaar geleden nog wet was. President Jeltsin heeft hej economisch verzwakte Oek raïne onder druk zover gekregen dat het de Zwarte Zeevloot af staat. Bovendien zal het land de schuld aan Rusland betalen. Wat de Russen echter dwarszit is de weigering van het Oekraïense parlement om de resterende Sov jet-kernwapens in Oekraïne aan Rusland over te dragen, zoals eerder is afgesproken. In Tadjikistan krijgen ex-com munisten steun tegen de mos lims, de aftocht van de eenheden uit de Baltische staten is ver traagd en in Azerbaidzjan is het ex-politbureaulid Aliev opnieuw aan de macht geholpen. De de mocratisch gekozen leider Eltsji- bej werd door een opstandige generaal met Russische steun verdreven. Het Russische 14e leger, dat de strijdende partijen in Moldova uit elkaar moet houden, steunt de etnische Russen en Oekraïe- ners op de oostelijke oever van de Dnjestr. De etnische Russen en Oekraïeners hebben daar een eigen republiek opgericht. Zij verzetten zich tegen de fusie van Moldova en Roemenie, die de voornamelijk Roemeense bevol king van Moldova nastreeft. Volgens experts is het onduide lijk of het Russische 14e leger met toestemming van Moskou in Moldova is opgetreden en zou den ook andere commandanten op eigen houtje hebben gehan deld. Maar Moskou heeft hen in ieder geval niet teruggeroepen of de laan uitgestuurd. In Moskou ontkent men dat er een beleid bestaat om een 'cor don sanitaire' te vormen aan de zuidgrens. „Er is geen enkele opinie binnen de regering over het scheppen van een invloeds sfeer," zegt V. Zjorkin, professor aan het Moskouse Europa Insti tuut. Vanwege de interne proble men heeft Moskou eigenlijk geen tijd voor de ontwikkeling van een coherente politiek ten aan zien van de veertien voormalige Sovjet-republieken, zeggen Rus sische analisten. Maar andere experts zijn van mening dat Rus land steeds meer gebruik maakt van zijn economische en militai re macht om de zwakke broeders in het gareel te houden. „Sinds mei is de steun die Jeltsin geeft aan het bouwen van een imperium veel sterker gewor den," stelt luitenant-generaal b.d. William Odom, Rusland kenner en voormalig directeur van de Amerikaanse afluister- dienst NSA. Odom zei te geloven dat Rusland de voormalige Sov jet-republieken het GOS in pro beert te pressen. Volgens Odom zoekt het Russische leger een grotere rol in het zuiden als een troostprijs om de verloren macht en de bezuinigingen goed te ma ken. „Het leger is op zoek naar een bedreiging, op zoek naar een geldbron en op zoek naar een manier om te overleven." De lichtreclames, die tientallen jaren de produktieve pres taties van de socialistische overheidshandel en wandel uitstraalden, zijn bijna alle maal en overal gedoofd. In de oude DDR, en verder oostelijk. Tot ver achter Praag en Warschau. Waarom zou je nog langer, in streng-wit neonlicht, goederen aanprij zen die niet meer worden ge maakt, reclame maken voor bedrijven die allang zijn ge sloten of geprivatiseerd, voor overheidsinstanties die ietter- lijk uit de tijd zijn? De voorstelling is afgelopen, de reclamelichten kunnen worden gedoofd: in Leipzig en Halle, in Rostock en Dres den, en in alle boerengaten daartussen. Eerst verdwenen de markante symbolen bij de tekstrecla mes: de sterren, de pijlen en de tandraderen, die gebruikt werden om de produktie van de zware industrie, de nijver heid en de landbouw te bena drukken. Inwisselbare symbo len in een hoogst onpersoon lijke reclamecultuur. Want het ging altijd over staatsbe drijven; van vliegtuigmaaP schappijen tot staalfabrieken. Vervolgens werden de teksten zelf verduisterd. Wat moet je nog met een reclame voor 'treinwagons uit de DDR'? En waar de lampen niet wer den uitgedraaid, zorgden re- genstormen wel voor verduis terende kortsluitingen. Nu volgt de laatste fase. De sloop van de talloze recla mestaketsels, die niet alleen achterhaald zijn, maar boven dien gevaarlijk zijn geworden. Vroeger controleerden de be drijven zelf hun lichtreclames. Omdat de meeste bedrijven inmiddels zijn gesloten, en het personeel naar huis is ge stuurd, voelt niemand zich nog echt verantwoordelijk voor die verroestende en ver rottende, gigantische stella ges. Hooguit misschien de stadsbesturen, met het oog op de veiligheid van de passeren de burgers. Het stadsbestuur van Dresden heeft het handigheidje be dacht om de dure sloop af te wentelen op de eigenaren van de gebouwen, waar de lichtre clames op staan. Soms is dat de overheid zelf, als het