'Neo-nazi's gaan ondergronds' Onverschilligheid over oorlog en vrede in Rusland showroomkeukens met 40 tot 70% korting Vie Geheime plannen: 'Israël weg uit bezette gebieden' Dit betekent londerden, lee duizenden guldens verdienen. Hogerop of levensmoe? Europese Ex-directe blijft aan z Duitse politie vreest nieuwe aanslagen Homo-kerstshow schokt conservatieven x U bent 'worgen welkom, de koffis steef bruin. Op is op. Levensverze DE STEM BUITENLAND J DE STEM Stemmen ingewikkelde puzzel BUITENLAND KORT Sla morgen uw slag bij Mandemakers. Daar vindt u talloze BIJ MÉKAA?: Veilingen breiden samenwerking uit ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Bonn (rtr) - De Duitse neo nazi's gaan ondergronds om zich te hergroeperen nu de regering de afgelo pen tijd hard tegen hen is opgetreden. Zij kunnen met spectaculaire aansla gen echter weer opduiken, waarschuwde Hermann Lutz, de voorzitter van de Duitse politievakbond GdP, gisteren. De rechtsextremisten zijn vol gens hem geschrokken van de onderzoeken die de politie heeft ingezet. Deze resulteerden onder meer in huiszoekingen en arres taties. Ook zijn enkele neo-na- zistische groepen eerder dit jaar verboden. Deze week werden bo vendien hoge gevangenisstraffen opgelegd in processen wegens racistische aanslagen. Het ondergronds gaan van de neo-nazi's kan volgens Lutz lei den tot 'de vorming van eigen structuren, die zeer zeker sterker zullen zijn dan voorheen'. „Het betekent ook dat er meer net werken opgezet zullen worden," zegt Lutz. Het hardere Duitse optreden te gen het extreem-rechtse geweld dat verleden jaar begon met twee brandbomaanslagen waar bij acht Turksen omkwamen, schrikt in ieder geval militante racisten af die in hun eentje of in kleine groepjes opereren. Lutz zei dat er nog geen aanwij zingen zijn dat de neo-nazi's een hecht georganiseerde beweging gevormd hebben. „Maar het is een feit dat als mensen gedwongen worden on dergronds te gaan de kans be staat dat zij overgaan tot specta culaire acties om hun eigen structuur te verstevigen, maar ook om de buitenwereld te laten zien dat zij niet geïmponeerd worden door verboden of straf vervolging", aldus Lutz. De Oostenrijkse rechercheurs die onderzoek doen naar de golf van bombrieven in dat land zeggen dat er nauwe banden bestaan tussen de militante neo-nazi's daar en die in Duitsland. De twee Oostenrijkers, die don derdag waren opgepakt in ver band met de serie aanslagen door middel van bombrieven, blijken neo-nazi's te zijn. Door de bombrieven raakten sinds vorige week vrijdag vier peronen gewond. Een van de gearresteerden is een elektrotechnicus. Hij zou in het bezit zijn geweest van materiaal dat nodig is voor het maken van bombrieven. De 26-jarige neo nazi was ontdekt toen hij met een wagen vol wapens probeerde naar Tsjechië te vluchten. Bij de andere verdachte had de politie een chemisch laborato rium aangetroffen, geschikt voor de produktie van het explosieve nitroglycerine, dat gebruikt is in de bombrieven. Na een spectaculaire massa-ont snapping van negen rechts-ex- tremisten in Duitsland heeft de Een Russische gids probeert mensen te verzamelen voor een rondleiding door het Kremlin. Maar het centrum van Moskou is erg rustig twee dagen voor de verkiezingen. foto epa Moskou - Wordt het oorlog of vrede? Dat gaan de Rus sen dit weekeinde uitmaken in het stemlokaal. Zeggen zij ja tegen de nieuwe grond wet, dan geven zij president Jeltsin een wettig instrument in handen om wraakzuchtige communisten en machtsbe luste nationalisten te beteu gelen. Zeggen zij