ring Crisis bij ministerie Sociale Zaken Snelle opsporing tuberculose onder asielzoekers blijkt effectief Congres PvdA wijst kernenergie totaal af Gedeputeerde prees bedrijf bevriende relatie aan Lubbers' warme woorden te gemakkelijk gemaakt' 6 Frauderen wordt veel Kaland: Kabinet heeft gefaald DE STEM BINNENLAND A3 'Werkwijze op departement blokkeert goede aanpak van problemen' 'Ouderen worden gediscrimineerd door banken' DE STEM COMMENTAAR Pakken hartige taartmix om zeepsmaak uit handel BINNENLAND KORT DECEMBER 1993 AJ bant veel plezier aan het te. n BSD'er Louis van der Kal. Statenlid voor de BOF en lij mer van Koophandel. „Njei "at hij met overslaande stem t aan zijn emoties, dat moei relativeren. Maar op diens uche ben ik soms jaloers. Als 'e rij van sprekers kan hij mt ols reageren op wat anderen ebben gezegd. Zo'n politicus leur aan een debat." jaren van zijn loopbaan be- j veel aandacht aan de fusie, van de beide gewesten h ant. Daar mag van hem een ur komen dat democratisch Pas dan kan West-Brabant aken en over de toekomstige van de regio beslissen. „Deze el te mooi en waardevol om kelingen over te laten aan of Antwerpen. Het risico g steeds dat we hier bedrijven vanwege de hoge grondprij. en hun betrekkelijk toege- arde daar zich hier vestigen, ier zelf kiezen wat we er wel Hen hebben." ording s van regionale bewustwor- opt moeizaam. Mede vanwege telijke herindeling die posi- burgemeesters, wethouders, en ambtenaren in de kleine ten ondermijnt. „Ook daarbij je mensen moet proberen te van het nut van samenwer- r die ketting moet zijn eigen g ontwikkelen. Daarom is het al te snel te veel te willen", streeks gekozen regiobestuur ij boven de getrapte geweste nwerking, die het rijk en de nu voor West-Brabant in pet- „De keuze van de regering even grootstedelijke gebieden dering te maken is willekeu- ~nen veel meer taken gede- rd naar een middenniveau, regiobestuur West-Brabant opereren. Waarom zou Eind- ks wel rechtstreeks met Den nen onderhandelen en West- et?". lger Ans van den Berg, ook proberen dat karwei af te a twee mislukte pogingen om etermeer en Arnhem) burge e worden, kiest Zevenbergen nieuwe functie: die van dijk et Hoogheemraadschap Delf- 46.000 vergunningplichtige 1,25 miljoen inwoners en een et aan bloemen en planten iljard per jaar. „Het lijkt me e uitdaging om daar aan een rd beheer van water, boden laar mee te werken." es wordt graaf en is bovendien cratisch gekozen door de alge- gadering van het waterschap, a twaalf jaar een danig opge- ad achter. Lachend: „Op het ar ik stond komen niet zoveel eer langs. En denk je nu echt veel mensen een plezier zou hier nog eens twaalf jaar te zich gesterkt door een hem meisje van twaalf dat hem na eming een briefje schreef: „Ik liet. Ik houd contact". Van ontane vriendelijkheid bloost autoriteit als Zevenbergen. nt tussentijdse ontbinding dus nieuwe verkiezingen le en geen politieke verschui- gen op. Want het kiescollege le leden van de Proviciale ten is niet van samenstel- veranderd. Dus keert de •ste Kamer in dezelfde par- lolitieke krachtsverhoudin- terug. hoogste kunnen er, als de tijen daartoe besluiten, an- e kandidaten naar voren rden geschoven. Daarmee ontbinding kunnen verke- in een strafexcercitie tegen arsliggende individuele se- oren. Een wel zeer onzuiver ruik van het ontbindings- ït, dat riekt naar een gelegi- eerd terugroepingsrecht. tbinding heeft nog een na- Het wetgevend proces nt een aantal maanden stil te !en terwijl er geen enkele antie is dat de nieuwe Se- it wèl met het omstreden :svoorstel instemt. In tegen- het is lang niet uitgesloten de nieuwe Senaat zich als ctie op het spierballen ver-, n van de regering tegenover voorgangster nog onge- kbaarder gaat opstellen, verhardt het het conflict Ook al daarom werkt ont- ding als regeling van con- ten tussen Eerste Kamer en ering niet. ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Tilburg - Snelle opsporing van longtuberculose onder asielzoekers is effectief. Tot die conclusie komt de GGD Midden-Brabant na 5239 long onderzoeken bij asielzoekers in de tweede helft van vorig jaar. Daarbij werd bij 23 mensen tu berculose geconstateerd, waar onder zeven maal 'open' tuber culose: de besmettelijke vorm. Vroegtijdige opsporing en be handeling voorkomt versprei ding van de ziekte. De GGD Midden-Brabant, ge vestigd in Tilburg, werd in juli vorig jaar door het ministerie van WVC aangewezen om alle asielzoekers in zuid-Nederland te controleren op tuberculose. In noord-Nederland ligt deze taak bij de GGD Flevoland. De Tilburgse GGD maakte tus sen juli en eind december in Dordrecht, Rijsbergen, Oister- wijk, Eindhoven en 's Graven deel long-foto's van vluchtelin gen. Op beperkte schaal gebeur de dat ook in Den Bosch, Roer mond en Ede. Voor dit jaar verwacht de GGD vergelijkbare cijfers als in het laatste half jaar van 1992. Wel is het aantal asielzoekers aanzien lijk gestegen. Werd de hoeveelheid onderzoe ken in Nederland vorig jaar nog geschat op 20.000; voor dit jaar wordt rekening gehouden met 30.000 5 40.000 onderzoeken, waarvan 12.000 in de regio Zuid. Volgens F. van Muilwijk, hoofd volksgezondheid van de GGD Midden-Brabant, treft zijn dienst momenteel elke week één a twee gevallen van tuberculose aan. Voor de gerichte onderzoeken begonnen, werden asielzoekers vaak al overgeplaatst naar een ander opvangcentrum of asiel zoekerscentrum voordat het on derzoek was verricht. Daardoor kwam het voor dat mensen met de besmettelijke vorm de ziekte verspreidden onder andere asiel zoekers. „Tegenwoordig wordt elke asiel zoeker binnen een week na aan komst in Nederland gecontro leerd," legt Van Muilwijk uit. „Daardoor is het risico van ver spreiding uiterst miniem gewor den. Mensen met de besmettelij ke vorm worden geïsoleerd be handeld." Door Eugène Leenders Den Haag - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid verkeert in een crisis. De werkwijze van het departe ment blokkeert een adequate aanpak van de enorme proble men op het gebied van de sociale zekerheid en de werkgele genheid. Dat zegt de op een na hoogste ambtenaar van het ministerie, plaatsvervangend secretaris-ge neraal T. van de Putte. Het afge lopen jaar hebben allerlei onder zoeken uitgewezen dat het mi nisterie zijn taken onvoldoende uitvoert. Van de Putte: „We krijgen keer op keer een veeg uit de pan. Van de parlementaire enquêtecom missie onder leiding van Buur- Utrecht (anp) - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) wil dat banken en ver zekeringsmaatschappijen leef tijdscriteria in polis-en krediet- voorwaarden schrappen. Volgens de ANBO zijn de bepalingen leeftijdsdiscriminerend. De bond heeft een eigen onder zoek uitgevoerd naar de werk wijze van banken en verzeke ringsmaatschappijen bij oude ren. Daaruit blijkt dat leeftijdsgren zen worden gehanteerd om ouderen uit te sluiten van verze keringen of om krediet te weige ren. De banken en verzekeraars zitten met die leeftijdsgrenzen nauwelijks op één lijn; de één hanteert een bovengrens- van 75 jaar, de ander doet dat al bij 60. Ook bij de uitbetaling signaleert de bond verschillen. Het berei ken van de 70-jarige leeftijd geldt als norm om de uitkering bij overlijden tijdens vakantie tot 20 procent terug te brengen. Bij blijvende