kurk herkent men de cru. Het Chateau met de Goede wijn behoeft dan wel geen krans, maar soms is een extra lange kurk be paald geen overbodige luxe. Dat geldt met name voor de betere cru's uit het Bordeaux-gebied. Zoals u on getwijfeld weet, worden die wijnen hoe langer hoe lek kerder, hoe langer ze liggen. Zo'n cru moetje dus perfect afsluiten. Zodat er geen lucht bij de wijn kan komen. De kurken op de cru's die wij voor deze Kerst voor u hebben uitgezocht zijn dan ook opvallend lang en bovendien gesneden Aan de uit één gaaf stuk Portugees kurkeik. Maar genoeg over de kurk. La ten we 'ns kijken wat we er allemaal onder hebben. Om te beginnen zal 't de Bor deaux-kenners onder u al opgevallen zijn dat de prijzen van al deze cru's laag liggen. Dat komt omdat we er dit voorjaar vroeg bij waren. Toen wisten de Fransen nog niet dat de zomer zou tegenvallen. Nu dit wel 't geval blijkt, zie je dat de druk op betere wijnjaren flink toeneemt. 1990 Chateau Lagrave Cru Bourgeois Appellation Haut-Médoc Contrölée fles 0.75 liter 9.95 Komt uiteen kleine com mune in de Haut-Médoc. De wijngaard bestaat uit 35% Merlot- en 65% Cabernet Sau- vignon-druiven. Voordat deze wijn wordt gebotteld, wordt hij in eiken vaten gelagerd. garandeert een soepele wijn, die het uitstekend doet bij rood vlees en mooie kazen. 1989 Chateau Patache d'Aux Cru Bourgeois Appellation Médoc Contrölée fles 0.75 liter 15.95 bekende postkoets op het etiket. Vroeger was Chateau Patache d'Aux beroemd als pleisterplaats van de di ligence. De tweede helft van de naam - d'Aux - herinnert aan de eerste eigenaar: de familie Aux. De wijn is diep van kleur en smaakt soepel met een toon van fruit. Hij bestaat voor 70% uit Cabernet Sauvignon-, 20% Mer lot- en 10% Cabernet Franc-druiven. 1990 Chateau Fourcas Hosten Cru Bourgeois Appellation Listrac-Médoc Contrölée fles 0.75 liter 15.95 1991 Chateau des Grottes Grand Cru Appellation Saint-Emilion Grand Cru Contrölée fles 0.75 liter 9.95 Chateau des Grottes ligt ten oos ten van Bordeaux in hetSaint-Emilion- gebied. Anders dan in de Médoc kent Saint-Emilion, naast een aantal Grand Cru Classé-wijnen, ook een jaarlijks concours, waar een beperkt aantal Chateaus van de voorafgaande jaar gang de status van Grand Cru kunnen verwerven. Dit is zo'n Grand Cru. Hij is ge maakt van 70% Merlot-, 20% Cabernet Franc- en 10% Cabernet Sauvignon- druiven. Het hoge percentage Merlot Listrac is een van de gemeenten in de Haut-Médoc die een eigen Appel lation hebben verworven. In dit dorp ligt Chateau Fourcas Hosten, een klas sieke krachtpatser, waar de wijn op een traditionele manier wordt ge maakt. De smaak is niet al te hard, het aroma intens en de wijn heeft wat je noemt een mooie harmonie. 1992 Chateau les Girotins Appellation Sauternes Contrölée fles 0.75 liter 15.95 Deze klassieke Sauternes is een witte wijn die zich kenmerkt door een honingachtig bouquet en dus een heerlijk zoete smaak heeft. Hij is voor 87% uit de druif Semillon, 10% Sauvignon Blanc en 3% Mus cadelle gemaakt. Chateau les Girotins is de perfecte bege leider van zoete desserts en zacht fruit. 1986 Chateau Larose Trintaudon Cru Bourgeois Appellation Haut-Médoc Contrölée fles 0.75 liter 19.95 De topper onder de toppers. Dit Chateau heeft het voordeel van een grote produktie. Daardoor zijn er ook van andere jaargangen meestal nog genoeg flessen beschikbaar. En daar kunt u nu van profiteren. de klank in Nederland. Een indruk wekkende wijn die voor 62% bestaat uit Cabernet Sauvignon, 30% Merlot, 3% Petit Verdot en 5% Cabernet Franc. Een echte klassieker uit de Haut-Médoc. Toch nog even terug naar de kurk. Doorboor 'm nooit helemaal met uw kurketrekker. Want dan loopt u de kans op stukjes kurk in de wijn. Verlies ook nooit uw zelfbeheersing als de kurk niet meteen meegeeft. Ga vooral niet wrikken. Want dan wil de kurk wel 'ns breken. Begin ermee een uur voordat u de wijn schenkt. Dan kan hij vast op adem komen. Nog één ding. Alle wijnen zijn goed op dronk. Maar u hoeft ze niet per se deze Kerst te ontkurken. De volgende Kerst kan natuur lijk ook. Dan laten we de cru toch nog een jaartje extra onder de kurk. Ondanks de grote produktie le vert dit Chateau wijnen af die bij een nieuwe opzet van de wijnclassificatie zeker een Grand Cru-status zouden verdienen. Deze prachtige Cru Bourgeois is diep van kleur, soepel van smaak en ferm en elegant tegelijk. 1990 Chateau Beaumont Cru Bourgeois Appellation Haut-Médoc Contrölée fles 0.75 liter 12.95 Ook dit kasteel heeft een beken- Aanbiedingen gelden t/m 24 december. Zolang de voorraad strekt. Bij 12 flessen van één soort, is de twaalfde gratis.

de Stem | 1993 | | pagina 34