nee, dan dreigt een herhaling van de machtsstrijd die in oktober resulteerde in de beschieting van het Witte Huis. Op het markplein van de sovchoze Moskovski geven de dorpelingen blijk van de onver schilligheid waarover in Jeltsins kamp al alarm is geslagen. Van de 13.000 inwoners in dit dorp, ten zuidwesten van Moskou, weten de meesten twee dagen voor de verkiezingen nog niet of ze gaan stemmen, laat staan hoe. „Stemmen? Ben je gek?", zegt de 46-jarige Valentina, een vrouw uit een naburig dorp die vanaf een vrachtwagen da mestruien 'Made in Korea' staat te verkopen. „Onze oude macht hebbers hebben ons bestolen. Kies ik nieuwe, dan doen zij het nog een keer dunnetjes over." „Ik weet het nog niet'^ „ant woordt een jonge moeder van achter haar kinderwagen. „De nieuwe grondwet? Niet gelezen. Interesseert me trouwens geen moer.'" Een paar meter verder klinken plotseling zware dreunen. Met een bijl staat een boer in te hakken op een koeiekarkas. On middellijk vormt zich een rij. Ik vraag een groepje mannen met zwarte bontmutsen op of zij gaan stemmen. Een van hen spuwt in de sneeuw en de rest draait mij verachtelijk de rug toe. „Het volk hier maakt zich niet zo druk om de politiek", zegt Vera Roenova op het dorpshuis. Ze glimlacht. „Onze burgemees ter houden ze uit de regionale doema, dat wel." De 53-jarige dorpskrantredac- trice geniet met volle teugen van de vrijheid die zij in Jelt sins Rusland geniet. „Ja, ik ver dien weinig: 20.000 roebel (der tig gulden) per maand. Maar voor mensen die hun handen uit de mouwen steken, zijn de mo gelijkheden nu eindeloos. Hier!". Ze drukt me een boekje in handen. „Een gedichtenbun del van mijn man. Hij was dissi dent. Niemand wilde hem uitge ven. Heb ik nu op eigen kosten gedaan." Een vrouw steekt haar neus om de deur. „Ik kom voor servies goed." „Na de lunchpauze," antwoordt de blonde Vera. „Ik verdien bij door serviesgoed te verkopen", legt ze uit. Haar ogen, achter dikke brilleglazen, glanzen olijk. Haar werkkamer is volgestouwd met bruine do zen. Op de muur achter haar vatten decoraties de ontredde ring in Rusland treffend samen: tussen afbeeldingen van Lenin en Christus hangt een poster met een blote meid. In de autofabriek Lenins Komsomol, waar personen auto's van het merk Moskvich van de band rollen, wordt een politieke bijeekomst gehouden. Bekende namen zijn komen op draven. „Stem op Vybor Rossia, Ruslands Keuze", roept schaak kampioen Kasparov de zaal Zelf is hij geen kandidaat, maar Kasparov, die èen hardgrondige hekel had aan Gorbatsjov", voert desondanks belangeloos cam pagne voor Jeltsins onofficiële partij. „Hoe kan het toch dat de roebel stand houdt tegenover de dol lar, terwijl de prijzen blijven stijgen?", wil iemand uit de zaal van minister van Financiën Fjo- dorov weten. Zijn vraag dient hij in op een briefje. Aan mon delinge discussies met het pu bliek wagen politici in Rusland zich zelden. Fjodorov moet veel economi sche vragen beantwoorden. On der de meer dan duizend men sen in de zaal zijn er velen die willen weten waarom ze armoe moeten lijden. De minister praat helder en eenvoudig. „Als we meer geld drukken zonder meer goederen te produceren, stijgen de prijzen en schiet u met uw loonsverhoging niets op. Op die manier creëer je alleen maar lucht." Landbouwexpert Tsjernytsjen- ko, ook kandidaat voor het pro- Jeltsinblok, komt te laat, maar heeft een origineel excuus. „Ik ben waarschijnlijk de enige kandidaat hier die in een Mosk vich rijd. Laat ik de gelegenheid aangrijpen om u te zeggen dat de versnelling en de