invaliditeit is dat zelfs tot 4 procent van de uitke ring, die iemand op 69-jarige leeftijd zou krijgen. Volgens een woordvoerder van de ANBO kan dit betekenen dat iemand een dag voor zijn 70e verjaardag nog 50.000 gulden uitkering krijgt, een dag later nog maar 5.000 gulden. Volgens de ouderenbond verde digen veel banken en verzeke raars hun beleid door te wijzen op statistische gegevens. Maar de ANBO is het hier 'volstrekt mee oneens'. Statistische gege vens zijn niet actueel en geven alleen maar gemiddelden. HEEFT PREMIER Lubbers de gekwelde boeren een soepeler mestbeleid in het vooruitzicht gesteld toen hij donderdag de jaarvergadering van de NCB in Breda toesprak? En dus gezaagd aan de poten van zijn vakministers Bukman en Alders? „Neen," zegt de woordvoerder van Bukman, „de premier is in Breda niet verder gegaan dan het officiële kabinetsbeleid." „Jawel", zegt de woordvoerder van de NCB, „de heer Lubbers heeft welzeker handreikingen gedaan voor een soepeler mestbe- leid." Als je de letterlijke woorden van de minister-president er nog eens op naleest, dan hebben beide woordvoerders gelijk. Dat de woorden van de premier door een gehoor van bijna duizend gekwelde boeren positief geïnterpreteerd zijn, is onmis kenbaar een politiek feit, gezien ook de plaats en het tijdstip waarop de eerste minister sprak: temidden van het kader van de machtigste boerenbond van het land, de boerenbond óók die zich het felst verzet tegen het mestbeleid. En dat dan vier dagen voordat de Tweede Kamer zich uitspreekt over het mestbeleid voor de jaren tot 2000 én over mestnormen ver na de eeuwwis seling. Dat Lubbers in dat verband zijn zegen geeft aan de verplichte mestcentrale - geesteskind van de NCB, maar een onhaalbaar instrument volgens landbouwminister Bukman - geeft aan dat de minister-president van plan was een positieve boodschap achter te laten in Breda. Natuurlijk kunnen de woorden van de minister-president niet los worden gezien van de verkiezingen die weer voor de deur staan. Want zeker als een boerencrisis samenvalt met het begin van de verkiezingsstrijd, weerklinkt al snel de vraag of het niet eens tijd wordt om uit te kijken naar een andere partij dan het CDA. En hoewel het boeren-electoraat slinkt, brengt die vraag nog steeds een schrikreactie teweeg in Den Haag. Ook in dat licht moeten de toezeggingen van Lubbers worden beschouwd. Niettemin blijft overeind staan dat de rede van Lubbers veel meer warmte in zich droeg dan die van landbouw-minister Bukman, een jaar geleden voor hetzelfde gezelschap. Dat was meer de sfeer van 'U zoekt het maar uit en het zal mijn tijd wel duren'. Maandag, tijdens het kamerdebat, zal blijken of óók voor Ruud Lubbers afgelopen donderdag de verkiezingsstrijd al begonnen was. meijer, van professor Van der Zwan die onderzoek deed naar de bijstand, van de Rekenkamer en onlangs van de Bijstandscom missie onder leiding van het ka merlid Doelman-Pel. Die kritiek is deels terecht." Volgens de plaatsvervangend se cretaris-generaal is het werk extra moeilijk doordat de minis ter en de staatssecretaris die het departement leiden van een an dere politieke blokken zijn. Mi nister De Vries is van het CDA, terwijl staatssecretaris Wallage van de PvdA is. „Beiden tevre den houden is lang niet altijd makkelijk," aldus Van de Putte, die zich hardop afvraagt of het voor een volgende kabinetsperi ode niet wenselijk is om de poli tieke top van het departement uit één partij samen te stellen. Het ministerie van Sociale Za ken werkt met twee 'poten': het directoraat-generaal arbeid en het directoraat-generaal sociale zekerheid. Vroeger waren die twee