gaat om woonflats. Maar veel openbare gebouwen zijn ver kocht, aan investeerders, pro jectontwikkelaars of bedrij ven. Het onvermijdelijk verdwij nen van de socialistische licht reclames uit het stadsbeeld is niet alleen een schoonheidso peratie. Het is ook een emo tionele ingreep. Niet, dat veel Oostduitsers rouwig zijn om het verdwijnen van dat vals geworden licht, maar het hoorde wel kenmerkend bij een nu afgesloten levenspe riode. De rechthoekige, kleu- rarme neonslogans waren voor het straatbeeld in de Oostduitse steden net zo ty perend als de oogverblinden de, beweeglijke, kapitalisti sche lichtwatervallen dat zijn voor Las Vegas of Broadway. Door Frans Wijnands Toch is het even wennen, om de Westerse reclamecultuur zo brutaal te zien oplichten in straten en op pleinen, waar het grauwe stof van het socia listische verleden nog niet he lemaal onder het vloerkleed is geveegd. Maar alles went. De sloop van die lichtreclames sluit perfekt aan bij een affiche dat ik ooit in de DDR zag hangen. Marx, die met een verontschuldi gend gezicht zegt: 'Sorry, het was ook maar een idee...' Door Horace Awori Butare (ips) - Het geweld tussen de Hutu's en de Tutsi's gaat na het mislukken van de staatsgreep, enkele weken geleden, nog steeds door. Artsen van de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen in vluchtelingenkampen in het zuiden van Rwanda krijgen nog dagelijks mensen uit Burundi binnen met verse schotwonden of messteken. George Teek van Artsen zon der Grenzen zegt dat zijn team inmiddels duizend gewonden uit heel Burundi heeft behan deld. „Honderden mensen zit ten nog in afgelegen vluchte lingenkampen te wachten op medische behandeling. Hon derden anderen houden zich schuil in de heuvels en durven niet te voorschijn te komen." Teek zegt de laatste dagen nog verschillende brandende dor pen te hebben gezien. „De toe stand is nog steeds uiterst ge spannen." Volgens de arts maakt de ontoegankeljkheid van het binnenland van Burundi het moeilijk om na te gaan hoeveel mensen zijn ge dood en gewond geraakt. „We weten dat verschillende Hutu's zijn vermoord, toen zij probeerden terug te gaan naar Burundi om daar voedsel te zoeken," vertelt Emmanuel Ngurunziza, een vluchteling. „Dit soort verhalen wakkert de onderlinge vijandigheid verder aan. Maar dit moet een keer ophouden. Er is al zoveel bloed vergoten." De 58-jarige man verloor twee zonen tij-, dens de laatste geweldsuit barsting, die volgde op de staatsgreep. De Tutsi's zijn in Burundi in de minderheid, maar hebben de Hutu's eeuwenlang politiek en economisch overheerst. Met de verkiezing eerder dit jaar van de Hutu Melchior Ndadaye tot president leek daaraan een eind te komen. Ndadaye predikte etnische verzoening, maar het door Tutsi's gedomineerde leger maakte op 21 oktober een eind aan dat streven door Ndadaye en enkele andere Hutu minis ters te vermoorden. Dr. Andrew Sassae van Artsen zonder Grenzen, die aan het hoofd staat van verscheidene kampen in de zuid-Rwandese provincie Butare, heeft ge waarschuwd dat veel vluchte lingen die in veiligheid zijn, nu worden bedreigd door cho lera. In enkele kleinere kam pen heeft de ziekte al toege slagen. „Als de epidemie overslaat naar het kamp Kagera, waar meer dan 50.000 Burundiers op een kluitje zitten met nau welijks enige sanitaire voor zieningen, is de ramp niet te overzien," zegt hij. Ook de voedselsituatie is al lerminst rooskleurig. De We reldvoedselorganisatie heeft weliswaar maïs en bonen naar de kampen gebracht, maar dat is lang niet genoeg om ieder een te voeden. „We zien de eerste tekenen van ondervoe ding al om ons heen. Er is snel veel meer voedsel nodig om te voorkomen dat mensen de hongerdood sterven," zegt Sassae. Volgens schattingen is meer dan eentiende van de 5,5 mil joen Burundiërs gevlucht naar omringende landen. Sinds het land in 1962 onafhankelijk werd van België zijn meer dan 200.000 mensen bij etnisch ge weld om het leven gekomen. De Organisatie van Afrikaan se Eenheid heeft de Verenigde Naties gevraagd om 6 miljoen dollar ter beschikking te stel len voor een bemiddelingsini tiatief. De hulporganisaties hebben in totaal om 17 mil joen dollar gevraagd voor op vang van de 700.000 Burundi- sche vluchtelingen verspreid, over Rwanda, Tanzania en Zaïre. Maar tot nog toe is er weinig respons. Sassae: „Ik hoop dat de we reld niet wacht tot er beelden op de televisie verschijnen van stervende baby's, zoals in So malië."

de Stem | 1993 | | pagina 7