koppelings- bak ruimte bieden voor verbete ring." Gelach en applaus in de zaal. De Moskvich is berucht om zijn onbetrouwbaarheid. In de gang beneden kan het publiek posters van Ruslands Keuze krijgen. Op een ervan schudt Jeltsin de hand van Gaj- dar. Op de nationale buis rea geerde Popov, de hervormings gezinde oud-burgemeester van Moskou, spottend op deze foto: „Ik dacht dat onze president boven de partijen stond?" Po pov zit in de democratische op positie. „Natuurlijk stemmen wij op Ruslands Keuze", zeggen twee baboesjka's bij het verlaten van de zaal. „Op wie anders?" Wat vinden zij van critici die de huidige regering beschuldigen Rusland in het verderf te heb ben gestort? „Onzin! Wie dat gedaan heb ben, weten we maar al te goed." Wie mogen volgens de dames de verkiezingen niet winnen? „De communisten. Dat zijn de enigen waar we bang voor zijn." De dames schudden het hoofd en maken zich uit de voeten als ik ze naar hun naam vraag. Alle goede bedoelingen ten spijt, hun gedrag is nog niet van commu nistische smetten vrij. Morgen gaat Rusland naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Ook mag het volk bij referendum ja of nee te zeggen tegen president Jeltsins nieuwe grondwet. Het nieuwe parlement, de Federale Vergadering, vormt een radicale breuk met het verleden. De Russen kunnen voor het eerst sinds de revolutie van 1917 kiezen uit verschillende partijen. In de stembureaus moeten de kiezers morgen een ingewikkelde puzzel oplossen. Zij krijgen maar liefst vijf biljetten, die ze op verschillende manieren moeten invullen: twee voor de Staatsdoema (de tweede kamer), een biljet voor de Federatieraad (de eerste kamer) en biljetten voor de regionale doema's en het referendum. Ingewikkeld? Dat vinden de Russen ook. De officiële uitslagen zullen pas over tien dagen bekend zijn, maar het voorlopige resultaat wordt al medio volgende week duidelijk. Duitse politie de gevluchten gis teren weer achter slot en gren del. De groep gewelddadige neo nazi's was woensdagavond uit de Brandenburgse gevangenis Schwarze Pumpe in Sprember ontsnapt. Bij de ontsnapping hadden de gedetineerden drie bewakers verwond. Twintig waarschu wingsschoten konden de negen extremisten blijkbaar niet van hun vlucht afhouden. De neo nazi's, tussen de 17 en 21 jaar, zaten vast voor onder meer moord, diefstal en brandstich ting. Daar kan de moderne stellingbouwer nog wat van leren, canl dit gevaarte in Kruisstraat, een gehucht vlak over de Belgisckl grens. Stalen frames, sluitende verbinden, veiligheid? Ach, waorl heb dat nou voor nodig? Met een paar afgedankte pallets, wotl balken en enkele planken klim je ook naar de nok van je huis.l Als je daar je hart maar vasthoudt.foto wim kooijman EU-talen blijven gelijkwaardig Brussel - Premier Lubbers en zijn Belgische collega Jean-Luc Dehaene willen het principe van de gelijkwaardigheid van talen in de Europese Unie volledig handhaven. Tijdens de topontmoe ting van de EU-leiders in Brussel hebben ze nog eens laten vastleggen dat - ook als er nieuwe landen tot de Unie toetreden - de gelijkwaardigheid van de verschillende talen blijft bestaan. De beide premiers waren tot die stap gedwongen omdat bij het in Spanje te vestigen Merkenbureau slechts vijf talen zullen worden gehanteerd. Het Nederlands valt daarbuiten. Volgens Lubbers is er voor het taairegiem bij het Merkenbureau een compromis gesloten. Diefstal uit DDR-post niet strafbaar Berlijn - De communistische DDR organiseerde jarenlang een postroof. Daarbij werden voor vele miljoenen aan geld en waardevolle