afdelingen ook nog op ver schillende plaatsen gehuisvest waardoor de afstemming van het beleid ernstig tekort schoot. Sinds de ingebruikname van het nieuwe ministerie eind jaren tachtig op de grens van Den Haag en Voorburg is de samen werking al stukken verbeterd. Van de Putte kondigt echter aan dat op termijn de beide afdelin gen gaan integreren zodat er één beleidseenheid komt voor werk gelegenheid en sociale zekerheid. Van de Putte: „Het besef dringt door dat de twee afdelingen van Sociale Zaken in elkaar gescho ven moeten worden. Mensen weer aan het werk krijgen en er voor zorgen dat er een goede uitkering is voor mensen die dat echt nodig hebben, liggen echt in eikaars verlengde." Ook het probleem van de ver schillende opsporingsdiensten wordt opgelost. Nu krijgen be drijven controleurs van de Ar beidsinspectie, de Dienst Inspec tie Arbeidsfraude, de Loon Technische Dienst en de Dienst Collectieve Arbeidsvoorwaarden over de vloer. Het ministerie streeft naar één grote opspo ringsdienst die alle wetten, die onder verantwoordelijkheid van Sociale Zaken en Werkgelegen heid vallen, controleert. Lunchpauze tijdens het PvdA-congres: Wöltgens neemt in de kantine een broodje aan voor zijn lunch. FOTO ANP VERVOLG VOORPAGINA; Een opstandig congres zou wel' eens de kandidatenlijst voor de Tweede kamer over hoop kunnen halen. Rottenberg zag uitein delijk in dat dat een grotere nederlaag voor zijn vernieuwingsdrift zou zijn. Het congres vond dat twee fulltime-banen voor één persoon niet passen in deze tijd van werkloosheid. En weliswaar zou D'Ancona door het dubbel lidmaatschap veel in Den Haag en Brussel zijn maar daardoor zou ze het het risico lopen het contact met de samenleving te verliezen, meende het con gres. D'Ancona legde zich onmiddellijk bij de uitspraak van het congres neer. Vandaag stemmen de congresafgevaardigden over de exacte volgorde van Kamer- en Europese lijst. Gisteren werden acties ge voerd voor een hogere plaats op de lijst voor de zittende kamerleden Van Gijzel, Feenstra, Witteveen, Apostolou en Van Otterloo, die op een onverkiesbare plaats staan. De nieu we Euro-kandidaat Leonie van Bladel zal waarschijnlijk enkele plaatsen zakken ten gunste van de zittende Europarlementariër Maartje van Putten. Het congres boekte gisteren bij de vaststel ling van het verkiezingsprogramma 'Wat mensen bindt' verder twee zeges op het punt van kernenergie en ontwikkelingshulp. Het bepaalde dat voor zuivere armoedebestrij ding in de wereld in de komende vier jaren 0,1 procent extra (ongeveer 600 miljoen gulden) van het bruto-nationaal produkt (bnp) wordt uitgetrokken. Daardoor stelt de PvdA 1 procent van het bnp beschikbaar voor zuivere armoedebestrijding. Die verho ging gaat ten koste van de hulp aan midden- en oost-Europa en van vredesoperaties. Tot ergernis van minister Alders (Milieu) kreeg het congres ook zijn zin met een totale afwijzing van kernenergie. De bestaande centrales in Borssele en Dodewaard moeten onmiddellijk dicht. Onderzoek naar de mo gelijkheden van kernenergie wordt meteen beëindigd. En er mag geen enkele mogelijk heid bestaan voor het opslaan van radio-ac tief afval, ook niet als het gaat om tijdelijke opslag. Alders kondigde aan dit onderdeel van het partijprogramma niet te kunnen onderschrijven. Dat betekent dat hij noch als minister noch als kamerlid op dit punt het partijprogram zal verdedigen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet-Lubbers heeft ernstig gefaald. Het heeft geen enkele van zijn doelstellingen gehaald. Echte ingrepen in de wao zijn uitgebleven, de investeringen zijn niet toegenomen, de overheidsuitgaven zijn gestegen, de staatsschuld neemt toe en de belastingen gaan nog steeds omhoog. Dat stelt de scheidende fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer, A. Kaland, vandaag in een vraaggesprek met De Telegraaf. Ook de Tweede Kamer krijgt een flinke veeg uit de pan van Kaland, wiens krachtige uitspraken de afgelopen jaren vaak tot opschudding hebben geleid. Als de Tweede Kamer haar werk goed had gedaan, zou het kabinet zijn koers al hebben gewijzigd of was het al weggestuurd, meent Kaland. Kaland is verbolgen over de frontale aanval van de Tweede Kamer deze week op de Senaat. Hij vindt dat de Eerste Kamer gedwongen is in te grijpen omdat de Tweede Kamer haar werk niefgoed verricht. VERVOLG VOORPAGINA Alberta: „Financieel staat de Antillen het water aan de lippen. Als we nu niets doen, zijn de Antillen binnen een paar jaar kapot. Reken maar uit. Als 4000 mensen maandelijks ten onrech te ruim 500 gulden krijgen, heb je het op jaarbasis al over 25 miljoen gulden. Dat gaat ten koste van de eerlijke uitkerings gerechtigden, de mensen die het écht moeilijk hebben. En het gaat ten koste van de Antillen in het algemeen." De fraude houdt overigens vol gens hem niet op bij het mis bruik van de bijstand. Veel An- tillianen verdienen volgens hem in Nederland zwart bij. Daar naast verhuren zij hun woning op de Antillen of in Nederland aan derden, terwijl zij voor die woning (met name op de Antil len) een flink bedrag aan huur subsidie ontvangen. „Frauderen wordt ook veel te gemakkelijk gemaakt," stelt Al berta. „Wie een uitkering krijgt toegekend, dient officieel één maal per jaar te worden gecon troleerd. Maar ik ben de enige gediplomeerde sociaal recher cheur. Ik heb weliswaar nog acht mensen die zich met controles bezig houden, maar datNs veel te weinig om effectief te zijn." In Nederland wordt een keer in acht 5 tien maanden gecontro leerd. De inschrijving van nieu we mensen laat echter te wensen over, bleek onlangs uit het rap port van de commissie Van der Zwan. Met de identificatieplicht is het straks voor de sociaale dienst gemakkelijker de ware identiteit van de aanvrager vast te stellen. Alberta gelooft niet dat de frau derende Antillianen in Neder land met vooropgezet doel hier heen komen. „De situatie is ech ter zo verleidelijk. Niemand con troleert namelijk of de betreffen de persoon ook op de Antillen staat ingeschreven. Het wordt de mensen veel te gemakkelijk ge maakt. Niettemin schaam ik me dood voor deze landgenoten. Zij zorgen ervoor dat Nederland een totaal verkeerde indruk krijgt van de Antilliaanse bevolking." Op Curapao was gisteravond noch bij de sociale dienst, noch bij de eilandsraad iemand be reikbaar voor commentaar. Rijssen (anp) - Baukje Bakprodukten in Rijssen heeft de afgelopen veertien dagen 3728 pakken hartige taartmix uit de winkels teruggehaald, omdat het produkt naar zeep kan sma ken. Het gaat om de mix met Hollandse en die met Oosterse groenten. Het eten van de taartmix levert geen gevaar op voor de volksgezondheid, heeft onderzoek van de Keuringsdienst van Waren en de Hoofdinspectie Gezondheidsbescherming uitgewe zen. Wel blijkt dat de smaak afwijkt als gevolg van verzeping. Dat is een proces waarbij vet na verloop van tijd uiteenvalt in de oorspronkelijke bestanddelen. Hoewel er geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat, heeft Baukje de voorraad uit de winkels teruggenomen. „Wij willen hiermee voorkomen dat de consument wordt geconfronteerd met een afwijkende geur en smaak," zegt directeur J. Smits van Baukje Bakprodukten. Gezien het grote aantal pakken dat de afgelopen twee weken uit de