voorwerpen uit brieven en pakketten van westerse afzenders gestolen. Die postroof is echter niet strafbaar. Tot deze conclusie kwam gisteren de rechtbank in Karlsruhe. De postroof was een lucratieve bezigheid voor de Oostduise regering. Medewerkers van de betrokken afdeling van de geheime politie ontvreemdden alleen al in de jaren 1986 tot 1989 omgerekend ruim dertig miljoen gulden uit brieven en pakket ten. De diefstal is niet strafbaar omdat die toen-als legaal beschouwd werd. VN: Geen brandstof meer voor Serviërs Sarajevo - De Verenigde Naties leveren sinds gisteren geen enkele brandstof meer aan de Bosnische Serviërs. Ray Wilkin son, woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN, zei dat de leveranties aan Sarajevo zijn afgelast 'vanwege nieuwe geintjes van de Serviërs'. Nu gaat dertig procent van alle brandstofleveranties van de VN aan Bosnië naar de Serviërs. De blokkade van de konvooien duurt nu al een week, vooral die naar de moslim-enclaves Srebrenica en Gorazde in Oost-Bosnië. De Serviërs hadden drie voor volgende week geplande konvooien naar de moslim-stad Zenica al verboden. Zij vonden dat ze niet genoeg van de hulpgoederen voor zichzelf mochten houden, zei Wilkinson. „Nu geven we ze een koekje van eigen deeg". Grootste kernfusie tot dusver uitgevoerd New york - Amerikaanse wetenschappers zijn er donderdag in geslaagd de grootste kernfusie-reactie tot dusver op te wekken. Een woordvoerder van de Universiteit van Princeton, waar de proef is uitgevoerd, zei gisteren dat het experiment een nieuwe stap betekent op weg naar een onuitputtelijke en schone energiebron. Volgens de natuurkundigen van Princeton is het geslaagde experiment een doorbraak in de nucleaire technolo gie. Het vrijkomen van energie is volgens de wetenschappers bereikt dankzij een mengsel van de brandstoffen tritium en deuterium, dat tot circa 300 miljoen graden werd verhit. (ADVERTENTIE) Tel aviv - De Israëlische re gering heeft geheime plannen om haar troepen terug te trekken uit vrijwel alle bezet te gebieden. Een aantal jood se nederzettingen in Gaza en op de Westelijke Jordaanoe- ver zou worden ontmanteld en de VS zouden bereid zijn mee te betalen aan het over brengen van een groot aantal kolonisten naar Israël zelf. Deze verrassende onthulling is gistermorgen gepubliceerd door de Engelstalige Jerusalem Post. Verslaggever Steve Rodan schrijft dat onderhandelingen over de stichting van een Pales tijnse staat al zullen beginnen zodra in juli volgend jaar op de Westelijke Jordaanoever verkie zingen zijn gehouden voor een Palestijnse Raad voor Zelfbe stuur. Ook zouden er al geheime besprekingen met de PLO gaan de zijn over de toekomst van Jeruzalem. Het kantoor van premier Rabin deed de onthulling in de Jerusa lem Post af als 'een pure leugen'. Maar de grootste Israëlische op positiepartij, de Likoed, reageer de geschokt De geheime ontruimingsplannen gaan veel verder dan het politie ke platform van de Arbeiders partij van premier Yitschak Ra bin. Rabin zou tot de conclusie zijn gekomen dat de stichting van een Palestijnse staat 'onver-' mijdelijk' is en dat Israël terug moet naar de grenzen van voor de Zesdaagse Oorlog van 1967. Ondertussen duurt de strijd tus sen de joodse kolonisten en de fundamentalistische Hamas-be- weging voort. In het dorp Kha- ras bij Hebron, op de bezette Westelijke Jordaanoever, open den twee kolonisten het vuur op een Palestijnse auto. De drie in-1 zittenden werden doorzeefd met kogels, vertelden ooggetuigen. De daders ontkwamen. Het zou om een vergelding gaan voor