winkels is gehaald, verwacht Smits niet dat zich nog veel van de verzeepte taartmix in huishoudens bevindt. Voor nadere informatie kan de consument gratis met het bedrijf telefoneren. Zeven maanden cel voor totaalweigeraars Arnhem - De militaire kamer van de Arnhemse rechtbank heeft gisteren tien totaalweigeraars veroordeeld tot een gevangenis straf van zeven maanden. Tegen hen was negen maanden geëist. D.e tien zijn tegen iedere vorm van militaire dienst. Zij willen worden behandeld als Jehova's Getuigen, die zijn vrijgesteld. De rechtbank meent echter dat het oproepen van personen voor de dienstplicht een verantwoordelijkheid is van de minister van Defensie. Het Openbaar Ministerie heeft daarop geen invloed. Voor Jehova's gelden aparte regels, maar ongelijkheid in het oproepingsbeleid van de overheid kan in deze strafprocedure niet aan de orde komen, aldus de uitspraak. 20 procent kiezers stemt op vrouw Utrecht - Eenvijfde van de kiezers is van plan volgend jaar bij de Tweede-Kamerverkiezingen op een vrouw te stemmen. Tweederde van deze groep bestaat uit vrouwen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het bureau Inter/View heeft gehouden in opdracht van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenar beid en Gelijk Staatsburgerschap. Van de door het onderzoeks bureau ondervraagde kiezers zegt 45 procent nog niet te weten of ze op een man of een vrouw gaan stemmen. FNV wil vierdaagse bij Heineken Utrecht - De Industriebond FNV wil bij het drankenconcern Heineken op termijn naar een vierdaagse werkweek van 32 uur. De bond is bereid daarvoor de loonsverhogingen voor 1994 en 1995 in te zetten. Dat blijkt uit de ontwerp-voorstellen voor de cao-onderhandelingen bij Heineken, die overigens nog wel door de leden moeten worden goedgekeurd. De industriebond ver bindt aan het voorstel voor de collectieve arbeidstijdverkorting wel de voorwaarde dat alle vrijkomende uren worden opgevuld door nieuw aan te nemen personeel. Van Luyn 12 februari tot bisschop gewijd Rotterdam - Pater drs. A.H. van Luyn, die eind november door paus Johannes Paulus n werd benoemd tot bisschop van Rotterdam, zal op zaterdag 12 februari tot bisschop worden gewijd. De wijdingsplechtigheid heeft om 11.00 uur plaats in de kathedraal van de H.H. Laurentius en Elisabeth aan de Mathe- nesserlaan. 's Middags houdt de nieuwe bisschop een receptie in De Doelen. ZWN wil onbemande buslijn Spijkenisse - Busmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) wil een onbemande buslijn tussen de gemeente Spijkenisse en het naburige dorpje Hekelingen gaan exploiteren. Deze 'people mover' zou de huidige buslijn 82 moeten vervangen. Met het opheffen van lijn 82 kan ZWN de bezuinigingen voor 1994 en 1995 in één keer halen. De investeringen voor de onbemande bus (camera's voor beveiliging en rails of kabels) zouden moeten worden betaald uit een investeringsbijdrage van het Rijk. De 'people mover' rijdt momenteel alleen in het Düsseldorf. In Nederland zou het een primeur zijn. Volgens een woordvoerder is deze bus te vergelijken met een kabelbaan die een vaste route heeft en pas rijdt als er iemand instapt. De ZWN zou als exploitant voor de beveiliging en controle zorgen door middel van videocamera's. 'Werkgevers willen 21 miljard bezuinigen' Den Haag - De werkgevers willen in de volgende kabinetsperio de 21 miljard gulden bezuinigen, blijkt uit een nog geheime notitie die gisteravond openbaar werd gemaakt in het RTL Nieuws. Een woordvoerder van het VNO heeft de cijfers bevestigd. Het is een notitie van de RCO, waarin de werkgevers zijn verenigd. Voorzitter Rinnooy Kan van de ondernemersorga nisatie VNO verklaarde op 13 oktober al dat er 21 miljard zou moeten worden bezuinigd. Dit bedrag is nu door alle werkgevers overgenomen. De vakbonden en PvdA en CDA hebben in eerste instantie afwijzend gereageerd. Het bezuinigingsbedrag zou veel te hoog zijn. Van onze verslaggevers Belfeld - H. Riem heeft als Limburgse gedeputeerde van stads- en dorpsvernieuwing in 1991 het bureau Wycker- veste aan een opdracht gehol pen in de Noordlimburgse ge meente Belfeld. Dat deed hij anderhalve maand nadat hij van de directeur van Wyckerveste een onderhandse lening van 125.000 gulden had aangenomen. Tijdens een werkbezoek in maart 1991 adviseerde de PvdA'er Riem het college van burgemees ter en wethouders van Belfeld zaken te doen met Wyckerveste Adviseurs bv. B en W moesten dat bedrijf uit Maastricht een onderzoek laten doen naar de verplaatsing van een fabriek uit het hart van de gemeente. Het college volgde dat advies op. Tegen Riem, nu burgemeester van Brunssum, loopt een gerech telijk vooronderzoek. Hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen en belasting fraude. Onderzocht wordt ook de relatie met oud-directeur J. Thomas van Wyckerveste. Met het geld dat Riem in januari 1991 onder hands leende van Thomas kocht hij een appartement aan de Spaanse Costa Brava, in de buurt van het buitenverblijf van Thomas. Thomas was tot 1991 directeur en daarna adviseur van Wyckerveste. Tot nu toe was bekend dat onder directe verantwoordelijkheid van de gedeputeerde Riem Wy ckerveste in 1987 een opdracht van een half miljoen gulden in de wacht sleepte van de provin cie Limburg. Concurrerende of fertes bij andere bureaus werden niet gevraagd. Gemeente-secretaris R. Sinnema herinnert zich het bezoek dat Riem destijds aan Belfeld bracht. „Die lui waren hier en we hadden het erover wie het Riem FOTO ANP onderzoek moest doen," zegt Sinnema. „Wij hadden ons als gemeente niet georiënteerd om tot een degelijke keuze tussen onderzoeksbureaus te komen. Riem zei toen: 'Ik weet er wel een en dat is Wyckerveste'. Hii heeft dus dat bedrijf geadvi seerd. Hij kende het kennelijk en daar zijn wij als gemeente blind op gevaren. Op basis daarvan hebben we toen contact opgeno men met dat bureau." B en W stelden vervolgens op 28 maart 1991 de gemeenteraad voor Wyckerveste de opdracht te geven. Burgemeester P. Peters tijdens die vergadering: „Riem heeft uitdrukkelijk gezegd: jullie moeten op zo kort mogelijk ter mijn met dat haalbaarheidson derzoek komen." Riem adviseerde een medewer ker van Wyckerveste te nemen, vertelde de burgemeester de raadsleden, blijkt uit de notulen. Volgens Peters zei de gedepu teerde ook tegen het college: „Die mijnheer bij dat bureau, is een deskundige bij uitstek op dat gebied en die zou die klus kun nen klaren. Die mijnheer heeft dat ook in andere gemeenten voor de provincie gedaan en die weet ook waarover hij spreekt. Hij is bij de provincie kind aan huis." De raad ging niet zonder slag of stoot akkoord met de keuze van Wyckerveste. Burgemeester Pe ters kreeg opdracht meer offer tes te vragen. Dat gebeurde, maar niettemin mocht Wycker veste het doen. Volgens raadslid H. Luyten werd toch voor het Maastrichtse bureau gekozen 'vanwege het dringende advies van de kant van de provincie.' Het onderzoek kostte 50.000 gul den, exclusief btw. In juni vorig jaar volgde een vervolgonder zoek van 20.000 gulden. De gemeenteraad van Brunssum heeft gisteren tijdens een beslo ten bijeenkomst gediscussieerd over de positie van Riem. De meerderheid van de raad ziet op dit moment nog geen reden het vertrouwen in Riem op te zeg gen.

de Stem | 1993 | | pagina 3