de moord op twee joodse kolonisten eerder deze week. De Israëlische radio berichtte dat iemand telefonisch gemeld had dat de aanslag een vergel ding was vpor de dood van een joodse kolonist en zijn zoon maandag, door de fundamenta listische Hamas-beweging. De kolonisten en Hamas, die beide fervente tegenstanders zijn van het akkoord over de beperkte Palestijnse autonomie, zijn de hele week al verwikkeld in een serie aanslagen over en weer die tot nu toe zeven mensen het leven gekost heeft. Eerder vrijdag verwondden Pa- lestijnen in aparte incidenten twee Israëli's op de bezette Ga- za-strook. De Amerikaanse minister Chris topher, die een rondreis door het Midden-Oosten maakt, zei op een persconferentie in Tunis dat Rabin hem een brief voor Arafat had meegegeven waarin deze toezegde dat hij zondag naar Cairo zou komen. Het is de be doeling dat Rabin en Arafat dan de laatste obstakels bespreken die de uitvoering van het ak koord op maandag in de weg staan. Zo moet Israël maandag begin nen met de terugtrekking van zijn troepen uit de Gaza-strook en Jericho. De afgelopen weken heeft Israël juist extra troepen naar de bezette gebieden ge stuurd om het oplaaiend geweld in te dammen. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse commerciële televisiezen der Channel 4 heeft voor opschudding ge zorgd door Kerstavond te vullen met 'de eerste homofiele en lesbische kerstshow'. Een alternatieve kerstboodschap voor het Britse volk zal worden voorgelezen door de extravagante Quentin Crisp. De boodschap van de koningin heeft Channel 4 daarvoor verplaatst naar een later tijdstip. Volgens de producers van het programma is het de bedoeling 'frisheid en meer vrolijkheid te brengen in de traditionele familieviering'. De titel van de show is 'Camp Christmas', wat vertaald kan wor den als 'Nichterig Kerstmis'. Onder de vele gasten zijn Jimmy Somerville, Pedro Alomodovar, Julian Clary en Martina Navratilova. De alternatieve kerstavond is met verbijstering ontvangen door kerkelijke instanties en conserva tieve politici. „Kerstmis heeft een diep religieuze betekenis. Dat Channel 4 die wil besmeuren en ook de kerstrede van de koningin zo behandelt is onvergeeflijk", aldus kamerlid John Blackburn. John Willis, programma-direkteur van Channel 4, ontkent dat 'Camp Christmas' hoofdzakelijk be oogt te shockeren. „Wij willen gewoon iets anders brengen dan wat alle andere zenders jaar in jaar uit doen". Behalve de terugtrekking van de troepen zijn Israël en de PLO het ook nog oneens over de begren zing van het autonome Jericho, het toezicht op de joodse neder zettingen op de Gaza-strook (die niet onder de Palestijnse politie zullen vallen) en de controle op de grensposten tussen de auto nome Palestijnse regio's en om liggende gebieden. Arafat zei gisteren dat hij hoopte dat 13 december de geplande datum voor de terugtrekking van de Israëlische troepen blijft. Daaruit leidden waarnemers af dat de begindatum voor de af tocht van de troepen wellicht verschoven zal worden. Arafat had een dag eerder immers nog nadrukkelijk gezegd dat de da tum onomstotelijk vaststond. De populaire PLO-woordvoer- ster Hanan Ashrawi maakte gis teren haar vertrek bekend. Maar zij ontkent dat haar ontslag be doeld is als protest tegen het PLO-leiderschap van Yasir Arafat. Ashrawi, die vooral bekend is sinds haar optreden op de vrede sconferentie over het Midden- Oosten in Madrid twee jaar gele den, zegt geen interesse te heb ben in een ministerspost in de toekomstige Palestijnse regering. Zij ziet voor zichzelf een taak weggelegd op het gebied van de mensenrechten en bij het voor bereiden van het Palestijns zelf bestuur. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Europese regel ringsleiders hebben gisterei in Brussel geen overeenstem rping bereikt over de finan ciering van het banenplar van Commissie-voorzitte| Delors. Voor de grote infrastuctuur-wer-l ken is, naast de reeds beschikba re middelen, tot de eeuwwisse- Van onze verslaggevers Eindhoven - Tussen de wd Vie d'Or en de verplichi verzekerden zit een gat var meer op een zelfstandig vot geraakte Veldhovense le dient zo snel mogelijk e gezocht, die de 13.000 polis De door de Verzekeringskamer benoemde bewindvoerder C Boet heeft dat gisteren op eer] persconferentie in Eindhoven, verklaard. Hij schrijft de proble men bij Vie d'Or vooral toe aai] mismanagement. De netto-verplichtingen van Vie d'Or bedragen volgens Boet 290 miljoen. De waarde van de beleggingen die daar tegenover staat komt niet verder dan 21(1 miljoen. Boet verwacht dat de tweede opinie, waarvoor hij een beroep heeft gedaan op accoun tant KPMG, niet veel zal afwij-j ken van zijn bevindingen. Gezien de omvang van het tekor verwacht Boet niet dat hij kar] voldoen aan het verlangen var de Verzekeringskamer om uiter lijk maandag met een bevredi gend financieringsplan te ko men. Dat betekent dat de Verze keringskamer de vergunning var Vie d'Or zal intrekken en dt rechter zal vragen om toepassing van de noodregeling. Die noodregeling houdt in dat d< Verzekeringskamer ervoor za zorgen dat de zaken van Vi< d'Or verder worden afgewikkeld Het belang van de polishouder: staat daarbij voorop. Boet kar niet zeggen hoe groot de schadi voor de verzekerden zal uitval len. In het slechtste geval moet dt portefeuille van de Veldhovenst maatschappij worden geliqui deerd, hetgeen voor de polishou ders ook fiscaal ongunstig is. He beste scenario is een snelle over name van de portefeuille door een andere maatschappij. D kans daarop acht Boet grooi omdat de polissen zeker winst mogelijkheden hebben. Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, 04167-72677, maandag open, vrijdag koopavond. Eindhoven - Voor Frans Mae Vie d'Or. Dat heeft mr. V. Wibaut, advocaat van de oprichter, ex directeur en meerderheidsaan deelhouder van de Veldhovens levensverzekeraar, gisteren ver klaard. Volgens Wibaut wordt zijn cliën alleen nog formeel geïnformeeri over de gang van zaken, maa wordt hij verder overal buite: gehouden. Maes blijft de schuil voor de ondergang van Vie d'O in de schoenen schuiven van zij opvolger Bert Lieuwma. D nieuwe directeur zou door zijr wijze van opereren het voortbe staan van de maatschappij oi het spel hebben gezet. Van onze verslaggeefster Breda - Vanaf 1 januari komeni jaar vervoert een transporteu dagelijks produkten tussen d Bredase veiling RBT en de Bel gische Veiling der Kempen i Hoogstraten. Met deze uitbreiding van de se menwerking tussen de twee vei lingen wordt het transport voa de afnemers een stuk makkeli; ker en góedkoper gemaakt. Voorheen vonden de aankope plaats door middel van tussen personen. Kopers moesten ze een transporteur inschakelen e waren daardoor meer kwijt aa transportkosten. Ook kunnen Nederlanders d: bij de Belgische Veiling dt Kempen in Hoogstraten produl ten hebben gekocht per 1 janua de lege kistjes terugbrengen b de Bredase veiling. De RBT regelt dat de kratte weer terug bij de veiling i Hoogstraten komen. Anderso geldt hetzelfde: Belgische kope met Nederlandse kistjes levert die af bij de Veiling der Kempe

de Stem | 1993 | | pagina 4